DUITSERS BEZETTEN HET „BOLLENBAD" Lissese beeldhouwer werkt aan bruidskamer SIGAREN HANDELAAR WAS EVEN FOTOMODEL BADGASTENTOERNOOI NOORDWIJK BEROOFD VAN TWEE FAVORIETEN Zonnetje aan zee fRIJDAG 25 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het gaat goed met Noordwijks nieuwe at tractie het „Bollenbad". Directeur B. Timmer mans vertelde mij giste ren dat men, sedert de opening op 1 maart van dit jaar, al weer een aar dig eind op weg is om het geplande aantal van 500.000 baders dit jaar te halen. Ik hoorde dat men door alle drukte zelfs is vergeten de 100.000-ste badgast te huldigen. „We kwamen er pas later achter dat we de 100.000 al gepas seerd waren. Graag had den we die 100.000 ste in de bloemetjes gestoken. Maar door al die drukte is dat er bij ingescho ten". Het zijn hoofdzakelijk Duitse toeristen die deze maanden het „Bollen bad" bevolken. Zij ma ken 95 procent van de baders uit, zo vertelde mij de heer Timmer mans, die daar aantoe- voegde dat het mis schien wel zijn nut zou kunnen hebben als de instructeurs en instruc- trices van het Noord- wijkse sportfondsenbad een cursus Duits zouden gaan volgen. „Je praat hier momenteel nog nauwelijks je eigen taal", zei hij mij. Het lijkt hier wel een Duits bad". Hij vertelde mij dat die stroom „vreemde ba ders" toch nog wel wat problemen met zich meebrengt. Hij zei: „In Nederland zijn we ge wend dat iemand die geen diploma's heeft of gebrekkig zwemt ook niet in het diepe mag. Maar de Duitsers storen zich daar niet aan. Als we ze erop wijzen zeg- De twee Lissese boerderijen die op de nominatie staan over een paar jaar te worden gesloopt. Directeur Timmermans boven „zijn" Bollenbad gen ze dat het hun ver antwoording is en niet die van ons. En dat botst natuurlijk nogal eens. Per slot van rekening maken wij hier de dienst uit". Noordwijk lijkt dus in de roos te hebben ge schoten met het „Bollen bad". En ook het sola rium, waar men lekker binnenshuis onder een kunstzon kan liggen bakken, wordt er druk bezocht. Juist in de da gen dat er buiten, van wege het slechte weer, niets te beleven valt, is het erg druk in het sola rium en zijn de beschik bare ligplaatsen alle zo- nuren van de dag bezet. En men maakt ook druk gebruik van de sauna. De heer Timmermans, die ook directeur is van het sportfondsenbad in Wassenaar, vertelde mij dat er in de omgeving van Noordwijk momen teel geen ander bad kan tippen aan het bezoe kersaantal in het „Bol lenbad". Timmermans: „Ik heb een paar colle ga's opgebeld en die hadden het beduidend rustiger. Hier in Noordwijk zal het aantal bezoekers na tuurlijk ook wel weer sterk gaan teruglopen zodra het seizoen voor bij is. Maar dan rekenen we toch weer op de ei gen Noord wij kse bevol king, die zich nu niet zoveel laat zien". Gisteren nam ik even een kijkje in de oude boerderij naast het Lis sese politiebureau waar in de jonge Lissese beeldhouwer Frans v.d.- Velde sinds kort zijn atelier heeft. „Er moet nog veel aan de boerde rij worden opgeknapt", vertelde Frans mij, die nu eindelijk over vol doende ruimte beschikt om al zijn ideeën in te kunnen botvieren. Hij vertelde mij iets dat wel licht goed nieuws is voor aan staande bruidsparen. Frans liet mij een ruimte in de boer derij zien die hij met onder meer zijn beelden wil gaan inrichten en waar dan bruids reportages gemaakt kunnen worden. „Ik weet nog niet pre cies wat ik van deze bruidska mer ga maken", zei hij mij, „maar het wordt wel apart". En ik vind dit een goed initia tief van deze Lissenaar. Het is nog eens iets anders dan al die vaste reportages in de Keu kenhof, in het park, aan het strand of bij de ruïnes van Téylingen of Dever. En het is ook een uitkomst voor de re genachtige dagen als de bruidsreportage in het water dreigt te vallen. Frans v.d.Velde vertelde mij Frans en Truus v.d. Velde in hun atelier. dat hij de laatste maanden heel wat overuren heeft ge maakt om een aantal opdrach ten op tijd gereed te krijgen. „Zo zit je zonder en zo stro men de opdrachten binnen", vertelde hij mij. In de streek is hij bepaald geen onbekende. In talloze plaatsen hier in de omgeving staan er werken van hem. In sportzalen, bij bejaardentehui zen, bij