Ibipei honkbalteam ergste vrezen duels met Italië Cor Vriend: Kampioen met minimum aan inspanning «lories ook bij sprinters van 9.9 see VERTE- SPRONG VAN 8.45 M. Geheel volgens de verwachtingen Nederland zich gekwalificeerd voor de eind- I van het 14e toernooi om het Europees honkbal- in Barcelona. Zaterdagavond werd de eerste hindernis op weg naar prolongatie van de titel met 9-3 verslagen, gistermor gen verloren de Zweden met 12-1 in een zeven-in- nings-wedstrijd. Op papier dus erg gemakkelijk, in werkelijkheid erg moeilijk. Er ligt over het spel van Nederlandse ploeg een loomheid, die het ergste doet vrezen voor de wedstrijden tegen Italië Nervositeit speelt een bijzonder belangrijke rol. De ploeg leeft en speelt onder grote spanning en heeft zich zeer moeizaam kunnen concentreren op de twee poulewedstrijden, ontmoe tingen die als het ware spelen derwijs afgewerkt moeten wor den. Ontmoetingen die een aan gename warming-up hadden moeten worden, werden nu 'wedstrijden waarin verkrampt, angstig en zonder enige overtui ging werd gespeeld. De druk van de komende wedstrijden te gen de squadra van Bill Arce kon niet weggedrukt worden. Emie Myers, die een zeer sfin xachtige indruk maakt, geeft geen of een weinigzeggende ver klaring. „We hebben gewonnen en daarvoor zijn we gekomen. Tegen Italië gaat het wel an ders. Dan moeten we spelen en dan zullen we ook spelen". Dat de twee overwinningen Oranje het zo broodnodige zelf vertrouwen hebben verschaft blijft echter aan twijfel onder hevig. Hamilton Richardson: „Het is erg moeilijk de jongens voor dergelijke wedstrijden op te peppen. Heb ik zelf ook altijd moeilijkheden mee gehad. Ik geef toe, er worden teveel fou ten gemaakt en het werpen van Vakkers viel me tegen Zweden beslist niet mee. We zullen nu wat gaan relaxen en dan lang zaam gaan toeleven naar de eer ste ontmoeting tegen Italië. Daar zal veel van afhangen". De Italiaanse coach Bill Arce was allerminst onder de indruk van de verrichtingen van de Ne derlanders. „Er wordt nu wel gezegd dat mijn ploeg tegen Spanje zo weinig heeft geslagen. Maar wat interesseert het me nu wat voor cijfers de werpers van Oranje gaan maken. Wij kunnen zes man rustig op 3-slag zien verdwijnen, de zevende man slaat de bal dan wel het stadion uit. Dat gebeurde tegen Spanje al. Ik heb erg veel power in mijn ploeg gebracht. De aanval heb ik bewust laten prevaleren boven de verdediging. Als ik dan het Nederlandse binnenveld en ook wel het buitenveld zie grabbelen dan zie ik bijzonder veel prespectief". Het terrein speelt daarbij in zijn voordeel. Een klein stadion, waar home runs vrij gemakkelijk tot stand komen. Nederland startte tegen West- Duitsland bijzonder veelbelo vend, reeds in de eerste slag beurt werden twee runs ges coord. Frank Lewis ontrukte de - overigens knap werpende - Kurt Menzel een vrije loop, stal daarna het tweede honk en kwam vervolgens thuis op honkslagen van Harry van de Berg en King Zsuschen Bij de sliding over de thuisplaat werd Lewis daarbij vrij ernstig geblesseerd. Een spike van de Duitse achtervanger verdween- even boven de knie in zijn dij been en teamarts Erik Jager naaide nog in de dug-out de diepe wond. Lewis leek uitge schakeld, maar achteraf viel al les erg mee, zodat hij ook tegen Zweden weer in de basisopstel ling verscheen. Harry van de Berg was de tweede man die de thuisplaat toucheerde door goed gebruik te maken van een mis verstand tussen de Duitse wer per en zijn eerste honkman, de onverwoestbare Claus Heimig. Alles wees erop dat de ploeg in een uitstekende vorm stak en korte metten zou maken met de tegenstander. De goede start werd echter niet voortgezet, ook al omdat Menzel zeer geva rieerd, hoewel niet hard gooide en daarmee het zelfvertrouwen danig aantastte. Dat zelfvertrou wen, toch al als een erg dun laagje over de ploeg gestreken, kreeg een enorme dreun toen de Westduitsers via een homerun van Hans König in de derde slagbeurt met een man voor zi ch, de stand gelijk maakte. De nervositeit greep snel om zich heen, temeer daar er een gesta ge regen uit de loodzware hemel neerdruppelde en dreigde de wedstrijd een voortijdig einde te