Hans Böhm stelde zich tevreden met grootmeestersnorm Olieplas Francorchamps fataal voor Wim Boshuis Gerrit Wolsink eindelijk zege Nederlandse Grote Prijs Voor Agostini volgde de vreugde na teleurstelling TWEE SLACHTOFFERS TIJDENS 24-UURSRACES LJUBOJEVIC WINNAAR IBM-TOERNOOI Hoe Hübner verloor Sterke eindsprint bridgeteam Israël Roeiers in achterhoede Henk Vink geen record LEIDSE COURANT PAGINA 13 Zo ging het in Francorchamps. De champagne voor Jean-Pierre Xhenceval bestemd, vloeide na afloop rijkelijk. Alsof er niets gebeurd was. Eerder hadden twee mensen het leven gelaten. auto geramd door een van de wagens die achter hem reed. Ook twee andere coureurs kon den daarna een botsing niet meer vermijden. Wim Boshuis, die als zovele cou reurs zijn loopbaan begon als deelnemer aan kartingraces, maakte de overstap naar de gro te racerij in 1968. Hij heeft on der meer gereden voor het Stichtse Racing Team en het team van Veronica 538. De 34-jarige zakenman reed op Francorchamps zijn eerste wed strijd van dit seizoen. Om finan ciële redenen moest hij de auto- rensport tijdelijk vaarwel zeg gen. Wim Bosman was gehuwd en had twee kinderen. Kansloos Vijf wagens scheidden zich za terdagmiddag onmiddellijk af van het veld van zestig deelne mers. De Opel Commodore van Huub Vermeulen en Fred Fran- kenhout behoorde tot dit vijf tal. De Nederlanders werden echter al snel kansloos. Een de fecte versnellingsbak maakte een pitstop van bijna drie kwartier noodzakelijk. De Belg Alain Peltier had met zijn BMW 3,5 CSL in de zesde ronde op al zijn tegenstanders tenminste een achterstand van een ronde gereden. Zijn landge noot Jean-Pierre Xhenceval slaagde er met eenzelfde wagen in zijn achterstand goed te ma ken. Voortdurend heeft daarna Peltier strijd moeten leveren. Om kwart over tien in de avond en was toen 7 uur en 15 minuten gereden gebeurde het fatale ongeluk waarbij de BMW tegen de vangrails botste, terugkaatste en een baancom missaris niet meer kon ontwij ken. Peltier staakte de strijd. De beslissing was toen gevallen. Uitslag: 1. Jean-Pierre Xhenceval (Belg) met BMW 3,0 csi 300 ronden 4249,270 km (gem. 177,053 km/u), 2. Pedro Yvette Fontaine (Belg) met BMW 3,0 CSI op 9 ronden. 3. Black burn Crabtree (Gb) met Ford Capri op 12 ronden. De Fransman Jacques Laffitte is gisteren op het circuit van Du Lac in Enna, na het winnen van de Grote Prijs van de Middellandse Zee, Euro pees kampioen geworden bij de for mule II renwagens. Laffitte heeft met nog vier races te rijden een voorsprong van 34 punten en is hier door onbereikbaar voor zijn directe achtervolger Jabouille, die gisteren geen enkel punt wist te veroveren. FRANCORCHAMPS Tijdens de 24-uursrace voor tourwagens op het circuit van Franscorchamps bij Spa (België) is de Nederlandse coureur Wim Boshuis om het leven gekomen. Boshuis, rijdend in een Opel Commodore, kwam na een mechanisch defect in botsing met drie andere wagens, respectievelijk be stuurd door Feider, Sauvage en Grainal. De Neder landse privé-rijder werd op slag gedood. Later in de nacht van zaterdag op zondag verloor een Belgische baancommissaris het leven, toen hij de van een vangrail terugkaatsende