Boze kruistocht Karstens Dieter Weiss heeft geen behoefte om naar Duitsland terug te keren Vierjarigen durven het niet meer op te nemen tegen Manza Buitenzorg Felice Gimondi weer positief madurodam! Talentvolle jockey heeft het best naar zijn zin Schür maakte sprong in klasse ment Vergeefse moeite van Reg Harris PAGEVA 14 Ronde van Rijnland-Palts. KUSEL De Noor Andresei heeft zijn leidende positie in d Ronde van Rijnland-Palts be houden. Verrassend is, dat ooi, de tweede positie in de algem» ne rangschikking voor een Noo is, Wilman. Frits Schür klorr van de zevende naar de derdi plaats met een achterstand vai 57 seconden. Andresen verloor gisteren ee belangrijke rivaal. De Zwitse1 Ivan Schmid staakte de striji nadat hij bij een valpartij be trokken was geraakt. De West duitse favoriet Klaus-Peter Tha Ier bleef bij en is op 2.29 minu ten van de koploper verwijderd De Nederlandse equipe heeft .op Frits Schür na, een flink achterstand opgelopen. Jai Lenferink staat nu al op bijni een half uur. Zowel zaterdag al zondag werd een solist winnaai Eerst de Oostenrijker Romai Humenberger, vervolgens di Westduitser Olaf Paltian. ZWIJNAARDE Wim de Waa heeft gisteren in het Belgischt1 Zwijnaarde een wegwedstriji voor beroepsrenners over 14 kilometer gewonnen. Hij hai tien seconden voorsprong op d< Belg Van Ackere. SAS VAN GENT Piet va Katwijk heeft gisteren de pri fronde van Sas van Gent g< wonnen. Hij legde de 105 kili, meter af in 2 uur, 30 minute en 10 seconden. In de eindsprii versloeg hij zijn ploeggenoi Harm Ottenbros, alsmede W de Vlam. De Raleighrenners Ja Raas en Wim de Waal kwame kort voor het einde ten val, zc dat zij uit de kopgroep verdwf LE MANS Joop Zoetemek heeft weer eens getriomfeerd De man, die in de Ronde vai Frankrijk vierde werd en vorigi week in de „Acht van Chaarnf op de meet door Tino Tabai werd geklopt, zegevierde zater dag in Le Mans tijdens een crj terium over 110 kilometer. Zoe temelk, die sterk reed en hi meeste kop werk verrichte, woL in de eindsprint van Lopez Ca' ril, Godefroot en Legeay. DUNBAR De Pool Mieczy law Nowicki heeft gisteren o Ronde van Schotland voi Amateurs gewonnen. De laats etappe, van Leven naar Dunb i over 180 kilometer, eindigde een zege voor Frits Pirard. Recordbedrag aan prijzen iir draversderby Duindigt DEN HAAG Voor de dra versderby, die zondag 3 augus tus op de baan Duindigt voor de 51e maal wordt gereden, zijn achttien driejarige dravers in geschreven. Voor het recordbedrag aan prij zen van bijna 80.000, waarvai ruim 41.000,voor de winnaa is bestemd, komen onder ander* aan de start Nimrod R (Win Velis), Nicole H (Piet Zandt) Night Mary (Dirk Suykerbuyk) Nicky Norton (Klaas Woudstra en Nubar van Echten (Wim var Buytene). Nubar van Echten die de sweepstakes en de derby proef won, geldt nog steeds ai de grote favoriet voor deze re cordderby. WASSENAAR De vierjarige Manza Bui tenzorg, het troeteldier van het duo Wim Duivenvoorden-Rieka Caransa, staat in Ne derland op een eenzame hoogte in de gene ratie vierjarige dravers. Gistermiddag moest de hengst aantreden in de Prijs der 4-jarigen, een semi-klassieker. Hij kreeg slechts drie tegenstanders naast zich. De meeste trainers/pikeurs zijn namelijk de mening toegedaan, dat het weinig zin heeft om met een jaargenoot van Manza Buiten zorg aan de start te verschijnen, als de Caransapupil op het appèl verschijnt. De drie tegenstanders hebben het geweten. Mila G sprong onmiddellijk na de start en Maestro Cavaljos en Monty Buitenzorg sneu velden door het enorme tempo van de draf- machine Manza Buitenzorg. Manza ging met een ruime voorsprong over de eindstreep. Bracht Manza