Peter Post sloot weddenschappen af op falen winnaar Pool Smyrak ernstig gewond bij valpartij IPSWICH TOWN BESTRIJDT VANDALISME BIJ VOORBAAT Hard spel kon de zwakte van UEF A-elf tal niet goedmaken Harry Lamberts baarde opzien in Aylesbury Haringserie van start Boit snel OOK ZEGE TABAK IN WATERINGEN Bert Blijie door fout RVC niet in Jong Oranje Rentree van Schoenmaker in Katwijk VRIJDAG 25 JULI 1975 LEIDSE COURA**"" 'PAGINA .10 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Scheveningen begint morgen met de „Ha ringserie". Voor dit doel komt de eersteklasser Excelsior (Maassluis) naar de Houtrust- weg. De aanvang is bepaald op 15.00 uur. De zondagvoetballers verschij. nen een dag later op het veld, Scheveningen en Laakkwartier bestrijden elkaar om 13.00 uur. Als vanouds volgt na afloop de „haringtafel". TURKU De Keniaanse atleet Mike Boit heeft gisteravond tij dens de Paavo Nurmi-spelen in de Finse stad Turku een sterk bezette 800 meter gewonnen in de uitstekende tijd van 1 mi nuut en 45 seconden rond. De wereldrecordhouder hoog springen Dwight Stones (VS) versloeg na een aantal nederla gen zijn landgenoot Tom Woods weer eens: 2.25 tegen 2.22 meter. Achtste plaats van bridgeteam BRIGHTON De herenteams bij de strijd om de Europese, kampioenschappen bridge in Brighton (Eng) gaan na de twintigste ronde gezapig op de finish af. Zelfs de krappe nederlaag van 11—9, die Italië leed tegen Ier land bracht nauwelijks enige opschudding teweeg. Nederland won (19—1 tegen Finland) en speelde gelijk tegen België. De belangstelling is nu geheel ge richt op de dames, waarbij Ita lië en Engeland hun nek aan nek race nog steeds volhouden en met 188 uit 200 punten 40 punten los zijn van de rest. Bij de Nederlandse dames is de opleving in de vorige rondes van korte duur geweest Van Denemarken en Zweden werd respectievelijk met 191 en 20—0 verloren. Stand heren: 1. Italië 308 punten, 2. Frankrijk 277 pnt, 3. Engeland 268 pnt, 8. Nederland 215 pnt Dames: 1. Italië en Engeland 188 punten, 3. Ierland 148 pnt,, 12. Ne derland 86 pnt Vier paarden in Prijs der Vierjarigen (Van onze paardesportmede- werker) DEN HAAG Zeven draverij-! en en drie rennen staan er zon-i dagmiddag op het programma op de Wassenaarse renbaan Duindigt. In de Prijs der vierja rige dravers komen slechts vier paarden aan de start. Deelnemers blijven weg voor de kracht van Manza Buitenzorg, Monty Buitenzorg en Maestro Cavaljos die in deze volgorde wel over de eindstreep zullen gaan. De eerste start is om half twee. Onze tips: TEXELPRIJS: 1. New Buiten zorg, 2. Mike H. en 3. Majoor Voorne. SCHIERMONNIKOOGPRIJS: 1. Kolja T, 2. Jane Mac en 3. Icarus. RANDSTAD PRIJS: 1. Katanja, 2. Laurens Roem en 3. Karei Volann. TERSCHELLING PRIJS: 1. Jo ke, 2. Karei Duke en 3. Grand Geste. BOSPLAATPRIJS: 1. Liberto, 2. Lido en 3. Margita Itenska. PRIJS DER 4-JARIGEN: 1. Manza Buitenzorg, 2. Monty Buitenzorg. AMELANDPRIJS: 1. Nolivyr Alkestis, 2. Nok en 3. Nelly For- tuna. Rentips (Van onze sportredactie) DEN HAAG Renamatrice Marianne Ooms versloeg in de tweede ronde van het rentips- klassement voor insiders de kampioensjockey Henk Van der Kraats. Marianne Ooms bleef met 19 punten