Anton Lancel leefde jaar als Texaan Met "ha, lekker stuk" begon schietpartij op Beestenmarkt Leidschendamse ziekenomroep begint „gesproken dagblad" MAANDAG 28 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Oe vlag ging uit in de Oppenheimstraat toen Anton vrijdag thuiskwam. LEIDEN Bijna onherkenbaar voor zijn reikhal zende ouders en kennissen stapte dezer dagen Anton Lancel als een volbloed Texaan op Schip hol uit het vliegtuig. Met breedgerande hoed en puntlaarzen aan de voeten. „Verschrikkelijk ge woon", lacht vader Lancel nog na, nu Anton helemaal heelhuids, na een verblijf van bijna een jaar in de States, weer thuis aan tafel zit in de Oppenheimstraat. „Nou, pa, zo erg was het ook niet...", vindt Anton, die zich nog een paar keer verslikt in zijn taalgebruik, waar hij ruimschoots Amerikaans doorheen gooit. Met nog een stuk of 6 jongelui uit Leiden en Leiderdorp was hij onder de rond 100 Nederlandse en 50 Belgische scholie ren die door de Stichting Youth for Understan ding (Benelux Returnees-Comité) sinds de op richting in '51 maakten 50.000 studerenden van deze gelegenheid gebruik in staat werden gesteld in een uitwisselingsprogramma voor jon geren van 15 tot 18 jaar in de Ver. Staten te verblijven. Omdat Anton pas 18 is gewor den, moest hij iets eerder te rugkeren uit El Paso in Texas, waar hij sinds augustus '74 bij drie gastfamilies onderge bracht is geweest. Bij het eer ste Amerikaanse gezin moest hij na een paar dagen weer weg, omdat zijn gastheer Vein wie hij de hoed overnam overleed. Daarna was hij tot juni van dit jaar kind aan huis bij de Van Horns (overgroot vader uit Nederland) en de laatste maand woonde hij bij mr. en mrs. Reid. Souvernirs Anton zit uiteraard boordevol gloeiende herinneringen, die hij thuis moet spuien en straks weer in de vijfde klas uan het Athenaeum van de Rem brand t-scholengemeenschap. De souvenirs die hij heeft meegebracht zijn hem dier baar geworden, o.a. het schild dat hij kreeg van de Andress High School Band, z'n „eigen" schoolorkest van 250 man, waarin hij de bells, het klok kenspel, hanteerde. Aan het einde van het schooljaar kreeg ook Anton tussen de gepromo veerden zijn diploma. Hij was toen, als een ordentelijke Amerikaan, uitgedost in een geel-beige toga met prof- hoofddeksel. Anton Lancel heeft in El Paso van zich doen spreken als con certpianist. Hij heeft niet voor niets les gehad van zijn groot vader Lancel uit Leiden. Hij gaf als gastsolist o.a. een reci tal met Beethoven-sonates en dat stond in de plaatselijke krant. Hij kreeg de vererende uitnodiging aan de Utah-uni- versiteit van Texas een oplei ding voor concertpianist te ko men volgen: „Daar moet ik nog eens rustig over denken", zegt Anton nu in Leiden. Zijn moeder vindt het een geweldig aanbod. Anton speelde „over there" ook al piano in een kinder-teevee-programma. Ijskast Natuurlijk heeft Anton veel, heel veel gezien en nog meer geleerd bij zijn Amerikaanse pa's en ma's en vrienden en vriendinnen. Het eerste wat hij thuis weer moest leren, was van de ijskast af te blijven. Als Amerikaan eet je zo'n ding helemaal leeg, anders krijg je een hele dag niets in je maag. Anton Lancel vindt de Texa- nen vriendelijke, behulpzame mensen. De afmetingen in het land zijn onvoorstelbaar, de jeugd is er netjes gekleed, „good looking", „maar", zo weet Anton, „bijna allemaal willen ze high worden, uitpro beren, dronken worden, bra- vour. Alcohol en drugs vor men een groter probleem dan hier. En verder heeft de jeugd daar over het algemeen geen respect voor de ouders. Alles gaat stiekem. De grootste fout ligt bij de ouders: er wordt daar veel geslagen. Op de tee vee wordt constant gewaar schuwd tegen kindermishan deling". Bijna een jaar Andress High School was voor Anton gemakkelijker leerstof, soepele verhou ding tussen docent en leerling, veel sport (tot 's avonds; wat voor hem piano spelen betekende), weinig huiswerk. „Ik ben erg blij weer thuis te zijn. Het was een goeie tijd. Ik kom er ze ker terug, maar dan als toerist". Zijn ouders vin den dat best. Anton is in hun ogen in een jaar volwassen geworden. Mevrouw Lancel: „Het was goed voor zijn vor ming, zo'n jaar". Ton Pieters Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De 21-jarige Jaap Steenkamp uit Oegstgeest, die vrijdagnacht op de Beesten markt in koelen bloede werd neergeschoten door een van de beruchte tweelingbroertjes O., maakt het redelijk wel. Vrij dagmorgen in alle vroegte heeft hij twee uur op een ope ratietafel in het Elisabeth zie kenhuis gelegen. De chirurgen slaagden er weliswaar