melkpoederber; DBR-AGENT WAS ACTIEF IN CDU Wetsontwerp A.V.G. taktisehe fout ÊekióG (Bomo/nt Advies CDA-commissie is slag in de lucht Beekse Bergen bedreigt oneerlijke concurrentie Zondvloed in Roemenië Nachtdienst ook voor vrouwen ZATERDAG 19 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGIS Weeroverzicht NCHP meent: „Visie NKV conservatief" Utrecht (ANP) De Ne derlandse Centrale van Ho ger Personeel (NCHP) vindt het vorige maand verschenen visieprogram ma van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) „een visie ter visie", conservatief. De NCHP stelt vast dat de opstellers van „een visie ter visie" helaas niet zijn ont komen „aan de kwaal van deze tijd die er door wordt gekenmerkt dat beleidsno ta's lijvige stukken zijn, waarin vage denkbeelden zijn verstopt in een woor denbrij van semi-intellec- tuele modekreten". De NCHP vindt het weinig duidelijk op grond waar van het NKV meent pro gressief in de samenleving te staan. „Het NKV ver werpt de prestatie- en com petitiemaatschappij, maar vergeet dat prestatie en we dijver ons de welvaart heb ben opgeleverd die maakt, dat we ons de weelde kun nen permitteren te twisten over de verdeling ervan", aldus de NCHP. Brussel (ANP) Europees landbouwcommissaris luci Lardinois wil schoolkinderen meer melk laten end drinken. Sociaal zwakken die boter tegen vermin- boj derde prijs afnemen, moeten meer van die boter krijgen. De levering van magere melkpoeder als voedselhulp, moet worden uitgebreid en bij ver koop van melkpoeder aan arme ontwikkelingslan den moet de prijs met een kwart verminderen. Dat zijn enkele voorstellen die Lardinois gisteren heeft bekend gemaakt om Europa van zijn „melk- pocderberg" af te helpen. De melkproduktie in de gemeenschap ligt dit jaar efl ongeveer één pet hoger dan vorig jaar. Het ver bruik van melk neemt echter af en bovendien wordt er minder kaas gemaakt. Bij gebrek aan afzet wordt dus meer melk tot melkpoeder ver- iloj werkt, maar ook deze melkpoeder raakt men niet kwijt. Momenteel zit de gemeenschap met een pri| voorraad van 750.000 ton. Tegen het eind van dit jaar kan die hoeveelheid tot 900.000 a één miljoen opgelopen zijn. De Europese commissie wil de premie die aan de zuivelfabrieken wordt betaald voor ondermelk die niet gebruikt wordt om er magere melkpoeder van et! te maken, maar die weer aan de boeren wordt geleverd om te dienen als veevoeder, aanzienlijk verhogen. Hiermee hoopt zij de produktie van magere melkpoeder met ongeveer 40.000 ton te Europees landbouwcommissaris Lardinois: O verminderen. De commissie zal nog andere maat regelen onderzoeken om de verwerking van mage re melkpoeder tot veevoeder interessanter te ma ken. Bovendien stelt ze voor ongeveer 80.000 ton magere melkpoeder in de vorm van veevoeder uit te voeren. De uitvoer van magere melkpoeder als voedsel hulp moet volgens de commissie dit jaar van 55.000 ton op 70.000 worden gebracht. Verder wil de commissie de prijs waartegen dit jaar 100.000 ton melkpoeder aan charitatieve organisaties wordt verkocht verlagen tot een kwart van de interventieprijs, dat wil zeggen tot ongeveer 70 per honderd kilogram. De commissie wil ook rechtstreeks kunnen verkopen aan landen die het meest door de economische crisis zijn getroffen. Er is in deze landen erg veel vraag naar melkpoe der, maar ze kunnen de prijs ervoor niet betalen, zo zei landbouwcommissaris Lardinois toen hij gisteren de commissievoorstellen toelichtte. Met boter heeft de gemeenschap momenteel min der problemen. De voorraad bedraagt 205.000 ton (tegenover 312.000 ton op hetzelfde tijdstip in 1973 .en 259.000 ton in 1974). Om het boterverbruik op peil te houden moet de verkoop tegen verlaagde prijs aan instellingen zonder winstoogmerken (bijv. het leger en voor gebak en consumptie-ijs) gehandhaafd blijven. Omroep in de media-nota MET DE HOOFDSTUKKEN welke in zijn media-nota betrekking j hebben op de omroep, stuit minister Van Doorn op minder kritiek I dan het geval is bij