De koude Olympische oorlog van Jean Drapeau "Pessimisme" staat niet m woordenboek burgemeester Montreal SOCIALE ZORG EN MISDAAD KRIJGEN GEEN AANDACHT LEIDSE COURANT PAGINA 16 ■- ,:.v De verkoop van munten verliep ook niet zoals de organisatie het zich had voorgesteld. Dat betekende een geringere bron van inkomsten. neerkomen. Aan de andere kant zegt Rousseau, president van het organisatiecomité: „In Mexico en Mtinchen hadden regerings-functionarissen zit ting in de organisatie en ér werd van regeringszijde ook het nodige geld ingestopt. Dat is het grote verschil met Mont real. Wij zijn geheel onafhan kelijk. Ik moet zeggen dat ik dat juist wel plezierig vind". Driedelig kostuum Toen Drapeau in 1970 in Am sterdam voor het front van het IOC-congres pleitte ten voordele van zijn stad, droeg hij een discreet driedelig kos tuum, de stropdas van het or ganisatiecomité van Miinchen en een speldje van Montreal. „Helemaal in de geest van de Olympische beweging", mom pelde Drapeau, die de kunst snel bleek te hebben afgeke ken. In 1965 betekende het Olympische ideaal nog niets voor hem. Maar Drapeau was een snelle leer'ing. In 1967 kwamen in totaal 35 IOC-le- den de Expo bezoeken. Drie jaar later vroeg het IOC finan ciële garanties aan de afge vaardigden van Moskou, Los Angeles en Montreal. En ter wijl de Russen en Amerikanen zich haastten aan dit verzoek gevolg te geven deed Drapeau. niets. Hij gaf het IOC geen geld, maar streelde de leden met hun eigen idealen. „Ik zei eenvoudig dat ik geen garantie kon geven", aldus Drapeau. „De historie van Montreal is een aaneenschake ling van uitdagingen. Dat is de beste garantie". Hij verliet het congres, omstuwd door IOC- leden, die met elkaar wedijver den om hem hun aanhanke lijkheid te betuigen. Verdubbeld Maar het duurde lang voordat er enige actie in Montreal was te bespeuren. In 1972 werd een totaalbudget gepubliceerd en pas in december van het vorig jaar maakte men een gedetailleerde kostenstaat openbaar. Toen waren de be dragen vergeleken met die van 1972 echter verdubbeld cn zelfs vijf keer zo hoog als in 1970, toen men de kosten schatte op 360 miljoen gulden. Nu, een jaar voor de opening van de Spelen, is die som al gestegen tot rond de 2100 mil joen gulden. Oorzaken: infla tie, stakingen, vertragingen in de muntenuitgave, verkeerde berekeningen. Maar monsieur Drapeau laat zich door derge lijke schoonheidsfoutjes niet uit het veld slaan. Maar er is toch een gat van 750 miljoen gulden „Dat staat nog te be zien. Er kan nog veel gebeu ren. Ik schat de verbeelding van mijn medeburgers erg hoog. Er zullen nieuwe ideeën worden geopperd". Pessimis me staat niet in het woorden boek van Drapeau. „Dat ist alleen voor de luiaards". Nog een jaar en dan kandé koude Olympische oorlog Van Drapeau, die dan dertien faat duurt, worden afgesloten met een sportieve vrede van vijf tien dagen. Drapeau begint er nu pas goed zin in te krijgen: „De Olympische koorts zal snel om zich heen grijpen. Hij zal niet ontstaan, maar zich ontwikkelen. Want de koorts is er al. Iedereen spreekt immers over de Spelen. De radio en de televisie zijn er vol van. En de kranten wijden er hele pa gina's aan. Een bewijs dat de koorts zich uitbreidt". Maar van Olympische Korts kunnen de minibusjes van Jacques Forest niet rijden, de ambulance-dienst wordt er niet beter door, de wachttij den in de ziekenhuizen niet korter en de tehuizen van de bejaarden niet beter. (Van onze speciale ver slaggever) urenlang bezet door een leger tje gehandicapten in rolstoe len, dat een beetje aandacht vroeg voor de dagelijkse pro blemen. „En dat was nog maar het begin", aldus Robertson. „Eerst willen we die minibus jes draaiende houden. Maar uiteindelijk is het doel een ge meentelijke busdienst voor ge handicapten. Verder moet het mogelijk worden dat deze mensen gewoon als iedereen de openbare gebouwen binnen kunnen gaan met hun rolstoe len, er moeten speciale tele fooncellen voor hun komen en steunpunten op de straathoe ken. Maar dat zal wel teveel gevraagd zijn nu iedereen al leen maar kan denken aan de uitgaven voor de Olympische Spelen. Het zal wel van veel groter belang zijn 1 miljoen dollar te spenderen aan het ontwerp van een Olympische vlam, die