EEG-top blokkeert help aan Portugal Autodieven hebben in Rome vrij spel Shell investeert 750 miljoen in Moerdijk i iteidóQ-Söwicmt <aïai*s-H sa»-—- Conflict tussen ziekenhuis en anaesthesist Esso-dollarstroom jarenlang naar partijkassen in Italië Israël brengt nieuwe elementen voor regeling NW meent: ,,Met dit NKV valt te werken" Weeroverzicht VRIJDAG 18 JULI 1975 LEIDSE COUR ANT PAUW 9 Leden van de op roerpolitie in Tokyo leiden hier enkele van de militante studenten weg die gearresteerd zijn na hevige onlusten op een druk spoorweg station in de Japan se hoofdstad. Stu denten bestormden een trein, waarin le den van een con currerende studen tengroepering za ten; bij de vechtpar tij werd èèn student gedood. De politie arresteerd 200 per sonen. (Van onze correspondent) ROME De grote Italiaanse steden - en vooral Rome - zijn 's nachts enorme openlucht- parkeerplaatsen waar goed georganiseerde bendes en kruimeldieven vrijwel onge stoord hun gang kunnen gaan. Vorig jaar werden er in de Italiaanse hoofdstad meer dan 42.000 auto's gestolen. Slechts één op de zes verdwe nen wagens werd teruggevon den, al dan niet compleet. Nadat Milaan jarenlang boven aan het lijstje stond van het aantal gestolen auto's, heeft Rome dit negatieve „kam pioenschap" voor zich op geëist. In Milaan verdwenen ruim 30.000 wagens, in Napels bijna 25.000 en in Turijn 16.000. Meer dan de helft van alle vorig jaar in Italië gestolen wagens werden in deze vier steden samen weggehaald. Volgens gegevens van de over heid, de politie en de verzeke ringsmaatschappijen verdwij nen de meeste auto's om als geheel of in kleine onderdelen verkocht te worden. De Fiat J26 en de Alfetta zijn favoriet bij de dieven. Deze wagens blijken op de zwarte markt het eenvoudigst te verhandelen. De laatste tijd heeft zich een nieuw verschijnsel voorge daan, namelijk de diefstal van auto's die gebruikt worden bij overvallen en ontvoeringen. In steeds meer gevallen verdwij nen deze auto's volledig, ken nelijk uit voorzorg van de ban dieten die bang zijn, dat de politie in de eventueel wel ach tergelaten auto's aanwijzingen vindt Hoewel de politie aandringt op aanschaf van alarmminstalla- ties in de auto's, zien de verze keringsmaatschappijen daar weinig heil in. Na verloop van tijd weten gespecialiseerde dieven ook die systemen te omzeilen en bijtijds onklaar te maken. Bovendien kan niet ie dere autobezitter zich de luxe van een (vrij duur) alarmsys teem permitteren. En dus heb ben de autodieven vrij spel. ROTTERDAM Shell Nederland Chemie BV hoopt in het eerste kwartaal van 1976 op haar terrein in Moerdijk te kunnen beginnen met de bouw van een naaldcokesfabriek met een ontwerpcapaciteit van 100.000 ton per jaar. Daarnaast zal de bestaande reeks fornuizen van de gasolie-naftakraker worden uitgebreid met twee, die speciaal geschikt zijn voor het kraken van nafta en ethaan. Inclusief de al in november 1974 aangekondigde bouw van een fabriekscomplex voor de produktie van styreen en propeenoxyde is nu met de verdere ontwikkeling van Shell Chemie's vestiging aan de Moerdijk (de zgn. tweede fase) een totale investering van ongeveer 750 min gemoeid, aldus Shell. De eerste bouwfase, die eind 1973 werd afgesloten, vergde een investering van circa 900 min, zodat de gerealiseerde en geplande investeringen van Shell Nederland Chemie aan de Moerdijk nu in totaal ongeveer 1650 min bedragen. De personeelsbezetting van Shell Nederland Chemie Moerdijk zal door de totale uitbreiding toenemen van ruim 500 tot ongeveer 900 man. geconcentreerd. Nu liggen de patiënten over verschillende ge bouwen verspreid. „Dit stelsel matig tegenhouden van ontwik kelingen op mijn vakgebied is een ernstige misstap, zowel ten opzichte van de wetenschap als van het patiëntenbelang". Volgens het bestuur is een rui mere behuizing voor Smalhout niet mogelijk wegens ruimtege brek. Nieuwbouw voor het zie kenhuis is hard nodig. Een ei gen afdeling zoals Smalhout die vraagt, vindt het bestuur wat veel gevraagd, omdat zoiets in andere academische ziekenhui zen ook niet bestaat Voorzitter ir. P. de Lint weigerde een nade re toelichting te geven op de reactie