£eidóe0outo/ni Portugese ontbonden Alles in orde voor koppeling So joez-Apollo kreeften. Van der Stoel: Brusselse top slecht voorbereid ÏÏIS2., „Keur verkoop Leeuwenhoekgronden af" Va uittreden Democraten: vraagt de provincie: Donderdag 17 juli 1975, 65e jaargang no. 20171 DAGBLAD \/nnR ZUID-HOLLAND Cort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur: J J Hallewas Chef-redacteur :J W C Leune. Advertenties (e*cl B T W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging tel 071- 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.81kwartaal 36.32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Mammaloe De echte ouwe Mammaloe van avond in de persoon van Chris tel Adelaar in „Zo was he*" op Ned. II om 21.25 uur. Op Ned. I om 20.20 uur het tv-spel "Ik dacht dat ik op tijd zou zijp" Veranderli jke bewolking Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwe gend zwakke wind. Minimum temperaturen circa 14 gr., maxi ma van 18 gr. vlak aan zee tot 22 gr. in het binnenland. Morgen zon op 04.41, zon onder 20.51 uur. Scheveningen hoog water 10.32 en 23.07, laagwater 06.06 en 18.49 uur. Gisteravond hebben aanhangers van het militaire bewind een demonstratie gehouden. Zij eisten een radicale volksregering. .ISSABON (Rtr/UPI) De militaire macht- tebbers in Portugal hebben vanmorgen de ioalitieregering van premier Vasco Con?al- ies ontbonden, nadat de centrumlinkse Volksdemocraten (PPD) hadden besloten het voorbeeld van de socialisten te volgen en uit e regering te treden. De Volksdemocraten ebben zich niet willen binden aan plannen an de militairen om van Portugal een volks- epubliek te maken. Generaal Gongalves is belast met de vorming van een nieuwe rege ring, waarin behalve militairen ook een aan tal technocraten, d.wx deskundigen zonder partijbinding, zitting zullen nemen. Socialisten en Volksdemocraten veroverden bij de verkiezingen in april ongeveer 64 pro cent van de stemmen. Op grond van die uitslag namen zij zitting in de regering, maar zij kregen er te maken met eem steeds groeiende communistische invloed, die in geen verhouding stond tot de 12 procent aan stem men die de communisten bij de verkiezingen behaalden. Gisteren hadden de Volksdemocraten nog een gesprek met president Da Costa Gomes. Zij hadden voorwaarden gesteld dat voor woens dagavond garanties voor een democratische ontwikkeling in het land gegeven moesten worden. Wel heeft het bureau voor voorlich ting van het Portugese leger gisteren enkele verduidelijkingen gepubliceerd over de te vor men „volksmacht" met volkscomité's en wijk raden. Het plan heeft geen star karakter en moet niet beschouwd worden als een defini tief stuk waarover geen discussie meer moge lijk is. De ervaring met volkscomité's op lagere niveaus moet duidelijk maken hoever men kan gaan met dergelijke organisaties op hoger niveau. Het plan is, aldus de verklaring, niet meer dan een erkenning en ordening van een hele reeks organen van zeggenschap van het volk, die „spontaan zijn voortgekomen uit de dynamiek van de revolutie". Het plan houdt niet in dat de politieke partijen naar het tweede plan worden geschoven, maar ze zullen een grotere rol moeten spelen om bre dere lagen van het volk te laten deelnemen aan de politiek. (Van onze correspondent) BRUSSEL Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond, na de eerste dag van de Europese topconferen tie in Brussel, onverholen kritiek geleverd op de gang van zaken rond dit soort 'top pers'. Die hebben volgens hem alleen maar een functie als ze goed zijn voorbereid. Daaraan heeft volgens hem wel het een en ander ontbroken. Hij vond dat bedenkelijk. Premier Den Uyl nam die opmerkingen van Premier Den Uyl begroet hier op de Europese topconferentie in Brussel de Franse minister van Buitenlandse Zaken niet minister-president Giscard d'Estaing, terwijl ae Duitse Bondskanselier Helmut Schmidt J" af' getuige rijn opmerking: "ik leg een sigaretje opsteekt. Rechts achter hem minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. De^e^gschrfs vandeEG constat^rden gisteren unaniem, dat de huidige economi sche crisis in de gemeenschap die van de jaren dertig in grootte nadert Besloten werd tot nieuwe stimulerende maatregelen, omdat het effect van de reeds eerder getroffen maatregelen niet groot is geweest De Westduitse Bondskanselier Schmidt wees rijn collega's op het feit dat de recessie mogelijk nog erger wordt, als in het najaar de olieprijzen opnieuw gaan stijgen en hij wees op de noodzaak dat de olieverbruiken- de landen regelingen gaan treffen met de olieproducenten teneinde voor een ramp ge spaard te blijven. Er werd een ministeriële werkgroep inge steld onder leiding van minister Van der Stoel, die binnen een jaar rapport zal uit brengen over de te volgen procedure voor het houden van Europese verkiezingen. Een andere werkgroep gaat de uitgifte van een speciaal Europees paspoort voorberei den. Met landen buiten de gemeenschap zal moeten worden onderhandeld om het Euro pees paspoort ook daar erkend te krijgen. Vandaag zullen de negen regeringsleiders onder andere de vraag aan de orde stellen of de gemeenschap financiële hulp aan Por tugal moet gaan verlenen. De meningen zijn verdeeld. Sommige EG-lidstaten vinden, dat de situatie in Portugal al te ver is afgegle den, andere delen het Nederlandse stand punt, dat financiële hulp dient te worden geboden "zolang het land nog geen regel rechte militaire dictatuur is". Half miljoen voor aquarel van Turner kinden Een aquarel van Lu- zern van de Britse kunstenaar J. M. W. Turner is woensdag op een veiling bij Sotheby in Lon den verkocht voor 85.000 pond (ca. 475.000 gulden), meer dan het dubbele van het vorige re cordbedrag dat voor een aqua rel van Turner werd betaald. Het werk, het negende van een serie van tien, werd gekocht door een Londense kunsthande- ■III ONDERONSJE ■Vandaag is de grote dag dat Russen en Amerikanen elkaar in de ruimte de hand zullen reiken... ...na jarenlang te hebben geprobeerd elkaar op ruimtevaartgebied voor te HOUSTON/MOSKOU (UPI/R- tr/TASS) De Russische en Amerikaanse ruimtevaarders waren vanmorgen klaar voor de koppeling van hun ruimte schepen Sojoez en Apollo die voor vanmiddag 17.10 uur op het programma staat. Alle man kementen, die gisteren aan het licht traden en die zelfs de plannen voor een ruimte-ont moeting in de war leken te sturen, zijn verholpen. De kop- pelingssluis is hersteld, evenals de televisiekamera in de Sojoez. Ook de verloren tijd is ingelo pen, zodat de koppeling op tijd zou kunnen plaats vinden. De Sojoez-19 heeft gisteren ook de hoofdmotor gedurende 21 minuten laten werken om een koerscorrectie uit te voeren, die het schip in de juiste baan moest brengen voor de ontmoe ting met de Apollo. In die tijd slaagden' de Amerikaanse ruim tevaarders erin een draad in de koppelingssluis te verwijderen, die verhinderde dat er een vaste verbinding kon worden ge maakt via welke Russen en Amerikanen elkar zouden kun nen ontmoeten. Ook verhielpen de astronauten een defect aan de urinepomp, die de urine het heelal moet inblazen, en een probleem met de temperatuur regeling in het ruimteschip. De Russen van hun kant repa reerden de kapotte televisieca mera, zodat ook rij beeldpro gramma's uit de ruimte kunnen verzorgen. Zij verlaagden ook de druk in hun cabine om de overstap van vanavond moge lijk te maken. Voor Stafford, Brand en Slayton stonden van daag nog drie koerscorrecties Koppelingscommandant Deke Slayton controleert hier de herstelde koppelingssluis vanuit de Apollo. op het programma. Bij de ruimte-ontmoetingen die voor vanavond en vrijdag op het programma staan, zullen de De ontmoeting zal vanmiddag mannen geen ruimtepakken °°k worden gevolgd door de dragen. Mocht er iets mis gaan, twee Russische kosmonauten dan is erin voorzien dat de be- $4 dagen lang in de Sal- zoekende ruimtevaarder in dat 3°^ om de aarde draaien. Kli- ruimteschip naar de aarde te- moek en Sevastianov hebben rugkeert Wel moet steeds een Hun collega's gelukgewenst. Van een onzer verslaggevers Leiden De (invloedrijke) Werkgroep Milieubeheer aan de Rijksuniversiteit heeft de pro vincie gevraagd het besluit van de Leidse gemeenteraad om grond in de Leeuwenhoek te verkopen aan de rijksuniversi teit ten behoeve van nieuw bouw van het Academisch zie kenhuis niet goed te keuren. 