Boze gezichten om feestrede wethouder Een kwart eeuw elke dag naar politiebureau Hoogmadese huizen staan er gekleurd op RELI-POP IN ALPHENSE KERK iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Voortijdige brand in jeugddorp Nieuwkoop PAGINA 4j LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JULI 1975 Met Herman op stap In de Katwijkse Voor straat was ik dit week einde aanwezig bij de feestelijke opening van het Open Jongeren Cen trum 't Mallegat, een naam die is ontleend aan het smalle stroomp je dat vroeger vanuit het dorp naar zee stroomde. Helemaal feestelijk werd de opening van dit voormalige postkantoor niet. En dat kwam een beetje door de toespraak die wethouder Bergman hield en waar, zo merkte ik duidelijk, nogal wat kritiek op was van de jonge Katwijkers, die maanden bezig zijn ge weest hun centrum keu rig in orde te krijgen. Maar tijdens de toespraak van de wethouder, die er bekend om staat geen blad voor zijn mond te nemen, trokken de jeugdige Katwijkers geen blij gezicht maar schudden di kwijls geërgerd hun hoofd. De wethouder zei onder meer:" Het is duidelijk dat er zich in dit centrum hoofzakelijk linkse Katwijkse jongeren zul len gaan ophouden. Daar heb ben wij als gemeente natuur lijk niets op tegen. Wel hopen we dat de zogenaamde ideolo gie die jullie bindt steeds in dit centrum aanwezig zal zijn. We zullen niet nalaten jullie daar bij kritisch te bekijken. Voor lopig wachten we rustig af wat jullie in dit gebouw gaan doen", zei de wethouder. Een belangrijk deel van zijn toespraak, die hij had geschre ven op acht velletjes briefpa pier, ging over de Katwijkse jeugd van vroeger die, "welis waar nauwelijks een onderdak had maar zich wel enorm ver maakte. Ik zeg niet dat dat een ideale situatie was maar tevre den was men toen wel", zei hij. En: "Het is leuk dat jullie dit nu hebben. Maar ik had ook graag gezien dat er voor die grote groep andere jongeren in Katwijks iets dergelijks was geweest" En daarbij doelde hij op de groep die zich niet thuis voelt bij de kerkelijk ge bonden jongerengroepen en ook niet tussen de jongeren van dit open centrum: "Nu dit centrum er is zullen wij nog harder dan vroeger moeten proberen ook voor deze groep wat op poten te zetten" zei hij. Waarna hij een n metersgrote wanddecoratie onthulde, voor stellende een aantal jongeren die wat gezellig bij elkaar zit ten. De wethouder voelde waar schijnlijk zelf ook wel aan dat zijn feestrede niet erg vrolijk was geweest, want in de pauze na de officiële opening stapte hij naar Roelie Metselaar, de voorzitster van de stichting en vroeg haar: "Ik heb met mijn toespraak toch niemand geïrri- teerd"% Wat er in de toekomst ook van dit jongerencentrum gaat wor den, de start was in ieder ge val veelbelovend. De Katwijk se jongeren hebben echt iets moois gemaakt van dit oude postkantoor. Roelie Metselaar zei het heel juist in haar toe spraak: "We hebben dit kille Een beeld van de drukte bij de opening van 't Mallegat. ambtelijke gebouw veranderd in een warme ontmoetings ruimte." Ik zag dat de Katwijkse jonge ren die in 't Mallegat komen direct goed aan de slag willen. Op de aanmeldingsformulie ren waarop men kon inschrij ven voor een aantal kreativi- teitscursussen ontdekte ik al heel wat namen. Men kon er zich onder meer opgeven voor fotografie, pottenbakken, ca baret, toneel en film. Op de openingsdag draaide Katwijker V. d. Plas dia's over oud Katwijk en 's avonds werd er door musici uit de bad plaats wat muzikaal leven in de brouwerij gebracht Vandaas richt ik in miin doen' mn man verdien^ge" gezelligheid dat ik niet graag r,na Ha noe6 voor ons tweetjes. Maar wu missen. En mijn man leeft ik kan er gewoon niet meer ook mee. Die gaat ook soms schijnwerpers op me- van buiten. Het is een stuk mee afstoffen. Gezellig