Bronzen medaille estafetteteam was meer dan voor mogelijk werd gehouden Beschuldigingen over en weer na tweede nederlaag ANGELIKA VIERDE Twee suizende schoten Ties Kruize velden vonnis over Argentinië POLOTEAM MIST PERSOONLIJKHEID Coaches twijfelden aan juistheid van stopwatches UITSLAGEN Broers Wegerle speelden nog nooit in sneeuw WOENSDAG 23 JULI 1975 LEIDSE COURANT,. PAGINA II (Van onze speciale verslaggever) CALI De desintegratie van het Ne derlands waterpoloteam voltrekt zich in een allengs hoger wordend tempo. De met inzet van alle beschikbare krachten behaalde overwinningen op Canada en Mexico vergen hun tol. En het team heeft te weinig veldspelers met uitgesproken persoonlijkheid om de teleurstellingen enigszins te kunnen verwerken. Maandag na de met 4-3 verloren ontmoeting tegen Italië was daarvan al sprake, gistermorgen na de vrij kansloze nederlaag met 4-2 tegen de Verenigde Staten was het nog erger. Ook coach Trumbic - de dag tevoren» weggelopen - deed driftig mee in de beschuldigingen, die over en weer klonken. Doelman Evert Kroon, die al jaren mee gaat in het internationale polo-wereldje siste, binnensmonds vloekend, dat voor hem een stel sukkels in het water had gelegen. Trumbic riep vertwijfeld: „Wij spelen mooi tot aan het doel van de tegenstander, dan vergeten wij te schie ten". En de Russische coach, die met het oog op de wedstrijd Nederland-Rus land was komen kijken, merkte op: „Nederland kan niet zwemmen en schieten, die ploeg is geen enkel pro bleem voor ons". Nu de vermoeidheid mee gaat spreken, valt het team in individuen uiteen, die het - wellicht met uitzondering van Nico Landeweerd - niet kunnen maken. Bo vendien begint Mart Bras te lijden aan het zogenaamde aanvoerderssyndroom. Hij verdrong herhaaldelijk de onmach tige Hans van Zeeland van de midden voorplaats om zelf het gevecht op de twee meter aan te gaan. Iets wat hij volstrekt niet beheerst en waardoor hij zijn sterkste troef: het afstandschot niet kan gebruiken. Ook Ivo Trumbic lever de zijn aandeel aan de algemene ver warring. De nationale bondscoach heeft de on aangename eigenschap gedurende een wedstrijd een speler speciaal toe te spreken. Tegen Italië was Hans van Zeeland het slachtoffer, nu was Andy Hoepelman het mikpunt. De Utrechtse poloër, die nog al eens wat eigen initia tief ontwikkelt en in plaats van Toonen in de basisopstelling was opgenomen, kon in de ogen van Trumbic geen goed doen. Het gevolg was dat hij in de derde periode inderdaad de fouten ging ma ken, waarvoor Trumbic vanaf het eer ste moment zo'n angst had gedemon streerd. Nederland was juist een perio de van numerieke minderheid goed doorgekomen (Bras zat op de kant), toen Hoepelman zijn man niet hield en Belganti voor 2-2 zorg droeg. Even later ontging het de Duitser Pollmann, die yoor de tweede achtereenvolgende maal een ontmoeting van Nederland leidde, dat Hoepelman werd weggezet toen Pe ter Schnugg 2-3 maakte. Trumbic had geen keus meer. Hij zette Toonen en Piet de Zwarte in voor Hoepelman en Van Zeeland. Een duidelijke noodgreep, want De Zwarte had in de drie voor gaande ontmoetingen alleen zitvlees mogen ontwikkelen op het reservebank- De inzet van de bijna honderd kilo wegende Amersfoortse kolos had be paald gunstige effecten. De snelle Ame rikanen zoemden als bijen om hem heen zonder hem goed te kunnen af stoppen. Dat