Toestand in Loeanda ,,in één woord rot" Verdedigers lopen weg van proces tegen Griekse junta Aan meeste metalen de eerste eeuwen nog geen gebrek PER MAAND BIJNA 2000 RIJKSGENOTEN NAAR NEDERLAND Modekoningen verbergen met sjaals armoe aan inspiratie Papadopoulos: ik was verantwoordelijk i) Teruggekeerde Nederlanders: 975 DINSDAG 29 JULI 1975 LEIDSE C0URAN1 (Van onze moderedactri ce) PARUS - Het Is bijna alsof de mode-ontwer pers niet goed weten hoe ze hun mannequins en klanten moeten kle den ln dit internationa le vrouwenjaar. Alsof ze alles wat overige jaren hun glorie uitmaakte nu moeten verbergen, in af wachting van het mo ment dat ontwerpers en modedragende vrouwen met elkaar en zichzelf in het reine zijn geko men. Als een van de eersten stond gisteren Pierre Cardin op de agenda, die zijn bezoekers murw sjaals met reuzefranjes de armoede aan inspira tie. Het houdt echter alle maal verband met de economische en andere moeilijkheden waaron der de modehuizen ge bukt gaan. Het is ten slotte het klassieke, dat wat geen onmiddellijke geschiedenis maakt maar weken en maan den gangbaar en draag baar blijft, wat de mode nu met de vinger aan wijst En misschien is het juist de verdienste van de ontwerpers van de haute couture, dat ze deze vin- ng niet naast neggen, maar er maakte met oorverdo- nen". Onder zijn uiterst Hij had weliswaar ook Maar vuurwerk van stijl naar handelen,'tot spijt vende muziek en hon- .smalle wintermodellen andere ontwerpen, kwam er niet uit Ook van degenen die iedere blijft geen vetbobtxnje waarbij breiwerk aan de hier bedekten lange sto- dag met vuurwerk zou- derden modellen. Car din vraagt „smalle den- Bij Dior toonde Mare Bohan ondermeer deze groen-zijden anorak, afgezet met be verbont, en groen flanellen plooirok. of rimpeltje onzichtbaar, spits stond voor man tels, rokken, jumperpak- ken en pantalons. Maar hoofdzaak waren toch de slank-afkiedende kor te en langere modellen. Voor avondgebruik le ken ze nog smaller, om dat mouwen aangeknipt werden vanaf de lenden- lijn. Geen gemakkelijke mode, bij Cardin, maar wel met enkele uitschie ters die hun weg naar onze boutiques zullen vinden. Dior en Scherrer vielen op door de vele sjaals. Bij Scherrer modellen van geraffineerde spor- tief-elegante snit Ski combinaties in parachu te-stijl, zelfs in camou flageweefsel, compleet met hoge schoenen en vliegenierskappen. En kele pantalons, maar meestal vrij lange rok ken van klassieke man telpakken onder regen mantels of trenchcoats in donzigzacht mohair en kemelhaar. Daar overheen een lange puntsjaal in het weefsel van het mantelpak. Dit soort wintercombinaties, met daarbij makkelijke stapschoenen, nam het grootste deel van de Scherrer-collectie in be slag. Mare Bohan, bij Dior, had het allemaal erg so ber gehouden: mantel pakken met korte ves ten, caraco's en rechte rokken, eenvoudige bloesjes met ronde hals, rechttoe-rechtaan jurk jes in tweed, flanel of georgette. Dat alles op gewarmd met vossebont rond de kappen van mantels, en in kostbare weefsels als kasjmier, kemelhaar, zijde, flu weel, satijnkrip, enz. la's, ponchomantels en den willen spelen. Van Mare Bohan is deze fraaie trouwja pon, met borduurwerk in wit en goud. Bejaard paar lag dagenlang hulpeloos in huis ROTTERDAM (ANP) - EEn hoogbejaarde man en vrouw hebben enige dagen hulpeloos in de gang van hun huisje aan de Finsestraat in Rotterdam ge legen. Ongeruste familieleden, die al enkele dagen niets van het echt paar