Hardloper Freek Jager bleek geen doodloper HEEFT VAN IMPE IN DEZE TOUR NIET TE VAAK AAN DE BERGPRIJS GEDACHT? Kamper vooral geestelijk moe - -i. .•s«i.>r DONDERDAG 17 JULI 1975 LEIDSE COURANT MC.INA 11 JOOP ZOETEMELK OORDEELT Lucien van Impe verraste in klim CHALET De tussentijden uit de laatste tijdrit van de ronde van Frankrijk maken duidelijk dat Lucien van Impe zijn over winning heeft behaald in de be klimming van de col du Corbier. Het staatje van de tussentijden ziet er als volgt uit: achtereen volgens aan de voet van de Col na 11 kilometer, op de top na 17 kilometer en na 30 kilometer: 1. Merckx 12.14, 2. Van Impe 12.42, 3. Ritter 12.46, 4. Thevenet 12 49, 5. Gimondi 12.49, 6. PoUentier 12.54. 7 Agostinho 12.56, 8, Jbourdet 13 05. 9. Moser 13.06, 10. Kam- r 13.06, 11. Den Hertog 13.09. 12. Zoete- 17. Kuiper 13.20. 18. Lopez Carril 13.29. 1 Angst voor Merckx groot struikelblok tondi 31.50. 9. Hezard 31.57, 10. 1. Talbourdet 32.29, 12. Mo: 32.58, 32.56. 13 De Schoenr Knetemann 52.11. Kaaz.A£g~tfae>tcZ&H 18JULL 20e ETAPPE-256 km Thevenet viel zich wel en geen buil CHALET Het ongeluk van Merckx was gistermorgen bijna gevolgd door dat van Bernard Thevenet In de och tenduren voor de tijdrit oe fende de leider uit het alge- rrieen klassement in de buurt van Morzine achter zijn ploegleiderswagen. Maurice de Muer moest, gedwongen door een andere auto, plotse ling op zijn remmen gaan staan. Thevenet reageerde iets te laat en reed achter op de auto. Een flinke buil op zijn hoofd en een licht ge blesseerde rechterhand wa ren het gevolg. De buil werd tot het moment van de start bestreden met ijscompres- sen. Thevenet vond dat hij zich niet werkelijk een buil had gevallen. „Lichamelijk heb ik er geen last van ge had. Geestelijk wel. Zo'n on gelukje tast de zenuwen aan op een moment dat je toch al zo verschrikkelijk gespan nen bent." Stevens won Ulvenhout ULVENHOUT De Belg Julien Stevens heeft de pro fronde van Ulvenhout ge wonnen. Hij legde de 100 ki lometer af in 2 uur, 28 minu ten en 30 seconden. Stevens sprong vijf kilometer voor het einde weg uit een kop- groepje van acht renners. De uitslag is verder: 2. Piet van Katwijk (Mill) op 18 secon den, 3. Roy Schuiten (Zand- voort), 4. Wil de Vlam (Sam- beek), 5. Ben Janbroers (Zaandam) op 43 sec. Tour de crash CHALET De Tour de Crash, zoals de 62-ste Tour de France in de karavaan wordt genoemd kreeg giste ren ook vlak voor de tijdrit een vervolg. En opnieuw was er een ploegleiderswagen van het Spaanse Kas bij be trokken. Ploegleider Antonio Barrutia was aan het trainen met Galdos op het parcours tussen Morzine en Chatel. In middels was de Frisolrenner Don Allan al gestart Voor hem uit reed een motoragent. Die bemerkte de terugkeren de KAS-wagen te laat Bar rutia kon niets anders meer doen dan de agent overeind te helpen. Met wat kneuzin gen kwam de agent er van af. De KAS-wagen bleef werkloos in een diepe grep pel achter. 19 Lopez Carnl 33.25. 20. Den Hertog 6. Zoetemelk 49.20, 7. PoUentier 49.33, 8. Gimondi 4942, 9. Hezard 50.24. 10. Jans- scns 50 26. 11. Talbourdet 50.36, 12. Kuiper. 50 55. 13. Viejo 51.35. 14. Den Hertog 51.39. 15. Moser 51 46. 16 Torres 51.47. 