leidde ertoe, dat binnen de kortste tijd tweemaal een Amerikaan uit het water werd gestuurd. Maar toen het op schieten aankwam, was de Zwar te al even onbekwaam als zijn ploeg- makkers. Viermaal werd in totaal een situatie met een man meer niet uitge buit. Er werd trouwens veel te weinig geschoten: viermaal in het eerste en tweede kwart, slechts tweemaal in de derde periode en driemaal in het laatste Het scoreverloop was: Van Zeeland 1-0, Ja mes Kruse 1-1, Landeweerd 2-1, Belfanti 2-2, Peter Schnugg 2-3, James Ferguson 2-4 (straf- Uitslagen finalegroep: Joego Slavië-Roemenië 8-4; Verenigde State n—Nederland 4-2. (0-0, 2-1, 0-2, 0-1). CALI De Amerikaan Phil Boggs heeft tijdens de wereld kampioenschappen te Cali zijn wereldtitel schoonspringen (3- meterplank) behouden. Hij eindigde met een voor sprong van negen punten op de Italiaan Klaus Dibiasi. De derde plaats was voor de Rus Strakov. Phil Boggs weer kampioen van de drie meterplank Twee jaar geleden werd Boggs te Belgrado voor de eerste keer wereldkampioen. De uitslag is: 1. Phil Boggs (VS) 597.12 punten, 2. Klaus Dibiasi (Ita) 588.21, 3. Viatsjeslav Strakov (Rusl) 577.59, 4. Patrick Tim Moore (VS) 555.60, 5. Giorgio Cagnotto (Ita) 549.45, 6. Falk Hoffmann (ODD 537.45, 7. Frank Taubert (OD1) 508.26. 8. Norbert Huda (WD1) 503.37. CALI Na de verplichte oefeningen van het kunst zwemmen, waaraan 60 meisjes deelna men, staat de door Chris Jeffers getrainde Nederlandse ploeg bij de teams op de vijfde plaats. Wat die solo's betreft schoof Angelika Honsbeek één plaats op en verdrong zij de Europese kampioene Jane Holland van de vierde plaats. Bij de duetten staan Angelika Honsbeek en Helma Gluvers vijfde. Bij de verplichte oefeningen werden de volgen de zes figuren verwerkt: de contra dolfijn (moeilijkheidsfactor 1.7), de flamingo met hele draai (2.1), de bruinvis (1.6), de kraanvogel (2.1), de overslag voorover (1.5) en de barracuda met halve schroef (1.9). Het geheel werd beoordeeld door drie jury's en nam twee en een half uur in beslag. In de Nederlandse ploeg deed Marij ke Engelen het duidelijk beter en Metty de Jong slechter dan verwacht. Lida van der Veen behaalde een totaal van meer dan drie punten, slechter dan dat van reserve Catrien Eyken. Aangezien de reglementen zijn veranderd heeft het echter geen ziin dezelfde truc toe te passen als twee jaar geleden in Belgrado, toen één van de vaste leden van de groep „ziek" werd en de reserve met behoud van haar hoger punten totaal mocht invallen. De totalen van de Nederlandse meisjes, (met daarach ter tussen haakjes de plaats, die zij individueel behaal den): Angelika Honsbeek 74.850 (20), Marijke Engelen 70.553 (30), Helma Gluvers 70.133 (31), Willy Bolsen- broek 68.251 (38), Infrid Weurman 67.750 (40), Metty de Jong 66.717 (43), Catrien Eyken 65.816 (45) Vera Verloop 64.950 (48) en Lida van Veen 62.516 (51). De stand bij de solo-zwemsters is: 1. Gail Johnson (VS) 86.573, 2. Sylvie Fortier 85.366, Yasuko Unesaki (Jap.) 83.616, 4. Angelika Honsbeek (Ned.) 75.317, 5. Jane Holland (GB) 74.850, 6. Donella Bumdge (Austr.) 