Lewis strafte hautaine houding Miele keihard af Invaller Jansen sterk gestart in damtoernooi Knappe winst Loek Sanders op Rolf Thung Intertoto geen succes voor totoformulier Eervolle invitatie Joke van Beusekom en Marjan Luesken Merckx sterkste in wegwedstrijd WOENSDAG 30 JULI 1975 LEIDSE COURANT *P \GIN U- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze speciale verslaggever) Barcelona Ernie Myers straalde. Met 2-0 was zijn ploeg van start gegaan in de beslissende wedstrijdenreeks met het uiteinde lijke doel de Europese titel voor Nederland te behouden. „Zelden heb ik mij meer happy gevoeld dan nu," zei hij terwijl hij de vele handen schudde die naar hem werden uitgestoken. „Het was een goede wedstrijd waarin we het enkele malen erg moeilijk hebben gehad. Natuurlijk moest ik mijn beste werper in de eerste omtmoeting inzetten. Maar dat heeft Italië ook moeten doen. We zitten wat dat betreft in hetzelfde schuitje. Geweldig goed vond ik Frank Smit. Vooral met zijn aangooien op het tweede honk. Maar we zijn er nog lang niet. Dat is nu wel duidelijk gebleken." Inderdaad. Zelden heeft Neder- lu-ach, door oraloemeUjke land het moeilijker gehad dan in deze wedstrijd De Italianen waren er bijzonder op gebrand om de eerste klap uit te delen. Zij kwamen weer met de 24-jari- ge Daniele Miele op de heuvel. De slanke Milanees werd reeds in de eerste slagbeurt gecon fronteerd met de fanatieke wil van Oranje. Frank Lewis plaat ste een honkslag in het linker- veld, ongrijpbaar voor de derde honkman van Italië. Lewis op het eerste honk betekent altijd actie, en voor de tegenstander gevaar. „Stelen" is zijn grote snelheid. Hij zou reeds over de 100 meter een tijd hebben gelo pen van 10,5 seconden. Lewis maakte zich waar, stal het twee de, kwam op een klap van Zschuschen, die foutief werd behandeld op het derde, maar de tik van Richardson was te kort om succes te kunnen ople veren. Italië was gewaarschuwd. Oranje had zijn visitekaartje ge presenteerd. Oranje bleef druk ken. Ook in de tweede en derde slagbeurt verschenen er menseri op de kussens, echter zonder gevolg. Italië kreeg langzaam maar zeker de zenuwen in 32—1/2 .De pressie begon en Charles Urbanus, voortreffelijk van start gegaan, kreeg in de vierde innings de eerste moei lijkheden. Twee Italianen ver schenen op de honken door vrije lopen. Een terugval van de jonge Amsterdammers die zich doorzette in de volgende slag beurt, maar opnieuw kwam Ur banus ongeschonden in de dug out terug. De Oranje-aanval voelde dat er daden gesteld moesten worden om de Italia nen uit hun ritme te halen. In de vijfde slagbeurt ging het gebeuren. Nadat Jacobs was gesneuveld, kwam Urbanus op het eerste honk door een kost bare nonchalance van zijn Ita liaanse collega Miele. Hij wilde met teveel zwier de bal, die hem door eerste honkman Oriz- zi werd toegeworpen, vangen doch liet deze vallen. Urbanus op„een" De tweede Nederland se nul was echter Wedman, zo dat het gevaar geweken leek Maar Daniele Miele had buiten Frank Lewis gerekend. De twee de worp van de hautaine Ita liaanse werper nam de Haar lemmer vol op zijn knuppel en gierend verdween de bal over het hek: homerun en 2-0 voor Nederland. Nerveus Nederland zou, naar in het ver dere verloop van de strijd bleek deze voorsprong bijzonder no dig hebben. De moeilijkheden rond Urbanus stapelden zich op. Zijn honkbewaken was zwak. Te nerveus werd er door de OW O-er gereageerd wan neer er Italianen op de honken verschenen en in deze nervosi teit