Verdwijnen Ypenburg kan Avio-Fokker kop kosten Slapende vliegbasis klaar wakker BESTE HOOI VAN EUROPA GEFRONSTE WENKBRAUWEN CcfdocScHVUMlt Fazanten te gast tijdens kerstdagen Navo staat „slaap" oogluikend toe 75 Een onderhoudsbeurt bij Avio Fokker Een simpel bord kondigde in 1936 de bouw van het „sportvliegterrein" Ypenburg aan, dat datzelfde jaar in gebruik werd genomen. geld op Ypenburg per vlieg tuig aan. Voor dit diplomatie ke luchtverkeer is op Ypen burg zelfs een speciale VIP- ontvangstruimte ingericht Ge middeld komen en gaan er per maand van Ypenburg zo'n vijftigtal .Jasten" met minis ters, ambassadeurs of staats hoofden aan boord. Naast de ze functie voor het diplomatie ke verkeer blijft Ypenburg een erg belangrijke recreatieve functie vervullen op het ter rein van de zweefvliegerij. Drie clubs beoefenen hier hun hobby. Daarnaast huisvest Ypenburg nog een groep luchtverkenners van de pad vinderij en een vereniging van modelvliegtuigbouwers. Ook de F.16 Een zeer grote, zo niet centra le, rol in net dagelijkse Ypen- burg-gebeuren speelt de vlieg tuigfabriek AvioFokker die in haar vestiging op Ypenburg alle Fokker Friendships van onderhoudsbeurten voorziet, en ook een groot deel van de straalvliegtuigen van de lucht macht onder haar cliêntele mag rekenen. De kans wordt groot geacht dat ook de on langs bestelde F.16 voor on derhoud in de barakken van Avio—Fokker op Ypenburg te recht zal komen. Het bedrijf, dat een kleine zevenhonderd personen werk verschaft is voor zijn werkzaamheden ge heel aangewezen op de facili teiten van Ypenburg, met na me de startbaaa Kolonel mr. P. Kersten, sinds een half jaar commandant van de vliegbasis en tevens com mandant van het korps lucht machtstaf, denkt dan ook vooral aan Avio-Fokker wan neer hij stelt: „Ypenburg weg? Dat zie ik niet zo. De gevolgen zouden niet te overzien zijn. De vliegtuigindustrie van Avio-Fokker is helemaal af hankelijk van het vliegveld. Kijk, men kan natuurlijk wel willen dat Ypenburg ver dwijnt, maar dan moet men zich wel realiseren, dat dat Avio—Fokker de kop kost. Overplaatsing van Avio-Fok ker naar een ander vliegveld is volgens mij een onmogelijke Ook op agrarisch gebied telt Ypenburg mee. Een handjevol boeren heeft op het terrein van de vliegbasis weiland in pacht, waarop koeien en geiten rondlopen. Het hooi dat er jaarlijks binnen gehaald wordt kan zich meten met het beste hooi van Europa. Het hele terrein van Ypenburg is gedraineerd, waardoor het hooi een zeer hooi waar dige kwaliteit bereikt. Dit jaar nog werd op de Ypenburgse weidegrond een record hooioogst bin nengehaald. zaak. We zitten in Nederland nou eenmaal niet zo dik in onze vliegvelden. De ruimte is erg beperkt. Neen, als we pra ten over een verdwijning van Ypenburg, dan moeten we er in feite van uitgaan, dat Avio—Fokker en dus de start baan, moet blijven." Een andere kwestie, die vol gens de heer Kersten niet voor verdwijning van Ypenburg pleit is de financiële kant van de zaak: „Men heeft eens uit gerekend wat nou bijvoor beeld een overplaatsing van basis Soesterberg gaat kosten. Hieruit kwam naar voren dat alleen de verhuiskosten al zo'n driehonderd miljoen gulden gaan bedragen. En dan is de zaak nog nergens onderge bracht. En hier op Ypenburg speelt nog een extra-financieel probleem mee. Met Avio Fokker heeft de luchtmacht een contract waarin bepaald wordt dat de fabriek van de startbaan gebruik mag blijven maken. Mocht Ypenburg ver dwijnen dan zijn we contrac tueel verplicht een enorm hoog schadegeld aan Avio Fokker te betalen. En daarbij gaat het om zéér vele miljoe nen." Recreatief Wanneer kolonel Kersten praat over de plannen van de Ypenburg-tegenstanders om het terrein voor recreatie te bestemmen gaat hij dus uit van dat aanblijven van Avio Fokker: „Recreatie hier op Ypenburg? Nou dat zie ik ge woon helemaal niet zitten. Ik zou niet weten hoe dat gecom bineerd kan worden met de aanwezigheid van een start baan. Een vliegveld is nou een maal ontzettend kwetsbaar. Als er over de startbaan een