Carlos, Een Boeing vol radar en electroniea een internationale moordenaar AWACS: nieuwe ogen en oren voor NAVO 28 JAAR, 85 KILO, IETWAT PAFFERIG, INTELLIGENT, BESCHEIDEN, BRUSSEL (UPD Het is een groot, lomp monster, een Boeing 707 volgestouwd met apparatuur uit het ruimtetijd perk en boven op de romp een paddestoel met een doorsnede van 10 meter. Het geheel draagt de duistere naam AWACS en is de nieuwe Amerikaanse bijdra ge aan de bewapeningswedloop. Een bijdrage waarvan de Ame rikaanse producenten hopen er tegen eind volgend jaar 40 aan Europa af te zetten voor een totaal bedrag van 2,5 miljard dollar (6 miljard gulden). Een nieuw „contract van de eeuw" dus. Ter vergelijking: de recente ver koop aan Nederland, België, Noorwegen en Denemarken van 360 gevechtsvliegtuigen van het type F-16 beliep 2 miljard dollar (4,8 miljard gulden). AWACS is de afkorting van Air borne Warning and Control Sys tem (vliegend waarschuwings- en controle-systeem). Het is een omgebouwde Boeing 707 vol ra dar, computers en andere infor matieverwerkende uitrusting, beeldschermen en hypermoder ne verbindingsapparatuur. Op de romp de paddestoel met de radarkoepel, of „Radome". Deze koepel draait en vormt de ogen en oren van AWACS. Hij signaleert naderende raketten en vliegtuigen en alles binnen een straal van 320 kilometer en seint waarschuwingen naar de defensie te land en ter zee. Dat is de „W" in AWACS. Het „Con trole Systeem" slaat, op de mo gelijkheid vanuit het toestel een veldslag van boven te volgen en troepen, vliegtuigen of raketten tegen een vijand te dirigeren. Omdat AWACS mobiel is en 320 kilometer buiten een gevarenzo ne kan blijven is het, volgens het Amerikaanse ministerie van defensie „wellicht het enige waarschuwings-, bevelvoerings- en controle-systeem in het cen trale gebied van de NAVO in Europa dat overlevingskansen heeft" nadat een oorlog is be gonnen. AWACS is echter niet goed koop. De Amerikaanse lucht macht verwacht voor elk toestel dat zij aanschaft 111,1 miljoen dollar (meer dan 266 miljoen gulden) te moeten betalen. De Verenigde Staten willen aan hun Europese bondgenoten of aan de NAVO als geheel 32 tot 40 AWACS-toestellen verkopen voor de „weggeefprijs" van 60 miljoen dollar (144 miljoen gul den) per stuk. AWACS heeft zijn tegenstan ders. Zo heeft de Democratische senator Thomas Eagleton van Missouri het Pentagon beschul digd van pogingen de produktie- Bza iftx a kosten te drukken door AWACS op te dringen aan onwillige bondgenoten. Het Congres heeft de voorgenomen produktie van 40 per jaar al teruggebracht tot 6, voor de bouw van elk waar van afzonderlijk machtiging moet worden verstrekt. Het eer ste toestel moet eind 1976 wor den opgeleverd. Veel Europese landen hebben ook hun twijfels niet zo zeer vanwege de behoefte aan de vliegtuigen, maar in verband met de enorme kosten en de mate waarin Washington de Eu ropese industrie wil laten mee profiteren. Desondanks hebben vijf NAVO- landen - de Verenigde Staten, Engeland, de Duitse Bondsrepu bliek, Canada en (onverwacht) Frankrijk er in beginsel in toe gestemd 2,5 miljoen dollar bij te dragen in een onderzoek naar de vraag of het systeem waard is gekocht te worden. Een bu reau van drie man van de NA VO is tezamen met EUTRONIC, een consortium van maatschap pijen die AWACS maken en uit rusten, aan dat werk begonnen. Als alles volgens plan gaat, zal de aanbeveling in mei volgend jaar aan de ministers van defen sie van de NAVO worden voor gelegd. De regeringen zullen dan in december 1976 besluiten of AWACS al dan niet wordt aangeschaft. Met al zijn kosten zal AWACS een gaatje stoppen in de Euro pese defensie van de NAVO. Een keten van 84 geintegreerde Radar-stations van Noord-Noor- wegen tot Oost-Turkije houdt het Europese luchtruim al in de gaten en gluurt tot diep in Oost- Europa. Dit systeem, NADGE genoemd, kan alles zien, behal ve vliegtuigen die op boomhoog te binnenvliegen. Voorstanders van AWACS zeg gen dat deze „dode hoek" van NADGE gevaarlijk is en dat AWACS dit euvel kan verhelpen en, in tegenstelling tot NADGE zelfs tussen bergen door kan zien. Zij zeggen voorts dat NADGE, twee jaar geleden vol tooid voor een bedrag van 350 miljoen dollar, kwetsbaar is bij aanvallen en gemakkelijker kan worden misleid door vijandelij ke elektronische apparatuur. Bij recente demonstraties in Euro pa werkte AWACS gedurende 100 uur perfect, zo zeggen de voorstanders. Van Europese zijde is echter al geprotesteerd dat de defensie begrotingen te krap zijn en dat bij de aanschaf