spook- dorp? Noordwijk was Scheveningen te slim af Was Nieuwveen vroeger Vreugde en verdriet bij pony-races in Stompwijk Tante Jo (2) GOED NIEUWS VOOR NOORDWIJK Verbetering van Zuidbuurtseweg in voorbereiding INDERDAG 17 JULI 1975 LEIDSE COURANT Was Nieuwveen vroeger een spookdorp? Dat heb ik mij gisteren afgevraagd toen ik een bezoekje bracht aan de gepensioneerde oud-gemeente- Met Herman op stap Unze verslaggever Herman van Am sterdam is op stap. Niet om vakantie te houden, maar om u op de hoogte te houden van de meest in het oog springende gebeur tenissen op het strand, in de dui nen en op de plas. secretaris J. Rovers. Die is nu bezig met het schrijven van zijn derde boek over Nieuw veen en een hoofdstuk v daar in zal gaan over spookver schijningen en hekserij in Nieuwveen in vroeger jaren. Hoe hij aan al die verhalen komt? De auteur: „Vlak na de oorlog heb ik een aantal ont moetingen gehad met een sto koude Nieuwvener. En die heeft mij een aantal griezelige verhalen verteld. Destijds heb ik al die gegevens op wat klad jes geschreven en niet meer aangekeken. Maar jaren gele den kwam ik die gegevens weer tegen en nu heb ik beslo ten die in mijn nieuwe boek te gaan verwerken." In de schemerdonkere huiska mer van de 71-jarige schrijver heb ik alvast een voorproefje op dat boek genomen en echt zitten griezelen. Het zijn ver halen die, als je daarvoor ge voelig bent, je de haren te berge doen rijzen. Want als het allemaal waar is wat dat oude baasje aan gemeentesecretaris Rovers heeft verteld dan was i Oud-gemeente-secretaris Rovers: spookschrijver. Nieuwveen vroeger een echt spookdorp. Met heksen, boze geesten en nog meer van die ongrijpbare figuren. De verhalen dateren uit een tijd dat Nieuwveen nog een afgelegen speldeknop was. Moeilijk bereikbaar en met een handvol inwoners. Maar er was volop te beleven, zo lees ik wel uit al die spookver halen. Vooral als 's nachts de wind 'opstak of 's avonds de nachtelijke hemel pikdonker kleurde. Dan gebeurden er in Nieuwveen de wildste dingen. Ik laat U vandaag in mijn rubriek alvast even exclusief smullen. U kunt dan zelf Uw conclusies gaan trekken. Is dit werkelijk gebeurd of waren het maar verzinsels van die oude man? Maar die moet dan wel een erg sterke fantasie hebben gehad. Trouwens, niet alle verhalen werden door die oude man verteld. Ook andere Nieuwveners kwamen met griezels op de proppen. Hier komt er een: „Een Nieuw- Ik schreef vorige week een verhaal over tante Jo uit De Zilk. De altijd opgeruimde bejaarde café-houdster die ver drietig was omdat een goede kennis, die al ja ren bij haar over de vloer kwam en voor wie ze altijd erg goed zorg de, haar in de steek had gelaten. Ik schreef ook in mijn verhaal dat tante Jo, die zo goed ge dichten kan schrijven, daarom geen zin had om voor mijn rubriek een gedicht over de zomer te schrijven. Maar tante verkeert nu weer in een opperbeste stemming. En hoewel die kennis nog niet bij haar langs is geweest om het weer goed te maken schreef ze toch dat gedicht voor mij. Vandaag ruim ik er een plaatsje voor in in mijn „De zomer is dit jaar, hoe jammer, erg laat gekomen Maar nu zij er eenmaal is wil len wij er wel van dromen Al heel vroeg in de morgen keek ik even door de ruiten En hoorde in de verte de lieve vogels fluiten Zij kwamen, wat een geluk, vóór de vakantiedagen En zullen daarom de mensen alleszins behagen Denk aan de kinderen die nu fijn kunnen spelen Die men in deze tijd niet met vragen moet vervelen Denk aan de grote zee en het frisse water Oh, door die frisse wind hoort men een zacht geklater En onderhands komt er zelfs een heerlijk buitje Een nat pak is voor ons nu een uitje Zomer van 1975 U bent wel laat gekomen Maar toch wij danken U en wel met duizend kronen." veense boer had een inwo nend, nog jonge knecht, die op zekere dag ploseling overleed. Die jongen had het met zijn godsdiensplichten niet zo nauw genomen. Enkele dagen na zijn begrafenis zag de boer in de avondschemering de jon gen achter in het weiland staan. De andere dag zag hij hem weer op dezelfde tijd maar toen dichter bij de boer derij. Hij stelde zijn vrouw met dit gebeuren in kennis en beiden zagen de jongen elke avond en op dezelfde tijd slechts voor enkele ogenblik ken maar hij kwam steeds dichterbij. Eindelijk stond de jongen op een avond aan de staldeur en verdween daarna weer over het weiland. Hij zag er uit alsof hij veel verdriet had. De boer besloot de pas toor om raad te vragen. Deze