trok hij zijn medespelers -Jacob en Zschuschen met zich mee. Ernie Myers kwam in de vijfde innings voor de eerste maal de dug-out uit om zijn werper moed in te spreken. Myers wilde niet vervangen. Hij achtte de tijd daarvoor nog niet gekomen. Het Nederlandse veld bleef gril lig spelen. Het vrij hobbelige veld stelde hoge eisen, die niet altijd naar behoren ingewilligd konden worden. Echter ook de Azurri moesten de tol betalen aan de omstandigheden van het veld. Ook in de ploeg van Bill Arce werden misgrepen ge- Het goed gevulde stadion dreun de in de laatste innings onder de aanmoedigingen, waarbij een compacte Nederlandse suppor- tersschare bijna allemaal va kantiegangers die de honkbal- ploeg formidabel ondersteunen zich onderscheidde. Urbanus wist wat er van hem werd ver wacht. Er waren twee Italianen uit en drie honken bezet. Di Santo, kort, gedrongen en een geweldige kracht uitstralend, sloop als het ware, gebukt onder het belang van dit moment het slagperk in. Hij kwam op 2-slag, daarna 2-wijd. Zelfs 3-wijd. Het werd stil in het Nederlandse kamp. De zevende bal nam Di Santo op de punt van zijn knup pel. Maar uiterst geconcentreerd werd deze door korte stop Har ry van den Berg gefield en aan gegooid naar het tweeJe honk. De derde Italiaanse nul. Bijna huilend van vreugde verdween Urbanus, bedolven onder zijn wild enthousiaste ploegmakkers naar de dug-out. De eerste stap naar prolongatie van het Euro pese kampioenschap is gezet. DETAILS CWUt-O-O-CWWH) - 0 0-0-0-0-2-0-0-0-x - 2 Werpers: Nederland: Urb Martone (2) 1-<W>. Italië vit s 7-6-5. Nederland vijf fouten. Italië: Miele (6) SO-5: 4-0-1-0-2-00-0-0 7 West-Duits Land O-OOOOO-l-OO - 1 Werpers: Spanje: Casilla 3-1-8. Spanje [illinium Uitslagen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de koersen, die gisteren in Hilversum zijn gehouden, zijn: Pescaraprijs (2000 meter): 1. Loes Areta (T. Oudshoorn) 1.21.3, 2. Mari nette, 3. Larina T. Toto: winnend 5, plaats 2.10 2.80 3.60, koppel 51.50, trio 639. Maritsaprijs (2020 meter): 1. Nanouk (M. Vergay) 1.26.8, 2. Marjo, 3. Nichol T. Toto: winnend 1.70, plaats 1.70 1.50 1.50, koppel 9. Pescaraprijs (2000 meter): 1. Lucky H. (J. van der Loo) 1.22.5, 2. Jaap 135.10, trio 2301.90. Saviaprijs (2000 meter): 1. Liberia (P. Wisker) 1.23.3, 2. Love Song, 3. Grote Beneluxprijs (2460 meter): 1. W"-' Dean (M. Pools) 1.20.2, 2. uo Buitenzorg, 3. Jaspis du Bois. Toto: winnend 3.80, plaats 2.10 1.80 2.30, koppel 25.30, trio 239.50. Fioraprijs (2440 meter): 1. Kid Baker (T. Kooyman) 1.24.5, 2. Lady Lerona, 3. Karin van Hovi, Toto: winnend 3.70, plaats 1.60 1.40 2.50, koppel 7.80. Irontoprijs (2000 meter): 1. Lady Bird (D. Bolwijn) 1.21.1, 2. Lenie Bloemlust, 3. Java. Toto: winnend 3.20, plaats 1.40 1.60 1.60, koppel 8.70, trio 45.90. Renoprijs (2020 meter): 1. Nanieke Volo (R. Maring) 1.25.3, 2. Mercidol, 3. Kalida II. Toto: winnend 2.70, plaats 2.10 2,90 6.00, koppel 22.30. Pescaraprijs (2000 meter): 1. Mac Buitenzorg (C. Wortel) 1.21.2, 2. Ida ho, 3. Kwik V. Toto: winnend 6.90, plaats 3.60 1.60 2.20, koppel 8.40, trio 156.70. Sesiaprijs (2440 meter): 1. Lieneke G 1.25.9, 2. Mon Reve, 3 Netzer Spen cer. Toto: winnend 3.80, plaats 2.60 2.30, koppel 14.80. Totale omzet: 430.909. Zege Ajax op Noordwij k DEN HAAG Ajax won een oefenduel in Noord wijk van de plaatselijke club met 40. Bij de rust was de stand 2—0 voor de Amsterdammers. Ruud Geels scoorde drie keer en Kick Seegers één maal. Bovendien miste Geels nog een strafschop. Er