Coach Erni Myers kreeg rekening van merkwaardig beleid: verlies van 7-1 Honkbalfinale in Nederland Verrassend verlies van Harm Wiersma ITALIË VERPLETTERDE HONKBALTEAM IN TWEEDE DUEL BAANTITEL WEER VOOR SCHUITEN Fabuleuze eindsprint van Trudy Jongenele bracht toch nog goud Paul van Min moeizaam langs Fried Schmitz Walker snel op 1500 m. 11, DONDERDAG 31 JULI 1975 tySflfrr?» 1 LEIDSE COURANT ÖÜSB* (Van onze speciale verslaggever) Barcelona Meedogenloos heeft Italië in de tweede ontmoeting van de serie van vijf tegen Nederland toegeslagen. Meedogenloos werden zwakke plekken van het Nederlands team blootgelegd. Zowel aanvallend als verdedigend faal de de ploeg. Myers kreeg onbarmhartig de rekening gepresenteerd voor zijn op zijn zachtst gezegd merkwaardige beleid. Coachen wil zeggen leiding ge ven, maar dan ook 24 uur lang. Niet alleen tijdens de trainingen, die mini maal zijn overigens, niet alleen tijdens de warming-up en de wedstrijd. Maar ook voor en na de wedstrijden. Vooral dat laatste laat alles te wensen over. De spelers, althans velen van hen, bele ven dit Europees kampioenschap als een soort vakantie. Er wordt in de zon gelegen, er wordt gezwommen, er wordt door enkelen onmatig veel gedron ken. De vraag is gewettigd of men een dergelijke handelwijze helemaal op re kening van de trainer kan schuiven. Tenslotte wordt hier tophonkbal beoe fend en moeten de spelers zichzelf de nodige zelfdiscipline lcunnen opleggen. Wanneer zij daartoe niet in staat zijn, moet de coach die maatregelen nemen die nodig zijn de discipline te herstel len. Dat gebeurt nu niet Wanneer daarbij spelers het veld worden ingezonden, die de dag tevoren nog ziek waren (starting-werper Neuteboom), wanneer hardnekkig wordt vastgehouden aan spelers die volgens Myers offensief zijn ingesteld (Jacobs. Eygendaal) maar offensief noch defensief een enkele uitzondering daarge laten teleurstellen, dan kan niet uitbljven dat er nederlagen volgen zoals in deze tweede, zeer slecht door Nederland ge speelde, ontmoeting tegen Italië. Myers heeft nu bijna 48 uur de tijd om zich te beraden, om de ploeg weer in het gareel te bren gen en te trachten de schade, die zeer groot zal zijn vooral mentaal tot het minimum te beperken. Als hij daartoe in staat zal blijken te zijn, zal hij zich zonder meer „waar" heb ben gemaakt. Het zal echter een bijzonder zware opgave worden om deze duidelijk teleurgestelde ploeg nog voldoende te kunnen motiveren. Het derde duel zal het duel van de waarheid wor den. Bill Arce had voor de tweede ontmoeting de verdediging in handen gelegd van Michele Ro mano, de man die in de eerste ontmoeting als korte-stop had gefungeerd. Romano was duide lijk nog onder de indruk van de in Italiaanse ogen onver wachte nederlaag en startte aarzelend. Met steun van zijn veld kon hij schade echter voorkomen. Drie moeilijke in nings lang. Toen sloeg Oranje plotseling toe. Ben Richardson haalde formidabel uit en liet de bal minstens 100 meter van zijn knuppel neerkomen voor een homerun. Nederland leidde. Maar het was van korte duur, want Ferry Neuteboom, die de Nederlandse defensie moest lei den, bleek vooral kracht" en overtuiging tekort te komen. Ook hij was met steun van zijn veld en een subtiel uitgevoerd dubbelspel de eerste slagbeurt zonder achterstand doorgeko men, leek in de tweede en derde slagbeurt aan moraal te gaan winnen, maar stortte in de vier de innings volkomen ineen. Twee vrije lopen en een honk- slag-stootslag hadden de honken doen vollopen. Daarna volgden weliswaar twee nullen, maar toen de reusachtige Rizzi met een wilde swing de bal over het hek hamerde, was de voor sprong van Oranje ineens gewij zigd in een achterstand van 4-1. Het was hard aangekomen, dat bleek