Egypte brengt akkoord over Sinai in gevaar Lagerhuis niet tevreden met salarisverhoging Cockpit-geklets oorzaak van vliegongeluk £eid&a(2owta/nt Weer hartoperaties in Eindhoven ISRAËLISCHE PREMIER: FME in hoger beroep over NKV-uitkeringen MEESTERWERK MODERNE BOUWKUNST INGESTORT Onderzoek naar baarmoederkanker NOODTOE STAND ROEMENIË OPGEHEVEN Schiedammer vrij uit cel in Joegoslavië iiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiii Illllllllllillllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllill MEISJE VERMIST BIJ BUDEL DONDERDAG 17 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAC.INA 9 Er zijn belangrijker zaken... FIJN DAT DE DRIE CHRISTEN-DEMOCRATISCHE fractielei ders het weer over één zaak meer eens zijn geworden. Hoewel...we kunnen ons veel zaken voorstellen die meer waard zijn dan een principe-akkoord over de zetelverdeling in één C.D.A.-fractie bij alle mogelijke uitkomsten van de eerstkomende Kamerverkiezin gen. Dat de K.V.P. en de A.R.P. dan één of meer zetels moeten offeren voor de C.H.U., is voor ons geen halszaak. Maar we zitten wel een beetje vreemd aan te kijken tegen de tot nog toe daarvoor gegeven motivering: de verwachting dat bij zelfstandig optreden de C.H.U. op zetelwinst zou kunnen rekenen en de twee andere partijen op verlies. Wij dachten dat het meer in de lijn van de rede zou hebben gelegen om rekening te houden met het effect van een geïntegreerd optreden van de drie partijen. Wat wij veel belangrijker vinden is een akkoord over het politiek urgentie-program waarmee het C.D.A. straks hopelijk aan de parlementsverkiezingen in zee steekt. En de wetenschap wie de kandidaten zijn die dit program bij de kiezers gaan presenteren. EEN GEZAMENLIJK POLITIEK program en een gezamenlijke kandidatenlijst zijn geen zaken van te onderschatten belang. Maar in een tijdsbestek waarin de confessionele partijen van éne kant door de confrontatie-politiek van hun tegenstanders bedreigd wor den en aar! de andere kant door diverse kleine en wat grotere ruzies in eigen kring, lijkt ons een eerste vereiste dat het C.DA. politici van allure weet te presenteren. Mensen met een naam op de terreinen die in de hedendaagse poltiek voor de samenleving van het grootste belang zijn en naast nen (om niet te zeggen boven hen) meer dan drie parlementariërs die het talent hebben all-round- politicus te zijn; politici met voldoende onafhankelijkheidszin om zich niet te laten meeslepen door politieke modegrillen en met voldoende prestige bij politieke vrienden en tegenstanders om in en buiten het parlement waar te maken, dat het C.D.A. geen politiek centrum is dat afwacht om kansen te berekenen, maar een hergroepering met een duidelijk, op de eigen tijd gerichte, ideologie en een daarvan afgeleide duidelijke politieke wil. DEMOCRATIE KAN NIET zonder een zekere mate van evenredig heid bij het samenstellen van kader en leiding; maar het rekensom metje moet niet alleen-zaligmakend worden. Als de christendemo cratie haar reveil waar wil maken, moet ze in de eerste plaats op kwaliteit lettea Een depressie boven Scandina vië trok het afgelopen etmaal verder naar het noordoosten, waardoor de luchtdrukverschil- len verschillen in onze omgeving Klein Werden en de wind zwak en veranderlijk werd. Inmiddels trekt een zwak front, behorende bij een depressie waarvan het centrum boven de ingang van het Kanaal ligt naar onze omge ving. Het zal vanavond ons land pas seren. Hierdoor zullen er plaat selijk enkele buien vallen, maar morgen worden achter het front ook flinke zonnige perioden ver wacht De temperatuurverdeling verde ling boven West-Europa onder gaat het eerstkomende etmaal maar weinig verandering. In het Middellandse Zeegebied liggen de temperaturen rond de 30 gra den. