£cidóc Soupant Sadat stelt besluit VN- mandaat uit Treinbotsing bij Hamburg: 11 doden Bejaarden door directeur van tehuis bestolen Italiaanse mode op de praktische toer Indiase oppositie verlaat Hogerhuis „Witte Huis" krijgt schadever goeding WOENSDAG 23 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN 9 Kruisinga: Kabinet maakt te veel nota's DEN HAAG (ANP) Fractie voorzitter Kruisinga (CHU) vindt dat het hoog tijd wordt dat de regering zich gaat wij den aan haar wetgevende taak, in plaats van de Staten-Gene- raal te overstromen met nota's. Hij is van mening dat de wetge vende arbeid van het kabinet ernstig vertraagd kan worden door de tijd die de behandeling van al deze nota's in de Tweede Kamer vergt Aldus blijkt uit schriftelijk gestelde vragen aan premier Den Uyl. Zakkenrollers in gevecht Amsterdam (ANP) Op het Damrak in Amsterdam is in de afgelopen nacht een nog onbe kende Spanjaard neergestoken. Een groep buitenlandse zakken rollers kreeg kennelijk ruzie en in de vechtparij werd de Span jaard vijf keer met een schaar gestoken. Zeven personen zijn aangehouden. Het hoe en waar om van de steekpartij was de politie nog niet duidelijk. Amin wil commando over invasieleger KAMPALA (AP) President Idi Amin van Oeganda heeft gezegd bereid te zijn persoonlijk het gevel te voeren over een Pan-Afrikaanse invasie in Zuid- Afrika en Rhodesië. Amin zei dat Oeganda reeds duizenden saboteurs heeft opgeleid die in beide landen kunnen infiltreren. In een vraaggesprek zei Amin voorts dat hij de betrekkingen met de Verenigde Staten en Groot-Brittannie wil saneren. De nieuwe voorzitter van de OAE (Organisatie van Afrikaan se Eenheid) zei heropening van de Amerikaanse ambassade in Kampala te zullen toejuichen. Deze werd twee jaar geleden gesloten na een geschil rond de wachtdiensten van Amerikaan- Amalrik moet uit Moskou MOSKOU (Reuter) De Russi sche dissident Andrej Amalrik, die in mei na vijf jaar gevange nisstraf en ballingschap werd vrijgelaten, heeft tegen westerse verslaggevers gezegd dat de KGB, de Russische geheime po litie, hem gesommeerd heeft Moskou te verlaten, wil hij niet de kans lopen opnieuw in de gevangenis te verdwijnen. Toen hij in gezelschap van zijn vrouw vorige week naar zijn vakantiehuisje ten zuiden van Moskou ging om daar zijn bezit tingen uit de tijd van zijn gevan genschap op te bergen trof hij alles vernield aan. „Nu kunnen we helemaal nergens meer heen", aldus Amalrik. De KGB heeft hem ook laten weten dat hij niet moet rekenen op toestemming om in Neder land of de Verenigde Staten te gaan studeren. Hij mag Rusland verlaten als hij naar Israël gaat. Hij noch zijn vrouw hebben daar zin in. „Ik ben geen jood en mijn vrouw is Moslim, dus wat moeten wij in Israël?", al dus Amalrik. Wapendepot bij Krefeld ontdekt DUSSELDORF (DPA) In een voormalige werkhal in Herongen (in de buurt van de Nederlandse grens bij Krefeld) is door de politie en de opsporingsdienst van de douane een geheime wa penopslagplaats ontdekt. De Duitse politie heeft het sterke vermoeden dat de wapens daar zijn opgesla gen door een misdadig ge nootschap. Een onderzoek heeft geleid tot de arresta tie van twee mannen uit de omgeving. De veronderstelling dat de nog onbekende eigenaars van het arsenaal sympathi santen zijn van anarchisti sche benden, verwees het hoofd van de Krefeldse po litie „naar het rijk der spe culaties". CAIRO (AFP-AP) President Anwar Sadat heeft bekend gemaakt, dat hij nog geen besluit heeft genomen ten aanzien van het beroep van de Veiligheidsraad om akkoord te gaan met een verlenging van het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties in de Sinaï. In een voor de televisie uitgesproken rede tot leden van de Arabische socialistische unie zei de president, dat hij de kwestie nog zal bespreken met de Egyptische raad voor de nationale veiligheid. „Wij bestuderen de situatie van alle kanten". Sadat merkte op dat de vredesmacht van 4.000 man waarvan het mandaat morgen afloopt, niet in de Sinaï kan blijven zonder toestemming van Egypte. Het Egyptische staatshoofd ging