paar keer een auto heeft gere den moeten wij de baan al schoonmaken. Het kleinste kiezelsteentje op de baan kan voor een straalvliegtuig al'fa taal zijn. En de zaak dan vrij geven voor de recreatie? Dat lijkt mij persoonlijk een onmo gelijke zaak." Alles goed en wel, zullen vele tegenstanders van Ypenburg zeggen, maar wij zitten mooi midden in de geluidshinder van die vliegtuigen. Kolonel Kersten zegt daarover. „Ja dat punt geluidshinder is eigenlijk een heel vreemde zaak. Vaak komen er telefonische klach ten over geluidshinder op Ypenburg binnen, die dan vol komen onterecht in onze schoenen worden geschoven. Geluidshinder is er nog wel, maar dan zeer sporadisch en alleen onder werktijden. Wij hebben op Ypenburg namelijk een normale vijfdaagse werk week. Om kwart voor vijf 's middags gaat de basis dicht, en dan mogen de zweefvlie gers hun gang gaan, net als in de weekeinds. Met Avio-Fok ker is dan ook in een contract vastgelegd, dat er alleen tij dens de normale werkuren mag worden proefgedraaid. Vliegbasis Ypenburg staat weer ter discussie. Het kleine vliegveld dat verscholen achter rijkswegen 4 en 13 in Rijswijks poldergebied sinds '55 een leven als militair vliegveld van de Koninklijke Landmacht leidt, kreeg begin dit jaar de wind van voren in de Gewestraad 's-Gravenha- ge. Bij de begrotingsbehandeling werd door verschillende gewestraadsleden aangedrongen op verdwijning van het militaire vliegveld. Het terrein zou opgenomen moeten worden in het recreatieschap 's-Gravenwoude. Een brief werd naar minister Vrede ling gestuurd. Daarin werd erop aangedrongen de mogelijkheid van een nieuwe bestem ming van Ypenburg in ieder geval te onderzoeken. Overi gens is dit versoek uit politieke kringen geen primeur, want ook in vroeger jaren werd geregeld bij het Rijk aangedrongen op serieus onderzoek van een mogelijke verdwijning van het vliegveld. Staatssecretaris Stemer- dink van Defensie intussen kondigt al lange tijd een zogenaamd lierbeleggingsplan' voor defensie aan. In dit plan wordt naar verwacht de verdere toekomst van Ypen burg vastgelegd. De laatste berichten zijn dat hij hoopt, het hele plan voor het einde van deze kabinetszitting gereed te hebben. In luchtmachtkringen zelf reageert men met gefronste wenkbrauwen op alle negatieve geluiden over Ypenburg. Wij brachten een bezoekje aan de vliegbasis en spraken daar met kolonel mr. P. Kersten, commandant van de basis. De aanwezigheid van vele dieren op de vliegbasis heeft de dierenliefde van de aanwezige luchtmacht- medewerkers tot grote hoogte opgevoerd. Jaarlijks breekt tegen de kerstdagen onder het personeel een grootscheepse fazantenjacht los: niet om ze op te eten, maar om ze te beschermen tegen stropers, die juist in deze periode hun slag slaan. Gewapend met schoe nendozen, waarin zich een mysterieuze lok-substantie bevindt, lukt het de militairen jaarlijks honderden fazanten te vangen. Tijdens de feestdagen worden de vogels bij de personeelsleden thnis verzorgd. Na oud en nieuw vliegen ze weer vrij rond. Vliegbasis Ypenburg is samen met Woensdrecht de enige 'slapende' militaire vliegbasis van Nederland. Beide passen echter nog wel in het NAVO-plan. Een mogelijk verdwijnen van Ypenburg zal dan ook niet zonder meer door de NAVO toegestaan worden. Kolo nel Kersten meent: „Met de twee 'slapende' bases voldoet Nederland nog net aan zijn minimale ver plichtingen in NAVO-verband. Een 'slapende' basis wordt door de NAVO in feite slechts oogluikend toegestaan. Of de NAVO dit in oorlogstijd ook zal accepteren, valt te betwijfelen. En of ze een verdwij ning van Ypenburg zo maar zullen toestaan, daar kan ik niets over zeggen, maar dat het zonder verzet van NAVO-zijde kan gebeuren lijkt me onwaarschijnlijk.'