Merckx weigert kaakoperatie VAN LINDEN BELOONDE „HULP IN BERGEN" MET ETAPPE-OVERWINNING Thevenet start ook in Chaam KNBLO redt het niet met inschrijfgelden VRIJDAG 18 JULI 1975 LEIDSE COURANT, PlCINA ll 25 mille in prijzenpot (Van onze verslaggever) Chalon sur Saone Rik van Linden heeft in zijn eentje al heel wat geld verdiend in deze ronde van Frankrijk. Hieronder volgen zijn klasseringen en de bedragen die hij daarmee verdiende: CharlerioMolenbeek 10e 115 gulden, Molenbeek—Roubaix 1ste 975 gulden, Roubaix-Amiens derde 1300 gulden, Amiens—Versailles 2e 1500 gulden, VersaillesLe Mans 2e 1500 gulden, Sable-Merlin Plage 2e 1500 gulden, St. GillesAngouleme - 2e 1500 gulden, AngoulemeBordeaux tweede, 1500 gulden, LangonFleurance 2e 1500 gulden, TarbesAlbi 4e 975 gulden, ThononChalon eerste 1950 gulden. Een totaal prijzenbedrag tot vandaag van 14.315 gulden. Als Rik van Linden erin slaagt om zijn groene trui tot Parijs te behouden, hetgeen meer dan waarschijnlijk is, komt bij dit bedrag van 14.315 gulden nog eens 8.000 gulden voor de groene trui, zodat Rik alleen al. met de prijzen die hij in de komende tappes nog kan 25.000 gulden in deze ronde zal verdienen. Van kilometer tot kilometer KM 160 Kortstondige a Legeay, Rouxel en Mjsac. Demeyer, Mintkiewicz en Dclislo KM 190: Aanval van Allan en Misac. KM 195: Karstens en Legeay bij Allan pc; 3. Galdos. Balaque Op 14 seconden: Tor Delislc 8 Thevenet 9. Rottiers 10. Bo n het peloto: b de Mijoi Doorkomst op de c (derde categorie) 1. Casa. 2 I- Torres, 5 Perret. 6 Zoetemelk Groep van tien, bij wie Vianen, n massale eindpsnnt te ontko- en het peloton. KM 105: Doorkomst op de rote de Cham- blijft bij Thevenet Groene bij Van Linden. (Van een van onze verslaggevers) Chalon-sur-Saone Eddy Merckx rijdt nu al drie dagen met een gebroken kaakbeen, ten gevolge van een valpartij voor de start in -Valloire. Hij denkt er echter niet aan op te geven. Gisteroch tend voor de start van de etappe in Thonon, ging het gerucht door de karavaan, dat Merckx een slechte nacht achter de rug had, niet had kunnen slapen, koortsig was en niet zou starten. De wereldkampioen verscheen echter toch op tijd om aan de 19e etappe te beginnen. Hij krijgt speciale voeding, om dat hij onder andere geen vlees kan eten. Opnieuw drongen de artsen van de Tour erop aan, dat Merckx zich zou laten ope reren of in elk geval anti-biotica zou laten inspuiten, maar hij weigert dit standvastig. „Anti biotica zijn slecht voor de condi tie en ik wil tot in Parijs elke kans waarnemen, die zich nog voordoet", aldus Eddy. aan het adres van Merckx. Ed dy: „Het doet mij natuurlijk goed, dat zoveel mensen met mij meeleven, want ik heb de moei-' lijkste dagen uit mijn loopbaan achter de rug. Omdat ik zoveel pijn geleden heb, ben ik zwak ker geworden. Daarom is de kans dat ik Thevenet nog in gevaar kan brengen, zeer gering geworden." Beloning Hij loopt volgens de Tour-art sen het risico dat hij een voor hoofd-holte ontsteking krijgt. Merckx: „Dat weet ik, maar ik blijf rijden en laat me niet ope reren omdat mijn ptoegmak- kers drie weken lang zeer hard voor mij gewerkt hebben. Ik wil hen de beloning voor hun werk niet ontnemen. Als ik als tweede in Parijs arriveer en als ik de tweede plaats in het berg- klassement behoud, verdien ik voor de ploeg 17.000 gulden, dat is heel veel geld voor de jon gens." Merckx heeft in de afgelopen dagen een stroom van telegram men ontvangen, onder andere van de Belgische premier Leo Tindemans. In Parijs raakte de telegraaf centrale in moeilijkhe den, omdat uit België 2000 tele grammen werden verzonden 18JULL 20e ETAPPE.256km éaatoféébojtfej... 