Hockeyteam vertoond© te veel zwakke plekken WATERPOLOFORMATIE DUPE VAN COMBINE? DERDE PLAATS NA ZEGE OP ARGENTINIË *M§s®iSlfty Duitse revanche op Pakistani Olympische kwalificatie op een haar gemist Gebroeders Vollebregt voldeden aan eis van IOC SPRINGPLOEG LEIDSE COURANT (Van onze speciale ver slaggever) MONTREAL - "Als de spelers fysiek aan kracht kunnen winnen en ook technisch sneller worden, zie ik wel perspectief in dit Nederlandse team voor de Olympische Spe len van volgend jaar". Wim Heumen, die in Montreal tijdens het achtlandentoernooi als bondscoach zijn vuur doop onderging, was al redelijk tevreden over de verrichtingen van zijn pupillen. "We hebben in vijf wedstrijden vier keer gewonnen en van Pakistan slechts met 3—2 verloren. Het had slech ter kunnen aflopen". Van Heumen zou Van Heu men niet zijn als hij toch niet wensen had voor de nabije toekomst. "Er zijn nog teveel zwakke plek ken. We missen gelijk waardige wisselspelers. Als er iemand uitvalt moet er iemand in kun nen komen zonder dat dit ten koste gaat van het spel". De laatste wedstrijd van Neder land, om de derde plaats tegen Argentinië, behoorde zeker niet tot de betere. Vooral in de eer ste helft had Oranje grote moei te met de Argentijnse aanvallen. De acties van de Zuidamerika nen waren verre van zuiver, maar de nationale verdediging liet zich er desondanks door in timideren. Daarbij kwam dat vooral de lange ausputzer Mari- nus Dijkerman hinder had van het gladde veld (vlak voor de wedstrijd was het astroturf wat al te overvloedig besproeid) en enkele keren languit onderuit ging. Aanvoerder André Bol huis, die de 75 interlands vol maakte had kennelijk zijn dag niet Tijdens de ochtendtraining was hij al geprikkeld geraakt door een handblessure en de Argentijnen konden weinig 5. goed bij hem doen. Nederland mocht in de negende minuut van geluk spreken dat Bolhuis geen gele kaart kreeg toen hij Rothbart onbeheerst een tik met een stick op het hoofd gaf. Het bleef bij een mondelinge verma ning van de Britse scheidsrech ter Nash. Na het Argentijnse beginoffen- sief kwam Nederland spelend" Kanttekeningen, in een 1—3—3—3 opstelling iets beter in zijn spel, hoewel het een chaotisch geheel bleef. De Argentijnse doelman Cufre kon in de negentiende minuut Ron Steens door op tijd uit te lopen nog van een treffer afhouden. De hard werkende Jan Boerma passeerde even later enkele ver dedigers en zag Ron Steens vrij staan, die Cufre geen kans gaf (1-0). Wim van Heumen was niet ontevreden over de verrich tingen van zijn team. Toch zette hij ook enige kritische Prachtige stijl Twee minuten later kreeg Ar gentinië een unieke gelegenheid de gelijkmaker te forceren na dat de Britse arbiter Todd een strafbal toekende voor het blokkeren van Herrero. Doyer redde echter op identieke wijze als vrijdag in de halve finales tegen Pakistan. Hij haalde de door de Giacomi ingeschoten bal in prachtige stijl uit de (voor hem) rechter beneden hoek. Argentinië liet zich er echter niet door ontmoedigen en bleef van tijd tot tijd zeer gevaarlijk. Vlak voor rust moest Doyer wel capituleren bij een inzet van Disera na een strafcomer, maar Todd keurde het doelpunt af wegens snijden. In de tweede helft zette de Ar gentijnse coach Querejeta twee verse krachten in. Van dit twee tal bleek Paolucci een geduchte versterking. Toch had Neder land iets meer kijk op de acties van Argentinië gekregen, mede doordat het inmiddels wat dro ger geworden veld de wend baarheid enigszins vergrootte. Acht minuten na de hervatting kon Karei van der Staak zijn eerste interlanddoelpunt laten aantekenen. Opnieuw was de op links doorgelopen Boerma de grondlegger van de treffer. Zijn specialiteit, een tikje met de backhand naar binnen, werd niet goed verwerkt door Cufre en Van der Staak kon de bal vrij gemakkelijk hoog in het net slaan (2—0). Direct daarna zag Ties Kruize een doelpunt uit een strafcor- ner wegens snijden afgekeurd. Argentinië had de hoop op de bronzen medaille