Buitenzorg vorige week zijn kilometerrecordtijd op 1.18.8, gisteren ble ven de chronometers stil staan op 1.18.3. Trainer-pikeur Wim Duivenvoorden: „De laatste paar honderd meters hoefde het echt niet harder te gaan. Men weet niet wat dat paard kan". Monty Buitenzorg die door de enorme snelheid in de rechte lijn nog in de fout sprong werd tweede voor Maestro Ca valjos die in de laatste bocht reeds het beste had gegeven. Open strijd In de supertrio-draverij was Mr. Supertrio Wim Duivenvoorden dit maal niet van de partij, zodat er van een open strijd gespro ken kon worden. Een prachtig schouwspel, dat tenslotte werd gewonnen door Piet Zandt met Katanja. Voor deze combinatie betekende dit ook de tweede supertrio-winst, sinds het bestaan van deze draverijen. Bij de volbloeds ging de meeste aandacht uit naar de KNHRV- prijs, een ren voor de hoofdklasse waarin Elder Statesman onder het gewicht van 63 kilo het niet kon bolwerken tegen de negen kilo lichtere Ebeltoft. Deze won dan ook zeer fraai met de kleinste jockey van Duindigt, Toni Treanor. Elder Statesman werd tweede voor Coven Cat die in handen van Ina Schwarzkachel een zeer goede koers liep. Ditmaal werd de merrie eens niet van kopaf gereden, maar kwam het op een eindsprint aan. In de twee andere rennen zegevierde Henk van der Kraats met Blacky en Allen Jones met Donna. Het koersweekeind was zaterdagavond in Hilversum met succes voor de Westlandse combinaties van start gegaan. Zus Noordam van stal Westlandia zegevierde met Manus Hanover en Gerard van Eykelenborg van stal Westland won met Lya D. Jan van Dooyeweerd zegevierde op de Hilversumse piste ook tweemaal. Eerst met Nino Song en later op de avond met Isnathari. De Hoofddorper was gisteren niet op Duindigt in actie. Hij was met Jojo Buitenzorg in Gelsenkirchen en won de Grote Prijs van die stad, evenals vorig jaar. De overwinning in de kilometertijd van 1.19.9 was goed voor DM 25.000. Als tweede kwam over de eind streep Alcyon voor Shammy, de in Neder lands bezit zijnde Allegro en Fideel. Giel van der Togt won op de zelfde baan een draverij met Jello in 1.19.7. MILAAN De Italiaan Felice Gimondi is betrapt op het gebruik van verboden simulerende middelen tijdens de Ronde van Fran krijk. Gimondi, t».e de Tour als vijfde beëindigde, was vorige week reeds positief bevonden. Een contra-expertise leverde zaterdag hetzelfde resultaat op. Dit houdt in, dat Gimondi in de etappe naar Pra-Loup wordt teruggezet naar de laatste plaats, een boete van 1.000 Zwitserse francs (ongeveer 900 gulden) krijgt opgelegd en in het eindklasse ment tien strafpunten ontvangt. Gimondi zakt hierdoor naar de zesde plaats, achter de Spanjaard Vicente Lopez-Carril. Felice Gimondi was na het bekendmaken van de uitslag teneerge- slagen. „Het is best mogelijk, dat ik doping heb gebruikt, maar dan wel buiten mijn medeweten. In de laatste kilometers heb ik van een onbekende een flesje aangepakt en de inhoud opgedron ken. Ik nam aan, dat het onschuldig was", aldus de oud-wereldkam pioen, die verder zei, dat zijn goede naam nu wel een deuk heeft gekregen. „Ik hoop mij tijdens het wereldkampioenschap op de weg in België (eind augustus) op sportieve wijze te revancheren voor het onrecht dat mij is aangedaan. Misschien stop ik aan het einde van dit seizoen wel met wielrennen. Op deze manier is de lol er voor mij af. Ik hoop, dat de straffen toch nog verminderd zullen worden", aldus de Italiaan. DEN HAAG Zaterdag: barstte voor Gerben Kar stens de bom. Luisterend naar „Aktua-Sport", een radioprogramma van de TROS, wond hij zich dusda nig op over een gesprek tussen radioverslaggever Kees Jansma en