ATP wil satellieteneircuit Een half miljoen vragen op drukste „dag van jaar" KOMENDE VIER JAAR 40.000 WONINGEN VOOR ALLEENSTAANDEN Nieuwe Franse atoomwapens in parade Voortaan geen chassisnummer op deel III DINSDAG 15 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 8' Hilversum Op de banen van het Melkhuisje liep gisteren met een fototoestel rond de hals Ri chard Evans rond. De op en top Britse Evans (36) is sinds ge- ruimte tijd bestuurslid van ATP, de internationale vereni ging van tennisspelers, en heeft zijn kantoor in Parijs van waar uit hij Europa bestrijkt. Evans kwam gisteren even een kijkje nemen in Hilversum, waar deze week de open kampioenschap pen van Nederland worden ge houden. Richard Evans heeft in Hilver sum weer de nodige contacten versterkt en waar nodig gelegd. „Ik heb me eigenlijk voorname lijk beziggehouden met de spe lers die kwalificatie moesten spelen. Dat zijn tenslotte dege nen die hulp het meeste nodig hebben. De „grote jongens red den zich wel, de spelers die het moeilijk hebben verdienen mijn aandacht". Richard Evans, Europees direc teur van ATP, waarvan het hoofdkantoor in Los Angeles is gevestigd, houdt zich niet alleen met spelersbelangen bezig, maar probeert tevens tot een zo goed mogelijke relatie met de diverse tournooi-directies te ko men. Vorige week heeft Evans, die een fraaie villa in Bois de Boulogne bij Parijs bewoont, de jaarvergadering van de ILTF bijgewoond. Daar heeft hij uit gebreid gesproken met afge- 'V ;T" j ITlelkhui/|e Vw; f - Tennis J Toernooi Hemmes en Hordijk al uit de strijd (Van onze sportredaktie) HILVERSUM - Fred Hemmes en Jan Hordijk hebben op tamelijk roemloze wijze afscheid genomen a het enkelspel op het Melkhuis vaardigden uit Afrikaanse lan den. „Daar ligt voor tennis nog een braak gebied", vertelt Evans. „We proberen als ATP ook daar het tennis van de grond te krijgen. In Egypte is al groot aantal goede spelers, maar in landen als Marokko en Algerije moet nog veel gebeu ren. Door daar tournooien te organiseren proberen we de be langstelling te kweken. In Al giers bestaat al weliswaar een jaarlijks toumooi, maar ook in de Afrikaanse landen moet er nog veel mogelijk zijn." je. i weliswaar de eerste kwalificatieronde van de Ameri- an Fort (6-3, 7-6), maar moest ■volgens nogal onthutsend met 6-3, 6-1 het hoofd buigen voor de mager getalenteerde 25-jarige Amerikaan Holmes. Hordijk ver loor zijn eerste plaatsingsduel van de Braziliaan Kirmayr, van wie de Nederlander vorig jaar nog betrek kelijk eenvoudig won. Setstanden 6-4, 6-4. De Argentijn Ganzabal, weliswaar verliezer in de kwalifica- lag als Lucky Loser de plaats t hoofdtoernooi innemen van de Duitser Meiier die zich met darmklahten afmeldde. In de bijna drie jaar dat de ATP nu bestaat heeft de bond al het nodige bereikt De spe lersboycot rond Pilic van Wim bledon was ondanks het nega tieve resultaat een van de grote successen van ATP. Maar de spelersbond, waarvan Arthur Ashe op dit moment voorzitter is, nadat Cliff Drysdale de eer ste termijn had vervuld, houdt zich ook voor een groot deel bezig met de belangen van de niet gearriveerde spelers. Een ambitieus plan van ATP is het zogenoemde satellietencircuit. „Jongere spelers hebben niet al tijd mogelijkheden om voldoen de te tennissen", vertelt Richard Evans. „Daarom heeft ATP een commissie ingesteld, waarin buiten mezelf Neely en Phillips Moore zitting hebben die de mo gelijkheden gaat onderzoeken van een satellietencircuit in ver schillende werelddelen. We stel len ons voor circuits in West- en Oost-Amerika, Australië en Eu ropa te organiseren. In Europa bijvoorbeeld zijn ontzettend veel kleine tournooien die beter ge coördineerd zouden moeten worden voor de jongere spelers. Die Europese toernooien zouden zo'n satellietencircuit kunnen vormen. Het prijzengeld zou dan zodanig moeten worden af gestemd dat de grote spelers er niet komen. Als dan zo'n jonge re speler een paar van die toer nooien wint komt hij op de ATP-ranglijst en kan recht streeks tot de grotere toernooien worden toegelaten. Nu komen ze vaak niet eens voor de kwali ficatie in aanmerking" Richard Evans vertrok gister middag na enige uren