Plotselinge vooruitgang van Linda Faber na stilstand van twee jaar 4 h 1 Aankoop broers Wegerle lijkt nu al gouden greep SPARTA SCOORDE WEL, MAAR VERLOOR TOCH Coach Sitters: „Clubtrainers moeten zwemsters volwassen maken" Feyenoord pas laat op dreef Arbitrage l&sidema op 4 aug Lotto Toto gaga Supertrio AZ'67 in intertoto door Santrac ontregeld PSV bedwong Herfha BSC LEIDSE COURANT li Voor de derde keer stapte Tim Shaw als winnaar op het erepodium, ditmaal na de 1500 m. vrije slag. (Van onze speciale verslaggever) CALI Het kan haast niet anders of Nederland is volgend jaar bij de Olympische zwem wedstrijden in Montreal verte genwoordigd met twee dames estafettes, op voorwaarde dat dat Enith Brigitha nog een tijd je haar huidige rol blijft ver vullen. Want zonder de hulp van de twintigjarige Amster damse zou het zelfs voor natio naal trainer Bert Sitters moei lijk worden een kansrijke for matie op de been te brengen. Op de eerste dag van het zwem- programma in Cali slaagde Sit ters er al in de wisselslagestafet te naar een bronzen medaille te loodsen, zaterdag greep zijn vrijeslagestafette voor de half bezette tribunes van het Pan Americanabad een vierde plaats in de Nederlandse recordtijd van 3 minuten 56.76 seconden. Een verdienstelijk resultaat, be vochten in de snelste race aller tijden, waarin Kornelia Ender als startzwemster het wereldre cord van de 100 meter brak (56.22 tegen 56.38) en de Oost duitse ploeg als geheel het we reldrecord aan de Verenigde Staten ontfutselde (3.49.37). Enith Brigitha had als enig overgebleven zwemster van de estafette, die vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Wenen zilver veroverde, de taak het werk van Annelies Maas (1.00.05), Johanna Wijnands (1.00.57) en Linda Faber (59.11). af te ronden. Zij deed dat in 57.03, een tijd, die weinig indruk maakt tegenover Enders wereld record van 56.22 en Shirley Ba bashof fs 56.71. De tekenen zijn er dat de Am sterdamse zwemster mogelijk aan de grens van haar mogelijk heden is gekomen. Een gevolg wellicht van de voorhoofdhol- teontsteking, die haar in het voorjaar weken uit het water hield. De overige meisjes kwa men uit op persoonlijke records. De grootste verrassing was de vijftienjarige Linda Faber, die in de series als derde zwemster zelfs een tijd liet afdrukken van 58.96. Ook haar clubgenote, de veertienjarige Johanna Wij nands haalde haar persoonlijke recordtijd een volle seconde om- - a v.- - ':i>.,:i. J!-: De grens doorbroken. Het Oostduitse viertal dat op de 4 x 100 vrije slag de barrière van 3 min. 50 sec. Greg Jagenburg die op de 100 m vlinderslag het slechtte en met 3.49.37 een wereldrecord zwom. V.l.n.r. de gelukkige Kornelia Ender, Claudia Hempel, Ute Bruckner eerste Amerikaanse goud buiten de vrije slagafstanden en Barbara Krause. veroverde. Meeste kans Toch verloor Sitters zaterdag avond de realiteit niet uit het oog. „We zouden zeven meisjes moeten hebben zoals Linda Fa ber. In Oost-Duitsland, en ook Canada, hebben ze dat. Dan schieten er vanzelf een paar door naar tijden onder de 58 seconden. In feite hebben wij die meisjes ook. Denk maar aan Anke Rijnders en Veronica Stal, maar zij zijn gestopt toen ze een jaar of zeventien waren". Van de jongste lichting heeft Linda Faber nu de meeste kans als tweede Nederlandse zwemster op de 100 meter