Mondje dicht over In den Gapenden Eter De Overbrugging kan nog wel versterking gebruiken STEEKPROEF Gevangenisstraf voor verslaafde arts Meer bloemen dan ooit in Rijnsburgs corso Oegstgeest in oude ansichten WOENSDAG 23 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel Onder redactie van Jantje van Lëvde- tel. 071-22244 tst.17. Jean Pesijnhofje Bewoners van het Jean Pesijn hofje, nabij de Kloksteeg, heb ben aktie ondernomen om hun hofje enigszins op te knappen. Daartoe is midden in het hofje een bus geplaatst waarin bezoe kers geld kunnen deponeren om de opknapbeurt mee te helpen bekostigen. Het geld zou in eer ste instantie besteed worden aan vernieuwing van de dakgo ten, omdat deze lek zijn. De kosten daarvan lopen echter in de duizenden guldens. Tot nu toe hebben de bewoners onge veer 250 gulden bijeengebracht: een druppel op een gloeiende plaat. Het geld wordt nu waar schijnlijk besteed aan de aan schaf van verf. Momenteel zijn wel allerlei besprekingen bezig tussen de diverse instanties die de vernieuwing kunnen finan cieren, zodat het Jean Pesijn hofje behouden kan blijven. Meijer stopt De leerlingen en docenten van de Bonaventura scholengemeen schap zullen met ingang van het nieuwe schooljaar een ver trouwde verschijning moeten missen: de heer M. P. F. Meijer, die gedurende 35 jaar als docent geschiedenis en maatschappij leer aan de scholengemeen schap verbonden is geweest, heeft zijn werkzaamheden nu, drie jaar na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de finitief stopgezet. Ook achter zijn banen bij verschillende avondopleidingen heeft hij een punt gezet. Mijnheer Meijer werd 10 okto ber 1907 in Hoogmade geboren, na een gedeelte van zijn jeugd daar te hebben doorgebracht, ging hij in Beverwijk op kost school. In Leiden was hij onder wijzer bij diverse lagere scho len, totdat hij in '39 vlak voor de oorlog verbonden werd aan het St. Bonaventura Lyceum. Tour de Frats De Leidse ploegen nemen voor aanstaande fJbsities in de Tour de Frats, een wielerron de door heel Nederland voor jongens en meisjes van 9 tot en met 16 jaar. Dat is overi gens niet zo vreemd, want van de 82 deelnemers komen er 43 uit Leiden. Bij de jongens voert de Lola-ploeg het klas- semen t aan, bij de meisjes de Hopa-ploeg met als tweede de Ge Hof enk-ploeg. In het indi viduele klassement staat Ro bert Drost op de derde plaats. Bij een valpartij gisteren was o m. de Leidenaar Kees v.d. Willigen betrokken. Hij is daardoor gewond aan zijn been en moet voorlopig vier dagen meerijden in de bezem wagen. De tour is maandag gestart in Arnhem. De eerste rit ging via Emmerich (Duits land) naar Doetichem. Gister avond arriveerde de tour in Deventer en vandaag gaat de derde etappe richting Harder wijk. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft gisteren de 37-jari- ge vrouwelijke arts J. M. van W. uit Oegstgeest wegens overtreding van de opiumwet veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van twee en aftrek van voorarrest. De officier van justitie had twee weken geleden tegen haar drie maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist. Na een operatie was de arts verslaafd geraakt aan het verdovende middel pethidine. Nadat de hoofdinspectie van de volksgezondheid een onderzoek had ingesteld durfde haar huisarts het middel niet meer te verstrekken. Daarom schreef verdachte zelf recepten uit op naam van niet bestaande patiënten van haar en haalde zij bij apotheken in diverse plaatsen van ons land het gewenste middel. De arts heeft reeds meermalen getracht van de verslaving af te komen, hetgeen nu na behandeling zou zijn gelukt. De rechtbank beval .psychiatrisch toezicht en indien dat noodzake lijk blijkt opname in een verpleeginrichting aan. Steekproef is een zomerse zwerftocht langs Leidse eetgelegenheden. We