17. Fuchs 1& Lopez Carril 52.06, 19. De Schoen- CHATEL Achteraf was Lucien van Impe zelf nog het meest verbaasd over zijn succes. „Ik heb altijd zo opgekeken tegen een tijdrit en nu win ik er een." Voor de zoveelste keer bleek dat de Belgi sche lichtgewicht eigen lijk geen idee heeft van wat hij allemaal kan. Gisteren boekte hij op 40 kilometer een winst van 1 min. en 12 seconden op Bernard Thevenet, waar door zijn achterstand op de Fransman terugliep tot 4 min. en 49 seconden. Opnieuw drong zich de vraag op: had Lucien van Impe deze ronde niet kunnen winnen? Hij heeft altijd maar weer die bergprijs in zijn hoofd ge had. Als hij naar de top pen van Cols sprintte om punten voor de bergprijs te verzamelen, dan kwam het nooit in zijn hoofd op om eens door te gaan, om te proberen zijn concur renten een vernietigende slag toe te brengen. Hal verwege de Tour vroegen wij hem: Lucien, gij kunt toch meer dan alleen maar de bergprijs win nen? Toen antwoordde hij: „Ach, aan de eindze ge denk ik niet, dan zou ik minstens 10 minuten op Merckx moeten nemen in de bergen. Dat zit er niet in." Druipend van het zweet en met een uitdrukking op zijn gezicht die weinig vreugde verraadt bezit Merckx nog wel de beleefdheid zijn aan de commercie verbonden verplichtingen uit te voeren. Achteraf heeft het er wel dege lijk'in gezeten. Maar de waar- machtig zijn, die kunnen beslis sen wie wel en wie nie^ in de lucratieve criteriums na de Tour mag starten. Ooit reden Merckx en Van Impe in de Tour met zijn tweëen richting Brussel, waar de finish van de etappe lag. Van Impe, die tweede werd, vertelde later: „Ik had hem in de laatste helling naar de finish kunnen wegrijden, maar ik durfde niet, want wat zou Van Buggenhout gezegd hebben...." Jean van Buggenhout, inmid dels overleden, was in die tijd manager van Merckx en...mede organisator van de meeste krite- riums. heid is echter dat Van Impe een Onderdanig heilige angst heeft voor Merckx en zijn clan, die in België zo Een jaar later in de Tour, toen CHALET In België cir culeert een grap, die de meeste Nederlandse Bel genmoppen overtreft. „Waarom", wordt ge vraagd, „zal Zoetemelk net zo bleek in Parijs aankomen als hij uit Charleroi is vertrokken? „Antwoord: „Omdat hij de hele ronde van Fran krijk in de schaduw van Eddy Merckx heeft gere den." De totale verrassing heeft zich ook meester gemaakt van de toeschou wers langs het parkoers. Lucien van impe, die aan zijn laatste meters naar de finish bezig is, wordt door het enthousiaste publiek met applaus verwelkomd. Ocana gevallen was, en Merckx in de gele trui reed, ontsnapte Van Impe in de vallei tussen de Aubisque en de TourmaleL Achter hem reed Eddy Merckx in gezelschap van Zoetemelk. Eddy ontstak in woede. „Van Impe heeft de hele dag aan mips achterwiel gereden en dan durft hij te demavreren." Lomme Driessens, destijds ploegleider van Merckx, reed naar voren. Hij wisselde enkele, woorden met Van impe en het klimmertje reed een tijdje later weer onderdanig aan het achter wiel van Merckx. Dit Merckx- complex is Van Impe nooit kwijtgeraakt. Hij raakte er door in de verdrukking en ontwikkel de zich ook door gebrek aan ambitie en pesoonlijkheid nooit tot de kampioen die hij zou kunnen zijn. Bernard Thevenet, die haast niet meer te verslaan is in het algemeen klassement, gaf gisteren toch alles om niet veel op tijdrit specialist Merckx te verliezen. Zijn opzet lukte. Te laat In de laatste Alpenetap pe Valloire—Morzine van eergisteren, bleef hij ook weer veel te lang in het gezelschap van Merckx. Hij leek als het ware ge biologeerd. Toen nij eindelijk ging jagen ach ter de Spanjaard Lope- z—Carril was het te laat. Van Impe werd slechts tweede en merkte op: „Ik ben helemaal niet moe, ik kan zo weer opnieuw die etappe rijden." Op hetzelfde moment wan kelden de meeste renners dodelijk vermoeid over de eindstreep. De Puy de Dome was ook weer zo'n voorbeeld. Daar won Van Impe de etappe, daar reed hij met Thevenet naar de top. Hij demarreerde, keek om en zag dat Thevenet op 10 meter volgde. „Ik liet hem maar weer bijkomen want ik vond het leuk even met hem te spelen." verklaarde Van