Qowa/nt trengere controle p visvangst geëist Het weer bepaalt verkeersdrukte we maken het goed met 'n bloemetje Fanfani na 3-daags debat verslagen Goncalves heeft moeite met vormen van kabinet Brons op zwemestafette Hannie van Leeuwen staatssecretaris? NETJES Alleen Indonesische Zuidmolukkers mogen terug naar Indonesië Woensdag 23 juli 1975, 65e jaargang no. 20176 DAGBLAD \/OHR ZUID-HOLLAND 1 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 - Giro 103003 - Bank Amro bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J. J Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune rertenties (excl. B T W f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging tel 071- 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2,81kwartaal 36,32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Politieke film De Franse film „Z", gemaakt naar het gelijknamige Griekse boek, bevat een aanklacht tegen het kolonelsbewind. Vanavond te zien op Ned. II om 20.20 uur. Op Ned. I om 21.30 uur wordt door Charles Aznavour en Liza Minelli de liefde bezongen. Veel wind Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige zuidwes telijke wind. Maximumtempera turen rond 20 graden. Morgen zon: 4.49—20.43. Maan: 20.48—6.21. Schev. hoogw.: 3.42—16.09. Laagw.: 11.46. mi (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG In de visserijwereld is >n gespannen situatie ontstaan, nu de ederlandse Vissersbond gedreigd heeft jn medewerking in te trekken bij een perking van de vangst van tong en chol. In een brief aan minister Van der ee heeft de bond een scherpere contro- geëist op de naleving van de regel in- sn. Komt die controle er met ingang in aanstaande vrijdag niet, dan doet Vissersbond niet meer mee aan de eperking. De bond zal dan zijn leden adviseren zich niet langer te houden aan de regelingen en waarschijnlijk zal bondsvoorzitter K. Hoekstra zich dan terugtrekken uit het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Bij de bond zijn de meeste kustvissers aangesloten uit het gebied tussen de Zuidhollandse eilanden en Delfzijl. Door dat veel vissers zich niet aan de regels houden, is volgens de bond het Neder landse contingent tong voor dit jaar nu al voor tweederde opgevist. Bovendien wordt binnen de 12-mijlszone gevist door grote schepen, terwijl alleen vissen is toegestaan met schepen van minder dan 50 ton of 300 pk. De bond eist van de minister een doel treffende controle op vissen binnen de 12-mijlszone; tong en schol die onrecht matig gevist is moet in beslag worden genomen, in de ruimen moet naar onder maatse vis worden gezocht en in alle aanloophavens moet gecontroleerd wor den. De bond eist ook naleving van de „wisseldiensten" waarbij schepen met even en oneven nummers elkaar om de twee weken afwisselen. Bij elke overtre ding wil de Vissersbond een hoge boete opgelegd zien. In de brief aan de minister wordt ook aangevoerd, dat thans de controle veel te wensen overlaat: in de ene haven worden processen-verbaal opgemaakt, in een andere worden waarschuwingen uit gedeeld en in een volgende haven is helemaal geen controle. Vissen binnen de 12-mijlszone kan zelfs bijna ongestoord plaatsvinden. De reactie van het ministerie is voorlopig alleen nog maar, dat de brief bestudeerd wordt en „dat geen enkel systeem water dicht is." ■H ïhristina Onas- is ontvangt hier felicitatie- us van haar ersverse echt- |enoot Alexan der Andreades. de 30-jarige EE zoon van een Griekse bankier «cheepsbou- r, waarmee zij isteren in een oorstadje van EE ithene in het uwelijk trad. de eenvoudi- e Grieks-ortho- oxe plechtig- eid waren al ien naaste ver- lanten aanwe- Ook Jackie- Inassis, wedu- re van Christi- la's vader, was iet haar zoon ohn van de (Van onze sportredactie) !ALI Het Nederlandse dames-estafette-team leeft voor een daverende verrassing gezorgd door ijdens de wereldkampioenschappen zwemmen in !ali op de 4x100 meter een derde plaats achter )ost-Duitsland en Amerika op te eisen. De 4.21.45 waarin men aftikte betekende tevens Hannie van Leeuwi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ARP-Tweede-Kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen (49) en woonachtig in Zoetermeer is een serieuze kandi date om staatssecretaris van onderwijs te worden als opvolgster van dr. A. Veerman, die om gezondheidsredenen in augustus zal aftreden. In AR-kringen wordt gezegd dat een definitieve beslissing eerst half augustus te verwachten valt.Mevrouw Van Leeuwen heeft nauwelijks ervaring op onderwijsgebied. Haar specialiteiten in de Kamer zijn sociale zaken en defensie. Desondanks zouden ARP- fractieleider Aantjes en minister Van Kemenade de voorkeur geven aan mevrouw Van Leeuwen gezien haar grote politieke ervaring. LANDING VAN APOLLO OP TELEVISIE (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De