BMW 3.5 csl van Alain Peltier (Belg) niet kon ontwijken. De wagen van Peltier sloeg vijf keer over de kop. De coureur kwam met de schrik vrij. Ooggetuigen van het fatale on geluk van de Nederlander ver klaarden later dat de oorzaak ervan niet zoals eerder was ver nomen een mechanisch manke ment aan de wagen van Wim Boshuis was. Kort voordat de coureur uit Zeist doorkwam, brak een cardanas van een van de wagens die voor hem reed. Het gevolg was een olieplas waarin Boshuis spinde. Hij kwam met de neus van de wa gen tegen de rijrichting in te staan. Op het moment dat hij de Opel wilde verlaten werd zijn Duizenden mensen juichen om de prestatie van het Belgische duo Xhenceval-De Fierland. Konden ook jui chen, want de race ontsierd door twee ongelukken, ging gewoon door. Twee jaar geleden, toen de 24- uursrace van Francorchamps nog meetelde voor het Europees Kampioenschap, kwamen op het circuit bij Spa de coureurs Hans-Peter Joisten (WDld), Ro ger Dubos (Belg) en Massimo Larini (Ita) om het leven. BMW en Ford zijn daarna op Francor champs niet meer aan de start geweest, ook al omdat het predi kaat „tellend voor het E.K." aan de wedstrijd werd ontnomen. De formule I-coureurs boycot ten het circuit van Francor champs ook al sinds jaren. Amsterdam De Joego slavische grootmeester Ljubomir Ljubojevic is winnaar geworden van het vijftiende IBM- schaaktoernooi. Ljuboje vic won zaterdag in de laatste ronde met zwart in 22 zetten van de West duitser Robert Hübner, een vlotte zege die hem op 9.5 punt bracht. De Joegoslaaf verwierf de eerste prijs van 4000 gul den. Een deel der kaarten was bij het ingaan van de laatste ronde reeds geschud. Het lag voor de hand dat enkele spelers snel remise zouden maken. Het snelst kwam deze profetie uit bij Timman-Böhm. Voor hun puntendeling gebruikten de jon ge Nederlanders nog geen half uur. Dit resultaat bracht Hans Böhm op negen punten, de be geerde grootmeester-norm. De wereldschaakbond (FIDE) zal de negen punten van Böhm ver moedelijk niet als grootmeester resultaat erkennen. Dit hangt samen met het feit dat Böhm nog niet in het bezit is van de titel internationaal meester. Jan Timman eindigde op zeven punten. Hij heeft een verloren toernooi gespeeld, zijn briljante invallen ten spijt. Allure Van groot belang was het ge vecht tussen Kavalek en Maka- risjev. De winst was voor de laatste. De Rus kwam daarmee evenals Böhn op negen punten, zijn eerste grootmeester-resul taat. Een tweede duel van allu re was Szabo-Ree. De witspeler, met zijn 58 jaar de nestor van het toernooi, was van plan hoge ogen te gooien. Een schouderklopje van Hans Böhm voor Hans Böhm. Hij was dan wel geen winnaar geworden, maar het grootmeesterresultaat vergoedde alles. AMSTERDAM De partij tussen Hübner en Ljubojevic had het volgende verloop: Wit: R. Hübner (W. Duitsland) Zwart: L. Ljubojevic (Joego Slavië). Vijftiende en laatste ronde. 1. c2-c4 c7-c5 2. Pgl-f3 Pg8-f6 3. Pbl-c3 e7-e6 4. d2-d4 c5xd4 5. Pf3xd4 Pb8-c6 6. Pd4-b5 Lf8-c5 7. a2-a3 0-0 8. b2-b4 Lc5-e7 9. Pb5-d6 Pf6-e8 10. Lcl-f4 b7-b6 11. e2-e4 Pe8xd6 12. Lf4xd6 Le7xd6 13. Ddlxd6 Dd8-f6 14. Tal-cl Pc6-e5 15. Lfl-e2 Lc8-b7 16. 