POEDENDE STAKEKS EN MELUN: „WACHT MAAR TOT IN PARIJS" r pRI v Knecht Santam- brogio mocht zijn gang gaan r -?WMt wSPë V?/ W ï-ZJ OU3 r ;iv *4 Afspraak van Misac viel bijna in water M MERKX BERUSTTE NIET IN MONTREAL TEST VOOR HOCKEYERS VIEL TEGEN Grootste bijval voor Ineke Ran op de nationale ATERDAG 19 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGING 13 ELUN - Bij de finish van de ste Touretappe te Melun is t gisteren opnieuw tot een itsing gekomen tussen poli- en stakende arbeiders van t Parijse blad Le Parisien iberé, een van de organisato- o van de Tour de France. stakers, die reeds enkele ren de podiums van televi- en radio bij de Touraan- imst bestormden, lieten ook steren de renners finishen, aarna zij onmiddellijk over de afrastering probeerden te klimmen. Daarbij kwam het tot een vechtpartij tussen de leden van de ultra-linkse vak bond en de politie. Er vielen enkele licht gewonden. De politie, die aanvankelijk in de Tour de France toekeek hoe de stakers de ordebewakers zelf overmeesterden, grijpt sinds enkele dagen in. Er ont stond gisteren een gevecht tussen hon derden politie-agenten en de arbei ders, waarbij harde klappen vielen. werden van de grond getild en als wapens gebruikt. Er werden vuistsla gen over en weer uitgedeeld, sommige stakers vielen op de grond met be bloed gezicht. Toch dreigden zij het cordon van de politie te doorbreken. Toen snelden van alle kanten agenten toe om hun collega's te ontzetten. Het lukte de politie de arbeiders tot het einde van de Eurovisie-uitzending op hun plaats te houden. Daarna klom men de demonstranten weer op diver se podiums en riepen zij hun leuzen tegen de directeur - generaal Amaury van le Parisien Liberé. Dreigend Een aantal stakers schreeuwde: „Wacht maar tot in Parijs, dan zullen we anders optreden". Het waren drei gende woorden die doen vermoeden dat het bij de laatste etappe van de Tour op het Circuit in het hart van de Franse hoofdstad wel eens tot ern stige ongeregeldheden zal kunnen ko men. Naar verluidt zou de oproerpoli tie worden ingeschakeld om de presi dent van de republiek Valery Giscard d'Estaing die de winnaar van de ronde zou huldigen de renners en de journa listen te beveiligen. Het circuit in Pa rijs, dat over de Champs Elysees en de Place de la Concorde loopt, is echter 6 km. lang, het dient door de renners 17 keer te worden afgelegd. Zodat het zeer moeilijk zal worden om het optreden van de stakers overal te controleren. Vele volgers verwachten dan ook dat de Tour de France mor gen een roerige laatste dag zal bele- Ontknoping? Touraankomsten trachten te ontrege len. De vakbond is in conflict geraakt met de directeur-generaal van Le Pa risien Liberé. Het gaat om een twintig tal leden dat wegens modernisering van het bedrijf ontslagen zouden wor den. Tientallen leden van deze bond hebben daarop de Tourkaravaan door heel Frankrijk gevolgd om waar het mogelijk was hun protestdemonstra ties te houden. In Parijs nu, verwacht iedereen, zullen morgen de arbeiders, die vooral verbolgen zijn omdat de regie van de Franse televisie stelsel matig hun protestdemonstratie ne geert, en de politie tot een ontknoping komen. 19 iELUN Giacinto Santambrogio, win- iaar van de twintigste etappe te Melun iehoort tot de veteranen in het peloton. lij is 30 jaar oud en knecht van Felice timondi. Santambrogio woont in Sereg- no bij Milaan en het bewijs dat hij een uitstekend wielrenner is leverde de Ita liaan het vorig jaar tijdens het wereld kampioenschap op de weg in Montreal vaar hij na Eddy Merckx, Raymond Poulidor en Mariano Martinez vierde verd. Dit seizoen heeft hij nog niet veel belangrijke wedstrijden gewonnen. Maar in etappe wedstrij den onderscheidt hij zich toch, zoals in de ronde Van van Sardinië waar hij negende werd en in de ronde van Italië, waar hij zelfs als vijftiende wist onze te eindigen. Hetgeen voor een waterdrager een uitstekende