hadden gehoord, waar schuwden de brandweer die met behulp van een ladderwagen het huis binnen kwam. Daar von den brandweermannen de 80-ja rige C.Kooyman en zijn 91-jari- ge vrouw in de gang Het echt paar is ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De heer Kooyman, die slecht ter been is, was in de gang gestruikeld en kon niet meer overeind komen. Toen zijn vrouw hem wilde hel pen viel ook zij. Engelse krant: Huurlingen gaan saboteren in Rhodesié LONDEN (AFP) - Het Britse dagblad „Daily Mirror- heeft gisteren bekendgemaakt dat een voormalige parachutist van de Royal Air Force ongeveer honderd huurlingen heeft gere- cruteerd die over een dag of tien naar Afrika gaan voor sa botages xpeditites in Rhodesié. Het artikel, dat op de voorpagi na van de krant staat, vermeldt dat de mannen naar Lusaka in Zambia zullen vertrekken om vandaaruit hun acties tegen Rhodesié te ondernemen. De huurlingen, bijna allemaal voor malige Britse militairen, krijgen volgens de krant ruim achthon derd gulden per week uitge keerd en worden uitgerust met Amerikaanse en Tsjechische wapens. Vissersschip opgebracht DEN HAAG (ANP) Hare Ma- jesteits „Hadda", een van de schepen van de Koninklijke Ma rine, aangewezen voor de visse rij-inspectie, heeft maandagmid dag binnen de twaalf-mijlszone de „Wieringen 230" aangetrof fen, vissend op voor dit schip in dit gebied verboden vissoor ten. De opdracht van de com mandant van de Hadda, om de netten te laten verzegelen, werd door de schipper van de „Wie- ringen 230" geweigerd. Het vaartuig werd daarop door het marineschip opgebracht naar Den Helder. Daar heeft de Alge mene inspectiedienst van het ministerie van landbouw en vis serij het onderzoek overgeno men. Minister Pronk: Melkplas EEG niet te rijmen met hongersnood DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk is van oordeel, dat de grote voorraden melkpoeder in de EEG niet te rijmen zijn met het voedseltekort in een groot aantal ontwikkelingslanden. De voorraden magere melkpoeder In de Europese Gemeenschap bedragen op het ogenblik meer dan 600.000 ton. In antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Van der Hek en Laban heeft de minister van ontwikkelingssamenwerking meegedeeld bereid te zijn in de raad van EEG-ministers van ontwikkelingssamenwerking een initiatief te nemen, dat leidt tot het verlenen van meer hulp aan de vorm van melkpoeder aan ontwikkelingslanden, en daar waar zich plotselinge no-" den voordoen. De regering heeft aan Caritas-Nederland al 3 mil joen gulden beschikbaar gesteld om EEG-melkpoeder te kopen tegen de helft van de interven tieprijs. Dewi Soekarno: Inmenging CIA in Indonesië PARUS (AP) Mevrouw Dewi Soerkarno, een Van de wedu wen van wijlen president Soe karno van Indonesië, heeft gis teren in een brief aan president Ford gezegd dat de Amerikaan se CIA zich tot tweemaal toe rechtstreeks heeft gemengd in de binnenlandse aangelegenhe den van Indonesië. De in Japan geboren mevrouw Dewi Soer karno vraagt Ford een onder zoek In te stellen. In de brief zegt Soekamo's we duwe: „Zowel in 1958 als in 1965 heeft de CIA. zich rechtstreeks ge mengd in de binnenlandse aan gelegenheden van Indonesië. In 1958 leidde deze monsterlijke handelwijze tot een burgeroor log. In 1965 leidde het tot de uiteindelijke machtsovername door een pro-Amerikaans mili tair regime, terwijl honderddui zenden onschuldigen over de kling weiden gejaagd". Tenslotte vraagt ze: „Hebben de Verenigde Staten deze