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: Vrij zonnig en mid- dagtemperaturen omstreeks 20 graden. Amsterdam Doelen Istanboel Las Palmas New York UTRECHT (ANP) De werkgeversorganisatie in de metaalindus trie FME is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank. Deze rechtbank wees tijdens een kort geding van de FME tegen de industriebond NKV de eis af, dat de industriebond moest stoppen met het doen van uitkeringen aan de leden. Volgens FME waren de uitkeringen in strijd met een artikel in de metaal-cao dat de uit de werkgeversbijdragen aan de vakbonden vrijkomende gelden niet mogen worden gebruikt voor storting in weerstandkassen en ook niet voor direkte of indirekte restitutie van contributie. Volgens de rechtbank was de eis echter niet gerechtvaardigd omdat niet kar. worden aangetoond, dat werkge- versgelden voor uitkeringen aan leden worden gebruikt Het hoger beroep dient donderdag 4 september voor het gerechtshof in Amsterdam. Auto en fiets favoriet AMSTERDAM (ANP) - De Nederlander verplaatst zich het meest met de auto en de fiets. Dat is een van de conclusies van een re cent onderzoek door de Ne derlandse Stichting voor Statistiek en het Instituut voor Psychologisch Mark tonderzoek naar de verhou dingen in het verplaatsing spatroon in ons land. Gemiddeld maakt iedere volwassen Nederlander per week 21.4 ritten, waarvan 44 procent met de auto en 26 proceht met de fiets. Bij het onderzoek is geen reke ning gehouden met de leef tijdsgroep tot zestien jaar, die overwegend van de fiets gebruikmaakt Indien deze groep ingecalculeerd zou worden zou de fiets zeker opschuiven naar de eerste plaats in het totale verplaatsingspatroon, aldus het onderzoek. De tweewieler scoort rela tief hoog voor schoolbe zoek, voor het doen van boodschappen en in het al gemeen voor verplaatsing over korte afstand. Ook voor recreatie wordt steeds meer gebruik gemaakt van de fiets. Het fietsbezit is het hoogste in de groep van 16 tot 22 jaar. Over het alge meen behoort de groep van 25 tot 40 jaar tot de „slech te" lopers en fietsers. Bessenoogst in volle gang KAPELLE In Zeeland Is op het ogenblik de bessenoogst in volle gang. Deze week zal de drukste aanvoerweek worden van de rode bessen. In de ko mende week komen de zwarte bessen daar nog bij. Er is op het ogenblik op de veilingen een levendige vraag. Goede kwaliteiten bessen deden dinsdag in Zeeland rond 2 gul den per kg. Iets mindere kwali teiten voor verse consumptie no teerden ook al gauw tot 1.50 per kg op de veiling en de in dustrie betaalde tot tegen een gulden per kg. De oogst van rode bessen is dit aar goed, maar op sommige «drijven heeft men last van rot in de vruchten vanwege het vochtige weer van de laatste tijd. De teelt van zwarte bessen is in Zeeland van minder grote bete kenis geworden. Aangenomen mag worden dat eind deze week en begin volgende week de aan voer van dit produkt op gang gaat komen. De stand van de zwarte bessen is over het alge meen goed. In hoger beroep geen verplichte kerkgang CHICAGO (ANP) Een federaal gerechtshof in Chicago heeft in hoger be roep een vrouw in het ge lijk gesteld, die verzet had aangetekend tegen een ge rechtelijke verplichting om regelmatig naar de kerk te gaan. De vrouw was hiertoe en tot vijf jaar voorwaardelijk veroordeeld wegens het in nen van een vervalste che que. Tegen de verplichte kerkgang tegende de Unie voor Burgerrechten in In diana beroep aan. Het is de laatste tijd in de Verenigde Staten niet zeldzaam dat vonnissen worden aange vuld met dit soort bepalin gen. Men wil de veroordeel de hiermee helpen om niet weer in dezelfde fout te vervallen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN In het Catha- rina-ziekenhuis in Eindhoven tullen volgend jaar weer open hartoperaties worden uitge voerd. Staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft er mee in gestemd, dat voorbereidingen worden getroffen om met in gang van 1 juli 1976 de hartehi- rurgie te hervatten. De staatssecretaris heeft zich - bij zijn beslissing laten leiden door overleg met de Gezond heidsraad en door overwegin gen over het algemene beleid dat hij over hartchirurgie heeft ontwikkeld. Op korte termijn zal een permanente begelei dingscommissie voor de hartchi rurgie worden ingesteld. In 1972 werd de hartchirurgie in het Catharina-ziekenhuis, dat toen nog Binnen-ziekenhuis heette, stopgezet na een hooglo pend conflict tussen hartchirurg dr. P. van der Schaar en de medische staf. Bemiddeling van ondermeer oud-minister Veld kamp mocht niet baten en dr. Van der Schaar verdween uit het ziekenhuis. Sindsdien is her haaldelijk bij het ministerie aangedrongen op hervatting van de hartchirurgie, ook omdat nu in heel Zuid-Nederland geen mogelijkheid was om hartpa tiënten te opereren. De kapel van de Koninklijke Marine is op het ogenblik in Londen om deel te nemen