)ver zuivere strafschop ANTONI BRZEZANZCYK GAAT CONFLICT MET VAN HANEGEM NIET UIT DE WEG Spelers en publiek woedend Amsterdam-i Spartak gelijk Club Brugge (met Neeskens) versloeg Ajax (met Cruijff) ,,Voor mij zijn alle spelers hetzelfde ZUIDERPARK VEEL HERRIE OM NIETS Debuut Albertssen "om nooit meer te vergeten. niioiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiinniniiiiiiininininniiininniflnDDiBinHioiinniiiinufliiuinniiflinufliinnuiiniiiininniiBDnL iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Benefietwedstrijd Nico Rijnders Van onze correspondent KORTRIJK Zelden is het op het veld van KV Kortrijk zo sfeervol ge weest als gisteravond bij de benefietwedstrijd voor Nico Rijnders, die zijn voetballoopbaan moest beëindigen en la ter ook van de artsen het dringend advies kreeg zijn werkzaamhe den als trainer van Ha- relbeke te staken. Zeer aangedaan ontving Rijn ders bloemen van Club Brugge (met Neeskens) die de benefietwedstrijd tegen Ajax (met Cruijff) won met 3-0, van Harel- beke en van Kortrijk. Club Brugge was sneller maar Ajax repliceerde aanvankelijk goed. In de zesde minuut leek Club Brugge de score te ope nen maar Lefêvre schoot uit de pass van Neeskens tegen de doelman op. Drie minuten la ter was Schrijvers toch gepas seerd. Uit een vrije trap schoot Lambert langs de muur en de doelman van Ajax. Ajax be gon meer druk uit te oefenen, wat resulteerde in een schot van Geels dat naast ging en een van Cruijff dat Jensen schitterend pareerde. Johan Cruijff en Johan Neeskens overhandigden Nico Rijnders voor het duel een bos bloemen. Ajax zette na de rust drie wisselspelers in. Er ontstond meteen sensatie toen Dusbaba de doorgebroken Neeskens te gen de grond werkte. Scheids rechter Delcourt gaf een straf schop die Neeskens benutte. Club Brugge verhoogde het tempo en Schrijvers moest een kopbal van Van der Eycken onschadelijk maken. Toen Cools eerder bij de bal was dan de Amsterdamse doelman zette hij voor en Lambert kon in open doel de stand op 3-0 brengen. De tienduizend toeschouwers, zeer tevreden, benadrukten met applaus de geste van Kor- trijks burgemeester Lam te recht die alle spelers een gul den spoor overhandigde. AMSTERDAM FC Amsterdam is er in het Olympisch Stadion niet in geslaagd de intertoto- competitie winnend af te sluiten. Tegen de Ts jechische club Spartak Trnava werd het een ge lijkspel: 1—1 (rust 1—0). Heini Otto bezorgde zijn club in de 43e minuut de leiding met een fraaie kopbal. Ruim een kwartier na rust rondde routinier Karol Dobias, de rechtervleugelverdediger van Spartak, een razendsnelle te genaanval af voor de gelijk maker. In de slotfase werd bij FC Amsterdam Bianchi ver vangen door Tom Dekker, een broer van de naar MW ver huisde middenvelder Chris. PSV heeft in Berlijn met 0—0 gelijkgespeeld tegen Hertha BSC, de ploeg van George Kessler. Afgelopen zaterdag won PSV van ditzelfde Hertha thuis met 2—0. Voor 15.000 toeschouwers konden beide ploegen niet imponeren. TDERDAG 31 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAC1NA 11 Edström springt hoog boven de Duitse verdediger uit. Lubse kijkt toe hoe de aanval verloopt. Go Ahead Eagles heeft in Haaksbergen met 2—0 gewon nen van HSC'21. De eindstand was met de rust al bereikt Voor de Eagles scoorden Fuh- ler en Hendriks. EN HAAG Het laatste, dat men in de aanvankelijk zeer boeiend i sportief verlopen wedstrijd tegen FC Antwerp voor mogelijk