* Zeven jaar geleden. Oktober 1968. Squadrons van de Ko ninklijke Luchtmacht vliegen op van vliegbasis Ypenburg in de richting van oostelijk gelegen bases. Dit keer betreft het geen dagelijkse oefen- vlucht, maar een enkele reis: de minister van defensie heeft na langdurige overwegingen besloten van de operationele basis Ypenburg een „slapende basis" te maken. Financiële zorgen binnen de luchtmacht- gelederen spelen hierin een belangrijke rol. Maar ook de overweging dat een operatio nele luchtmachtbasis in een dichtbevolkt gebied als de Haagse agglomeratie eigenlijk niet thuishoort, telt bij de be slissing mee. De omliggende gemeenten halen opgelucht adem: men is eindelijk verlost van het straaljagergeluid dat al zo lang de oren heeft geteis terd. Ook de luchtmacht is tevreden: eindelijk kunnen administratieve onderdelen, die in Den Haag praktisch uit de gebouwen dreigen te bar sten op Ypenburg wat ruimer gehuisvest worden. Een tijd lang blijft het rustig rond de „slapende" basis. Het dagelijks college van overleg van het Intergemeentelijk Overleg Haagse Agglomeratie (nu het Gewest 's-Gravenhage) besluit in '69 een mogelijke bestemming van het terrein Ypenburg in beraad te nemen, maar verdere berichten over een mogelijk verdwijnen van de basis blijven uit Lucht macht-administratie wordt in tussen bij stukjes en beetjes uit Den Haag naar Ypenburg overgeheveld. De rijkspolitie huurt een deel van de basis voor huisvesting van enige af delingen en ook de Koninklij ke Marechaussee vindt hier onder de rook van de gemeen te Rijswijk een uitstekend on derdak voor een detachement dat in tijden van nood in Den Haag kan bijspringen. Tenslot te strijkt ook de Rijkslucht vaartschool op Ypenburg neer. Vliegtuigen komen er sinds '68 uiteraard veel minder voor, maar ze vertrekken en landen er nog wel. Ypenburg blijft namelijk een belangrijk vlieg veld voor diplomatiek verkeer van en naar Den Haag. Tot op de dag van vandaag is juist Ypenburg voor iedere minister die snel in het buitenland moet zijn dé uitkomst Verder is bij voorbeeld ook de commissaris van de koningin in Limburg vaste klant op Ypenburg. Ook staatsbezoeken komen gere En daar wordt strikt de hand aan gehouden. Neen, geluids hinder 's avonds en in de weekeinds komt ergens anders vandaan. Als wij namelijk 's middags dichtgaan wordt er op Schiphol en op Zestienho ven een zucht van verlichting geslaakt. Zij mogen dan ons vliegveld gebruiken om er bij grote drukte vliegtuigen boven te laten rondvliegen, omdat zij niet onmiddellijk op Schiphol of Zestienhoven kunnen lan den. En dit „holden" van die burgervliegtuigen, dat meestal erg hoog gebeurt, wil soms nog wel eens de nodige herrie veroorzaken. Men denkt dan ten onrechte dat het van ons afkomstig is. Zo krijg je de gekke situatie dat als wij dicht zijn, de geluidshinder soms pas echt begint." Populair „Onder de tegenstanders van Ypenburg zitten een hoop van die milieu-beschermers. Om hun bezwaren moeten wij vlie gers wel 'ns lachen. Men denkt dat met name de dierenwereld grote schade ondervindt van de vliegerij. Nou dan weten ze er weinig van. Juist de vlieg velden blijken ongelofelijk po pulair te zijn onder de dieren. Hier op Ypenburg wemelt het van de konijnen, hazen en vo gels, die het vliegveld als toe vluchtsoord gebruiken om de grote stad te ontvluchten, 's Winters overwinteren "hier allerlei soorten trekvogels, die je in de stad al helemaal niet meer tegenkomt. En die bees ten laten zich allerminst af schrikken door de straalvlieg tuigen. We hebben zelfs een bandje moeten opnemen met een angstkreet van meeuwen erop om de vogels van de startbaan te iagen. Ik heb zelf vroeger veel op vliegbasis Deelen gevlogen, nou en daar stonden de herten bij de start baan gewoon toe te kijken. Ze waren dan van de Hoge Velu- we gekomen, om de toeristen te ontvluchten....." „Eigenlijk wemelt het van de misverstanden onder de men sen. Neem nou dat begrip „sla pende basis". Wij hebben wel 'ns de indruk dat men denkt dat er op Ypenburg dan ook helemaal niets meer gebeurt Maar het tegendeel is waar Een groot deel van de admini stratie zit hier. En dat „slapen de" geldt verder alleen voor vredestijd. In oorlogstijd is Ypenburg uiteraard weer ope rationeel te maken." AD KUYPER f

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9