aan de grote taptoe "Royal Tournament". Op de foto le den van de kapel, met in het midden directeur kapitein La- ro. in gesprek met captain Keeling. leider van de Tourna ment. in het uniform van Na poleon. Hij speelt een rol in de "terugtocht uit Moskou": een muzikale uitbeelding van de slag bij Moskou (1812) vormt de finale van de Royal Tournament. PISA (AFP) De koepel van het sportaleis van Pontedera, bij Pisa, is gisteren ingestort. Er zijn geen slachtoffers want het paleis, dat werd beschouwd als een meesterwerk van moderne architec tuur, was nog niet in gebruik gesteld. De koepel die een diameter van 36 meter had, was volgens een revolutionaire methode ge bouwd: het beton was praktisch „opgeblazen" met behulp van compressors teneinde een soort holle balkjes te vormen. PROEF IN DRIE STEDEN (Van een onzer verslag- derhalskanker worden Doel van dii projekt is richten op vrouwen van gevers) gehouden. Staatssecre- te bekijken of een lande- 35 tot 55 jaar. Voorlopig DEN HAAG - In Rotter- taris Hendriks van lijk bevolkingsonder- wordt rekening gehou- dam, Nijmegen en Ut- Volksgezondheid en Mi- zoek uitvoerbaar is en den met een herhaling recht zal bij wijze van lieuhygiëne heeft een wat het nuttig effect er van het onderzoek om proef een bevolkingson- eerste aanzet gegeven van is. Het onderzoek in de drie jaar. Voor de derzoek naar baarmoe- tot dit onderzoek. de drie steden zal zich betrokkenen is het on derzoek kosteloos. steld werd die een maand gele den rapport heeft uitgebracht. Volgens de commissie moeten de Lagerhuisleden, die tot nu toe slechts 4500 pond per jaar verdienden, jaarlijks 8000 pond krijgen een verhoging van 78 procent. De regering Wilson heeft echter de onvergeeflijke flater begaan de conclusies van het arbitragerapport niet op staande voet te accepteren en schoon sChip te maken vóór de publikatie van het witboek over de nieuwe anti-inflatiepolitiek. Haar aarzeling heeft geleid tot een grote deining in twee kam pen: dat van de ontevreden La gerhuisafgevaardigden en dat van de verontwaardigde gewone man. De woedende afgevaardig den zijn van plan wraak te ne men op het kabinet en de voor gestelde salarisverhoging, waar over het Lagerhuis dinsdag moet stemmen. BOEKAREST (Reuter) - Roeme nië heeft de noodtoestand opge heven die 13 dagen geleden werd afgekondigd in verband net de overstromingen. De cri sismaatregelen blijven echter van kracht in gebieden die aan de gezwollen Donau grenzen. Het binnenhalen van het door weekte graan is vrijwel voorbij. In een dorp hebben honderd gepensioneerden van over de 70 een aantal dagen tot aan hun knieën in de modder gestaan om het koren te redden. Bobby Haarmsopent „Bruin café" Ajax-trainer Bobby Haarms heeftgisteren zijn "bruin café" in Amsterdam geopend. Bij de openingshandeling werd hij bijgestaan door enkele Ajax-spelers, die hun trainer (met een grote koebel om zijn nek) door de deur naar binnen werkten. V.l.n.r. Gerrie Mühren, Piet Schrijvers, mevrouw Haarms. Bob Haarms en Arno Steffenhagen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse regering ligt overhoop met het grootste deel van de 635 Lagerhuisleden. Als bewijs van het feit, dat haar nieuwe anti-inflatiepolitiek gro tendeels larie is, heeft ze de afgevaardigden een salarisver hoging toegekend van iets meer dan 24 pond per week —en dit ondanks het feit dat vrijdag door premier Wilson een limiet afgekondigd werd van 6 pond in de week voor alle loonsverho gingen. De Lagerhuisleden vinden ech ter dat ze veel te weinig krijgen. Ze hebben al 3 1/2 jaar geen salarisverhoging meer gehad. In die periode zijn de Britse sala rissen gemiddeld 85 procent om hoog gegaan. De afgevaardig den moesten 12 maanden aan dringen om de regering ertoe te krijgen dat een arbitragecom missie van onderzoek aange- BELGRADO (AP) - De Schie dammer Jan van de Hondel, die op 1 juli in zuidelijk Joegosla vië werd gearresteerd, is na twaalf dagen hechtenis vrijge laten en is naar Nederland te ruggekeerd. Bij Boedva in Montenegro had de 30-jarige Nederlander in de bossen geslapen en verzuimd zich bij de politie te melden. Hij had een camera met telelens bij zich; Van de Hondel verklaarde een natuurliefhebber te zijn. Dorpsbewoners hadden de poli tie geaarschuwd, dat er een vreemdeling door de bossen rondzwierf. De rechter had ver klaard dat de man een "zeer verdacht persoon leek", maar kon hem alleen veroordelen op het feit dat hij zijn verblijf in Joegoslavië niet had opgegeven. JERUZALEM/NEW YORK (Rtr/AP) De Israëlische premier Rabin heeft gis teren in het parlement in Jeruzalem gezegd, dat Egypte het troepenschei dingsakkoord met Israël in gevaar brengt; door een einde te willen maken aan de aanwezigheid van de VN-troepen- macht in de SinaL Israël wil zich alleen aan de verplichtingen van dit akkoord houden, als ook Egypte dat doet, aldus Rabin. Israël heeft voorgesteld het mandaat voor de VN-macht met nog een half jaar te verlengen. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fachmi, zei echter, dat de VN-soldaten op Egyptisch gebied gelegerd zijn en daar alleen met toestem ming van Egypte kunnen blijven. Dins dag maakte Egypte bekend het mandaat, dat op 24 juli afloopt, niet te zullen verlengen. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft de Veiligheids raad aanbevolen de VN-troepen in de Sinai te handhaven. Hij noemt dit essen tieel voor het bewaren van de rust en het streven naar duurzame vrede. De Amerikaanse minister Kissinger was verrast door de Egyptische weigering. „Een enorme complicatie", noemde hij het, „die ernstige twijfel doet rijzen aan de kans om tot onderhandelingen te ko men". De eventuele levering van een Amerikaans electronisch waarschuwings systeem voor de Sinai, dat Israël moet beschermen tegen een verrassingsaanval zou volgens Kissinger eerst aan het Ame rikaanse congres worden voorgelegd. De conferentie van Islamitische ministers van Buitenlandse Zaken in Djeddah heeft in een slotcommuniqué de veertig deelnemende staten gevraagd alle ban den met Israël te verbreken en dit land uit de Verenigde Naties te stoten. Voorts werd ondermeer besloten steun te verle nen aan de Arabische buurstaten van Israël en de Palestijnen en de onafhanke lijkheidsbewegingen in Afrika. WASHINGTON(UPI) - De Amerikaanse vervoers-vei- ligheidsraad heeft gisteren gerapporteerd, dat een vliegtuigongeluk van tien maanden geleden waarbij 72 mensen om het leven kwamen, te wijten is aan de omstandigheid dat de bemanning te zeer in beslag was genomen door gepraat over politiek en tweede hands auto's. Het verongelukte vliegtuig was een DC-9 van de 'Eastern Airlines en het ongeluk gebeur de in de buurt van Charlotte in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. De raad is tot de bevinding gekomen, dat het ongeluk "waarschijnlijk veroorzaakt werd door gebrek aan hoogtebesef van de vluchtbemanning op kritieke ogenblikken tijdens de landing. Dit gebrekkige besef was te wijten aan slechte discipline van de beman ning, die zich niet hield aan de voorschriften". Watergolf Terwijl Nederland deze zomer door gaans niet te kla gen heeft over het weer, moeten in verschillende stre ken in Amerika de vakantiegangers het hogergelegen land opzoeken omdat veel land onder wa ter is komen te staan door buiten de oevers getreden rivieren. Deze golf- speler zocht ver geefs naar zijn ho les. en besloot toen tot een andere vorm van vrijetijds besteding: pootje baden. llllllllllllllllllllllllllllllll Skorzeny bijgezet In Wenen is giste ren de as van SS- kolonel Otto Skor zeny in het familie graf bijgezet. Skor zeny die bekend werd om de ge waagde bevrijding van Mussolini, is vorige week gestor ven. Rechts zijn we duwe, links zijn SS- onderscheidingen. BUDEL (ANP) - Met hulp van een vliegtuigje en honderden militairen heeft de rijkspolitie van Bu- del gisteren gezocht naar het 21-jarige meisje uit het Belgische Hamont, dat sinds zaterdagmorgen vijf uur spoorloos was verdwenen. Voor een mis drijf wordt gevreesd. Het meisje was zaterdagavond met een vriendin naar Budel gekomen. Haar bromfiets had ze bij de Belgische grens achtergelaten, omdat ze geen valhelm had. Te voel werden enkele dansgelegen heden gezocht Het meisje, Rina Heumen, dochter van welgestelde ouders, ontmoette een jonge Duit se militair. Tot vijf uur was zij in zijn gezelschap. Daarna scheidden hun wegen bij de bebouwde kom van Budel. Het meisje moest toen nog enkele kilometers door de bossen lopen om haar brom fiets te komen. Deze heeft ze nooit bereikt De bromfiets werd maandagmorgen onaangetast ge vonden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9