Honderden valse rijbewijzen in omloop kentekenplaten VERMINKTE LIJKEN OP ZOLDERKAMER GEVONDEN Luchtvaartovereen komst met DDR Binnenkort nieuwe O Panders modelkamer-verkoop, duurt niet al te lang. {4 Vanaf 17 iuli. Mosselman St Pander Arrestatie in moord zaak Gerrit Bouw Randkrant VRIJDAG 18 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A' 7 Wees er dus tijdig bij als u van de speciale prijzen wilt profiteren. Botermarkt 21-22 Breestraat 146, Leiden. Ondanks wapenstilstand Ulster Vier Britse militairen door bom gedood (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN In Ulster sneu velden gisteren de eerste vier Britse militairen sinds daar vijf maanden geleden door de voorlopige IRA een wapen stilstand afgekondigd werd. Ofschoon het bestand voorlo pig van kracht blijft, wordt nu des te meer getwijfeld aan z'n houdbaarheid. De kans is groot, dat de strijd tegen de Britten spoedig weer in volle hevigheid zal oplaaien. De Ierse republikeinen geven hun eis inzake de volledige mili taire ontruiming van Ulster niet op De vier slachtoffers wilden een bom onschadelijk maken op een verlaten plaats bij het Noordierse grensdorp Forkhill dat sterk republikeins gezind is. Het springtuig was een melkbus, die naast de weg stond, tussen 'enkele stenen. De bemanning van een militai re helicopter had hem een week geleden al opgemerkt. Er bestond geen twijfel, dat het- een booby-trap was. Vanmorgen besloot het Britse leger het gevaarlijke tuig op te ruimen. De melkbus vloog in de lucht toen de militairen voorzichtig naderbij kwamen. Ofwel hadden ze iets aange raakt of op iets getrapt, dat de bom deed ontploffen, ofwel werd ze door republikeinen van op veilige afstand tot ont ploffing gebracht. Voor werkgevers partieel leerplichtigen Stimuleringspre mie 45 gulden per week Den Haag De regering heeft besloten, ook voor het komende schooljaar aan elke werkgever een premie toe te kennen voor iedere jongere werknemer, die twee dagen per week partieel leerplichtig is. De ze stimuleringspremie be draagt 45 per week. De premie geldt in het alge meen voor 16-jarigen die in het elfde jaar van hun leer plicht gaan werken. Na het afgelopen school jaar 1974/1975 is voor het eerst een groot aantal wer kende jongeren voor de ar beidsmarkt beschikbaar. Voor deze jongeren gold een gedeeltelijke leerplicht van twee dagen per week. Op grond van de arbeids wet mocht gedurende de cursustijd geen arbeid wor den verricht. Voor werkge vers die deze jongeren in dienst namen, betekende dit volgens het ministerie van sociale zaken meestal een ernstig ongemak. Teneinde de werkgevers te gemoet te komen heeft de minister van sociale zaken voor het afgelopen school-, jaar een regeling getroffen, waarbij de werkgever per jongere, die partieel leer plichtig is een stimulering spremie van 20 per week werd toegekend. Nieuwe secretaris generaal Benelux Economische Unie DEN HAAG (ANP) Het comi té van ministers van de Benelux Economische Unie heeft giste ren eervol ontslag verleend aan dr. C. D. A. Baron van Lynden uit diens functie van secretaris generaal van de Benelux Econo mische Unie. Dit ontslag gaat op 1 september in. Tot opvolger van dr. Van Lynden, voor een periode van vijf jaar, is be noemd drs. E. D. J. Kruijtbosch. Brie weken geleden werd in Burgers Dierenpark in Arn hem een aapje geboren Moeder-chimpansee echter wei gerde haar kind te voeden. Mevrouw De Jong, echtgenote van een Velpse arts heeft deze taak nu overgenomen en voorziet hem bovendien van tijd tot tijd vakkundig van een schone luier. VLIJMEN - De rijkspolitie in Vlijmen heeft in samenwerking met de gemeentepolitie van Den Bosch de it Dordrecht afkomstige W.C. van K. aangehouden. De man, die sinds 6 juni voortvluchtig is, wordt gezocht in verband met de gewelddadige dood van de transportondernemer Gerrit Bouw uit Nijkerk. Van K is dinsdagmiddag in Vlijmen door een politieauto klem gereden. Toen hij probeerde te ontvluchten loste de politie een schot Tijdens het vervoer naar het politiebureau in Vlijmen bleek Van K. door het schot licht gewond geraakt te zijn. Na behandeling in een ziekenhuis is de verdachte overgebracht naar de strafgevan