Opnieuw stormloop op bouwplannen AZL De Don is dood, leve de Don Maatregelen om postbodes makkelijk te maken blijven uit Musketiers dollen verder Deze week in de Leidse bioscopen Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De huidige bouwplannen voor een nieuw AZL zijn, gezien vanuit het standpunt van de gemeente Leiden, welhaast de slechtst denkbare. Volgens die plannen wordt het nieuwe AZL een kolossaal gebouw, nodeloos ver van het station en op zodanige wijze in de Leeu wenhoek gesitueerd, dat daar voor wo ningbouw niet veel ruimte overblijft". Met deze kritiekheeft de werkgroep Mi lieubeheer aan de Leidse universiteit zijn instemming betuigd met de opvat tingen van ir. Vos van de Leidse dienst gemeentewerken die in een onlangs in de openbaarheid gekomen rapport, voor een Oostelijker situering van het nieuwe AZL pleit. De kritiek van de werkgroep is neergelegd in een bij b. en w. ingediend bezwaarschrift tegen hun voornemen om voor de bouw van een nieuw universitair medisch centrum een bouwvergunning af te geven met gebruikmaking van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Dat artikel maakt het mogelijk een dergelij ke vergunning af te geven in situaties waarin nog geen nieuw bestemmings plan is vastgesteld. De gemeenteraad heeft in april van dit jaar goed gevon den dat van dit artikel gebruik wordt gemaakt, maar daaraan wel de voor waarde verbonden dat een bouwver gunning pas mag worden afgegeven nadat overeenstemming is bereikt over de indeling van de Leeuwenhoek. Volgens de werkgroep Milieubeheer eerder is die opvatting al naar voren gebracht door het PPR/PSP/D *66 ge meenteraadslid L. Beijen is aan de genoemde voorwaarde op dit moment nog niet voldaan. Omdat men aan de wenselijkheid van de bouwpannen van de universiteit/het AZL überhaupt sterk twijfelt, grijpt men nu dit wapen aan om te trachten naar men oordeelt kwa lijke ontwikkelingen tegen te houden. Of dit wapen succesvol zal blijken is nog de vraag. Want de voorwaarde die de gemeenteraad eerder dit jaar aan afgifte van een bouwvergunning stelde, is onduidelijk geformuleerd. Daarbij in het midden gelaten is namelijk de vraag tussen welke partijen precies overeen stemming moet zijn bereikt. Onduide lijk is of in deze b. en w. namens de gemeente mogen optreden dan wel dat de hele gemeenteraad zijn fiat moet geven. Onduidelijk is ook wat precies onder „indeling" wordt verstaan. Volgens wethouder Waal (ruimtelijke ordening) is aan de voorwaarde voldaan nu b. en w. met de wederpartij tot overeenstemming zijn gekomen over de plek waar de eerste paal de grond in moet. Volgens de werkgToep Milieube heer en het raadslid Beijen moet de hele raad zijn fiat geven en behelst „overeenstemming over de indeling" méér dan alleen plaats van de eerste paal. Als Waals opponenten het op dit stuk van hem verhezen wil dat natuurlijk nog niet zeggen dat de huidige bouw plannen van het AZL ook inderdaad worden gerealiseerd. Zoals bekend leeft bij de regering mo menteel twijfel of nieuwbouw über haupt noodzakelijk is. Onderzocht wordt momenteel of met een forse op knapbeurt van het bestaande AZL niet kan worden volstaan. Dat kan finan cieel aantrekkelijker blijken (een nieuw AZL kost een half miljard gulden) en bovendien, aldus wordt geaccentueerd van de zijde van Milieubeheer, is ook nog lang niet zeker of puur uit het oogpunt van gezondheidszorg een heel nieuw gebouw wel wenselijk is. Bezwa ren hiertegen om redenen van gezond heidszorg hebben onder meer betrek king op het ontstaan van een overmati ge centralisatie van medische voorzie ning en op het ontstaan van een over schot aan ziekenhuisbedden in de Leidse regio. Inhakend op de recentelijk naar buiten getredn twijfel in het kabinet over de noodzaak van nieuwbouw heeft Milieu beheer naast het indienen van het be zwaarschrift bij b. en w. nog een. tweede en veel fundamenteler aanval op de nieuwbouwplannen ondernomen. Zoals gisteren gemeld heeft men er bij Gede puteerde Staten van Zuid Holland op aangedrongen het contract volgens welk Leiden de Leeuwenhoekgronden