SADAT: ISRAEL KRIJGT DRIE MAANDEN TIJD Ford: VS bereid om Europa te helpen fieidaa Soma/nt GARANTIEKREDIET MIDDENSTAND HEEL GEZIN VERDRONKEN Moeizaam akkoord op vooroverleg van Afrikaanse eenheid Eredoctoraat VU Helder Camara Toerisme aan beterende hand Mislukte kaping in Japan MAANDAG 28 JULI 1975 LEIDSE COURANT Veel ongelukken in weekeinde DEN HAAG Voor zover vanochtend bekend zijn in het afgelopen weekeinde minstens 15 mensen bij een ongeval om het leven gekomen. 2 vonden de dood bij een verkeersongeval, vier door verdrinking en (zoals wij op de voorpa gina reeds meldden) stikte de 12-jarige Guilad Ashdodt uit Den Haag in een zandkuil. Een heel gezin uit Geldermalsen verdronk vrijdag in de voorhaven van het Julianakanaal toen hun jacht werd overvaren door een vrachtschip. Om het leven kwam het echtpaar Zondag en hun 15-jarige zoon. In Budel is een kind van 14 maanden in een tuinvijver verdronken. In Ermelo overleed het tweejarig zoontje van een landbouwer toen hij van de tractor van zijn vader viel en onder een achterwiel terechtkwam. In Amsterdam kwam vrijdag een 80-jarige man onder een tram en werd zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. De 5-jarige Nico van der Zwan uit Den Haag kwam gisteren om het leven toen het plotseling de rijweg opliep en door een auto werd overreden. Verder zijn in het verkeer om het leven gekomen een 56-jarige man uit Barchem, een 20-jarige jongen uit Rhoon en een 18-jarige jongen uit Fijnaarts. Televisie-presen tatrice Ria Bre mer heeft vrij dagavond in Hil versum het le ven geschonken aan een zoon, die de naam Jo- rik kreeg. Het echtpaar Bremer heeft reeds twee zoons, de 4-jari- ge Marco en de 2-jarige Xander. KAMPALA (AP-UPI) De mi nisters van buitenlandse zaken, van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) zijn het, met veel moeite eens geworden over een twaalf resoluties, waar van de belangrijkste is, die aan dringt op schorsing van het Is raëlische lidmaatschap van de VN, de daarmee verbonden bu reaus en internationale confe rentie „tot dit land zich houdt aan alle door de VN aangeno men besluiten inzake het Mid den-Oosten". Vijf landen stelden zich evenwel nogal gereserveerd op tegenover het schorsingsbevel, kennelijk met het oog op de waarschu wing van minister Kissinger, dat de landen van de derde wereld „met een lege dop" zullen blij ven zitten als zij doorgaan met de volkerenorganisatie te ge bruiken voor „confrontatie in plaats van samenwerking". De conferentie verklaarde zich verder akkoord met de zogehe ten verklaring van Dar es Sa laam, die aandringt op voortge zet contact met Zuid-Afrika door buurlanden als Tanzanië, Zambia en Botswana, zolang daarin vooruitgang zit naar een uiteindelijk zwart bewind in Rhodesië, Zuid-West-Afrika en uiteindelijk Zuid-Afrika zelf. De aanvaarding van dit rapport wordt gezien als een overwin ning van het gematigde blok van de OAE-landen op de meer militante leden, die, onmiddel lijk een volledig gewapende strijd in het zuiden willen. De resoluties worden voorge legd aan de staatshoofden en regeringsleiders op de topconfe rentie van de OAE, die van avond in Kampala begint. Proces tegen Griekse kolonels begonnen ATHENE In een speciaal in gerichte zaal in de Korydallos- gevangenis van Athene is van morgen het proces begonnen te gen 20 leiders van de militaire staatsgreep van 21 april 1967 in Griekenland. De meeste be klaagden zagen er bang en slecht uit en ze zeiden niets. George Papadopoulos, de leider van de staatsgreep, zat in de beklaagdenbank tussen zijn twee trouwe volgelingen Stylia- nos Pattakos en Nikolaos Maka- rezos. Hij keek onafgebroken naar de vloer. Dimitrios Ioannidis, die het regi me van Papadopoulos in no vember 1973 ten val bracht om zelf dictator te worden, zat op de vierde rij en maakte een beheerster indruk. Bij de gevangenis waren uitge breide veiligheidsmaatregelen genomen. Busongeluk Bij een ongeluk met een bus in de buurt van Mexico City zijn achttien men sen om het leven gekomen. In de bus zaten mensen die op weg waren naar een katholieke be devaartplaats. Dertig inzitten den werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen de bus van een berghelling stortte en ongeveer zeventig meter in de diepte viel. Nederlandse man niet bang voor keukenschort Den Haag A.N.P. Een derde van de Nederlandse mannen helpt geregeld in de huishouding