toch?" vrouw Ouwehand uit Jammer dat deze krant het nog moet stellen zonder goed beeld van de contrasten tussen de huizen in het kleurenfoto's. Toch geeft ook deze zwart-wit plaat een Europaplantsoen. De kleurrijkste huizen van Nederland staan on getwijfeld in Hoogmade. Daar heb ik dit week eind een huizen blok staan te bezichtigen waar zo'n beetje alle kleuren van de regen boog op voorkwamen. Oranje, donkerrood, wit, zwart, groen, paars en noem maar op. De voor gevels leken wel een beetje op een staalkaart van een verffabriek. Maar van de bewoner hoorde ik dat de kleuren er niet zo maar tegen aan zijn gegooid. Daar is nog veel denkwerk aan vooraf gegaan vertelde mij Lex van Tienhoven. Hij: „Het idee is afkomstig van een vroegere bewoner Van Buu- ren, die een reclamebureau heeft in Rotterdam. Die stelde voor om wat meer kleur aan deze huizen te geven omdat de wereld toch al zo grauw is. De bewoners zijn toen rond de tafel gaan zitten en hebben deze kleurencombinatie be dacht, waar wel de eis aan verbonden was dat de kleuren moesten contrasteren". En dat is wel gelukt, vind ik. Er zijn misschien veel huizen bezitters die dit nooit zouden doen. Die het liever bij een degelijk gemetselde buitem- muur houden. Maar in het lan delijke Hoogmade staat dit toch bijzonder goed. En ik zag dat men er zelfs ook de garage in de kleuren heeft gestoken. Ik hoorde dat de gemeente Hoogmade, die aanvankelijk nogal gereserveerd stond te gen over het kleurenproject, het naderhand toch wel een aardige vondst vond. Terwijl in andere gemeenten de schoonheidscommissie mis schien al direct had ingegre pen konden de bewoners van dit woonblok in het Europa plantsoen hun gang gaan. Lex en Janny van Tienhoven hebben hun dakgoot geel met zwart geverfd en die twee kleuren komen ook elders op de voorgevel van hun huis te rug. Herman en Yvonne Tho- ma hebben gestoeid met de kleuren zwart en wit en groen voor de raamkozijnen. Paul en Riet Geschwend hebben nau welijks kleuren gebruikt, maar ook dat heeft zijn functie in het „gekleurde blok". Wel verfden zij hun raamkozijnen donkerrood met oranje. Jos en Carolien Visser ten slotte heb ben op hun voorgevel zwart, wit en oranje als hoofdkleu ren. „In het begin was het nog wel even wennen", zei mij Lex van Tienhoven, „maar na een poosje kregen we van alle kan ten bijval. Natuurlijk mag niet iedereen dit doen van de ge meente. Het is omdat wij hier zonder overburen wonen en niemand met al die kleuren hinderen. Nu moeten wij er alleen tegenaan kijken. En dat bevalt ons best. We willen hier niet meer weg. Van Tienhoven vertelde mij dat het opnieuw verven van de huizen geen problemen ople vert. „Eens in de vier jaar", zei hij, „houden we hier een grote verfdag. Uiteraard houden we ons daarbij aan de vaste kleu ren. Anders vervalt natuurlijk de functie van dit gekleurde blok". Wat mij ook interesseerde was of de verkoopprijs van de hui zen door al die kleuren was gedaald of juist gestegen. „We hebben het eens vergeleken wat dezelfde huizen hier in de buurt opbrengen en wat wij er voor kunnen krijgen. En onze prijs lag beduidend hoger. Maar verkopen doen we niet. Want waar krijg je nog zo'n huis"? Warmond die al 25 jaar het Warmondse politie bureau keurig netjes houdt. Haar schoon- maakjubileum is op het politiebureau al gevierd met koffie en gebak en enkele toespraakjes waarin wel duidelijk werd dat de sterke hand haar nog graag heel wat jaartjes in dienst wil hebben. Op het feestje was ook aanwezig haar man, de conciërge van het gemeentehuis. Ik hoorde van mevrouw Ou- wehand dat het schoonhouden van het politiebureau niet al leen betekent dat je goed met de stoffer en de zemelap moet kunnen omgaan. „Je moet ook nog je mond weten te houden over alles wat je eventueel zou kunnen zien of