de persparagrafen. Niet zo verwonderlijk, omdat de overheid bij radio en televisie altijd al een sterk I regulerende rol heeft gespeeld. NIETTEMIN ZULLEN bij het Kamerdebat over de media-nota en de daaraan voorafgaande hearing toch hartige woorden vallen over een paar omstreden suggesties in de omroepparagraaf; over de toekomst van de kabeltelevisie bijvoorbeeld, over de ontwikkeling van lokale radio en televisie; en dan zeker niet op de laatste plaats over de manier waarop de betekenis van een omroep, dus de zendtijd waarop ze recht heeft, zal worden gemeten. MINISTER VAN DOORN heeft gelijk, als hij stelt dat de koppeling van gids en lidmaatschap van een omroepvereniging geen ideaal uitgangspunt is. Maar dat zijn de alternatieven welke hij stelt, ook allerminst Omroepverkiezingen zijn alleen maar een middel tot het scheppen van een schijn-democratie op het terrein van radio en televisie: de uitkomst zou bovendien best eens helemaal anders kunnen zijn dan de minister en zijn adviseurs verwachten. Op dat moment is het niet erg als de overheid in haar verwachtingen teleurgesteld is, maar wel dat Nederland opgescheept zit met een omroepsysteem dat griezelige risiko's met zich mee brengt op de weg naar verdere maatschappelijke ontwikkeling. De kans dat de gerichte omroepverenigingen dan meer werk maken van hun profilering, is minimaal. Ook minister Van Doom zal tot zijn leedwezen - hebben moeten ontdekken, dat wat de maat schappij-ontwikkeling betreft de opvattingen van zeer velen terzake van de sociaal-economische politiek, niet parallel lopen met hun voorkeur terzake van culturele en algemeen-maatschappelijke ont plooiing. DE KANS DAT HET BINNEN afzienbare tijd in Nederland tot omroepverenigingen komt, lijkt ons gelukkig uitgesloten, ontkoppe ling ontkopperling van gids en lidmaatschap van omroepverenigin gen maakt meer kans, ook al zijn de meeste omroepverenigingen hier mordicus tegen. Anderzijds wil de minister het „stemrecht" terzake van radio en televisie niet beperken tot de abonné's van een omroepgids of de bezitters van een kijk- en luistervergunning; ieder volwassene zou zijn zegje moeten krijgen. Hoe de bewindsman dit stukje democratische geloofsbelijdenis kan verwezenlijken zonder andere paragrafen van zijn democratisch, cultureel en politiek „credo" te ontkrachten, is ons niet duidelijk. En voor duidelijker profilering geven we dan geen cent. De kans dat er in Hilversum nieuwe geschiedenis geschreven gaat worden, is groot; die op betere radio en televisie minimaal. Amin wil oorlog tegen Z.-Afrika De Oegandese president Idi Amin opende giste ren de ministersconfe rentie in de hoofdstad van Oeganda Kampala, die wordt gehouden ter voorbereiding van de komende topconferentie van Afrikaanse landen, met een krachtige op roep om militaire oplos singen te zoeken voor koloniale problemen in Zuid-Afrika en Angola. Tanker lek in Karlsruhe KARLSRUHE (Rtr) Een Ne derlandse tanker is bij de in gang van de haven van Karlsru he lek gestoten bij een aanva ring met een ander schip. Uit het Nederlandse schip stroomde 70.000 liter olie de haven in. De rivierpolitie en de brand weer waren gisteren met man en macht in de weer om te verhinderen dat de olievlek naar de hoofdstroom van de Rijn zou drijven. De haven is afgesloten en met pompen wordt de drijvende olie opgezo gen. Klacht van Toer-Ned: Ook gisteren is er weer een aan tal buien in ons land gevallen, vooral in het westen, midden en oosten van het land. Schip hol kreeg daarvan 27 en Eelde 32 millimeter regen. Een klein hogedrukgebied is van Fran krijk onderweg in onze rich ting en zal voor een verbete ring zorgen. Het is waarschijn lijk dat reeds vandaag en ook zondag hier in het westen het juliweer droog blijft met gelei delijk wat meer zon. Deze zon zal de temperatuur overdag ge makkelijk tot 22 24 graden kunnen doen stijgen. Weersvooruitzichten voor zon dag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min. temp.: omstreeks 13 gra den. Max. temp.: omstreeks 22 graden. Voor maandag: aantal uren zon: 3 tot 13. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. tèmp.: om streeks 24 graden. GÉNÈVE (AFP) Hele dorpen zijn weggespoeld tijdens de ca tastrofale overstromingen die Roemenië teisterden. Een mil joen hectare staat onder Water, anderhalf miljoen ton van de oogst is verloren gegaan en 150.000 stuks vee is verdronken. Vooral het midden, westen en zuiden van het land is getroffen door de zondvloed, die gisteren na twee weken van stortregens zijn hoogtepunt bereikte. Afdelingen van het Rode Kruis uit elf landen hebben totaal on geveer 800.000 gulden gestuurd om de getroffen gebieden te hel pen, maar er is meer geld nodig. Ook poedermelk, babyvoeding en dekens worden gevraagd, al dus het Rode Kruis. Tweede-Kamerlid mevrouw Van Leeuwen DEN HAAG (ANP) Het wetsontwerp Algemene Volksverzekering Gezondheidszorg is een takti sehe fout Het was beter geweest als staatssecre taris Hendriks (Volksgezondheid) eerst een voor ontwerp had gepubliceerd, dat door de mensen in het veld bsproken en gewijzigd had kunnen worden. Dit heeft het Tweede-Kamerlid voor de ARP, mevrouw Hannie van Leeuwen gisteren in Den Haag gezegd. Mevrouw Van Leeuwen is de ge zondheidsspecialiste van de AR-fractie en zij sprak ter gelegenheid van het uitkomen van het jaarverslag van de stichtinf stichting Zilveren Kruis. Mevrouw Van Leeuwen reageerde op een medede ling vorige week vrijdag van premier Den Uyl, die zei dat het wetsontwerp het kabinet was gepasseerd en naar de Raad van State kon voor advies. Volgens mevrouw Van Leeuwen is op deze wijze een kans gemist om straks snel en goed aan de gang te gaan met de AVG. Zij wees erop dat het wetsontwerp te veel zaken zal vastleggen die nog zeer omstreden zijn. Zij is het wel eens met de politieke doelstellingen van het wetsontwerp AVG, maar is van mening dat de „bestrokken stelling" van de staatssecretaris het gesprek met de mensen in het veld frustreert. Enkele nog omstreden punten uit de zeer ingewik kelde problematiek van de AVG zijn volgens mevrouw Van Leeuwen de financiering, de lasten verdeling over de verschillende groepen uit de samenleving en de regionalisatie in de gezonheids- zorg. Bij deze en andere punten zijn volgens haar nog adviezen nodig, onder andere van de SER, en moeten nog veel experimenten gedaan worden. Een ander punt waar zij zwaar aan tilt is de mondigheid van de patiënt in de relatie met de arts, en ook in die met de gezondheidszorg-in stellingen. „De zaak is gewoon nog niet rijp voor een wetsontwerp", aldus mevrouw Van Leeuwen. Sollicantenbank bij wijze van proef IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Den Haag ANP Het minis terie van Sociale Zaken heeft Hoogovens in IJmuiden toe stemming gegeven om bij wijze van experiment vrouwen in continudienst als kraandrijvers te laten werken. Tot nu toe verbiedt de Arbeidswet nacht dienst voor vrouwen. De wet heeft echter wel de verpleegsec- tor uitgezonderd. Andere ont heffingen zijn niet mogelijk De regering vindt deze en ande re bepalingen uit de Arbeidswet echter achterhaald en wil ze schrappen vanwege de volledige gelijkberechtiging van man en vrouw. Hoogovens heeft vorig jaar een verzoek ingediend om voor de vrouwelijke kraandrijvers toe stemming voor nachtarbeid te krijgen. De Arbeidsinspectie kon die alleen geven door er een experiment van te maken. Hoogovens zal echter voorlopig geen gebruik maken van de toe stemming. Gezien de verslech terde economische situatie heeft het bedrijf op het ogenblik geen nieuwe kraandrijvers nodig. Arnhem (ANP) Na de invoe ring van een vacaturebank voor werkzoekenden start het Ge westelijk Arbeidsbureau in Arnhem begin oktober met het experiment sollicitantenbank. Werkgevers kunnen op het Ar beidsbureau inzage krijgen in de gegevens van de ingeschre ven werkzoekenden. De gegevens over de ingeschre venen zijn anoniem. De werk zoekenden zullen in twee groe pen worden verdeeld, een die er mee akkoord gaat dat de werk gever rechtstreeks contact met de werklozen opneemt en een die de bemiddeling via het Ar beidsbureau wil laten verlopen. Direkteur W. Hubers van het Arnhemse Arbeidsbureau zegt optimistisch te zijn over dit ex periment, het eerste in ons land. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Hoewel de Oegandese presi dent af en toe over moeilijke woorden struikelde waren de aanwezigen het erover eens, dat hij ditmaal niet humoris tisch maar serieus was. De „grappen" van Amin waren overigens wel aanwezig. Hij liet zich bijvoorbeeld op een draagstoel de officiële receptie binnendragen. Die draagstoel werd getorst door vier Britten. Ook werd bekend, dat Amin het plan heeft tijdens de top conferentie een luchtaanval uit te voeren op nagemaakte Zuidafrikaanse installaties op een eiland in het Victoria Meer. Dit ter amusering van de gasten, die de vertoning zullen aanschouwen vanaf het verblijf van de president aan de over van het Victoria meer. Ton buit bij overval op wisselkantoor Eindhoven (ANP) Het grens wisselkantoor bij de grensover gang Nederland-België onder de gemeente Bladel is gisteren door een overvaller beroofd van een bedrag van rond 100.000. Met een boodschap pentas vol geld vluchtte de overvaller in een auto, die later twee kilometer verder bij een viaduct verlaten aangetroffen werd. Volgens de rijkspolitie heeft de lu dader zich in de nacht door G' inklimming toegang tot het kan- lijl toor verschaft en heeft hij rustig de vrouwelijke employee afge- jl wacht die het kantoor om- streeks tien voor acht pleegt te openen. Terwijl de employee een klant aan het helpen was kwam de overvaller tevoor schijn en dwong hij beiden on der bedreiging van een pistool naar het kantoor te gaan. Hier moest de kantoorjuffrouw het in de kluis aanwezige geld in de boodschappentas doen. Duitser (39) bekent moord op 3 vrouwen (Van onze correspondent) BONN De 39-jarige Duitser Fritz Honka heeft gisteren in Hamburg bekend drie vrouwen vennoord te hebben. Over het vierde stoffelijke overschot van een vrouw, dat eveneens in zijn woning werd gevonden, weiger de hij nadere informatie te ver schaffen. Volgens hem kon hij er geen verklaring voor vinden hoe het in zijn woning terecht was gekomen. De politie is er echter van overtuigd, dat hij ook haar dood op zijn geweten heeft. De politie vreest zelfs met een massa-moordenaar te maken te hebben, want in zijn woning werden nog 20 paar dames schoenen gevonden. Enkele ja ren geleden had de politie delen van lijken op een vuilnisbelt ontdekt en aangezien deze zaak nooit opgehelderd kon worden, vreest zij dat deze hier door Honka werden gedeponeerd. De afschuwelijke vondst in de Hamburgse zolderwoning be rust op zuiver toeval. In de ver dieping onder Honka's woning had een brand gewoed, die ook naar boven doorgedrongen was. Bij het bluswerk ontdekte de brandweer toen de afschuwelijk verminkte en veelal vergane lij ken. Den Haag (ANP) Voorzitter P. Grijpstra van Toer-Ned., de organisatie van particuliere recreatieparken, is zeer verbolgen over de wat hij noemt oneerlijke concurrentie van het recrea tieoord „De Beekse Bergen" bij Tilburg. Deze week werd bekend dat de Beekse Bergen met een verlies zit van 1,7 miljoen. fraude, samenzwering en valsheid in ge schrifte. Hij werd bij zijn aankomst verge zeld van zijn secretaresse Sheila Buckley, (foto links), die een kind van hem verwacht en eveneens is gearresteerd. Stonehouse heeft verklaard dat de beschuldigingen te gen hem vals zijn. Hij hoopt op borgtocht vrij te kunnen komen om zijn onschuld voor het Lagerhuis te verklaren. Veiligheidstop in Helsinki AR-fractieleider Aantjes: Dit park wordt geëxploiteerd door de gemeenten Tilburg en Hilvarenbeek. Deze gemeenten draaien ook op voor het verlies. „Als een particulier park zo'n verlies zou lijden, zou het allang failliet zijn", aldus de heer Grijpstra. De particuliere ondernemin gen worden steeds meer belast, terwijl de overheidsbedrijven door dekking van de tekorten in stand worden gehouden. De concurren tievervalsing, die de overheid met de Beekse Bergen bedrijft, heeft twee jaar geleden al het Tilburgs dierenpark om zeep geholpen, aldus de heer Grijpstra, die zelf directeur is van de Linnaeushof te Bennekom. Bij Toer-Ned. zijn naast de Linnaeushof onder meer aangesloten het Shetland Pony Park in Slagharen, Kasteel De Haar in Haarzui- lens, de Heilige Land Stichting, de dierenparken van Wassenaar en Amersfoort, Madame Tussaud in Amsterdam en de wereldbloe menveiling in Aalsmeer. 