fioidae (Bomo/nt Bi TOESTAND PORTUGAL EXPLOSIEF ar kreeften. Ruimtevlucht begin van nieuw tijdperk" v.d.wiel Hovercraft toch niet in Noordwijk Veronica drive-in show Zaterdag 19 juli 1975, 65e jaargang no. 20173 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 - Giro 103003 Advertenties (excl BTW) f 0.42 per mm. Telefoontjes 3.85 Hollywood-sterren Geschitter van Hollywood-ster ren in show van Ann-Margret Olsson vanavond op Ned. I om 20.20 uur. Op Ned. II om 22.05 uur Great Mysteries van Orson Welles. Morgenavond op Ned. I om 19.55 uur een Courths Mahler- aflevering, getiteld „De schijn- gemaal". Zonnige perioden Zonnige perioden en in de mid dag voornamelijk in het oosten van het land een enkele bui. Overwegend matige wind uit west tot zuidwest Maximum temperaturen van 20 graden aan zee tot 24 graden in het binnenland. Zondag zon: 04.43-20.49. Maan: 18.40-02.06. Scheveningen: hoogw. 0.27-13.05; laagw. 8.27- 21.02. ss* Vrees voor aanval op Lissabon 1 p M Ég* Een verhitte Mario Soares. LISSABON (AP/Rtr) Portugal kampt momenteel met de ernstig ste crisis sinds de val van de dicta tuur vijftien maanden geleden. Het leger is in volledige staat van alarm gebracht in verband met de ongekende spanning in het land. Burgers en militairen hebben van nacht wegversperringen rondom Lissabon opgericht om te verhin deren, dat gewapende personen de Portugese hoofdstad binnenkomen. Grote moeilijkheden worden ver wacht tijdens een socialistische bijeenkomst die vandaag in Lissa bon wordt gehouden. De kloof tussen de linkse minderheden en de meer gematigde meerderheid van socia listen en democraten is groter dan ooit Mario Soares, leider van de socialistische partij verklaarde gisteravond tijdens een massale bijeenkomst in een voetbalstadion in Oporto, dat de socialisten bereid zijn zichzelf en de democratie tot het uiterste te verdedigen. „De communistische partij is een totalitair avontuur begonnen. Zij probe ren ons een dictatuur op te leggen. Maar wij zeggen: nee, nee, nee". Soares wees erop, dat hij zijn partij uit de coalitieregering had laten treden in verband met de geschillen die inmiddels zijn gerezen tussen de socialisten en de militaire macht hebbers. Hij zei: „Het is hoog tijd om de beweging van de strijdkrachten te vragen of zij wil regeren met de steun van de meerderheid van het volk of tegen de meer derheid". De socialistische leider werd enthousiast toegejuicht door 70.000 toehoorders, die op weg naar Oporto blokkades van communis ten hadden moeten passeren. De druk op de procommunistische premier Vasco Goncalves om af te treden wordt steeds groter. Hij zou ondanks die druk toch bezig zijn een nieuwe regering te vormen. De Copcon, de organisatie van de militaire veiligheidstroepen, verklaarde gisteravond nog, dat men het gehele land volledig onder controle had. Volstrekt onverwacht maakte de Copcon bekend, dat alle maoistische leiders zullen worden vrijgelaten „in het licht van dit ernstige politieke moment". De Copcon en de MRPP waren tot nu toe bittere rivalen. De vrijlating zou wijzen op een poging tot verzoening van de linkse krachten nu de politieke spanning met het uur toeneemt. Een woordvoerder van de militaire veilig heidstroepen verklaarde vannacht, dat de communistische wegversperringen rondom Lissabon niet nodig waren en dat de Copcon zelf wel maatregelen zou nemen om een eventuele aanval op de hoofdstad te weer staan. Daarbij werd toegezegd geweld te zullen gebruiken bij een eventuele gevaarlij ke confrontatie tussen socialisten en com munisten. In de loop van de nacht werden de staatsra dio en -televisie alsmede de zenders buiten Lissabon onder bewaking van militairen ge steld. Volgens een communistische woord voerder werd in Aveiro, een platsje in het noorden van het