twee punten voor. In de derde ronde komt ze nu met haar totaal van 38 punten uit tegen Mevrouw Carolina van der Touw, eigenares van Coven Cat en Woodfeets Omega, twee paarden die zondag in actie ko men. Erik Bloem blijft nog steeds leider met 78 punten voor Piet de Wit 77 punten en Joop van der Touw 71 punten. KING'S LION-PRIJS (eerste af deling): Mevrouw van der Touw: Laureade, 2. Blacky, 3. Question en outsider Gala Gift. Marianne Ooms: Laureade, Blackey, Gala Gift en outsider Question. Medewerker: Gala Gift, Blackey, Question en outsi der Rucam. K.N.H.R.V.-PRIJS: Mevrouw van der Touw: Ebeltoft, 2. Jam- berdeen, 3. Elder Statesman en outsider: Coven Cat. Marianne Ooms: 1. Elder Statesman, 2. Ebeltoft, 3. Coven Cat en outsi der Ophelie. Medewerker: 1. Op- helie, 2. Elder Statesman en 3. Ebeltoft, outsider: Jewel. KING'S Lion-Prijs (tweede af deling) Mevrouw van der Touw: 1. Woodfeet's Omega, 2. Chivas Regal, 3. Hurukaze en outsider: Donna. Marianne Ooms: 1. Woodfeets Omega, 2. Anna van Oranje, 3. Bin Moben en outsi der: Chivas Regal. MEDEWERKER: 1. Woodfeet's Omega, 2. Chivas Regal, 3. Ab- ko en outsider: Anna van Oran je. Tino Tabak mocht weer het dichtst bij de rondemiss staan. Gerard Vianen (links) en Cees van Dongen blijven op eerbiedige afstand. beslissende aanval plaatsten. Ronde na ronde bouwden zij hun voorsprong op het peloton uit tot maximaal een minuut. Pas verder in de strijd nam het al eerder genoemde viertal het initiatief tot een vergeefse jacht. Wel slaagde men erin om de voorsprong van de kopgroep tot zo'n twintig seconden terug te brengen, maar daar was dan ook alles mee gezegd. En zeker toen de jury besloot om de ron de wegens de regenval en de snel invallende duisternis met tien tot vijfentwintig rondes te rug te brengen, bleek de tijd voor de achtervolgers te kort. In deze periode van de strijd ver maakte het zeer talrijk opgeko men publiek zich vooral met de supportersgroëp van Wout v.d. Berg die uiteindelijk een bedrag van tegen de tweehonderd gul den beschikbaar stelde als de negenendertigjarige plaatselijke favoriet in staat zou blijken de ronde uit te rijden. Van de Berg slaagde daar inderdaad in, al werd hij dan in de voorlaatste ronde uit de strijd genomen om dat hij gedubbeld werd. De jury moest overigens nog voor de wedstrijd begonnen was al in actie komen. Het kwartet Joop van Rossum, Gerard Ha- bets, Bernard van Putten en Nederlands kleinste profrenner Bennie Bromans werd namelijk verboden aan start te komen met de talloze namen van de groep winkeliers van de Markt- hof op hun borst geplakt. Pas na veel geharrewar, gedreig met boetes en het opleggen van een startverbod bleken de vier ren ners bereid de grote sticker van hun shirt te scheuren. Commen taar van Jan Jansen: „Een schande dat dergelijke kome dianten een proflicentie krijgen uitgereikt. Het is in het belang van de wielersport dat dergelij ke figuren zo snel mogelijk ver dwijnen". Dat laatste deed Ben nie Bromans dan ook vrij snel. Na zeven ronden viel hij door materiaalpech geveld uit. De uitslagen: Profs: 55 ronden; 1. Tino Tabak in 2.11.03, 2. Gerard Vianen, 3. Cees van Dongen, 4. Al- bert Huizebosch, 5. Jan van