vrije slag onder de minuut te komen. Haar voor uitgang is zo plotseling geko men, dat in Cali Annelies Maas nog staat ingeschreven voor het persoonlijke nummer. Na haar veelbelovende optreden bij de wereldkampioenschappen in Belgrado van twee jaar gele den, heeft Linda Falser twee jaar geen vooruitgang geboekt, ook al omdat haar vereniging VZC-Ritmeester met vaak heel jonge kinderen werkt en daar om het trainingsprogramma niet hoger wil opvoeren dan tot vier kilometer per dag. Linda miste vorig jaar de Europese kampioenschappen in Wenen, maar ging door en kwalificeer de zich voor Cali. „Daar heb ik bewondering voor", aldus Bert Sitters, „al moet ik zeggen dat zij in haar vereniging erg goed is opgevangen". De nationale coach strooit wat dat betreft niet alleen compli menten rond. Bij het betrekke lijke falen van José Damen op de 200 meter vlinderslag (twaalfde in 2.23.04) wees hij de clubcoach als verantwoordelijk aan. „Zij heeft te weinig inge zwommen. Dat wijzen haar tus sentijden uit. Een zwemster moet leren, dat een start 's mid dags in Rotterdam een andere voorbereiding eist dan een race 's morgens in Cali. Pas als een trainer zijn meisjes dat leert, maakt hij van zijn zwemsters volwassen mensen". Sitters acht het bijbrengen van dit soort za ken een typische taak voor de clubtrainers, die het immers in de huidige constellatie van de KNZB tenslotte voor het zeggen hebben. Zelf geeft hij advies maar legt zijn wil niet op. Strafexpeditie Overigens had José Dame in topvorm ook geen belangrijke rol kunnen spelen. Naarmate de deelnemers meer geacclimati seerd begonnen te raken, druk ten de Oostduitse meisjes steeds meer hun stempel op het dames- zwemmen, meestal door de ou deren, maar zaterdag kwam ook de jongste lichting aardig mee. Newcomer Gabriele Wuschek pakte achter Rosemarie Kother, die haar wereldtitel van Belgra do verdedigde met een tijd die nauwelijks boven haar wereld record lag (2.13.82 tegen 2.13.76) en de Amerikaanse kampioene Valerie Lee de derde plaats op de 200 meter vlinderslag. Barba ra Krause (57.41), Claudia Hem pel (57.97) en Ute Bruckne (57.77), de drie nieuwe assistei tes van Kornelia Ender in i vrije slag estafette zetten h( werk van de ontketende wereli kampioene voort met het br ken van een grens in de zwer sport: die van 3 minuten seconden (3.49.37). Ender zelf volvoerde een schi terende strafexpeditie tegen R thy Heddy, die haar vorig ja: bij de superconfrontatie in Coi cord in de estafette had af© bluft Nog voor de nieuw: pioene van de 200 meter wisse slag het startblok had verlate: lag Ender al meters verder i het water. Toen de Oostduits de benen tegen de wand sloe voor de afzet van de terugwe, stond het 'elektronisch scon bord stil op 26.99 seconden. H: verbaasde toen niemand met dat een wereldrecord en tegenover Enders vorige toptij van 56.38, een feit werd. Ongenaakbaar In de bus naar het hotel zoch Ron Ballatore vergeefs naar eej' verklaring waarom dit soorj1 topprestaties bij de Amerikaaij se heren alsmaar uitblijven „Misschien is het bad wel ni^ zo snel als ik heb gedacht) zuchtte de Amerikaanse heren coach, geconfronteerd met ha feit dat zijn voorspellingen nië uitkomen. Niettemin hadden dl Amerikanen zaterdag geen rt den tot klagen. Greg Jagenburt die zoveel gezwommen heeft da het lopen naar het ereschavotj' hem