VRIJLATING VAN KOTALLA SCHAADT VELE ANDEREN DSM CREEERT 2800 ARBEIDSPLAATSEN Ook Britten ervaren Spaanse chaos Shell vervuilt legaal Landsadvocaat in kort geding EG krijgt rekenkamer WOENSDAG 23 JULI 1975 LEIDSE COURAN PAGINA 7 MILIEUVERENIGING AAN KAMERLEDEN: ROTTERDAM (ANP) - In een brief aan de leden van de Tweede Kamer protes teert de vereniging tegen milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied tegen het feit dat Rijkswaterstaat on langs Shell Nederland Chemie in Rot terdam krachtens de wet verontreini ging oppervlaktewateren toestemming heeft gegeven tot het lozen van veron treinigende stoffen en afvalwater. Vol gens de vereniging is de beslissing van Rijkswaterstaat strijdig met het plan van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat ter bestrijding van de veron treiniging van het oppervlaktewater. In dat plan zijn maatregelen aangekondigd die er toe moeten leiden dat de vervuil ing van het oppervlaktewater in 1979 aanzienlijk zal zijn teruggedrongen. stemming gekregen tot het lozen van minimaal 91.400 ton afvalwater etmaal (proceswater, koelwa ter e.d.) en 18.495 kg verontreinigende stoffen van allerlei aard. Voorts heeft Rijkswaterstaat toestem ming gegeven aan Shell om koelwater met een temperatuur van 40 graden celcius te lozen, het geen volgens de vereniging ook niet in overeen stemming is met de voorlopige richtlijnen in het meerjarenprogramma. De vereniging tegen milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied besluit de brief aan de Kamerleden met: „Daar ongetwijfeld binnen af zienbare tijd in de Kamer weer uitgebreid aan dacht besteed zal worden aan de vervuiling van de Rijn, waarbij in veel beschouwingen gewezen zal worden op de onvoldoende coöperatie van Franse en Duitse zijde, leek het ons wenselijk u op de hoogte te stellen en een indruk te geven van het „beleid" van het ministerie van Verkeer en Waterstaat met betrekking tot de vervuiling van deze rivier in ons eigen land. U dient hierbij wel te beseffen dat de in het begin van dit schrijven genoemde fabrieken van Shell Chemie slechts een zeer klein gedeelte vormen van het totale indus triecomplex in het Rijnmondgebied". Politie ving meer verkeers- zondaars DEN HAAG (ANP) De poli tie heeft in het eerste kwartaal van dit jaar wat meer verkeers- misdrijven en vooral meer ver keersovertredingen geconsta teerd. Het aantal verkeersmis- drijven, dat ter kennis van de politie kwam, bedroeg 10.286 tegen 10.044 in het eerste kwar taal van het vorig jaar, een stijging van ongeveer twee pet. Er liepen dit jaar veel meer automobilisten, die onder in vloed van alcohol reden, tegen de lamp dan verleden jaar, na melijk 4.012 tegen 2.906, een stij ging van meer dan 30 pet. Ande re verkeersmisdrijven, zoals doorrijden na een ongeval en joy riding, namen daarentegen af. Het aantal gevallen van doorrijden na een ongeval daal de van 2.975 naar 2.672 en er werden 2.285 gevallen van joy riding geconstateerd tegen ver leden jaar 3.038. In 902 gevallen werd dood of lichamelijk letsel door schuld geconstateerd tegen verleden jaar in 829 gevallen. Het aantal verkeersovertredin gen, door de politie geconsta teerd, nam toe van 531.443 tot 552.895. Een jaar geëist tegen Molukse overvaller ARNHEM (ANP) De officier van Justitie in Arnhem heeft j gisteren tegen een 27-jarige Zuid-Molukker, een meubel- I spuiter uit Cuyk aan de Maas, 12 maanden gevangenisstraf met aftrek geëist voor zijn aan deel in de gewapende overval op een postagentschap te Cuyk op 14 maart. De officier achtte medeplichtig heid aan deze overval bewezen. De verdachte heeft er onder meer voor gezorgd, dat twee andere Zuid-Molukkers een tip kregen waar ergens geld te ha len was. Voorts verzorgde hij het vervoer van de rovers. De beide anderen behoorden bij de zogenaamde Soestdijkgroep, die veertien dagen geleden door de rechtbank in Arnhem zijn ver oordeeld voor hun aandeel in de gijzelingsaffaire Soestdijk. Russische astronauten onderscheiden MOSKOU (AFP) - De com mandant van het Russische ruimteschip Sojoez dat vast koppelde aan de Apoilo, Kolo nel Leonov, is bevorderd tot generaal-majoor. Zijn collega Kocbasov is burger. Beiden werden