genis in Scheveningen. Op 9 april van dit jaar is de 40-jarige transportondernemer Gerrit Bouw in Ede zwaar gewond aangetroffen naast zijn vrachtwagen. De vrachtwagen was eerder gestolen op de rijksweg 324. De politie vermoedt dat de heer Bouw de vrachtwagen was gaan zoeken. Toen hij de auto had gevonden en in de berm had gedrukt ontstond waarschijnlijk een worsteling. Op weg naar het ziekenhuis is de transportondernemer aan zijn verwondingen bezweken. Ontmoeting van Pinksterbeweging en Kerken AMSTERDAM (ANP) Van 9 tot 12 september wordt In Am sterdam een conferentie gehou den met als doel het gesprek tussen de Pinksterbeweging en de kerken te bevorderen. The ma van de conferentie is 'Ver nieuwing'. De bijeenkomst staat onder auspiciën van de Charismatische Werkgemeen schap Nederland en de Broeder schap van Pinkstergemeenten in Nederland. De conferentie is voorbereid door theologen uit verschillende kerken, o.a. de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en de Oud-Katholieke Kerk. Ook' Baptisten en leden van de Pink sterbeweging hebben aan de voorbereiding meegewerkt. De Pinksterbeweging heeft de laatste jaren een grote groei ge kend. Vorige maand op haar bijeenkomst in Rome werd zij opmerkelijk positief toegespro ken door Paus Paulus VI. Sterk voorstander van de beweging in Europa is de Belgische kardi naal Suenens. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Automobilisten mogen straks de vertrouwde blauw-witte nummerborden vervan gen door alternatieve kentekenplaten. Het gaat om een retroflekterende gele plaat met zwarte cijfers en letters voor de achterkant van de wagen en een witte plaat met zwarte tekens voor de voorkant. De nieuwe nummerborden maken het automobiel beter zichtbaar in het donker, ook als het geparkeerd staat. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft al in december vorig jaar toestemming gegeven voor net ontwerpen van de alternatieve borden. Het wachten is nu nog op de industrie. De nieuwe kentekenplaten zullen niet verplicht worden gesteld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat kan de automobilist die het graag wil de platen kopen. De zegsman ontkende enig verband met de snel heidscontroles. De alternatieve nummerborden zouden beter gefotografeerd kunnen worden, „de blauw-witte komen ook prima op de foto", aldus de woordvoerder. Paus naar zomerverblijf (Van onze correspondent) VATICAANSTAD - Paus Pau lus VI is gistermiddag per heli copter afgereisd naar de zomer residentie in Castel Gandolfo. Hij zal vermoedelijk tot eind september in het veel koelere paleis van de zomerresidentie blijven. Acht zwendelaars gearresteerd (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - In Nederland rij den momenteel misschien hon derden mensen die uit de rijbe voegdheid zijn ontzegd of die niet in staat zijn gewest voor hun rijexamen te slagen, rond met een vals rijbewijs waar voor ze 250 tot 800 hebben moeten betalen. Dit is gebleken nadat de Amsterdamse recher che in samenwerking met de politiekorpsn van Purmerend en Arnhem een bende van acht zwendelaars kon oprollen. Naar enkele wederverkopers van de valse papieren wordt nog ge zocht In de drukkerij van de hoofdver dachte, de 42-jarige W. P. O., bijgenaamd „Swieb" vond de hoofdstedelijke politie 350 ver valste rijbewijzen. Hoeveel exemplaren er al aan de man zijn gebracht is nog niet be kend. De provinciale griffies die belast zijn met de afgifte en verlen ging van rijbewijzen, zijn ge waarschuwd. Volgens hoofdin specteur K Sietsma die het on derzoek heeft geleid, zijn de rijbewijzen bij controle gemak kelijk als vals te herkennen. Ze zijn weliswaar van echt uit En geland betrokken linnen papier vervaardigd en dragen de stem pels van de provincies Noord en Zuidholland, Braband en Gelderland, maar de opdruk vertoont duidelijk afwijkingen. Hoofdinspecteur Sietsma: „Het kan lang of kort duren, maar uiteindelijk komen ze allemaal boven water. We zullen ook banken en postkantoren op de hoogte brengen van de kenmer ken waardoor de nagemaakte rijbewijzen zich van de echte onderscheiden, want we weten inmiddels dat ze ook als vals legitimatiebewijs in trek wa