hield, ibeurde tien minuten voor tijd. Roger Albertssen bekroonde een ge- aagd debuut in het Zuiderpark met een sierlijke zweef duik naar de jterste hoek van het doel om een keihard schot van De Schrijver ischadeliik te maken. De bal werd echter met beide handen en voor dereen duidelijk zichtbaar, weggeslagen. Een beslissing was dus zo lidelijk als wat: stafschop! De stand was 1-2 voor FC Antwerp en de jslissing van de wedstrijd zou met het benutten van de trap van de f meterstip definitief een feit worden. igenaars lanès het veld toonden zich ech- r slechte verliezers. Niet in het minst hter ook de spelers zelf. Want na Hoppen- puwers beslissing ontstond een onbegrij- ftijk tumult. De spelers van FC Den Haag, e een uiterst vreemd reagerende grens- chter Winter in het oog kregen, raakten illedig over hun Ueren. Zij stormden op scheidsrechter af, sjorden en sloegen hem 1 trachten hem met hand en gebaar op de :nsrechter te attenderen. Maar Hoppen- tuwer wist het zeker. Waarom dan nog advies vragen? Iedereen had het toch it eigen ogen kunnen zien. Hij plaatste 'ig zijn voet op de bal en wachtte tot de ities wat zouden bedaren. Maar dat was hem juist, dat gebeurde niet. En tenslotte i Hoppenbrouwer dan toch maar wat de 'Iers eisten. "Ik wist eerst niet wat ik )rde. Mijn grensrechter zei voor buiten- ;1 gevlagd te hebben. Maar hoe kan dat j. De bal kwam nota bene van doelman ie af'. Hoppenbrouwer hield dan ook recht voet bij stuk en ontketendeeen rnult, dat ongelooflijk voorkwam, fx Schoenmaker, voor de rust zoals FC ^en Haag in zijn geheel trouwens beslist dig op dreef, kreeg het aan de stok met tele Antwerpenaren, er vielen rake klap pen, en toen ook andere spelers van FC Den Haag aan het muiten sloegen was natuurlijk het hek van de dam. Maar het ergste kwam nog. Een heetgebakerde toeschouwer (Waar om toch? Wat stond er op het spel?) zag kans de ijzeren en met prikkeldraad bevei ligde omrastering (manager Hartmann "Het gaas is waarschijnlijk doorgeknipt") te over winnen en stormde vervolgens "als een dolle hond" op het mikpunt van zijn kritiek af. Iedereen zag het incident aankomen behalve Hoppenbrouwer, die het te druk had met de spelers, die aan hem bleven sjorren en trekken. Toen ook hij echter het gevaar in de peiling kreeg was het al te laat De vuist van de woedende supporter raakte hem 'vol' op de neus. Een korte knock-down volgde. De boosdoener liep inmiddels lachend ver der en trachtte de omheining opnieuw te beklimmen om met de stille trom tussen het publiek te verdwijnen. Het lukte hem zo waar, hoewel Simon van Vliet de enige was, "die probeerde de knaap tegen te houden. Als hij gewild had was het hem gemakkelijk gelukt. Maar hij hield de 'supporter' niet vast. Dat is hem erg kwalijk te nemen. Buiten deze 'rel' deden zich nog meer onger- geldheden voor. De toeschouwer*, vooral aan de lange zij van het Zuiderpark, misten heid. Zodra de bal in zijn bezit kwam, gooide hij hem hoog voor het doel met zeer verrassende effecten. Van Leeuwen, Schoenmaker en Bres hadden diverse keren daarvan kunnen profiteren maar hun anti cipatievermogen is nog ontoereikend. Mar- tien Jol over zijn onverwachte felheid: "Ik vond het eerst helemaal niet leuk als rechtsbuiten te moeten spelen. Ik was als de dood zo bang, dat het publiek om Ling zou gaan schreeuwen." Maar dat is niet één keer gebeurd, wel een bewijs hoe het pu bliek over zijn optreden