van het bestuur. Meer zomertijd in 1976 HALVERWEGE HET ZOMERSEIZOEN 1975 is het een plezierige gedachte, dat we volgend jaar nog meer kunnen genieten van de mogelijkheden die de natuur ons in West-Europa dit jaargetijde gunt Dan is Nederland immers met omringende landen weer overgestapt op het stelsel waarbij „zomertijd" het daglicht des avonds een uur langer laat duren. Dit opent niet alleen voor de vakantie, maar meer nog voor de vrije avonden in de gewone werkweek veel perspectief. Sport en allerlei andere vormen van recratie zullen er wel bij varen; op warme dagen de produktiviteit wellicht ook nog een beetje, omdat dan ook de ochtendkoelte een uur langer duurt. Langzamerhand is iedereen wel ervan overtuigd, dat om heel andere redenen dan de mogelijkheid energie (electriciteitü) te besparen het herinvoeren van de zomertijd welkom is. Trouwens de partij die aanvankelijk de grootste bezwaren had - de landbous* en veeteelt - hameren wat minder op de nadelen, zodat se wellicht geloven hiervoor redelijke oplossingen te kunnen vinden. INTUSSEN ZAL MEN ZICH op veel terreinen moeten gasa beraden over noodzakelijke en wenselijke gevolgen van het worden van de,dag tussen april en oktober. Grote vervoersdiensten als de Spoorwegen en de luchtvaart zijn al druk bezig de conse quenties te verwerken. Er zullen aparte dienstregelingen moever, komen en met zusterorganisaties in landen waar men de aparte zomertijd niet wenst in te voeren, zullen allerlei technische afspra ken moeten worden gemaakt In Hilversum mag men zich ernstig erover gaan beraden of de televisie bij het opstellen van haar zomerprogram voor 1976 geen rekening moet houden met het langer-durende daglicht en dus het- latere tijdstip waarop jong en oud het bed gaan opzoeken. Verdient het verder aanbeveling om in het zomer-hoogseizoen het aanvang- suur van culturele binnen-manifestaties later te stellen? Zal het openbaar vervoer in de late avonduren zijn service niet moeten uitbreiden? HET GROTE PROBLEEM in veel van die gevallen is natuurlijk, dat wat voor juli en augustus geldt, in het begin en tegen het eind van het seizoen met zomertijd niet behoeft op te gaan. Niettemin zal men zich aan vele fronten gaan beraden over nieuwe mogelijkheden en nieuwe eisen. Al was hét alleen maar om later niet te moeten erkennen dat men achter het'net heeft gevist Onlusten op station in Tokyo Het weer in West-Europa werd vandaag bepaald door een vlak lagedrukgebied. De lucht waar in wij ons bevonden was vochtig en onstabiel van opbouw, waar door er veel bewolking was en er regen- en onweersbuien tot ontwikkeling kwamen. Boven de Golf van Biscaje bevindt zich een zwakke rug van hogelucht- druk, die zijn invloed naar onze omgeving uitbreidt Zaterdag zal er plaatselijk nog een bui kunnen vallen, waarbij in het temperatuursverloop weinig verandering komt De wind zal overwegend zwak zijn uit zuid westelijke richting. In de Bal kan is het nog steeds zeer warm weer, waarbij plaatselijk on weer voorkomt Ook in Italië, Zuid-Frankrijk en Spanje liggen de max. temperaturen rond de 30 gr. De vooruitzichten voor zaterdag en zondag; Droog, vrij zonnig en weinig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 16. Min temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 21 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent zw. bew. 22 2 Haarlemmers gearresteerd na diefstal oude boeken AMTWERPEN (AP) Twee Haarlemmers zijn door de Ant werpse politie gearresteerd toen zij in de haven een kist boeken kwamen ophalen die was gestolen in de Zuidafri- kaanse stad Durban. De Belgische politie was getipt en stond op de kade op wacht terwijl het schip werd gelost. Een kist, waarvan de precieze inhoud tot dusver niet vast stond, bleek kostbare boeken en manuscripten te bevatten. Vol gens de Antwerpse politie wa ren de boeken op 30 mei gesto len uit het geologisch museum van de universiteit van Durban. Een hoeveelheid ruwe diamant en andere gestolen boeken zijn tot dusver nog niet achterhaald. De politie weigerde de persona lia van beide Haarlemmers vrij te geven en wilde evenmin zeg gen in welk verband zij tot de diefstal in