111.333. Stand bij de duetten: 1. Ver. Staten 82.433, 2. Canada 81.233, 3. Japan 80.0995, 4. Groot-Brittannië 75.650, 5. Nederland 72.725, 6. Australië 71.450. Stand bij de groepen: 1. Ver. Staten 82.313, 2. Japan 79.191, 3. Canada (Van onze speciale ver slaggever) CALI - Van al degenen, die het wereldkampioen schap zwemmen in Cali met stoutmoedige voor spellingen tegemoet zijn getreden is Bert Sitters voorlopig de enige, die zich aan zijn woord heeft gehouden. Zijn dames wisselslag-estafette deed zelfs meer dan de nationale zwemcoach voor mogelijk had gehou den. Toen het kwartet Paula van Eyk, Wijda* Mazereeuw, José Damen en Enith Brigitha zich 's morgens in de series met een nieuwe nationale re cordtijd van 4,25.03 als tweede voor de finale had geplaatst, schatte Sitters dat het 's avonds nog twee seconden snel ler zou kunnen. Het wer den er uiteindelijk drie en een half en een tijd van 4.21.45. Goed voor een derde plaats achter het ongenaakbare super- kwartet van Oost -Duits- land (4.14.74) en de zich moeizaam handhavende Amerikaantjes (4.20.47). „Tijdens het inzwemmen, wisten we al dat het zou gaan", aldus assistent-trainer Jan Schouten. „De sprintjes gingen zo gewel dig, dat we aan onze eigen klok ken twijfelden". Als één van de weinige ploegen deerde het Ne derland niet dat de finales van de openingsdag van het zwem- programma tot in het oneindige werden gerekt, naarmate de ere- ceremonieën uitdijden tot een festival van officials, koelde de frisse avondwind tamelijk snel het water af tot beneden de vereiste 24 graden. De beloofde wereldrecords bleven uit. Het aantal verrassingen steeg en Oost- -Duitsland - eerst - en de Verenigde Staten - later - kre gen tegenvallers te incasseren, die niet ingecalculeerd waren. Maar het stoorde de concentra tie van de vier meisjes onder de tribune niet Toen zij eindelijk voor het allerlaatste nummer van de avond werden opgeroe pen, pinkelden de lichtjes van de tegen de berghelling achter het stadion gelegen krottenwijk Siloe al uren in het nachtelijk duister. Zoals verwacht kon Paula van Eyk op de rugslag niet helemaal met de besten meekomen. Haar 1.07.67 was voor de andere drie meisjes het startpunt van een dolle achtervolgingsrace. Wijda Mazereeuw trok Oranje terug in derde positie met een onwaar schijnlijk sterke 1.12.83. „Ik kan hetzelf nauwelijks geloven", er kende zij na afloop stralend. „Drie weken geleden was ik in Utrecht al dolblij met een tijd van 1.15, vanmorgen ging het in 1.14 en nu alweer sneller". Sit ters trok er de consequentie uit: „In deze vorm is Wijda Maze reeuw rijp voor een medaille". José Damen nam over voor de vlinderslagbanen. Ze ging rond in 1.04.75 dichtbij het binnen kort tien jaar oude nationale record van Ada Kok (1.04.5). Ergens in de kop van Noord Holland zal Yolanda Aggenbach dit nieuws met gemengde gevoe lens aanhoren. Zij liet voor Cali verstek gaan. Sitters geen ande re mogelijkheid latend dan José Damen in de estafette op te nemen. Ook al had het Brabant se meisje in Utrecht aan geen enkele eis voor selectie voldaan. „José was flink wat te zwaar geworden. Er is hier in die paar weken al twee kilo vanaf ge gaan", gaf Sitters als reden op voor het herstel waaraan hij toevoegde: „Ze zal nog wel een kilo of drie, vier moeten afval len" Eenmaal in die positie was Enith Brigitha geinspireerd voor een glanzende afsluitende prestatie. Haar 56.20 seconden, waarmee ze de totaaltijd op 4.21.45 bracht, ligt duidelijk on der het wereldrecord van En- der. Het zou haar ongetwijfeld tot kandidate numero één voor de wereldtitel van de 100 meter vrije slag hebben gemaakt, als