niet in de kogel uit zijn buik teverwij- deren, maar konden na ver loop van tijd wel vaststellen: het levensgevaar is geweken. Zaterdag in de loop van de dag mocht Steenkamp al weer bezoek ontvangen. Als eerste verscheen aan zijn bed Christy de Vink, zijn verloofde, om wie vrijdagnacht de heibel op de Beestenmarkt losbrak. "Ha lekker stuk", riep een van de broertjes O. de blondine ordinair toe, net toen zij met haar aanstaande man na een bezoek aan de Koetsotheek Ook politieman werd bedreigd aan de Kruisstraat en onder weg naar huis rond twee uur een broodjeswinkel aan de Beestenmarkt binnenstapte. Steenkamp draaide zich geagi teerd om en zei "Zeg dat nog eens". De tweeling O. schrok daarvan niet terug en een van hen, waarschijnlijk J.O., trok een pistool en haalde de trek ker over. De eerste keer ketste het vuurwapen. De tweede keer was het wel raak. Steen kamp werd midden in de buik getroffen. In de consternatie die daarop ontstond gingen de broertjes O. er als een haas vandoor. De eigenaar van de broodjestent sloot onmiddel lijk zijn deuren. Wel belde hij de ambulance. Toen deze en de, inmiddels ook gewaar schuwde, politie arriveerden was het slachtoffer reeds ver dwenen. Christy de Vink, hele maal over haar toeren door het gebeuren, had haar aan staande (ze is in ondertrouw) in hun auto geholpen die voor de deur stond geparkeerd en was naar hun huisje aan de Oude Rhijnzichtweg 41 gere den. Vandaar belde ze kennis sen van het ambulancebedrijf voorheen Van Nieuwkoop- Beuk aan de Rhijngeester- straatweg, die hen naar het Elisabeth ziekenhuis bracht. Op de plaats van het misdrijf werd er inmiddels opnieuw ge schoten. De 28-jarige R. de W. uit Amsterdam, die hier in Leiden aan het doorzakken was, had het kennelijk door de eerste schietpartij op zijn heu pen gekregen. Midden op straat schoot hij met een repli ca-revolver, een vuurwapen dat aan de hand van oude tekeningen zelf in elkaar is gezet, in de lucht. De politie, die met een paar man de buurt afzocht naar getuigen, Toestand van slachtoffer vrij redelijk dacht aanvankelijk dat ie mand een rotje had afgesto ken. Het schot ging namelijk gepaard met een enorme vuur straal. De W. vluchtte met het wapen in de hand een café binnen en kwam daar oog in oog te staan met een politie man in burger. Deze kreeg hulp van een van de éafegan- gers, waarna de Amsterdam mer kon worden ingerekend. Aan de hand van getuigenver klaringen had de politie inmid dels een signalement kunnen opmaken, dat geheel in over eenstemming was met dat van de broertjes O. Deze konden kort daarop in hun ouderlijke woning worden aangehouden. Ze hebben inmiddels een vol ledige bekentenis afgelegd. Het is de politie nog niet dui delijk hoe het tweetal aan het pistool, een half-automatische courts 7.65 mm, komt. J.O. heeft verklaard, dat hij het heeft gekocht op de Utrechtse automarkt, maar dat betwij felt de politie, mede omdat O. geen auto bezit. De 20-jarige doldrieste schutter, die evenals zijn broer al vaker met de politie in aanraking is geweest, wordt officieel verdacht van "poging tot doodslag, zware verwondingen tot gevolg heb- Stompwijk Lood pater Alberse reis naar Amerika aan Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Phoenix Zieke nomroep", die veertig uur per week ra dio-uitzendingen verzorgt voor onder meer ziekenhuizen, wil binnenkort als eerste ziekenomroep in Nederland een eigen aktualiteitenprogramma beginnen. „Een soort gesproken dagblad, gericht op de regio-Den Haag", zegt Hans Andriese, voorzitter van de Stichting Regionale Omroep Phoenix, gevestigd te Leidschen- dam, de organisatie die radio-program- ma's verzorgt in de ziekenhuizen Anto- niushove en Bethlehem, het verpleeghuis Prinsenhof in Leidschendam en het ver zorgingscentrum „De Mantel" in Voor burg. Eerste vereiste is evenwel dat het aantal vrijwillige medewerkers dat nu vijfen twintig bedraagt, met minstens tien wordt uitgebreid. „We willen het liefst enthousiaste jonge lui, mannen en vrouwen tussen 18 en 30 jaar, redactionele medewerkers voor ver slaggeving, die als hobby bijvoorbeeld geluidsjagen hebben of schrijven. Verder zijn er nodig technici en presentatoren. Wie er wat voor voelt kan zich bij mij melden: telefoonnummer 86.46.15. Wie eerst 'n kijkje wil komen nemen om zich van de gang van zaken op de hoogte te stellen is altijd welkom. We zitten iedere dag 's avonds en het hele weekend in onze studio in Antoniushove", aldus de Phoenix-voorzitter. •Phoenix Ziekenomroep heeft afgelopen zaterdag voor het eerst 'n buitenuitzen ding gedaan waarvoor op het