0-0 Tf8-c8 17. Tfl-dl g7-g5 18. Dd6-d4 Lb7-c6 19. a3-a4 d7-d6 20. Tcl-al Kg8-g7 21. a4-a5 Lc6-e8 22. g2-g3? Tc8xc4. Wit geeft het op. Het werd inderdaad een gewel dige aanvals-affaire, met de oud-kampioen van Nederland in de hoek waar de (vernietigende) slagen vielen. Szabo kwam door zijn winst ook al op negen pun ten, terwijl Ree definitief hekke- sluiter werd. Raicevic won onopvallend van Sosonki. Weinigen realiseerden zich dat de winnaar - invaller van Ivkov - aldus nog tot een meesterresultaat opklom. De uitgebluste spelende Hamann werd door Uhlmann opge bracht De Deen reisde na zijn laatste zet onmiddellijk af. Uhl mann putte uit zijn zege weinig troost. Hij had in deze wedstrijd willen schitteren in de strijd om de eerste plaats. De mogelijkheid bestaat dat het IBM-toernooi „de Hoogovens" zal voorbijstreven als omvang rijkste krachtmeting ter wereld. In 1976 zal reeds worden gepro beerd de beschikking te krijgen over meer zaalruimte. Het zou ertoe kunnen leiden dat het IBM-toernooi duizend deelne mers zal gaan tellen, een uitbrei ding die betrekking zal hebben op de vier- en tien kampen. Grootmeestergroep vijftiende ronde: Kavalek (VS) - Makari- chev (Rus) 01, Raicevic (Joeg) - Sosonko (Ned) 10, Gheorghiu (Roem) Jansa (Tsj) 1/2-1/2, Szabo (Hong) Ree (Ned) 1—0, Timman (Ned) - Böhm (Ned.) 1/2-1/2, Rasuwajew (Rus) - Smej- kal (Tsj) 1/2-1/2, Hübner (WDld) - Ljubojevic (Joeg) 0—1, Hamann (Den) - Uhlmann (O.Dld) 0-1. Eindstand: 1. Ljubojevic 9 1/2, 2/5: Böhm, Makarichev, Smejkal, Szabo 9, 6/7: Kavalek, Rasuwajew 8, 8: Hübner 7 1/2, 9/13: Uhlmann, Jansa, Sosonko, Gheorghiu, Timman 7, 14: Raicevic 6 1/2, 15: Hamann 5,16: Ree 4 1/2. LICHTENVOORDE - Eindelijk is het Gerrit Wolsink gelukt de Nederlandse Grote Prijs motorcross in de 500 cc-klasse op zijn naam te schrijven. Op het circuit de "Besselinckschans" te Lichtenvoorde zege vierde de tandarts uit Lochem voor 20.000 toeschou wers in de eerste manche en had hij in de tweede manche voldoende aan een tweede plaats achter Heiki Mikkola voor de eindzege. Wolsink schaarde zich daarmee in de rij van Jan Clijnck en Broer Dirkx, die voor hem al een Nederlandse Grote Prijs wonnen. De snelste start in de eerste manche met 35 deelnemers had Frans Sigmans, gevolgd door Na de races in Lichtenvoorde mocht Gerrit Wolsink zich Ben^. A£frg en Roger de Cos- S» VH°MdH fin£®!'ik waS hii zeker «n MÊ^'^rw.reWkei.^„enwïï de zege in de Nederlandse Grote Prijs. geworden. Wolsink was slechts BRIGHTON Italië bij de heren en Enge land bij de dames hebben de Europese, bridgetitels tijdens het 32e kampioenschap in Brighton veroverd. Bij de heren was het verrassend, dat Israël door een sterke eind sprint de tweede plaats greep voor Enge land. pioenschap in Monte Carlo. De Israëli's be haalden uit de laatste vijf partijen bijna de volle winst. De Nederlandse equipe slaagde er niet in de achtste positie vast te houden en eindigde tenslotte na een nederlaag (3-17 tegen Denemarken) en een zege (11-9 tegen Oostenrijk) als tiende. Bij de dames maakte Engeland een einde aan de hegemonie van Italië, dat de laatste vier jaar als eerste was geëindigd. Neder land bezette na uitslagen van 10-10 (tegen