aanwezig heid in Hilversum weer naar Parijs. Daar liggen weer werk zaamheden te wachten. Want in tennis gaat tegenwooridg veel om. Frank Werkman Roemloos afscheid van Hordijk. Hij verloor betrekkelijk eenvoudig van een tegenstander, die het vo rig jaar nog niet veel voorstelde voor hem. Uit dank voor 25 miljoen Rolhockeyers gaan naar Mozambique DEN HAAG - Als dank voor de steun die de Nederlandse regering als enig land in Euro pa heeft gegeven aan de bevrijdingsbewe ging in Mozambique is de Nederlandse rol- hockeyploeg uitgeno digd voor een toernee door deze ex-Portuge- se staat. In de pauze van de wed strijden zal de Haagse Rieneke Zendijk veel voudig kampioen van Nederland kunstrij- demonstraties verzor gen. De Nederlandse ploeg zal in Mozambi que een drietal wed strijden spelen. Het vertrek van de Neder landse ploeg is op 24 juli om 22.30 uur van af Schiphol. De Ne derlandse regering had Mozambique uit een ontwikkelings fonds een bedrag ge schonken van 25 mil joen. 3SZSSS33BB Mogelijkheden supertriokoers Westen DEN HAAG Op de westelijke banen is het mogelijk o weddenschappen af te slnitcn op de supertrio-koers 13 van zond J? 20 juli om de Caransa B.V.-prijs, een draverij over 2100 met ia met auto-start. Woensdagmiddag op Duindigt, donderdagmidd op de kortebaan draverij in Stompwijk en zaterdag op Duindi is het nog mogelijk de formulieren in te leveren. Wij tippen: Manza Buitenzorg, 2. Maestro Cavaljos, 3. Kolja T. en outside: Lex Areta en Jade. BALDO-PRIJS: 1. Poseidon, Post Time en Yvonne. LIEBESTRAUMPRIJS (1); Artois, Ophclie en Tatsuta. LIEBESTRAUMPRIJS (2): Barth», Merrygo en Lavendel. Be)wjn en ^„^.5 For NISPENPRIJS <1> Kar NUMANSDORPPRIJS: Lam HAARLEM PRIJS: Michael S NIJMEGENPRIJS: Gerardu: NOOTDORPPRIJS: Nita Bu Kavalek blijft na verlies aan kop Amsterdam In de zesde ronde van het IBM-toernooi heet koploper grootmeester Kavalek tegen de Westduitse grootmeest Hübner verloren. Dat geschiedde in hevige tijdnood, op het oge Dp blik dat Kavalek een schitterende aanvalspartij poogde te bekroni n met een mat-combinatie. Toen Kavalek blunderde hing zijn vli nog op seconden. Ondanks deze tegenslag is de Amerikaan m 4 uit 6 op kop gebleven. Hij heeft echter op een half pu achterstand een zestal achtervolgers. Daardoor is de strijd we n geheel open. GrootmeestergToep 6e ronde. Sosonko (Ned) 1/2-1/2. Uhlmann (DDR) - Jansa (Tsj) 1/2-1/2. Ljuboje 1-0. Smejkal (Tsj) - Boehm (Ned) 0-1. E. 13/15: Smejkal, Ree. Raii - Ree (N. Vierde zeiltitel Jan van Staveren ROELOFARENDSVEEN J.AN VAN Staveren is op de Braass mermeer Nederlands zeilkampioen in de regenboogklasse gewo den. De laatste wedstrijd werd gisteren op het laatste mome afgelast, omdat er een te harde wind stond. Het is de vierde tit voor Van Staveren. Administratie Vierdaagse draaide op volle toeren NIJMEGEN Voor een klein aantal mensen zit het zwaarste gedeelte van de Vierdaagse 1975 er al weer op. Terwijl van morgen zo'n vijftienduizend wandelaars de eerste kilome ters onder de nog gave voeten lieten doorglijden, slenterden de mensen van de centrale ad ministratie rond met de pretti ge gedachte dat het allemaal, zoals in de voorgaande jaren ook steeds het geval was ge weest, uiteindelijk toch nog goed was gekomen. Dat dat menig zweetdruppeltje zou kosten was vantevoren inge calculeerd, dat het er zoveel zouden worden daar had men niet opgerend. In de solistenka mer van concert gebouw „De Vereeniging" waar de admini WDM-ers door marechaussee uit kazerne verwijderd HARDERWIJK Twee hoofd- bestuursleden van de Vereni ging Van Dienstplichtige Mi litairen, voorzitter J.W. Wes- seldijk en secretaris K. Stap per, zijn gisteravond door de koninklijke marechaussee uit de Jan van Nassaukazerne in Harderwijk verwijderd waar zij bezig waren onder recru- ten leden te werven voor hun organisatie. Vorige week is dat ook al hoofdbestuursleden overko men in Utrecht en Den Bosch. Volgens een WDM-woord- voerder is gisteravond geen proces verbaal opgemaakt, zoals wel vorige week is ge beurd. De WDM vindt deze handelwijze "aantasting van de faciliteiten van de Vereni ging" Militair-juridisch is de handel wijze van de WDM het niet- opvolgen van een