Piet Blom Geen panty's meer bij een kotelet... rpho le IN SPEELSE BUI VAN KASBAH IN HENGELO NAAR PAALWONING IN HELMOND ...plakje worst mag nog! Kleurige, gekantelde kubussen met bovenin „bet loofhutje" blijven de aandacht trekken DEN HAAG Tienduizenden Nederlanders zullen zich straks niet meer kunnen laten verleiden. Staatssecretaris Th. M. Hazekamp wil dat niet meer toestaan. Hij heeft een wet op stapel staan om het cadeaustelsel aanzienlijk te wijzigen. Dan is het uit met mokken bij de chocola, met koffiemolens bij een goud- merk of met panty's bij de koteletten. Al die verleidelij ke cadeautjes moeten ook in geld kannen worden omgezet. Als de staatssecretaris zijn zin krijgt komt er een nieuwe regeling „tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschen ken in verband met de uitoe fening van een bedrijf'. Het komt er eigenlijk op neer, dat volgens het nieuwe wets ontwerp in het algemeen ca deau-acties verboden zijn. Ook zogenaamde „bijbetalingsac ties" zullen onder het regime van deze nieuwe wet vallen en dan maakt het geen enkel ver schil of men een bijbetaling doet in de vorm van zegeltjes, geld of een combinatie van die twee. Waarom deze nieuwe wet? De staatssecretaris van economi sche zaken wil in eerste in stantie de zogenaamde „bran che-vervaging" tegen gaan. Zoals bijvoorbeeld sokken krijgen bij een wit broodje, panty's bij een kotelet, zonne brillen bij schoenen, handdoe ken bij een kleurentelevisie, tandenborstels bij een kos tuum... Door al dit soort ca deau-acties worden de concur rentieverhoudingen natuurlijk aardig verstoord. .Het wordt wat anders als het gaat om cadeau-artikelen die bij de branche passen, hoewel dat begrip „branche-eigen" nog wel even op een andere ma nier omschreven dient te wor den. Wat is bijvoorbeeld „branche-eigen" als je praat over grootwinkelbedrijven en bazars? De staatssecretaris ziet nog een belangrijke taak voor zich zelf weggelegd: de bescher ming van de consument. Die bescherming vindt hij nodig, want veel consumenten heb ben volgens hem nog steeds niet door, dat ze zelf al die zegeltjes, bonnetjes en cadeau tjes dubbel en dwars betalen. „Prijs-versluiering" heet zoiets. Dat mocht tot nu toe allemaal, maar straks de bedoeling is 1977 zal de consument meer bescherming krijgen. Drs. Hazekamp zegt het natuurlijk niet, maar hij bedoelt eigenlijk dat de consu ment tegen zichzelf in bescher ming moet worden genomen. En dan: hoeveel zijn de ca deautjes in feite wel waard? Zijn het eigenlijk geen wegge vertjes? Dat is altijd al een ondoorzichtige zaak geweest. De staatssecretaris wil nu, dat duidelijk wordt, hoe duur die geschenkjes zijn en tevens wil hij, dat de consument de vrij heid krijgt om die cadeautjes wel of niet te accepteren. Geen opgedrongen geschenkjes dus meer. Die nieuwe regeling kan niet van de ene op de andere dag worden ingevoerd. Met de Sociaal Economische Raad is de staatssecretaris van me ning, dat het op dit moment en straks te ver zou gaan om de toepassing van het cadeaus telsel geheel te verbieden. Be grepen wordt, dat in bepaalde gevallen de toepassing van dit systeem voor een ondernemer de meest efficiënte vorm van verkoopbevordering kan zijn. Om het bedrijfsleven in de gelegenheid te stellen zich aan te passen aan de nieuwe wet, zal de nu nog bestaande wet worden verlengd tot 1 juli 1977. Daarna zullen als gezegd, in het algemeen de cadeau-ac ties verboden zijn. Er is echter een kleine kans op ontsnap ping, want het verbod geldt niet als voldaan is aan de vol gende punten: 1. De ondernemer moet aanne melijk kunnen maken, dat hij de goederen, die hij als ge schenk wil uitgeven, tenminste drie maanden lang regelmatig te koop heeft aangeboden aan particulieren. Die geschenken moeten volkomen gelijk zijn aan de goederen die hij reeds verkocht. 2. De ondernemer moet tijdens de geschenkactie de goederen, die hij ten geschenke aanbiedt, Straks thuis ook de zegeltjes plakken. Nog twee jaar. ook normaal aan particulieren verkopen. 3. De ondernemer moet de consumenten in de gelegen heid stellen, om inplaats van het geschenk een geldbedrag te ontvangen. Deze voorwaar de is gesteld, om de consu ment een grotere keuzevrij heid te bieden. 