Ineke van der Meer en Fr. Engelenburg favoriet in Katwijk Noordwijk vanavond tegen Ajax Lissenaar schoot in roos met uitvinding BOLLENKWEKERS VINDEN RUST IN OUDE MOLEN Natte vierdaagse Electric Blues (3) '75 DINSDAG 29 JULI 1975 LE1DSE COURANT PAGINA 5 Illegaal café Twee lieden die na een inval n de politie vorig jaar waren bekeurd wegens het drijven een café zonder vergun ning zijn gisteren door kanton rechter De Koning veroor deeld tot 50 gulden boete. De bij de inval in beslag genomen drankvoorraad (waarde ruim 400 gulden) werd door de rech ter verbeurd verklaard. In de Leidse Dolhuissteeg hadden beide heren een compleet café met alles erop en eraan inge richt. De politie was er al eens paar keer komen kijken en gebood hen de nodige voor zieningen te treffen om aar gestelde eisen te voldoen. Vol gens de verdachten was bij die gelegenheden nooit over een vergunning gerept Veilingen Ik heb de afgelopen we ken steeds gedacht dat we het mooiste deel van de zomer er al weer op hadden zitten. Maar ik heb me gelukkig vergist. Gisteren was het weer raak. En op zo'n warme dag kijk ik altijd met bewondering naar al die bollenkwekers, die op het land in de hete zon staan te zwoegen om hun tulpen op tijd uit de grond te krijgen. Dan kan er nauwelijks een lach vanaf. Maar ik kwam gisteren ook twee bollenkwekers tegen erg ontspannen bezig waren. Ze genoten van hun werk maar mis schien nog meer van hun omgeving. En dat kon ik mij goed voor stellen. Want het waren Leo Cozijn en zijn zoon Bart die als bollen kwekers wel erg bevoorrecht zijn. Voor hen moet het wer ken bijna een zijn. Ze wonen in een klein, maar gezellig huisje vlak langs de sfeervolle Leidsevaart. Het is er erg schilderachtig. Auto's zie je er niet zoveel. Wel veel vissers, want in de Leidsevaart is het goed en ontspannen vis van gen. Maar wat ik het mooiste vond was toch wel die prachti ge stokoude molen die bij hun bedrijfje staat en waar ze bei den molenaar over zijn. Ze zijn dus bollenkweker en molenaar. En dat is een unieke combinatie in de Bollenstreek. De meeste kwekers kunnen geen uurtje missen in deze tijd. Die jakkeren maar voort. Dit is de tijd dat er overuren moeten worden gemaakt Leo Cozijn en zijn zoon werken ook hard maar hebben daar naast toch nog wel tijd om zich bezig te houden met die robuuste molen, die gebouwd werd in 1654 en tot de oudsten van Nederland gerekend mag worden. Leo Cozijn, die pal naast de molen de narcissen stond te sorteren zei mij: „Die molen moet je ook zien als een stuk ontspanning en familietraditie. Want wij stammen uit een ech te molenaarsfamilie. Onze stamboom gaat terug tot 1650. Sinds die tijd hebben de Cozij- nen de scepter gezwaaid over molens door bijna geheel Ne derland. Wij zijn ouwe rotten in dit vak. We zijn vergroeid met de molens. Dit is het leven waar wij van houden". Vader Cozijn, die bijna zeven tig jaar is, heeft een goede opvolger in Bart, die 28 jaar is en de molen ook al op zijn duimpje kent. Van de molen kunnen ze nooit genoeg krij gen. In de schaduw ervan zijn ze geboren en sindsdien trek ken ze er dagelijks mee op. Ja, ik kan me voorstellen dat ze het daar naar hun zin heb ben. De achthoekige bovenk ruier, die er in zijn eentje voor zorgt dat het water op peil blijft in de Hoogeveen se pol der, is een juweeltje. De mo lenwieken zijn van bikkelhard ijzer en wegen niet minder dan tien ton. De toppen van de wieken, zo liet ik mij vertel len, op topsnelheid zo'n 150 km per uur. Dan hoor je al van verre de eeuwenoude mo len kraken in haar voegen. Maar geen paniek. Want ze kan tegen een stootje. De oude molenaar liet me de molen aan de binnenkant zien. En daar zag ik dat de achtkan tige bovenkruier bijna geheel van eikenhout is gebouwd. Ik zag er balken die wel zo'n acht meter lang waren met een Vader en zoon Cozijn: unieke dubbel functie bollen kweker en mo lenaar. doorsnede van een