overduidelijk in de vol gende slagbeurt. Neuteboom gaf weer vrije loop zzijn zesde) weg, moest daarna een honkslag toestaan aan Di Santo en dat werd zijn einde. Een van nervositeit trillende Bertil Haage kreeg de taak de Italianen, bij wie nu alles luk te, af te stoppen. Maar hij slaagde niet, waarbij bovendien kwam dat de Neder landse korte-stop Harry van den Berg zich verkeer bij een poging een man die op weg was naar het thuishonk uit te gooien en ver naast de achtervanger smeet. Het kostte drie runs. Een machtig dubbelspel tussen Paul Smit, Bertil Haage en Louis Ja cobs maakte een einde aan deze voor Nederland opnieuw cata strofale innings, waarin de voor sprong van Azurri was opgelo pen tot 7-1. Myers begon nu, volkomen over zijn toeren, allerlei noodgrepen toe te passen. Haalde Haage weer van de heuvel en verving hem door Ade fyth. Stuurde in arrenmoede pinchhitters het op deze wijze weinig hèil meer in ziet. Oranje was uitgespeeld. Volkomen Groggy geslagen, murw gespeeld door ditmaal een superieur Italië. Defensief waren de Italianen uitermate gedisponeerd. Misschien niet eens zo'n verdienste tegen deze Nederlandse ploeg, die geen schaduw meer was van de avond ervoor. Hoewel ook toen reeds duidelijk de verschijnse len aanwezig waren van een to- taal ongemotiveerd team. Onbetwist Dat Nederland toen overeind bleef was voornamelijk te dan ken aan het uitstekende werk van Charles Urbanus, die per fect stond te spelen en daarmee wel bewees dat hij onbetwist de sterkste werper van dit mo ment is. Waarbij men zich echter wel moet afvragen waarom Myers ditmaal met een (ternauwer nood) herstelde Neuteboom be gon, terwijl Bouke Vakkers die met Haarlem Nichols veel erva- Orizzi wordt door zijn Italiaanse teamgenoten ent housiast op de thuisplaat binnen gehaald. De ne derlaag van Oran je was ingeluid. BARCELONA De finale van het toer- dollar, terwijl het bod van Sparta en nooi om de Europa Cup voor landskam- Haarlem Nicols niet hoger ging dan 1500 pioen honkbal zal in Nederland worden dollar. gespeeld. De Spaanse vertegenwoordiger De Spanjaarden weigerden, maar kwa- Condepols had gemeend een eis voor men reeds een dag later op hun beslis- vergoeding te kunnen indienen van 3000 sing terug. Condepols gaat accoord met het Nederlandse voorstel, nu 2400 dollar, waardoor de finale van het toernooi ze ker is gesteld. De finale zal in het Pim Mulierstadion in Haarlem worden ge speeld op zaterdag 20 en zondag 21 sep tember. veld in, jongens die de gehele morgen hadden liggen te zonnen ■op de betonnen rand van het zwembad. Jongens die geen en kele kracht hadden, maar die het enorme vochtverlies dat zij hadden geleden tijdens de zor geloze uren in Castelldefels trachten te compenseren door veel drinken tot zich te nemen. Een handelwijze die vooral gro te ergernis heeft opgewekt bij de medisch verzorger van de ploeg Erik Jager, die reeds heeft laten doorschemeren dat hij er ring heeft opgedaan in Italië, op de tribune zat. Vakkers zal nu wel de moeilijke opdracht krij gen in de derde op vrijdag te spelen wedstrijd Italië op nieuw een achterstand te bezor gen. Het zal echter wel zaak zijn ook in het veld enkele ingrijpen de wijzigingen aan te brengen, met name op het eerste honk. Het rigoreus kiezen voor aanval lers, waarbij dan niet wordt ge let op het falen als veldspeler, is Nederland in de tweede ont moeting met Italië opgebroken. Détails Nederland 0-04)-1-0-0-0-0-0- 1 fouten. Italië: Rom iteboom 3-6-3; Haagse 2-3-1, Fytf -3, Cherubini 3-0-0. Italië 0 fouten. 