Katwijk, 6. Joop van Rossum, 7. Piet van Katwijk, 8. Donald Allan, 9. Gunther Haritz en 10. Gerrie Knetemann. Amateurs: 1. Jules Bruessing 60 ron den in 2.15.56, 2. Van Vliet, 3. v. Steenis, 4. Lunenburg, 5. Van Leeu wen, 6. Broere, 7. Kaeftenburg, 8. Mak, 9. Franken en 10. Schuitema ker Junioren: 1. Van Est, 2. Willigenburg, 3. Bessems. Nieuwelingen: A. de Jong, 2. N. Snij ders, 3. R, v.d. Waard. RONDE VAN RIJNLAND PALTS NEDERLAAG TEGEN DENEMARKEN MAINZ Na drie etap pes van de Ronde van Rijnland Palts voor ama teurs staat Frits Schiir op de vijfde plaats in het algemeen klassement. De Tweede zege cricket jeugd DEN HAAG Engeland Noord heeft gisteren in Den Haag ook zijn derde wedstrijd voor het internationale jeugd-cricket- toernooi gewonnen. De ploeg versloeg Canada met negentien runs. Nederland boekte zijn tweede overwinning, door De nemarken met 27 runs te ver slaan. Uitslagen: Engeland Noord—Ca nada, Engeland Noord wint met 19 runs, Engeland Noord 139 voor 7—Canada 120 all out, Ne derland—Denemarken, Neder land wint met 27 runs: Neder land 181 voor 9—Denemarken 154 voor 7, Engeland-Zuid—Ier land, Engeland wint met 8 wic kets, Engeland Zuid 69 voor 2—Ierland 68 all out Vette prijzen winnaar lotto DEN HAAG De uitslag van lotto no. 29 is: Aantal deelnemers 642.110; inleg 2.635.328,-; prijzenbedrag 1.363.184,-. Eerste prijs (incl. jackpot) twee win naars, die elk bruto 274.763,- ont vangen. Tweede prijs: Zes winnaars, die elk bruto 20.863,- ontvangen. Derde prijs: 172 winnaars, die elk bruto 1.091,- ontvangen. Vierde prijs: 8.1no 32,- ontvangen. Vijfde prijs: 7.226 32,- ontvangen. Toto no. 29: Aantal deelnemers 23.081: inleg '9.564,-; prijzenbedrag 39.334,-. 3 winnaars, die elk Eerste prijs: Vijf winnaars, die elk bruto 3.901,- ontvangen. Tweede prijs: 101 winnaars, die elk 81,- ontvangen. Derde prijs: 846 winnaars, die elk 13,- ontvangen. IPSWICH Ipswich Town heeft gisteren een uit vier pun ten bestaand plan bekend ge maakt ter voorkoming van van dalisme door zijn aanhang te plegen als er op het Europese vasteland wordt gespeeld. Op 17 september komt Ipswich in Rotterdam uit tegen Feyenoord in het kader van de strijd om de UEFA-beker. De punten van het plan zijn: Op reizen naar het buitenland mo gen personen van nog geen 18 jaar alleen meegaan als zij door een volwassene worden verge zeld. Vlaggen, spandoeken en alco holhoudende dranken mogen niet worden meegenomen op reizen door de club georganiseerd. Aanhangers die op eigen gele genheid reizen moeten een ver klaring ondertekenen dat zij zich verantwoordelijk stellen voor alle door hen aangerichte schade. Aan supporters zullen „Europe se reiskaarten" worden ver strekt die worden ingetrokken zodra er iets mis gaat. leiding is in handen van de Westduitser Wilfried Trott. De twee „halve etappes" van gisteren le verden een overwinning op voor de Oostenrijker Humenberger en de West duitser Thaler. In het eerste gedeelte (zeventig kilometer, van Mainz naar Bad Schwalbach) kwam de Pool Jan Smyrak ernstig ten val. Met le vensgevaarlijke verwondingen aan de wervelkolom moest hij ijlings per hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis worden ge bracht. Zijn toestand is kritiek. De uitslagen: eerste gedeelte derde etappe (70 km.): 1. Humenberger (Oost) 1 uur 48 minuten 51 seconden, 2. Thaler (W-Dld) 1.48.56, 3. Thal- mann (Zwi) 1.49.01, 4. Singer (W-Dld) 1.49.06, 5. Schür (Ned) 1.49.12, 15. 