prestatie is. In grote ronden voelt spéciale Santambrogio zich dan ook het meest op zijn gemak. Niet dat hij een kans maakt om nog ooit verslaggever zo belangrijk te worden, want zijn taak is het om Felice Gimondi zoveel mogelijk steun te geven. Jean Maar er zijn in zo'n ronde toch altijd dagen waarop „de meester" het kalm aan doet en de Nelissen. knechten hun gang mogen gaan. Zo'n dag was gisteren voor Santambrogio aangebroken. Hij sprintte op 32 km voor de finish met de Fransman Le Gay uit het peloton weg. Liet de Fransman 17 km verder netjes achter en reed zegevierend Melun binnen. In de laatste kilometers had San tambrogio nog de kracht om uit de greep van het op hol geslagen peloton te blijven. Waar vooral de ploegmakkers van Gerben Karstens hun best deden om de Italiaan te achterhalen, teneinde Gerben de zo zeer begeerde etappezege te bezor gen. Dat lukte echter niet en de overwinning van Santambrogio betekende de tweede opeenvolgende zege voor de Bianchi's en de vierde ritoverwinning in deze ronde. De Italianen rijden de laatste dagen zo furieus omdat zij in het begin van de Tour helemaal overschaduwd werden door hun landge noot Francesco Moser, die zes dagen lang in de gele trui reed. Twee etappes won en aldus alle publiciteit aan zich trok. Na de recente successen van de ploeg en het goede rijden van Felice Gimondi, die vijfde staat in het algemeen klasse ment, is de zaak weer in evenwicht gebracht. Gimondi was gisteravond dan ook uiterst tevre den. Hij zei: „Ik denk dat ik nu nog een seizoen blijf rijden. Ik had eigenlijk mijn carrière willen beëindigen, maar mijn conditie is nog zo goed en de kracht van mijn ploeg is zo groot, dat ik van gedachte ben veranderd". Bianchi is met Molteni de enige ploeg in de Tour die nog compleet is. Thevenet krijgt steun van drie wieleramateurs (Van onze verslaggever) MELUN Het succes van Ber nard Thevenet heeft de spon sors van de drager van de gele trui doen besluiten om hun wie lerploeg in 1976 aanzienlijk uit te breiden en te versterken. Drie amateurs, waarvan men zeer hoge verwachtingen heeft, zullen voor Peugeot-BP-Miche- lin een contract tekenen. Het zijn de Belgische kampioen Jean-Luc van den Broeke, die in België de nieuwe Merckx wordt genoemd, Rachel Dard en Ber nard Vallet, die de beste Franse amateurs van dit moment zijn. Grappen maken willen de ren ners wél, zeker in zo'n wandele tappe van gisteren. De Australi sche Frisolrijder houdt een rode lantaarn in de hand, wat genoeg zegt over zijn klassering. MELUN Jean Claude Misse heeft gisteren bijna een afspraak gemist. Vlak bij zijn woonplaats, in Rigny, zou hij zijn familie ontmoeten in de wandeletappe van Pouilly-en-Auxois naar Melun. Te Rigny echter viel zijn afspraak letterlijk en figuurlijk in het water doordat een formidabele onweersbui het dorpje dat in een kom liet. blank zette. Een aantal wagens uit de Tour, dat voor het veld uitreed, liep vast in het water dat op sommige plaatsen een diepte van 40 centimeter had. Kapitein Due van het begeleidende detachement van de politie nam pijlsnel zijn maatregelen en leidde de karavaan om het dorpje heen. De Misacs, ook niet gek. concludeerden snel wat er aan de hand was, ijlden naar een plek iets verder op de route en vonden daar Jean Claude. De man van GAN had rustig de tijd, want het peloton had goed gevonden dat hij in een handvol kilometers een voorsprong van meer dan twee minuten had opgebouwd. De voorsprong van Misac, op ongeveer honderd kilometer voor de eindstreep, bewijst duidelijk dat de karavaan er helemaal geen zin in had. Bijna zes uur werd een wandeltempo aangehouden dat door geen enkele serieuze ontsnappingspoging werd onderbroken. Pas op goed dertig kilometer voor Melun viel Legeay aan en hij kreeg even later gezelschap van Santambrogio, die tenslotte alleen overbleef. Knecht Santabrogio lachte gis teren gelukzalig. Hij mocht van de leiders ook