niet in op het jongste Israëlische voorstel, terwijl hij ook nauwelijks sprak over de pogingen van de VS om tot een nieuw tussentijds akkoord voor de Sinaï te komen. Tijdens een vuurgevecht met Arabische schutters in Zuid-Libanon zijn vanmorgen zeven Israëlische militairen gewond geraakt. Dit heeft het Israëlische militaire opperbevel bekend gemaakt. In de vroege ochtenduren viel een Israëlische patrouille het dorpje Kalach binnen met het doel een aantal terroristen te zoeken. In een legercommuniqué werd gezegd dat de patrouille vanuit twee woningen in het dorpje werd beschoten. De Israëliërs zouden de huizen tijdens het gevecht hebben opgeblazen. Vissen in de ruimte geboren HOUSTON (AP) De drie Apollo-ruimtevaarders heb ben bekend gemaakt dat de Apollo er een aantal passa giers bij heeft gekregen. „Ik heb hier een bericht van het grootste belang", meldde Stafford, „We heb ben er vanochtend vijf vis sen bijgekregen". ment ter bestudering van de uitwerking van ruimte reizen op groeiende orga nismen een aantal tropi sche vissen en visse-eitjes mee aan boord genomen. „Tegen morgen zitten we tjokvol", zei Stafford, „ik hoop dat er geen haaien bij zijn". Slayton liet weten het te betreuren dat de ruimte vaarders geen hengels mee hadden mogen nemen. Weeroverzicht RIDDERKERK(ANP) - De ge meentepolitie van Ridderkerk heeft de 32-jarige directeur van twee bejaarden tehuizen, aange houden. Hij wordt ervan ver dacht van verscheidene bejaar den geld te hebben verduisterd. G. is directeur van de gemeen telijke bejaardentehuizen „Son- neheert" cn „Burgemeester Nieuwenhuisen tehuis" in Rid derkerk. De zaak kwam aan het rollen toen .een zoon van een der be jaarden merkte dat er iets niet klopte met de financiële huis houding van zijn ouders. Omdat er al geruime tijd bepaalde be dragen gemist werden uit het tehuis heeft de politie de direc- .teur nader aan de tand gevoeld. Ook was ontdekt dat de direc teur handtekeningen op cheques vervalste om zodoende bijstand suitkeringen voor eigen reke ning te kunnen innen. Hoe groot het totale bedrag is dat bij de bejaarden wordt ver mist, is nog niet bekend. De politie heeft de zaak in onder zoek. Hangende dit onderzoek is G. door zijn directe chef, wet houder K. Boersma (sociale za- ken)geschorst. De bejaarden van het tehuis zijn inmiddels door de wethouder van de ver duisteringen op de hoogte ge steld. G. was sinds vijf jaar directeur van de bejaardente huizen. New Delhi (Reuter) Uit pro test tegen de gang van zaken bij de parlementaire goedkeu ring van de noodtoestand zijn gisteren leden van de Indiase oppositie uit het Hogerhuis weggelopen. Dit gebeurde een minuut nadat de regerende Congrespartij die de meerder- ROTTERDAM (ANP) De ge meente Rotterdam is bereid de eigenares van het „Witte Huis" vergoeding te betalen voor de schade die zij eventueel onder vindt als het door de gemeente voorgenomen prostitutiecen- trum aan de Wijnhaven komt. Dit bleek uit het pleidooi van de raadsman van de gemeente, Mr. E. de Liagre Böhl gisteren tijdens de behandeling van het kort geding dat het „Witte Huis" tegen de gemeente Rot terdam had aangespannen. Behalve de gemeente had de advocaat tevens de burgemees ter, de minister van justitie en een Rotterdamse wethouder ge daagd. Geen van hen was aan- De gemeente werd beschuldigd van „onbehoorlijk gedrag" door, zonder enig bestemmingsplan te maken, de Wijnhaven tot prosti- tutiecentrum te bestempelen. Geëist werd dat de rechter de gemeente verbiedt deze wijk als zodanig te exploiteren. De raadsman van de gemeente achtte het kort geding niet ont vankelijk omdat de gemeente nog geen besluit heeft genomen. Hij zei dat er slechts een onder zoek gaande is naar de moge lijkheden om de op Katendracht overtollige prostitutie over te hevelen naar enige door de ge meente aangekochte panden aan de Wijnhaven. De president van de rechtbank, die de pleidooien drie uur lang geduldig had aangehoord, schorste het kort geding tot van middag met de woorden „ook aan het opnemingsvermogen van een rechter komt een eind". Inbrekers hakten gat