deTijd 'Menings verschillen iiitgangs- unten DA nog niet uit wereld L) Dat meisje heeft veel geluk gehad" HP Peetvader te kort 11 jiONDERDAG 17 JULI 1975 LEIDSE COURANT/ »EN HAAG Het meningsverschil tussen de KVP enerzijds en LRP en CHU anderzijds over de uitgangspunten van het Christen- lemocratisch Appèl (CDA) is nog steeds niet uit de wereld. Dat lijkt uit een interview dat het weekblad Hervormd Nederland eze week heeft met mr. Aantjes, de politieke leider van de ARP. Lantjes is het oneens met de uitspraak van KVP-fractievoorzitter Lndriessen dat CDA-leden, maar ook CDA-vertegenwoordigers het vangelie niet als laatste grondslag voor hun handelen hoeven te «schouwen. Andriessen deed deze uitspraak vorige week in Her- ormd Nederland. ELSffiHiRS Elsevier Elsevier signaleert een grimmig gevecht tussen Pv dA en KVP over het burgemees terschap van Den Haag dat nog maanden kan duren. „De contr overse voert tot een klimaat waarin het besturen van een stad met een dergelijke omvang rijke problematiek een hachelij ke zaak dreigt te worden". Voorts een interview met NKV- sekretaris Herman Bode over de sociale premies die onbetaal baar dreigen te worden. „Ik zou zeker niet aan afbraak van dat hele stelsel van sociale voorzie ningen willen denken. Ik vind dat we daar trots op mogen zijn en dat het waard is er offers voor te brengen. En wie maakt uit wanneer het onbetaalbaar wordt? „Het omslagartikel beschrijft hoe Nederland in Perzië miljoe- nenorders wegsleept. Een ver haal ook over de film Peetvader 2. .Opnieuw wordt de misdaad verheerlijkt, of althans gedoogd, opnieuw is er welluidende mu ziek van Rota. En toch is er sprake van een heel nieuwe film. Zij die eerder genoten van deel 1. zullen ondanks gevoelens van herkenning opnieuw van spanning op het puntje van hun stoel zitten". De tijd heeft een exclusief inter view met premier Indira Ghan- di. „Op India afgeven is een populair spel geworden. Ik wil geen kwaad woord spreken over de nieuwe mode om alles wat in China gebeurt met enthou siasme te begroeten. Maar staat China of een van de andere -O -ss Q) «♦o regiems die zoveel lof krijgen toegezwaaid soms model voor een democratisch bestuur?" En: „De zaak ligt heel eenvoudig: Kan een luidruchtige minder heid die de steun geniet van het grootkapitaal en van de voor naamste persorganen en van sommige buitenlandse elemen ten haar mening aan de natie opleggen en een poging onder nemen om een wettig gekozen regering ten val te brengen?" Voorts een groot vraaggesprek met kunstkenner en zielzorger Prof. Frits van der Meer. „Ik heb alleen te maken met wat de kerk mij voorhoudt. Daar moet je niet aan tomen, dat is erger dan spelen en ontucht. Je moet het gewoon aannemen. Ik neem bijv. de lichamelijke opstanding aan, maar ik zie zelf de zin ervan niet in. Die moderne theo logen. dat vind ik toch zoiets afschuwelijks, wat die mensen doen. Altijd maar pluizen 'aan dat evangelie.... zo naief vind ik het ook". De Haagse Post Portretteert Prof. Smalhout die opzien heeft gebaard met zijn bewering dat er jaarlijks meer dan 600 patiën ten sterven aan narcose. „Ik heb geen vriend meer overgehou den. Sinds ik begonnen ben een paar dingen recht te zetten, sta ik helemaal alleen". En: „Medici erkennen hun fouten niet. Ze schuiven ze onder tafel, ze ver dringen ze psychologisch zodat ze er uiteindelijk een eed op kunnen zweren dat die fouten niet gemaakt zijn." Voorts in het blad een indrin gend artikel van Angela Davis over Joanne Little die in Ameri ka de doodstraf dreigt