van AWACS van andere aankopen zal moe ten worden afgezien. Als de NAVO als geheel zou besluiten AWACS te kopen, dan zouden de Verenigde Staten mo gelijk" voor 25 procent in de kosten bijdragen. De Europea nen willen een aandeel in de produktie om de kosten nog meer te drukken en enkele on dernemingen in Engeland en de Bondsrepubliek hebben al enke le nevencontracten in de wacht gesleept Het Pentagon zou concessies wel eens de moeite waard kun nen vinden, omdat de verkoop zou kunnen leiden tot aankopen elders in de wereld. Zo zouden met name Japan en Perzië in AWACS geïnteresseerd zijn. Vera Lynn Wedgwood Benn .dodenlijst..dodenlijst. Van onze correspondent LONDEN Het nog steeds groeiende politiedos sier over Ilitsj Ramirez Sanchez, de guerrillaman die beter bekend is als „Carlos" bewijst dat hij geen gewone huurmoordenaar is. Een gewone huur moordenaar wordt ingelicht over zijn doelwit en wordt voor zijn werk betaald. Ilitsj Sanchez speel de een belangrijke rol in het selecteren van zijn doelen. De dodenlijst die in Londen werd ontdekt met namen als van de zangeres Vera Lynn, de politicus Antony Wedgwood Benn en de vermaarde discjockey David Jacobs, plaatst Sanchez in een bepaalde categorie, zo zeggen politiekringen. De zaak-Carlos, met zijn internationale^ verbindin gen en met wortels in de duistere terroristische groepering „Organisatie voor de gewapende Arabi sche strijd", is in handen van de bommenbrigade van politiecommissaris Roy Haberthon. Het dossier dat momenteel wordt samengesteld, toont aan dat de kracht van de organisatie in Europa enerzijds I ligt in haar omvang: een handvol terroristen die gebruik maken van vrouwen waarvan er enkele in e het geheel niet verdacht lijken, anderzijds in het e feit dat zij een flink deel van hun tijd besteden met zich verplaatsen, s De politie zegt dat de organisatie wordt gefinancierd il met behulp van Arabische petrodollars. Maar er e bestaat ook professionele bewondering voor de faci- i liteiten die de guerrilla's zich hebben verworven: de vervalste paspoorten, de bevoorrading met hoog- waardige wapens en explosieven. Carlos en zijn collega's wisten precies wat zij ondernamen. In het huidige stadium is het nog niet mogelijk om de juiste vei-takkingen van de.bewe ging na te trekken. Zeker is dat linkse Zuidamerika nen voor een groot deel van de mankracht hebben gezorgd, ofschoon de wortels van de organisatie in Beiroet steken. De penningmeester van de bende, Michel Mourkabel die tien dagen geleden in Parijs door Carlos werd doodgeschoten toen hij wilde doorslaan kwam uit Libanon. Contacten Volgens een woordvoerder van de Organisatie voor gewapende Arabische strijd zijn de doelwitten van de beweging het zionisme en het imperialisme, op zich algemeen genoeg dat er met een aantal andere guerrilla-organisaties contact opgenomen kon wor den zoals met de Westduitse Baader-Meinhof- Het adres in Kensington High Street, waar Carlos met zijn moeder en broers woonde. groep, die Carlos waarschijnlijk heeft voorzien van gestolen Amerikaanse M-26 handgranaten, en de Japanse bende die vorig jaar de Franse ambassade in Den Haag bezette en de ambassadeur, enkele zakenlieden en personeelsleden gijzelde. Carlos zelf is afkomstig uit een streng-communis- tisch gezin en heeft zijn opleiding in Moskou gehad. Desondanks is hij uit Rusland uitgewezen wegens „tegen de staat gerichte activiteiten" en het leiden van een verkwistend leven aanklachten die hem later bijzonder gehinderd hebben. De politie denkt dat hij in Moskou ook heeft geleerd met wapens en explosieven om te gaan waarschijnlijk niet van zijn Russische gastheren maar van de extreem linkse organisaties waarmee hij steeds meer contact onderhield. In Moskou omvat het begrip „anti-Russi sch" evengoed extreem-links als rechts. Guerrillaleven In Kensington leidde Ilitsj Sanchez aanvankelijk een vrij normaal leven, samen met zijn moeder en twee broers, schaafde zijn Engels bij en bezocht van tijd tot tijd de cocktailparties op de Columbiaanse ambassade. In de laatste twee jaar begon hij rond Londen zich bezig te houden met het leggen van contacten onder de naam Carlos Martinez, een Venezolaans econoom, en in die tijd begon zijn leven als guerrillastrijder. Ruim een jaar geleden stelde hij zich voor aan een Spaanse serveerster in café Ducks and Drakes in Bayswater en begon een gesprek met haar. Angela Otaola, toen 21 jaar, ging in op zijn voorstel met hem te gaan eten en stond Carlos later toe zijn koffer in haar flat op te slaan, bovenin