laten ondergaan. Dan zou bij een eventuele gelijke stand na vijf innings, de ontmoeting als gespeeld zijn beschouwd en zou Oranje de volgende dag met groter verschil dan de Duitsers van de Zweden moeten winnen om de finale te kunnen berei- Zover is het niet gekomen. De regen hield wel aan maar niet in die mate dat er gestaakt zou moeten worden. Menzel hield nog drie innings stand. In de vijfde innings be gon zich echter de vermoeidheid af te tekenen, hetgeen onder streept werd door een homerun van Harry van de Berg, waar mee de stand op 3-2 werd ge bracht. In de volgende slagbeurt kwamen de Duitsers weer onder druk te staan, hetgeen geaccen tueerd werd door Louis Jacobs die met Paul Smit op de kus sens de tweede Nederlandse ho mer registreerde. Het ijs was gebroken, hoewel de verwachte hoge score uit bleef. King Zsu schen, voortreffelijk op dreef met vier honkslagen uit even veel beurten, hamerde in de ze vende slagbeurt de bal over de schutting, waarna Ben Richard son in de laatste slagbeurt de zege iets meer relief gaf. Ver onder maat De veronderstelling dat Oranje in de wedstrijd tegen Zweden de nervositeit kwijt zou zijn, werd niet waar gemaakt. Het Vlak voordat hij het tweede honk zou bereiken, werd de Westduitser uitgetikt door Louise Jacobs. werd weliswaar een zeven-in- nings-duel, maar het spel was ver onder de maat. Het zwak ke werpen van Kjell Leander en Soera Lindberg in de der de innings resulteerde in vier runs, waarmee de stand op 7-0 werd gebracht. Maar dat was geen verdienste van de Myers' dicipelen, die. wederom erg stonden te stun telen. Maar wanneer in een slagbeurt twee werpers tot de cijfers komen van 1-5-0 en het veld nog twee fouten maakt ook dan kan natuurlijk de kleinste jongen runs maken, aan de andere kant geldt ook dat een dergelijke tegenstand niet inspirerend werkt. Het was een zeer slechte vertoning waarbij het werpen van Vak kers een geweldige tegenval ler was. Hij moest toch nog vier honkslagen van deze kin derlijk spelende Zweden ac cepteren, en had daarnaast vele malen de steun van zijn velders nodig om de zaak te klaren. Na vijf innings achtte Myers de tijd gekomen om Ade Fyth naar de heuvel te sturen, maar ook de Bussum- mer kon niet imponeren. Wél aan slag, want in de zesde Nederlandse slagbeurt sloeg hij met een man aan boord de bal onbereikbaar voor de vel ders over het hek en was daarmee de man die de wed strijd een voortijdig einde ver schafte. Het was de zevende Nederlandse homerun. In de ze wedstrijd waren Jim Sieval en King Szuschen, die nu reeds twee homeruns achter zijn naam heeft staan en een slaggemiddelde heeft opge bouwd van 0.714, hem reeds vooraf gegaan. Italië had tegen het ontstellend zwakke Frankrijk een mak kie: 11-0. West-Duitsland 0-0-2-0-0-0-0-1-0= 3 Nederland 2-0-0-0-1-2-1-0-3= 9 Werpers: Nederland: Neuteboom (8 inn.) 11-0-3; Leurs (1) 2-0-0; Neder land twee fouten. W.-Duitsland: Men zel 4-4-12-2 Homeruns: H. v.d. Berg, Jacobs, Zsuschen, Richardson. Zweden 0-0-0-1-0-0-0 1 Nederland 2-l-4-l-2-2-X= 12 Werpers: Nederland: Vakkers (5 inn.) 6-3-4; Fyth (2) 1-1-0; Nederland vier fouten. Zweden: gezamenlijke werpers (Leander, Pindberg, Lindberg) 3-9-6- 6. Homeruns: Sieval, Zsuschen, Fyth. Joegoslaaf Stekic MONTREAL De sprong van 8.45 meter, waarmee de Joegoslaaf Nenad Stekic eergisteren te Montreal het Europese record verbeterde, komt volgens de jury van de voor—Olympische wed strijden voor erkenning in aanmerking. Aanvankelijk waren de berich ten dat Stekic een rugwind zou hebben gehad van tier meter per sec onde (toegestaan is twee meter), maar in de officiële uit slag wordt gesproken van 1.93 meter per seconde. Stekic verbeterde het Europees record van de Rus Igor ter Ova- nesian (1967) en de Westduitser Josef Schwartz (1970) met tien centimeter. De sprong van de Joegoslaaf is de op één na beste uit de atletiekgeschiedenis. Het wereldrecord staat met 8.90 me ter sinds de Olympische spelen van Mexicostad (1968) op naam van de Ame'rikaan Bob Beamon. BOSTON De Amerikaanse sprinter Reggie Jones heeft tijdens wedstrijden in Boston het wereld record op de 100 meter geëvenaard met een tijd van 9.9 seconden. Het