Frankrijk) en 6-14 (tegen Zwitserland) de twaalfde plaats. Eindstanden: Heren: 1. Italië 329 punten, 2. Israël 314, 3. Engeland 306, 4. Polen 292, 5. Noorwegen 289, 6. Denemarken 287, 7. Frankrijk 284, 8. Zwe den 260, 9. Zwitserland 255, 10. Nederland 244. Dames: 1. Engeland 239, 2. Italië 222, 3. Oostenrijk 197, 4. Ierland 183, 5. Zweden 178, 6. Spanje 165, 7. Frankrijk 164, 8. Denemarken 163, 9. Zwitser land 138, 10. Griekenland 124, 12. Nederland 103. IMATRA Voor Giaco- mo Agostini, die weer is hersteld van zijn val tij dens de Grote Prijs van Zweden vorige week, zijn punten (78-59) op Agostini is zo de vooruitzichten op toch nog een wereldtitel in de 500cc-klasse gisteren aan zienlijk zonniger gewor den. Hij won de race in de halve liters voor de Grote Prijs van Finland in Imatra nadat zijn grootste concurrent Phil Read was uitgevallen. de kans groot dat Cecotto in groot, dat de Italiaan in de laat- zijn eerste seizoen op de Euro- ste twee races niet mag uitval- pese circuits al direct een we- len om tenminste nog een theo- reldtitel gaat veroveren, want retische kans op het kampioen zijn voorsprong van negentien schap te behouden. Ook Barry Sheene, de Engels man, die leek te gaan slagen in een laatste greep naar de macht, moest het af laten weten. De beslissing over de wereldtitel in deze klasse, met de 350cc-klasse de enige waarin nog geen beslis sing is geforceerd, valt tijdens de laatste twee races in Tsje- choslowakije en Joego Slavië. Momenteel voert Phil Read met 81 punten de ranglijst nog wel aan voor Agostini met 72 pun ten, maar de Italiaan heeft de betere kansen, omdat aan het einde van de vijf slechtste resul taten mogen worden afgetrok ken. Agostini had eerder op de dag opnieuw een teleurstelling moe ten verwerken in de 350cc-klas- se. De veertienvoudige wereld kampioen moest voor de derde keer dit seizoen de jeugdige Ve nezolaan Johnny Cecotto voor laten gaan. Cecotto, die in de 250cc-klasse tweede werd achter de Fransman Michel Rougerie, versloeg Agostini met ruim tien seconden verschil. Daardoor is München Na het bemoedigende optreden tijdens de Rotseeregat- ta bij Luzern hebben de Nederlandse roeiers het afgelopen week einde tijdens de open Westduitse kampioenschappen in München danig teleurgesteld. Alleen de vier zonder stuurman van Nereus bereikte de eindstrijd en werd daarin slechts laatste. De twee zonder van Nereus Van der Horst-Boeschoten, de gestuur de twee Van der Pas- Van Vianen van Dudok van Heel en de Nereus-Nautilus-combinatie in de vier zonder stuurman werden in de series en herkansingen uitgeschakeld. De Nederlandse lichte roeiers deden het iets beter dan de eliteploegen. Voor een fraaie prestatie zorgde de vier zonder stuurman van Het Spaarne. Zoals gewoonlijk bij de ongestuurde vieren was de race bijzonder spannend. Pas in de laatste halen werd de leidende Westduitse ploeg voorbijgegaan door de Franse en Nederlandse boot. Zowel skiffeur Harald Punt als de beide achten Aegir-Euros-Njord en Nereus-Triton eindigden in de achterhoede. De achterstand van Punt op winnaar Wysz vorig jaar in Luzern nog derde achter Punt bedroeg ruim veertien seconden. Ingrid Munneke