te krij gen omdat ze een cipier gedood heeft toen hij haar wilde ver krachten. Remco Campert be- gint een tweewekelijkse rubriek. Ook in dit blad Peetvader 2. „Deel 2 is nog beter dan deel 1. Enige verzuchting na de drie en een half uur durende film: te kort". Vrije Nederland constateert dat het CDA verder graaft aan zijn eigen graf. „Het profiel krijgt duidelijkheid: een verder afglij den naar rechts, de restauratie van de politiek der jaren '60. Het CDA is nog niet begonnen, maar toont nu al vermoeid heidsverschijnselen. Geen crea tiviteit, geen werkelijkheidszin, zelfs de zo vaak te hulp geroe pen evangelische inspiratie is ver te zoeken". Voorts een artikel over de op stand van de Rotterdamse pau- perwijk Crooswijk tegen het ro de programcollege. „Zo groeit in Rotterdam de trieste geschiede nis van een rode werkmansstad waar voor het eerst een rood programcollege de lakens uit deelt, maar waar de Rotterdam se arbeider steeds minder ver trouwen toont in zijn stadsbe stuur en waar burgemeester An- dré van der Louw van tien over rood en rood als je hart op zijn kennismakingstochten de arbei derswijk Crooswijk voorlopig links laat liggen". DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie vindt dat de Portugese direkte democratie zowel een valkuil als een kans kan zijn. „Portugal verdient nog altijd meer dan de weldaad van de twijfel. Ook al hebben de socialisten en liberale democra ten de regering verlaten. Het is een vrij land. Er is in de revolu tie nog geen dode gevallen. De economie is het zwakke punt. De toeristen die wegblijven, de gastarbeiders die geen geld meer naar Portugal sturen, de buitenlandse investeerders die Portugal schuwen, de Europese Gemeenschap die aarzelt Portu gal te helpen, kunnen het land economisch de das omdoen. Dat is op het ogenblik het grote gevaar voor Portugal". WDM nog steeds als een club van opruiers en samenrotters ziet". Een intervieuw tenslotte met de schrijver Bob den Yyl. „Ik hou niet van literatuur ma ken. maar dat wil nog niet zeg gen dat ik dat aspect weiger. Ik kies mijn woorden heel zorgvul dig uit Zit echt te broeden op mooie zinnen. Het begin moet orgelen. Zo'n openingszin als: wij allen zijn zwervers, daar zit ik dagenlang aan te denken". Hervormd Nederland praat met Aantjes over de uitgangspunten van de CDA. (zie ook elders op deze pagina). „Het is in wezen simpel. Er zal een keus gemaakt moeten worden. De ARP-visie die door de CHU wordt gedeeld, zal ook door de KVP als uit gangspunt voor het CDA aan vaard moeten worden". En: „Het gaat er niet om te beoorde len wie een goed christen is. Maar de kiezer heeft er recht op te herkennen wie je bent Ook een interview met de eco noom Hans Opschoor van de werkgroep Nieuwe Levensstijl. „Het is onjuist om alleen die 220.000 mensen voor de werk loosheid te laten opdraaien. Je zou kunnen denken aan een vier-daagse werkweek. Volgens een eenvoudig rekensommetje heb je dan de werkloosheid pre cies weggewerkt". En: „het gaat ons om een selectieve versobe ring. Het geld zou anders uitge geven kunnen worden, bijvoor beeld aan ontwikkelingshulp, maar ook in eigen land. Het geld blijft in onze economie, het blijft rollen, maar we bevorde ren er dan strukturele verande ringen mee. Dat doe je niet door allerlei luxe dingen te kopen". Natuurlijk doen we bij elkaar een röntgenonderzoek, zoals ,DA-voorzitter Steenkamp dat oemt We zijn ook niet zo, dat te bij elke zaak de bijbel op jepasbare teksten napluizen. Iet is wel mogelijk dat een nder zegt: Het evangelie