nog niet opge- Ron Steens nam voor zijn rekening. in het duel om de derde plaats tegen Argentinië de eerste treffer (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Olympisch kampioen West-Duitsland heeft giste ren in Montreal ook het voor-olympische hockeytoernooi gewon nen. In de door 3000 toeschouwers bijgewoonde finale wonnen de Duitsers na een enerverende wedstrijd met 3-2 van Pakistan Dit was exact dezelfde uitslag als dinsdag in het groepsduel. Daarmee nam West-Duitsland (zonder Schmidt en Krause naar Canada gekomen) ruimschoots revanche voor de nederlaag van 51 in maart tijdens het toernooi om de wereldtitel in Koeala Loempoer. De eindstand van het toernooi is: 1. West-Duitsland, 2. Pakistan, 3. Nederland, 4. Argentinië, 5. Groot-Brittannië, 6. Canada, 7. Kenia, 8. Mexico. geven. Met name Garrafo en Paolucci drongen soms ver door in de wisselend ingrijpen de Nederlandse achterhoede. In de 52e minuut kreeg Argenti nië zijn verdiende tegentreffer. Rothbart zag zijn solo hardhan dig geblokkeerd en Todd kende daar zonder aarzelen een straf bal voor toe. Dit keer kwam Doyer iets te laat om de push van Paolucci te kunnen keren (2—1). Een verlenging bleef nog altijd tot de mogelijkheden be horen. Maar tien minuten voor tijd kwam er een einde aan alle onzekerheid. De vijfde strafcor- ner voor Nederland (Argentinië kreeg er zeven) bracht sue voor Ties Kruize (thans zestig interlands), die daarmee zijn r gende doelpunt in het toernooi maakte (31). Van Heumen zet te in de slotfase Tim Steens Jorritsma in voor Van der Staak en Van der Heijden, m; dat was eigenlijk meer voor de statistiek van belang. Twee r nuten voor het einde zag Dicera opnieuw een treffer afgekeurd wegens snijden. Het was tevens de laatste gelegenheid voor Ar gentinië, dat in 1978 het toernooi om het wereldkampioenschap organiseert, om nog iets dichter bij te kruipen. In de strijd om de derde en vierde plaats heeft Nederland gewonnen van Argentinië met 31. Bij de rust was de stand 1—0. Het scoreverloop was 23. Ron Steens 10, 43. Van der Staak 20, 52. Paolucci 2—1, (strafbal), 60. Ties Kruize 31. Opstelling Nederland was: Doyer; Bolhuis; Dijkerman, Van der Heijden (Jorritma) en Kra- nenberg; Kan, Kruize en Van der Staak (Tim Steens); Litjens, Ron Steens en Boerma. Om de vijfde plaats: Groot Brit- taniëCanada 31 (rust 30), om de zevende plaats: Kenia Mexico 7—2 (rust 2—1). (Van onze speciale verslaggever) CALI Het Nederlandse waterpolo- later plaatsgemaakt voor stille berus- team heeft in Cali de kwalificatie voor ting. De eerste tekenen van ongerustheid de Olympische Spelen uiteindelijk op in het Nederlandse officialkamp werden een haar gemist. De dolle vreugde, waar- voelbaar, toen Roemenië in de eerstvol- mee zaterdag de treffer van Gijs Stro- gende wedstrijd West-Duitsland de zege boer werd begroet, die Nederland een schonk. Hadden beide landen het op een 5-4 zege op de Verenigde Staten bezorg- akkoordje gegooid om Nederland alsnog de, had nauwelijks vierentwintig uur te wippen? Vlugge geesten rekenden uit dat zoiets alleen mogelijk was als Nederland op de laatste dag van Roemenië zou verliezen en West- Duitsland van de Verenigde Sta ten zou winnen. Dit onwaar schijnlijke nu geschiedde. Het team van Trumblic liet zich in de luren leggen door Roemenië (2-4) en West-Duitsland pakte de Verenigde Staten met 8-7. In de poule van vijf tot en met acht eindigden op die manier drie ploegen bovenaan met vier pun ten: Roemenië, West-Duitsland en Nederland. Volgens het doel saldo eindigde Roemenië als eerste, terwijl via het tweede criterium, het aantal gescoorde doelpunten, het gehavende West-Duitsland langs Nederland wipte. Een uiterst bizarre gang van zaken, die het toch reeds ernstig gedevalueerde waterpolo-toer- nooi nog tot een grotere farce maakte dan het al was. Beschul digingen van combine en omko ping klonken op in het Neder landse kamp. Maar wat in eer ste instantie minder werd on derkend, was, dat het team van