1153 STONEHOUSE WEER TERUG Na een afwezigheid van 242 dagen is het socialistische Lagerhuislid John Stonehou se (49) eindelijk weer in Engeland. Hij verdween in november van het strand in Florida, maar werd daarna ontdekt in Aus tralië. De Britse politie heeft 118 dagen nodig gehad om hem te doen uitleveren. De voormalige politicus en zakenman wordt beschuldigd van 21 vergrijpen, onder meer (Van onze correspondent) BONN Ruim een jaar na de ontsmaskering van Günther Guillaume in de kanselarij van Willy Brandt heeft de West- Duitse contra spionage een agent in een van de belangrijk ste instellingen van de CDU ontdekt. Het is de 46-jarige Ul- rich Reps, die tezamen met zijn gescheiden vrouw werd gear resteerd. Volgens de procureur- generaal betreft het hier een spionage-affaire, die bijna het meren van leidende figuren uit Afrika door middel van cursus sen over de politieke en econo mische verhoudingen in de bondsrepubliek. Evenals Guillaume stamt Reps waarschijnlijk ook uit de DDR. Hij studeerde in München psy chologie en is sinds zeven jaar in dienst van de Konrad Ade nauer Stichting. Ook van Reps wordt gezegd, dat hij een uiterst vriendelijk en behulpzaam man (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG AR-fraklieleider Aantjes is het volstrekt oneens met de opvatting van de pro gram adviescommissie van het CDA, dat de eenheid van het CDA bij volgende kabinetsfor maties voor alles moet worden gehandhaafd. „Verwerpelijk en onaanvaardbaar", zo oordeelt hij in het AR-partijblad „Ne derlandse Gedachten". Het verwerpelijke van de ge- dachtengang zit volgens de AR- leider hierin, dat niet het beleid van het te vormen kabinet, niet het landsbelang, niet de (on) re delijkheid van de bezwaren van de tegenstanders van kabinets deelneming beslissend zullen zijn, maar dat alles ongeschikt zal zijn aan de eenheid van het CDA. Aantjes betitelt het advies van de adviescoomissie als „een slag in de lucht" omdat niet is aange geven welke procedure dient te worden gevolgd bij een kabi netsformatie. Het advies van de CDA-commissie, klaarblijkelijk een nieuwe bron van onenigheid in de christen-demokratische ge lederen, zal op het CDA-congres in augustus ter diskussie staan. kaliber van de Guillaume-zaak heeft, wiens arrestatie tot de val van kanselier Brandt leidde en die momenteel in Düsseldorf terecht staat. Een klein pandabeertje, dat niet door de moeder gevoed kan worden, verblijft momenteel in de wo ning van de directeurvan het Duitse dierenpark in Duisburg. Het een week oude diertje wordt gevoed met een fles. Om de voeding wat te vergemakkelijken zit het beertje comfortabel in een wijnglas. GENÊVE (Rtr) De slotzitting van de Europese veiligheids conferentie wordt definitief op 30 juli in Helsinki gehouden. De afgevaardigden van de 35 deelnemende landen bereikten vannacht hierover overeenstem voor van een compro mis-tekst over troepenbewegin gen tussen Cyprus en Turkije. Voor Nederland zal de slotzit ting worden bijgewoond door premier Den Uyl en minister Van der Stoel. Premier Den Uyl zal hiervoor zijn vakantie in Griekenland moeten bekorten. Reps, die in Bonn en Berlijn diverse woningen heeft, was werkzaam in de Africa afdeling van het instituut voor interna tionale solidariteit van de Kon- rad-Adenauer Stichting, die een instelling is van de CDU. Zijn voornaamste taak was het infor-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7