eens een keer een etappe winnen. Van onze verslaggever) MELUN Eddy Merkxc heeft Bernard Thevenet ook gisteren niet met rust gelaten. Nadat het peloton voor het eerst in de Tour in de stromende regen reed en de wind opstak, begon Merckx zijn tempo te verhogen. De wind stond schuin over het parcours en Eddy reed het hele peloton bijna aan flarden. Hij kon zich echter niet van de groep losmaken. "Ik ben niet meer in topconditie" stelde hij bij de finish vast, "anders was het misschien gelukt wat secon den winst te boeken en de span ning in de laatste twee dagen op IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH helft doelpuntte Ver- ma Narech na een foutieve terugspeel bal van Wouter Kan en tien minuten later maakte dezelfde spe ler er 2-0 van toen hij een vrije slag on derschepte en doel man Dojer nog niet klaar stond. P.as twaalf minuten voor het einde wist Ron Steens na een fraaie solo tegen te scoren. „Nederland moest duidelijk nog aan de grillige effecten van het kunstgras wen nen", aldus Coach Wim van Heumen die verder zei dat het veld hem zwaar te gen valt. MONTREAL Het partij tegen Kenia Nederlandse hoc- met 1-2 verloren. Bij key elf tal heeft don- de rust was het nog derdagavond in 0-0. In de tweede mi- Montreal een oefen- nuut van de tweede nilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Leidschendam Op de laatste dag van de natio nale zwemkampioenschappen schaarde ook Anje van de Bogaerde zich nog in de rij van kandida ten voor Geneve met een 1.02.01 op de 100 meter vrije slag onder 16-jarigen. De grootste bijval verwierf echter de 13-jarige Ineke Ran met haar fameuze sprint. In de morgenuren realiseerde zij reeds een tijd van 1.00.39 hetgeen goede verwachtingen schiep voor een tijd van onder de minuut. Ineke ging echter iets te langzaam af om nu reeds de magi sche 60-secondengrens te splijten. Het werd 1.00.17, slechts 0,02 seconden boven het adspirantenrecord. Het was een van de weinige hoogtepunten van deze slotavond, die duidelijk de sporen droeg van vermoeidheid. Zes dagen van onafgebroken wed- strijdzwemmen is tenslotte geen sinecure, vooral niet voor de jeugdzwemmers. Slechts de allersterk- sten kunnen zich handhaven en dat is voor weini gen weggelegd. Het peil mag dan misschien voor de kampioen op een enkele uitzondering na lager zijn geweest, in de breedte is er van een aanzienlijke vooruitgang sprake. Dat is bijzonder goed tot uiting gekomen bij het doorbreken van de vele limieten voor de Europese jeugdkampioenschappen. Vooral bij de meisjes is er veel talent aanwezig. Ineke Ran kan uitgroeien tot een van de grootste sprintsters. Maar ook Marian Eding, Judith Verkerk, Daphne Demuth en Maritzka van der Linden hebben aan getoond dat er weer van een lichte opgang kan worden gesproken. Verrassingen bridgeteams Brighton - Na de vijfde achter eenvolgende overwinning tegen het altijd lastige IJsland (14-6) heeft de tiende ronde het Ne derlandse team verlies opgele verd. Griekenland, dat na de negende ronde tot de zesde plaats was opgeklommen, bevestigde de goede vorm door een zege van 18-2 (98-58) op het Oranje-team, dat bepaald niet in de glanzende vorm van de laatste dagen stak. De Nederlandse dames verloren van Israël met 6-14 (77-93), maar boekten een verrassende over winning op het tot dan toe lei dende Ierland van 16-4 (69-43). Ctnd'e**" fatCFUHJ 20JULL 22e ETAPPE.150 km JOOP ZOETEMELK OORDEELT Ondanks alles toch tevreden" Achteraf is het toch een vreemde Tour de France geworden. We vertrokken in Charleroi met elf favo rieten: Merckx, Moser, Van Impe, Galdos, Poulidor, Ba- tallin, Ocana, Gimondi. Thevenet, Pollentier en ik zelf. Drie van deze favorie ten Ocana, Batalin en Gal dos zijn al naar huis. Pouli dor werd ziek en uitgescha keld, Moser en Pollentier kregen een inzinking in de Pyreneeën en Thevenet en Van Impe bleken onver wacht zo verrassend sterk, dat zij op bepaalde dagen