en bijna de helft doet dat een enkele keer, zo blijkt uit een NI- PO-onderzoek onder 943 Nederlanders. Er zijn verder meer man nen die nooit in de huishou ding helpen (14pct) dan mannen die dat dagelijks doen (9 pet), zo'n kwart eeuw geleden was de man iets minder actief met de schort voor. Volgens een NlPO-onder- zoek uit 1949 hielp 44 pet van de mannen toen nooit, 24 pet een enkele keer, 17 pet geregeld en 15 pet dage lijks., Dat betekent wel dat het aantal mannen dat da gelijks helpt de laatste vij fentwintig jaar aanzienlijk is teruggelopen. In bijna de helft van de Nederlandse huishoudens met een gehuwd echtpaar hebben man en vrouw evenveel te zeggen over wat er met het geld gebeurt, zo blijkt verder uit de enque- te. In 28 pet van de huis houdens beheert de vrouw de pot en in 18 pet de man. In 1948 beslisten maar in 4 pet van de gezinnen man en vrouw samen over de besteding van het geld. Uit het onderzoek blijkt verder dat als het inkomen onder de 1250 per maand ligt, 17 pet van de mannen dagelijks in de huishouding helpt. Boven een inkomen van 1250 wordt dit per centage met de helft gehal- Waarom lacht hij, schijnt een onbekende jon gedame zich af te vragen, terwijl ze kijkt naar prins Charles tij dens een ont vangst die op Windsor Castle werd gegeven ter gelegenheid van de wereld kampioenschap pen polo. De jongedame was tijdens de ont vangst voortdu rend in gezel schap van de Britse kroon prins. Alternatief: oorlog" KARTOEM - President Anwar Sadat van Egypte heeft een termijn gesteld van drie maanden waarbinnen voldoende voortgang moet zijn bereikt bij de onderhandelingen over een tussentijds vredesakkoord met Is raël. Hij waarschuwde daarbij dat het alternatief een vijfde oorlog in het Midden-Oosten zou Sadat zei op een persconferentie in Kartoem dat de Egyptische strijdkrachten met het oog op de mogelijkheid van een nieuwe oorlog „dag en nacht paraat zijn en in een staat van volledige mobilisatie worden ge houden". Of er wel of geen volgende oorlog uitbreekt hangt af van het feit hoeveel voortgang wordt gemaakt bij de via de Verenigde Staten lopende pogingen een regeling voor de Sinaï tot stand te brengen voordat het huidige mandaat van de VN-troepen op 24 oktober afloopt, zei de president. Ongeduldig over wat hij zag als de Israëli sche vertragingstaktiek maakte Sadat duide lijk dat Egypte niet van plan is langer dan drie maanden op resultaten te wachten en dat het erop rekent dat de Verenigde Staten ervoor zullen zorgen dat deze tijdig tot stand komen. „We zijn niet akkoord gegaan met verlen ging van het VN-mandaat om de status quo te handhaven, maar om een sfeer te schep pen waarin een nieuwe stap in de richting van de vrede kan worden gezet. De volgende keer zullen we iets anders te zeggen hebben. We weigeren de huidige situatie te laten voortduren. Wanneer de diplomatie faalt hebben we geen andere keus dan de oorlog", aldus Sadat. De Amerikaanse president Ford heeft gisteren, na zijn gesprek met bondskanselier Schmidt, een bezoek gebracht aan de 13e Panzer brigade in Kirch Goens, waar hij tevens met Duitse en Amerikaanse soldaten in een bos picknickte. Op de foto bekijkt de Amerikaanse president de bewapening van een Leopard tank. BONN (Reuter) Bij zijn be- Hij noemde het geen toeval dat zoek aan West-Duitsland heeft hij, alvorens naar Helsinki te de Amerikaanse president Ford gaan, waar de Europese veilig- gisteren gezegd dat de Verenig- heidsconferentie wordt gehou- de Staten niet van plan zijn zich <}eni eerst zijn Westduitse bond- terug te trekken in een econo- genoten bezoekt. Ook verzeker- misch isolationisme, nu zij zich herstellen van een economische depressie, maar dat zij West-Eu ropa ook zal helpen er weer boven op te komen. Tegen verslaggevers zei hij dat het de bedoeling van de Ver enigde Staten is om zeer nauw met West-Duitsland en de ande re Westeuropese landen samen te werken zodat de vooruitgang die Amerika o'p het ogenblik maakt ook in het voordeel van Europa en de rest van de wereld zal werken. Ford is het met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt eens dat de westelijke 'grote vier', de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duits land en Frankrijk, een ontmoe ting moeten hebben om de eco nomische politiek te bespreken voor het bestrijden van de de pressie en de werkeloosheid. President Ford is met zijn be