ren". De omvangrijke en gevaarlijke zwendel is bij toeval aan het licht gekomen toen een recher cheur bij een routinecontrole op de 27-jarige Peter V. een rijbewijs aantrof, terwijl hij wist dat deze verslaafd aan hard drugs nooit voor zijn rij examen was geslaagd. De jon geman bekende vlot het rijbe wijs van een andere verslaafde gekocht te hebben. Zo leidde het spoor naar „Swieb" in wiens kaartenbak men de na men van de andere medeplich tigen aantrof. De valse rijbewij zen werden in omloop gebracht in kroegen en dergelijke. De tussenhandelaren betaalden er 250 voor en verkochten ze door voor soms wel 800. Vol gens hoofdinspecteur Sietsma zelfs voor valse papieren een vrij hoog bedrag. Schiphol (ANP) Minister Westerterp van ver keer en waterstaat heeft gisteren in Oost-Berlijn samen met zijn Oostduitse ambtgenoot Aradt een luchtvaartovereenkomst tussen de beide landen geparafeerd. De overeenkomst zal vol gens de Nederlandse minister, die gistermiddag op Schiphol is teruggekeerd, over enkele maan den kunnen worden ondertekend. De nieuwe luchtvaartovereenkomst geeft de Oostduitse luchtvaartmaatschappij Interflug en de Nederlandse KLM het recht ten minste een maal per week een retourvlucht Amsterdam- Oost-Berlijn uit te voeren. Tot op heden verloopt het luchtverkeer tussen Oost-Berlijn en de Ne derlandse hoofdstad op basis van het vergunnin genstelsel, dat inhoudi dat voor iedere vlucht een vergunning moet worden aangevraagd. De KLM vliegt nu eenmaal op Oost-Berlijn, terwijl Inter flug twee vluchten per week op Amsterdam uitvoert. Wanneer de KLM en Interflug na het in werking treden van de overeenkomst meerdere vluchten per week tussen Amsterdam en Oost-Berlijn wiilen uitvoeren, kunnen daarover afspraken worden gemaakt tussen de luchtvaartautoriteiten van de beide landen. In de overeenkomst zijn verder bepalingen ten aanzien van tarieven opge nomen. Daarnaast is overeenstemming bereikt over de samenwerking tussen de KLM en Inter flug op de diensten tussen Amsterdam en Oost- Berlijn. Strengere regels voor belastingvrij kopen krijgsmacht DEN HAAG Minister Vrede- ling van defensie is van plan een strakke reglementering van en controle op de belastingvrije verkoop aan de krijgsmacht door te voeren. Een dergelijke reglementering zal op korte ter mijn op het ministerie worden voorbereid. Zoals bekend loopt thans een onderzoek naar moge lijke fraudes in belastingvrije winkels. De bewindsman staat voorals nog geen eenzijdige afschaffing van de bestaande belastingfaci liteiten voor ogen. Hij wil door een strakke reglementering be vorderen dat militairen die voor de uitoefening van de dienst in het buitenland verblijven, daar geplaatste burgerpersoneelsle den en hun gezinsleden slechts redelijke hoeveelheden goede ren voor persoonlijk gebruik be lastingvrij kunnen aanschaffen. HAMBURG (AP) Brandweerlieden die gisteren voor een brandje naar een woning in de Hamburgse achterbuurt Otten- sen waren geroepen, hebben op de zolderverdieping van het pand per toeval een aantal zwaar verminkte lichamen ontdekt. In verband met deze gruwelijke vondst heeft de politie de 40-jarige nachtwacht Fritz Honka voor ondervraging meegeno men. De politie heeft verklaard dat óp de zolder de gedeeltelijke gemummuficeerde en van ledematen ontdane stoffelijke over schotten van vier personen zijn gevonden, drie slachtoffers waren vrouwen en het vierde lijk was dusdanig verminkt dat het geslacht niet kon worden vastgesteld. Een woordvoerder van de politie heeft gezegd dat Fritz Honka de bewoner van de zolderkamer, er emgtig van wordt verdacht de vier slachtoffers te hebben vermoord, tnogelijk met sexuele motieven. Politiefunctionarissen brengen hier een van de lijken weg die gevonden in een huis in een Hamburgse achterbuurt. Gesprek over huisvesting en voeding militairen DEN HAAG Binnenkort wordt in het centraal georganiseerd overleg voor militairen gesproken over de problematiek inzake de van rijkswege verleende huisvesting en voeding aan militairen. Aldus heeft staatssecretaris Van Lent van defensie gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Du Chatinier (KVP). Het departement van defensie is namelijk