de naar zijn Tour-ervaringen ge vraagde Theo Koomen dat hij driftig de telefoon pakte en zijn gal spuide. Karstens, vierentwintig uur later: „Ik vond het sportief dat ze nog een stuk uitzonden. Meestal wordt er niet eens naar je geluis terd". LEJCESTER Reg Harris> de 55-jarige Engelse wielrenner, die m 1974 na zeventien jaar zijn come-back vierde met het behalen van de Engelse titel op de sprint bij de profs, heeft zijn kampioen schap met kunnen prolongeren. Harris, vijf keer wereldkampioen, werd zaterdag in Leicester in de finale verslagen door Trevor Bull' de man die hij vorig jaar nog had verslagen. Na afloop zei Harris,' dat het zijn laatste serieuze wedstrijd was geweest. Leg dat vast met KODAK KLEURENFILM Oorzaak van Karstens boosheid was de volgens hem volslagen ondeskundigheid waarmee de Nederlandse sportjournalist, in dit geval dus Theo Koomen, zich een oordeel aanmeet over de wielrenner en het vak van wielrenner. „Er is er in Neder land niet één die er werkelijk verstand van heeft", lucht hij zijn hart. „Ik ben een nogal impulsieve jongen. Toen ik gis teren al die onzin hoorde ver kondigen werd het me allemaal een beetje teveel. En dan mogen de mensen van mij zeggen dat er ruzie is geweest. Ik kom ech ter voor mijn mening uit, dat heb ik altijd gedaan en dat zal ik ook altijd blijven doen. Ik ben nu al een flink aantal jaren beroepsrenner, ik weet heus wel wat er in het rennerswereldje omgaat. Dat hoeft meneer Koomen mij niet te vertellen. Als ik hem hoor beweren dat het onmogelijk is om de tour naturel te rijden dan krijg ik er al de ziekte in. Hoe kan die man dat nu beweren. Heeft hij ooit op de fiets gezeten, heeft hij de Tour uitgereden. En hij zal nooit iets uit de eerste hand te weten kunnen komen, want mijnheer Koomen wordt nooit in een medische onderzoekka- mer toegelaten. Nee, de journa listen praten altijd maar over afzien en over moraal, ze weten echter geen van allen waar ze het over hebben. Als ik hoor dat hij vertelt hoe ze in de Tour hebben moeten improviseren dan begin ik al hard te lachen. Soms hebben de mensen totaal verzonnen verslagen voorge schoteld gekregen. Werd de mensen iets op de mouw ge speld oer ontbrekende verbin dingen en dat soort dingen. En dat alleen om een eigen ondes kundigheid te verbergen. De luisteraar is bij het lieve leven belazerd, het is jammer dat men dat niet beseft. Maar de heren journalisten wor den gezien als de grote jongens, die reporters ook. Maar het eni ge waar ze allemaal op uit zijn is sensatie schoppen. Steeds maar weer vragen stellen over doping, geef je te kennen dat je daarover niet wilt praten dan wordt er even later toch weer over doorgezaagd. Het enige wat zij zoeken is rotzooi; ze veroordelen maar. Neem nou Joop Zoetemelk. Hij heeft in de Tour toch een geweldige presta tie geleverd. Maar eerst wordt er over hem geschreven dat hij de grote favoriet is, dan heeft hij de Tour al bijna gewonnen en een paar dagen later is hij niets meer of minder dan een armzalige wieltjeszuiger. En als Theo Koomen mij uitspraken die ik nooit gedaan heb in de mond legt, zo in de trant van „maar Karstens zegt dat..." dan hoeft het voor mij al lang niet meer. Misschien is hij nog kwaad op me omdat ik hem in de Tour een interview heb ge weigerd. Ik wilde alleen live met hem in gesprek, maar dat durf de hij niet aan. Ik houd mij aan mijn principes, wat men er ook van denkt. En laten de mensen mij daarom maar aanvallen, ik houd wel van een discussie. Daar ben je ook niet bang voor als je persoonlijkheid hebt". Bij welk geheel Gerben Kar stens nog wel duidelijk wil stel len dat hij er niet op uit is om alleen maar