Dusseldorp was de enige Nederlandse roei ster die op de Olympische baan startte. Zij kwam niet verder dan een niet al te bemoedigende vierde plaats achter de Poolse Eva Ambroziak, de Westduitse Christel Agrikola en de Frangaise Anthoine Annick. Uitslagen: Elite heren Vier zonder stuurman: 1 Bonn/Beuel (Wdl) 6.34,52, 2. Potsdam/Germania/- Wannsee (Wdl) 6.35,64, 3. Hansa Dortmund (Wdl) 6.35.71, 4. Engeland 6.40 69 5. Tjechoslowakije 6.43,05, 6. Nereus (Ned) 6.44,89. Elite dames Skif: 1. Eva Ambroziak (Pol) 4.00.28, 2. Christel Agrikola (Wdl) 4.00.66. 3. Anthoine Annick (Fra) 4.01,10, 4 Ingrid Munneke-Dusseldorp (Ned) 4.02.28 5. Christine Waserleine (Bel) 4.03,51. 6. Joan Lind (VS) 4.07,62. Lichte roeiers: Skif: 1. Wysz (Zwi) 7.46.03, 2. Haberl (Oos) 7.50,22, 3. Rowe (Aus) 7.52,74, 4 Hoft (Wdl) 7.55,13, 5. Punt (Ned) 8.00,39, 6. Zenn (Eng) 8.00,72. V'" z°I*der stuurman: 1. Frankrijk 6.39,06, 2. Het Spaarne (Ned) 6.40,08, 3. Ulm/Tuebingen/Nuertingen (Wdl) 6.40,20, 4 Alemannia Hamburg 6.41.83 Achten: 1. Hannover/Stuttgart/Canstatt/HameLn (Wdl) 6.16.68, 2. Berlijn/Lue- als zevende van de startlijn ge komen, maar liep snel in op de koplopers. Eerst viel Mikkola in de zevende ronde uit door een gebroken achterwiel en twee ronden later zocht De Coster het rennerskwartier op, omdat hij een steen in zijn gezicht had. gekregen. Wolsink vloog in de zelfde ronde langs Aberg om op Sigmans te gaan jagen. In de tiende ronde nam hij de kop over en bouwde de voorsprong op Sigmans tot aan de eind streep uit tot zeventien secon den. De Zweed Arne Kring, die vanaf de tiende plaats moest komen, versloeg op de streep nog bijna zijn landgenoot Aberg. Hij kwam een banddikte te kort. Van de andere Neder landers kon niemand het geweld volgen. Matt Hensen werd voor enige weken uitgeschakeld door een kuitbeenbreuk. Sigmans was ook in de tweede manche het snelste weg. Het duurde echter maar een ronde, voordat Mikkola de kop over nam. Sigmans moest ook Wol sink laten gaan, die de Fin even wel niet kon volgen. Deze had in de eerste manche slechts vijf ronden gereden en was nog fris. Zijn voorsprong op Wolsink, die halverwege nog werd geplaagd door een afgebroken kettingge leider, bedroeg op de finish 36 seconden. Dat kon evenwel de eindzege van de Nederlander niet meer in de weg staan. VLISSINGEN Henk Vink is er gisteren in Vlissingen niet in geslaagd in de eerste officiële motorrecord-sprintwedstrijden onder toezicht van de KNMV, het wereldrecord in de klasse boven 750 cc te verbeteren. Zijn Kawasaki 900 bleek in de. ochtend niet in optimale condi tie, welk euvel niet in enige uren kon worden opgelost. Hij kwam over de twee keer 400 meter tot een totaaltijd van 9,992 secon den. Het werd wereldrecord staat op 9,480 seconden. Uitslagen: 50 cc: 1. Co Kemp (Hoofd dorp), Kreidler, 15,174 seconden; 125 cc: 1. Cor Oorebeek (Rotterdam). Maico, 13.306; 250 cc: 1. Gert Jan Moeskops (Uithoorn), Kawasaki, 13.023. 350 cc: 1. Joop Portegees (Haarlem), Stardrift. 12,278. 500 cc: 1. Aart Baarn (Oudekerk a/d IJssel). Kawa saki. 11,953, Boven 750 cc: 1. Henk Vink (Aalsmeer), Kawasaki 900, 9.992.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13