niet Kornalia Ender zelf met een tijd van 55.98 voor het eerst in haar loopbaan in estafette- verband onder de 56 -minuten- grens schoof. Een kandidate voor een medaille is Enith ech ter zeker, getuige het gemak waarop zij in de laatste meters op de Amerikaanse Shirley Ba- bashoff inliep. De enige Nederlandse heren zwemmer, die gistermorgen acte de présence gaf: rugslag-zwem- mer Abdul Ka rim Ressang be reikte de finales niet Met een tijd van 1.00.90 bleef hij steken op een dertiende plaats. Het dameskwartet van links naar rechts Paula van Eyk, Wijda Mazereeuw, José Damen bronzen medaille op. en Enith Brigitha verbeterde tweemaal het nationaal record en eiste in de finale een ,,Ik begin het weer een beetje te leren Ties Kruize scoorde t keer. Fred Schweers aanbevolen als praeses LIHG GSTAAD De wereldijs- hockeybond (LIHG) zal een nieuwe voorzitter moeten kiezen. De thans regerende praeses, (sinds 1933) de 74- jarige Engelsman John F. Ahearne heeft gisteren tij dens het congres van de LIHG zijn aftreden bekend gemaakt. Als zijn eventuele opvolger beval hij de voorzitter van de Nederlandse ijshockey- bond, Fred Schweers aan. (Van onze speciale verslaggever Montreal Het Nederlandse hockey team heeft gisteren tijdens het voor- Olympische toernooi in Montreal onder vonden dat Argentinië niet onaanzien lijk aan kracht heeft gewonnen. Neder land zegevierde weliswaar met 20. waarmee de eerste plaats in groep A werd veroverd (in de halve finales is Pakistan tegenstander), maar de over winning kwam met veel moeite tot stand. De Argentijnen waren attent en vaak op de helft van Nederland te vinden. De afwerking liet echter veel te wensen over en bovendien verkeerde Derk Doyer in uitstekende vorm.„Die jongens zijn sterk vooruitgegaan", zei Ties Kruize na afloop onder de indruk. „Tijdens het toernooi om de wereldtitel, dat in 1978 in Argenti nië wordt gehouden, zal er zeker reke ning met hen moeten worden gehouden". Het was trouwens aan Ties Kruize te danken dat Nederland het kunstgras met een overwinning mocht verlaten. De 22- jarige Hagenaar blijkt na een minder sterk begin in de eerste wedstrijd van zaterdag tegen Groot -Brittannië zijn zelfvertrouwen te hebben hervonden. Zondag straalde zijn ster tegen Mexico met vijf doelpunten, de Argentijnse doel man Julio Cufre moest gistermiddag twee suizende schoten uit strafcorners van de nationale topscorer (hij staat nu op 76 doelpunten uit 58 wedstrijden) la ten passeren. „Ik begin het weer een beetje te leren", aldus een voldaan glim lachende Kruize „Ik had eenmaal eerder vijf treffers in één duel gemaakt. Dat was in 1974 tijdens het toernooi om het Euro pees kampioenschap in Madrid tegen Portugal". Op gang Nederland kwam wat moeilijk op gang. Dat werd er niet beter op toen Ron Steens geblesseerd raakte nadat hij in de twaalfde minuut een stick tegen zijn lin ker enkel had gekregen. Hij bleef nog even in het veld en forceerde vijf minu ten later jeen strafcorner, hoewel de Aus tralische scheidsrechter Getley over het hoofd zag dat de donkere Nederlandse nummer 14 in kansloze positie over zijn eigen benen struikelde. Ties Kruize gaf Nederland de leiding (1—0). Prompt maakte Ron Steens die als spits was begonnen plaats voor Ad Boelaars, die rechtsbuiten ging spelen, terwijl Litjens naar binnen opschoof. Het Nederlands elftal had tijd nodig om