moeilijk afgaat, veroverd' het eerste Amerikaanse goti buiten de vrije slagafstanden Hij versloeg de Oostduitser Rc ger Pyttel en zijn landgenot Bill Forrester. Tim Shaw pakte zijn derde goi den medaille. Na de 200 en 4(' meter vrije slag was de zwen mer van Long Beach eveneer ongenaakbaar op de 1500 meti vrije slag. De uitwerking van c door de Amerikanen gebezigi methode van adembeperking t| dens de training, de.z.g. hyp of a deed zich hier wel heel sten gelden. Brian Goode was de en; ge, die hem enigszins kon vo! gen. Van onze sportredactie HENGELO De com missie van bindend ad vies van de KNVB zal op maandag 4 augustus in Zeist het tussen NEC en FC Twente gerezen ge schil over het voor Johan Zuidema te betalen transferbedrag behande len. Zoals bekend gaat NEC er van uit Zuidema te kunnen inlijven voor een transferbedrag van onge veer 350.000 gulden, ter wijl FC Twente acht en een halve ton meent te- kunnen claimen. Bij de uitspraak van het college van bindende adviseurs zullen beide partijen zich' moeten neerleggen. DEN HAAG De winnende cijfers van lotto no. 30 zijn: 1-8 - 19 - 31 - 38 - 39. Res.getal 10 Het aantal deelnemers aan lotto no. 30 bedroeg 652.034, die voor een inleg zorgden van 2.682.931 gulden. Het prijzenbedrag is 1.749.392. De prijzen zijn: le prijs: 612.287,- 2e prijs: 174.939,- 3e prijs: 262.408,- 4e prijs: 349.878,- 5e prijs: 349.878,- In de Westduitse lotto zijn de volgende winnende getallen 'getrokken: 3 28 36 39 40 48. reservegetal 6 Het winnende getal in de loterij „Spiel 77" is: 9 4 3 7 8 8 3. De uitslagen in de volgorde van het totoformulier luidden: 1-3, 1-3," 0-3, 0-2, 1-0, 2-1, 5-1, 0-1, 3-2, 1-0,1-3, 6-1 en 0-1. Het aantal deelnemers aan toto no. 30 bedroeg 23.623, die voor een inleg zorgden van 73.423 gulden. Het prijzenbedrag is 34.875,-, waarvan voor de: SUodard L-MalmS 1 SpirU-Swarovtki 2 Wlnlerthur-Voest 3 Vejlo-ZOrich 4 le prijs: 13.950,- 2e prijs: 8.719,- 3e prijs: 12.206,- \jistei avond hadden zich vier deelnemers gemeld voor de le prijs. TeUtar-Stunn Or. 5 Zaglebic-Holbaek Potonl» B.-A.I.K. 7 Oertara-Row R. 8 Grxuhopper-A-Z. '67 9 Duisburg-AtvidaberglO Young Boya-Kalacril. Spartak Tr.-KopenbJ Randstadprijs: 3. nummer 4: Lissy (P. Koppejan) 1. nummer 6: Katanja (P. Zandt) Totale inzet: 35.825,- 2. nummer 7: Keino (W. Geersen) Uitkering: 177,90. (Van onze sportredactie) ARNHEM De kans is groot, dat Feye noord met de aankoop van de Zuidafri- kaanse broers Steve en Geoffrey Wegerle een gouden greep heeft gedaan. De aan hang van Feynoord zal niet langer treu ren om het verlies van Peter Ressel. Want de opvolging is al geregeld. Alt-, hans daar lijkt het bijzonder sterk op na het grandioze debuut van met name Steve Wegerle tegen Vitesse. Steve .broer Geoffrey viel minder op ook al scoorde hij een gaaf doelpunt mani festeerde zich als een begaafde rechter spits, die alles in zich heeft om Ressel zo gauw mogeljk te doen vergeten. Hij Dat schort ik nog liever even op. Ik was is snel, mogelijk nog sneller dan Ressel, overigens bepaald niet zo verrast door beschikt over een formidabele passeer- hun goede spel. Ik wist natuurlijk al techniek en kan een op maat gesneden langer dan vandaag dat zij voortreffelij- pass afleveren. ke spelers zijn". Trainer Brzezanczyk zal het spel van met name Steve met het grootst mogelijke