onderscheiden met de Orde van Lenin. Voorts kregen zij een tweede medaille als „held van de Sowjet-Unie", hetgeen met zich brengt dat zij in hun geboorteplaats een bron zen buste zullen krijgen. Het in centraal China ontdekte lichaam van een man die meer dan 2100 jaar geleden overleed, blijkt nog in een uitstekende staat te verkeren. Uit het graf werden ook meer dan 500 dodenoffers naar boven gebracht. Deze offers werden gisteren bij het graf uitgestald: (Van één onzer verslaggeefsters). Den Haag. „Kotalla krijgt in de Bredase gevangenis alle medische verzorging die hij nodig heeft, na zijn hersenbloeding in 1972. Het heeft geen zin om deze oorlogsmisdadiger over te plaatsen naar een verzorgingstehuis, omdat de verzorging daar niet beter zal zijn dan die welke hij nu krijgt. Kotalla wint er niets mee. Wat er wel gebeurt, als hij overgeplaatst zou worden, is dat er een enorm beveiligingsprobleem zou ontstaan. Kotalla zou te gemakkelijk toegankelijk zijn voor mensen die hem kwaad zouden willen doen. En de overheid moet er tegen waken, dat anderen in de gelegenheid zouden worden gesteld om een delict te plegen." gen aan de concentratiekamp- slachtoffers. Voortzetting van Kotalla's straf voorkomt extra schade voor deze groep men sen." Dit was één van de argumenten, die de staats-advocaat mr. E. Drooglever Fortuijn gisteren naar voren bracht om de 67-jari- ge oorlogsmisdadiger Kotalla niet vrij te laten. In een kort geding voor de Haagse recht bank eiste Kotalla bij monde van zijn advocaat mr. W.L. Nou- wen schorsing van zijn leven slange gevangenisstraf. Dit in verband met de geestelijke en lichamelijke slechte toestand waarin hij de laatste jaren ver keert. „Hij is niet meer dan een wrak", zo kenschetsen -zowel zijn advocaat als de staatsadvo- caat de Duitser, die tijdens de oorlog ondercommandant was van het concentratiekamp Amersfoort. Mr. E. Drooglever Fortuijn zei echter toch geen redenen te zien om op grond van de gezond heidstoestand Kotalla vrij te la ten. „De artsen kunnen geen voorspelling doen over het ver dere verloop van zijn toestand. De toestand is nu zodanig dat er geen reden is om te zeggen dat Kotalla niet meer in de ge vangenis kan blijven". De staats-advocaat voerde nog een andere reden aan waarom hij van mening was dat het niet juist was om Kotölla in vrijheid te stellen: „Het vasthouden van Kotalla heeft zeker nog een doel. Vrijlating zou namelijk ernstige schade kunnen toebren- Mr. Drooglever Fortuijn be streed de mening, die Kotalla's advocaat naar voren bracht, als zou verdere ten uitvoer bren- geing van de levenslange gevan genisstraf een onrechtmatige, onmenselijke daad zijn. Hij stel de: „Levenslang is een zware straf, die dan ook alleen voor de zwaarste misdrijven wordt opgelegd. Maar levenslang is ze ker niet per definitie onmense lijk." „Ons strafrecht berust me de op vergelding, daarnaast ook op preventie. Bij zware misdrij ven speelt vooral het vergel dingsbeginsel een rol. Bij kleine re vergrijpen prevaleert de pre ventie bij de ten uitvoer legging van de straf', aldus de landsad- Op het argument van mr. Nou- wen dat de „Drie van Breda", van wie Kotalla er één is, gedis crimineerd zouden worden om dat zij Duitser zijn, antwoordde mr. Drooglever Fortuijn dat de „Drie van Breda" nog gevangen zitten uitsluitend vanwege de ernstige aard van hun misdrij ven en bepaald niet omdat ze Duitser zijn." De Haagse rechtbank zal dins dag 29 juli om tien uur uit spraak doen. In het begin reageerde de New Yorkse politie nog uitermate kalm toen een onbekende jongeman het had „gepraat", ontstond aan de voeten van Lin- kolossale standbeeld van Abraham Lincoln had coin een vervaarlijke vechtpartij. De jongeman beklommen en doodgemoedereerd op een van verwondde drie agenten zodanig, dat zij naar een zijn stenen knieën was gaan zitten. Later ver- ziekenhuis gebracht moesten worden. De onver- dween die kalmte, want toen men de jongeman laat werd toch overweldigd en doorgestuurd naar na ruim een uur praten van zijn verheven zitplaats een psychiatrische inrichting ter observatie. Investering van zeven miljard DEN HAAG (ANP) DSM (Staatsmijnen) gaat in de komende jaren tot en