kwam nog op dezelfde avond op de aangegeven tid naar de boerderij en wederom kwam de jongen tot aan de staldeur. Maar nadat de pastoor hem de absolutie had gegeven, ver dween de overleden knecht langzaam in de lucht." En zo zijn er nog talloze verha len. Over sombere huisjes waar de bewoners ramen hoorden openschuiven terwijl er niemand in de kamer was, deuren die zomaar open en dicht gingen, water dat opeens begon te borrelen zonder dat het gas was aangestoken. Bij het lezen van al die spook- stukken viel mij op dat ner gens namen van bewoners en straten worden genoemd. De auteur: „Dat heb ik speciaal gedaan om de huidige inwo ners van Nieuwveen niet bang te maken. Want er staan nog steeds veel van die huisjes waar het, volgens die oude man dan, spookt Gelooft de oud-gemeentesecre taris zelf in al die griezelige verhalen. Was Nieuwveen echt een spookdorp? „Ik durf het niet te zeggen", zei hij mij. „Je kan zoiets niet nagaan. Bewij zen kan je dit niet. Maar het is wel frappant dat in het ver leden er zoveel verhalen de ronde hebben gedaan over spoken en toverijen." Om de Nieuwveenders gerust te stellen die nü in dit gezellige dorp wonen vroeg ik de schrij ver of die griezelige dingen alleen vroeger gebeurden. „Dat wil ik niet zeggen. Mis schien spookt het vandaag aan de dag ook nog wel in Nieuw veen", zei hij mij en daarbij keek hij me doordringend aan en een sluw lachje speelde om zijn lippen. Schreef ik deze week over het trieste aangezicht van de Noordwijkse Kon. Wilhelminaboulevard met al die lege en vervallen hotels, ik heb nu ook goed nieuws uit de badplaats Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gegeven aan de gigantische bouwplannen van het grand-hotel Huis ter Duin. B W van Noordwijk moeten nog wel de bouwvergunning verlenen maar dat is, zo heb ik me laten vertellen, nog maar een wassen neus. Ik hoorde dat half september met de bouw gestart kan gaan worden. Doordat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zolang op zich heeft laten wachten zijn de kosten van de nieuwbouw inmiddels aanzienlijk gestegen. Het exclusieve pro ject dat aanvankelijk zo'n 90 miljoen moest gaan kosten wordt nu begroot op ruim honderd miljoen. Maar men kan nu aan de slag. Eindelijk. Illllll Vandaag had ik U op deze plaats graag iets laten lezen over mijn tocht op de Noordzee met de Hovercraft, de supersnelle vliegboot die op een luchtkussen over het water zweeft en waarvan sinds een paar dagen zich een exemplaar in Noord wijk bevindt. Maar het was gisteren geen weer om de zee op te gaan. „Bij meer dan windkracht vijf blijven we binnen", hadden de piloten van deze vliegboot aangekondigd en die wind woei er giste ren ruimschoots. Toch ga ik vandaag iets over die vliegboot vertellen. Want ik ontdekte gisteren dat aan de komst van de Hovercraft naar Noordwijk heel wat ha ken en ogen hebben gezeten. Want ook in Scheveningen was men happig op zo'n vlieg- I boot Die heeft daar dan ook wel een paar dagen proefge- draaid maar van echte trips op zee is het nog niet geko men. En dat komt omdat de maat schappij Bredero, die onder meer de Scheveningse Pier ex ploiteert, van de gemeente Den Haag nog niet de vereiste vergunningen heeft gehad om met die Hovercraft van start te gaan. De bezwaren van de gemeente en de politie richten zich vooral op de plaats waar men de Hovercraft wil laten vertrekken en arriveren. Vlak bij de gevaarlijke pier. En E daar weigert men vergunning voor te geven. Intussen is het in Noordwijk wel gelukt om de vereiste ver- E gunningen te krijgen. En in 5 Scheveningen vraagt men zich nu af hoe men dat toch voor elkaar heeft gekregen. Want de primeur is nu voor Noord wijk. VW-directeur Rovers is dan ook in zijn nopjes maar wilde weinig kwijt over de ge volgde taktiek. „Al maanden geleden ben ik begonnen met de onderhande lingen met de eigenaar van de hovercraft, de Delta Ofshore Service. Dat was al lang voor dat Scheveningen hier lucht van kreeg. Die zijn toen ook als een razende onderhande lingen gestart En ze hebben toen wel duidelijk laten mer ken dat ze Noordwijk graag die primeur zouden afsnoepen. Maar gelukkig is het mij ge lukt. Ik ben blij dat ik Noord wijk weer een stukje aantrek kelijker heb kunnen maken." Ik hoorde van VW-directeur Rovers ook dat de toeristen in Noordwijk zich geen zorgen hoeven te maken dat de pret met de Hovercraft maar een paar weken kan gaan duren omdat misschien Schevenin gen aanspraak op de vliegboot zou