50. Lenferink (Ned) 1.51.14. Tweede gedeelte derde etappe (95 km.): 1. Thaler 2.09.36, 2. Jakst (W- Dld) z.t., 3. Loder (Zwi) z.t., 4. Schür z.t, 5. Hansen (Noo) z.t., 7. Snoeyink 2.09.58, 12. Rijks z.t., 29, Lenferink 2.10.51,33. Neven z.t. Algemeen klassement: 1. Trott (W- Dld) 10.46.06, 2. Andresen (Noo) 10.46.42, 3. Singer (W-Dld) 10.47.00, 4. Thaler (W-Dld) 10.47.10, 5. Schür 10.47.51, 28. Snoeyink 10.52.09, 30. »r ./.ennn g4 Lenferink De Poolse wielrenner Ryszard Szurkowski heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Schotland gewonnen, een rit over 166 kilometer van Ayr naar Dumfries. De beste Neder lander was Peer Maas, die als derde over de streep ging in dezelfde tijd als de winnaar. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Szurkowski (Pol) 3 uur 40 minuten 44 seconden, 2. Skibby (Den) z.t., 3. Maas (Ned) z.t., 4. Grandsir (Fra) z.t., 5. Zawada (Pol) z.t., 14. Van de Bun der (Ned.) z.t., 27. Pirard (Ned) 3.40.48, 29. Huisjes (Ned) 3.42.07, 36. Van der Steen (Ned) z.L, 39. Vooys (Ned) Z.L Algemeen klassement: 1. Szozda (Pol) 7 uur 20 minuten 58 seconden, 2. Van de Bunder (Ned) 7.21.29, 3. Szurkowski (Pol) 7.21.31, 4. Grandsir (Fra) 7.31.54, 5. Skibby (Den) 7.22.01, 9. Maas 7.22.16, 18. Pirard 7.22.35, 27. Huisjes en Van der Steen 7.23.54, 46. Vooys 7.33.47. Door een foot van RVC gaat Bert Blijie niet naar Suriname. „Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt". DEN HAAG Bert Blijie, spitsspeler van de Rijswijkse hoofd klasser RVC, zal niet opgenomen zijn in het Jong amateur-elftal dat van 1 tot en met 10 augustus uitkomt op de in Suriname te houden Koninkri jksspelen. Zoals te lezen onder de officiële mededelingen van de KNVB d.d. 10 juli was Bert Blijie wel uitgenodigd tot het spelen van de om voor selectie in aanmerking te komen verplichte selectiewedstrij den. Volgens de geldende procedure werd hiervoor door de KNVB een uitnodiging aan RVC gezonden. Door een fout bij RVC kwam dé jonge international echter zelf nooit in het bezit van de uitnodiging. Secretaris Hartnack: „Dit is een interne zaak. Ik heb geen commentaar". Een mening die ook voorzitter Strik was toegedaan. De vader van Bert Blijie: „Ik zou haast aan kwade opzet gaan denken. In het verleden is er al eens meer post, voor mijn zoon op het secretariaat zoek geraakt". Bert Blijie zelf vatte de zaak nogal lakoniek op: „We hebben de zaak uitgepraat. Ik kan er nu niet meer boos om zijn. Waar gewerkt wordt, worden nu eenmaal ook fouten gemaakt". (Van onze sportredactie) VOLENDAM Het Neder lands UEFA-elftal heeft gister avond in Volendam waar de tweede ronde van het vierlan- dentoernooi werd afgewerkt, niet kunnen imponeren. De Ne derlandse ploeg verloor de ont moeting tegen de veel beter spelende Denen met 2-1 en maakten bij de ruim duizend toeschouwers geen beste in druk. Met hard spel probeerde de Nederlandse ploeg, die eer der Noorwegen versloeg met 2-0 te imponeren en daarbij