een armetierig huis aan de Hereford Road. De vaste vriend van Angela, Barry Woodhams (27), herinnert zich dat Angela meer koffers voor vrien den bewaarde. Hij ontmoette Carlos voor het eerst enkele weken na Pasen. De „Venezolaanse eco noom" was aardig genoeg, maar was niet bepaald het type van een James Bond. Het probleem met Carlos was dat hij met zijn 28ste wat pafferig werd en daarvoor bijzonder gevoelig was. „Hij was net iets kleiner dan ik; ik ben 1,87 m, maar hij was veel zwaarder gebouwd. Daar kon hij niet zo goed tegen. Ik zei eens dat hij een papzak was. We wogen ons in de keuken, hij woog 85 kilo, ik 82. Hij twijfelde aan zijn uiterlijk en vond het erg verve lend dat hij zwaarder was dan ik", zegt Woodhams. Carlos was erg intelligent en sprak vaak over politiek. Op een keer kwam het gesprek op guerril» ia-activiteiten. „Hij zei dat het zeer eenvoudig was wapens door de controles te loodsen. Ik zei dat ik daar nog niet zo zeker van was, omdat ik in een televisieprogramma de strenge veiligheidsmaatrege len had gezien. Maar hij zei dat het niet onmogelijk was voor iemand die wist wat hij deed". Carlos was erg terughoudend over zijn verleden. Hij sprak over een meisje dat beter voor hem zou zorgen dan Angela voor Barry deed. De naam van het meisje noemde hij echter niet. Zijn favoriete spel was poker. Hij zei dat hij vaak gespeeld had en schepte graag op over het geld dat hij had gewonnen. Het leek dat hij afkomstig was van gegoede familie en hij verklaarde veel van zijn reizen door te zeggen dat zijn Engelse visum maar een maand geldig was en hij het land enkele dagen moest verlaten om een nieuw stempel in zijn pas poort te krijgen. Koffer Toen Carlos vorige maand naar Parijs vertrok. Gloria, de 22-jarige zuster van Angela Otaola, is eveneens door de politie gehoord. ontdekte Woodhams dat er achter hem meer stak dan een zogenaamde Venezolaanse econoom. Ange la Otaola vroeg Barry een bureau opzij te schuiven om te kijken of de verwarming erachter nog werkte. Hij verplaatste het bureau en ontdekte toen een paspoort met een foto van Carlos maar op een andere naam, en ook een namenlijst, de dodenlijst van Britse prominenten. Bij de lijst vond hij een aantal knipsels meest uit de .Jewish Chronicle" voorzien van foto's van potentiële slachtoffers. Toen richtte Barry Woodhams zijn aandacht op de koffer achter de boekenkast Al diverse malen had hij er tegen geschopt of was erover gestruikeld. Toen ontdekte hij ook de inhoud: een pistool, een geluidsdemper en wat munitie. De uitleg hiervoor kon eenvoudig zijn. Carlos had gezegd dat hij goed' was in pistoolschieten en hij wekte de indruk dat hij binnenshuis schoot op stukken hardboard. Daar door was de aanwezigheid van een geluiddemper niet zo verwonderlijk. Maar Barry zelf wist het nodige van wapens af. En daarom wist hij dat het bewaren van wapens en munitie bij elkaar niet hoorde. Hij besloot Angela te vertellen wat hij gezien had en Carlos te vragen het koffertje mee te nemen. Twee weken later las Woodhams in The Guardian dat een man die alleen onder de naam Carlos bekend was, betrokken was geweest bij een drievou dige moord in het Parijse Quartier Latin. Carlos had twee Franse agenten van de inlichtingendienst en een Libanese verklikker doodgeschoten. Die avond onderzocht Woodhams de koffer, waar hij zo vaak tegen had geschopt, wat zorgvuldiger en ontdekte het hoog-explosieve geligniet, drie pistolen, handgranaten en munitie. Carlos, de intelligente bescheiden man, was een internationale moorde in zijn discussies kwam Carlos op Woodhams over als politiek links, maar zeker niet militant Carlos zei dat de links-extremisten in Engeland kampten met een gebrek aan organisatie, terwijl het rechtse front hij noemde hier de poging van. kolonel Stirling om een privé-leger op te richten toonde veel beter georganiseerd te zijn. Carlos hield zijn standpunt over het gebruik van geweld voor zich. Maar hij verklaarde zich onder bepaalde omstandig heden, vóór de doodstraf. In Frankrijk waren op dat moment juist twee moordenaars met de guilloti ne ter dood gebracht Woodhams zei: „Carlos vertel de me dat dit een zaak van werkelijk brute moord betrof en dat de mensen die om financiën en niet om politieke redenen doodden, zelf ook de dood verdienden". (Copyright The Guardian) Carlos, zoals hij door de politie wordt gezocht. De omgebouwde Boeing 707, die onder de naam AWACS dienst zal doen. Bij de staart de grote radarkoepel.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11