1. nieuwbouw van het zieken huis is niet meer zeker nu de regering laat zoeken naar alter natieven voor nieuwbouw; 2. de onevenwichtigheid in het koopcontract De gemeente Lei den heeft geen recht tot terug koop van (gedeelten van) de grond wanneer de bouw niet - of gedeeltelijk op een andere plaats - zou doorgaan, terwijl de rijksuniversiteit wel het recht heeft om de gemeente tot terug koop te dwingen. In een brief aan het Leidse col lege van burgemeester en wet houders heeft de werkgroep be-, zwaar gemaakt tegen dierjs voornemen de directie van het AZL reeds een vergunning te geven voor nieuwbouw. Dit zou in strijd rijn met een raadsbe sluit van begin april, waarin werd bepaald dat pas een bouw vergunning zou worden afgege ven wanneer overeenstemming zou rijn bereikt met betrekking tot de indeling van het terrein. En dat is nog niet het geval. Vorige week hebben ook raad sleden gereageerd tegen het plan van b. en w. een bouwver gunning af te geven. Ze brach ten toen tevens een rapport bo ven water van ir. Vos, directeur van gemeentewerken, waarin deze de opzet van de nieuw bouw verwerpt Het Leidse col lege van b. en w. had gepoogd dit rapport te verzwijgen. Confessionelen: Weinig vertrouwen in kabinet Den Uyl DEN HAAG (ANP) On geveer tweederde van de Nederlanders, die op KVP, ARP of CHU hebben ge stemd, hebben weinig ver trouwen in het kabinet-den UyL Dit blijkt uit een en quête, die het Nipo heeft gehouden onder 1053 man nen en vrouwen vanaf achttien jaar. Bij de KVP heeft 60 pro cent weinig vertrouwen in het kabinet, bij de ARP is dat 70 en bij de CHU 65 pet Dit percentage ligt voor WD-stemmers op 64 en voor PvdA-stemmers op 27. Dit betekent dat gemiddeld 49 pet van de Nederlan ders weinig vertrouwen heeft in het kabinet Veer tien pet heeft helemaal geen vertrouwen en 31 pet heeft veel vertrouwen in het kabinet In de categorie veel vertrouwen rijn de Pv dA-stemmers als eerste geëindigd (66 pet), op de voet gevolgd door de PPR- stemmers (52 pet.) Afbetaling in België wordt gemakkelijker BRUSSEL (ANP) De Belgi sche regering heeft een aantal maatregelen getroffen die het kopen op afbetaling een stuk gemakkelijker maken. Een ko ninklijk besluit hierover wordt hoogstwaarschijnlijk nog deze week getekend. Tien dagen na verschijning in de staatscourant wordt het van kracht De vast te betalen bedragen bij de koop op afbetaling zijn door de bank met 10 pet verminderd. Voor auto's is het bedrag zelfs met 20 pet verminderd. Men moet nu 25 pet op een nieuwe wagen aanbetalen tegen 45 pet in de oude situatie. Ook de voorwaarden voor per soonlijke leningen zijn versoe peld. Ontslag bij Northrop De raad van commissarissen van de Amerikaanse vliegtuigfa briek Northrop heeft het ontslag aanvaard van raadsvoorzitter Thomas Jones. Het ontslag houdt verband met de onthullin gen van illegale politieke bijdra gen en geheime betalingen aan twee hoge militairen van Saoe- di-Arabië. HANDEL IN VALSE RIJBEWIJZEN Amsterdam ANP De arrestatie van een inwoner van Purme- rend, die in Amsterdam-noord een foto-lithografisch bedrijf ex ploiteert, heeft de Amsterdamse politie op het spoor gebracht van een handel in valse rijbewijzen. Vooral automobilisten, uit de rijbevoegdheid ontzet, zouden van deze vervalsingen gebruik maken. De politie verwacht in deze zaak nog meer arrestaties te kunnen verrichten. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1