aan de universiteit/het AZL verkoopt, niet goed te keuren. Reden waarom het contract zou moeten worden afgekeurd is volgens de werkgroep tweeledig. Op de eerste plaats stelt men dat nu op het hoogste niveau twijfel over de wense lijkheid van nieuwbouw bestaat, de in het contract opgenomen haast-procedu- re volgens artikel 19 niet op zijn plaats Onder de huidige omstandigheden, zo vindt Milieubeheer, is de door haar altijd al voorgestane volledige bestem mingsplan - procedure meer dan ooit gewenst. Op de tweede plaats vindt zij het contract uit oogpunt van goed be stuur onaanvaardbaar omdat het voor Leiden erg onvoordelig zou zijn. Aan de ene kant namelijk heeft de universiteit/- het AZL wel het recht om, in het geval het nieuwe ziekenhuis er niet komt. Leiden tot terugkoop van de grond te dwingen. Maar aan de andere kant heeft in die situatie Leiden niet het recht de universiteit/het AZL daartoe te dwingen. LEIDSE COURANT PAGIN A 3 Duizenden brievenbussen in Leiden voldoen niet aan de PTT-eisen VRIJDAG 18 JULI 1975 Burgerlijke stand LeidenOndertrouwd: J. A O. M. van Aerde en E. van Leeuwen; A. R. van der Burg en G. F van der Zwan, J. Cohen en C. Zeriker. W. Diepenveen en V. C. Huijs- man. A. H. Graafmens en E. A. Nijp, J. W van Haersma Buma en M. Y. Kerk, P. A. Hans en F. J. Ingelse. L. P Hemerik en L. M. van Amsterdam. H ten Hengel en M A. I. Dieben. L D. Kraak en C C. Gerritsen. J C. J. Kraan en A. F Schippers. R. J. P Lancel en A V. C van den Berg. D. W. Petit en H. C. Zandvliet, J. S. Poll en C. P. E. Tjepkema. M. J. L. M. Rens en A. M. Weurman, R. J. C. I. Sassen en H. M. M. Reepmaker, J. J. J. Teunissen en E. de Bruijn, E J. L. van Zanten en C. van den Nieuwen- dijk; P. A. Zweekhorst en C. J. M. Faas. Geboren: Gideon Tian z v M. K. Ririassa en W. C. Simmerrnan. Ramon Pascal z.v. W. F. H. Huisman en A. A. M. van der Klauw; Theodorus Johannes Wilhel mus Hendrikus z. v G. J. A. Duiven voorde en M. C. M. vn der Hoeven. Maria d. v. A. van Delft en C. van Ees, A.mal d. v. A. Harfaoui en K. Hichami, Barend z. v. B. Luiting en J. L. Bakker, Ger z. v. G van Eijgen en B. Schelllngerhout, Surya z. v. B. J. Kiewik en R. Bipat. Cynthia Helena d v. W. Paap en W. Clements; Hilda Wilhelmina Margaretha d.v. E. J. Wig- chert en A. J. van Noort; Brigitte Monique d. v. R. Groothuis en A. van Beek. Jacqueline Johanna d v. C. Faas en J. F. M. Driessen. Natalie d. v. G. Giorgl Alberti en L. R. Cookson; Marljn Jansje Nicolette d. v. J. A. Eigeman en H. M. P. Olivier. OVERLEDEN: L. Oudshoorn geb. 4 nov. 1901 man; E. M. Bemelen geb. 25 «eb. 1942 echtg. van J. O Koenis. M. H Stein geb. 9 nov. 192S man. GEHUWD. W Stavleu en J. Kooien; A. van Ton geren en I. G. M. Steenbergen. M. Strik en J. J. C. Aniba, E. M. C G. Himmelreich en J. M. Broers. C L. van Amsterdam en T. van der Zeeuw, J. M. J. Cornelisse en A. M. T. Stein. Robert de Niro, een vaardig vervanger van Brando in „De Peetvader deel twee" Geen succesvolle romanverfilming of er komt altijd wel een vervolg op. Slimme scenarioschrijvers lichten gewoon de per sonages uit het origineel en laten ze nieuwe avonturen beleven. En dan staan ze verbaasd dat het vervolg meestal veel minder is dan zijn voorganger. Francis Ford Coppola heeft met „De Peetvader, deel twee" die fout niet gemaakt. Samen met Mario Puzo, de geestelijke vader van Don Vito Corleone en diens familie, schreef hij een scenario dat niet zozeer een vervolg dan wel een aanvulling is „The godfather part two" geeft aan de hand van de pogingen van zoon Michael om de familie bij elkaar te houden een heleboel achtergrondinfornatie over het ontstaan van de familie. De Don is dood, leve de Don. Terwijl Michael kampt met een ongehoorzame zuster, een zwakke maar jaloerse" oudere broer, concurrerende organi saties en een vrouw, die het illegale bedrijf van haar man beu is, zien we bij tussenpozen hoe vader Vito in zijn jonge jaren ongeveer dezelfde pro blemen het hoofd moest bie den toen hij eenmaal de macht gegrepen had. Daardoor vor men de twee losstaande verha len het een bestrijkt de periode