Durban staan. Stonehouse John Stonehouse, Brits socialistisch parlementslid en oud-minister, is met zijn vroegere secretaresse Sheila Buckley en vergezeld van amb tenaren van Scotland Yard van Melbourne naar Londen ver trokken. Hij wordt morgen voorgeleid, beschuldigd van fraude, vervalsing in geschrifte en diefstal, mevrouw Buckley van het stelen van cheques. met Twembad mei arielviJver, 'ïon.cmenernespeeUuinmei •^fnon-stopd^ ,tramP°"nf gM .booties sHi- 'poppab^p mei - •"'"'""tcihnsen UTRECHT (ANP) De Ut rechtse hoogleraar in de anaest- hesiologie, prof. dr. B. Smal hout, is zeer teleurgesteld over het communiqué dat het be stuur van het Academisch Zie kenhuis in Utrecht gisteren heeft uitgegeven. Daarin staat, dat men de uitlatingen van de heer Smalhout over onvolko menheden In de anaesthesiolo- gie in hoge mate betreurt. Vol gens prof. Smalhout getuigt dit communiqué van een verkeerde visie van het bestuur op de geneeskunde in het algemeen en de anaesthesiologie in het bijzonder. De heer Smalhout strijdt al ja ren voor „emancipatie" van zijn vak, dat aanvankelijk niet meer dan een hulpmiddel was om bij operaties patiënten te verdoven, maar de laatste tien tot twintig jaar tot een specialisme is uitge groeid. Er is een groot tekort aan anaesthesisten. Daarom wordt er roofbouw op deze mensen gepleegd en wordt er wel eens genoegen genomen met een minder goede begeleiding van operatiepatiënten. Enkele jaren geleden stelde prof. Smalhout bij zijn aanvaarding van het hoogleraarschap in de anaesthe siologie dat er jaarlijks min stens tweehonderd mensen overleden door vermijdbare anaesthesie-fouten. Kort gele den nog zei hij dat dit cijfer aan de lage kant was en dat best op 600 tot 700 kan liggen. Deze openhartigheid heeft de heer Smalhout weinig vrienden be zorgd in de medische wereld, integendeel. De professor heeft zich onlangs beklaagd over de situatie in het Academisch Ziekenhuis in Ut recht, waar de apparatuur wel modern is, maar waar nauwe lijks mogelijkheden zijn om on derwijs te geven en wetenschap pelijk werk te doen. De heer Smalhout zou een eigen afdeling met 6 of 8 bedden willen hebben waar kennis en apparatuur zijn (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME - Esso-Italië heeft tussen 1963 en 1971 minstens 50 miljoen dollar in de kassen van de voornaamste Italiaanse poli tieke partijen laten vloeien: de communis ten (zeer waarschijnlijk) uitgezonderd. In Amerika heeft deze affaire vermoedelijk meer opzien gebaard dan in Italië zelf, waar men thans eens te meer bevestigd ziet en hoort wat eigenlijk al lang bekend was. Om tal van redenen - zoals belastingtechni sche, verder om zittende regeringen en ministers gunstig te stemmen en om een acceptabeler prijspolitiek te kunnen voe ren, heeft de oliemaatschappij Esso er jarenlang geen been in gezien miljoenen zwarte dollars in politieke partijkassen te stoppen. Een aanvankelijk onzichtbaar geldpijplijn- tje, dat nu in Amerika is bloot gelegd. Aanvankelijk door onthullingen van het blad „New York Times", nadien bevestigd door een zeer hoge Esso-functionaris, Ar chie Monroe. Hij heeft in de afgelopen dagen tegenover een Amerikaanse Se naatscommissie toegegeven dat er met in stemming van het Amerikaanse hoofdkan toor geld is gestort bij de diverse politieke partijen. Die senaatscommissie (voor inter nationale betrekkingen) wordt voorgezeten door senator Church, nauw betrokken bij de onthullingen over het doen en laten van de CIA, en dat heeft voor de Esso-top het nadeel, dat alle verklaringen uiterst wan trouwig worden beluisterd. De affaire is tot op heden vrij gemakkelijk in de doofpot gehouden. Zodra namelijk bij het normale justitie-onderzoek bleek dat partijen en ministers in het geding waren, werd het justitiële onderzoek, cor rect volgens de grondwet, overgeheveld naar de ministerraad of daaruit benoemde Washington (UPI/Rtr) De Israëlische ambassadeur in Washing ton, Simcha Dinitz, heeft gisteren verklaard dat hij „nieuwe elementen" in de onderhandelingen over een nieuwe interim-rege ring in het Midden-Oosten heeft gebracht, toen hij met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, confereerde. Inmiddels