4. De ondernemer zal de con sument duidelijk op zijn rech ten moeten wijzen en hem daarover moeten informeren. Daarbij komt nog een aantal uitzonderingen, die het thans bestaande cadeaustelsel ook kent: Het bedrijfsleven mag vrij ge schenken geven aan wederver kopers en aan degenen, die daarmee gelijk zijn gesteld, zoals thans de horecabedrij ven. Het „drie halen, twee be talen" blijft ook bestaan. Met andere woorden: men mag vrij bij de aankoop van een be-, paald artikel eenzelfde artikel cadeau doen., Dan is het nog toegestaan kleinigheden van geringe waarde ten geschenke aan te bieden, tenminste als het niet duurder is dan een kwartje. Het plakje worst bij de slager mag dus... De Consumentenbond is blij met die nieuwe wet. Over het feit, dat de consument straks een geldbedrag mag vragen voor een aangeboden ge- schenk, zegt de consumenten bond: „Deze maatregel juichen we in principe toe, want een ieder weet, dat alleen de £on voor niets opgaat en dat ca deaus bij het zaken doen uit de lengte of uit de breedte moeten komen". Mooi dus, maar de Consumen tenbond heeft ook iets wat hem minder zint: „Fabrikan ten of importeurs mogen zelf grote geschenken blijven ge ven aan winkeliers, zonder dat daar regels of beperkingen voor gelden. Dat vinden we evenzeer niet bevorderlijk voor een faire concurrentie, noch voor de marktdoorzich- tigheid". En verder: „Winkeliers mogen aan de consument „gratis" zo genaamde kortingzegels blij ven verschaffen, zonder dat de consument die korting direct van de te betalen prijs kan laten aftrekken. Het blijft dus sparen en plakken en wij krij gen hierbij niets te kiezen". Bob Birza HELMOND „Kunnen ze nou echt niks anders bedenken om hun geld aan uit te geven?", „nou, ik zou d'r wel 's in willen, 't Lijkt me wel wat". Een man en een vrouw staan aan de rand van de overblijfselen van Helmonds Spectaculair zijn de drie paal woningen van Blom zeker. Licht bruin geschilderde dob belstenen met op de meest on verwachte plaatsen ramen, ge vat in licht groene sponningen. De derde hoofdkleur is geel. Daaronder het grijze beton. Huizen waar je omheen en on derdoor loopt. Wijkende wan den. Drie woonlagen met boven in „het loofhutje" zoals Piet Blom de ruimte noemt, die - prozaïsch vertaald - neerkomt op een hobbykamer. „Het prik kelt je fantasie enorm", zegt een Helmondse gemeenteambte naar. De man heeft overigens zijn bedenkingen tegen dit re sultaat van de speelse bui, die Piet Blom had toen hij zijn paal woningen op papier zette. Spelen een begrip dat bij Piet Blom steeds terugkeert. Zoals ook ontmoeting. Mensen ont moeten spelen wonen. Voordurend vlecht hij deze be grippen ineen in zijn ontwerpen. Dat deed hij in de kasbah, dat probeert hij te doen in Hel mond. Of hij daarin slaagt? Een Helmondse architect had er' de volgende kwalifikatie voor over: „Een aanfluiting van het historisch wonen". Kritiek, die gemakkelijk in het gehoor ligt en waarmee de zaak zou kunnen worden afgedaan. Maar wat is dat historisch wo nen. Is het de slaapverwekken de doorzonkamer, die later een L-vorm kreeg en weer later ver anderde in een Z? Of is het de monotone flatbouw waar moe ders, die op een verdieping wo nen, het contact met hun kinde ren dreigen te verliezen wan neer die beneden op straat spe len? Voor Piet Blom pleit dat hij niet alleen zoekt naar nieuwe (archi tectonische) vormen, maar dat hij ook tracht de mensen datge ne terug te geven, wat verloren dreigt te gaan of misschien al verloren is gegaan: een stuk wooncultuur. Begrippen als communicatie, geborgenheid zijn wat wonen betreft voor een groot deel onder de voet gelo pen in de na-oorlogse bouwrace. Piet Blom probeert ze te verta- De kasbah-woningen in Hengelo, die deels hun doel voorbijgeschoten hebben. len in zijn ontwerpen. Achter zijn huizen gaat een filosofie schuil, waarin de mens centraal staat. De man en de vrouw, die werken, spelen, wonen. Zijn paalwoningen in Helmond vor men dan ook slechts een onder deel - zij het een integrerend onderdeel - van wat hij noemt „een speelhuis". Een term waar voor het gemeentebestuur aan vankelijk schouwburg had inge vuld, maar daar later ontmoe tingscentrum voor in de plaats heeft gezet. Zestig van de aan vankelijk 200 geplande paalwo ningen zullen dit speelhuis straks omzomen. „Genoeg om het spel overeind te houden", meent Piet Blom. Dode tempels De voorgeschiedenis van het Helmondse spektakelstuk ligt niet zo zeer in de Hengelose kasbah als wel in het ontspan ningscentrum van de Twentse Technische Hogeschool. Het be stuur van de Brabantse gemeen te koos deze doolhof van gange tjes, trapjes, en onverwacht op duikende ruimten als uitgangs punt voor zijn schouwburgplan nen. Waarop de architect van de Bastille (Piet Blom) meteen ver klaarde dat schouwburgen