tussen 1909 en 1922 het ander het tijdperk na 1958 als Don Vito al vijf jaar dood is toch een zekere eenheid. Wie „The Godfather" overleef de zien we gespeeld door dezelfde acteurs in het late re verhaal terug. Marlon Brando dus niet, maar hij heeft een voortreffelijk vervangen in de acteur Robert de Niro, die met Brando's schorre, lijzige manier van spreken de jonge Vito Corleo ne speelt, nadat deze als jonge tje van Sicilië heeft moeten vluchten voor een familie-vete. Al Pacino mag nog zo'n be heerste vertoking vertolking van de aan alle zijden belaag de Don Michael, we verlangen telkens weer naar het moment dat de Niro in beeld komt als de bescheiden, in zichzelf ge keerde Vito, die plotseling be seft waar zijn kansen op suc ces liggen in de armoedige Ita liaanse wijk van New York en dan meedogenloos en vader lijk tegelijk kan zijn. De Niro's vertolking zal ma ken dat in „The Godfather, part two" de episode tussen 1909 en 1922 u het langst zal bij blijven, mede door de voor treffelijke tot in de kleinste details verzorgde milieuschil dering. Minder heftig en fel dan de eerste „Peetvader" geeft dit tweede deel de toeschouwer veel informatie over de Maffia die in de eerste aflevering al leen maar terloops werd aan gesneden. De film is daardoor dan ook meer een aanvulling dan een vervolg. Milo Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse Woning Stichting en de woningbouwver enigingen in Leiden hebben geen enkel inzicht in wat er aan geld nodig zou zijn om de brievenbussen van de woningen die zij onder beheer hebben aan te passen aan de eisen die de PTT daaraan drie jaar geleden heeft gesteld. Het gaat om enkele duizenden brievenbussen. Bij de LWS om zo'n 1000 van de in totaal 40000, bij Ons Belang om zo'n 700 van de 1050, Bij Ons Doel om zo'n 130 van de 1800, Bij Tuinstadwijk om zo'n 450 van de 1200 en bij de andere Leidse woningbouwverenigingen om nog enkele hon derden brievenbussen. Over het algemeen hebben de besturen van de woningbouw verenigingen zich nog niet zo in de materie verdiept. Ze ne men niet aan dat de PTT zijn eisen kracht bijzet door bin nenkort geen post meer te be zorgen bij de woningen waar van de brievenbus niet groot genoeg is of niet op de vereiste hoogte zit De LWS heeft wel inmiddels offertes aangevraagd om in zicht te krijgen wat aanpas sing van de brievenbussen gaat kosten. De Eendracht overweegt de aanpassing door haar eigen technische dienst te laten uitvoeren. Andere wo ningbouwverenigingen wach ten de realisering van renova tieplannen af. „Dan worden die brievenbussen meteen meegenomen". Over het algemeen vindt men de argumenten van de PTT om de brievenbussen wat be ter bereikbaar te maken res pect verdienen, maar aan de andere kant vindt men het ook weer niet zo prettig veel geld uit te geven om het de postbo des wat gemakkelijker te ma ken. Men meent dat het veel meer op de weg van de PTT of van het rijk ligt om maatre gelen te nemen voor een ver betering van de postbezorging in woningbrievenbussen. De brievenbussen zullen dan ook op zes oktober aanstaande de fatale datum die de PTT drie jaar geleden stelde lang niet allemaal aan de eisen zijn aangepast. Daarom heeft de PTT nu ook de eisen opge schort. Directeur Leenman van de PTT maakte in oktober '72 de eisen bekend, en stelde daarbij dat na zes oktober van dit jaar niet meer bezorgd zal worden in ongepaste brievenbussen. Een dreigement waardoor de gemeenten en andere grote huizenbeheerders zich kenne lijk niet hebben laten intimide ren, getuige het feit dat er sindsdien nog bijna niets is gebeurd. Alleen bij nieuw bouw of bij renovatie heeft men, omdat men toch bezig was, de nieuwe brievenbussen zo gemaakt dat ze aan de nieu we PTT-eisen voldoen. Drie jaar geleden maakte de PTT ook het plan bekend om in de provincies buitenbrie venbussen te gaan plaatsen bij huizen die niet langs de weg staan. Inmiddels is heel Neder land getooid met die door de PTT zelf bekostigde groene brievenbussen op palen, maar aan het woningbrievenbussen- plan is nog niets gedaan, om dat daarvoor, de financiën niet geregeld waren. Na de aankondiging van de nieuwe PTT-eisen gebeurde er eerst een hele tijd niets, daar na staken gemeenten en wo ningbouwverenigingen in ei gen kring de koppen bij el kaar. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de Nationale Woningraad open den als vertegenwoordigers een gesprek met de PTT en maakten het standpunt ken baar dat de PTT de aanpas sing van de woningbrieven bussen zelf maar moest beta len. „Het is tenslotte een medi- sch-sociaal en rendementsbe- lang van het PTT-bedrijf zelf', aldus de heer Van Iersel, voor zitter van de door de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) speciaal voor het brie- venbussenvraagstuk ingestel de overleggroep. Dat gesprek leverde niets op, omdat de PTT op het stand punt bleef staan dat aanpas sing van de brievenbussen van woningen een vorm van wo ningverbetering is, en dus een waardesteijging van het be trokken pand betekent Rond de afgelopen jaarwisse ling echter nam de PTT toch weer contact op met de ge sprekspartners, waarop een iets positiever verloop volgde. Afgesproken werd te proberen om de werkzaamheden aan de brievenbussen gedaan te krij gen met een deel van de gel den die de regering beschik baar stelt voor de bestrijding van de excessieve werkloos heid. De gemeenten en bouw verenigingen zegden in princi pe medewerking toe, als het rijk de zaak maar zou bekosti gen. Er werd zelfs al een glo bale kostenbegroting opge steld, waarbij men uitrekende dat er zo'n drie miljoen bussen „fout" zijn, waarvan een half miljoen bij renovatie of wo ningverbetering nu of in de toekomst vanzelf zou worden verbeterd. De overgebleven 2,5 Dit soort brievenbussen zijn en blijven een doorn in het oog van de PTT. Zolang er geen geld is voor aanpassing zullen de PTT-ers echter hun dreigement om niet meer te bezorgen niet uitvoeren. miljoen bussen zouden gemid deld per stuk een bedrag van tachtig gulden vergen. Het overleg tussen PTT, de VNG en de Wingingraad zit nu vast op de vraag of het geld voor de brievenbussenverbete- ring inderdaad uit de werk- loosheidsbestri j dings-pot komt. Tot die vraag beant woord is zal de PTT in ieder geval correct alle post blijven bezorgen. Bij de VNG maakt men zich nog steeds niet erg druk over de PTT-eisen en over de geldkwestie. De heer Van Iersel: „Het geeft ons niet uit wat voor een pot het geld komt, als het maar een rijk spot is." Leiden Het kan niet op. Deze week opnieuw een filmpremière in Leiden. De Peetvader deel twee. In het Luxor-theater. Voorts nieuw in Leiden: de vier musketiers. In het Lido- theater. Zo ook Andy War hol's Dracula. In het Rex- theater. Verder drie pro longaties: de nieuwe Ne derlandse sex-komedie "Mens erger je niet in Tria non, het oude kassucces "Gejaagd door de wind" in Camera en "The return of the pink panther" (met Pe ter Sellers als inspecteur Clouseau) in Studio. Regisseur Paul Morrissey, die nog steeds onder de commer ciële dekmantel van filmmaat Andy Warhol werkt, heeft zich met overgave op de klas sieken van de griezelfilm ge worpen. Eerst kwam er een nieuwe Frankenstein uit zijn handen, nu slaat de eens avant-gardistische Amerikaan de tanden in het epos van de bloedbeluste graaf Dracula. Morrissey's versie is een alles zins merkwaardig stuk film. Hij maakte zich al eerder los van de bewust brokkelige stijl van films als Flesh en Trash, werkt technisch conventione ler maar heeft nog altijd een brok sensatie achter de hand. Zijn Dracula houdt het mid den tussen een melige parodie en een dubbeldikke verhevi ging van het origineel. Van daar misschien ook dat de filmkeuring moeilijkheden met het meer dan bloederige filmrelaas had. Morrissey's vampiergraaf is een week, de cadent jong uit een Roemeens adelsnest die in eigen land geen vlees meer heeft om in te bijten en in Italië nieuw bloed wil opdoen. Maagden bloed zoals gebruikelijk, al zet Morrissey hoofdrolspeler Udo Kier wat dat betreft Warhol- ster Joe Dallessandro in de weg. Die mag de pret voor de griezelgraaf grondig bederven door een aantal niet bijster appetijtelijke