Tot nu recordomzet Nederlandse tuinbouw Ook hulp voor Westlandse tuinders hij extra-drukte Lelie heslist potentiële concurrent van tulp Onrust bij exporthandel over recente tomatentransactie met prijsgarantie PANIEKVOETBAL IN BLOEMBOLLENBEURS Stichting wordt vereniging Westlandse kwekers op excursie: VAKANTIEUITTOCHT: GROENTEN GOEDKOOP GRILLIG PRIJSVERLOOP KOST TIENDUIZENDEN MAANDAG 21 JULI 1975 Elf procent meer dan tot juli vorig jaar De bloembollenexporteurs hebben kleur moeten bekennen. Ondanks berichten over tegenvallende oogsten van tulpen, hadden ze de laatste weken toch geen haast met het doen van inkopen. Hun devies-tegen-beter- weten-in: er zijn bollen genoeg, wacht maar eens tot het rooien in volle gang is, dan zullen we wel eens zien wie de blanks te billen heeft. Wel, de tijd van afwachten is nu voorbij. De tulpen voor de vroege bloei moeten op heel korte termijn de koelcellen in en voor de allervroegste bloei zijn de behandelingen al begonnen. De kwekers, die zekerheid hebben dat het aanbod van lever bare tulpebollen dit jaar belangrijk minder zal zijn dan in 1974, tonen geen enkele haast en lopen op de bloembollenbeurs dan ook bepaald niet met lange aanbodlijsten te leu ren. Nu móésten de exporteurs zelf komen. Die grote vraag en dat betrekkelijk kleine aanbod had op de bloembollenbeurs een brokje ras-, was- en kleurecht paniekvoetbal tot gevolg. De prijzen van vroege broeitul- pen schoten de hoogte in. Het is niet gezegd dat het spelletje zo zal door gaan. Het is best mogelijk dat de „hausse" al weer voor bij is als U deze regels onder ogen krijgt. Een feit is echter dat er zeer beste prijzen zijn besteed en dat de exporteurs voor veel tulpen nu meer hebben moeten betalen dan ze in het buitenland zullen krijgen. Handel waar geen winst aan zit dus, maar men vergeet er bij te vertellen dat het met de handel in tuin tulpen - voor de markt in de USA bijvoorbeeld - helemaal geen brand is. Het gaat in hoofdzaak om de soorten voor de vroegbroei die nu de koelcellen in moe ten. Hoe het ook zij: twaalven van Prominence noteerden 12,- per 100 en elven van deze tulp deden zelfs 10,-. Kwekers die twaal ven van Christmas Marvel aan te bieden hadden, konden daar 13,- per 100 vd maken en alledaagse soorten als Topscq en Pink Trophy deden 10,- en 11,- pi 100. Apeldoorn, zift twaalf, trok ook nog vu aan en noteerde 8,50 per 100. Voor twa ven van het bekende Kersttulpje Brillia Star telde men in het begin van de beu nog 18,- per 100 neer, maar later opl dag hebben we nog koopbriefjes geziv waarop een prijs van 21,- per 100 prijktf Het is vele jaren geleden dat men zuïït prijzen registreerde, maar ja het is ook va jaren geleden dat we met een tegenvallen! oogst van de laat groeiende soorten te ra ken hadden. In de irissenhandel is het in feite alle! Ideal die goed in de markt ligt. In narcissen gaat, ondanks de uitgesproki matige oogst, heel weinig om en op j hyacintenmarkt heerst zó veel rust, dat h verdacht veel op de stilte van een kerkhj gaat lijken WESTLAND Niet alleen bij ziekte, maar ook bij grotere drukte op de tuinbouwbedrij ven wordt het voor de West landse tuinders in de toe komst mogelijk hulp te krij gen. Daartoe zal de Stichting Hulpverleningsdienst voor de tuinders in het Westland wor den omgezet in een vereni ging. Hulp bij ziekte wordt aanmer kelijk goedkoper. Het is de bedoeling, zo meldt het contac torgaan van de snijbloemen veiling CCWS in Honselers- dijk, dat bij de eerste week van ziekte voor hulp zeventien gulden vijftig per uur wordt betaald, in de tweede tot en met de vijfde week acht gul den vijftig en bij ziekte die langer dan dertien weken duurt zal het verschuldigde bedrag nog maar twee gulden vijftig zijn. Tot op heden kon den alle tuinders die aangeslo ten waren bij een veilingver eniging een beroep doen op de Stichting Hulpverleningdienst. Het wordt nu zo, dat de tuin ders zich moeten aansluiten bij de nieuwe hulpverlenings organisatie, die per tuinder jaarlijks tweehonderd gulden aan contributie vraagt. De contribuanten zijn verzekerd van directe hulp bij ziekte of ongeval. Omdat het Westland nog steeds