Congres duikt in bevloeiing en ontwatering Wat meer tomaten minder komkommers aangeplant in juni Lucky Luke Rails door de prairie WEINIG VERANDERING IN GROENTEPRIJZEN TULPEPRIJZEN STIJGEN SNEL PAGINA 6 LF.IDSE COURANT 1 MAANDAG 28 JULI 1975 Paulus de Boskabouter DE BOEBOMEN 0-36 .Malle Pieter.' zei Paulus. ,Je weet toch wel hoe een mollehol er uit zziet?' ,Ach natuurlijk,' riep Pieter opgelucht. ,Het is gewoon een molle hol. En voor mollen ben ik absoluut niet bang. Een mol heeft me nog nooit aan het schrikken kunnen ma ken, vooral niet als ik er op verdacht was!' Maar blijkbaar was Pieter er op dat moment toch niet zó op ver dacht, want toen Mol zich opeens liet zien, gaf de veldkabouter een ijselij ke gil en zette het weer op een rennen. Paulus moest hem met ge weld terughalen. ,lk dacht dat jij niet bang was voor mollen,' riep hij. ,En ik dacht dat dit een zw - zw zwarte d-d-duivel was,' jammerde Pieter. DEN HAAG In juni 1975 werd in Nederland 194 ha tomaten aangeplant tegen 181 ha vorig jaar juni (+7%). Dit blijkt uit de CBS steekproef „Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 juli 1975. De teelt van tomaten werd in juni 1975 beëind igd op 267 ha. Dit is 42 ha of 19% meer dan in juni 1974. Op 1 juli 1975 bedroeg de aanwezige oppervlakte tomaten 2483 ha tegen 2606 ha op 1 juli 1974 (-5%). De aanplant van komkommers was in juni 1975 kleiner dan in juni 1974 (67 resp. 93 ha). De oogst werd in juni 1975 beëindigd op 101 ha tegen 104 ha vorig jaar (-3%). Per 1 juli 1975 was aanwezig een oppervlakte van 736 ha. Dit is 3 ha minder dan op 1 juli 1974. De teelt van sla en andijvie onder glas is in deze tijd van het jaar van geen betekenis. iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimim MOSKOU Terwijl in Helsinki de topbijeenkomst van de Europese confe rentie voor veiligheid en samenwerking alle aandacht voor zich opeist, wordt in Moskou een congres gehouden dat mis schien even veel invloed zal hebben op de leefbaarheid in ons werelddeel. Van vandaag af tot 2 augustus komen daar ongeveer drieduizend deskundigen uit tientallen Europese landen, Azië, Afrika en Latijns Amerika bijeen om het ne gende congres van de „Internationale commissie voor bevloeiing en ontwate ring" bij te wonen. Deze commissie is niet aan regeringen gebonden maar heeft nauwe banden met de V.N. en de Fao, de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. Het secretariaat is in Nieuw Delhi gevestigd. Het congres wordt gevolgd door studie reizen, die van 4 tot 16 augustus worden gemaakt. Met het oog op het komehde congres hebben Russische deskundigen aan de alarmbel getrokken voor de gevaren voor het milieu, het ecologisch evenwicht en de economie die in som mige gebieden van de Sowjet-Unie zijn ontstaan door ondoordachte werkzaam heden voor verbetering van de land bouwgronden. De Sowjet-Unie heeft daar zeer veel geld, mankracht en tech nische hulpmiddelen voor gebruikt on der een programma van tien jaren dat 24 miljoen hectare (240.000 vierkante kilometer) landbouwgrond in cultuur moet brengen. Dat is de helft van de totale oppervlakte van een land als Frankrijk. Vooral in het Europese deel van de Sowjet-Unie worden duizenden moeras sen droog gelegd en grote gebieden tussen de Oostzee en de Oeral ontgon nen. Er worden zeer grote bevloeiings werken aangelegd in het bekken van de Wolga en in sommige gebieden in mid- den-Azië. Onlangs is een kanaal in ge bruik genomen dat de rivier de Irtisj met Karaganda verbindt. Het is 460 km lang. Dat is het begin van een groot scheeps plan waaronder een deel van het water van de machtige Siberische rivieren naar de dorre gebieden in Ka- zachstan en midden-Azië zal worden geleid. Veel deskundigen hebben in de pers hun vrees te kennen gegeven dat een dergelijke massale waterverplaatsing op den duur zal leiden tot ecologische rampen in ons werelddeel. Een voorproef heeft zich al in 1972 aangediend. In de zomer van dat jaar woedde weken achtereen in de omge ving van Moskou een bijna niet te stelpen brand in de veen- en bosgebie den die waren drooggelegd. De lucht in de hoofdstad was bezwangerd met rook. In de Russische pers zijn sinds die zomer hog andere voorbeelden ge noemd, zoals dat van de Zee van Azow en omgeving. Deskundigen stelden vast dat de grote waterwerken langs de Don en de Koeban tot vermindering van de aanvoer van zoet water naar de Zwarte Zee hebben geleid, waardoor de verzil- ting toenam en de fauna van de Zee van Azow begon uit te sterven. Berekend is dat