doen daarvan onverbloemd verslag. Onze mening is louter persoonlijk en geba seerd op een eenmalig bezoek. We kondigen een steekproef niet van tevoren aan en maken onze identiteit pas na de maaltijd bekend. Schrijven over bistro In den Gapenden Eter aan het Rapenburg 97 brengt het risico met zich mee dat straks iedereen er heen wil. Dan wordt het er helemaal stampend druk en gaat eigenaar A. J. Ouwerkerk natuurlijk óf zijn prijzen sterk verhogen of uitbreiden of rentenieren of komt er anderszins ellende waardoor In den Gapenden Eter voor ons zelf als adresje verloren gaat. Aan onze bereidheid toch verslag uit te brengen is dan ook de voorwaarde verbonden dat het navolgende niet aan derden zal worden overgekletst. Goed. Bistro In den Gapen den Eter is een superieure eetgelegenheid. Zich voeden is daar een uiterst genoegelijk feest. Bij ons bezoek althans konden we niets ontdekken dat voor verbetering vatbaar zou zijn. De maaltijd is er verrukkelijk. De inrichting gezellig. De bediening vriendelijk en attent zonder onderdanigheid. Extra aantrekkelijkheid die van de Gapende Eter deel uit maakt is de "levende muziek". Tijdens onze aanwezigheid tekende daarvoor troubadour Peter Maden. Die zingt en speelt zó fnaai, dat we een paar ogenblikken lang het storende gevoel kregen dat het onzerzijds min of meer onbeleefd was om vrolijk te babbelen en te klinken zonder zijn inspanningen de aandacht te geven die deze verdienen. Maar hetzelfde ervaren we ook in een bar waar goeie muziek wordt gemaakt, dus dat gevoel zal wel erg persoonlijk zijn. De maaltijd. We kozen een paté provenO ale/oxtail clair vooraf en als hoofdgerecht een varkenshaas in groene peper- saus/entrecóte grillé met Roquefort. Alles even goed. De paté, met knoflook en olijf, geserveerd op een met rauwkost opgemaakt plankje had een heel eigen, zachte smaak en bleek bij navraag bereid door kok/eigenaar Ouwerkerk zelf. Aan de ossestaartsoep viel op dat hij met groente was bereid. De varkenshaas was zacht, niet smelt-zacht met een unieke saus. De groene peper waarnaar deze is genoemd komt uit Madagascar. De entrecóte wekte herinneringen op aan een vakantie-etentje jaren geleden ergens in de Ardennen. Ten slotte de wijn (du patron): die dronk ongemerkt weg; een wijntje dat dienstbaar is zonder aandacht te vergen. Het interieur van de Gapende Eter draagt een echt bistro-ka rakter. Bruin (tegen de wanden voormalige kerkbanken) met oranje bekleding. Een vrij kleine ruimte, zo ingedeeld dat het aantal te ontvangen gasten maximaal is en met een open keuken. Omdat ook die laatste vrij klein is (Ouwerkerk wordt door één collega-kok geassisteerd) is de menu-kaart noodza kelijkerwijs beperkt. Een bezwaar is dat niet omdat de aangeboden gerechten regelmatig wisselen. Voor het overige zijn we gauw klaar. Bij afwezigheid van kritiek kan de eigenaar in dit geval ook geen weerwoord geven en volstaan we met er op te wijzen dat hij 8 jaar chef-kok is geweest in restaurant Allemasgeest, anderhalf jaar geleden voor zich zelf is begonnen en 33 jaar oud is. Een beeld van de financiële tegenprestaties die men geacht wordt te leveren bij een bezoek aan de Gapende Eter: paté provenQ ale4 oxtail clair 3 varkenshaas in groene pepersaus13 entrecóte grillé met roquefort 12,50 karaf rode wijn 6 koffie 1,25 Gourmet De leden daarvan vormen een duidelijke groep waar een lri- ma sfeertje hangt. Eén keer per week komen de leden bij elkaar in de Harte- brugkerk om nieuwe liedjes in te studeren. Door de bandle den wordt wel geprobeerd mu ziek te schrijven, maar dat wil nog niet erg lukken. Een twee de of derde stem echter kun nen ze zelf aanpassen. Het ligt in de bedoeling straks ook En gelstalige liedjes ten gehore te brengen. De versterkers en boksen zijn zelf gemaakt, voornamehjk door H.T.S.'er Anton