gaan maken, zodra de ver eiste vergunningen daar wor den afgegeven." De boot blijft hier het gehele seizoen, dus tot eind augustus", aldus Rovers. De kans is groot dat Noord wijk dit seizoen de enige Hol landse kustplaats blijft met een Hovercraft. Want ik sprak ook nog met de heer Matei van de maatschappij Bredero en die vertelde dat het laten vlie gen van de Hovercraft in Scheveningen niet zozeer af hangt yan de gemeentelijke vergunning maar meer nog van de financiële onderhande lingen met de Delta Ofshore Service. „We zijn nog steeds niet tot een financiële overeen komst kunnen komen. En zo lang dat niet is gebeurd heb ben vergunningen ook niet veel nut". Nog even wat bijzonderheden van de vliegboot. Aan boord zijn twaalf zitplaatsen. De rondvlucht op de Noordzee duurt een half uur en in die EjE dertig minuten wordt men ge- tracteerd op een panoramisch gezicht op de kust. De zitplaat- sen zijn vrij duur. 19.50 voor ==E een volwassene en kinderen tot 12 jaar 9.50. Aan tochtjes in groepsverband is een kor- ting verbonden. c De Hovercraft op de Noordwijkse boulevard. Vanwege het winderige weer moest hij aan wal blijven. Juweeltje met Guus v. d. Bosch wint hier met een hoofdlengte. Van onze correspondent STOMPWIJK Onder zeer grote publieke belangstelling zijn bij minder fraai weer en een warrelige wind de ponyraces te Stomp wijk gehouden. Het publiek, dat voor deze speciale tak van paardensport meer en meer geïnteresseerd raakt heeft waar voor zijn geld gehad. Spectaculaire momenten, ruiters die van de pony vallen, juichende jeugdige winnaars(essen), kortom een boeiend schouwspel, dat door de harddraverijvereniging Nooit Gedacht zeer goed werd georganiseerd. Niet minder dan 53 pony's verdeeld in 3 klassen kwamen aan de start om volgens het bekende afvalsys- teem wat ook bij kortebaandraverijen gebruikt wordt om de prijzen te strijden. In vlot tempo werd alles afgewerkt, hetgeen van ruiter en pony grote inspanning vergde, want als je bij de prijswinnaars behoort, dan is de gelopen afstand meer dan respectabel. De prijswinnaars waren: Eerste race 1. Wanda met Tilleke v. Haastert, 2. Gerda met Connie Oliehoek, 3. Juweeltje met Guus v. d. Bosch en 4. Vlijt met als ruitster wederom Connie Oliehoek- De tweede race voor de kleine paardjes werd gewonnen door Oscar met als 2e Paulientje als 3e Êdelscot R en 4e Ada v. Polsbroek. De derde race voor de grote pony's werd gewonnen door Ilona Lady met Nico de Jong, 2e werd Siska met M. Bakkers 3e Lucky Boy met Diana Vurens en 4e Prinsess Ostara met K. v. Veen. Op een na, M. Bakkers, allemaal Stompwijkers die de prijzen voor zich opeisten. Van buiten het dorp was er toch echt wel deelname, maar de boeiende ponyclub die Stompwijk sinds enige jaren heeft, blijkt zo'n goede opleiding tot ruiter te geven, dat de Stompwijkse jeugd op meer dan volwaardige wijze zich kan meten met de besten. Dit was enige tijd terug wel anders. Voor Tom Roelir.g liepen de pony-races minder prettig af. In de rit tegen Vlijt (met Connie Oliehoek) werd hij door Tosca afgeworpen. Hier wordt hij met een ambulance weggedragen. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De toestand van de Zuidbuurtseweg is de laatste jaren hard achteruit gegaan. De intensivering van het verkeer, maar vooral het steeds zwaarder wordende vrachtver voer, hebben er toe geleid dat de vooroorlogse beschoeiing steeds meer is gaan overhellen en op enkele plaatsen zelfs geheel in het water is verdwenen. Afzethekken markeren deze plaatsen. Dit alles is niet van gevaar ontbloot voor de weggebruikers. Temeer daar het aantal bewoners van dit gebied is uitgebreid door het realiseren van de woonwijkjes Zuidhof en Zonnegaarde. Een grondige aanpak van de beroerde situatie kon niet uitblijven en nadat grond- en bodemonderzoek was verricht voteerde de ge meenteraad in het begin van het jaar een krediet van 1 miljoen gulden. Dit kreeg vorige maand de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zodat nu niets meer de uitvoering van de plannen in de weg staan. In de reconstructie is ook begrepen de aanleg van een voet- en fietspad tussen de Zwetkade en het begin van de bebouwing aan de landzijde. Deze komen op een lager niveau. De hiervoor benodigde grondaankopen hebben inmiddels plaatsgevonden. Het werk is nog niet aanbesteed. De Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude die binnenkort grondig wordt opgeknapt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5