zes jaar lang jaarlijks 30 miljard kubieke meter zoet water in de Zee van Azow moet worden gepompt om die weer zoet te maken. Dan zou echter het bevloeiingsprogramma voor dit gebied moeten worden herzien. Het meest ongerust maken Russische deskundigen zich echter over het be vloeiingsprogramma voor de republiek Kazachstan. De hydroloog Sirotkin schreef in de „Prawda van Kazachstan" van 25 mei: „Het vruchtbaar maken van ongeveer 5 miljoen hectare woestijn in de Kazachstan is eenzijdig voorbereid met voorbijgaan van de natuurlijke om standigheden in dit gebied." Zeer zeker moet zoveel mogelijk grond gebied van de aarde vruchtbaar worden gemaakt. In ongerepte staat zou onze planeet slechts 10 miljoen mensen kun nen voeden. Sirotkin waarschuwt ech ter dat „ondoordachte en in het wilde weg uitgevoerde omvorming van de hulpbronnen der aarde doorgaans tot het ontstaan van dode gebieden leidt". Op het congres worden de grote be vloeiingswerken en hun gevolgen be sproken. Evenals het verbruiken van het grondwater, dat tot het droog vallen van hele gebieden kan leiden. Om maar een voorbeeld te noemen: het gebruik van het dringend nodige grondwater van het natuurreservaat de Kalmthout- se heide door Antwerpen heeft ertoe geleid dat alle vennen tot in wijde omgeving geen druppel meer bevatten. lllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Fruit De prijzen van de appelen liggen iets hoger dan vorig jaar, dit hoeft echter niet te betekenen dat ze voor de consumenten duur zijn, omdat onze fruittelers nogal wat con currentie van het buitenland ondervinden. Er worden appelen uit een groot aantal landen ingevoerd, nl. Argentinië, Nieuw- Zeeland, Chili en Zuid-Afrika. Voor de beste kwaliteit wordt ruim een gulden per kg. betaald. Voor zwarte bessen worden prijzen van 2,70 per kg. genoteerd. De aanvoer van aardbeien is nog aanzienlijk groter dan vorig jaar (door oogstverlating) toch liggen de prijzen hoger. Er wordt voor de doosjes van 200 gr. 1,02 betaald (vorig jaar 75 cent). Zoals vorige week verwacht werd, is de prijs voor de rode bessen niet beneden de 1,40 per kg. gedald. Er wordt een kiloprijs van 1,46 genoteerd. In de prijs van de frambozen is weinig verandering gekomen, er wordt 1,26 per kg. betaald (vorig jaar 1,57). Het aanbod zal snel afnemen, prijsverandering wordt niet verwacht. De prijs voor de meloenen is, door de sterke inkrimping van de teelt in de afgelopen jaren, goed te nomen. Voor de ogenmeloe- nen varieert de prijs van 2,10 tot 3,60 per stuk, afhankelijk van grootte en de kwaliteit. Er dient opgemerkt te worden, dat men voor deze prijs te maken heeft met een ras van een uitstekende smaak. Hetzelfde geldt voor de vruchten van het ras suiker meloenen. De import van perzieken en prui men draait op het ogenblik op volle toeren. Twaalven van Apeldoorn, zowel van de klei als van het zand, werden verkocht voor 9,50 per 100 (de afgelopen winter kon men ze onder zijn petje vangen voor 6,50) Twaalven van Prominence vonden kopers voor 14- per 100 en elven van deze tulp deden al 11.,- Voor twaalven van een alledaagse tulp als Cassini legde men 7.50 op tafel voor Lustige Witwe, een maand geleden nog te koop voor 6.75, werd nu al 9. betaald. De prijzen van het Kersttulp je Brilliant Star zitten helemaal in de lift, twaalfven gingen nu al van de hand voor 22.- per 100. Mirjoran vond kopers voor 9.- en Robinea voor 10,-. Topscore werd verkocht voor 10.50 en Don Quichotte voor 9.50. Christmas Marvel behoorde ook tot de grote uitschieters: de twaalven van deze tulp zijn al opgelopen tot 15.- per 100 De prijzen van de irissen vertoonden even eens een stijgende tendens. Ideal ging nu van de hand voor 8-6-4 en Prof. Blaauw voor 5-4-3. Van het hyacinten- en narcissenfront is geen spetter nieuws te melden. Het is stil en het blijft stil. De afgelopen week zijn de tomaten tegen „doordraaiprijzen" verkocht. Inmiddels heeft de prijs zich weer wat hersteld, maar dit prijsherstel is nog niet erg bemoedigend. Vooral landen als België, Roemenië, Bulga rije en Italië beconcurreren de Hollandse tomaten op de West-Duitse markt. Ook de export naar andere landen geeft een behoor lijke terugval te zien.. Voor de exportkwali teit van de A-tomaten wordt gemiddeld 73 cent per kg. betaald (vorig jaar 87 cent), voor de C-sortering ziet het er nog iets ongunstiger uit nl. 57 cent per kg. (vorig jaar 81 cent.) Gezien de omstandigheden, zal de tomaten prijs zich de komende tijd moeilijk kunnen herstellen. Overige gewassen