misdrij ven begaan en is uw regering bereid verantwoordelijkheid voor deze snode praktijken te dragen?" ATHENE (Reuter) De verdedigers van 16 van de 20 Griekse militairen, die in april 1967 een staatsgreep pleegden en tegen wie gisteren in Athene een proces begon, heb ben hun verdediging opgegeven en zijn kort na de opening de zaal uitgelopen, omdat het proces naar hun mening onwettig was. In een verklaring die de advocaten voor het vijf leden tellende rechtscollege voorlazen, gaven zij als hun mening dat de vervolging wegens „niet-bestaande misdrijven" elke rechtsgrond ontbeert en een „politieke po grom" door de regering vormt. „Het is een wraakactie van de burgerlijke regering en van de politieke wereld, omdat zij zeven jaar door de strijdkrachten buiten spel zijn ge zet", aldus de verklaring. De verdedigers voegden hieraan toe, dat de machtsoverna me door het leger in 1967 in het gehele land had gezegevierd en dat het nieuwe bewind zijn eigen juridische en wettige status had geschapen. In dit verband merkten zij op dat de justitie de revolutie had erkend door een reeks beslissingen tijdens het militaire bewind. De advocaten voerden ook aan, dat de huidige regering bij de ambtsaanvaar ding in juli 1974 een amnestie had afgekon digd voor alle misdrijven, begaan tussen april 1967 en juli 1974. Daardoor zouden ook de misdaden van de verdachte militairen geschrapt kunnen worden. De verdedigers van vier verdachten waren het niet met hun collega's eens en bleven. De rechtbank benoemde voor de 16 die weggingen, nieuwe verdedigers. De vroegere dictator George Papadopoulos zorgde voor een dramatische wending in het proces. Hij zei: „Ik wil niet dat iemand mij verdedigt. Voor eens en voor altijd verklaar ik dat ik de leider van de revolutie ben geweest. Ik neem daarom ook de volledige verantwoordelijkheid op mij voor de revolu tie en voor hen die zich achter mij ge schaard hebben. Ik wacht slechts op de uitspraak van de rechtbank. U zult mij niet meer horen spreken in deze zaal". Na deze verklaring was het doodstil in de zaal. De rechtbank besloot de zitting te verdagen tot woensdag om zich te kunnen beraden over de ontwikkelingen. De openbare aan- "t^dirde vSSr^v"*d^6dheabbS; 0e kopstukken van de Griekse staatsgreep van april 1967 in de beklaagdenbank. In opgegeven zal vervolgen „wegens belediging het midden de grote man van toen, George Papadopoulos, links Nicolas Makarezos van gezag en recht". en rechts Stylianos Patakos. [Illlllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) Aan metalen zal er voorlo- De prijzen van deze metalen zullen in de komende pig nog geen gebrek zijn op de wereld, maar toch tientallen jaren stijgen. Een prijsstijging van 25 is het goed er zuinig mee om te springen. Dit tot 35 procent zou de winbare reserves met onge- advies heeft de Nationale Adviesraad voor Ont- veer de helft doen toenemen, waarbij de Raad wikkelingssamenwerking aan de regering gegeven, aantekent, dat voor koper, wolfram en goud moge- De regering had de raad verzocht de gevolgen te lijk een grotere prijsstijging vereist zal zijn. Overi- bestuderen van mogelijke uitputting van delfstof- gens is volgens de raad grote voorzichtigheid fen, speciaal met betrekking tot de ontwikkelings- geboden met het hanteren van deze conclusie, landen. omdat er meestal voor ieder metaal afzonderlijke De in de aardkorst aanwezige hoeveelheden van bijzondere omstandigheden bestaan, de diverse metalen zijn bijzonder