19JUU- 21eETAPPE_ 220 km Lotto en toto Aantal deelnemers 678.952 Inleg n. 2.758.543,- Prijzenbedrag fl. 1.408.717,- le prijs: geen winnaars. Van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto no. 29. Het overblijvende 4-5e deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overi ge prijsklassen. 2e prijs: 1 winnaar, die bruto fl. 242.434,- ontvangt 3e prijs: 89 win naars. die elk bruto fl. 3.460,- ontvan gen 4e prijs: 4335 winnaars, die elk fl. 86.- ontvangen 5e prijs: 7008 win naars, die elk ƒ1. 53,- ontvangen. TOTO NO. 28 Aantal deelnemers 24.883 Inleg fl. 72.489,- Prijzenbedrag fl£$,%,le 39.534,- 1 prijs: geen w 29. Het overblijvende 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. 2e prijs: 3 winnaars, die elk fl. 4.966,- bruto ontvangen 3e prijs: 24 win naars. die elk fl. 764,- ontvangen. De jackpot voor de le prijs van lottono. 29 is fl. 111.403,- de jackpot voor de le prijs van toto no. 29 is fl. 6.291,- Subsidietoezegging AZ'67 ingetrokken (Van onze sportredactie) ALKMAAR Gedeputeerde staten van Noord Holland heb ben de gemeente Alkmaar opge dragen de subsidiering van de Alkmaarse eredivisieclub AZ'67 voorlopig stop tc zetten Aanleiding hiertoe is een eerder door de Alkmaarse gemeente raad genomen besluit een oude schuld van 250.000 gulden kwijt te schelden. Ditzou zijn gebeurd op grond van eerdere afspra ken, maar de notulen uit die bijeenkomst van 1972 gaven geen uitsluitsel over de juiste inhoud van de daar genomen besluiten. G. S. hebben hun goedkeuring aan het raadsbe sluit onthouden, hetgeen zowel de gemeente Alkmaar als A. Z. zeer heeft verrast. Van Spronsen naar VUC (Van onze sportredactie) Den Haag Han van Spronsen heeft zich bij VUC aangemeld als amateur. Het vorig jaar stond hij nog onder contract bij FC Den Haag. Chalon-Sur-Saone De Italiaanse Bianci-ploeg heeft in de Alpen een ris kant spel gespeeld. Ploeg leider Giancarlo Ferretti, dezelfde die met zijn auto in een ravijn stortte en nog steeds in het zieken huis van Gap ligt, besloot voor de bergen de helft van zijn ploeg op te offe ren om de Antwerpse sprinter Rik van Linden elke dag op tijd aan de finish te krijgen. Rik van Linden kan geen meter klimmen. Zodra het peloton bij een col aankomt, is hij de eerste die moet achterblijven. Dat gebeurde in de Alpen elke dag. En Ferretti had daarom in overleg met Felice Gimondi voor zorgsmaatregelen geno men. Zodra Van Linden achterbleef, liet de helft van de ploeg zich even eens afzakken en dan be gonnen de Italianen Ant werpse Rik met alle mo gelijke zorgen te omrin gen. Ze gaven hem te drinken, vroegen of hij geen honger had en duw den hem zoveel mogelijk. Temidden van deze Ita liaanse escorte ploeterde Rik dag na dag naar de toppen van de col. Riskant Het was een riskante on derneming, want Van Linden klom buiten ver wachting slecht en raakte meestal een uur achter.