land, het plaatselijke bu reau van de partij belegerd door een een menigte van 1000 mensen. In het gebouw zouden zich ongeveer dertig communisten onder wie een zwangere vrouw en zes kinde ren bevinden. De communistenleider Cunhal riepvannacht na een bijeenkomst met de militaire leiders zijn militante aanhangers op in het land barricades te bemannen. ■■li Het Russische volk leeft enthou siast mee met de bijzondere ruim- tevlucht. Voor etalages waarin televisies staan, blijven Russen uren wachten om een glimp op te vangen. Breznew volgde het ruimtevaart-experiment aandachtig. Ook landing Sojoez rechtstreeks op tv HOUSTON/MOSKOU (AFP/Rtr) De com mandanten van de gekoppelde Amerikaanse en Russische ruimteschepen hebben hun histori sche vlucht betiteld als „het begin van een nieuw tijdperk van samenwerking voor de mensheid, in de ruimte zowel als op de aarde". 'Apollo-commandant Thomas Stafford zei gis teravond in een persconferentie via de televisie: „De eerste opening van het luik tussen beide ruimteschepen luidde een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de mensheid in. Alexej Leo- nov, commandant van de Sojoez, meende dat de gezamenlijke vlucht van de vijf ruimtevaar ders mogelijk werd door de ontspanning tussen beide naties. De gezamenlijke persconferentie besloot de vlucht waarin de twee bemanningen elkaar viermaal hebben ontmoet. Vannacht werd het eerste internationale ruimte-team ontkoppeld. Beide ruimteschepen zouden vanmiddag om een uur nog eenmaal kort aankoppelen om daarna in verschillende omloopbanen gebracht te worden. De Russische Sojoez moet maandag een zachte landing maken in de woestijn van Kazakstan. Voor de eerste maal zal deze land ing rechtstreeks op televisie worden uitgezon den. De NOS zal maandagmorgen van vijf over elf tot kwart over twaalf beelden van de terug kerende Sojoez direct overnemen. Een dag na de terugkeer van dit ruimteschip zal vermoedelijk ook de andere Russische So joez terugkeren. Dit ruimtevaartuig heeft met twee bemanningsleden al 56 dagen rond de aarde gecirkeld om wetenschappelijke proeven uit te voeren. Het tijdstip en de landingsplaats van de terugkomende Sojoez worden door de Russische autoriteiten geheim gehouden. De Amerikaanse Apollo met de drie beman ningsleden zal donderdag terugkeren. Het ruim teschip zal een landing maken in de Stille Oceaan in de buurt van Hawaii. Ook deze landing zal rechtstreeks op de televisie worden uitgezonden. Het gezamenlijke ruimteproject heeft zowel in Amerika als in Rusland veel enthousiasme opgewekt. Het officiële persbureau Tass meldt dat gistermorgen een pas geboren tweeling de. namen Apollo en Sojoez hebben meegekregen. De moeder en haar man werken beide in een fabriek waar halfedelstenen worden vervaar digd. Volgens het persbureau Tass maken de moeder en haar satellietjes het uitstekend. Een gezamenlijke persconferentie vanuit de Sojoez-capsule. Beide commandanten houden de vlaggen van hun land op. Rijscholen duurder DEN HAAG (ANP) Au torijschoolhouders mogen de lesuurtarieven met 2,50 gulden verhogen, mits. daardoor de lesprijs niet boven een bedrag van 26 gulden per uur uitstijgt. weet van neuzen. Gij v.d. Wiel neust u heerlijk rond. U bekijkt dc monturen. U praat over monturen. Over glazen. Over exclusieve modellen. En over neuslengten. En ncusbrcedien. Met v.d. Wiel. Op die manier kunt u er zeker van 2ijn, dat u een bril krijgt die patt. Cij uw gezicht. En op uw neut. v.d. Wiel weet er bet fijne van ...ven brillen! Hieuwe Rijn 62 Lelden. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK De Hovercraft, die de komende weken extra luister zou bijzetten aan het strandgebeuren is gisteren niet in Noordwijk geland. Oorzaak hiervan zou zijn een onenigheid tussen de exploitant en de verte genwoordiger van de eigenaren van het voertuig. „Wat er precies aan de hand is, weet ik niet", aldus directeur Roovers van het Noordwijkse VW. „Alles leek in kannen en kruiken. Ik had voor de nodige vergunningen gezorgd. De heer Kovatch, de exploitant, was in zijn schik met het plan de Hovercraft voor de Noordwijkse badgasten te laten vliegen. De eigenaren hebben het op het laatste moment laten afweten". De VW-directeur is zeer teleur gesteld over deze gang van za ken. „Eindelijk denk je de toe rist weer eens iets nieuws te kunnen bieden en dan komt er zoiets tussen. Gelukkig waren er toen de eerste vlucht gemaakt zou worden niet al te veel be langstellenden", voegde hij er opgelucht aan toe. In Scheveningen is inmiddels overeenstemming bereikt over de landingsplaats voor een Hovercraft; Het betreffende stuk strand ligt op ongeveer 500 meter ten noorden van de ha venhoofden. ADVERTENTIEJ zonaaq 20 lull LEMMING ZOETERWOUDE 't CENTRUM aanvang 20.00 uur zondag 27 juli DIZZYMANSBAND 't CENTRUM ZOETERWOUDE aanvang 20.00 uur Grote delen van Ede kwamen blank te staan, zodat zelfs spelevaren op het marktplein mogelijk was. Wolkbreuken zetten delen Amsterdam en Ede blank (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/EDE Aanhoudende slagregens afgewisseld met complete wolkbreuken en hevige onweersbuien hebben gisteren op diverse plaatsen in Nederland grote wateroverlast veroorzaakt. Vooral Amsterdam en Ede hadden het zwaar te verduren. In Amsterdam kon de riolering het wateraanbod niet verwerken. Behalve vele kelders kwamen ook winkel- en woonpanden op de begane grond blank te staan. Het verkeer in sommige straten kwam volledig tot stilstand. De brandweer raakte overbelast en kon niet meer aan de aanvragen voldoen. In Ede kwam het lagere gedeelte van het centrum blank te staan, maar de brandweer kon veel schade voorkomen. Tijdens een hevig onweer werd gistermiddag de onlangs gerestaureerde torenspits van de Nederland Hervormde kerk van Midlum in Friesland door de bliksem getroffen. De torenspits werd vernield. Illlllllll Shell ontsluit groot olieveld in Noordzee ROTTERDAM (ANP) Nog deze zomer zal Shell Expro beginnen met de ontsluiting van een reus achtig olieveld in het noordelijk (Britse) gedeelte van de Noordzee. De win bare hoeveelheid bedraagt naar schatting twee mil jard vaten, evenveel als de totale reserve van het oliestaatje Doebai aan de Perzische Golf. Shell verwacht dat het veld met de naam Brent, in het tweede kwartaal van het volgende jaar zal gaan pro duceren. Per dag kan het veld voldoende olie leveren om bijvoorbeeld het totale verbruik van België en Lu xemburg te dekken. Met het in produktie brengen van het olieveld is een to taal bedrag gemoeid van bijna negen miljard gulden. Het werd wordt gedaan door Shell Expro, een ex ploratie- en productiegroep waarin Esso voor vijftig procent deelneemt. VIJFLING DALLAS, (AP) De 20-jarige mevrouw Davis uit Dallas is gisteren moeder geworden van een vijfling. Volgens functiona rissen van het Parkland zieken huis maken de vier meisjes en een jongen het goed. Mevrouw Davis en haar 21-jari- ge echtgenoot waren drie jaar getrouwd. Zij hadden nog geen kinderen. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave varreen nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het •paspoort". .^«r^NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant I naam: 1 adres: woonplaats: 1 stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld naar: jj naam: adres: V woonplaats: Oporto. Voorafgaande aan de bijeenkomst Meer dan 70000 aanhangers van de socialistische leider Soares bezochten de bijeenkomst vonden schermutselingen plaats bij door communisten opgeworpen barricades.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1