met 1980 ongeveer zeven miljard gulden investeren. Hierdoor zullen in Neder land 2.800 nieuwe arbeidsplaatsen ontstaan waarvan 1100 bij de DSM-bedrijven en ongeveer 1700 buiten het bedrijf. DSM wil ongeveer 900 miljoen gulden investeren in uitbreiding van haar grondstoffenbasis, waardoor binnen de onderne ming 500 nieuwe arbeidsplaat sen zullen ontstaan. Zodra de overheid de noodzakelijke ver gunningen verleent, wil DSM op haar lokatie in Limburg begin nen met de bouw van een nieu we grote kraker die zowel de raffinaderij-produkten nafta als gasolie zal kunnen verwerken tot grondstoffen voor chemische produkten. Gelijktijdig is ver gunning aangevraagd voor een nieuwe ammoniakfabriek die - evenals de kraker - de basis' vormt voor bestaande en weer nieuw geplande volgfabrieken. Britten slecht gekleed LONDEN (Rtr) Britse man nen kleden zich slecht. Zij zul len binnenkort onderaan de Eu ropese kledingranglijst staan, zo meldt de Britse federatie van confectie-bedrijven. Gedurende twee maanden zijn mannen op straat bestudeerd. Naar de smaak van de federatie ziet één op de drie eruit alsof hij door de liefdadigheid aange kleed is. Volgens de confectievervaardi- j gers geeft de doorsneeman min- j der dan een pond (ruim vijf gulden) per week uit aan kleren en is maar een op de twintig Britten werkelijk goed gekleed. Een paar jaar geleden werden de Britse mannen nog tot de bestgeklede in Europa gere- van het volgend jaar met de bouwwerkzaamheden kan wor den begonnen. Voorts zullen gedurende de bouwperiode (circa 30 maanden) 1500-2000 man ter plaatse bij de constructie van de projecten werkzaam zijn. De verdere uit bouw van de volgprodukties in nieuwe fabrieken voor kunst stoffen, grondstoffen voor synt hetische garens en vezels, etc., waarvoor beide installaties als grondstoffenleverancier een centrumfunktie hebben, zal nog eens verscheidene honderden directe arbeidsplaatsen in Lim burg met zich mee brengen. De nieuwe kraker, die een capa citeit krijgt van 450.000 ton etheen per jaar moet met de nieuwe ammoniakfabriek -aan gevraagde capaciteit 440.000 ton ammoniak per jaar - voor de chemische activiteiten in Lim burg worden gezien als de be langrijkste kern van het investe ringsprogramma tot en met 19.80 maak je niet dik stimorol kauwgom eet je niet op Overvaller zat in kast AMSTERDAM (ANP) Nog geen uur na een gewa pende overval op een agentschap van de gemeen tegiro in de Amsterdamse Chassestraat heeft de poli tie gistermiddag in een ca fé vlak naast het agent schap de vermoedelijke da der aangehouden. Tegen half een stapte een met een revolver gewapen de man het agentschap bin nen. Dreigend met dit wa pen dwong hij de houdster van het agentschap een plastic tas te vullen met geld. Nadat zij dit had ge daan, verdween de man met zijn buit. De politie, die vlak na de overval ter plaatse was, vermoedde dat de dader een naburig café binnen was gevlucht. Ver borgen in een kast op de eerste verdieping trof men de 18-jarige in Paramaribo geboren man aan. In een andere kast werd de tas met geld, ongeveer driedui zend gulden, gevonden. LONDEN (AP) Voor veel Britse va kantiegangers is de vakantie onder de Spaanse zon een teleurstelling gewor den. Uit verhalen in Britse kranten zou zelfs kunnen blijken, dat men het dit jaar nog slechter heeft getroffen dan de Nederlanders, die onder meer op Mal- lorca door dubbele boekingen door ho teliers, gedupeerd werden. Het grote probleem voor de Britten was in elk geval hetzelfde: het gebrek aan hotelka mers. „De Spaanse chaos", zo luidde een kop in een van de Britse kranten. „Waarom de Britten Spanje beu zijn", stond boven een verhaal in een ander blad. Nadat het grote reisbureau Court Line vorig jaar over de kop is gegaan en veel hotelkamers leeg waren blijven staan zonder dat daarvoor enige vergoeding werd gegeven, wilden de Spaanse hote liers geen risico nemen, zo redeneren de Britten. Daarom boekten zij teveel gasten om zeker van een volle bak te zijn. Wanneer alle gasten op komen dagen worden sommigen van hen van hotel naar hotel gestuurd of moeten zij genoegen nemen met veldbedden. Volgens de schattingen zullen zeker 500 van de 109.000 Britten die twee