heeft in Tel Aviv een gezaghebbende Israëlische kring meegedeeld dat Israël en Egypte het eens zijn over algemene beginselen voor een interim-akkoord, maar dat recente Arabische diplomatieke stappen de onderhandelingen in gevaar zouden kunnen brengen. De diplomatieke stappen die een uiteindelijke overeenstemming in gevaar zouden kunnen brengen, zijn Egypte's weigering tot verlen- I ging van het VN-mandaat in de Sin ai dat op 24 juli afloopt en 1 het besluit op de Islamitische topconferentie in Djeddah van 3 woensdag om te pogen Israël uit de VN te verdrijven.. g Amerikaanse functionarissen zouden, naar men meent in de Veiligheidsraad er achter zien te komen of nog een formule kon worden gevonden waardoor de VN-macht in de Sinai zou kunnen blijven. Geopperd werd dat de Veiligheidsraad het mandaat zou kunnen verlengen met een resolutie waarin vorige beroepen op Israël om zich terug te trekken uit (de) bezette gebieden worden herhaald. Ofschoon Egypte niet formeel het besluit van de Veilig heidsraad zou goedkeuren, zou het in deze gang van zaken berusten. UTRECHT (ANP) „Met dit NKV valt te werken", concludeert het NW na kennisne ming van het ontwerp-visieprogramma van het NKV, waarin de confessionele grondslag wordt losgc-laten. De mentaliteit die uit deze ontwerpvisie spreekt, de kritische manier waarop het NKV de huidige maatschappij- orde ontleedt, getuigt van een verheugende overeenstemming met liet denken en de ontwikkelingen binnen het NW, aldus „De Vakbeweging", het officiële orgaan van het NW. „De afwijzende reactie van KVP-leider An- driessen benadrukt daarbij nog eens, dat het NKV met het publiceren van dit boekwerk méér heeft gedaan dan het loslaten van zijn confessionele grondslag. Het is tegelijkertijd gekomen op een ondubbelzinnig progressie ve koers. Dat is dezelfde kompasrichting die het NW aanhoudt". Smalhout: ernstige misstap" Met het geweer over de schouder maakt deze Israëlische militair een praatje bij een paar badgasten op het strand van Palmahim, vlak bij Tel Aviv. Op het hele strand in Israël wordt door politie en militairen gepatrouilleerd, constant verdacht op aanvallen van terroristen. Want een geheel onbezorgd zonnebad is in Israël nog niet mogelijk. (Van onze correspondent) Brussel Vermoedelijk nog dit najaar zal een Europese confe rentie gehouden worden over de economische situatie in de E.E.G. Aan deze conferentie zullen deelnemen de Europese vakbeweging, de Europese werkgevers, de Europese Com missie en een Europese over- heidsdelegatie. Dat is in feite het enige concrete resultaat, dat gisteren bereikt is op de conferentie van Europese lei ders in Brussel. De topconferentie heeft volgens premier den Uyl en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken niet aan haar doel beant woord. Er zijn geen beslissingen genomen over het energiebeleid, noch over het grondstoffen- vraagstuk en de ontwikkelings vraagstukken. Men kon het niet eens worden over een gemeen schappelijk E.E.G.-standpunt. Financiële steun aan Portugal via de E.E.G. wordt voorlopig evenmin gegeven. Premier den Uyl zei gisteren na afloop van de topconferentie, dat Nederland wel bereid ge weest was tot onmiddellijke hulpverlening aan Portugal. Maar men heeft elkaar slechts kunnen vinden op een verkla ring, dat de E.E.G. op 22 juli in Brussel wil praten met de Por tugese minister van Buitenland se Zaken. Daarnaast echter was er ook de verklaring, dat de E.E.G. alleen bereid is tot econo mische en financiële steun aan Portugal wanneer daar een wer kelijk democratisch bewind tot stand komt, steunend op alle politieke partijen. Premier Den Uyl kreeg het gisteren even te kwaad. Toen, tijdens de Europese topconferentie in Brussel, de aanwezigen zich opstelden voor een groepsfoto kreeg hij een flinke hoestbui. De lunch in het koninklijk paleis was de andere aanwezigen blijkbaar beter bevallen: op deze foto op de voorgrond de Franse president Giscard en koning Boudewijn. en daarachter voorzitter Ortoli van de Europese Commis sie. Den Uyl en de Deense premier Jörgensen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9