scholen en er staat sinds kort ook een fraai werk van hem bij de enorme bierfa- briek van Heineken in Zoeter- woude. Frans v.d. Velde, die vooral bekend staat om zijn speelplastieken, houdt ook van het grotere werk. Hij liet mij een aantal foto's zien waarop enorme takelwagens zijn kunstwerken vervoerden. „Het is wel leuk als je werk op zo'n manier moet worden vervoerd maar aan de andere kant kost me dat vervoer han den vol geld. Zo'n auto huren kost bijna vierhonderd gulden per uur. Ik hoop dan altijd dat ik de stoplichten meeheb. Dat schéélt geld", aldus Frans die mij zei dat beeldhouwer zijn op dit moment helemaal geen vetpot is, al lijkt dat wel zo met al die opdrachten. Frans, die een aantal jaren geleden in een veld van inter nationaal bekende beeldhouw werken opvallend exposeerde in de Keukenhof, zei mij dat het krijgen van opdrachten niet altijd een kwestie is van bekendheid. „Er zijn beeld houwers die echt niet zo ge weldig zijn maar toch wel op drachten krijgen omdat ze zich bij een of andere organi satie hebben aangesloten. Ik werk echter zelfstandig. Soms heeft dat als nadeel dat ik bijna om een opdracht moet smeken. Maar het heeft ook weer zijn voordelen. Je bent niet zo gebonden en je kan meer riskeren". De oude boerderij waar hij nu zijn atelier in heeft, staat op de nominatie om over een jaar of vijf te worden gesloopt i.v.m. een wegreconstructie. Maar ik hoorde van hem dat er besprekingen gaande zijn met monumentenzorg om deze oude boerderij en de boerderij die er pal naast staat, en die ook zou moeten verdwijnen, te behouden. Op het strand is er momenteel weinig te beleven maar des te meer op de boulevard. Opvallende verschijning was daar gisteren 20-jari- ge Ineke van Rijn uit Oegstgeest. Ze houdt van wandelen, lezen en skiën. Maar de meeste tijd brengt ze door in café-restaurant De Roode Leeuw in de Dorpsstraat in Oegstgeest. Daar helpt ze haar vader, die eigenaar is van de Roode Leeuw. Is 'ie 't nou of is 'ie 't niet? Dat heb ik mij af gevraagd toen ik in het voorlichtingsboekje van de Leidse Onderwijs In stellingen een foto zag waarop ik een leraar ontdekte die verrassend veel leek op de Sassen- heimse sigarenhande laar Barend van Loo. Ik vroeg hem gisteren of hij het was die op die foto stond. „Ja," zei hij me, „ik heb even voor foto-model gespeeld. Ze zochten voor een foto in dat LOI-boekje een representatie ve verschijning die pijp rookte en ook nog van middelbare leeftijd was. En toen hebben ze mij gevraagd." „Dat model staan is me niet meegevallen. Want ik moest van de fotograaf een gesprek leiden met een aantal voor mij vreemde mensen. Dan zou het moeten lijken of ik les aan het geven was. En dat was ik na tuurlijk helemaal niet gewend. De foto is toch wel aardig gelukt, vind ik." De Sassenheimse sigarenhan delaar kreeg, zo vertelde hij mij, honderd gulden voor het poseren. „Maar daar heb ik niet veel lol aan beleefd. Na het fotograferen reed ik in mijn auto naar huis en werd toen betrapt bij een snelheids controle. Ik kreeg een boete van zestig gulden. Uiteindelijk heb ik dus maar veertig gul den aan die grap overgehou den," aldus Van Loo, die nog nooit aan het LOI studeerde maar wel door deze onderwij sinstelling aan het publiek wordt „verkocht" als leraar. Sigarenhandelaar Barend van Loo (rechts met pijp) als leraar. Van een onzer verslaggevers LPHEN AAN DEN RIJN Moet dat nou? Neen, maar het in wel!" Onderwerp van een Hneenschappelijk vakantie- ienst voor de Nederlandse pa- ochie in Cannobio en Cannero Italië, een kleine 20 kilome- van Locarno, aan de noord- mt van het Lago Maggiore. hgeveer 2500 Belgen en Neder- inders kamperen in het hoog- azoen op de 10 campings in en 5nd Cannobio en Cannero. laarvan bezoekt ongeveer twee-- ijfde de vakantiediensten. „Een intastisch resultaat, dat kun je Nederland niet bereiken," ïgt organist L. J. v.d. Hoek (43) it Alphen aan den Rijn, die durende drie weken het orgel beide kerken bespeelt. Het fgelspel maakt gedurende de 'atste zeven jaar een wezenlijk nderdeel uit van zijn vakantie Ik jaar op 29 juni vertrekt hij "et vrouw en twee dochters iet auto en caravan naar Italië. >e gemeenschappelijke