waren 3.500 toeschouwers. In Velsen versloeg Telstar de Rotterdamse amateurclub Nep- tunus met 131. Jonker (4) en Van Kooten (2) waren de pro- duktiefste spelers. Neptunus was nog zo brutaal om reeds na dertig seconden een voorsprong te nemen, maar moest daarna diep buigen voor de eredivisie- Go Ahead Eagles heeft gister avond een oefenwedstrijd in en tegen Rheden met 70 gewon nen. Bij de rust was de stand 30. Jan Korte, Eddy Bakker (2), Jan van Deinsen en Terry Hendriks (3) zorgden voor de doelpunten. Lakwa zwak in oefenduel DEN HAAG Laakkwartier en het C-elftal van FC Den Haag hebben gisteravond in een oefenwedstrijd het publiek bijzonder slecht spel getoond. Bedroevend voetbal leverde dan ook niet meer op dan een gelijkspel van 0-0. DWO deed het daarentegen heel wat beter in Zoetermeer. Het slaagde erin het Leidschendam- se RKAW op een gelijkspel van 1-1 te houden. De doelpun ten, die voor de rust tot stand kwamen, werden gemaakt door Peter Hakkaart voor RKAW en Rob de Koning voor de Zoe- termeerse club. Sportwereld MOSKOU Valeri Borsov heeft de 200 meter in 20.6 secon den gewonnen tijdens de atle- tiekkampioenschappen van Rus-, land. Enn Sellik won de 10.000 meter in 28.21.6 seconden. Nata lia Lebedeva vestigde een nieuw Russisch record .op de 100 meter horden. Haar tijd was 12,8 se conden. Wenen Voor de intertotocom- petitie versloeg het Oostenrijkse Admira Wacker het Duitse Duisburg met 2-1. De selectiegroep van FC Den Haag stelde zich gisteren officieel voor. De Hagenaars, met voorop trainer Boskov, hopen het komende seizoen vooral op internationaal niveau resultaten te boeken. Op de achterste rij links staat Lex Schoenmaker, waarop voetbalminnend Den Haag zijn hoop heeft gevestigd. Van avond in de oefenwedstrijd tegen FC Antwerp rekent het publiek weer op de Lexshow, die het jarenlang heeft moeten missen. (Van onze sportredactie) VOORBURG In een kermis achtige entourage heeft Rolf Thung gisteravond ervaren dat hij zelfs op nationaal niveau nog de te kloppen tennisser is. In een demonstratiepartij tij dens het nationale toernooi op Park Leeuwenbergh in Voor burg, waarvoor het onwaar schijnlijke aantal van 2000 toe schouwers was komen opdagen, moest de Hilversummer in drie sets zijn meerdere erkennen in nationaal kampioen Loek San- Met als inzet een premie van 700 gulden de verliezer toucheer de slechts 400 ontwikkelde zich tussen Sanders en Thung, die beiden in toernooiverband in Deventer uitkomen deze week, zich een bij tijd en wijle aantrekkelijke partij. Sanders moest de eerste set met 6—3 afstaan, maar slaagde er daarna in greep op het spel van Thung te krijgen. Setwinst met 6—2 was het resultaat. De ontmoe ting dreigde voor Thung, die zondag al in een exhibitionduel van Paul van Min had verloren, een desastreuze wending te ne men. Hij kwam met 4—1 en 52 achter, maar herstelde zich knap: 55. In de tie-break wreekte zich de geleverde in spanning, want zonder moeite kon Loek Sanders die met 7—1 grijpen. Bovendien was er nog een de monstratiepartij herendubbel, die pas na middernacht beëind igd was. Fleury en Hordijk won nen met 7—5, 64 van Van Min en Thung. DEN HAAG De toto die in de competitieloze periode is gebaseerd op de intertotowed- strijden, is evenals twee jaar geleden een financiële misluk king geworden. Deze toto, die het afgelopen weekeinde een bedrag voor de eerste prijs had van ongeveer 13.000 gulden, staat, aldus de heer Lut, directeur van het totobureau, volledig los van de „gewone" toto, die