is ook lijn richtsnoer, maar op grond n dat uitgangspunt kom ik tot Indere conclusies. Tenslotte zijn we maar mensen. Maar ik kan liet hebben dat iemand in mijn ractie zegt: aan die uitgangs- lunten heb ik geen boodschap, at zoeken jullie maar met zijn lertienen uit", aldus de AR-lei- er Ir. Andriessen zei vorige week liet te begrijpen dat het punt i de CDA-beginselen nu weer lij de AR is opgekomen. Het !DA is geen confessionele of 'hristelijke partij, zei hij toen. Hr. F. Andriessen Jensen die vijandig tegen het 'DA staan, zullen zich volgens ie KVP-leider binnen het CDA liet thuisvoelen. „Het gaat me ver als geëist wordt dat je 'oor jezelf het evangelie als in- piratiebron gebruikt. Iedereen lie het eens is met de politieke loelstelling, kan lid worden en >ns vertegenwoordigen", aldus indriessen. )e AR-leider zegt dat hij niet pnieuw over dit punt begonnen ou zijn, als de KVP in de tijd, lat ex-voorzitter De Zeeuw zijn icties voerde voor een open par- ij, niet gezegd zou hebben dat lat geen punt van verschil was De Zeeuw en de rest van Ie KVP-top. 2 Gevangene wegens 'verraad vermoord 1 «ONTGOMERY Ondanks 1 [het feit dat de 48-jarige Robert '■jD. Gullatt de gevangenisautori- feiten gesmeekt had niet te worden overgeplaatst is hij vo- jrige maand in de eerste nacht (na zijn overbrenging naar een andere gevangenis door mede- fevangenen vermoord. 3 Een krant in Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama be- richtte gisteren dat Gullatt was vermoord wegens verraad. Hij had medegevangenen in een strafinrichting in Montgomery geindentificeerd als de mensen ldie zich hadden vergrepen aan 'reen jongere collega. Hij werd J daarvoor in diezelfde inrichting al bestolen, afgetuigd en be- Ireigd. Voor zijn eigen veilig- jheid werd hij daarom overge- plaatst naar een andere gevan- t genis. Drie weken later werd hij weer teruggestuurd en onmiddel lijk vermoord. Beekse Bergen lijdt verlies van 1,75 miljoen TILBURG Het re creatieoord de Beekse Bergen heeft vorig jaar een verlies gele den van ruim 1.750.000 gulden. Het enorme verlies heeft verschillende oorzaken. Het re creatieoord met o.a. een strandbad, een pretpark, een safari park en restaurants, kreeg in 1974 hon derdduizenden bè- zoekers minder dan men had' mogen verwachten door de autoloze zondagen, de vermindering van het autogebruik door de olieboycot en de wereldkam pioenschappen voetbal. De Beekse Bergen is een gemeen schappelijke onder neming van de ge meenten Tilburg en Hilvarenbeek. MEESTE KLACHTEN OVER MILITAIRE TANDHEELKUNDIGE DIENST ONJUIST DEN HAAG (ANP) De meeste klachten over misstan den bij de militaire tandheel kundige dienst en de inspectie militair geneeskundige dienst zijn door een in opdracht van minister Vredeling (defensie) ingestelde onderzoekcommis sie als onjuist bestempeld. De klachten en beschuldigin- In enkele gevallen waarin wel gen waren in 1973 geuit door onjuist was gehandeld zijn LL-kolonel Dam b-d. maatregelen getroffen. Aldus heeft het ministerie van defensie gisteren meege deeld. Volgens hem zou ten onrechte op rijkskosten kroon- en brug- werk verstrekt zijn aan hoog geplaatste officieren. DUITSE BISSCHOPPEN TEGEN BETAUNG ABORTUS UIT ZIEKENFONDS BONN (KNA) De Westduit- se bisschoppen hebben het „onverstandig" genoemd dat de ziekenfondsen voortaan verplicht zijn om de kosten van wettige abortus te ver goeden. Op 11 juli nam het Duitse parlement hiertoe een beslis sing. nog voordat is uitge maakt in welke gevallen abor tus wettig is. In een verklaring noemen