zoek aan West-Duitsland begon nen aan een Europese rondreis die tien dagen gaat duren. Hij zal verder nog Polen, Roemenië, Joego Slavië en Helsinki bezoe- de hij opnieuw zijn steun aan West-Berlijn. De aanwezigheid van de Amerikaanse troepen in Europa noemde hij de beste ga rantie voor vrede ondanks de politieke ontspanning. Twee Franse misdadigers na klopjacht gearresteerd AMSTELVEEN (ANP) Na een wilde achtervolging heeft de Amstelveense politie zater dagochtend twee Franse misda digers gearresteerd op Amster dams grondgebied. Een Amstelveense patrouille kreeg argwaan over het gedrag van de inzittenden van een Ne derlandse wagen. Toen de agen ten de bestuurder sommeerde te stoppen, gaf deze vol gas. Daar op volgde een achtervolging die gedeeltelijk door Amsterdam leidde. Een van de agenten wist) op een gegeven moment een band lek te schieten en daarna was de arrestatie een koud kunstje. Tijdens het daarop volgend on derzoek bleek dat het tweetal door de Franse justitie werd gezocht. Zij hebben op 15 juli een agent van de Franse gen- darmie omver gereden waarbij deze levensgevaarlijk werd ge wond. Dit gebeurde toen ze net twee weken daarvoor uit de ge vangenis waren ontslagen waar ze een straf wegens bankroof hadden uitgezeten. Bij een auto-ongeluk op de autos nelweg tussen München en Salz burg zijn zaterdagmorgen acht mensen verbrand, terwijl voorts een zwaar en vier lichtgewonden vielen. Het ongeluk gebeurde toen een busje met negen Turken niet bijtijds remde voor een file. Het busje en een personenauto vlogen in brand, terwijl nog zes auto's ernstig werden beschadigd. Ruzie om Soares IN GEEN LAND TER WERELD buiten Portugal wordt zoveel over socialistenleider Soares geredekaveld als in Nederland. En de ironie van het lot wil dat in Nederland geen partij zich over de positie van Soares en zijn betekenis voor de democratie in Portugal zo druk heeft gemaakt als de Partij van de Arbeid en aanverwante organisaties, zoals de VARA. Amper een half jaar geleden riep het Nederlandse socialisme - P.v.d.A. en VARA - de Nederlandse burgers via een landelijke actie op om de socialistische partij in Portugal financieel te steunen; Soares zou op uitgebreide schaal voorlichting moeten kunnen geven en propaganda kunnen maken, opdat de democratie bij de eerste vrije, algemene verkiezingen geen risico lopen zou. Soares is, al of niet dank zij die financiële steun, sterk uit de bus gekomen, maar nu dezelfde Soares weigert te dansen naar de pijpen van linkse militairen, trekt een deel van de Nederlandse socialisten met de ultra-linkse groepen in Nederland in twijfel, of Soares wel goed eraan doet zich tegen de militaire clan te verzetten, als die voor Portugal een eigen soort democratie beoogt AANGENOMEN DAT DE RUIM 64 PROCENT welke bij de Portugese verkiezingen Soares en andere democratische politici achter him politieke visie kregen niet op een vergissing berust, wordt het toch een rare vertoning, als nu Nederland zich gaat verlustigen in een politieke discussie welke de positie van Soares nog verder ondermint. In feite gebeurt, wat we bij de oproep om financiële steun voor Soares al gevreesd hebben: de Nederlandse politici willen het kolonialisme van hun voorvaderen nieuwe gestalte geven: zeggen hoe in het buitenland volkeren zich politiek zouden moeten gedra gen. Gelukkig zitten voorlopig de Partij van de Arbeid en de VARA hierdoor op de blaren. ONZE VURIGE WENS IS, dat niemand in Lissabon op de gedachte komt om de politieke discussie van Nederlandse politici en com mentatoren als bewijsmateriaal tegen Soares te gebruiken. DE BILT. Ook morgen WOrdt Amsterdam droog weer verwacht met flinke zonnige perioden. De tempera- Eeide turen kunnen in het binnenland Deï?Hcïder tot zomerse waarden oplopen. Rotterda^T We danken dit weer aan een Twente zóne van hoge luchtdruk, die ^'."umbur zich uitstrekt van de Azoren Aberdeen over Ierland en Engeland naar Athene de Noordzee. Door de aanwe- Berlijn"13 zigheid hiervan worden oceaan- Bordeaux depressies gedwongen een frankfort noordoostelijke koers te volgen onéve in de richting van Noord-Scan- Helsinki dinavië. Kopenhagen In de vrij warme en vochtige Locarno lucht waarmee dit hogedrukge- Londen bied in de onderste lagen is Madrid ur8 gevuld kan zich in de nacht en Malaga vroege ochtend vrij gemakke- München lijk mist vormen, die echter in Nice de loop