een arbeidstekort kent, vooral in bepaalde perio den, wil de Hulpverlenings dienst ook zoeken naar oplos singen voor het probleem, dat losse werkkrachten steeds moeilijker te vinden zijn. De bedrijfsverzorgers in dienst van de nieuwe vereniging zijn vakbekwame arbeidskrachten die zelfstandig een bedrijf kunnen runnen. Westlandse tuinders bekijken de lelieteelt in Andijk. ANDIJK Klaas de Jong van het Selectiebedrijf De Jong Lelies uit het landelijke Andijk in West-Friesland is van mening, dat de lelie op de duur zelfs de tulp zal gaan beconcurreren. Dit ook al om dat de houdbaarheid van de lelie beter is dan van de door snee tulp. De oranje-rode le lie, zoals Enchantment, zal volgens insiders beslist de be langrijkste blijven. Afwijken de kleuren, zoals rood en geel, kunnen echter bijdragen om de belangstelling voor de zo zeer gevraagde oranje lelie te stimuleren, aldus Klaas de Jong. Deze ontboezemingen richtte de heer De Jong onlangs tot een groep van ruim vijftig Westlandse tuinders, die op initiatief van Boeket BV uit Lisse, met name van de heren Leen v. d. Ende en Bram Mo lenaar, dit belangrijke toele veringsbedrijf van Boeket be zochten. Tijdens deze geslaagde excur sie werd bijzondere aandacnt geschonken aan mogelijke wij zigingen in het handelsassorti ment, aan de daaraan vooraf gaande veredeling en de weef selcultuur. Een rondleiding over het snel groeiende West- friese bedrijf besloot het zake lijke gedeelte. Tijdens het af sluitende diner, waaraan een forumdiscussie vooraf ging, wees Leen v. d. Ende erop, dat een groep afnemers zich nu duidelijk op de hoogte heeft kunnen stellen van de zorg, waarmee een steeds belangrij ker wordend uitgangsprodukt voor de bloemisterij wordt omgeven. Nieuwe kleuren leliebloemen, die aan de Westlandse bezoe kers werden getoond waren onder meer de rose Specio- sura, de verbeterde Enchant ment (groter en dieper van kleur met steviger bloembla den), de dieprode Pirate en de gele Destiny. Onder nummer waren ook lelies te zien in diverse pasteltinten, zoals li la, brons geel, crème, oranje rood en praktisch wit Overi gens is niet alleen de kleur van belang. Zaken, die daar naast een belangrijke rol spe len betreffen de bloemstand, de stengellengte, de ziektere sistentie, de mogelijkheid van remmen en forceren, enz. Voor het vermeerderen wordt gebruik gemaakt van de me- risteem- of weefselcultuur. Uit opgestelde rijen reageerbuis jes kregen de bezoekende Westlanders een duidelijk beeld van de ontwikkeling van een klein stukje schub (l/15e deel) tot kleine bolletjes. De voeding bestaat uit een bijna kleurloze substantie, die na veel experimenteren is ontwik keld. In het laboratorium van De Jong Lelies wordt gewerkt aan verdere verbetering van deze voedingsbodem. Deze weefsel- cultuur leidt tot verjonging en gaat degeneratie tegen, aldus Klaas de Jong, die eraan toe voegde, dat deze cultuur waar schijnlijk ook een snellere en betere bloei bevordert en een gunstige invloed heeft op de broeiresultaten. De lelie is nog geen jaarron- dartikel ofschoon met extra verlichting veel kan worden bereikt. De risico's worden dan echter aainmerkelijk gro ter en daarom zal dit lang niet altijd verantwoord zijn. De Jong Lelies beschikt over een koelcel met een capaciteit van 22.000 kisten, welke cel van 5.000 m2 als overslagruim te wordt gebruikt. Alle binnen komende lelies, zoals de im port uit de USA en Japan, worden na ontsmetting direct winddroog gemaakt en onder gebracht in de overslagcel. Daarnaast zijn er voor koelen en bewaren nog acht kleinere cellen. Ook het kascomplex werd be zichtigd, waarbij speciaal de grote kas met talloze variëtei ten in -ongekende grootte de belangstelling van de gasten trok. DEN HAAG De Nederland se tuinbouw heeft tot dusver in 1975 een record omzet be reikt, die de omzet van het vorig jaar op gelijke datum met 11 procent overtreft De Westlandse tuinbouw met de zogenaamde Kringveilingen Leiden, Pijnacker en Bleis- wijk, zagen de omzet met 16 procent stijgen. Als voornaamste oorzaak wordt genoemd de gunstiger prijzen voor de late voorjaars-. sla en die voor de tomaten. Tot op 12 juli