halve me ter. Eén brok stevigheid. Ik hoorde dat die heel vroeger met de hand zijn gehakt Daar is dus geen zaagmachine aan te pas gekomen. Ik hoorde dat de molen vroe ger ook bewoond was. Men wees mij de plaats waar de bedstee had gestaan en ik vroeg mij af hoe de molenaar en zijn gezin hier ooit rustig de nacht hebben kunnen door brengen zonder steeds gewekt te worden door het kraken van hout en het rammelen van de ankerkettingen. .Daar raak je aan gewend", vertelde Bart mij, die zei ook wel in de molen te willen wonen. „Het is omdat het niet is toegestaan" zei hij, „maar anders deed ik het". En toen ik eens goed rond me heen keek zag ik dat dit inder daad een ideale woning zou kunnen zijn voor mensen die wild zijn op houten balken in hun plafond en parketvloeren. Er zitten zelfs drie etages in de molen en er is dus ruimte genoeg, misschien wel voor twee gezinnen. „Als je een bee tje handig bent kan je er een pracht van een huis van ma ken", zei Bart mij. Ik bewonderde ook de enorme houten spil die kaarsrecht in het midden van de molen staat en die gaat draaien als de wieken de vrije hand krijgen. Die spil brengt weer een rad in beweging en dat rad zorgt er weer voor dat overtollig water uit de polder wordt af gevoerd. En dat gaat nu al zo'n paar eeuwen lang zo. Er hebben heel wat mole naarsfamilies hun leven gesle ten in de Hoogeveensepolder, die voor zo'n 75% uit bloem bollenland bestaat en waar de rest weiland is. De polder heeft een oppervlakte van 491 hectare. Deels grondgebied van Noordwijkerhout, deels van Lisse. Het is er best uit te houden. De oude molenaar heeft een opvolger. En ook Bart heeft alweer kinderen die mogelijk hem weer kunnen opvolgen. Een echte molenaarsfamilie, voor wie het machtige rond draaien van die beresterke windvangers geen toeristisch toetje maar dagelijkse kost is. Om ook anderen een beetje te laten meegenieten verzorgt molenaar Cozijn voortaan elke dinsdagmorgen een excur sieuurtje. Lissenaar Johan van Stijn heeft een uitvinding gedaan die tot in Amerika bewondering heeft geoogst, zo hoorde ik geisteren van deze knutselaar-bij-uitstek zelf. Hij heeft een beweegbare camera ontworpen waarmee bij flatgebouw op de centimeter nauwkeurig grote betonnen seg menten op grote hoogte op hun plaats kunnen worden gebracht Voortaan zal het niet meer nodig zijn dat op de begane grond mensen met profoons of met handgebaren de kraanmachinist instructies geven over het ver plaatsen van de betondelen. En daardoor loopt men ook niet meer de kans, zo vertelde Johan mij, dat er ongelukken gebeuren als zo'n betonplaat of betonwand uit de stroppen schiet. De kraanmachinist hoeft voortaan alleen maar op een televisieschermpje in zijn kraan te kijken en kan dan heel precies zien welke kant de last aan zijn kraan op moet En dat dankzij een beweegbare camera, die boven op de kraan is gemon teerd en die alles haarscherp in de gaten houdt De vinding van deze Lissenaar, die een tv en radiozaak heeft in de Kapelstraat, heeft vooral veel bewondering geoogst bij de grote fabrikanten van technische ap paratuur in binnen- en buitenland. Geen van die grote jongens, zo vertelde mij een glunderende Van Stijn, heeft een derge lijk beveiligingssysteem, waar toch wel behoefte aan is, kunnen ontwerpen. „Het heeft mij wel wat zweetdruppels gekost", vertelde hij me. „Een jaar lang ben ik er mee bezig geweest. Dikwijls zat ik tot diep in de nacht te sleutelen en te rekenen. Maar het heeft wel succes gehad. Mijn doorzetten is beloond." De beveiligingscamera heeft een aantal maanden proefgedraaid op een bouwte- rein ergens in Nederland. En het resul taat was verbluffend. Er kwamen zelfs Amerikanen kijken die het proefdraaien hebben gefilmd. Maar Johan van Stijn is niet bang van „bedrijfsspionage". .Alle technische snufjes zitten achter slot en grendel. Daar kan niemand bij. Alleen ik weet hoe die camera in