Montagne. Verder houden ook enige jon geren zich bezig met het sa menstellen van teksten, onder leiding van pater Demmers, die ervoor waakt dat de tek sten niet ingaan tegen de be staande dogmatiek. „Duizend poot" Gerard v.d. Hulst zorgt dat teksten en liedjes getikt en gestencild worden. Deze boek jes zijn tijdens de eucharistie- vering te koop voor 25 centen. Hiervan worden de onkosten gedekt en het overige geld wordt verdeeld tussen „Over brugging" en de jeugdbewe ging „Hartebrug". Op 13 sep tember beginnen de jongeren missen weer. In oktober wordt een bijeenkomst georgani seerd met als thema de „Eu charistieviering". Vragen als „wat doen we hier eigenlijk en waarom" zullen daarbij aan de orde worden gesteld. Henk v.d. Post Van een onzer verslaggevers Leiden De eucharistievierin gen in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat worden steeds moderner. Rustig pro beren jonge mensen de tradi tionele missen te vervangen door eigentijdse, ook voor jon geren aantrekkelijke, eucha ristievieringen. Daarbij wordt niet uitsluitend gelet op de re latie mens - God of mens - kerk, maar ook op de onder linge verhouding: een hechte band tussen de mensen die de missen bezoeken en de men sen die ze verzorgen. De naam van de jongerengroep ligt in verband hiermee voor de hand: „Overbrugging". De naam is echter niet alleen daaraan ontleend, maar ook aan de naam van de parochie: Hartebrug. „Je moet geen oude schoenen weggooien, voordat je nieuwe schoenen hebt"; vertelt initia tiefnemer Jan Lemmers (35), die toevallig ook nog werk zaam is in de schoenenbran che als filiaalhouder van een bekend bedrijf. Hij bedoelt te zeggen dat je niet van de ene op de andere dag met de meest revolutionaire jongeren missen kunt komen. Lemmers: „Het is een groeiproces: lang zaam aan moeten nieuwe ideeën worden toegevoegd, zo dat de eucharistievieringen ge leidelijk anders worden van opzet. De vrij behouden bewo ners van de, gedeeltelijk ver grijsde, Leidse binnenstad krijgen zodoende niet de schrik in hun leven. Zowel jongeren als ouderen moeten een eucharistieviering als pret tig beleven". Volgens algemeen leider Karei van Engelen, in het dagelijks leven onderwijzer aan de Har- Het orkestje van de Overbrugging. Van links naar rechts de gitaristen Anton Montagne, Chris Driessen en Ad v.d. Geest. Aan de piano Lukas Jansen, lid van de tekstgroep, op de piano algemeen leider Karei van Engelen en voor de piano initiatiefnemer Jan Lemmers. tebrugschool, stimuleert dit soort missen het kerkbezoek door jongeren, Karei: „De jon ge mensen beleven iets nieuws. Karei: „De jonge men sen beleven iets nieuws. Ze hebben een bepaalde afkeer van de traditionele eucharis tievieringen omdat in deze bij eenkomsten altijd weer dezelf de handelingen worden ver richt en dezelfde gebeden wor den uitgesproken". De jongerengroep „Overbrug ging" bestaat nu een kleine twee jaar. In deze betrekkelijk korte periode hebben ze een koor bijeengebracht van onge veer 35 leden, inclusief het be geleidend orkestje bestaande uit: Chris Driessen, Anton Montagne, Ad v.d.Geest, Wil lem Jansen en Marianne Boon. De liedjes worden op bestaan de muziek gemaakt door pater van Sasse van LJsselt uit Wou- brugge. Hij is tevens repetitor. Tijdens de bijeenkomsten in de kerk wordt het koor niet begeleid door een dirigent. Daarnaar zijn de leden naar stig aan het zoeken. Tevens wordt een drummer gezocht. Dirigent en drummer moeten echter wel interesse tonen in het werk van „Overbrugging". Oegstgeesterweg, Brouwer straat, Noordeinde, Petr. van Saxenstraat, Evertsenstraat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Heren weg, Kerkstraat, Vliet N.Z. Koestraatbrug, Graaf Floris- laan, Oegstgeesterweg, Rijns- burgerweg; 13.55 uur Oegst geest: Rijnsburgerweg, Rijn- zichtweg, Leidse Buurt, Ge