hadden 90 pro cent van de Nederlandse vei lingen, een totale omzet be reikt van één miljard, negen miljoen gulden tegen 906 mil joen op gelijke datum van het vorig jaar. Een dergelijk omzetbedrag is tot dusver door de Nederland se tuinbouw nog niet bereikt Van 10 procent van het aantal veilingverenigingen in ons land, is op dit moment de om zet nog niet bekend, maar deze wordt naar verwacht, even gunstig. Het omzetbedrag van de drie Westlandse met drie Kringvei lingen, bedraagt tot dusver 504 miljoen gulden tegen 434 mil joen op gelijke datum 1974. Als oorzaak van de gunstige cijfers worden genoemd de be tere prijzen, maar ook de weersomstandigheden, die de tomaten snel deden rijpen. Overigens is de aanvoer van tomaten de afgelopen week nogal gedaald, omdat het weer wat koeler werd en veel toma ten al zijn geplukt. De prijzen zijn verder beïn vloed door het feit, dat de aanvoer van tuinbouwp rod uk- ten uit de landen van het Oostblok aanzienlijk kleiner is dan het vorig jaar. De re den daarvan is onbekend, mo gelijk heeft de sterke regenval het oogsten gehinderd. Er kunnen echter ook andere fac toren gelden. De Oostblok landen betekenen voor de Ne derlandse tuinbouw een ge duchte concurrent. Hoewel uiteraard deze gunsti ge gang van zaken tot dusver voor onze tuinbouw tot tevre denheid stemt, vestigde men vanwege het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Ne derland er toch de aandacht op, dat de thans ingetreden prijsdaling voor de tomaten de situatie nog onzeker laat voor het verdere verloop dit jaar, terwijl ook rekening moet worden gehouden met de ruim 10 procent gestegen algemene kosten, niet in het minst van brandstof en lonen. In vergelijking met vorige week, is er wel het een en ander veranderd ten opzichte van de groentenprijzen. Er dient onmiddellijk opgemerkt te worden, dat naast de vakantie periode, de aanvoer van vollegrondsgewas- sen in het buitenland en de concurrentie daarvan, het prijspeil ook nadelig' beinvloe- den. Door het afnemen van het veilingaanbod van tomaten begin juli, hebben de prijzen zich aanvankelijk gunstig kunnen handha ven. Maar aan deze hoge prijzen is nu een einde gekomen. Ze zijn zeer sterk gedaald en zelfs beneden die van vorig jaar terecht gekomen. Er wordt voor de A-tomaten 5,25 per kistje betaald, hetgeen neerkomt op een kilo-prijs van 67 cent (vorig jaar 74 cent). Deze sterke prijsdaling wordt mede veroor zaakt door de sterke concurrentie van voor al Italië, Roemenië en Bulgarije op de West- duitse markt. In het tomatenaanbod lijkt weinig verandering te komen. De concurren tie zal aanhouden waardoor een gunstige prijsverandering onwaarschijnlijk lijkt. Komkommers De komkommerprijzen herstellen zich moei lijk, hetgeen voor een groot deel wordt- veroorzaakt door de grotere aanvoeren in vergelijking met 1974, te weten een kleine 4 miljoen stuks per week. Het wisselvallige weer heeft ook een ongunstige invloed op de consumptie en de prijsvorming. Het ziet er naar uit, dat de aanvoer van komkom mers de komende week iets zal terug lopen. Het is niet gezegd dat dit een gunstige invloed op de prijs zal hebben. Er kwam een verandering in het prijsverloop bij de aubergines. Aubergines Schreven we vorige week nog over het gunstige prijsverloop bij de aubergines, in middels is hierin verandering gekomen. Voor de meeste sorteringen is de prijs 50 tot 60 cent per kg gedaald en liggen de prijzen nu gemiddeld een gulden per kg lager als vorig jaar. Daarbij dient wel opge merkt te worden dat de aanvoer veel groter was in vergelijking met vorig jaar. Om een indruk te krijgen van deze uitbrei ding volgt hier de totale aanvoer van de maand juni, nl. 700 ton tegen vorig jaar 150 ton. Het laat op gang komen van de produk- tie in de Zuid-Europese landen is er de oorzaak van dat de aubergine-telers van goede prijzen hebben kunnen profiteren. Nu de oogst in Italië goed op gang komt (een van de grootste concurrenten) wordt dit in de prijsvorming in Holland duidelijk merk baar. Het ziet er naar uit dat het aanbod de komende tijd nog ruim zal zijn en er een periode van flinke concurrentie a breekt. Wat dit