record staat al op naam van Jim Hines, Ronnie Ray Smith, Charlie Greene, Rey Robinson, Eddie Hart en Steve Williams (allen VS) en de Cubaan Sylvio Leonard. Tweede op de 100 meter te Boston was Charlie Wells met 10.0, derde Houston Mc- tear met 10.1. De race kende vier valse starts, voor de lopers eindelijk werden weg geschoten. Jones lag dadelijk een meter voor, doch kreeg op tachtig meter McTear naast zich. Deze kon de extra-versnelling, het kenmerk van de ware sprinter, niet volgen. Reggie Jones (22) schoot als een raket door de finish, McTear, een junior, werd nog voorbij gestreefd door Wells. Het persoonlijk record van Jones was 10.1. De co-wereldrecordhouder had zaterdag bij zijn loop geen rugwind van betekenis. Het commentaar van Jones: „Ik denk dat ik in mijn huidige vorm nog wel harder kan". De Engelsman Brendan Foster is er te Ga teshead bij lange na niet in geslaagd het wereldrecord op de 5000 meter van Emiel Puttemans (13.13.0) te verbeteren. Foster maakte een tijd van 13 minuten en 30 seconden. De Europese kampioen moest de overwinning laten aan de Nieuwzeelander Rod Dixon, die finishte in 13.27.4. De derde plaats was voor de Engelsman David Black in 13.35.2. Evert Hoving (AV NOP) verbeterde in Ga teshead zijn eigen, bijna twee weken oude, Nederlandse record op de 1000 meter van 2.19.5 tot 2.19.3. Hoving, die dit jaar op de 800 meter een tijd noteerde van 1.47.3, ver sloeg op de kilometer de Engelse lopers McMeekin en Settle, die respectievelijk tot 2.19.9 en 2.20. kwamen. De Nederlandse damesjunioren ploeg heeft zaterdag te Brussel de interlandwedstrijd vijfkamp tegen België gewonnen met het minime verschil van veertien punten: 11.283 tegen 11.269. LISSE Een van de meest ver baasden over het "onmogelijke" verloop van het nationale kam pioenschap 25 kilometer was de winnaar zelf. Cor Vriend, niet de eerste de beste op lange afstandge- bied en normaliter grote favoriet stond in Lisse perplex. En probeer de zijn verbazing in woorden om te zetten. "Kom je erachter, dat je de laatste tijd eigenlijk teveel heb gedaan, neem je je voor het rustig aan te doen en dan dit." Vriend, met Henk Kalf behorend tot het duo dat Nederland hoop heeft ge geven op internationale aansluitng wat het lange werk betreft, had kennis gemaakt met een vorm van overtraining, f zoals hij het zelf noemt: "Ik was mezelf tegen geko men. Daarom was ik van plan het hier in Lisse rustig aan te doen. En om je eerlijk de waarheid te zeggen heb ik er nauwelijks wat aan gedaan." En zo werd Cor Vriend in Lisse de kampioen die voor zijn prestatie een minimum aan inspanning nodig had. In Amerika heeft men weer iets nieuws gevonden geld mochten rapen. Peggie Stevens (rechts) was daar om publiek te trekken. Tijdens een honkbalwedstrijd goed in. In negentig seconden grabbelde zij driedui- in Atlanta werden vijf toeschouwers uitverkoren, die zend dollar bijeen. Iets voor Nederlandse clubs? De winnaar van het kampioenschap 25 kilometer. Cor Vriend (op archieffoto) in gezelschap van zijn voorganger Geert Jansen (links). Jansen was er in Lisse niet bij. Jammer voor Vriend, die anders waarschijnlijk nog sneller was gegaan. Ascherman nieuwe directeur KNBSB BARCELONA Met ingang van 1 september a.s. zal Wim Ascherman gaan fungeren als directeur van het bondsbureau van de KNBSB. Hij wordt daarmee de opvolger van Henk Dorenbos, die op eigen verzoek ontslag heeft gekregen. Wim Ascherman is penningmees ter van het rayon Amsterdam van de KNSB en tevens chef d'equipe van Jong Oranje. Na Brussel, waar de atleet van PSV het nationale marathonwe reldje verbaasde met een tijd van 2.18.0 had het vermoeid heidsduiveltje toegeslagen. De man met de hamer, zoals dat in wieier- en atletiekkringen heet, lag elk moment op de loer. Niet dat hij Cor Vriend onder de duim kon krijgen. "Maar ik •merkte wel, dat ik te veel deed. Een week na Brussel startte ik voor de nationale kampioen schappen (waar hij op vijf en tien kilometer tot een derde plaats reikte, red.) Het ging steeds minder de laatste we ken". Het was dan ook gevoel voor realiteit dat Vriend met geringe verwachtingen naar Lis se was getogen. Een van