versstraat, Leidsestraatweg; 14.20 uur Leiden: Rijnsburger weg, Stationsplein, Stations weg, Steenstraat, Blauw- poortsbrug, Haarlemmer straat, Pelikaanstraat, Hooi gracht, Hogewoerd, Bree- straat, Noordeinde, Rem- brandtstraat, van 16.00 tot 17.00 uur pauze in Doelenka zerne, Witte Singel Zoeter- woudsesingel, Hoge Rijndijk, Leiderdorpsebrug, Persant Snoepweg, Van der Valk Bou- manweg, Tollenaersingel, Van Diepingenlaan, Laan van Ou derzorg, Van Poelgeestlaan, Van der Marckstraat, Lijn- Hier stappen de figuranten van de wagens. In gesloten colonne worden de praalwa gens naar de Noordwijkse Ko ningin Wilhelminaboulevard vervoerd, waar zij tot zondag avond 3 augustus gratis te be zichtigen zijn. De bloemenhulde van het fees tende bollendorp wordt de week na 3 augustus voortgezet met een bloemententoonstel ling in gebouw „Blom" van 5 tot en met 9 augustus en met het befaamde kindercorso dat op 7 augustus om 10 uur van start gaat. Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Bij de Europese Biblio theek in Zaltbommel is onlangs het tweede deel van „Oegstgeest in oude ansichten" verschenen. De samensteller van het eerste deel, mr. B. C. van Krieken, is andermaal in het gemeentelijk archief gedoken omdat, naar hij in het voorwoord meldt, grote belangstelling voor het eerste deel van „Oegstgeest in oude ansichten" was. Het speurwerk van de heer Van Krieken heeft geresulteerd in een verzameling van zesen zeventig afbeeldingen van Oegstgeest, tus sen ongeveer 1900 en 1935. Op de ansichten zijn onder meer de Zandsloot, die vroeger langs het bos van Endegeest liep, de blauwe tram, de verbinding tussen Leiden en Haar lem en het grote bollenveld dat zich voor huize „De Grunerie" uitstrekte, te zien. De samensteller legt vooral de nadruk op de bijna landelijk rustige aanblik, die Oegst geest in het begin van deze eeuw bood. Het boekje kost 19,90. De winkeliers van „Oegstgeest Actief" in 1930. Zittend van links naar rechts- de heren Dirkse, Hienkens, Duyverman, Van der Burg (voorzitter), burgemeester Van Gerrevink, Singeling en Nouwens. Staand: Van Nieuwkoop (koster van de Groene Kerk), Van der Luit, Lubbe, Schoneveld Kraan, Pos, Bakker, Van Iterson, Nulle, mevrouw R'ubenkamp, Van Egmond, Rubenkamp, mevrouw Van Gerrevink, dr. Timmermans, mevrouw Timmermans. Van Breda, gemeentesecretaris Reitsma, De Rooy, mevrouw Kamsteeg, Donk, Hoogeveen, Oudshoorn, mevrouw Schrijvers, Van der Heyden. Nouwens jr. Lubach, Van der Leeden, Van Bellen en Schrijvers. Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG Rijnsburg zal van 31 juli tot en met 10 augustus bol staan van de fes tiviteiten rond het 1000-jarig bestaan van de gemeente. Ab soluut hoogtepunt hiervan is het bloemencorso, dat vooi die gelegenheid een historisch tintje is aangemeten. Zoals wij reeds eerder meld den geeft de minister van eco nomische zaken, drs. R. Lub bers op 1 augustus het start sein voor dit jaarlijks terugke rend bloemengebeuren. 's Avonds kunnen de wagens die ontworpen zijn door de Leidenaar Joop Visser en die vorm hebben gekregen ondei leiding van de Oegstgeestei bloemsierkunstenaar Willem Buurman, tot elf uur worden bezichtigd in de veilinghallen. In totaal vijftien praalwagens en dertig met bloemen opge sierde personenauto's zullen zaterdag een twintig kilometer lange route rijden. Reeds vorig jaar september zijn Joop Vis ser en Willem Buurman aan het werk getogen om juist dit corso tot een succes te maken. Meer dan honderdduizend zo merbloemen en planten in alle soorten die maar voorradig zijn, worden in het corso ver werkt. Op zaterdag 2 augustus start de kleurrijke stoet om 1 uur op het terrein van veiling „Flo ra". De route is als volgt: Rijnsburg: Rijnsburgerweg, Een voorproefje van de rijdende bloemenpracht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3