elkaar zit", zei hij. De eerste aanvragen voor de beveiligings apparatuur, waar Van Stijn de naam nog voor moet verzinnen, zijn binnen. Een besteling van vijftig exemplaren. En hij heeft nu ook gehoord dat Amerika be langstelling heeft „Maar ik lever daar alleen aan als ik een erg grote order krijg. Twee of drie versturen doe ik niet Die Amerikanen vind ik beste lui maar zover vertrouw ik ze toch niet Ze halen je apparatuur uit elkaar en zoeken net zo lang tot ze de truc ook door hebben. En dan ga ik de mist in." De Noord wij kse rock- blues formatie Electric Blues, die kortgeleden nog zo succesvol optrad op het Vuurtorenplein in Noordwijk, zit nu met de handen in het haar. Ik hoorde van drummer Henk v.d. Vegt dat manager Barbara Verhoe ven, die ook bekende groep Spirit of St. Louis onder haar- hoede had, er mee gestopt is. „Ze zit financieel in de zor gen", vertelde Henk mij. „Maar daardoor zitten wij nu wel zonder een manager en die hebben we beslist nodig We kunnen eigenlijk niet lang zonder". Henk vroeg of ik in mijn rubriek een oproep wilde plaatsen. Ik maak daar liever geen gewoonte van maar dit keer wil alle Noordwijkse bluesliefhebbers wel een hand je helpen. Hier volgt het tele foonnummer van Henk v. d. Vegt: 01719-13674. Met Herman op stap In het Noordwijkerhout- Duik Kokkerbad se „Kokkerbad is gis teravond van start ge gaan een zwemavond- vierdaagse. Maar ae zwem vierdaagse is he laas nog niet zo bekend want het was niet zo druk in 't Kokkerbad. Bedrijfsleider Kikkert had eigenlijk op zo'n 200 zwemmers gerekend maar het waren er maar 105. Toch niet slecht voor de eerste keer dat in Noordwijkerhout iets dergelijks wordt georga niseerd maar goed is an ders. Zeventig mensen zwommen de 500 meter en de overige deelne mers, die jonger dan tien jaar waren, zwom men de spits van deze „natte vierdaagse" af door 250 meter af te leg gen. Ik hoorde dat er gisteravond ook een En gelse familie aan de start verscheen in dit ge zellige 25-meter zwem bad en dat die ook zon der mankeren de finisch hebben gehaald. Vrijdag is de laatste dag van de ze vierdaagse. Dan wor den ook de medailles uitgereikt. Waarschijn lijk door wethouder Koelewijn. Johan van Stijn met de technische te kening van zijn uitvinding. Wie schetst dus hun verbazing toen de politie onverwachts een inval deed, terwijl een ie der rustig met zijn pilsje in zijn hand stond. Er werd pro ces-verbaal opgemaakt en gis teren stond het duo terecht wegens overtreding van de drank- en horecawet. Het feit, dat zij inmiddels een socie- teitsvergunning hadden kon een veroordeling niet meer te genhouden. Dank zij de ver beurdverklaring van de voor raad viel deze overigens bij zonder laag uit: gewoonlijk loopt zoiets al gauw in de pa pieren. Hulpverlening Telefonische Hulpdlenat:' tel. 25202 Van onze tennismedewerker Katwijk Op de tussen de duinen verscholen banen van het Katwijkse tennispark zal deze week menig deelnemer aan hét open toernooi een zweetdroppel plengen. Lijsten van 64 en in B nog 32 zullen het wedstrijdleider Gerrit Verdoes nog knap moeilijk maken om alle partijen op tijd afgespeeld te hebben. Ondanks de concurrentie van Leeuwenbergh in Rijswijk, is er toch een redelijk sterke deelname uit de regio. Bij de dames in B weer een ver trouwd beeld: als eerste is Ine ke van der Meer geplaatst, die eerder dit seizoen al drie toer nooien op haar naam schreef. Als nietgeplaatste outsiders kunnen de Alphense Hanneke Langeveld en Liselotte van de Bijl, die op de Munnik in Ine ke haar meerdere moest er kennen. De in Den Haag spelende Frans Engelenburg voert de lijst van de heren in B aan. R. Blommendaal, Jan de Groot en W. Stoop volgen hem in deze volgorde. Van dit kwartet heeft de eer ste al af moeten haken. Tot zijn verrassing stond W. Stoop binnen niet al te lange tijd weer naast de baan. Helaas niet met een positief resultaat Met 6-1 6-1 bleef