Impe la ter. Opnieuw dacnt hij niet aan het eindklasse ment. Lucien van Impe zal straks in Parijs als derde op het podium staan. Maar niemand weet of hij ook niet twee treden hoger had kunnen staan. (Van onze verslaggever) CHATEL In Parijs kunnen ze me aanvegen, want ik zal in losse onderdelen uit elkaar vallen". Gerard Kamper, knecht in de Frisol-ploeg, heeft in de Pyre neeën en Alpen erg geleden. „Ik ben er geestelijk moe van geworden", zegt hij, „elke dag in de bergen reed ik voor de bezemwagen, uren lang, dat gaat op het laatst zo tegenstaan". Kamper, die in St. Pancras woont, is debutant in de ronde. „Ik had wel verschrikkelijke verhalen gehoord over de tour, dus ik was wel ergens op voorbereid. Achteraf is het me toch tegengevallen. Dat komt natuurlijk omdat dit een heel lastige ronde is geweest. Veel favorieten aan de start en maar rijden tegen elkaar. De kleintjes worden daarvan het slachtoffer." Gisteren in Chatel verzuchtte Kamper: „Gelukkig nog een paar ritjes en dan is het voorbij. Ik hoop wel dat ze eindelijk eens wat minder hard gaan rijden, want dat hebben wij intussen wel verdiend." In de bergen heeft Kamper, die geen klimmer is, veel boetes gekregen omdat hij werd voortgeduwd. „Ze hebben wel zo'n 300 tot 400 francs van mijn salaris afgetrokken, dat is voor een kleine renner veel geld. Thevenet wordt ook geduwd, maar daar zeggen ze niets over. Als ik een Nederlander langs het parkoers zag staan, riep ik: „Duwen, blijf maar duwen. Intussen maakte ik met een arm afwerende gebaren, zodat de commissaris die altijd in een auto achter je zit, kon zien dat ik het zogenaamd niet wilde hebben". Kamper is een der laagst geplaatsten in het algemeen klasse ment. „Het wordt nog een verwoed gevecht tussen Prinsen, Allen en mij, wie als de drager van de rode lantaren, als de allerlaatste renner, Parijs binnenrijdt", zegt hij. „Wij noemen ons de drie Musketiers. We hebben heel wat meegemaakt". NIJMEGEN Terwijl de laatst gestarte lopers zich nog niet buiten de stadsgrenzen van Nijmegen bevonden, wandelde Freek Jager alweer de plaats van het concertgebouw „De Vereeniging" op om zich af te melden en vervolgens achter een koele pils neer te zetten. Freek Jager behoort tot dat kleine groepje selecte lopers dat ieder jaar tallozen verbaasd doet staan door het vroege tijd stip waarop de vijftig kilome ter voor hen er weer op zit Toch presteerde Freek Jager het om half twaalf te beweren dat hij vandaag nog aan de late kant is. „Maar ja, dat zal ook wel komen omdat we pas vrij laat van start gingen. We zaten achteraan en konden daarom pas om half vijf op pad." Op dat tijdstip was Freek Jager met een aantal vrienden al an derhalf uur uit de veren. Om drie uur 's nachts was de onver biddelijke wekker afgelopen: een klein half uur later zat iede reen aan tafel waarna de af stand naar de startplaats, een klein half uur lopen, nog over brugd moest worden. „Ik neb de vaste gewoonte er vanaf het be gin stevig de pas in te zetten" vertelt hij. „Met een bepaald groepje zijn we elke week al op weg. Op een gegeven moment heb je het marcheren dan zo in de benen zitten dat je gewoon niet lang zaam meer kunt lopen. En ik heb erg weinig gerust, twee keer gedurende twintig minuten. Langer heeft geen zin. Ik heb er ook geen trek in om met de grote meute mee te gaan. Ik ben hier niet zozeer voor de gezelligheid, die muziekkorpsen doen me niet zoveel. Ik wil mijn eigen tempo lopen." En de daad bij het woord voegend pakt hi] zijn spullen en stapt op. „Eerst naar huis en een paar uur sla pen. Dan om vijf uur eventjes op, de stad in en om half tien weer naar bed." Wat dan bete kent dat de noeste wandelaar