de bisschoppen het onjuist dat nu al definitief is vastgeteld dat belasting- en premiebetalers pen de indruk gewekt dat staat door haar financiële steun het doden van ongebo ren leven zelfs een aanbeve lenswaardige zaak vindt. Yvonne (13) zwom half uur in zee om hulp te halen (Van een onzer verslaggevers) KORNWERDERZAND „Ze is net zo'n doordouwer als ik, ze was gewoon niet meer te houden". De heer C. v.d. Maat uit Apeldoorn kan vol trots het huzarenstukje navertellen dat zijn 13- jarige dochter Yvonne maandagavond leverde. Het niet voor de Waddenzee geschikte jachtje „Aeolus" van de fa milie Van der Maat raakte op het wad in moeilijkheden, op ongeveer een mijl uit de kust. Paniek aan boord. Yvonne sprong te water en slaagde erin na een half uur zwemmen nabij Kornwerderzand de Afsluitdijk te bereiken om alarm te slaan. „Ik wist dat ze het zou redden", zegt haar trotse vader nu. Sluismeester M. Kreuzen van Kornwer derzand, die het meisje uitgeput tegen de dijk zag opklauteren denkt daar anders over: „Ze heeft onvoorstelbaar veel geluk gehad. Die moet een goede beschermengel hebben". De familie Van der Maat. vader, moeder, dochter Yvonne van to cu iwcc zoentjes van 10 en 11 jaar, is inmiddels in het kleine haventje van Kornwerderzand weer een beetje op verhaal gekomen van het avontuur. Eén ervaring rijker: dat je met een jachtje met een 12 pk motor je niet op de Waddenzee moet begeven. De eerste kennismaking met de voor leken zo verraderlijke Waddenzee is voor hen tevens de laatste. Het avontuur heeft ze nog niet zo zeer aangegre pen dat ze het jachtje van de hand doen. Ze hebben er geen angsteomplex van overgehouden. „Ik heb aan de kinderen gevraagd wat we met ons scheepje zouden doen", zegt de heer Van der Maat. Eenstemmig antwoord: „niet wegdoen, doorgaan". Maar op de Waddenzee komen ze niét meer. Het zo gunstig afgelopen avontuur begon maan dagmiddag, toen een onweersbui, gevolgd door een opstekende storm het jachtje overviel. „We konden de haven niet meer zien, ook geen vuur torens. Plotseling zaten we vast op een wad", vertelt de heer Van der Maat. Paniek maakte zich meester van de opvarenden en het is waarschijnlijk in die panieksituatie geweest dat „doordouwertje" Yvonne de moed vond om de rest van de familie in haar benarde positie achter te laten en met zwemvest aan het gevaarlijke water ih te duiken. Zelf worstelend met zijn nukkig jachtje kon de heer Van der Maat toch nog zien dat de stroom in de richting van de Afsluitdijk stond. „Dat gaf mij de zekerheid, dat Yvonne het wel zou red den", zegt de hèer Van der Maat nu. „Maar mijn vrouw had het niet meer". Sluismeester Kreuzen: „Dat kind heeft onvoor stelbaar veel geluk gehad, ze heeft juist nog het staartje meegepikt van de eb, waardoor ze als het ware met de stroom werd meegevoerd naar de dijk. Als ze anderhalf tot twee uur later te water was gegaan, bij vloed, dan hadden we het ergste moeten vrezen". Voor de heer Kreuzen, zelf een ervaren zeiler, is het overduidelijk dat de heer Van der Maat het wad niet kent. Als hij anderhalf uur had gewacht was hij zo met de vloed de haven van Harlingen binnengedreven". De sluismeester, die herhaaldelijk wordt gecon fronteerd met door onervarenheid in moeilijkhe den geraakte zeilers de familie Van der Maat had zelfs niet eens een kompas aan boord komt er eerlijk voor uit, dat hij, op z'n zachtst Nu, achteraf, bekent de heer Van der Maat dat het jammer is dat door zijn optreden zoveel mensen in het geweer zijn moeten komen: o.a. de bemanningen