in het dak BREDA (ANP) Door gewoon een groot gat in het dak te maken zijn onbekenden een vil la in Breda binnengedrongen en hebben tijdens de vakantie van de bewoners voor 170.000 gul den aan antiek en schilderijen meegenomen. De villa was rondom geheel be veiligd met een stil alarm en een sirene. De inbrekers omzeilden 'deze voorzieningen door in het dak een gat van drie meter bij een halve meter te hakken. De politie concludeert daaruit, dat de daders nauwkeurig op de hoogte waren van de beveili gingsinstallatie. De inbraak werd ontdekt door een kennis die tijdens de vakantie de plan ten verzorgde. Er werden zes schilderijen ge stolen, waaronder twee van Jan Steen. Voorts verdwenen onder meer een antieke Zaanse klok van 26.000 gulden, een oude ba rometer van 5000 gulden en een bijbel van 2250 gulden. zijn, ook voor de cliënten, die zichzelf dergelijke speciale modegrillen nog ca deau kan doen. Deze week is duidelijk geworden, dat wat men in de komende winter zal dragen, bestand is tegen enkele seizoenen. Men is op de „wijze" toer gegaan. De lengte bijvoorbeeld is stabiel: even onder de knie. De ruimte wordt flink in bedwang gehouden. De Parijse St. Laurent heeft ook in Italië navolging gevonden in de rechtere modellen en ook in de keuze van de kleur. Er werd bijvoorbeeld veel zwart getoond. En voor de dappere wandelaar- sters, die de auto liever thuislaten zijn er weer laarzen in overvloed en ook gemakkelijke „wandel" sschoenen. Zij het dan met wat hogere hakken. De stevige mantelkostuums behoren eveneens tot de hft-ontdekte najaarskle- dij. En dat in warm tweed, of in donker grijze flanel, met voldoende plooiruimte in de rok en met vestjes tot heuplengte. Daarbij een kleurige bloes, waarvan stof en kleur herhaald worden in bijpassende pittige sjaalhoedjes. De kleren zijn rechter, niet spannend maar zeker geen overtollige stofgebrui kers. De meeste hebben gemakkelijk zit tende ruime bovendelen met aangeknipte brede mouwen. Halsuitsnijding in V-vorm: het kan niet simpeler. Ze zijn uit donzige, luchtige wolweefsels, flanel of tweed samengesteld. Daarboven ko men mantels om verliefd op te worden. Mohair, napjesweefsel, tweed krijgen alle punten. Ze zijn in de warme tinten van de herfst, en de mantels vragen er om te worden aangetrokken en te beschutten tegen nijpende koude... Wanneer het zover is. Nu nog niet Men springt spaarzaam om met versierin gen. Behoudens de echte bontontwerpers die zoals steeds hun ongeëvenaarde mo dellen tonen, is er niet veel gebruik ge maakt van bontversieringen. Tenzij bij Fabiani die enkele bolkragen en afboord- sels van schoudercapes liet afwisselen met kraag-en-opslag. Toen we die mols- grijze, fabiani-rode, en mauve modellen zagen voorbijlopen, wisten we echt dat we winterse kollekties bekeken. heid in het hogerhuis bezit, met de steun van de op Mou- kou georienteerde communis ten had ingestemd met het be sluit van premier Indira Gand hi de noodtoestand uit te roe- De leider van de socialisten, Goray, las een gemeenschap pelijke verklaring voor, waar in gezegd werd dat de opposi tie na lang nadenken besloten had de speciale zitting, die maandag begonnen is, bij te wonen. Zij had gehoopt dat de berichtgeving normaal zou zijn, maar in de pers werden (Van onze moderedactrice). Rome. De warmte en het toerisme mogen in Rome dan wel tot kookhitte gestegen zijn, mode-ontwerpers, manne quins cn iedereen, die bij de nieuwe ontwerpen betrokken zijn, hebben dezer dagen wel wat anders aan hun hoofd. slechts de namen van de woordvoerders voor de oppo sitie genoemd. De rede van de minister van binnenlandse za ken, brahamananda Reddy verscheen wel volledig in de kranten. Eerder besloot de regering dat de pers alleen redevoeringen van ministers mocht verslaan. Tevens werd toen het parle mentaire werk beperkt tot dringende regeringszaken. oppositieleiders gevangen zit ten en fundamentele rechten zijn opgeschort.Mevrouw Gandhi had eerder op de dag in het Hogerhuis uitvoerig de redenen voor de noodtoestand uiteengezet. Zij was echter niet aanwezig toen de opposi tie