mag men scheidsrechter Oetelmans dankbaar zijn dat hij niet stevi ger optrad. Uitblinker Loek Ursem, herstel lende van een griepaanval wilde bondscoach Blok niet uit het elftal laten. Gelukkig maar, want Ursem was het die Neder land in de tweede helft een voorsprong van 1-0 gaf. Daar aan was een hopeloze eerste helft vooraf gegaan. Nederland speelde statisch voetbal, wist de bal nauwelijks af te spelen door de gretigheid waarmee de De nen zich inzetten. Blok: „Iede reen deelde daarin, vooral het middenveld miste evenwicht door het wegvallen van Metgod (uit de ploeg gelaten na overleg met zijn trainer Hughes, red.). Niet iedereen speelde ook mee als de bal niet in zijn linie was en dan krijg je missers." Een misser was er de oorzaak van dat Nederland zijn voor sprong halverwege de eerste helft, Ursum had na een schot van Erkelens in de rebound ges coord, kwijtraakte. De Denen die toch al met fraai aanvalsspel de achterhoede meermalen in moeilijkheden hadden gebracht, slaagden er met een schitteren de combinatie tussen Berggreen en invaller Ericsson in doelman Korpershoek het nakijken te ge ven. Een misser van voorstop per Hoofs was er de oorzaak van dat de snelle Hansen kon doorbreken. Doelman Korpers hoek evenwel torpedeerde de kleine Deen en dat leverde zijn ploeg een strafschop op. Thy- chosen schoot feilloos raak. Uitslag Polen—Noorwegen 2-1 (1-0). Polen 2 2 0 0 4 5-1 Nederland 2 10 12 3-2 Denemarken 2 10 12 2-4 Noorwegen 2 0 0 2 0 1-4 SWANENBURG IN ZIEKENHUIS (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Vujandin Bos- kov, de trainer/coach van FC Den Haag, begint met zijn pupil len aan oefenwedstrijden ter voorbereiding van het nieuwe seizoen. Morgen speelt de Haag se ploeg in Katwijk tegen de zaterdag eersteklasser Quick Boys, aanvang 17.00 uur. In de ze ontmoeting viert Lex Schoen maker zijn heroptreden. den overgegaan. De formatie maakte bij SW verloor met Joop Korevaar zal niet aantre- die zal aantreden: Doel: Thie; 2—0. De ruststand was 0—0. den wegens een bijeenkomst achter: Kila, Mansveld, Van Bart Kreft, de nieuwe aankoop van de Jehova's. Ook Leen Swa- Vliet en De Caluwé; midden: van SW bewees meteen zijn nenburg moet voorlopig nog af- Ouwehand, Perazic en Schoen- waarde en schoot twee keer haken. De kleine linkerspits is maker; voor: Bres, Van Leeu- raak. wen en Jol. Zondag oefent FC Uitslagen van overige oefenwed- Den Haag in Limburg tegen FC strijden: Roda JC—Hapoel VW. Bersheba 6—1, Oostbrabantse Het C-elftal van FC Den Haag amateurselectie—FC Twente dat gisteren het seizoendebuut 1—14, inmiddels ter observatie opge nomen in de Diaconesseninrich- ting in Voorburg. Dr. J. Tissink zal na een week beslissen of tot een hemia-operatie moet wor- (Van een medewerker) AYLESBURY: Ook gisteren was het wederom een heerlijk dagje in het Nederlandse kamp op de wereldkampioenschappen voor gehandicapten in Aylesbury. Harry Lamberts haalde drie medail les binnen: twee gouden en een bronzen. Ook de manier waarop hij die plakken bijeen zwom, baarde erg veel oi slag blonk er goud voor de zwemmer van de Sportvereniging Nieuw-Dordrecht zilver in 1.26.4 achter de Pool Nowakowsky en Emmen met een tijd van 