dingen af te breken. „Ik ben wielrenner en dus wordt er over mij geschreven. Maar laat men dan wel met verstand en deskundigheid de pen hanteren. Want laten we •eerlijk zijn, ik heb de journalis ten niet nodig. Omgekeerd zij mij wel. En als ik een grote Ebeltoft wint voor Elder Statesman. llllllllllllllllllllllllllllllllll Gerben Kar stens is niet enthousiast over de pers media. Deson danks stond hij de radio nog wel te woord. koers win dan doe ik dat op eigen krachten. En los daarvan, er zijn bepaalde zaken in het leven waar je over moet zwij gen. Sommige dingen zijn nu eenmaal niet geschikt om aan de grote klok te hangen. Men zal mij nooit over startgelden horen praten. En ik houd ook mijn mond over wat ik met sommige journalisten heb meegemaakt. Waarna hij tot slot nog een ern stige waarschuwing laat horen. „Het is wel zaak dat de journa listen gaan uitkijken. Als zij zo doorgaan is er niemand die nog met hen wil praten". PAUL HOVIUS NDR: Besluiten VDRP zijn on reglementair DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport heeft de vereniging van Draf- en Ren- sportprofessionals (VDRP) la ten weten dat de gevolgde pro cedure bij de vaststelling van verplichte minimumpension- prijzen voor in training zijnde dravers en volbloeds niet in overeenstemming is geweest met de bepalingen in de regle menten van de VDRP. De NDR wijst er op dat de VDRP geen uitvoering mag ge ven aan de besluiten die in de vergadering van 26 mei jl. over dé minimum-pensionprijzen zijn genomen. Deze verwikkeling rond de pensionprijzen is ont staan doordat de VDRP de reg lementair voorgeschreven ter mijn voor het uitschrijven van een ledenvergadering niet in acht heeft genomen en boven dien de agenda tijdens de verga dering heeft gewijzigd. Het be sluit van de NDR houdt in dat de beroepstrainers nu vrij zijn om m.i.v. 1 augustus al of niet de door de VDRP vastgestelde minimumpensionprijzen te bere kenen. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR In de eerste jaren dat de Duitser Dieter Weiss in ons land op Duindigt werkzaam was, bracht deze talentvolle jockey vele bezoe ken aan het rencomité tijdens de koersdagen. De boetes vie len als rijpe appels van de bomen en ook volgde dikwijls terugzetting met zijn paard wegens hinderen. Dieter kon dat niet altijd even goed ver kroppen en had zelfs dikwijls moeite om dan maar niet met zijn collega's op de vuist te gaan. De opvliegende Dieter Weiss van toen is er niet meer. Dieter Weiss (34 jaar) is nu de rust zelve. Een jockey die de laatste maanden op Duindigt vriend en vijand verrast en alleen in de maand juni bij voorbeeld uit de wekelijkse rennen maar liefst zeven winnaars over de eindstreep bracht. Op Duin digt denkt Dieter niet meer aan het verleden. Bedacht zaam werkt hij als jockey aan de toekomst. Een toekomst, die hij in Nederland duidelijk heeft gevonden en daarom nooit terug zal gaan naar zijn geboorteland waar hij het vak van jockey heeft geleerd. Op het ogenblik vecht hij met Henk van der Krafts aan de top van het jockey-klassement om de nationale titel. In 1968 was Dieter Weiss nog gastrij- der in ons land voor trainster Van Beissel en zegevierde hij in zeven ritten drie maal. Een jaar later kwam hij op de Wassenaarse baan in de kost. Dieter Weiss heeft kwaliteiten genoeg om in Duitsland, een betere ren-natie dan Neder land, aan de start te verschij nen. „In Duitsland is de concurren tie enorm groot. Ik kan daar best aan de slag maar waarom •zal ik die poging ondernemen als ik het hier in Nederlano best naar mijn zin heb? De verdienste hier is niet zo slecht als je aan de top kan mee draaien. Ik wil er echter