wegliep. HAMBURG (DPA) Bij een botsing tussen een forenzentrein en een goederentrein zijn gisteren in Hamburg waarschijnlijk elf mensen omgeko men en ruim 70 gewond. De reddingswerkzaamheden werden ernstig be moeilijkt doordat veel mensen die in de eerste wagon zaten, tussen het in elkaar gedrukte metaal bekneld zaten. De trein was met een groot aantal passagiers vertrokken van het Hamburgse centraal-station en kwam met de goederentrein, die uit vijftien wa gons beladen met containers bestond, ter hoogte van het station Hausbruch in botsing. Men vermoedt dat de personentrein, die met een zwaar beladen goederentrein in de buurt van Hamburg in botsing kwam, niet zoals voorgeschre ven, bij het station Hausbruch heeft gestopt. De voorste wagon van de personentrein werd dubbel gevouwen. De eerste helft werd door de klap volledig in elkaar gedrukt en de tweede helft stond na het ongeval recht omhoog. De beide machinis ten zijn niet gewond geraakt. A utokeuringen gen? Had minister Westerterp zijn wetsontwerp naar de zin van een gemengde Kamermeerderheid geamendeerd, of had de Kamermeer derheid minister Westerterp's pleidooi voor een hoofdrol van de Stichting Periodieke Veiligheidskeuringen aanvaard, dan zou de verplichting tot periodieke autokeuringen binnenkort van kracht zijn geworden. Een verplichting welke volgens vrijwel alle partijen in het belang van verkeersveiligheid noodzakelijk is. Maar nu schijnt er de eerste zes maanden niets te gebeuren. Westerterp heeft in de Kamer een nederlaag geleden en socialistisch Kamerlid Van der Doef werkt aan een initiatief-wetsontwerp dat strookt met de wens van de Kamermeerderheid. Maar volgens de laatste berichten zal dit initiatief-wetsontwerp pas eind 1975 gereed zijn „omdat de kwestie politiek gezien erg moeilijk ligt". KENNELIJK POOGT Van der Doef zijn wetsontwerp zo te maken, dat hij zekerheid krijgt dat de minister zijn handtekening niet zal weigeren (dus geen politieke consequenties gaat trekken) en boven dien dat een Kamermeerderheid straks vóór gaat stemmen. Maar als de minister eind 1975 wel bereid is zijn nederlaag te slikken of de Kamermeerderheid de bewindsman wel enigermate tegemoet komt, waarom dan al dit uitstel? Ettelijke keren hebben overheid en verkeersspecialisten bezworen dat verplichte autokeuring een urgente zaak is. Onlangs heeft een deskundige nog eens eraan herinnerd, hoe het aantal aanrijdingen waarbij voertuigen betrokken zijn in Nederland de 100.000 over schrijdt en hoe bij een deel van de betrokken auto's geen serieus onderzoek naar „inwendige" beschadigingen plaats vindt. ER ZULLEN STRAKS heel wat kalveren verdronken zijn om even uit de gemotoriseerde sector te stappen als onze wetgevende macht het eindelijk eens is over het dempen van de put Onbegrijpelijk! DE BILT Het belangrijkste weersysfeem voor ons land is een depressie die ten noorden van Schotland ligt en langzaam zijn invloed naar het zuidoosten uitbreidt. Aan de achterzijde ervan wordt koele lucht uit het noordwesten aangevoerd waarin buien voor komen. Het zal wel enkele da gen duren voordat dit weertype voorbij is. Gisteren en vandaag bracht deze depressie voor het frontensys teem uit al veel wind: langs de kust werd het af en toe stor machtig. De neerslaghoeveelheden waren echter daarbij gering tot van morgen. Alleen het noorden van het land haalde met moeite hier en daar 1 mm. Ook in Scandinavië verslechterde het weer. De fronten van de depressie drongen daar giste ren binnen met regen en de temperaturen die achter de Noorse bergen toen nog tot on geveer 25 graden opliepen, zul len ook daar op een lager ni veau komen. Vooruitzichten voor vrijdag: koel met nu en dan buien. Weersvooruitzichten in cijfers :>r vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp.: omstreeks 12 graden Max. temp.: omstreeks 18 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. De reddingsbrigade van de Hamburgse brandweer gaat hier een bescha- digde wagon binnen, waarin zich vier doden en 26 aewonden bevonden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9