2-3-1, Fyth 3-2-2. Nederland v HOOGEZAND - Harm Wiersma heeft in de derde ronde van het KSH-damtoernooi in Hooge- zand-Sappemeer verrassend verloren van de Surinamer Wal- dring. De Nederlandse kam pioen ondervond zeer veel te genstand bij zijn aanvallen in het centrum. Tenslotte bereikte de Fries, sinds kort wereldre cordhouder simultaandammen een zeer gunstig zes-om-zes eindspel, waarin de winst even wel nauwelijks aantoonbaar bleek. In deze fase greep Wiers ma echter toch mis. Bij zijn pogingen om de zege te grijpen, geraakte de Nederland se grootmeester in een stand, waarin hij remise had moeten maken. Wiersma offerde, in de veronderstelling dat hij kon winnen een schijf. Bij de vol gende zet bleek dit een fatale misrekening. Met een eenvoudi ge, doch listige combinatie ver sloeg Waldring, die vorig jaar furore maakte bij het kandida tentoernooi te Tiflis, zijn tegen stander. Eregroep: Nimbi (ZaiVVerpoest (Bel) 1-1. Clerc (Ned.VDe Ruiter (Ned1-1, Gagnon (Con KJan sen (Ned) 0-2, Mostovoy (Frak Gichet (Por) 1-1, Wiersma (Ned kWaldring (Sur0-2, Germain (Ned kSchotanu» (NedJ 1-1. De stand aan kop 1. De Ruiter, GermaL. 5 3. Jansen 4. 4. Nimbi, Clerc 4 6 Schota nus. Wiersma. Waldring 2. 9. Verpoest 2. 10. Mostovoy, Gichet 1. 12. Gagnon 0. Hoofdgroep: Picard (Bel.kVan Vloten \Ned.) 1-1, Mensonides (Ned.kGraas (Ned.) M, Comtois (Can.kBadiali (Ita 1-1, Over man (Sur.kVisser (Ned.) 1-1, Robillard (CanVSpanjer (Ned.) 1-1, Van Westerloo (Ned.kSangare (Ivoorkust) 0j2. De stand 3. Mensoni Visser 3 Badiali, Var 1. Over Scholma 11, Van Aalten-Schuitema Keizer-Hosper 1-1, Stokkel-Brouwers De stand aan de Schipper 5, 3. Bro 1 Van Aalten, De dames Borrias en Vosmaer, die schijnbaar zonder veel moeite de eerste medailles veroverden. OSLO De Nieuw-Zeelandse atleet John Walker heeft tijdens avondwedstrijden in het Bisletstadion te Oslo het wereldrecord op de 1500 meter van Filbert Bayi benaderd tot op 0.2 seconde. Walker maakte een tijd van 3 minuten 32.4 seconden. Hij verbeterde zijn persoonlijke record op deze afstand met eentiende seconde. De Amerikaan Jim Bolding won de 400 meter horden in 49.0. Wereldrecordhouder John Akii-Bua (Oeg.) werd tweede met 49.1. De Keniaan Mike Boit liep een snelle 800 meter. Zijn tijd van 1 minuut 44.3 seconden ligt slechts 0.6 seconden bovgn het wereldre cord van de Italiaan Marcello Fiasconaro. Op de laatste dag van de Russische atletiekkampioenschappen te Moskou heeft Viktor Sanejev voor de beste prestatie gezorgd. De wereldrecordhouder hinkstapspringén kwam tot 17.33 meter, elf centimeter onder zijn topverrichting. Voor een Russisch record zorgde polsstokhoogspringer Vladimir Kisjkoen met 5.45 meter. Dit nummer stond overigens op hoog niveau, want de nummers twee en drie, Isakov en Laoeris, kwamen beiden over 5.40 meter. Roy Schuiten, de Nederlandse baankampioen, temidden van René Pijnen (1) en Gerard Kamper. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifHiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Schuiten wil record Merckx verbeteren UTRECHT Roy Schuiten gaat proberen het van 25 oktober 1972 daterende werelduurrecord van Eddy Merckx te verbeteren. Merckx reed toen 49 kilometer en 431 meter. Ploegleider Peter Post beeft officials van de wielerbaan van Mexico-City verzocht Schuiten aldaar te laten rijden. Het programma van de wereldkampioen achtervolging zal geheel op de aanval worden afgestemd. Post: „Roy is de enige, die bet kan. Schuiten moet zeker de 50 kilometer kunnen overtreffen". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Punch kreeg slechts zes reacties op advertentie Van onze sportredactie) DELFT Het zo langzamer hand wanhopig op zoek naar een sponsor zijnde Punch heeft) op een advertentie in een krant reacties binnengekregen ran kandidaat-sponsors. Punch be sloot tot een opmerkelijke noodgreep van een aktie in de pers nadat verscheidene pogin gen om langs normale kanalen een geldschieter te vinden, wa ren mislukt. Sinds oktober vorig jaar is de leiding van de Delftse basket balkampioen al op zoek naar een sponsor, nadat de verbinte nis met Raak was gebroken. Die pogingen liepen tot dusver steeds op niets uit. Punch heeft becijferd dat voor de komende competitie een bedrag nodig is van ongeveer 240.000 gulden, om op hetzelfde peil te kunnen spelen als het afgelopen jaar. Bij de zes binnengekomen reac ties was nog niet één die deze som benaderde. Eind augustus valt de beslissing over het voort bestaan van Punch als eredivi sieclub. UTRECHT Op superieure wijze heeft Roy Schuiten zijn tweede Nederlandse baantitel binnen gehaald. Na zijn zege op de 50 kilometer, vorige week vrijdag in Oudenbosch, triom feerde de Zandvoorter in een snikheet Galgewaard stadion te Utrecht ook de vijf kilometer achtervolging met een tijd van 6.20.2. Schuiten, die ook vorig jaar de titel binnenhaalde, hoefde in de finale tegen ploeg- makker René Pijnen niet eens voluit te gaan. De kracht, die een niet optimaal inspannende Schuiten op de 350 meter lange baan produceerde was zelfs voor Pijnen te veel. Goud dus voor de kopman van Ti-Ra- leigh, een medaille overigens, die hem al voor de wedstrijd was toebedacht. Schuiten was zelf kennelijk ook naar Utrecht gekomen met een eerste prijs in zijn gedachten, want na afloop sprak hij alleen maar over de wereldkampioen schappen eind augustus in Bel gië. „Daar moet ik goud halen. Dat is voor mij het belangrijk ste. Hier kon ik nauwelijks ver liezen." Het zelfvertrouwen was dus volop aanwezig, in tegen stelling tot Fedor den Hertog, die zowei in de kwalificatierit- ten als in de halve finale in de laatste kilometer volledig Möhlman, Gerrie van Gerwen, Gerrie Slot en Ben Liebregts, was eerstgenoemde de slimste en de rapste. De zes man waren na ongeveer vijftien kilometer uit het peloton ontsnapt en pakten één ronde. Het peloton had geen antwoord, zodat veertien ronden voor de finish de groep uit de baan moest om de zes de vrijheid te geven. In de slotfase, waarin de posities werden opgezocht, trachtte Ben Liebregts twee keer weg te komen. De eerste keer pareerde Herman Ponsteen de aanval, de tweede keer Wil van Helvoirt. De Tilburger ging echter wel door en profiteerde van enkele onzekere momenten bij de overigen. Van Helvoirt liet zich niet meer terugpakken en werd op knappe wijze kam pioen van Nederland. Bij de dames werd de gevestig de sprinttop onaangenaam ver rast door de amper 15-jarige Marijke Lagerlöf. In drie fina- leritten versloeg zij de gerouti neerde Truus van der Plaat en werd daarmee Neerlands snel ste sprintster. Uitslagen: Heren: 1. Schuiten 6.20.2, 2. Pijnen 6.29.0, 3. Kamper 6.34.9, 4. Den Her tog 6.35.2. Dames: 1 Marijke Lagerlöf, 2. Truus van der Plaat, 3. Anneke Riemers- ma, 4. Gre Knetemann. Amateurs: 1. Wil van Helvoirt (Til burg) 1 uur 5 minuten 48.1 seconden. 2. Herman Ponsteen (Nijverdal), 3. Gerrie Mohlmann (Apeldoorn), 4. Gerrie van Gerwen (Olland). RIJNLAND-PALTS Etappewinst voor Thalmann MAINZ De Zwitser Robert Thalmann heeft de negende etappe gewonnen van de Ronde van Rijnland/Palts voor ama teurs, een rit over 144 kilometer van Linz naar Kirn. De tweede plaats was voor de o Noor Thorleif Andresen, die de kaar klapte. Zelfs een bronzen leiderstrui overnam van zijn plak was er niet voor Den Her- landgenoot Jostein Wilmann. tog. In de strijd om de derde en De uitslag van de negende etappe is: vierde plaats verloor hij van 1. Thalmann (Zwi) 3.35 36 (met Don Gerard Kamper. Andresen jNoo)_3.35.46jmet bon Zes renners hebben uiteindelijk gestreden om de Nederlandse titel 50 kilometer amateurs. Van dit sextet. Wil van Hel voirt, Herman Ponsteen, Gerrie 3.37.51, 5. Singer (WD1) z,t, 6. Schnei der (WD1) z.t, 14. Snoeyink (Ned) z.t., 16. Schür, Lenferink en Rijks (allen Ned) z.t. Het algemeen klassement drie etappes is: 1. Andresen (Noo) 22.15, 2. Wilmann (Noo) op 1 46, Schür (Ned) op 3.1M 4. Thalei 3 Thaler (WD1) 3.37 414 Trott (WD1) AMSTERDAM Moeiteloos en volgens de skiff, bij de vier met stuurvrouw, de twee verwachting hebben Liesbeth Vosmaer *onder en b« de achten Tmdy Jongenele en Ans en Hette Rnrrias on de hi inn verlaten Gravestein hun eindstrijd. Op nog geen 200 meter en Mette Borrias op de bijna verlaten van de eindstrecp schcen de Gronin6se mel Bosbaan de eerste medailles veroverd halve lengte voorsprong op de prolongatie van de van de Nederlandse roeikampioen- titel af te gaan. Toen kwam het eindschot van de schappen, die moeten beslissen over de Delftse skiffeuse. Met elke haal maakte ze zicht- uitzending van de Nederlandse ploegen baar deel van de achterstand goed. Vrijwel naar de wereldtiteltoernooien, die eind de finish werd Ingrid verslagen Het verschil augustus in Nottingham worden gehou- S^ripU^Sr SïïïïSbïï! 4" droeg slechts 44/100 seconde. ij.» j j De titel bij de heren ging naar Ed Maan. Met grote Het tweetal, ook deel uitmakend van de favoriete e j »T ,XI vier met stuunrrouw, d.e al vrijwel zeker is aan Nereus/Nautilus ,n de vier deelneming aan het titeltoernooi in Engeland, nam bij windstilte in de eindstrijd van de twee zonder Dames, twee zonder stuurvrouw: 1 Nereus/Orca (Lies- stuurvrouw direct al de leiding. 3 55 23 52,1 2' 1 6 Trudy Jongenele zorgde voor de grote verrassing. Dames skiff: 1. Tri'idy Jongenele (DDS) 4.01.23 2. Ingrid Met een fabuleuze eindsprint greep de skiffeuse Dusseldorp (Aegir) 4.01.67 3. Ans Gravestein 4 09.62 van DDS op de openingsdag van de Nederlandse Heren skiff: 1 Ed Maan (Asopos/De Vliet) 7.32.71 2. roeikampioenschappen vanuit een vrijwel geslagen Boeschoten (Nereus) 7.3A73 3. Punt (Hollandia) 7.39.49 4. positie toch nog het goud. Toen de schemering al v£?e£n(£er stu^n: L Nereus/Nautilus (Drooge, Van bezit van de Bosbaan had genomen, roeiden Ingrid de Poli jer0en en Ronald Veivoort) 6.24 44 2 Nereus Dusseldorp, vorig jaar Nederlands kampioene in 6.35.85 (WD1) op 4.06, 5. Loder (2!wi) op 4 16, 6. Hansen (Den) op 4.52, 14. Snoeyink 33.34.14, 25. Rijks 33.47.19, 42 Lenfe rink 34.34.20. Piet van Katwijk uit Mill heeft de profronde van Steenwijk ge wonnen. Gerard Vianen eindig de als tweede. (Van onze sportredaktie) VOORBURG In het toernooi op tennispark Leeuwenberg, met zijn budget van 30.000 gulden op het Melkhuisje na het duurste gravelbaanevenement van ons land waarbij voor de winnaar een bedrag van 2000 gulden ligt te wachten, alsmede een kleurentelevisietoestel zijn gisteren geen verrassingen gebeurd. De geplaatste spelers handhaafden zich, waarbij het echter toch opvallend was dat zowel Niek Fleurv als Paul van Min drie sets nodig hadden om met hun tegenstanders af te rekenen. Fleury greep tegen Peter Vaarties de eerste set met 64, maar moest vervolgens verlies met 63 incasseren. De wat grotere inhoud van het spel van de Rijswijker gaf tenslotte toch de doorslag: 6—2. Paul van Min trof Fried Schmitz als opponent. Schmitz, die na zijn halve finaleplaats tijdens de nationale kampioenschappen enige jaren geleden door studie besognes van het topniveau verdween en op dit moment zijn militaire dienstplicht vervult, slaagde erin de tweede set (na verlies met 62 in de eerste) met 64 in te palmen. Van Min, die eventueel volgend jaar competitie gaat spelen voor Leeuwenbergh, wanneer zijn studie in Amerika aan het eind van dit jaar is beëindigd, haalde tenslotte de partij met 6—3 naar zich toe. Fred Hemmes behoefde tegen Frits Don slechts vijf games af te staan: 63, 6—2.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13