dacht. Toen Lex Schoenmaker na een half uur een vrije trap mocht nemen, schoof hij de bal, precies als in de bekerfinale (alleen deden anderen het hem toen voor) zacht naar de bij de zijlijn vrijstaande Perazic. Zijn voor zet werd door de goed inlopende Jol gemak kelijk langs doelman Trappeniers gewerkt Het was 1-1 en gezien het spelbeeld terecht FC Den Haag combineerde de eerste helft naar hartelust. Trainer Boskov zei over die voldoening later: "Het begin is er. Deze speelperiode was beter dan tegen Quick Boys en FC VW." Een conclusie, die voor later niet meer opging. FC Den Haag kon het hoge tempo niet volhouden en viel terug. Wat beslist niet van FC Antwerp gezegd kan worden. Na de meevaller in de 16de minuut na rust (De Schrijver werd door Albertssen volkomen vrijgelaten en scoorde) voetbalde de ploeg van de niet erg opvallende Henk Houwaart een gewonnen wedstrijd. FC Antwerp was de morele winnaar. Maar niet voor het publiek, dat zich tien minuten voor tijd van zijn slechtste zijde liet zien. Ook de spelers waren niet vrij te pleiten. Zij lokten om niets een grote rel uit en dat is toch wel kwalijk. HANS DE BRUYN OTTERDAM De kleine, pe- Ige Antoni Brzezanzcyk heeft ijn eerste conflict, en nog wel iet vedette Willem van Hane- em. Hoewel de Poolse trainer iet een ontwapenende lach leermalen riep dat er helemaal een probleem was - voor hem lthans niet - bleef het feit dat Willem van Hanegem, die vóór e oefenpartij tegen Derby bounty in de kleedkamer hoor- e, dat hij in de eerste helft niet oefde te spelen, na de rust niet leer oj> de bank verscheen. En iet viel ook niet te ontkennen at Willem van Hanegem v&n- aag met de C-selectie heeft noeten trainen. )e nieuwe trainer van Feyenoord heeft én standpunt: „Voor mij zijn alle spelers etzelfde, ook Van Hanegem", door hem teevast Hanegem genoemd. Met een ui- erst duister gezicht zwaaide Van Hane- em na de wedstrijd met zijn sporttas en erdween ijlings. Het legioen, deels na- uurlijk ook gekomen om hem, zag hem lechts één helft op de spelersbank. Jitoni Brzezanzcyk bleek een van de /einige trainers te zijn, die pertinent 'eigert zich de les te laten voorschrijven oor Willem van Hangem, sinds jaar en lag de spreekbuis van het elftal. „Elke Kier moet alles voor het elftal doen, e speler", riep hij uit, alsmaar glimla- hend maar zijn hoofd gebogen houdend >m dieper te kunnen nadenken. „Ik heb rerschillende mogelijkheden met de se- ectie en dan maak ik uit wie er speelt". )at was in de eerste helft niet Willem "an Hanegem. Toen de rust daar was, "roeg Brzezanzcyk hem of hij wel of niet de tweede helft, zoals tevoren gezegd door de trainer, wilde spelen. Van Hane gem had er geen trek in, trok zijn schoe nen uit en verscheen niet meer. Jitdrukkelijk zei Brzezanzcyk dat hij het Van Hanegem had gevraagd, wellicht een iwakke stee in zijn overigens standvasti ge houding. Hij had hem niet bevolen te spelen. Daar draaide de Pool nogal om- heen, alsof hij zelf voelde dat hij daar mee wat te slap was geweest Willem trok zijn schoenen uit en speelde na de rust niet Ervoor trouwens ook niet want toen had trainer Brzezanzcyk hem op de bank gezet. Vandaar Naar mij „Hanegem heeft in de eerste oefenpartij en gespeeld maar nu wordt het ernst. De grote wedstrijden zijn gekomen. Ik had besloten dat hij alleen de tweede helft zou spelen. Hij heeft dat niet gedaan. Wat er nu gaat gebeuren? Hij zal naar mij toe moeten