gegarandeerd eeu wig zal branden". Veel gebeuren En er moet nog zoveel meer in Montreal gebeuren. Neem de bejaarden, waar nauwe lijks geschikte tehuizen voor zijn. Of het verre van efficiën te ambulancesysteem. Meer dan veertig procent van de „broeders" in de overwegend particuliere ambulances heeft nooit een eerste-hulpcursus gevolgd. Iedereen, die een rij bewijs bezit kan een ambulan- cebedrijf beginnen. Plak een voudig een rode H op je sta tioncar en je mag zieken en gewonden vervoeren. En ook in de ziekenhuizen mankeert er wel het één en ander. Urgente gevallen, die urenlang onnodig moeten wachten, te kleine wachtka mers en overbelast personeel. En wat te zeggen van het steeds groeiende banditisme in de straten van Montreal Za terdag 19 juli werd het echt paar Kingston uit Ottawa in het centrum van de stad over vallen door vier jongemannen, die mevrouw Kingston een MONTREAL „Ik heb mensen zien binnengaan met de intentie geen spaan meer van hem heel te laten. Het schuim stond hen bij wijze van spreken op de lippen. Ze kwamen er weer uit met de overtui ging dat hij de geniaal ste man op aarde is. Je kunt geen kwartier in zijn kantoor doorbren gen zonder dat hij je helemaal tot zijn geloof bekeerd heeft". In de woorden van de beamb te op het stadhuis van Montreal, op de Rue No tre Dame, tactisch gesi tueerd naast het ge bouw van het organisa tiecomité van de Olym pische Spelen, klinkt ongeveinsde bewonder ing door als hij het heeft over zijn hoogste boss, burgemeester Jean Drapeau, bijgenaamd „the Miracle Mayor". De bijna 60-jarige advocaat is onlangs herkozen voor een vierde ambts termijn van vier jaar in Montreal, de stad met de vele contrasten. Su perhoge wolkenkrab bers naast een oud kerk je met groene koepels, dat schijnt te dommelen in de schaduw van de monsterlijke buren; roestige, gebutste vehi kels tussen glanzende li mousines, doofstomme bedelaars en duur, maar volstrekt smaakloos ge klede miljonairs. Er is ontzaglijk veel te beleven in deze chaotische stad aan de kolkende St. Lawrencerivier, waar het kwik in de winter daalt tot 25 graden onder nul en het in juli enkele dagen 35 graden Celsius was. Wande lend op de St. Catharinestreet - die net als de Sherbrook- Dit is de officiële mascotte voor de Olympische Spelen van Montreal. Het stelt een bever voor en aan het ontwerp ervan is door een bureau niet minder dan een jaar gewerkt. Euvele moed Voorbeelden zijn gemakkelijk te geven. Neem nu eens Jac ques Forest, een lichamelijk gehandicapte, die de euvele moed had een dienst van mi nibusjes op te zetten voor de 200.000 gehandicapten in Montreal. Daarvoor heeft hij echter 20.000 gulden per maand nodig. Maar Drapeau weigert Forest in audiëntie te ontvangen. Waarom zou de mayor zich ook druk maken om zo'n klein aantal mensen, dat in het niet zinkt bij de miljoenen, die de Spelen zullen trekken De mi nibusjes van Jacques Forest,: gestart met een subsidie van de federale regering, dreigen te verdwijnen als er niet snel iets gebeurt. John Robertson, die elke dag een veelbeluisterd radioprogramma verzorgt, in terviewde Forest en besloot hem te helpen. „Met een paar vrienden hebben we het be staan van de busdienst een poosje kunnen rekken", aldus Robertson. „Maar nu gaat het niet langer meer zo. De chauf feurs hebben al een paar we ken geen salaris meer gekre gen. Wij pessimisten, die de prioriteit van de Spelen niet voor honderd procent inzien, hebben besloten de zaak in eigen hand te nemen om de gehandicapten te helpen. We zullen er net zo lang voor vechten tot de voorzieningen voor deze mensen net zo goed zijn als in Toronto. Burge meester David Crombie heeft het daar goed voor elkaar. O.K., wij hebben in Montreal de metro aan Drapeau te dan ken, een ondergrondse, die ie dereen in de wereld ons be nijdt. Alleen, je kunt er met rolstoelen niet inkomen. Maar ja, wat kan de burgemeester dat schelen. Je kunt het toch niet iedereen naar de zin ma ken Drapeau zal zijn achter dikke brilleglazen verscholen ogen niet veel langer meer voor het onrecht kunnen sluiten. Woensdag 23 juli stond het eerste actiepunt van de groep Robertson-Forest op het pro-' gramma. De Place Ville Marie in Montreal, zo'n beetje het middelpunt van de stad, was street