- Het verkeer begon dan op gang te komen en de agenten, die voor de dra ger van de groene trui reden, hadden veel moei te hem en zijn metgezel len vrije doorgang te ver schaffen. De Italianen die naar de finish waren - Een van de belangrijke ontsnappingen. Vooraan rijden Karstens en Misac en daarachter Legaey en Allen, de laatste is van Frisol. Hoewel de vlucht op niets uitliep hield Allan er wel de prijs voor de meest strijdlustige renner aan over. doorgereden, stonden daar dikwijls bevend te wachten. De wijzers van de chronometers kropen traag voort en er waren dagen dat Van Linden en zijn „verplegers" juist twee minuten voor het sluiten van de tijdcontro- le binnen kwamen. Het was een vreemd gezicht om vijftig minuten nadat de winnaar over de eind streep was gekomen, nog een groepje renners sprintend de laatste bocht uit te zien komen. Opdracht De Italianen, die bij Van Linden bleven, vonden hun opdracht echter lonend. Zij namen het risico zelf ook te laat binnen te komen, want Van Linden draagt al sedert de eerste dagen van de Tour de groene trui, ten teken dat hij op de eerste plaats in het puntenklassement staat. De eer ste plaats wordt in Parijs geho noreerd met 8000 gulden. Bo vendien zou snelle Rik voor Pa rijs wellicht nog een der vlakke etappes kunnen winnen, het geen bijna tweeduizend gulden opbrengt Alleszins de moeite waard dus om hem over die Alpen te brengen. Gistermiddag zou Giancarlo Ferretti op zijn ziekbed te Gap eens fijntjes geglimlacht heb ben, toen hij via de radio ver nam, dat Rik van Linden de etappe in Chalon gewonnen had, na een zeldzaam hard ge vecht in de laatste kilometers. Op het moment dat Rik de bloe men in ontvangst nam, zei hij „Die stuur ik naar Ferretti, hij heeft het verdiend." Het was de tweede etappezege van Van Lin den, die op de eerste dag van de Tour ook in Roubaix won. Hij leek toen aan een reeks overwinningen te beginnen, maar dat viel bar tegen. Niet minder dan zes keer werd Van CHAAM Het is vrijwel zeker dat de huidige drager van de gele trui in de ronde van Fran krijk zal deelnemen aan de acht van Chaam, die volgende week woensdag wordt gehouden. Ber nard Thevenet is namelijk ge contracteerd door Theo Bale mans, de Belgische wielerma- nager, die in samenwerking met jan Derksen de beroeps renners voor de acht van Chaam heeft aangetrokken. Behalve Eddy Merckx, die tradi tiegetrouw op dezelfde dag uit komt in een wedstrijd in zijn woonplaats St. Pieterswoluwe, zal trouwens de hele top van het algemeen klassement van de Tour in Chaam aanwezig zijn, want ook bergkoning Lucien van Impe, Joop Zoetemelk en Felice Gimondi komen naar de acht van Chaam, de enige plaat selijke wedstrijd in Nederland, die op de UCI-kalender voor komt Van Nederlandse zijde geven naast Joop Zoetemelk onder meer Genie Knetemann, Ge rard Vianen, Cees Bal, natio naal kampioen Hennie Kuiper, Cees Priem, Fedor en Nidi den Hertog, Theo Smit, Harm Otten- bros, Roy Schuiten, René Pij nen, Bert Pronk en Jan Raas acte de présence. die al gecontracteerd zijn voor St Pieterswoluwe, een avond criterium, waarin ook Thevenet, Ovion en Gimondi zullen rijden, hebben te kennen gegeven ook graag naar Chaam te komen. De organisatoren willen echter eerst hun financiële eisen af wachten voor een beslissing te nemen, want het budget schom melt nu reeds rond de ton. Francisco Moser en Ole Ritter, Dat de begroting zo hoog is uitgevallen is naast het aantrek ken van de vele prominente ren ners veroorzaakt door het laten verrijden van een tweede prof- koers (op inschrijving) op de