schier ontoegankelijke tempels zijn. Dingen, die wanneer ze dicht zijn, dood zijn. Met die visie kegelde hij de toekomst dromen van de Helmondse be- stuurderen radicaal omver. Hij sprak van een ontmoetingscen trum op het twee hectare grote Kaalslagterrein in het Helmond se centrum. Met woningen als intermediair. En wel in die mate dat het centrum van Helmond in zijn geheel zeer gewaardeerd wordt, als meest geliefde plek om elkaar te vinden. Want zegt Piet Blom: „Het naar huis schreeuwen van een kind is daartoe vruchtbaarder dan def tige gebouwen". „Spelenderwijs Helmond stad te laten worden". Dat is de op dracht die Piet Blom zich zelf heeft gegeven. Het gemeentebe stuur ziet in zijn plannen pogin gen een stuk essentiële en broodnodige stadsvernieuwing stadscentrum te kijken naar een drietal merkwaardige huizen. Wo ningen in de vorm van een gekan telde kubus. Rustend op een be tonnen zuil, waarin een trap is uitgespaard. Ontwerper en archi tect is - hoe kan het anders - de Monnickendamse architect Piet Blom, die met zijn zogeheten paalwoningen na de Hengelose Kasbah voor een nieuw spekta kelstuk zorgt. kunnen beginnen. Hoewel over de grootte van de subsidie op dit ogenblik" geen zinnig woord te zeggen is" (uitspraak van een woordvoerder van het ministe rie) wordt verwacht dat de koopprijs van de huizen tussen de 110 en 120.000 gulden zal -komen te liggen. De bouwkosten liggen belangrijk hoger. De lijst van gegadigden laat op dit mo ment een tiental namen zien, van wie de meesten niet uit Helmond afkomstig zijn. Het ge vaar is niet denkbeeldig dat het project de mist in zal gaan, om dat er te weinig potentiële ko pers komen opdagen, huiverig als ze zullen zijn voor een huis, waarvan de marktwaarde ui terst moeilijk te bepalen is. En zo ze er al zullen komen, zal Piet Bloms woningenwoud dan niet „bezet" worden door een selec tieve groep mensen, zoals toch ook min of meer bij de kasbah het geval was? In Hengelo gebeurde dat mede door de gevolgde toewijzing sprocedure nadat eerst - door subsidies - het huurniveau naar omlaag was geschroefd, waar door de bereikbaarheid aanzien lijk vergroot werd. in Helmond zal de omstandigheid dat het om koopwoningen gaat, bepalend zijn, afgezien nog van de prijs. Waaruit blijkt dat projecten als de kasbah en het Helmondse woningenwoud, die beogen de sociale woningbouw in Neder land uit de huisje-boompje beestje-sfeer te lichten, dit doell voorbij schieten. Tenminste voor het ogenblik. Desondanks geldt Piet Blom als een voortrekker op het gebied van bouwen en wonen in ons land, al is de filosofie, die achter zijn projecten steekt niet nieuw. Gemeentebesturen hollen achter hem aan in de hoop op een bouwplannetje, dat alom de aandacht zal trekken. Ook in Helmond is het woord prestige object al gevallen, al doen ge meentebesturen er het zwijgen toe wanneer het ter sprake wordt gebracht. Intussen blijft Piet Blom de openbare mening prikkelen en provoceren. Een kasbah in Hen gelo,misschien een in Monnic- kendam. Een nieuwe Minerva- academie in Groningen... In Hel mond gebeuren op de traverse, waarlangs de drie paalwoningen gebouwd zijn, veel bijna-onge- lukken. De kleurige, gekantelde kubus sen blijven de aandacht trek ken. Of je d'r in kunt wonen....? Klaas Goinga op poten te krijgen. Aanvanke lijk ging Blom uit van een wo ningenwoud van paalwoningen, maar dit bleek - gezien de hoge kosten - niet haalbaar. Ondanks verwoede pogingen de huizen in het keurslijf van de woningwet- sfeer te persen, lukte dit niet. Zelfs voor de premiesector ble ken ze te duur. Dat is de ironie van de sociaal voelende archi tect Blom. Hij ziet geen kans woningen in de sociale woning bouw te realiseren. Zo is het niet alleen in Helmond, zo was het ook in Hengelo met de kas bah. Alleen dankzij een extra subsidie van 3.000 per woning - er werden 184 kasbahhuizen gebouwd - kon dit meest experi mentele na-oorlogse bouwpro ject in de sociale sector worden gerealiseerd. Maar aan beide projecten ligt Bloms (woon)-filo- sofie ten grondslag. Het idee van elkaar ontmoeten onder één dak. Maar wie zullen het toekomstige woningenwoud bewonen? Minis ter Gruijters van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening - geboren in Helmond - heeft la ten weten pas dan subsidie te verstrekken op de paalwonin gen wanneer tenminste vijftig van de zestig huizen verkocht zijn. Pas wanneer dat aantal op papier verkocht is, zal de bouw

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10