nagenoeg gereed met de studie over het onderwerp, wélke medio 1972 werd aangevangen. Bestudeerd is in hoeverre structurele wijzigingen gewenst zijn in het systeem van de inhoudingen op de bezoldiging wegens verstrek king van huisvesting en voeding. [ADVERTENTIE Afval (1) De politie in Washington heeft geweigerd proces verbaal op te maken tegen een verslagge ver van het weekblad National Enquirer, die vijf plastic afval zakken voor het huis van mi nister Kissinger van Buiten landse Zaken had meegepikt om in de inhoud te zoeken naar materiaal, zoals rekenin gen en papieren, voor een re portage. Nancy Kissinger was des duivels en de minister zelf bestempelde de daad als „wal gelijk", een aantasting van de privé sfeer. Maar advocaten die door de betrokken verslaggever waren geraadpleegd, verklaarden dat de zakken waren neergezet op publiek terrein en daarom ge meengoed van de burgerij wa ren geworden. De journalist had volgens hen het volste recht ze mee te pikken. De betrokken verslaggever vertelde dat hij al eerder op het afval van huize Kissinger was uit geweest Hij vindt het wroeten in afval overigens een „onplezierige en onorthodoxe opdracht vooral waar het niet mijn taak is de vuilophaal te verslaan". De journalist heeft niet willen zeggen of hij waar devol materiaal in de vuilnis zakken heeft gevonden. Afval (2) De Palm Beach Post heeft, indachtig het spreekwoord „wie een kuil graaft voor een ander.een verslaggever afgestuurd op het afval van het weekblad National Enqui rer. Wat verslaggever Mitchel en fotograaf Freeman in die zakken vonden, was volgens hen heel wat boeiender dan wat de man van de National Enquirer moet hebben aange troffen in het afval van huize Kissinger. Mitchel vertelde dat hij een plastic-zak had gevuld boordevol correspondentie en andere documenten en hem niet zonder leedvermaak had teruggestuurd naar de Natio nal Enquirer. Hij had de afge kloven kippeboutjes en pizza- restjes maar opzij geschoven. Onder de papieren die Mt- chell schrijver van een hu moristische rubriek in de Palm Beach Post in het afval van het weekblad uit Washington vond, waren noo tjes van hoofdredactuer Pope aan zijn staf. In een noot wees Pope zijn medewerkers op de noodzaak van het Irraken aan de ziel van de lezer, hem te doen glimlachen, hem het ge moed vol te doen schieten, hem tot tranen toe te beje gen". Ook moesten de mede werkers van Pope volgens de ze nootjes vragen stellen die bet antwoord als het ware in sloten, zoals „gaat u ooit bij de pakken neerzitten of heeft Cod u in de steek gelaten?" Zuur Omdat het fruit niet voldeed aan de Japanse warenwet is 283 ton Californische citroe nen in de Stille Oceaan ge stort De citroenen waren be handeld met een antiseptisch middel dat in Japan verboden is. Schoonmaak De schoonmaakwoede in Ne derland is de laatste 25 jaar nogal bekoeld. In 1950 deed nog 85 procent van de bevol king aan een grote voorjaars schoonmaak; thans niet meer dan 57 procent Dit is gebleken uit een enquête van het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO). Van de onder vraagden noemde 32 procent (iets meer vrouwen dan man nen) de schoonmaak nodig en wel prettig, terwijl 30 procent (iets meer mannen dan vrou wen) deze een noodzakelijk kwaad vindt Niet nodig noem de 37 procent van de onder vraagden (iets meer mannen dan vrouwen) de schoonmaak. In bijna de helft van de huis houdens (44 procent) blijkt de man mee te helpen met de schoonmaak. De enquête wees ook uit, dat hoe jonger de echtgenoot is hoe groter de hulp is die hij de huisvrouw geeft Over het algemeen bleek het ook een stimulans te zijn om een voorjaarsschoonmaak te houden wanneer de man bereid is hieraan een steentje bij te dragen. Een onmeetbaar grote hoe veelheid ergernis rijst elke ochtend op bij het ontbijt wan neer duizenden Nederlanders pogingen doen melkkartonnen te openen. Koos Botterdam heeft weer een stadsomroeper: Koos Postema Laatste stelling Mensen op (middelbare) leef tijd kunnen veel geld uitspa ren door zich aan een gehoor- omvangtest te onderwerpen al vorens een kostbare Hi-Fi-in- stallatie aan te schaffen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7