door niemand te benaderen waren. Hoe meer ik erover na denk, hoe meer ik die val partij van vorig jaar be treur, toen ik wel in topcon ditie was en toen de bezet ting in de Tour de France lang niet zo sterk was. Maar gedane zaken nemen geen keer. Morgen zal ik, als alles mee zit, voor de vierde keer in mijn loop baan bij de vijf eersten in de Tour eindigen en ook dat is een resultaat waar over men tevreden moet zijn. Als Eddy in 1976 niet meer start zal de Tour verande ren, het wordt dan nog meer een open wedstrijd, want de controle over het peloton zal dan niet meer zo groot zijn. Maar ik ver wacht dat Merckx het vol gend jaar toch nog een keer zal proberen de Tour te winnen en waarschijnlijk gaat hij daarop zelfs zijn seizoen afstemmen. Wie heeft de sprint van het peloton gewonnen? Gerben Karstens (uiterst links) of Rik van Linden (uiterst rechts). Met het blote oog was een beslissing niet te nemen. De finishfoto wees de Belg als winnaar van deze sprint aan De uitslag van de twintigste etappe van de Ronde van Frankrijk: 1. Gia cinto Santambrogio (Ita-Ferretti) 259 kilometer in 7 uur, 39 minuten en seconden, 2. Van Linden (Bel-Ferret- ti) op 28 seconden, 3. Karstens (Ned.- Stablinski) 4. Hoban (Eng-Caput), 5. Godefroot (Bel-Schotte), 6. Mintkie- wicz (Fra-Stablinski), 7. Rottiers (Bel-Lelangue), 8. Delepine (Fra- Schotte), 9. Simonetti (Ita-Bartoloz- zi), 10 Amaro (Por-Geminiani) allen in dezelfde tijd als Van Linden. 11. Teirlinck (Bel-Stablinski) 7.40.13., 12. Mathis (Fra-Gribaldy), 13. Marti nez (Fra-Stablinski) 14. De Cauwer (Bel-Liebregts), 15. Moser (Ita-Barto- lozzi), 16 De Meyer (Bel-Schotte). 17 A. van Vlierberghe (Bel-Gribaldy). 18. Delcroix (Bel-Lelangue). 19. Via- nen (Ned.-Caput), 20. Bourreau (Fra- De Muer). 24. Allan (Aus-Liebregts), 26. Kuiper (Ned.-Liebregts), 30. Kne- temann (Ned.-Caput) allen in dezelf de tijd als Teirlinck, 61, Zoetemelk, 74 Prinsen, 83 Kamper. 89. Den Her tog. Algemeen klassement: 1. Thevenet (Fra-De Muer) 104 uur, 12 minuten en 55 seconden, 2 Merckx (Bel-Le langue). op 3.03 min.. 3. Van Impe (Bel-Stablinski) op 4 49. 4. Zoetemelk (Ned -Caput) op 6 58, 5. Gimondi (Ita- Ferretti) op 12.53, 6 Lopez Carril (Spa-BarrutiaV op 19.45, 7. Moser (Ita-Bartolozzi) op 24.29., 8. Fuchs (Zwi-Bartolozzi) op 25.39, 9 Janssens (Bel-Lelangue) op 31.15, 10. Torres (Spra-Saura) op 34.24. kuiper (Ned.- Liebregts) op 41.02, 12. Romero (Fra- Lapebie op 44.12, 13. Talbourdet (Fra-Caput) op 45.05. 14. Martinez (Fra-Stablinski) op 45.47, 15. Agostin- ho (Por-Geminiani) op 51.04, 16. De- lisle (Fra-De Muer) op 55.09, 17. De Schoenmaecker (Bel-Lelangue) op 55.12, 18. Den Hertog (Ned.-Lie bregts) op 56.17, 19. Poulidor (Fra.- Caput) op 58.45, 20. Julien (Fra-Ge- miniani) op 1.05.25, 52. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.09.03, 63. Kne- temann (Ned-Caput) op 2.26.55, 68. Vianen (Ned.-Caput) op 2.33.1. Dagploegenklassement: 1. Ferrettj (Santambrogio, Van Linden. Castel- letti) 23.00.11, 2. Stablinski (Karstens, Mintkiewicz, Teirlinck) 23.00.39 (20 pl.), 3. Schotte (Godefroot, Delepine, De Meyer) z.L (29 pl), 4. Caput (Ho- ban, Vianen. Talbourdet) z:t. 52 pl 5. Lelangue (Rottiers, Delcroix, Lie- vens) z.t. 52 pl, 6. Gribaldy (Mathis, A. en F. van Vlierberghe) z.t. 52 pl.. 9. Liebregts (De Cauwer, Allan, Kui- Algemecn ploegenklassement: 1. Ca put 313 uur, 56 minuten en 49 secon den. 2 Lelangue 314.04.17, 3. Barto- lozzi 314.08.06, 4. Stablinski 314.16.57. 5. De Muer 314.24.42, 6. Ferretti 314.38.02, 10. Liebregts 316.34.08. Bergklassement: 1. Van Impe (Bel.) 285 pnt., 2. Merckx (Bel) 206, 3. Thevenet (Fra.) 166, 4. Zoetemelk (Ned 161, 5. Gimondi (ita) 78, 6. Torres (Spa) 63, 7. Lopez Carril (Spa) 58. Puntenklassement: 1 Van Linden (Bel) 294 pnt., 2. Merckx (Bel) 240, 3. Moser (Ita) 169, 4. Godefroot (Bel) 155, 5. Hoban (Eng.) 137

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13