eind mei afliep en op 17 augustus weer start. Deze toto had in 37 we ken een inleg van dertig mil joen gulden in het voorlaatste seizoen en in de laatste perio de samen met de lotto over 54 toto's zesenveertig miljoen. Daarmee werd de aanvankelij ke recessie een halt toegeroe pen. De toto gebaseerd op de inter- totowedstrijden duurt zes we ken. Ondanks de forse lasten van de toto-organisatie bij de eerste poging toen er in die periode geen enkel kansspel draaide, heeft het bureau dit jaar het toch weer opnieuw geprobeerd. Hoofdzakelijk als proef hoe het nu zou gaan terwijl er wel een doorgaand kansspel (lotto) was. Nu het probeersel met de intertoto- wedstrijden wederom een fi nanciële mislukking is gewor den, zal binnen kort zeer waarschijnlijk worden beslo ten deze hele zaak voor de toekomst af te schaffen en in de competitieloze periode geen toto laten verspelen. Hoogezand De tweede ronde van het internationale KSH-dam- toernooi begon met de jeugdspeler Hans Jansen, die de helaas niet uit Senegal vertrokken Baba Sy in de eregroep vervangt. Deze jonge dammer uit Emmen had al direct een goede start. In een vrij ingewikkelde flankspelpartij tegen de Franse kam pioen Mostovoy wist hij heel goed laverend voordeel te behalen en verraste tenslotte zijn opponent met een doorbraak combinatie, die een gewonnen eindspel inleidde. De Nederlandse kampioen Ham. Wiersma leek aanvanke- £en de renuse veilig te stellen. lijk een vlotte overwinning te Paul Germain boekte zijn twee- gaan behalen op Giebel die lijn de - Waldnng. Deze bleek m het tegenstander een sterk centrum hVr* c^|OI^n'^ra tij van de klassieke spelkarakte- het verdere spel alleen may lastig houdbaar bleek te zijn. In deze fase verzuimde de Hai- tweede overwinning. In een par- <f ""T hierop'het initiatief en stevende regelrecht op de winst ristiek kon Gagnon het even wicht nog wel bewaren, maar toen was het afgelopen. De Rui- winst te grijpen. Gichet ont ging dit alles waardoor Wiers- ma's grote terreinvoordeel de De uitslagen doorslag gaf. Al met al geen overtuigende overwinning. i de tweede ronde vciueuiguc. U. «Ck cmuspc. mu d)_Gagnon (Can) 2-0. De stand aan Clerc nog wel voordeel, mui de kop*^, De Ruiter I punten, 2. net met genoeg om te winnen. Germain 4, 3. Nimbi 3. 4. Clerc 3. (Ned) 2-0, Sangare (IvoorkustVRobil- lard (Can) 0-2, Spanjer (NedVOver- i (Sur) 0-2, Visser (Ned)- Comtois de vijandelijke korte vleugel, punten probeerde aan de lange vleugel jeugdgroep: van de tegenstander iets te be- Schippers-Stokkel 2-0, Brouwers- - - - - - Keizer 1-1, Hosper-Van Aalten 0-2, Schuitema-Dollekamp 1-1, Scholma- Werkman 1-1, Van der Wal-Van het Belgische centrum wist Ver- m d. d. kop ZWARE SCHORSINGEN POOLSE VOETBALLERS WARSCHAU Jerry Gorgon en Andrej Szarmach zullen op 10 september niet met bet na tionale Poolse elftal spelen te gen Nederland in de voorronde wedstrijd van bet toernooi om bet Europees kampioenschap voor landenploegen in War- Volgens kranten in Warschau zijn beide Spelers zwaar gestraft door de Poolse bond naar aan leiding van hun slechte houding, als gevolg van overvloedig drankgebruik, tijdens de trein reis van Parijs naar Warschau. Het Poolse team was op terug reis van een toernee door Fran krijk. Gorgon (26), 31 keer inter national, is voor zijn leven ge schorst voor wedstrijden voor het nationale team en zes maan den voor zijn ploeg Gornik Zabrze. Szarmach, vijfvoudig international, is voor zes jaar voor het Poolse elftal geschorst Het