NOS-televi- sie zal de landing van de Apol- locapsule morgen rechtstreeks uitzenden. Dit gebeurt via Ne derland II om 22.15 uur. Het VARA-programma „Achter het nieuws" wordt hiervoor korte tijd onderbroken. een verbetering met 3 1/2 seconde van het Neder lands record dat de meisjes in de series al van 4.27.45 naar 4.25.03 hadden teruggebracht. Meest opvallend was nog de prestatie van Enith Brigit- ha. Zij legde haar honderd meter op de vrije slag af in 56.20 seconden, een tijd die ver ligt onder het wereldrecord van zwemcoryfee Kornelia En- Ook een drukbezet politicus als Den Uyl heeft behoefte aan een zorgeloze vakantie temidden van zijn familie. De fotografen zijn echter overal. Hier werd de familie Den Uyl onder Grieks lover ontdekt, waar zij momenteel een kampeervakantie doorbrengen in de buurt van Thessaloniki. Zoals elke rechtgeaarde toerist betaamt, is het poseren geblazen voor de hele familie, terwijl de minister-president dit tafereeltje vereeuwigt voor het familiealbum. Van een onzer Den Haag/Leiden - Het weer zal in de komende dagen grote in vloed hebben op wat de ver keerspolitie noemt het ver keersaanbod op de Nederlandse wegen. Wordt het goed weer, dan zal het behoorlijk druk worden, blijft het weer zoals vandaag of nog minder, dan zal het allemaal wel meevallen. Wat de weersvooruitzichten be treft zal het in de komende dagen vermoedelijk rustig blij ven op de weg. Voor de komende dagen klinkt het namelijk allemaal niet zo zonnig: morgen bijvoorbeeld z. i ventig procent kans, dat het (nu en dan) zal regenen, vrijdag is die kans nog altijd zestig pro cent. De minimumtemperaturen zijn morgen 13 graden en de maximum temperaturen onge veer 18 graden. Voor vrijdag zijn zij respectievelijk 12 en 18 graden. Niet direkt om een zon overgoten kaartje naar huis te schrijven. Als gevolg daarvan verwacht de verkeerspolitie morgen op de Nederlandse wegen „een enigs zins verhoogd aanbod van te rugkerende vakantiegangers aan de grensovergangen zonder p: oblemen'1. Voor vrijdag en zaterdag wordt het „de gehele dag een goed aanbod van vakantieverkeer op de belangrijkste routes. Waar schijnlijk geen verkeersstrem mingen. Als het zaterdag beter weer wordt, dan zien we op .belangrijke wegen toch wel wat stagnatie. Zondag zal het wel drukker op de weg worden. Vooral in de avonduren ver wachten wij in de richting van de Randstad dan de nodige ver- keersfiles", aldus de verkeerspo litie. ROME (UPI-Reuter) De partijraad van de Italiaanse christen-democratische partij heeft zich dinsdagavond met een flinke meerderheid uitgesproken tegen handhaving van Amintore Fanfani als secretaris-generaal. Van de 180 leden van de raad gaven er slechts 69 hun steun aan Fanfani, terwijl zich 103 afge vaardigden tegen hem uitspraken en acht zich van stemming onthielden. De stemming die na drie dagen debatteren werd gehouden, maakte een einde aan de strijd om het al dan niet handhaven van de 67-jarige Fanfani op de post die hij sinds twee jaar bezette. De politicus die verscheidene malen premier is geweest, werd verweten dat de communisten bij de jongste verkiezingen een zodanige winst hebben geboekt dat zij bijna de christen-democraten als grootste partij voorbij zijn gestreefd. Fanfani die zich altijd fel verzet heeft tegen samenwerking met de communisten, had nog een program voor ver nieuwing van de „Democrazia Cristiana" inge diend, maar dit werd als ontoereikend afgewezen. Algemeen wordt aangenomen dat, nu Fanfani is uitgerangeerd, de christen-democraten een radica lere koers zullen inslaan om te proberen het verloren terrein op de communisten te heroveren. Vorige maand waren al zes leden van het centrale partijcomité onder wie drie ministers, afgetreden. Fanfani weigerde echter vrijwillig heen te gaan. Surinaamse Indianen dagen koningin voor rechter PARAMARIBO (ANP) Een groep Surinaamse Indianen heeft koningin Juliana, als hoofd van het Oranjehuis en verantwoordelijk persoon voor haar voorouders, voor het ge recht gedaagd om een schade vergoeding te eisen voor eeu wenlange koloniale onderdruk king. De "Indiaanse raad" zegt het grootste deel van de Indiaanse bevolking in Suriname te verte genwoordigen. Ze eist een ver goeding van SF 160 miljard (omgerekend 224 miljard gul den) wegens schending van de rechten en vrijheden van de mens tijdens het Nederlandse koloniale bewind, wegens de eeuwenlange onderdrukking van de Indianen in Suriname, en wegens verkrachting van de rechten van erfrecht. 