de opponenten daar immers was Henk Kalf, toch Nederlands nummer een op de superlange afstand. Aanrijding Maar Henk Kalf deed er zater dag hard aan mee het vreemde verloop van het kampioenschap nog vreemder te maken. Aller eerst was hij de man die waar schijnlijk voor het eerst in de geschiedenis van de atletiek- sport een aanrijding meemaak te met een auto. Aanrijding is een groot woord, maar toch oogstte de marathonkampioen bewondering door na het inci dent waarbij zijn voet licht werd geblesseerd rustig door te gaan. Cor Vriend: "Een vreem de situatie natuurlijk dat zoiets bij een nationaal kampioen schap kan gebeuren. Dat moest niet mogen." Henk Kalf zou het later niet als excuus aanwenden voor zijn te leurstellende optreden. Het zou de prestatie van Vriend geklei neerd hebben. Vormverlies luid de de simpele verklaring. De Groningse atleet was pas terug van vakantie, een "tijdverdrijf' dat vreet aan conditie. Hij had ook pas op het allerlaatste mo ment ingeschreven. Degene die ontbrak op het appel in Lisse, was Geert Jansen. De titelhou der had de wisselbeker terug gestuurd naar het adres van de organiserende vereniging De Spartaan zonder enige uitleg. Geert Jansen die zo vaak ont breekt op belangrijke evene menten bleek dit keer gebles seerd. Toch wilde Cor Vriend niet de rol van favoriet overne men. Het wedstrijdverloop zou hem ongelijk geven. Nadat de Belg Paul Leleu de eerse van de vijf ronden nog als koploper was gepasseerd (met een voor sprong van een meter of twin tig), naderde Vriend uit het ach tervolgende groepje met Johan Kijne, Arend Guikema en Kalf. "Het was helemaal niet de be doeling zo snel weg te gaan. Maar stuk voor stuk moesten ze lossen. Het verbaase mezelf dat het zo gemakkelijk ging." Achtervolging Cor Vriend ging er vandoor zonder het zelf te willen. Om aanvoerder te worden van het veelkleurige lint- er zouden ten slotte 162 deelnemers finishen - dat zich door de buitenwijken van Lisse slingerde. Nog veel verrassender was de achtervol ging die Johan Kijne inzette. Naarmate het einde naderde kreeg de Rotterdammer vroeger een gevreesde tegenstander maar de laatste tijd terug geval len naar het tweede plan, vleu gels. In de laatste ronde dreigde hij zelfs een eind te maken aan de solo van Cor Vriend. De winnaar: "Van mijn begeleider hoorde ik, dat Kijne die in mijn ogen zeer verraste, nog maar zes seconden achterstand had. Op dat moment ben ik gaan versnellen. Dat ging weer zo gemakkelijk dat ik na afloop spijt had dat ik niet eerder was gegaan." De voorsprong bij de finisch bedroeg weer 37 secon den. De demarrage was tekene- ne dovor de macht van finish Vriend. De speelse wijze, waar op hij Johan Kijne "verliet" was ook aanleiding voor spijtgevoe- lens. Zeker, toen de tijd (1.18.14, een record voor het parkoers in Lisse) bekend werd. Cor Vriend: "Ik was bang dat ik een tik zou krijgen,. Jammer, anders had er wel meer ingezeten". Aan de andere kant opent de onvermoede macht van de 25-ja- rige onderwijzer perspectieven voor de toekomst. Een toekomst met natuurlijk een plaatsje inge ruimd voor de Olympische Spe len. Alhoewel Vriend dat zelf niet zal rondbazuinen. "In je achterhoofd denk je aan Mont real". Maar iedereen kan er ze ker van zijn, dat de 250 kilome ter aan trainingsarbeid per weerk verricht wordt voor dat ene doel: de marathon in Mont real. De beulse afstand van 42 kilometer is het ideaal van Cor Vriend. "Ik zou graag willen bereiken dat je eens internatio nale aansluiting krijgt'. De at leet denkt dan aan een tijd in de buurt van de 2.16. "Ik moet echt wel een stuk sneller kun nen dan ik totnogtoe ben ge weest." Het verloop van het kampioenschap in Lisse heeft Cor Vriend alleen maar ge sterkt. "Maar voorlopig ga ik het toch even rustic aan doen." KEES KOOMAN Uitslag: 1. Cor Vriend (PSV) 1.18.14. 2. Johan Kijne (Metro) 1.18.51, 3. Paul Leleu (Mechelen), buiten mede dinging 1.21.03, 4. Henk Kalf (GVAV) 1.21.45 5. Arend Guikema (CIKO '66) 1,22.07, 11. Herman Kromhout (VLTC) Henk Kalf verraste bij de wedstrijd in Lisse in nega tieve zin. "Vormverlies" was de simpele reden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15