1.13.6 minuten. In de finale 100 meter Ineke Mol uit Hoogeveen sleepte brons in de wacht, rugslag moest Lambert met „slechts" brons genoegen nemen. Maar De tafeltennisser Broos uit Arnhem miste net een bronzen plak de manier waarop hij die bronzen plak in de wacht sleepte, was omdat hij de halve finalewedstrijd weliswaar maar op het kantje een wereldprestatie. Nadat Harry Lambert een keerpunt verkeerd verloor van de inmiddels wereldkampioen geworden Koreaan Choi, had genomen, zwom hij gewoon terug, nam het keerpunt opnieuw, Bij het onderdeel handboogschieten korte afstand voor landen- en voorkwam daai - - brons in de wacht. Óp de 100 meter schoolslag klasse 6, zwom hij naar goud in de en voorkwam daarmee diskwalificatie en sleepte toch in 1.30.1 teams verloren Popke Popke ma uit Riethoven en Piet Blanker nieuwe wereldrecordtijd van 1.40 minuten. De als nummer twee aantikkende Egyptenaarma Hafiz moest nog een baan zwemmen toen Lambert alweer uit het water was. Ook op de 100 meter vrije De zwemfinales 75 meter wisselslag behaalde Gerrit Pomp uit iedereen toch ook tevreden. Het peloton bijeen met onder anderen „trekpleister" Joop Zoetemelk (vijfde van rechts) die echter een ondergeschikte rol vervulde. WATERINGEN Peter Post aarzelde geen moment. Nog geen tien seconden nadat Tino Tabak in de prof ronde van Wateringen als eerste over de finish was gegaan, loste hij zijn schulden in. Het feit dat hij twee weddenschappen had verloren kon echter niet verhinderen dat hij toch breed lachend de jurywagen verliet. Want evenals in de ronde van Chaam was weer eeti renner van zijn ploeg, TI Raleigh, als eerste over de finish gegaan en saillant detail weer was het Tino Tabak. En toch heeft Peter Post tot het laatste moment getwijfeld of Ti no erin zou slagen zijn tweede overwinning op een rij te beha len. Met nog zo'n zeven ronden te gaan drukte hij eerst Jan Jansen de hand om zijn bewe ring kracht bij te zetten dat de drie koplopers Gerard Vianen, Tino Tabak en Cees van Don gen voor het einde van de strijd ingelopen zouden zijn door een fel jagende achtervolgende groep met Huizebosch, Schip pers, Swerts en Bakker. Jan Jansen hield het op een eind sprint tussen de drie koplopers, Peter Post wilde daar niet aan. Toen enige tijd later bleek dat Jan Jansen gelijk zou krijgen, wilde ploegleider Peter Post nog niet aan het feit dat zijn renner wel eens kon gaan winnen. Hij hield voet bij stuk, het zou Cees van Dongen worden. Tino Ta bak, die vierentwintig uur eer der ook Joop Zoetemelk een fractie van een seconde te snel af was, logenstrafte met een fel le sprint dit gebrek aan vertrou wen en Peter Post kon niets anders doen dan zijn wedden schappen af betalen. Achterhaald De derde Ronde van Waterin gen zal overigens niet de ge schiedenis ingaan als een erg interessante koers. Onmiddel lijk nadat het startschot was gelost, probeerde Bert Pronk te ontsnappen maar binnen de kortst mogelijke keren was hij ook weer achterhaald. Hierna plaatste een enkele ren ner nog wel een plaagstootje, maar veel stelde het niet voor. Totdat Vianen, Van Dongen en Tabak naar wat later bleek de

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10