genoegen gadegeslagen hebben. En toch hield de Pool zich na afloop nogal op de vlakte. Zei hij slechts: „Eén ding is zeker: in die beidé knapen vinden we een welko me aanvulling voor onze spelersgroep. Maar het is nog wat al te vroeg om met een definitief waardeoordeel te komen. Met genoegen constateerde de Pool, dat hij het komende seizoen zich geen zorgen hoeft te maken over de bezetting van de rechtsbuitenpositie. „Niet alleen Steve Wegerle speelde goed, dat deed in de eerste helft ook Vreyssen", aldus de Pool, van wie het bekend is dat hij het vertrek van Ressel nogal heeft betreurd. Feyenoord dat zijn trainingskamp op Pa pendal met het duel tegen Vitesse afsloot, kwam overigens laat op toeren. Tot de 22ste minuut kon de Arnhemse ploeg zich vrij moeiteloos staande houden, maar toen Feyenoord na de openingstreffer van Schneider het tempo lichtelijk ver hoogde brak de weerstand van de condi-, tioneel aanzienlijk zwakkere Arnhem mers. Feyenoord won uiteindelijk met 5—1 dankzij doelpunten van Schneider, Kreuz (2 keer), Geoffrey Wegerle en Sten Olsen, die in de tweede helft .Willem van Hanegem was komen vervangen. Herman Veenendaal tekende voor het Arnhemse tegendoelpunt. ROTTERDAM Sparta heeft in groep 1 van de intertotocom- petitie eindelijk gescoord. Te gen de Oostenrijkse kampioen Wacker Innsbruck maakte Loek Bijl in de 52e minuut de treffer, die overigens niet genoeg was om de winst op Spangen te houden. Op dat moment stond Wacker reeds voor met 3-0. Er werd in de resterende minuten niet meer gescoord. Sparta en Wacker boden de am per 2.500 toeschouwers geen waar voor hun geld. Het was een slechte partij voetbal, die uiteindelijk door de minst slech te ploeg werd gewonnen. Bij Sparta speelde Arie van Stave ren weer mee, maar ook hij kon de aanvalslinie van de Rotter dammers geen inhoud geven. Wacker Innsbruck had de zaken reeds bij rust onder controle. Dankzij doelpunten van Peszcy, Kriesch en Rimker keek de ploeg van Leo Steegman in de pauze reeds tegen een achter stand van 0-3 aan. Kort na rust verkleinde Sparta de achter stand, maar Wacker kwam niet meer in gevaar. Het scoreverloop: 23. Peszcy 0-1, 28. Kriesch 0-2, 35. Rimker 0-3, 52. Bijl 1-3. Toeschouwers 2.500. ZANDVOORT Ondanks het feit dat de FC Amsterdam in de tweede helft van het duel tegen Belenenses (groep 9) een nume rieke meerderheid had van elf tegen tien spelers, gingen de Portugezen in de laatste secon den toch nog winnend het veld af. Invaller Pincho werkte toen een voorzet van Sorres, ook al een wisselspeler, achter de kan sloze Jan Jongbloed. De wedstrijd FC Amsterdam Belenensec, die op het terrein van Zandvoortmeeuwen werd gespeeld, droeg een hard karak ter. De lankmoedig optredende scheidsrechter Leo van der Kroft deelde gele kaarten uit aan Frits Flinkevleugel, en de Portugezen Isidro en Quaresma. Kort voor rust stuurde hij de speler Gonzalez naar de kleed kamer (Gonzalez had al een keer geel gezien na een zware overtreding), waarna de forma tie uit Lissabon met tien man verder moest. Uitblinkers in het duel waren de Portugese verde diger Freitas en doelman Melo. Er waren 3500 toeschouwers. Scoreverloop: 90: Pincho. VELSEN Telstar heeft voor 4500 toeschouwers een verdien de zege van 1-0 behaald op het Oostenrijkse Sturm Graz. Het enige doelpunt werd in de 24e minuut