nog maar een dikke vijf uur kan slapen. Op de tweeede marsdag, die door het dorp Wychen voerde, werd een steeds toenemend kwalijk verschijnsel duidelijk zichtbaar.. Tot grote ergenis van het bestuur van de KNBLO (Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke opvoeding) moest men constateren dat het met de prijzen van de consump ties duidelijk de verkeerde kant, omhoog, op gaat. Perschef Ben Smit: „Ik vind het een walgelijke zaak als je ziet dat allerlei mensen langs het Oudste deelnemer aan de Vier daagse is de 86-jarige heer Harm- sen uit Amsterdam. (Zie foto) Het is reeds voor de tweeëntwintigste keer dat hij in Nijmegen present is en voorlopig wil hij nog niet van opgeven weten, in zijn eigen kalme tempo legt hij dagelijks zijn dertig kilometer af. „En" zegt hij, „last van mijn voeten kan ik niet krijgen want ik loop barrevoets." parcours een vies lauw bekertje koffie voor vijfenzeventig cent te koop aanbieden. Bovendien generen ze zich dan ook nog niet om als een buitenlander met een gulden betaalt de rest ook maar in te pikken. Het zijn deze dingen die de naam van de Vierdaagse niet ten goede ko men." Het emotionele pleidooi van Ben Smit bevatte veel waars. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat zeer veel men sen, waaronder niet te vergeten de Nijmeegse middenstand, een te groot slaatje uit het Vierdaag se gebeuren trachten te slaan. Wat hen door het ontbreken van alternatieve gelegenheden waar de wandelaar/cq toerist terecht kan nog lukt ook. Toch blijken ook in deze de menigen ver deeld te zijn. Drs. E. van de Velde, penning meester van de KNBLO: „Als Bond staan wij machteloos. Het is de openbare weg en iedereen mag dus doen wat hij wil. Hoog stens kan de betreffende ge meente via een politieverorde ning tegen dergelijke praktijken optreden." Dat het die kant best op zou kunnen gaan bleek ook uit de boze woorden van de burge meester van Wychen die op ver bolgen toon informeerde of soms ook in zijn gemeente der gelijke praktijken voorkwamen. PAUL HOVIUS Haagse SDS is nog maar met achttien man (Van onze verslaggever) NIJMEGEN In het le gioen van ruim veertiendui zend wandelaars dat gedu rende vier dagen het doen en laten in en rond Nijmegen beheerst is ook de Haagse Wandelsport Vereniging Sterker Door Strijd present Om precies te zijn met ne gentien man, te weten acht tien lopers en verzorger Ma- rinus Verdegen. De laatste laat weten dat ook op de tweede dag nog heel de groep compleet is. „Je kunt het natuurlijk nooit met honderd procent zekerheid zeggen, maar ik verwacht dat we ook met achttien man door de finish gaan." Met dit aantal lopers is overigens het kleinste aantal leden van SDS sinds jaren in Nijmegen aanwezig. Verdegen: „De vereniging heeft het het afge lopen jaar nogal moeilijk ge had. We zijn vrij veel leden kwijt geraakt. Veelal dopr verhui zing, maar ook een aantal jongeren zag er geen heil meer in zich uitsluitend met wandelen bezig te houden. Er zijn teveel andere sport verenigingen die een grote aantrekkingskracht blijken te hebben."' "Ik ben niet in topvorm" Deze Tour zal ik beslist niet winnen, dat staat nu wel vast. Ik had niet de echte topvorm te pakken, niet in de Pyreneeën en ook niet in de Alpen, anders had ik ook veel beter gereden in de tijdrit Hoewel ik over de tijdrit van gisteren niet ontevreden ben kwam er toch opnieuw geen toptijd uit. Misschien als ik minder bang was geweest zou ik meer kans hebben ge maakt Maar Van Impe reed ook verrassend sterk. Hij wisselt heel goede da gen met minder goede af en toevallig had hij gisteren zo'n topdag. Daarom is hij nog verder van me wegge lopen, in plaats dat ik de