wel bij zeggen, dat ik het door de samenwerking met trainster Annemieke van Beissel op Duindigt en trainer Jan Pub ben in Limburg meer dan goed heb. We hebben jonge paarden op stal en daarom een goede toekomst. Ik heb het gevoel dat ik met mijn kwaliteiten in Nederland het meest op mijn plaats ben": De Nederlandse renwereld zal een jockey als Dieter Weiss met zijn harde Duitse leer school ook moeilijk kunnen Dieter Weiss: „Ik geloof dat de Duitse leerschool en de Duitse houding op een paard voor een jockey heel goed is. Wij zitten meer in het zadel dan bij voorbeeld een Engelsman. Maar in de loop der jaren is door de werkzaamheden op Duindigt je stijl toch veran derd. Ik wil niet zeggen dat de Duitse of Engelse stijl beter is, maar er zijn wel heel wat joc key's die een eigen stijl aan meten. Wel wil ik stellen dat de opleiding van een jockey in Duitsland beter is dan in Ne- Dieter Weiss derland. Maar dat kan men de trainers in Nederland echt niet kwalijk nemen. In Duitsland kom je als leerling het eerste jaar niet in een koers uit. Als op Duindigt een lichtgewicht jongen zich meldt en hij kan maar enigszins met een paard overweg, dan zit hij nadat hij een proef heeft moeten afleg gen, meteen in de wedstrijd sport. Logisch, want die jon gens zijn hun gewicht in goud waard. Een trainer is al blij wanneer zo'n ventje aan komt waaien. Er is immers een groot tekort aan leerlingen en lichtgewichten". Invloed Dieter Weiss, de runner-up van Duindigt, heeft een grote invloed in de stal van train ster Van Beissel. Bekend is dat hij samen met de enige vrouwelijke trainster van vol bloeds de koers uitstippelt die gevaren moet worden. Dieter Weiss: „Dat is geen pu bliek geheim. De kracht van onze stal is het goede overleg en misschien komt het wel daardoor dat ik op Duindigt nog nooit van stal ben veran derd. Ik kan gerust zeggen dat Annemieke en ik er een gelij ke kijk op hebben. Misschien komt dat wel omdat Annemie ke aan de Duitse stal waar ik vroeger leerling-jockey ben ge weest, amatrice was. Ik zou het anders ook niet weten". Dieter Weiss heeft nog nooit een derby gewonnen. Dit jaar kwam hij met de merrie Kra- cinska niet verder dan een verwachte vierde plaats. Maar hoewel de derby van 1976 op Duindigt nog ver weg is, heeft hij toch goede hoop voor de toekomst. „Voor trainer Jan Pubben rijd ik nu de tweejari gen op Duindigt. Ik ben daar ook eerste man. Met Kingway won ik al tweemaal een twee jarige ren. Ik zou niet weten welk paard deze uitstekende hengst moet kloppen. En blijft hij goed, dan win ik misschien het volgend jaar mijn eerste derby". Maar eerst moet Dieter- Weiss dit seizoen nog voltooien. „We winnen zowel met Stal Van Beissel als met Stal Pubbei nog heel wat rennen. Met de tweejarigen zit ik natuurlijk goed, temeer daar de concur rentie, het koningskoppel Van der Kraats/Riem, geen tweeja- Irigen heeft en bovendien zijn onze paarden goed in vorm. Vooral van Tracy Jones heb ify veel verwachtingen. Overwinning De naam Tracy is gevallen. Met dit paard behaalde de Duitser Dieter Weiss zijn mooiste overwinning tot nu toe. In de Alibaba-tapijten- prijs bracht hij dit paard in de supertrio-ren als eerste over de eindstreep. Een eerste prijs van tien mille, waarvan tien procent voor de jockey en bovendien een bo nus van 600 gulden. Dieter Weiss: „Zoiets is voor elke joc key een uitspringer. Op zo'n dag voel je je een rijk man. Begrijp je nu dat ik niet naar mijn vaderland terug wil? Bo vendien wil ik mijn Duitse vriendin en Duindigt-amatrice Sybille Rienecke nooit in de steek laten. Arthur van Rijswijk

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14