Trumbic naar vermogen heeft meegewerkt aan de eigen uit schakeling. Trumbic, die in de laatste wedstrijden in zijn eentje evenveel lawaai maakte als het duo Van Feggelen/Janssen een decennium terug, doemde zijn spelers tot schotloosheid door steeds te schreeuwen dat de combinatie moest worden inge zet. Wat daar ook onder ver staan mocht worden, feilloos is het vrijwel nooit uitgevoerd. Voorts haalde hij in de wed strijd tegen Roemenië de falen de Van Zeeland pas aan de KINGSTON Sjoerd en Erik Vollebregt zijn zaterdag op het meer van Kingston (Can) in de zevende en laatste race van de Flying Dutchman-klasse tijdens de voor- Olympische zeilregatta als tweede 'geëind igd achter de Canadese Fogh en Bastet. In de eindrangschikking neemt de tweeling uit Warmond de zevende plaats in. Een achtste plaats in het totaalklassement was wegge legd voor Geert Bakker bij de Solings. Met deze klasseringen hebben de equipes Sjoerd en Erik Vollebregt (Flying Dutch man) en Geert Bakker, Harald de Vlaming en Piet Keizer (Soling) voldaan aan de eis van het Nederlands Olympisch Comité voor uitzending naar de spelen van 1976. Het NOC had een plaats onder de eerste acht gevraagd, met dien verstande dat als bij voorbeeld een land met vier boten is verte genwoordigd, een elfde plaats ook nog vol doende zou zijn. Bakker en zijn Soling-bemanning reizen nu voor de wedstrijden om het wereldkam pioenschap door naar Chicago. Sjoerd en Erik Vollebregt nemen volgende week deel aan de wereldtitelstrijd voor FD's, die wordt gehouden bij Buffalo. kant, toen de situatie er met een achterstand van 3-0 hopeloos uitzag. Van Zeeland zwom twee wedstrijden lang in een soort luchtledige, omdat Mart Bras hem van de midvoorplaats ver dreef. Dat was niet erg geweest, als Bras in die positie iets posi tiefs had kunnen uitrichten. Maar diens slimme opzetjes stuitten af op een gebrek aan techniek. Paal De Veenendaler miste in de slotfase bovendien twee straf- worpen. Vooral de bal die hij bij een achterstand van 1-3 in de ontmoeting met Roemenië tegen de paal ranselde, was van doorslaggevende betekenis. We liswaar herstelde hij zich even later met een doeltreffend schot uit een pass van Nico Landeweerd, maar toen laatst genoemde eruit werd gestuurd was Corneliu Rusu een koel voltrekker van het vonnis (2-4). Gijs Strobber, de hardwerken de Hilversummer, die de dag tevoren hartstochtelijk was toe gejuicht als de redder van het nationale waterpolo, liet zich in de slotfase eruit sturen, zodat van een eindoffensief van Oranje niets meer terecht kwam. Zaterdagavond was de situatie zo, dat Joegoslavië zelf, West- Duitsland en Bulgarije schrifte- Ivo Trumbic maakte in zijn eentje evenveel lawaai als het duo Van Feggelen/- Janssen een decenium te rug deed. lijk protest hadden aangetekend tegen de beslissing van de FINA om Joegoslavië in te delen in het kwalificatie-toernooi van volgend jaar dat de laatste Eu ropese deelnemer aan de Olym pische spelen moet opleveren. Nederland had mondeling zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Nu Nederland buiten de eerste zes is gevallen, is het uiterst waar schijnlijk dat ons land zich bij dat protest zal aansluiten. Een kwalificatie-toernooi samen met Joegoslavië, dat hier in Cali bij velen favoriet was voor de we reldtitel, is niet erg aanlokkelijk. De Joegoslavische chef d'equipe dr. Muskatirovic houdt vol dat de speler Ratko Rudic ten on rechte door de FINA is beschul digd van doping. In een zater dag gehouden persconferentie zei hij dat het onderzoek niet geheel volgens de reglementen is uitgevoerd. In het rapport staat dat bij de eerste controle het stimulerend middel para methoyphenamine werd gevon den en bij de tweede controle van hetzelfde urine-monster het stimulerend middel chlorphen- termine. Daarbij wordt echter de aantekening gemaakt dat de ze stof niet voor honderd pro cent is aangetoond. De Joegosla- ven wijzen er op dat het geen enkel nut had om naar dope te grijpen in de wedstrijd