komen, per slot van rekening ben ik de eerste man. Hij hoeft geen excuses aan te bieden, dat is nergens voor nodig maar men denkt toch niet dat ik naar hem toega. Ik acht Hanegem intelligent genoeg - want dat is hij - om de wijste weg te kiezen. Tot nu toe heb ik nog geen enkele moeilijkheid met hem gehad. Hij zal bij zichzelf te rade moeten gaan. Hij wil natuurlijk wel spelen. Dat is geen probleem". Niettemin bleek Brzezanzcyk zich aTgeer- gerd te hebben aan de opmerking die Van Hangem heeft gemaakt over de twee Zuidafrikaanse broers Wegerle die door Feyenoord zijn aangetrokken. „Ze spelen als mijn zuster", had Van Hanegem opge merkt en dat zat Brzezanzcyk niet lekker. Manager Guus Brox stelde zich geheel achter de trainer met de woorden: „De man moet de kans hebben om te probe ren en zijn taktiek uit te stippelen. Het kan best zijn dat hij het eens zonder Van Hanegem wilde proberen, wat dan nu is gebeurd." Daarom was de Pool ook tevreden over het resultaat (0—0) tegen de Engelse kam pioen die het opperbest vond dat Feye noord geen tempo maakte. Derby County had er totaal geen behoefte aan. De titelhouder, bekend staand als een van Engelands meest aanvallende teams, be perkte zich ertoe de niet al te opdringen de aanvallen van Feyenoord te pareren. Aan de aanval kwam Derby nauwelijks toe. De ruim 41.000 toeschouwers klem den hartstochtelijk de handige, intelligent spelende en goed schietende broers Steve en Geoffrey Wegerle aan het hart Het legioen had zijn „lievelingen" ontdekt maar was toch verre van tevreden over het resultaat van deze eerste wedstrijd in de Kuip. Problemen Het publiek had daartoe gigantische ver- keersknopen aan elke kant van Rotter dam moeten overwinnen om daarna tot de ontdekking te komen dat de politie had besloten dat in de wijken, die het stadion omringen, niet meer geparkeerd mag worden. Er werd in wanhoop naar een plekje gezocht en de wedstrijd begon tien minuten te laat omdat er nog zo veel het stadion niet hadden bereikt. Onbe grijpelijk dat de gemeente Rotterdam melkkoe Feyenoord steeds in de proble men brengt Als er geen toegangsweg of de Maasbrug wordt gerepareerd bij be langrijke (zelfs Europa Cup) wedstrijden, vindt de gemeente wel een andere ma nier, zoals het bevorderen van het par keerprobleem, om het publiek af te schrikken de Kuip met een bezoek te vereren. Daarenboven zag men een teleurstellende wedstrijd van een Feyenoord waarin Treytel, Everse, Rijsbergen (alle lichte blessures) ontbraken, evenals Van Hane gem. Steve Wegerle speelde in de spits, broer Geoffrey op rechts en Kreuz op het middenveld met Jansen en De Jong, die met Kreuz en Van Daele tot de besten behoorde. De Engelsen kregen één reëele scoringskans maar Reitsma stak in een reflex zijn been uit en Feyenoord kreeg er tegen het eind twee. Beide malen mikte de Jong voorlangs. Maar dat vond de Poolse trainer allemaal niet zo belang rijk. Niet mee? Brzezanzcyk: „Het was een wedstrijd waarin ik de conditie en de kracht wilde testen. Daarover ben ik tevreden. Het was inderdaad geen grote wedstrijd maar dat was voor mij niet het belangrijkst". Voor Feyenoord zal het echter zeer be langrijk zijn hoe de onenigheid, die on miskenbaar is gerezen tussen de trainer en Van Hanegem, zich zal ontwikkelen. Indien Van Hanegem zich niet bij Brze zanzcyk meldt, is de kans zeer groot dat hij niet meegaat naar Frankrijk, waar Feyenoord zaterdag tegen Bordeaux