zelfde dag. De organisatoren van de acht van Chaam hebben besloten tot het houden van twee profkoersen om verschil lende redenen. Zij wilden de werkgelegenheid voor de Neder landse profs vergroten (alle na tionale profs kunnen terecht in Giften maken begroting sluitend (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Het zal niet zon der gefronste wenkbrauwen zijn dat drs. E. van de Velde, Penningmeester van de KN BLO, dit jaar de balans op maakt van de 59ste Vierdaagse. Nog tijdens dit grootse wandel festijn moet de heer Van de Velfe, in het dagelijk leven di recteur van de Algemene Bank Nederland te Leiden, ietwat spijtig constateren dat het ach teraf waarschijnlijk toch beter was geweest om de inschrijfgel den, die de begroting sluitend hadden moeten maken, iets ho ger vast te stellen. Je wilt het voor de wandelaars zo goedkoop mogelijk houden. Het inschrijfgeld mag voor ie mand geen belemmering zijn om deel te nemen. Aan de ande re kant denk je alles wordt duurder dus zou je mee moeten. In de praktijk blijkt dat de doorsnee wandelaar er geen flauw benul van heeft wat er van de zestien gulden die hij betaalt, buitenlanders tellen achttien gulden neer, wordt gedaan. Drs. E. van de Velde: „Onze grootste onkostenpost zijn de medailles. Omdat wij vinden dat die van het beste materiaal gemaakt moeten wor den, als KNBLO hebben wij en naam op te houden, betrekken wi ze ook vein de beste fabriek. En het is verschrikkelijk duur. Om een voobeeld te geven. Ie mand die voor de tiende keer loopt krijgt een gouden kruis. Die onderscheiding kan niet van het inschrijfgeld betaald wor den." Aan de medailles blijkt trou wens nog een heel apart verhaal vast te zitten „De onderscheidin gen zijn koninklijk goekge- keurd. Daarom is het militairen toegestaan de vierdaagse me daille op hun uniform te dragen. En dat geldt niet alleen voor de Nederlanders, maar voor alle buitenlandse militairen." Tweede grote slokop is de post drukkosten: Vein de Velde: „De buitenlanders betalen twee gul den meer, vooral omdat het geld voor het drukken van de pro gramma's in het Frans, Duits en Engels toch ergens vandaan moet komen. En dan niet te vergeten de portokosten. Dan kom je op de post officials. Alle medewerkers 125 man to taal zijn amateurs, wel krijgen zij een tegemoetkoming in de kosten van verblijf". Tel daarbij nog alle uitgaven op die de KNBLÖ kwijt is aan representatieve verplichtingen en het zal duidelijk zij dat men aan enkel de inschrijfgelden zwaar tekort komt „Gelukkig hebben wij twee grote subsidie gevers. In de eerste plaats het ministerie van defensie dat ge heel het kamp Heumensoord voor haar rekening neemt en ten tweede de gemeente Nijme gen die eveneens tal van giften in natura schenkt." En daarbij doelt de heer Van de Velde op bijvoorbeeld het gratis ter beschikking stellen van het stadion De Goffert en het laten bouwen van een fors aantal tri bune's ter gelegenheid van de Rik van Linden is zo blij als een kind. Als etappewinnaar heeft de slechte Belgische „klimmer" toch weer bijgedragen tot het spekken van premiepot. Achter hem druk ken van links naar rechts Barry Hoban. Gerben Karstens en Walter Godefroot nog uit alle macht op de pedalen. Oat Eddy Merckx wel degelijk pijn lijdt in deze Tour wordt door deze foto bewezen. Ronde-arts dr. Mise- rez geeft de Belg nog tijdens de etappe een