in een rechte lijn van 25 kilometer de stad doorsnijdt - komt men mensen van velerlei pluimage tegen. Naast de meerderheid van Frans-Cana dezen en Engels-Canadezen wonen er onder anderen Chi nezen, Italianen, Spanjaarden, Amerikanen en sinds kort ook Vietnamese vluchtelingen, die de Franse taal beheersen. Hoe kwam Drapéau op de ij- dele gedachte na de Expo in 1967 (toen Canada het 100-ja- rig bestaan vierde) ook de Olympische Spelen naar Mont real te halen Een zo geldver slindend evenement, dat de idealen van baron Pierre de Coubertin al lang naast zich heeft neergelegd In een stad, waar nog zoveel sociale mis standen heersen Dit gezelschap doorluchtige heren, vormend het uitvoerend comité van het Jean Drapeau Internationaal Olympisch Comité, liet zich door burgemeester Jean Drapeau met allerlei vage toezeggingen om de tuin leiden. Dit beeld van stilgelegde bouw aan het complex kon men de laatste tijd regelmatig in Montreal waarnemen. Mede daardoor zijn de kosten voor het Olympische project tot gigantische hoogte gestegen. messteek toedienden en ver volgens geschrokken van het bloed onverrichterzake weg vluchten. „Een voorbeeld van de schrikbarende onveiligheid in de stad", aldus het manne lijke slachtoffer, „Het zou mis schien beter zijn niet meer aan de Olympische Spelen te den ken en een loterij te beginnen om de strijd tegen de misdaad te financieren". Maar Drapeau heeft wel wat anders aan zijn hoofd. In 1976 herbergt Montreal de Spelen vap de 21e Olympiade, waar de hele wereld op zit te wach ten. Goed, het kost een paar centen, maar nu kent dan ook iedereen de naam van mon sieur Drapeau. En zoiets doet deugd, het verhoogt je gevoel van eigenwaarde. Hoe kwam de kalende burge meester met de zwarte brü, het grijze snorretje en de on derkin als volkomen sportleek er toe de Olympische Spelen binnen de poorten van zijn stad te halen Zijn kruistocht begon in feite al in 1963. Toen kreeg Drapeau een directeur- generaal van een Zwitserse tentoonstelling op bezoek, die hem uitnodigde te gelegener tijd eens in Lausanne langs te komen. Enkele maanden later moest Drapeau voor zaken naar Rome en besloot aan de uitnodiging gevolg te geven. De directeur-generaal zei dat de burgemeester van Lausan ne zijn collega graag wilde ontmoeten en het kwam tot een rendez-vous. Drapeau: „De chauffeur van een taxi zette me af voor een groot gebouw en ik dacht dat hij zich had vergist, want een koperen opschrift leerde me dat het IOC er was gevestigd. Een voorbijganger stelde me echter gerust. Het bleek dat de gemeente en het IOC het ge bouw deelden. Men leidde me rond door het Olympisch mu seum en we kwamen zo over het een en ander te praten. Later ontdekte ik dat we in Canada een eigen Olympisch comité hebben en dat een Ca nadees lid van het IOC zelfs uit Montreal afkomstig bleek te zijn. Dat soort dingen wist ik toen nog helemaal niet. Ik ging me verdiepen in boekwer ken over Olympische Spelen en langzamerhand groeide het idee om die gebeurtenis naar Montreal te halen". Ergste hoofdpijn Drapeau vocht voor de organi satie van de Spelen. In 1970, tijdens het IOC-congres in Amsterdam kreeg hij zijn zin. Montreal versloeg Moskou bij de stemming in de tweede ron de, nadat Los Angeles zich na de eerste ronde al had terug getrokken. Maar Drapeau ging ook de ergste hoofdpijn uit zijn politieke leven tegemoet. Hij was er heilig van overtuigd dat de Olympische Spelen zichzelf zouden kunnen be druipen. Het "selffinancing- program' zou borg moeten staan voor een sluitende be groting. „Zo niet, dan zouden de Spelen voortaan alleen nog maar achter het IJzeren Gor dijn of in de Arabische wereld kunnen worden gehouden", was de stelregel van Drapeau. Maar de woorden werden niet gevolgd door' daden. De spe ciale munten, de postzegels, de loterij, niets liep gemakkelijk en er is inmiddels een gat ontstaan van ruwweg 300 mil joen dollar (450 miljoen gul den). Het wordt zo langzamerhand een dilemma voor het gehele land. De staatsregering in Ot tawa vindt dat het organiseren van de Spelen een zaak is van de provincie Quebec en de stad Montreal, de provinciale leiders menen dat alles op het, hoofd van de gemeente moet'

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16