Paprika's De aanvoer van groene paprika's is de laatste tijd teruggelopen. De verminderling van het aanbod heeft slechts een lichte prijsstijging veroorzaakt. Als oorzaak hier van valt de concurrentie van Italië op de Westduitse markt aan te wijzen. Dit land exporteerde bijvoorbeeld van 18 tot en met 21 juli 320 ton tegen Nederland 150 ton, dit beeld zet zich op het ogenblik voort. Toch steken de huidige prijzen voor de groene paprika's gunstig af bij die van vorig jaar. Voor de sortering 65/75 wordt 1,20 betaald tegen vorig jaar 99 cent per kg. Bij de rode sorteringen ligt de situatie veel nadeliger, er is in vergelijking met vorig jaar een ongun stig prijsverschil van meer dan een gulden per kg. Dat bij de rode sorteringen de prijzen tegenvallen wordt vooral veroor zaakt door de grotere aanvoeren. De komkommerprijzen vertonen ondanks het afnemen van de aanvoer weinig veran dering. Voor de meeste sorteringen ligt de prijs wel een paar centen hoger dan vorige week, maar dit geeft nog geen reden tot vreugde. De matige komkommerprijs wordt waarschijnlijk veroorzaakt door de grote keuze aan zomergroente, waardoor de ani mo voor dit produkt minder groot is. De aanvoer zal nog wat verder afnemen, in de prijs wordt weinig verandering verwacht. Ondanks de beperkte aanvoer van andijvie, zijn de prijzen niet hoog, namelijk de 35 cent per kg. Voor sla worden prijzen betaald die variëren van 8 tot 16 cent per stuk. In zowel de aanvoer als de prijs wordt er voor de ko mende week weinig verandering verwacht De prijs van de bonen daalt langzaam, voor sperziebonen wordt 1,25 per kg. betaald, voor snijbonen/ 2,45 per kg. De bonenprijs zal nog verder dalen door het toenemen van het aanbod en door de invoer van buiten landse bonen. Bij de bloemkool is er een prijsherstel opgetreden. Vorige week werden er voor de grootste sorteringen prijzen van 90 cent per stuk betaald, nu ligt de prijs rond dé 1,70 per stuk. Dit prijsherstel is vooral veroorzaakt door de grotere export naar West-Duitsland. De bloemkoolaanvoer in dit land blijft nogal wat achter bij die van vorig jaar, waardoor er een grotere belangstelling voor Hollandse bloemkool is. Postelein noteert prijsen van 32 cent per kg. De kroten zijn verder in prijs gedaald en worden voor 38 cent per kg. verkocht Voor de beste kwaliteit prei betaald men 95 cent per kg. Voor de bloembollenexporteurs zijn de ra pen nu pas goed gaar. Met hun eeuwige „de bollen-lopen-wel-weer-over-de-mand" -opti misme, bollen-lopen-wel-weer-over-de- mand"-optismisme, ze nu zwaar in de aap gelogeerd. Ze lopen zich het vuur uit de sloffen om tulpebollen te kopen tegen prij zen die men drie weken geleden voor onmo-' gelijk had gehouden. Wat de exporteurs eerst niet wilden geloven (of deden alsof) blijkt nu een keiharde realiteit: de tulpe- oogst valt met name op de klei links en rechts zwaar tegen en aan diverse cultivars dreigt een tekort. We zien nu hard lopende exporteurs en kwekers die alle tijd hebben in de prettige wetenschap dat nu zij eens de sterkste troeven in handen hebben. Voor het eerst sedert vele jaren... Het matige aanbond van bloembollen, zet ook een stempel op de werkgelegenheid in de bollenstreek. Vakantiehoudende jongelui die voorheen half juli voor een vriendelijk salaris wel aan iedere vinger een werkgever konden krijgen, vangen op hun tocht langs, de schuren van de exporteurs keer op keer bot. Dat is op de eerste plaats natuurlijk een gevolg van de matige oogst, maar daar komt nog bij dat de werkzaamheden zeker anderhalve week later zijn dan normaal. De kwekers liggen van dit alles niet wakker. Ze leveren wat ze gerooid hebben. Ze zijn nl. als de oogst tegenvalt niet verplicht de aantallen te leveren die ze verkocht hebben Door ervaring wijs geworden, wordt in ne gen van de tien gevallen „opbrengst eigen partij" verkocht. Valt de oogst tegen dan is de kweker vlak voor het rooien verplicht de koper in kennis te stellen van het feit dat hij niet aan de normale hoeveelheden zal kunnen komen. De exporteur kan zich des gewenst van de waarheid komen overtuigen. Deze situatie brengt met zich mee dat een exporteur die in de winter alle bollen die hij 's zomers denkt nodig te hebben, heeft ingekocht er hooit zeker van kan zijn dat hij de geschatte aantallen ook inderdaad in zijn schuur zal krijgen. Goed...spitsuurdrukte dus voor de expor teurs. En de prijzen gingen op de beurs nogmaals fors omhoog. Suske en Wiske De vinnige Viking.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6