van de ochtend weer Oslo zal verdwijnen. In grote delen van Europa heerst mooi zomer- split weer waarbij gisteren in Italië w£^olm en Frankrijk middagtemperatu- Zurich ren tussen 25 en 30 graden voorkwamen en in Spanje zelfs u,s Paimas temperaturen rond de 35 gra- New York den werden gemeten. xLius™ DEN HAAG Volgens voorlopige cijfers van het CBS is het aantal overnachtingen door buitenlanders in hotels gestegen met 18,9% in het eerste kwartaal van dit jaar t.o.v. dezelfde periode in 1974. Ook het aantal vakantiehoudende buitenlan ders werd groter. Hiermee is aan de daling die eind 1973 inzette een einde gekomen. De stijging t.o.v. 1974 is mede beinvloed door de oliecrisis en door het feit dat Pasen dit jaar nog in het eerste kwartaal viel. Het Amsterdamse toerisme vertoont een ontwikkeling olieover eenkomst met het landelijk gemiddelde. Den Haag en Rotter dam blijven, ondanks een lichte stijging, toch iets achter op het landelijk beeld. AMSTERDAM (ANP) De Braziliaanse bisschop dom Helder Camara uit Recife krijgt op 20 oktober een eredoctoraat van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het college van decanen van de VU heeft dit eredoctoraat verleend op grond van de uitzonder lijke verdiensten van dom Helder Camara voor de bestrijding van de armoede in Zuid-Amerika en voor opvoeding en onderwijs. Twee andere eredoctoraten gaan naar prof. dr. C. F. von'Weizsac- ker, hoogleraar aan de universiteit van Hamburg, onder meer voor zijn bijdragen aan de polemologie vanuit zijn kennis der natuurwe tenschappen, en naar de heer H. C. Bijvoet, hoofd van het meteorologisch onderzoek „A" van het KNMI in De Bilt, wegens zijn verdiensten voor de ontwikkeling van de dynamische meteoro- TOKIO (Reuter) De Japanse politie heeft vanmorgen op de Hanedaluchthaven van Tokio de man aangehouden die kort tevoren een passagiersvliegtuig van All-Nippon Airways (ANA) had gekaapt op een binnenland se vlucht van Tokio naar Sap poro De kaper had de gezagvoerder gedwongen naar Tokio terug te keren. Daar eiste hij dat alle 275 passagiers zouden uitstappen en brandstof zou worden bijge tankt De man werd aangehou den toen met het evacueren van de passagiers was begonnen. DEN HAAG (ANP) Het kabinet heeft besloten de acht vormen van garantiekrediet aan het midden- en kleinbedrijf terug te brengen tot vier.. Dit heeft staatssecretaris Hazekamp van Econo mische Zaken aan de Tweede Kamer meegedeeld. Daarmee volgt het kabinet het advies dat een commissie in september 1972 daarover heeft uitge bracht. De vier vormen van garantiekrediet zijn: vermogensversterkingskrediet, bedrijfskrediet, krediet voor economische samenwerking en de bijzondere hypothecaire geldlening. De staatssecretaris acht het van belang dat het gehele midden- en kleinbedrijf door middel van het vermogensversterkingskrediet een beroep kan doen op risicodragend garantiekrediet. Het vermo-' gensversterkingskrediet levert z.i. een belangrijke verbetering aan de financiële structuur van het midden- en kleinbedrijf. De ontwikkelingsmoge lijkheden worden er door verruimd. Buiten het advies van de commissie om, is inmid dels besloten aan het vestigingskrediet een in de tijd beperkte vermindering van de rentelasten toe te voegen. Onder nader vast te stellen omstandig heden zal eenzelfde faciliteit ten aanzien van het bedrijfsontwikkelingskrediet kunnen gaan gelden. Bij de vervanging van deze kredieten door het vermogensversterkingskrediet zullen deze facilitei ten ook van toepassing zijn. Vier doden na zakken voor rijbewijs ASHKELON „Als ik ge zakt ben schiet ik je dood," met deze mededeling pro beerde de 40-jarige Israë liër Schnitzer in Ashkelon, Israël, gisteren bij zijn rij- examinator een gunstige uitslag voor zijn rijexamen af te dwingen. Toen examinator Mattitya- hu Marbo niettemin zei dat hij was gezakt, trok de te leurgestelde kandidaat zijn pistool en voerde zijn be dreiging uit. Een collega van Marbo die poolshoogte kwam nemen onderging hetzelfde lot. Kort daarop arriveerde de politie die het hele gebeu ren had kunnen volgen via de dienstradio. Ook met sergeant David Elmaliach die als eerste kwam maakte Schnitzer korte metten. Ge tuigen verklaarde dat ze daarop enig ongearticu leerd geschreeuw hoorden waarna de drievoudige moordenaar zichzelf een kogel door het hoofd schoot

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5