pijnstillende injectie, (foto rechts) Linden in de sprint verslagen en eindigde hij als tweede. Gisterochtend bij de start in Thonon aan het meer varf Gene ve, hielden de nieuwe ploeglei der van Bianchi, Alfredo Marti ni en Ercole Baldini met Van Linden krijgsraad. „Wij zullen vandaag het peloton gesloten houden, zorg jij ervoor dat ons zware werk in de Alpen niet voor niets is geweest" Van Lin den begreep het helemaal. Naar mate Chalon naderde en het peloton aan het eind van die lange en warme dag onrustig werd, reden de Bianchi's naar de kop van de groep. Slachtoffer Daar controleerden zij onder leiding van Santambrogio en Castelletti de wedstrijd. Het voornaamste slachtoffer van de tactiek werd Gerben Karstens. Tussen de 34e en de 23e kilome ter voor de finish leverde Kar stens een geweldige inspanning om met voorsprong op het cir cuit in Chalon aan te komen. Karstens reed als in zijn beste dagen. Tijdens zijn vluchtpo ging wezen de snelheidsmeters van de auto's der volgkaravaan 50 tot 55 kilometer aan. Kar stens bracht het tot 23 seconden winst, toen verloor hij langzaam terrein tegen de Bianchi's. die geholpen werden door de Molte- ni's van Eddy Merckx. Tenslotte werd Gerben ingelopen, hij had teveel krachten verspeeld voor de eindsprint en werd slechts vierde. Rik van Linden won en wees op zijn ploegmakkers, die hem omringden. „Ik heb alles aan hen te danken!" De Italia nen glunderden en hoorden de bel van de kassa rinkelen. Ik kan niets extra's doen in de Tour Eindelijk wordt het tijd om vast te stellen dat ik dit jaar er niet in geslaagd ben om mijn topvorm, die ik voor de Valras in juni 1974 had terug te krijgen. Ik rijd niet slecht, maar ik kan ook niets extra's doen. Dat wil zeggen, zoveel extra's, dat ik kan wegrijden van de toppers in Deze Tour, Merckx, Van Impe of The venet De punch, die daar voor nodig is, heb ik niet Dit is naar mijn mening ook de oorzaak ervan dat ik misschien niet aan de verwachtingen van veel supporters heb voldaan, die dachten dat ik de tour zou kunnen winnen. Om te win nen moet je in absolute top conditie zijn en moet je bo vendien veel geluk hebben en ook dat laatste heeft me ontbroken. Kleine gebeur tenissen onderweg, zoals die lekke band in de hel van het Noorden, kunnen van grote invloed zijn. Ik geloof achteraf dat een ren ner niet ongestraft een half jaar niets kan doen, waar toe ik vorig jaar door mijn val gedwongen werd. Ik ben kerngezond, mankeer niets, heb hard getraind en goed geleefd, maar tussen de vorm die ik nu heb en de top die ik vorig jaar haalde, ligt dat kleine bee tje verschil in kracht en snelheid dat bepalend is voor de overwinning. The venet en Van Impe hebben nu zo'n topvorm die ik in *74 had. Misschien zijn zij het komend jaar weer wat minder, dan heeft een an der weer een kans. de B-koers) en hopen met de invitatiewedstrijd, waarin bijna uitsluitend vedetten uitkomen, te bereiken dat de grote namen zich ook werkelijk zullen laten zien. Om het voor de buitenlan ders bovendien aantrekkelijker te maken is voor de koers op uitnodiging een beperkt aantal Raleigh- en Frisol-renners toe gelaten. De rest van beide grote ploegen neemt deel aan de B-wedstrijd. intocht Subsidie van de NSF krijgt de KNBLO alleen als sportbond. „Wij hopen dat men voor de diamanten vierdaagse een andere koers gaat varen. Dat er ook een subsidie voor het evenement op zich komt. En voor datzelfde geldt voor het ministerie van CRM." Voorlopig maakt de penning meester zich toch 'nog geen al te grote zorgen. „We hebben zo veel relaties. En er zijn altijd nog wel eenkele particulieren instellingen die iets willen doen." Tour in cijfers Chalon-Sur-Saone Oe uitslag van do negentiende etappe, van Thonon-les- Bains naar Chalon-Sur-Saone over 229 kilometer, is: 1 Van Linden (Bel-Ferret- ti). 