het zonder Steens te kunnen stellen en dat gaf de Argentijnen de gelegenheid op te rukken. Maar Doyer stelde zich telkens- zeer kundig op en bleef kalm en beheerst ingrijpen. De beste kans voor Argentinië kwam in de 27ste minuut toen Paolucci' in vrije positie naast schoot. Na rust bleef de Argentijnse druk voorlo pig nog voortduren. In de 43ste minuut moest Dijkerman op de doellijn hulp bieden 'na een schot van Garrafo. Vier minuten later zorgde Ties Kruize voor opluchting in het Nederlandse kamp, dat de opmars van de Zuidamerikanen met gemengde gevoelens had bekeken. Neder land kreeg achter elkaar een lange cor ner en twee strafcorners te nemen. Het eerste schot van „de beul" werd nog gekeerd door de Argentijnse verdediger Disera, bij de reprise kénde Kruize geen mededogen meer. Nederland zal vrijdag in de halve finales van het voor-olympische hockeytoernooi in Montreal uitkomen tegen Pakistan, dat tweede werd in groep b. West Duitsland versloeg gisteravond Pa kistan in een enerverende wedstrijd met 3—2. Door dit resultaat is West Duitsland eerste in de b-groep geworden en Pakis tan tweede. Eveneens in groep A won Groot-Brittan nië met 30 (Rust 1—0) van Mexico. Eindstand groep A: Nederland 3 3 0 0 6 12—1; Argentinië 3 2 0 1 4 4—3; Groot-Brittanniè 3 1 0 2 2 4—3 Mexico 3 0 0 3 0 1—14. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi AANWINSTEN(?) FEYENOORD ROTTERDAM Feye- noord heeft gisteren tij dens een kennisma kingsbijeenkomst met de broers Geoffrey en Steve Wegerle bij mon de van manager Guus Brox verklaard alle ver trouwen te hebben in de voetbalcapaciteiten van de Zuidafrikanen. Niet temin is in het contract de clausule opgenomen dat beiden de overeen komst binnen veertien dagen of na een jaar kunnen opzeggen. Ook Feyenoord behoudt zich het recht voor de ver bintenis die voor twee jaar is aangegaan in de zelfde periode als beëindigd te beschou wen. Guus Brox: „Ver trouwen" „Maar wij verwachten niet dat het zover zal komen", verklaarde ma nager Brox gisteren tij dens een kennismaking met de besnorde en ge huwde Geoffrey (21) en vrijgezel Steve (22). Het onverwoestbare ver trouwen dat de techni sche leiding van de Rot terdamse club in de Zuidafrikanen die eer der uitkwamen voor Ar cadia Shepherds uit Pre toria kennelijk heeft, is gebaseerd op mededelin gen van Marinus Perlee, een neef van de oud- Feyenoorder en café houder Jan Linssen. Perlee heeft Feyenoord via Linssen een jaar ge leden getipt. In gezel schap van het bestuur slid Fred Blankmeyer is manager Guus Brox destijds naar de Zuida- frikaanse hoofdstad af gereisd om beide spelers eenmaal aan het werk te conclusie van beide he ren. Steve Wegerle die in zijn land het afgelo pen seizoen tot voetbal ler van het jaar werd gekroond opereerde bij Arcadia Shepherds op de rechtervleugel ter wijl Geoffrey op de an dere wing speelde. „Het zijn technisch vaar dige spelers waarvan we hopen dat ze zich hier happy zullen voelen. Al beseffen we dat er wel eens aanpassingsmoei lijkheden kunnen ko men. Ze hebben nog nooit in sneeuw en op bevroren velden ge speeld. Daarom hebben ze tijd nodig. Maar het kan natuurlijk gebeuren dat zij terug Daar heb ben we in het contract rekening mee gehou den", aldus de heer Brox. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllH

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11