gescoord door Kees van Kooten, de man, die twee weken geleden in het eerste treffen tus sen beide clubs van het veld werd gestuurd. Er was echter wel een fout van de Oosten rijkse doelman Muftic nodig om de formatie van Castenmiller op 1-0 te brengen. Muftic wierp de bal precies in de voeten van Van Velzen, die onmiddellijk doorspeelde naar Van Kooten. Deze had toen geen moeite meer de bal in het doel te schieten. In dezelfde minuut deelde scheidsrechter Berrevoets twee gele kaarten uit, aan Zamut (Sturm) en Fred André. Casten miller haalde André direkt van het veld en verving hem door Kamphues. Telstar miste in de ze wedstrijd vele kansen. Vooral Stout en Van Kooten kregen enkele goede mogelijkheden, maar faalden. ZURICH Voor slechts 1.900 toeschouwers heeft AZ'67 zater dag in het Hafensportstadion te Zurich het duel tegen Grasshop pers verloren met 2-3. Met name de Joegoslaviër Santrac was verantwoordelijk voor het Alk- maarse verlies. Drie keer stond, hij op de juiste plaats om een aanval af te ronden. Tot zes minuten voor het einde heeft de formatie van Joop Brand kan sen gehad op een puntendeling, maar toen was het weer San trac, eens een gevreesd schutter van OFK Belgrado, die zijn team op 3-1 bracht. Pas in de laatste seconde kon AZ'67 dank zij Kees Kist de score terug brengen tot 2-3. In de eerste helft waren de Nederlanders aanzienlijk sterker, maar in de voorste linie misten Vosmaer, Hovenkamp en Van Marwijk enkele goede mogelijkheden. Scoreverloop: 52. Santrac 1-0, 58. Santrac 2-0, 66. Hovenkamp 2-1, 84. Santrac 3-1, 90. Kist 3-2. Toeschouwers: 1.900. De standen in de groepen met de Nederlandse clubs zijn: groep 1: 1. Wacker Innsbruck 5-7, 2. Standard Luik 4-6, 3. Malmö FF 4-5, 4. Sparta 5-0. Groep 4: 1. Zaglebie Sosnowitz 5-9, 2. Sturm Graz 5-6, 3. Telstar 5-5, 4. Holbaek BK 5-0. Groep 6: 1. Row Rybnik 5-9, 2. AZ'67 5-5, 3. Grasshoppers 5-4, 4. Oesters Vaexjoe 5-2. Groep 9: 1. Spartak Trnava 4-7, 2. Belenenses 4-6, 3. FC Amsterdam 5-4, 4. Kopenhagen 5-1. DEN HAAG - PSV won" zate: dag voor eigen publiek (11.001 van Hertha BSC Berlin met 24 Van der Kuylen en Deykeij scoorden voor de Eindhovens ren. Bij de rust was de stan: 1-0. TILBURG: Willem II Nancy (Fra) 1-2 (0-2). Dussier e Dicaro scoorden voor Nancy e Leushuis voor de Tilburgers. I waren 2.500 toeschouwers. DOETINCHEM: De Graafst Hertha BSC Berlin 1-3 (0-2j Beer 0-1, Horr 0-2, Weiner Veen 1-3. Toeschouwers: 7.000. BEEK: Streekelftal NEC (0-4). Kowalik (3), Marijr (2), Hoogendoorn en Zuidt Toeschouwers: 1.800. ERKENSCHWIK: SPVG kenschwik (Wdl) Go Eagles 3-2 (1-2). Voor de Dever ternaren scoorde Van Deinsen j keer. Walter, Tenbrink Porschke maakten de treffers. ROTTERDAM: Excelsior 1 in Vlaardingen met 2-1 get nen van FC Vlaardingen. Vooj de Rotterdammers scoorde Van Zanten en Heijerman, voo de eerste divisie club Loch tenberg. Er waren ongevee 3.000 toeschouwers. NORDHORN: Eintracht Nordj horn (Wdl) Go Ahead Eagle 1-3 (1-2), 6. Arntz 0-1, 34. Matzkj 1-1, 45. Bakker 1-2, 73. Arntz 1-3) Toeschouwers: 800. Gele kaart Van Deinsen. BREDA: NAC Bolton Wande rers (Eng) 4-0 (0-0). 53. Kamd 1-0, 77. Brouwers 2-0, 85. Pau Jones (E.D.) '3-0, 89. Vermeule. 4-0. Toeschouwers: 3.000. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii "V t

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10