229 kilometer in 6 uur. 53 minuten en 59 seconden. 2. Mintkewicz (Fra-Sta- blinski). 3. Hoban (Eng-Caput). 4. Kar stens (Ned-Stablinski). 5. Godefroot (Bel-Schotte). 6. Merckx (Bel-Lelangue), 7. Rottiers (Bel-Lelangue). 8. Regis De- lepine (Fra-Schotte) 9. Teirlinck (Bet- Stablinski). 10. Vianen (Ned-Caput), 11. Moser (Ita-Bortolozzi). 12. Martinez (Fra-Stablinski). 13. A van Vlierberghe (Bel-Gribaldy). 14 Allan (Aus-Liebregts). 15. Ovion (Fra-Demuer). 16. De Meyer (Bel-Schotte). 17. Talbourdet (Fra-Cit). 18. Legeay (fra-Lapebie), 19. Fraccaro (Ita-Ferretti). 20. Guttierez (Fra-Gnbat- dy). 22. Kuiper (Ned-Liebregts). 24. Oe Cauwer (Bel-Liebregts), 27. Knezmann (Ned-Caput). 29. Prinsen (Ned-Lie bregts). 41. Kamper (Ned-Liebregts). 48. Zoetemelk (Ned-Caput). 62. Oen Hertog (Ned-Liebregts). alien in dezelfde tijd Algemeen klassement: 1 Thevenet (Fra-De Muer) 96 uu 32 minuten en 42 seconden. 2. Merckx (Bel-Lelangue) op 3.03 min. 3. Van Impe (Bel-Stablins- ki) op 4.49, 4. Zoetemelk (Ned-Caput) op 6.58. 5. Gimondi (Ita-Ferretti) op 12.53. 6. Lopez Carril (Spa-Barrutia) op 19.45. 7. Moser (lta-8artolozzi) op 24.29, 8. Fuchs (Zwi-Bartolozzi) op 25.39. 9. Janssens (Bel-Lelangue) op 31.15. 10. Torres (Spa-Saura) op 34.24. 11. Kuiper (Ned-Liebregts) op 41.01, 12. Romero (Fra-Lapebre) op 44.12. 13. Talbourdet (Fra-Caput) op 45.05. 14.Martinez (Fra- Stablinski) op 45.58. 15 Agostinho (Por- Gemimani) op 51.04. 16. Delisle (Fra-Oe- muer) op 55 09. 17 De Schoenmaecker (Bel-Lelangue) op 55 12, 18. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 56.17, 19. Poulidor (Fra-Caput) op 58.45, 20. Julien (Fra-Ge- miniani) op 1.05.25, 54. Karstens (Ned- Stablinski) op 2.09.03, 65. Kneteman (Ned-Caput) op 226.55. 70. Vianen (Ned-Caput) op 2.33.12. 69. Prinsen (Ned-Liebregts) op 3.06.14. 91. Kamper (Ned-Liebregts) op 3.16.06. Dagploegenklassement: 1. Gribaldy (Doyen, Van Vlierberghe. Gutlierez) 20.41.56. 2 Stablinski (Mintkiewicz. Kar stens. Teirlinck) 20.41.57 (15 plaatsen), 3. Schotte (Godefroot. Delepine. De Meyer) z.t. (29 pl), 4. Caput (Hoban. Vianen, Talbourdet) z.t. (30 pl), 5. Fer retti (Van Linden, Fraccaro. Santambro gio) z.t. (43 pl). 6. Lelangue (Merckx. Rottiers, Lievens) z.t. (49 pl). 7. Lie- bregts (Allan. Kuiper, De Cauwer) z.L (60 pl). Algemeen Ploegenklassement: 1. Ca put 290.56.10. 2. Lelangue 291 03.38. 3. Bartolozzi 291.07.27. 4. Stablinski 291 16.18. 5. De Muer 291.24.03. 6. Ferretti 291.37.51. 10. Liebregts 293.33.29. Bergklassement: 1 Van Impe (Bel) 285 punten. 2 Merckx (Bel) 203. 3. Theven et (Fra) 166. 4 Zoetemelk (Ned) 161, 5 Galdoz (Spa) 82. 6. Gimondi (Ita) 78. 7. Torres (Spa) 63. Puntenklassement: 1. Van Linden (Bel) 267 punten. 2. Merckx (Bel) 240. 3. Moser (Ita) 168. 4. Godefroot (Bel) 134. 5. Hoban (Eng) 114, 6. Zoetemelk (Ned) 109. 7 Thevenet (Fra) 108, 0. Van Impe (Bel 107.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11