derde plaats kon overne men. Derde of vierde in de ronde, dat maakt niet zo veel uit Alleen de winnaar telt Er zullen in het peloton in de laatste dagen naar Parijs wel een aantal ren ners zijn, die posities heb ben te verdedigen. Wij van de GAN-ploeg moeten het ploegenklassement verdedi gen. Onze belangen lopen dus parallel met die van Thevenet dat wil zeggen, er voor zorgen dat geen gevaarlijke mannen kun nen ontsnappen. Ik geloof persoonlijk niet dat er tot Parijs veel zal gebeuren. Hoewel je altijd voorzichtig moet zijn in het maken van voorspellingen. Dat is giste rochtend weer gebleken, toen Bernard Thevenet ging trainen. Hij kwam ten val en als hij ongelukkig op zijn hoofd terecht komt moet hij misschien de strijd staken en had Merckx nog gewonnen. Een ongeluk is zo gauw gebeurd. Tour in cijfers De uitslag van de achttiende etappe, een tijdrit in Morzine Chatel over 40 kilometer is: 1. Van Impe (Bel-Stablins- ki) 1.03.15. 2. Ritter (Den-Bartolozzi) 1.04.11, 3. Merckx (Bel-Lelangue) 1.04.12, 4. Thevenet (Fra-De Muer) 1.04.27, 5. Agostinho (Por-Geminiani) 1.04.35. 6. Gimondi (Ita-Ferretti) 1.04,52, 7. Zoetemelk (Ned-Caput) 1.04.56, 8. PoUentier (Bel-Schotte) 1.05.34, 9. Jans- sens (Bel-Lelangue) 1.06.15. 10. Hezard (Fra-Caput) 1.06.15. 11. Talbourdet (Fra- Caput) 1.06.26. 12. Kuiper (Ned-Lie- bregts) 1.06.35. 13. Viejo (Spa-Saura) 1.07.18, 14. Den Hertog (Ned-Liebregts 1.07.36, 15. Torres (Spa-Saura) 1.07.50. 17. Knetemann (Ned-Caput) 1.07.58, 18. Moser (Ita-Bartolozzi) 1.08.01. 37. Kar stens (Ned-Stablinski) 1.10.13, 69. Via- nen (Ned-Caput) 1.13.04, 77. Prinsen (Ned-Liebregts) 1.14.41, 79. Kamper (Ned-Liebregts) 1.14.52. Algemeen klassement: 1. Thevenet (Fra-De Muer) 89.38.43. 2. Merckx (Bel- Lelangue) op 3.03, 3. Van Impe (Bel- Stablinski) op 4.49, 4. Zoetemelk (Ned- Caput) op 6.58. 5. Gimondi (Ita-Ferretti) op 12.53. 6. Lopez Carril (Spa-Parrutia) op 19.45, 7. Moser (Ita-Bartolozzi) op 24.29, S. Fuchs (Zwi-Bartolozzi) op 25.39, 9. Janssens (Bel-Lelangue) op 31.15. 10. Torres (Spa-Saura) op 34.24, 11. Kuiper (Ned-Liebregts) op 41.01. 1a Den Hertog (Ned-Liebregts) op 56.17, 54. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.09.03. 65. Knetemann (Ned-Caput) op 2.26.55, 70. Vianen (Ned-Caput) op 2.33.12. 89. Prinsen (Ned-Liebregts) op 3.06.14, 91. Kamper (Ned-Liebregts) op 3.16.06, 93. Allan (Aus-Liebregts) op 3.26.44. Dagploegenklassement: 1 Caput (Zoe temelk. Hezard. Talbourdet) 3.17.37, 2. Lelangue (Ritter, Moser, Fuchs) 3.20.32, 4. Stablinski (Van Impe, Martinez. Le- leu) 3.21.53, 5. Ferretti (Gimondi. Fab- bri, Santambrogio) 3.22.46. 6. Saura (Viejo. Torres, Casas) 3.24.30. 7. Lie- bregts (Kuipar. Den Hertog. De Cauwer) 3.26.25. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 270.14.13. 2. Lelangue 270.21.42. 3. Bar- tolozzi 270.25.30, 4. Stablinski 270.34.21, 5. De Muer 270.42.06. 6. Ferretti 270.55.54, 10. Liebregts 272.51.33. Puntenklassement: 1 Van Linden (Bel) 252, 2. Merckx (Bel) 237, 3. Moser (Ita) 168. 4. Godefroot (Bel) 112, 5. Zoete melk (Ned) 109. Bridgers krijgen contact BRIGHTON Nederland heeft in Brighton tijdens de Europese bridgetitelstrijd bij de heren in de zesde ronde gewonnen van Turkije met 13-7. Nederland heeft nu aansluiting gekregen met de landen, die zich rond de achtste plaats ophouden. De winst tegen de Turken was ver diend. Met Kreijns-Van Besouw en Van Aarst-Meijer had Oranje bij de pauze reeds een voor sprong van 26-12, die bij het einde was uitgelopen tot 60-48. In de zevende en achtste ronde krijgt Nederland het moeilijker. Zweden en Frankrijk zijn dan de tegenstanders.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11