horen op het politiebureau. Zo gebeurt het nog wel eens dat er een proces-verbaal open en bloot op een van de bu reaus ligt. Dan komt het ero- paan dat je niets ziet. Of er is ook wel eens eenarrestant die verhoord moet worden. Dan schuif ik de schoonmaak even op en kom ik later op de dag wel weer terug" Mevrouw Ouwehand blijft voorlopig elke dag naar het bureau in de Julianastraat gaan. „Wat het geld betreft Hoef ik het niet te blijven Mevr. Ouwehand op weg naar het politiebureau. Afgelopen weekeinde was ik ook nog even in Alphen aan den Rijn en daar hoorde ik tot mijn verbijstering dat de kaartverkoop voor het concert dat de Continen tal Singers Ochestra woensdagavond in de Adventkerk geven niet zo geweldig verloopt. Dat is een beetje vreemd, want deze Ame rikaanse groep is voor de zevende keer in Euro pa en behaalde tot nu toe alleen maar dende rende successen. De vraag werpt zich daarop op: taant de belangstel ling voor hedendaagse geestelijke muziek in een popjasje Ik kan het nauwelijks aanne men, want de laatste keer dat ik Continental Singers zag optreden, was de zaal laaiend ent housiast. En terecht. Koor en orkest bestaan uit totaal 45 studenten, die hun zomervakantie musicerend doorbren gen. zij komen uit alle delen van de V.S. en zijn afkomstig uit vele ker ken. De zangers en in strumentalisten (allen rond de twintig jaar) zijn d.m.v. (honderden) audities geselekteerd. De Continental Singers nemen in Amerika een vooraanstaande plaats in. Ook in Europa heb ben zij de laatste jaren veel bekendheid gekre gen. Het repertoire be vat zowel gospels en spi rituals als arrangemen ten van andere geestelij ke liederen. In hun lie deren verwerken zij o.a. elementen van soul en pop-muziek. De organi- satie-struktuur lijkt op die van „Holiday on Ice": er reizen tegelijker tijd verscheidene groe pen onder dezelfde naam. De Continental- cast, die in Alphen komt, is één van de acht groepen, die in Los An geles zijn samengesteld. De Continental Dingti? werden in 1963 opge richt door Cam Flora», nog steedsde enthou siaste leider van de or ganisatie, die op een zo professioneel mogelijke De Continental Singers tijdens een live-opname voor de televisie. wijze populaire muziek dienstbaar wilde maken aan de evangelische communicatie met voor al jongeren. De concer ten van de Continental Singer» hebben altijd een steil- evangeliserend karakter gehü... m. De organisatie 4 in de loop van t/ ituc 1 uit van één koor en .rkest tot acht van ."("..gelijke gezelschappen. Iedere groep reist door een deel van de V.b. en door een ander deel van de we reld. De Continental Singers hebben aan talloze T.V.- en radioprogramma's meegewerkt, alsmede aan twee films. Zij heb ben voorts 11 L.P.'s op hun naam staan. In Ne derland wijdde de N.C.- R.V. vele T.V.-uitzendin- gen aan deze muzikale „Predikers", ook zijn de Continental Singers vaak op de radio te ho ren. In 1972, 1973 en 1974 hadden de Continental Singers veel sukses met hun reli-musicals „Its's getting late", „The Apostle" en „Share". Hoe groot de belangstel ling voor hun reli-con- certen wel is, blijkt uit de bezoekersaantallen. Van 9000 bezoekers in 1969 naar ruim 53.000 in 1974Een gemiddelde van 700 bezoekers per concert Ik hoop dat de voorver koop in Alphen voor het concert wat beter gaat lopen en dat de kerk aan de Julianastraat woensdag helemaal vol zit. Dat komt de sfeer alleen maar ten goede. Van een onzer verslag gevers NIEUWKOOP Balda dige jongelui hebben af gelopen vrijdagnacht een mislukte poging ge daan het slotfeest van de jeugdvakantiespelen te laten mislukken. Toen ze in de nacht van vrij dag op zaterdag terug kwamen van een pop concert staken ze de brand in het dorp dat jongens en meisjes vori ge week hadden ge bouwd op een terrein aan de President