groot, ook in Het streven van de meeste ontwikkelingslanden verhouding tot de huidige zeer grote omvang van naar een grotere controle over de eigen bodem- het verbruik. Voor een absolute uitputting hoeft schatten heeft in het recente verleden de investe- dan de eerstkomende eeuw of zelfs eeuwen niet ringen in exploratie in die landen (doorgaans te worden gevreesd. Indien het jaarlijkse winning- afkomstig van ondernemingen uit de rijke landen) sniveau echter voortdurend met enkele procenten doen teruglopen. De betrokken ontwikkelingslan- blijft toenemen, moet met een snellere uitputting den moeten daarom in het kader van de ontwikke- worden rekening gehouden. Bovendien moet ruim- lingssamenwerking technisch en financieel worden te blijven bestaan voor een versneld toenemend geholpen bij verdere opsporing en winning, gebruik door ontwikkelingslanden. Een aantal mijnbouwondernemingen heeft al aan- Een beleid, gericht op matiging van het verbruik zienlijke bedragen geïnvesteerd in activiteiten ter van de betrokken mineralen in de rijke landen voorbereiding van ertswinning in zee. Verwacht acht de Raad dan ook noodzakelijk. mag worden, dat voor 1980 de produktie hier en Ondanks de grote reserves, die er vrijwel voor alle daar op gang zal komen. Toch lijkt het niet metalen bestaan, is de toekomstige situatie toch waarschijnlijk, dat voor het einde van deze eeuw niet zonder zorg. De huidige bekende reserves van meer dan vijf procent van de wereldmetaalpro- een aantal metalen (goud, zilver, kwikzilver, wol- duktie van de zeebodem afkomstig zal zijn. Voor fram, lood, tin en zink) zijn niet voldoende om sommige metalen (kobalt, koper, mangaan, nikkel) de stijgende vraag tot het jaar 2000 te dekken, kan dit percentage zeker hoger komen te liggen. DEN HAAG (ANP) In de januari/mei j.I. keerden 1.386 einde mei j.l. De bevolkings- eerste vijf maanden van dit rijksgenoten terug naar hun groei bedroeg in de eerste vijf jaar zijn 9.102 rijksgenoten uit land tegen 1.272 verleden jaar. maanden van dit jaar 43.438 te- Suriname en de Nederlandse gen verleden jaar 40.048. De stij- Antillen naar ons land geko- In totaal zijn in de eerste vijf ging van de bevolkingsgroei was men, tegen 6.038 in de eerste maanden van dit jaar 15.361 het gevolg van het grotere mi- vijf maanden van het vorige meer mensen naar Nederland gratiesaldo, want het geboorte jaar, zo blijkt uit gegevens van gekomen dan vertrokken (verle- overschot vertoonde een daling het CBS. Er gaat ook een den jaar: 7.973). Mede hierdoor (van 33.200 naar 28.820) en het stroom rijksgenoten in omge- nam de Nederlandse bevolking aantal overlijdensgevallen nam keerde richting: in de periode toe tot 13.642.530 zielen per toe van 46.182 naar 48.610). ■Illllllllllllli SCHIPHOL (ANP) - „In één woord: rot". Zo heeft de 43-jarige mevrouw J. C. de Vries gistermiddag kort na haar aankomst op Schiphol de situatie in de Angolese hoofdstad Loeanda omschreven. Me vrouw De Vries, die haar man, werkzaam voor de Belgische oliemaatschappij Petrofin, in Angola heeft achtergelaten, is zondagmorgen met een vliegtuig van de Engelse luchtmacht naar Engeland overgevlo gen, vanwaar zij de reis naar Nederland voortzette. Samen met mevrouw De Vries, die 20 jaar in Angola heeft ge woond, arriveerde de 43-jarige heer A. H. A. Kuypers uit Pij- nacker, die voor de Nederlandse scheepvaartmaatschappij Van Ommeren 3,5 jaar in Angola werkzaam is geweest. Volgens hun informatie zouden nu nog