van de Helderse reddingboot en van het marinevaartuig Hermelijn. Temeer, daar hij er heilig van overtuigd is dat hij het zelf zou hebben geklaard. „Na ongeveer een kwartier zwoegen met het anker was ik erin geslaagd het jachtje weer in een vaargeul te krijgen", zegt hij nu. niet zonder enige trots. In die tijd vocht zijn 13-jarige dochter zich door het verraderlijke water een weg naar hulpverleners. Mevrouw Van der Maat en twee kinderen werden door de te hulp geschoten boten naar de wal gebracht. De heer Van der Maat bracht met zijn 10-jarig zoontje aan het roer het jachtje binnen. Eenmaal bij de Afsluitdijk aangekomen, zijn dochter Yvonne ziende, begaven ook zijn zenuwen het Met als gevolg dat de Aeolus" op de stenen liep. Personeel van de sluis rondde het avontuur af en sleepten het jachtje de haven binnen. Scheepswerven ie duur Nederland mist miljoenenorder ROTTERDAM (ANP) - De Ne- derlandse scheepsindustrie heeft een miljoenenorder ge mist, omdat zij voor bepaalde opdrachten te duur is. Dit blijkt uit een artikel in het jongste nummer van de „Unie- schakel", personeelsblad van de Nederlandse Sc heepvaart unie (NSU). Dit concern heeft de Japanse werf Mitsubishi Heavy Indus tries opdracht gegeven een bulkcarrier te verbouwen tot boorschip (voor olieboringen in de zeebodem). Als de NSU be sluit om ook een tweede bulk carrier een dergelijke transfor matie te laten ondergaan, het geen in de bedoeling ligt, dan zal Mitsubishi ook deze order krijgen. Bij de NSU bestond voorkeur ,voor een Nederlandse werf, om dat men de werkgelegenheid in eigen land graag had willen sti muleren. .Maar toen de offertes van de zestien aangeschreven werven binnenkwamen, waren Alle Japanse werven zo ontzet tend veel goedkoper dan alle Europese werven, dat de keuze tenslotte op een Japanner moest vallen. Bij zo'n groot prijsver schil hebben de economische overwegingen het moeten win nen van het nationaal gevoel", aldus de Unieschakel. Gokclubs maken reclame ROTTERDAM IANP) - Wie in Rotterdam woont zou vandaag de dag makkelijk de indruk kunnen krijgen dat het exploi teren van een gokclub een lega le aangelegenheid is geworden. Gisteren werden er door de PTT in de Maasstad folders be zorgd afkomstig van Casino Diamond Cluh. De folder vermeldt in het En gels dat het casino dagelijks «eopend is vanaf 15.00 uur. 'oorts geeft het vouwblad een beschrijving van het kansspel roulette. De minimum-inzet is twee gulden en de maximumin- zet varieert van honderd tot tweeduizend gulden. De Rotterdamse 'politie bleek nog onkundig van het bestaan van de folder. Een politiewoord voerder verklaarde met nadnik dat het onder de huidige wet op de kansspelen nog steeds verbo den is om „ondernemingsgewijs een gokclub te exploiteren en/of het publiek in de gelegenheid te stellen te gokken". Of alleen het verspreiden van genoemde fol ders al een strafbaar feit ople vert, daar zijn de politie en jus titie nog niet uit West-Duitsland erkent nieuwe visserij grenzen IJsland niet BONN(AP) De Westduits re gering heeft laten weten dat «ij de unilaterale uitbreiding van de IJslandse viszone tot 200 mijl niet zal erkennen omdat het besluit van IJsland in strijd is met de internationale wetten. De Westduitse ambassadeur in Reykjavik heeft de IJslandse re gering een boodschap overhan digd waarin het standpunt van Bonn uit de doeken werd ge daan. Bonn heeft zich echter bereid getoond te onderhande len over een bilateraal akkoord betreffende de viszone.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7