juffrouwen on geschikt te maken voor con sumptie. Elke keer als Dracula de tanden in het aas wil slaan, blijkt de dame geen maagd meer en Morrissey maakt dankbaar met groothoeklens gebruik van het feit dat de graaf mondenvol onsmakelijk bloed in de richting van de camera spuwt. De horror-deur staat trouwens niet op een kier bij Morrissey. Aan het slot van de film mag Dallessandro de graaf grondig mutileren: In een uiterst bloedige serie beel den verliest hij armen en be nen om als romp de film te beëindigen. Griezelen op z'n Engels blijft toch subtieler en aangenamer dan wat Morrissey je voor schotelt in een oorspronkelijk Duitstalig, maar in het Engels nagesynchroniseerd werkje. Al heeft de Amerikaan dan ook hulp gekregen van feno menen als Vittorio de Sica en Roman Polanski. De eerste als vader van de vrouwelijke slachtoffers, de laatste als een simpele gast in een herbere. BERT JANSMA Toen regisseur Richard Lester vorig jaar met zijn uitbundi ge, vaak naar de slapstick ge trokken, versie van Alexander Dumas onsterfelijke „De drie musketiers" kwam, had hij zo veel materiaal over, dat hij meteen 'n vervolg aankondig de. Een tegenvaller was, dat de acteurs toen prompt twee maal de contractueel vastge stelde gage vroegen. Maar nu is het vervolg er tóch onder de titel „De vier musketiers". Lester pakt de verhaaldraad weer beet op het moment dat d'Artagnan na zijn succesvolle missie in Engeland tot muske tier wordt bevorderd. Via een ironisch commentaar rollen we dan in de godsdienstoorlog tegen de Hugenoten, maar dat mag niet verhnderen dat de intriges van Kardinaal Riche lieu ijverig geholpen door de eenogige Rochefort en de wraakzuchtige Milady tegen de koningin rustig doorgaan. D'Artagnan en zijn maats Athos, Portos en Aramis moe ten dus zowel hun plichten aan het front vervullen als op de bres staan voor de goede naam van hun koningin. Zij doen dat met het enthousias me en de vindingrijkheid, die wij uit het eerste deel kennen. Richard Lester werkt beurte lings mt subtiele grapjes en grove lacheffecten, maar onge veer een half uur voor het einde moet hij een wat grim miger houding gaan aanne men wil hij het verhaal van Papa Dumas trouw blijven. Immers de hertog van Buc kingham moet worden ver moord, de mooie Constance moet vallen door de moorde naarshand van Milady, die op haar beurt weer door toedoen van Milady's ex-echtgenoot Athos haar ruim verdiende loon krijgt. En de lelijkerd Ro chefort mag natuurlijk ook niet blijven leven, zodat de enig levende booswicht aan het slot nog Kardinaal Riche lieu is. Wordt het accent gedurende de film verschoven van de klucht compleet met duik boot en flipperkasten in de kroeg! naar het romantische drama, er zijn ook duidelijke verschillen aan te wijzen in het tweede deel met „De drie musketiers". Athos wordt meer op de voor grond geschoven ten koste van d'Artagnan, Constance gere duceerd tot een bijrolletje, ter wijl de koning, koningin en de hertog van Buckingham nog niet eens 'n handvol scène krijgen. Michael York is een innemende simpele d'Artag nan, minder acrobaat dan Douglas Fairbanks en niet zo lichtvoetig als Gene Kelly om maar twee van de bekendste film-D'Artagnans te noemen. Oliver Reed als Athos is min der nobel en meer aan de drank dan in de gangbare ver sie, terwijl op de achtergrond Frank Finlay een kostelijke Portos en Richard Chamber lain 'n goede intellectuele Ara mis invullen. Raquel Welch als Constance en Geraldine Chaplin als de koningin hebben weinig te doen en de vrouwelijke hoof drol gaat dit keer naar Faye Dunaway als Milady. Charlton Heston en Christop her Lee bewijzen tenslote welk een voortreffelijke en vaak on derschatte acteurs zij zijn door de booswichten Richelieu en Rochefort toch nog de vereiste lichte toets mee te geven. Twee uur voortreffelijk licht amusement variërend van speelse schelmenstreken otot bittere gespeelde ernst. MILO Charlton Heston als Kardinaal Richelieu en Jean-Pierre Cassel als de koning in Richard Lester's „De vier musketiers".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3