voor invloed op de prij heeft valt voor iedereen te raden. Overige gewassen Veel groentegewassen zijn aanmerke goedkoper geworden, voor de thuis vert vende consumenten, die over een vriesl beschikken, Is dit een goede gelegenheid eens extra in te kopen. Er dient wel re ning te worden gehouden dat er veilingp zen genoemd worden en dus geen win! prijzen. De andijvie is zeer goedkoop wordt voor 30 cent per kg verkocht, tuinbonen gaan voor 35 cent per kg van hand. Waspeen noteert een prijs van 55 c per kg. Het spinazie-seizoen is bijna afga pen, het is in de prijs niet merkbaar, nl.l cent per kg. De kroten kosten 56 cent j kg. De bloemkoolprijzen kunnen door j verder toenemen van het aanbod nog i| dalen, maar veel zal dit echter niet zijn, vd de grootste sortering wordt 90 cent per sti betaald. De prijs van snij- en sperziebon is dalende, de topaanvoeren moeten ech nog komen, zodat met een verdere prijsj ling rekening gehouden moet worden. Fruit Vorige week is de aanvoer van rode bess goed op gang gekomen. De komende wa zal er sprake zijn van topaanvoeren. prijs zal niet beneden de 1,40 per kg dal De aanvoer van frambozen is ook in vq gang. De prijzen voor dit produkt ligjj nogal wat lager als vorig jaar nl. 2,89 p, kg. De belangrijkste oorzaak moet gezo< worden in een kleinere export. DEN HAAG In kringen van de exporthandel blijkt enkele weken geleden grote onrust te .zijn ontstaan door een maat regel van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, die een grillig prijsverloop teweeg bracht in de tomatenhandel. Het cen traal bureau had extra aanko pen gedaan bestemd voor Oost-Duitsland, dat eigenlijk in deze tijd van het jaar geen tomaten uit Nederland pleegt te kopen. "Dit zou overigens geen enkele reden tot beklag zijn wanneer de bedoelde transacties niet door een prijsgarantie van het centraal bureau werden mogelijk ge maakt", aldus het Vakblad voor de Groothandel in aard appelen, groenten en fruit van deze week. De tomatenprijzen liepen plot seling omhoog tot een in de laatste tijd ongekende hoogte, volgens de exporteurs in geen enkel opzicht te verklaren door een normaal verloop van aanvoer en vraag. De ene dag gingen de A. en B. sorteringen nog voor onder de acht gulden de dag erna waren ze omhoog gejaagd tussen de tien en elf gulden. "Men kan zich inden ken wat dat betekent voor ex porteurs die voor de aanvang van de veilingen hun bestek uitzetten, contact hebben met hun klanten en prijsindicaties afgeven (soms ook voor de volgende dagen) om nog te zwijgen van meerdaagse con tracten. Een dergelijk onver wacht en niet voorzien prijs verloop kost de exporthandel tientallen duizenden guldens", aldus het vakblad, dat ook de klachten signaleert, die de bui tenlandse afnemers over de verstoring van de normale marktverhoudingen hebben geuit. In een commentaar van het Centraal bureau wordt er in hetzelfde vakblad de nadruk opgelegd, dat de prijsgarantie geen afbraakprijs is geweest, maar een zeer reële prijs ge zien het marktverloop van de voorgaande dagen. Men wijst er bij het centraal bureau op, dat ook de invloed van de vraag voor Engeland op de bewuste dag een belangrijke rol speelde. De onrust ónder de kooplieden wordt echter door het bureau zeer betreurd. In de toekomst wil men trach ten aan dit soort transacties - "Oost-Duitsland is een goede klant, die we nu eenmaal niet buiten beschouwing kunnen laten" - tijdig meer algemene bekendheid te geven, als de tijd dat maar enigszins toelaat Overigens vindt de heer P. L. Schenderling, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor Groenten en frui- texporteurs het systeem van zelf aankopen uit de veilin- gaanvoer en via de klok, maar tegen een prij sgarantie van het centraal bureau eigenlijk maar een onding. Hij vraagt zich af of een uit de markt nemen, zonder dat uit de veilingaanvoer behoeft te worden uitgekocht, niet een beter systeem is, waarbij als grondslag voor de verrekening met betrekking tot de prijsga rantie dan de gemiddelde vei- lingprijs zou moeten worden genomen. Tomatenaanvoer aan de veiling Bleiswijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6