ongeveer tien Nederlanders in Loeanda verblijven, naasd de 31 Nederlandse geestelijken, die zich verspreid in Angola bevin den. „Mij wera de grona te heet on der de voeten", verklaarde de heer Kuypers, die op de lucht haven stormachtig werd begroet door vrouw en kinderen. Deze hadden Angola op 1 april al verlaten. „De laatste vier, vijf weken vonden er voortdurend schietpartijen plaats. Zelf ben ik driemaal onder mijn trapgekro pen om te scnuilen voor ae Dt schietingen", aldus de heer Kuy pers. „Ik verwachtte gisteren de grote klap tussen de MPLA, die Loeanda bezet houdt en de troe pen van de FNLA, die rond de stad liggen. De buitenwijken, die hoger liggen dan de binnen stad, zijn totaal verlaten. Daar vinden de schietpartijen plaats. Iedereen is naar de binnenstad getrokken, waar het nu een gro te chaos is", zo vertelde me vrouw De Vries. „Het is er ver geven van het vuil, het verkeer is onmogelijk geworden, en je moet drie uur in de rij staan voor een broodje," zo zei zij. Mevrouw De Vries heeft woens-' dagavond geprobeerd om haar -man, die zich op dat moment in Caxito bevond, een stadje 50 km ten noorden van Loeanda in het gebied dat inhanden is van de FNLA in kennis te stellen, van haar vertrek. Het moest dóór middel van een radio-bood schap. „De communicatie was zeer slecht. Ik hoop dat hij het begrepen heeft", aldus mevrouw De Vries, die in Nederland on derdak hoopt te vinden bij fami lieleden. Haar drie kinderen be vinden zich in Zuid-Afrika. Volgens de heer Kuypers bevin den zich FNLA-troepen in een fort, dat op 8 km afstand van Loeanda ligt. In de directe na bijheid van dit fort zouden een raffinaderij en een petrochemi sche fabriek liggen. „Zondag schoot de FNLA een Shell-op- slagtank in brand als maatregel tegen de beschietingen van de MPLA die Loeanda beheerst. De heer Kuypers, die twaalf jaar in Zaire,het voormalige Belgisch-Congo heeft gewerkt, achtte de situatie in Angola nu ernstiger dan toendertijd in Congo, dat ook met bloedige onlusten te kampen had, kort na de onafhankelijkheid. De heer Kuypers noemde de methoden van de MPLA „volko men communistisch". „Overal bevinden zich kleine cellen. Daarnaast is in de stad de Po- der Popular actief, een bewe ging van jonge burgers, die ge steund door de MPLA met hun wapens de stad terroriseren. Ze plunderen en stelen en geven iedereen aan, die van activitei ten voor de FNLA wordt ver dacht", aldus de heer Kuypers. Zijn ervaringen werden door mevrouw De Vries bevestigd. „Ik ben eenmaal uit mijn auto gesleurd door twee van deze lieden, mijn zonnebril werd af gerukt en zij namen mijn horlo ge mee." Het Nederlandse consulaat in Loeanda heeft alle Nederlan- Terug uit Angola. Links de heer Kuypers uit Pijnacker en rechts mevrouw De Vries, die haar papegaai maar meebracht. ders daar aangeraden het land te verlaten. De Nederlandse geestelijken blijven wél in An gola. Er bevinden zich daar thans 26 missionarissen en 5 zendelingen! Alle missionaris sen, paters van de H.Geest, wer ken op het platteland en hebben geen last ondervonden. De Ne derlandse overste van de paters, drs. A. Biemans, zei: „De actie richt zich niet tegen de blanken. Het is meer een onderlinge strijd." De beslissing over een minimin eventuele terugkeer laat hij aan de paters zelf over. Momenteel zijn er 8 paters uit Angola op vakantie in Nederland. Twee weken geleden zijn er nog enke le teruggekeerd naar hun mis sieposten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7