'p deze voet voortgaand zullen de '"tse mannen straks onderaan de uropese kledingranglijst staan. ■maar tegenwoordig ziet een van <je drie er uit alsof hij door de iefdadigheid is aangekleed. fen op de twintig Britten is werke- "Jk goed gekleed. Brigitte Bardot: niet zwanger, wel trouwplannen Vrienden van Brigitte Bardot beweren dat de 40-jarige actrice van plan is om in augustus op een geheime plaats in het hu welijk te treden met haar hui dige vlam Miroslav Brozek. Brozek, die van Poolse afkomst is, heeft in een film gespeeld en zich daarna beziggehouden met schilderen en beeldhouwen. Brigitte Bardot heeft onlangs enige weken in haar huis in St. Tropez doorgebracht maar is, naar verluidt, op het ogenblik in Parijs. LISSABON (Reuter-UPI) - Premier Goncal ves van Portugal ondervindt moeilijkheden met het samenstellen van een nieuw kabi net. Drie leden van de demissionaire rege ring hebben geweigerd zitting te nemen in een nieuw kabinet. Ook socialisten, die benaderd zijn, hebben geweigerd deel te nemen en hun leider Soares heeft verklaard dat ieder, die toch deelneemt uit de partij gestoten wordt. Leden van Soares' partij hebben al eerder een ministerpost afgewezen. Zij verlangen het aftreden van Vasco Goncalves, die vol gens de socialisten te sterk partij kiest voor de communisten, en garanties voor de demo cratische vrijheden. De voorzitter van de centrumlinkse PPD, Emidio Guerreiro, ver klaarde dat ook de leden van zijn partij geen deel willen uitmaken van de regering zolang de militairen hun plannen voor een 'volksde mocratie' niet laten varen en garanties ge ven voor de vorming van een democratie naar westers model. In Catelo Branco, Minde en Val de Cambra hebben menigten de kantoren van de com munistische partij aangevallen en in Alcoba- ca, 100 km ten noorden van Lissabon, waar het leger maandag het communistische par- Vasco Gor>cal\ tijbureau ontzette, kwam het gisteren op nieuw tot ongeregeldheden. Onder bescherming van militairen verlieten communistische partijfunctionarissen, ver kleed als militairen, het partijkantoor, dat door honderden betogers werd belegerd. Daarna bestormde de menigte toch het ge bouw, waarin.men nog een man met gehe ven vuist had zien staan. De twee in het gebouw achtergebleven communisten scho ten op de menigte, waardoor een betoger werd gewond, alvorens zij zelf door de woedende menigte bewusteloos werden ge slagen en getrapt. Eurofest '75 trekt duizenden jongeren (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL - Naar schatting tien- tot vijftienduizend jonge ren uit heel Europa zullen van morgen tot zaterdag 2 augustus Eurofest '75 bijwonen op het terrein waar in 1958 de wereld tentoonstelling in Brussel werd gehouden. Eurofest '75 wordt gehouden door internationale jeugdorgani saties. De manifestatie die door de organisatoren uniek wordt genoemd, is een internationale bijbelstudie- en geestelijke toe rustingsconferentie. De bezoe kers van Eurofest zullen vooral worden geconfronteerd met het begrip „discipelschap". Eurofest '75 zal het karakter van een tien dagen durend trai ningskamp krijgen om jongeren nog beter uit te rusten „om de boodschap van Christus te ver spreiden". De dagen op Eurofest '75 begin nen elke morgen met een och tendboodschap van de Oegan- dese Anglicaanse bisschop Ves- to Kivengere of de Mexikaanse evangelist Luis Palau. Daarna gaan de deelnemers naar studie zalen om in zeven verschillende talen studiethema's te behande len en met elkaar te discussië ren. In de middag zullen de deelnemers naar de straten van Brussel gaan om met de inwo ners te spreken. Elke avond is er een evangelisatiebijeenkomst. Tegenvaller voor wandelaars Voorhout Ondanks het veel mindere weer dan op de ope ningsavond is de tweede étappe van de Voorhoutse Vierdaagse voor de organisatoren weer suc cesvol verlopen. Er waren maar weinig wande laars die het dit keer hadden laten afweten. De tocht ging gis teravond over tien kilometer. Velen verkeken zich op die af stand en klaagden bij de organi satoren dat het te lopen traject heel wat meer kilometers telde. Waarschijnlijk ontmoedigd door die lange afstand liepen de meeste wandelaars het traject vrij langzaam waardoor de laat ste contrólepost ook veel langer openbleef dan was gepland. JAKARTA (AFP) Indonesië zal alleen de Zuidmolukkers uit Nederland toelaten die de Indonesische nationaliteit hebben. De secretaris van de Molukse repatriëringscommissie, Sudarmo Djaja- diwangsa, zei vanmorgen in Jakarta dat er van de 35.000 Moluk- kers in Nederland slechts 6.000 Indonesisch staatsburger zijn. De overigen waren Nederlander geworden of staatloos. Djajadiwangsa gaat spoedig naar Nederland voor onderhandelin gen met de Nederlandse regering over hervatting van het rëpatrie- ringsprogram. De Indonesische ambassadeur in Den Haag is op het ogenblik in Jakarta voor instructies over de répatrieringsbe- sprekingen, die volgende maand in Nederland worden gehouden. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! woonplaats stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1