Eckelman hem de baas. Ook Frans Engelenburg had het in zijn eerste partij niet gemakkelijk tegen Brasser, die tevoren een eenvoudige zege op R. Carpentier had behaald (6-2 6-1). Pas na zware strijd en drie sets spelen slaagde Frans er in zijn tegenstander naar de rijen der toeschou wers te verwijzen. Met 6-3 4-6 6-4 bereikte hij de kwartfina les. Verder veegde, ook in B, van Veggel zijn opponent van As- selt met 6-1 6-1 van de baan en had Alfred Gelevert het wat moeilijker met Van Dilst: 6-4 6-3. In de herendubbels B bereik ten de veteranen Stoop/de Groot de volgende ronde via een normale 6-3 6-1 zege op Parlevliet/ Gutter. Nieuwkoop Deze week wordt in Nieuw koop wederom het open toer nooi verspeeld, dat de afgelo pen jaren een reputatie heeft opgebouwd als een uiterst ge zellig evenement. Over deelname heeft de wed strijdleiding dan ook niet te klagen met 75 inschrijvingen in D en een lijst van 32 in C, terwijl men zelfs nog inschrij vingen heeft moeten weigeren. De weergoden zullen wel mee moeten werken om alles op de vier banen afgewerkt te krij gen. Bij de heren in B zijn de Amsterdammers Ger Appel boom en K Drost als eerste en tweede geplaatst Bij de dames zijn dat Mirjam Mulder en mevr. Boere uit Waddinx- veen, terwijl Annita Hamming hier wel eens voor een verras sing zou kunnen zorgen. In C kwamen de favorieten al in actie. Ben Baart had weinig moeite met David Halle (62 6-0), maar de als tweede ge plaatste Boere verslikte zich in zijn tegenstander Kas ter en werd met 6-3 6-3 naar de rijen der verliezers verwezen. In de ze afdeling kwam de als eerste geplaatste mevr. Boere al in de derde ronde via een over winning op Rietje Veenstra: 6-1 6-0. Van onze sportredactie NOORDWIJK Vanavond om zeven uur treedt Noordwijk aan voor de traditionele seizoen-ou verture tegen Ajax. De Amsterdammers komen met de volledige A-selectie naar de badplaats, zoals dat de afgelopen jaren steeds is gebeurd. Nooit vertrok de (voormalige) topploeg met een monsterscore. Éénmaal hield Noordwijk het zelfs op een 1-2 nederlaag. Voor Noordwijk, dat alle spelers heeft behouden en verster king kreeg van ondermeer Brown (SJC) en De Boer (Van Nispen), een mooie gelegenheid om even te wennen aan het profvoetbal, waarmee de Eelman-ploeg het komende seizoen te maken zal krijgen. Noordwijk plaatste zich namelijk dankzij een drietal wedstrijden tegen IJsselmeervogels voor deelname aan de KNVB-beker en mogelijk wacht daarin, wanneer de eerste ronde wordt overleefd, een eredivisieclub. Ajax kan in deze wedstrijd een aantal nieuwe spelers gaan uitproberen. Tsjeu la Ling en Helling zijn spelers, die zeker een plaats in de ploeg van Hans Kraay kunnen veroveren en Ton Wickel, die van Excelsior kwam zal de beuk erin moeten gooien om Barry Hulshoff te gaan verdringen. Ajax zal vanavond moeten tonen, dat het verlies van drie vaste basis spelers (Horst Blankenburg, Arie Haan en Johnny Rep) goed is opgevangen. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Sandy Sophie Denklla, v.: J. C. M. Heem* kerk en C. A. de Joode; Peter, zn. v.: C. den Duik en a van der Voorn; Barbara Cedel Marareet dr. v.: A. B. DevHee an L van oer Walk; Matt- hl|e Chrtetiaan, zn v.: C. de Jongen S. Pro voort; Hendrlka Cornelia dr. v.: J. P. J. van de Laar an M. A. P. van den Berg; Lucae Gl|ebertua zn v.: G. Verdoet an C. J. C. Wotvere; Michel zn v.: W. van Wee ran en S. Schipper; Femke, dr. v.: H. van der Horn en J. A. M. de Goal); Overtden: J. W van Duijn geb. 4 aug. 1912 man, H. G. Behlen geb. 14 »eb. 1924 man; J. G. Nieuwenhuis geb. 10 nov. 1913 man; P. H. van Ham geb. 27 dec 1929 man;P. van den Bosch geb. 4 dec. 1902 man; G. Schaap geb. 25 dec. 19TO gebuwd gew. m.: C. Botaards; C. R. Esser geb. 11 jan. Gehuwd: C. H. van Meur* en P. S. van Duuren; C. J. C. Kraan en A. F. Schippers; H. H. Heijs en A S. Jan-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5