bestuur van Zabrze, dat door de bond verantwoordelijk wordt gesteld voor het gedrag van zijn spelers, heeft het ver bod gekregen om tot het einde van het jaar wedstrijden in het buitenland te spelen. DEN HAAG Joke van Beusekom en Marjan Luesken hebben van de Maleisische badmintonbond een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het wereld-invitatietoer- nooi dat van 4 tot en met 7 september wordt gehouden in Koeala Loempoer. Aan het toernooi mogen slechts dertien dames en 21 heren meedoen. De vorige keer in Djakarta zegevierde bij de dames de Engelse Margaret Beck. Samen zullen Joke van Beusekom, die al geruime tijd in Denemarken verblijft, en Marjan Luesken uitkomen in het dubbelspel. C ALLAC Eddy Merckx heeft in het Franse Callac een weg wedstrijd over 140 kilometer gewonnen. De wereldkampioen versloeg in de eindsprint de Fransen Regis Ovion en Robert Mintkiewicz. Gerrie Knete- mann en Joop Zoetemelk kwa men respectievelijk als zevende en achtste over de finish. De uitslag is: 1. Merckx (Bel) 140 kilometer in 3 uur en 12 minuten. 2. Ovion (Fra) z.t, 3. Mintkiewicz (Fra) z.t, 4. Beon (Fra) op 4 secon den, 5. Ritter (Den) op 16 sec., 6. Gimondi (Ita) z.t. 7. Knetemann (Ned) z.t., 8. Zoetemelk (Ned) z.t., 9. Van Impe (Bel) z.t. 10. Talbourdet (Fra) z.t. Het peloton, met Bernard Thevenet, eindigde op 40 seconden. De Belg Ronald de Witte heeft in Antwerpen de grote Schel- de-prijs. een wegwedstrijd over 246 kilometer, gewonnen. De Witte kwam na 5 uur en 42 minuten over de finish. De Westduitser Dietrich Thurau eindigde op de tweede plaats. Jan van Katwijk was met een elfde positie de beste Nederlan der. De uitslag is: 1. De Witte (Bel) 246 kilometer iri 5 uur en 42 minuten, 2. Thurau (WD1) z.t, 3. Maertens (Bel) op 11 seconden. 4. Roger de Vlaeminck (Bel) z.t, 5. Verbeeck (Bel) z.t., 6. De Meyer (Bel) z.t., 7. Abelshausen (Bel) z.t, 8. Van Looy (Bel) z.t, 9. Van de Wiele (Bel) z.t„ 10. De Cauwer (Bel) z.t, 11. Jan van Katwijk (Ned) z.t, 19. Smit (Ned) z.t., 25. Pronk (Ned) z.t. De Westduitser Klaus-Peter Tha ler heeft de achtste etappe van de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen. Hij legde de 137 kilometer van Wittlich naar Bad Neuenahr af in 3 uur, 37 minuten en 41 seconden. In het algemeen klas sement bezet de Noor Wilman de eerste positie. Frits Schür blijft derde. Huub Neven staak- •te de strijd. De uitslag is: 1. Thaler (Wdl) 137 kilo meter in 3 uur, 37 minuten en 41 seconden, 2. Hansen (Den) 3.37.44, 3. Funk (Wdl) z.t, 4. Andre sen (Noo) z-t, 5. Schür (Ned) z.t, 20. Rijks (Ned) 3.40.26, 26. Snoeyink (Ned) z.t., 37. Lenfer (Ned) 3.52.19. Het alge meen klassement ziet er als volgt uit: 1. Wilman (Noo) 29 uur, 46 minuten en 11 seconden, 2. Andresen (Noo) op 20 seconden, 3. Schür (Ned) op 1.29 min., 4. Thaler (Wdl) op 2.18, 5. Loder (Zwi) op 2.30, 14. Snoeyink (Ned) op 10.12, 27. Rijks (Ned) op 23.47, 42. Lenferink (Ned) op 1.10.12. De Nederlandse amateurwielren ner Tonnie Huizen heeft in het Belgische Ledegem een weg wedstrijd over 106 kilometer gewonnen. De renner uit Kloetinge kwam na 2 uur en 38 minuten over de eindstreep voor de Belgen Pa trick Lefevre, Hendrick de Vos en Walter Kesteloot. DOETTNCHEM De Graaf schap heeft een tweejarig con tract afgesloten met Anton Ma- rijt, die het afgelopen seizoen vcor Haarlem uitkwam. BELGRADO De Joegoslavi sche basketbalploeg heeft de Verenigde Staten in een beker wedstrijd met 82-79 verslagen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11