Kenne- dylaan. Vrijwel het hele huttendorp ging in vlammen op. Voortijdig, want het was de bedoe ling dat het dorp pas zaterdagmiddag in de brand zou worden gesto ken, met de hele jeugd van Nieuwkoop erbij. De organisatoren van de jeugdvakantiespelen is het echter zaterdagmiddag alsnog gelukt de Nieuwkoopse jeugd te laten genieten van een "fik kie". Met een geluidswagen ging men zaterdagmorgen door het dorp en riep men de bewoners op zoveel mogelijk afvalhout naar het terrein aan de Pres. Kennedylaan te bren gen. Aan deze oproep werd massaal een gevolg gegeven, 's Middags laaide het vuur dan ook hoger op dan ooit tevoren, dit tot groot vermaak van de jeugd. Noordwijkerhout Ook in Noordwijkerhout zit de speelweek voor de jeugd van 6 tot 12 jaar er weer op. Het speelweekcomite kan tevreden zijn. Zeer vele kinderen heb ben van de diverse aktiviteiten naar hartelust genoten. Alleen de fietspuzzeltocht van woens dagmiddag kwam niet aan het anders zo grote aantal deelne mers, omdat het weer niet meewerkte. Ook de behendig heidswedstrijd met rubberbo ten kreeg weinig deelnemers, omdat niet zoveel kinderen over een eigen rubberboot be schikten. Het comité is van plan volgend jaar een aantal rubberboten voor deze wed strijd ter beschikking te stel len. Maar over het geheel ge nomen is de speelweek een grandioos succes gewórden. De zwemspelen in het Kokker- bad, het mastklimmen, rol schaatsen en vliegeren werden druk bezocht. De absolute top per was echter het schatgra ven. Honderden kinderen groeven in het zand naast het zwembad naar de prijzen. Ver der was er de hele week grote belangstelling voor de binne- naktiviteiten. Een geweldig succes voor het comité onder voorzitterschap van Leo Koe- lewijn. Warmond In Warmond werd afgelopen zaterdagmiddag in het kader van de vakantiespelen een vis wedstrijd georganiseerd. De 19 deelnemertjes werden per boot vanaf de Gemeentehaven naar de Zwanburgerpolder ge bracht. Th. v. Velzen wist 7 vissen te verschalken en won daardoor de eerste prijs. Morgen staat er een straatte kenwedstrijd op het program ma. Kinderen vanaf 4 jaar kunnen dan de stoepen in de v.d. Woudestraat met hun te keningen verfraaien. Aanvang 14.00 uur en de deelname is gratis. Sassenheim De wedstrijd- en prestatieloop van de Jeugdrecreatie Sassen- fieim is niet zo maar een plaat selijk gebeuren, maar uitge groeid tot een streekaangele- genheid. Zo was er deelname uit Roelofarendsveen van Bert Kerkvliet, die al jaren mee loopt, met dochter Karin. Voor het eerst was er bij de wed- strijdloop ook deelname uit A'dam en Zaandam. Dit wa ren leden van de Veteranen Holland, een landelijke vereni ging van oudere atleten. De vlag van deze vereniging wap perde bij de ingang van het Sportpark. Het parcours in de omgeving van het Sportpark bedroeg 6 km, dat door de (70) prestatielopers binnen 35 mi nuten moest worden afgelegd. Leo v.d. Vlugt uit Voorhout werd eerste (19.01); Ton Tu- renhout (19.06) tweede: K. v. Leeuwen, Lisse (19.17) derde: R. Kaptain Nw'hout (19.23) vierde; A. v.d. Zanden (19.24) vijfde; C. Smit (19.25) zesde. Bij de wedstrijdloop waren 17 deelnemers. Hier werd M.A. Zuyderduin, Noordwijkerhout, eerste waarmee hij voor de tweede maal beslag legde op de wisselbeker van Sport school Aarts (de eerste maal was in '72) Zijn tijd was 15.31. Tweede was de kampioen van '70, '71, '73 en '74 Bert Smit uit Sassenheim met 15.52, die hiermee zijn hoop,ditmaal de wisselbeker definitief in bezit te krijgen, in rook zag opgaan. Derde was Leo v.d. Vlugt, uit Voorhout (16.04, die eerste was bij de prestatieloop. Jan Bor- gerding uit Lisse, waa vierde met 16.22. Bert Kerkvliet uit Roelofarendsveen was met 17.05 vijfde; C. Flippo uit Kat wijk was met 17.02 nummer zes.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4