tegen West-Duitsland, omdat deze ont moeting er niet toe deed. „Wij zullen alles doen, wat in het vermogen van de wetenschap ligt om ons gelijk te bewijzen", aldus dr. Muskatirovic. Voor het op zo'n bizarre manier uitge schakelde Nederlandse waterpo- loteam is het te hopen, dat hij daarin slaagt. UTRECHT Voor de negenlandenwedstrijd schoonspringen, die op 2 en 3 augustus wordt gehouden in het zwembad „De Duinpan" in Zandvoort, is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Marcel Bink en Johnny van der Lingën (beiden HSV Morgenstond), Wessel Zimmerman, Saskia Strik (beiden Joop Stotijn), Daphne Jongejans (de Futen), Caroline Linthuis en Ingrid Hornung (beiden HSV Morgenstond). "PACTN'A 11 Onmenselijk Het circuit van Francor- champs staat bekend als levensgevaarlijk. De grote coureurs wensen er zelfs niet meer te rij den, wat voldoende be wijst hoe gevaarlijk dit traject is. De grote va klieden mijden het De mindere goden niet, wel licht omdat zij er een kans in zien op een eer tijds befaamd circuit te kunnen starten. De Ne derlandse coureur Wim Boshuis is het slachtof fer geworden van dat in- slechte circuit. Op 32-ja- rige leeftijd liet hij het leven, veel te vroeg. Coureurs weten dat zij risico lopen maar zij moeten niet gedwongen worden onverantwoorde risico's te moeten ne men. Dat gebeurt in Francorchamps. Vorige week, in Silverstone, be grepen de organisatoren dat het zo niet langer kon en stopten de race. In Francorchamps en we blijven erop hame ren was de organisa tie niet eens zo "piëteits vol om het publiek het dodelijk ongeluk mede te delen. Er was geen enkel excuus om te wachten want Boshuis was op slag dood. Laat staan dat de organisatie er een moment aan ge dacht heeft de race af te gelasten. Onverantwoor delijk en onmenselijk. Waardering Engelse voetbalsuppor ters hebben zichzelf een slechte naam bezorgd. Ipswich Town, de eerste tegenstander van Feye- noord in het UEFA Cup toernooi, heeft zich dat gerealiseerd. Wat de UE FA had moeten doen strenge voorwaarden stellen heeft Ipswich zelf gedaan. Supporters onder achttien jaar wor den zonder volwassen begeleider niet meegeno men, de supporters zijn verantwoordelijk voor eventuele schade, zij krijgen registratiekaar- ten die vervallen indien zij zich misdragen, en zij mogen geen sterke drank meenemen, welke laatste bepaling het moeilijkst te controleren is. Een heupflesje is gauw weggestopt. In elk geval heeft Ipswich zich zelf veel werk op de hals willen halen om te trachten calamiteiten te voorkomen. Een streven dat de grootste waarde ring verdient en waar van gehoopt mag wor den dat het resultaat zal afwerpen. Andere En gelse clubs zullen bij Ipswich niet achter kun nen blijven. Vergaloppeerd Boven verwachting heeft de Nederlandse zwemafvaardiging zich in het wereldtoernooi in Cali gehouden. De suc cessen zijn groter ge weest dan waarop mocht worden gehoopt. Een eresaluut derhalve aan de ploeg en de coa ch, die zijn optimisme werkelijkheid heeft zien worden. Geen eresaluut aan de verantwoordelij ke personen in de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, die de af vaardiging uitbreidden met zwemmers en zwemsters die niet aan de limiet voldeden. Be halve Paula van Eyck, die wel de limiet haalde maar na twee dagen ziekte niet de optimale vorm bereikte, faalden zij die in eigen land niet tot de uitverkorenen hadden mogen behoren. José Damen, Annelies Maas en Henk Elzerman „plaatsten" zich niet, werden toch uitgezon den en faalden. Beter bewijs dat de KNZB zich heeft vergalop peerd, is er niet. De cij fers hebben gesproken, al gaat dit niet op voor Ressang, niet geplaatst en toch in een finale. Dit was er echter slechts een, die een gunstige uit zondering vormde. Bo vendien moet men zich afvragen wat limieten betekenen indien men zich er niet aan houdt. Dat betekent alleen: on verantwoord geld ont trekken van de NSF aan de gehele Neder landse sportwereld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11