speelt HERMAN VAN BERGEM Feyenoord: Reitsma. Schneider, Rami jak, Van Daele. Vos, Jansen. De Jong, Kreuz, Steve Wegerle (Vreijsen), Geoff Wegerle (Van der Linden), Kristensen. Derby County: Boulton, Webster, Nish, Rioch, McFarland, Todd, Dowell, Gem- rrüll, Davies, Hector, Lee. KIEV TOCH INTERESSE SUPERCUP MOSKOU Dinamo Kiev, de winnaar van de Europese beker voor bekerwin naars, heeft bekendgemaakt toch inte resse te hebben on de wedstrijden om de zogenaamde „Supercup" met Bayern München. De Oekrainers hadden eerder de UEFA laten weten niet om deze beker te willen spelen met de Duitse winnaar van de Europese beker voor landskampioenen. Eind deze week zal Kiev een definitieve beslissing nemen. Als data voor de even tuele ontmoetingen staan 9 september (München) en 7 oktober (Kiev) op de kalender. V# Schoenmaker werd scherp bewaakt tijdens zijn rentree in het Zuiderpark, maar scheidsrechter Hoppenbrouwer trad streng op. hem trot c minuten voor het einde erg veel herrie om niets ontstond. Ter gelegenheid van het vijftig ja rig bestaan van de Vara overhan digde Roel Praat aanvoerder Aad Mansveld een zil veren haan als blijk van waarde ring voor de sportieve waarde van Den Haag. ■Illlllllllllllllllllllllllllli elke vorm van discipline, toen de betwiste stafschop door Heyligers inderdaad in een stand van 1-3 werd omgezet Een lawine van blikjes en wat erger is, flesjes daalde 'met een boog op het veld' neer. Dat kan voor FC Den Haag nog wel eens slecht aflopen. Hoewel scheidsrechter Hop penbrouwer, die viif minuten eerder affloot dan verwacht mocht worden, later zei niet zwaar te tillen aan de toestanden op het veld, moet hij toch rapport opmaken en uitbrengen. "De neem donderdagmorgen me teen contact met Zeist op voor instructies. Ik heb eigenlijk zoiets nog nooit eerder in een vriendschappelijke wedstrijd meege maakt". Dat betekent als dat rapport er komt, dat melding gemaakt moet worden van de toeschouwer, die het terrein op kwam en van de Hesjes (Waar komen ze eigenlijk vandaan? Langs het veld wordt geen glaswerk meer verkocht), die over de afrastering zeilden. Als het tegenzit wordt dat rapport nog een moeilijk punt voor FC Den Haag. Twee jaar geleden, na de ontmoe ting tegen FC Amsterdam, kreeg de club ook een voorwaardelijke straf van de KNVB opgelegd voor hetzelfde euvel. Wellicht telt dat nog mee. Toch droeg het begin van het duel zeker niet het kenmerk van onvriendelijkheid. Integen- del. Er kwamen twee ploegen in het veld, die elkaar de ruimte voor goed voetbal gunden, dat was natuurlijk erg prettig voor het publiek (6000), dat zich steeds beter ging amuseren. Zelfs de tegenvalller van een snel opgelopen achterstand kon nog aanvaard worden. Aad Mansveld was bij een ongeluk kig botsinkje gewond geraakt aan ziin neus been. De naweeën daarvan speelde hem bij dit doelpunt parten, toen de opkomende verdediger Van Riel doorzette en De Raeve een uitgespeelde kans kreeg 0-1. Mansveld verliet daarna toch maar het terrein om elk risico te vermijden. Rob Ouwehand verhuis de daardoor naar de ausputzerplaats en Roger Albertssen nam zijn plaats als verde digende middenvelder over. Macht Het vreemde was, dat FC Den Haag daarna losbrandde. Met groot vertoon van macht. Vooral over rechts, waar Martien Jol de aandacht op zich vestigde, liepen de combi naties aanvankelijk naar volle tevreden

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11