binnenplein van het winkelcentrum Leidsenhage een studio was ingericht, die veel belangstel ling trok. „We hebben wel meer reporta ges gedaan", aldus Hans Andriese, ./naar vandaag zenden we voor het eerst de hele dag uit buiten onze studio. Het is een directe uitzending, platen, het ANP, maar ook gesprekjes met omstanders. Als deze proef slaagt gaan we dit ook vanuit anders winkelcentra en bijvoorbeeld markten doen. Eind augustus is er weer zo'n dag, ergens vanuit de regio. Vanmor gen hebben we het draaiorgel dat hier zaterdags altijd staat voor de microfoon gehaald en verder de Minerva Jazzband uit Heemstede die vandaag in het winkel centrum speelt". Phoenix zendt al vanaf de ingebruikne ming van het ziekenhuis Antoniushove verzoekplaten uit van patiënten en fami lieleden plus informatie over wat er in de Haagse regio gebeurt of staat te ge beuren. De medewerkers beschouwen het allemaal als 'n hobby maar er wordt met professionele apparatuur gewerkt „om dat de mensen tegenwoordig zulke hoge eisen stellen aan radio-programma's", zegt Hans Andriese. De luisteraars blij ken gezien de reacties erg tevreden te zijn, Phoenix draait dertig procent ver zoekplaten tegen een landelijk gemiddel de van zeven. De ziekenomroep heeft goede kontakten met radio-Lucas in Am sterdam, een professionele ziekenomroep die voor zijn medewerkers een opleiding sprogramma heeft waar zelfs de NOS haar personeel vandaan haalt. De kosten van de uitzendingen worden voornamelijk gedragen door de zieken huizen. De stichting heeft de apparatuur, uit Engeland en Amerika, uit eigen mid delen aangeschaft. Voor aanschaffing van de nieuwste technische snufjes en voor andere dringend nodige zaken is echter veel geld nodig en de penning meester van de stichting zou het op prijs stellen als voor aanstaande donateurs het gironummer werd vermeld: 3302 675 t.n.v. Stichting Reg. Omroep Phoenix te Leidschendam. Wij tijdens zijn ziekte in Antoniushove of elders opgevrolijkt is door 'n „Phoenix"-plaatje of een dank baar familielid heeft dat enthousiast was over de uitzendingen, weet hiermee waar hij of zij voor financiële hulp terecht kan. Huren sportaccommoda ties Leiderdorp gaan omhoog LEIDERDORP Sporters die in Leiderdorp, al dan niet in verenigingsverband, gebruik maken van gemeentelijke sportlokalen zullen daarvoor waarschijnlijk het komende seizoen meer moeten gaan be talen. Morgenavond dinsdag 29 juli zal de commissie onder wijs b en w adviseren over de aanpassing van de gebruiksta- rieven voor de gemeentelijke sportaccommodaties. Toen enige maanden geleden de commissie zich moest uitspre ken over de tarieven voor de sportzaal „Op Dreef" in Bin nenhof, bleek dat een groot deel van de commissie van mening was dat de tarieven van de andere lokalen omhoog moesten. Dorpskerk De commissie onderwijs, waarvan de vergadering open baar is, zal ook het verzoek bekijken van de kerkvoogden van de hervormde kerk. Deze verzoeken de gemeente hen een aanvullende subsidie te verstrekken van ruim 45.000 gulden voor de restauratie van de Dorpskerk. Deze aanvullen de subsidie past in het reeds eerder genomen raadsbesluit In april 1968 besloot namelijk de raad subsidie te geven voor de restauratie ter hoogte van dertig procent van de (overi gens door het rijk te betalen) subsidiabele kosten. De verga dering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. Zondagmiddag was het eën gezellige drukte in de fraaie tuin van de St.Jo- zef-pastorie te Noordwijkerhout. Pas toor Holthuizen nam na 6 1/2 jaar afscheid van zijn parochianen. In de tuin waren een aantal parasols opge steld en het muzikale duo Piet en Piet zorgden voor een opperbeste stem ming. Vele cadeau's mocht de - bij de parochianen zeer geliefde - pas toor in ontvangst nemen. Ook waren er vele sprekers onder wie burge meester Bosma, die met echtgenote aanwezig was. Het kinderkoor verras te de scheidende pastoor met een speciale zanghulde. Ook de beide dames, die reeds jaren de huishou ding in de pastorie verzorgen, werden extra in het zonnetje gezet en met een bloemetje verrast. Vele parochia nen maakten van deze gelegenheid gebruik om een wandeling te maken dorfr de fraaie tuin van de pastorie. Pastoor Holthuizen toonde zich zeer onder de indruk van alles wat hem ten deel viel, doch bescheiden als hij is plaatste hij zichzelf op de achter grond. A.s. zaterdag om 19.00 u zal de nieuwe pastoor - kapelaan Steke lenburg - worden geinstalleerd. Op de foto: de komende en gaande pastoor van de St. Jozefparochie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3