weken Spanje hebben geboekt, deze week geen plaats krijgen. Wanhopige Spaanse toeristenfunctionarissen heb ben al toeristen, die een chartervakantie hadden geboekt, ondergebracht in een vijfsterrenhotel om dat hun faciliteiten in Benidorm vol waren. In een ander geval werden vijf dames op een hotelkamer gepropt. „We hadden zelfs geen ruimte om onze koffers uit te pakken", aldus een van hen, „ik voel me net een gevangene", zo klaagde een 21-jarige gas fitter uit Londen. En wanneer de eerste klachten zijn geuit volgen er meer. „Het is walgelijk om in het buuenland te vertoeven", zo verklaarde een 17-jarige jonge man uit Glasgow. „Gisteravond moesten we 150 peseta's betalen voor een glas water in een disco bar. We begrijpen niets van de menukaarten en in al het eten doen ze knoflook". Tilburg kan tekorten van Beekse Bergen niet dragen TILBURG. (ANP) B. en W. van Tilburg hebben het bestuur van de Beekse Bergen laten we ten de sterk opgelopen tekorten van het recreatieoord niet meer te kunnen dragen. Het verlies van de Beekse Bergen over 1974 bedroeg 1.750.000. Hiervan moet Tilburg 1,2 miljoen beta len. „Een verontrustende en ernstige zaak, vooral omdat dit bedrag door de gemeente uit de reserves moet worden gedekt. En de reserves zijn de laatste jaren al sterk verminderd", al dus B. en W. in een mededeling aan de gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders hebben de Beekse Bergen laten weten dat zij een verandering in de exploitatie-opzet wensen. Ook eist het college dat zij tus sentijds wordt voorgelicht over het reilen en zeilen van het re creatie-oord. Dit, aldus B. en W., om in de toekomst soortgelijke onaangename verrassingen te voorkomen. Nederland spaart weer DEN HAAG (ANP). In de eerste drie maanden van dit jaar hebben de Nederlandse consumenten ruim een miljard meer gespaard dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar, zo blijkt uit een overzicht van de Rabobank. In de eerste drie maanden van het vorige jaar vond nog een ontsparing plaats van 401 mil joen gulden, in het eerste kwar taal van 1975 werd 684 miljoen aan de spaarrekeningen bij de spaar- en andere banken toege voegd, een verschil van bijna 1,1 miljard gulden. De sterke toene ming van de spaarlust heeft zich in april voortgezet, want of schoon de gezamenlijke cijfers van de spaarinlagen bij de han delsbanken nog niet beschik baar zijn, blijkt uit die van de Rabobank zelf en van de spaar banken, dat er weer veel werd gespaard. Bij de Rabobanken werd 270 miljoen meer gespaard dan verleden jaar, bij de Rijk spostspaarbank 99 miljoen gul den, bij de spaarbanken 24 mil joen gulden meer dan verleden (Van onze correspondent). BRUSSEL. - De ministers van Buitenlandse Zaken van de EG hebben gisteren in Brussel be sloten tot de oprichting van een rekenkamer voor de Europese Gemeenschap. Deze rekenka mer zal zich uitsluitend bezig gaan houden met het beoorde len van de doelmatigheid van de uitgaven van EG, die via bepaalde Europese instanties namens de gemeenschap wor den gedaan. De rekenkamer zal zich voorna melijk gaan bezighouden met de niet verplichte uitgaven van de gemeenschap zoals allerlei gif ten en-leningen van de EG aan derden, meestal arme landen. Het is overigens geen geheim dat de steeds stijgende uitgaven van de gemeenschap naar het oordeel van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken eens aan een grondig doelmatig heidsonderzoek moesten wor den onderworpen om verspilling van geld tegen te gaan. Intussen kost de oprichting van deze re kenkamer op zijn minst toch wel weer enkele miljoenen gul- Ad Vrijsen naar landbouwschap UTRECHT (ANP) Ad Vrij sen, hoofdbestuurder van de voedingsbond NKV, gaat deze bond op 1 augustus verlaten. Hij heeft een functie aanvaard bij het landbouwschap in Den Haag. Hij gaat daar werken bij de hoofdafdeling sociale zaken en zal zich in het bijzonder be zig houden met de positie van de agrarische werknemer. De heer Vrijsen (47) is 16 jaar werk zaam geweest in de katholieke vakbeweging. Laatstelijk was hij voorzitter van de vakgroe pen zuivel en vleeswaren bed rij ven van de voedingsbond NKV.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7