vakan- iediensten hebben min of meer en oecumenisch karakter. ^stor Jac. Nouwens uit Oegst- leest is celebrant. Hij is hoogle- Alphenaar Van den Hoek: gelegenheids- organist bij kerkdiensten in Italië raar in de kerkgeschiedenis en werkt momenteel in Rome aan een boek over Adriaan Floris- zoon Boeyens, bekend geworden als paus onder de naam Hadria- nus de Zesde, de laatste niet-Ita- liaan die de „Stoel van Petrus" beklom. Het initiatief voor de toeristen diensten in Italië is genomen door ene pater Onstenk uit Til 1 Gelegenheidsorganist Van den Hoek burg. Een vriend van de heer Van den Hoek bezocht een van de eerste diensten. Het viel hem op dat er geen orgel werd ge speeld. Zijn vriend, de heer Ver- bree, eveneens uit Alphen, vroeg hem toen of hij er mis schien iets in zag. Gelegenheidsorgarust Van den Hoek, die een zaak in ijzerwa ren en gereedschappen drijft in de Van Manderloostraat in Alp hen aan den Rijn: „Nou, dat ging me toen redelijk goed af. Het verbaasde me wel een bee tje, want ik had nog nooit in een kerk gespeeld. Hier in Holland doe ik het nog nooit. Maar met die Italiaanse traditie wil ik voorlopig nog niet breken." Henk v.d. Post NOORDWIJK Alle geplaatste heren, voor zover nog in de strijd, kwamen giste ren op de winderige, maar gezellige banen van het Casino in actie. Daarbij deden zich enkele zeer grote verrassingen voor. Op één dag werd het toernooi beroofd van zijn twee favorieten bij de heren. De Pers Akbari, die de roem van zijn oudere broer Taqi Akbari, oud-kampioen van Perzië en leeftijdgenoot van Tom Ok- ker, met zich meedroeg, moest het hoofd buigen voor de zeer sterke forehand van Newberry. In een zeer aantrekkelijke wed strijd kreeg de Pers zijn drives vaak niet diep genoeg, waardoor hij zijn tegenstan der de gelegenheid deze slag nog meer uit te buiten. Hoewel Akbari erg snel was en met zijn volley veel punten scoorde, was het tempo van Newberry uiteindelijk te hoog voor hem. Toen deze hem ook nog regelmatig aan het net begon te passeren, moest hij de partij ondanks winst in de eerste set aan zijn tegenstander laten: 2-6 6-3 6-4 voor Newberry. Terwijl iedereen naar de match tussen Hemmes en Evett op het centrecourt keek, zorgde de Amerikaan Lewis op een bij baan voor de andere grote verrassing door de als tweede geplaatste Marian Laudin vlot in twee sets uit te schakelen. Hij had in tegenstelling tot zovele andere spelers geen moeite met het stug volhoudende spel van de Hagenaar, maar sloeg er vrolijk doorheen: 6-2 6-4. Voor de hoofdtribune had Fred Hemmes het ondertussen veel moeilijker tegen een andere Amerikaan, Evett. Wat laconiek spelend kwam Hemmes met 2-0 achter; serieuzer tegen de bal slaan bracht hem op een 4-2 voorsprong, die Evett op zijn beurt teniet deed. Gelijkop spelend werd de stand 6-6 bereikt, zodat de tiebreak de beslissing moest brengen. Hierin bleek Hemmes opnieuw op het beslissende mo ment de sterkste en won de set. Bij de stand 5-6 immers had hij twee setpoints voor de Amerikaan ongedaan moeten ma ken. In de volgende set stond Hemmes steeds voor; hieraan kon ook de zèer harde service van Evett weinig doen. Te vaak werd hij aan het net gepasseerd door de werkelijk zeer fraaie passings van Hem mes, die deze vooral met de backhand zowel rechtuit langs de lijn als cross sloeg. Fred won tenslotte met 7-6 6-4. Han Hordijk moest gistermiddag zelfs tweemaal in actie komen, maar geen van beide partijen leverde hem grote proble men op. Eerst werd Sibinga Mulder binnen een half uur met 6-0 6-1 van de baan gespeeld en enkele uren later onderging de jonge Loek Klippel, in B één van de kanshebbers, hetzelfde lot, zij het met min der dikke cijfers: 6-1 6-4. Paul van Min zegevierde uiterst moeizaam over Rob Mentink, Kelly had het tegen Frits Don ook niet gemakkelijk en later op de dag kon hij het niet bolwerken tegen Nick Fleury, hoewel er bijna meer in had gezeten (3-6 6-7). Bij de dames in A lieten de beide Argen tijnse dames Patricia Bianchi en S. Villa- verde zien, dat er in Zuid-Amerika ook goed getennist wordt en wonnen met resp. 6-3 6-0 en 6-0 6-0 van hun Nederlandse tegenstandsters.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5