dienstbevel zich van het kazerneterrein te verwijderen. Dat bevel wordt gegeven door de kazernelei ding en bij niet-opvolgen wordt de marechaussee inge schakeld. Vorige week zijn in Utrecht enkele hoofdbestuursleden en kele uren vastgehouden. In Harderwijk was dat gisteren niet het geval. Daar werden alleen de namen van beide bestuursleden genoteerd. stratie onderdak heeft gevonden laat Jan de Vries, secretaris van de KNBLO (Koninklijke Neder- lande Bond voor Lichamelijke Opvoeding) die samen met bondsadministrateur J. A. Ok- ker verantwoordelijk is voor de administratieve gang van zaken, horen dat hij blij is dat het kwik op zo'n eerste dag tot over de dertig graden stijgt „Je moet er vanuit gaan dat we nu het erg ste al achter de rug hebben, de rest van de week kan alleen maar meevallen. Als je hieraan begint weet je dat het de druk ste dag van het jaar zal wor- Dat die uitspraak niet op groot spraak berust mag wel blijken uit het feit dat vijftien mensen van 's morgens acht uur tot 's nachts twee vrijwel onafge broken in touw waren om ook die laatste ongeveer vijftienhon derd lopers nog aan een geldig startbewijs te helpen. Jan de Vries: „Normaal gesproken is het zo dat iemand zich voor 13 juni moet aanmelden en daarbij dan tegelijk betaalt. Komt een aanmelding binnen dan contro leren wij aan de hand van ons archief eerst zoveel mogelijk of de gegevens juist zijn. Mijnheer X geeft op dat hij voor de vijfde keer loopt, loopt hij ook werke lijk voor de vijfde keer. Heeft hij geen andere geboortdatum opgegeven in vergelijk met vo rig jaar?" Zijn deze gegevens gechekt en in orde bevonden dan wordt hiervan een ponsband gemaakt en gaat het materiaal de compu ter in. In dergelijke gevallen, en dat is in 95% zo, is er geen vuiltje aan de lucht. Volgens de letter van de wet zou er dus voor mensen die zich na 13 juni opgeven geen mogelijk heid meer zijn deel te nemen. Maar juist voor hen en voor degenen voor wie het te moeilijk bleek een formulier in te vullen, is de centrale administratie de dag voor de Vierdaagse keihard in touw geweest. De Vries: „Na tuurlijk worden er ook door ons fouten gemaakt, maar in het algemeen zijn de mensen zelf fout."Omdat men er echter van uit gaat dat de KNBLO niet voor boeman moet spelenmaar zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid wil stellen om aan de Vierdaagse deel te nemen, wordt er heel wat keren per dag over het vermoeide hart gestre- Vandaag begon de vierdaagse van Nijmegen. Binnenkort zullen de contouren van de inspanningen, die deze oververmoeide soldaat zo duidelijk toont, zichtbaar worden. Het is dan een kwestie van doorbijten zoals de sportwereld zegt om de finish te halen. ken. Een grabbeltje „tegen i schrijfgeld" en de wandela; weet zich een extra uitgave va negen gulden bespaard. Jan Vries: „Normaal zijn de deel) mekosten bij na-inschrijving fentwintig gulden. Zo nau] moet je echter ook niet kijk< En dam zich over het voorhooi wissend: „Een het is hier all maal liefdewerk oud-papier we doen. Je krijgt er geen voor. Mar het is wé,l een h. stikke leuke bezigheid. Maar met al denk ik wel dat ik daag zo'n 500.000 vragen hi beantwoord." Eenpaar secondi later eiste een Duits noch Eng< se sprekende Deen zijn a; dacht op. „Een dat wordt d: 500.001", sprak hij zacht Paul Hovii Noord-Groningen door windhoos geteisterd DELFZIJL (ANP) - Gister avond is in de Noordgro- ningse gemeenten 't Zandt en Spijk tijdens een hevig on weer door een windhoos zwa re schade aangericht Van tientallen woningen wer den ruiten vernield, terwijl ook de daken het zwaar kre gen te verduren. Duizenden pannen sneuvelden terwijl van een bungalow de kap voor het grootste deel werd afgerukt. Een schuur waarin landbouw machines stonden, gingen door deze hoos tegen de vlak te. Van een boerderij ging het uit platen bestaande dak de lucht in. Deze boerderij was vorig jaar afgebrand en juist weer hersteld. Van een kalkoenfokker werd een schuur met duizenden zes- weekse kalkoenen een prooi van de windhoos waardoor talrijke jonge kalkoenen om kwamen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG - De regering wil in de periode van 1976 tot 1980 voor alleen staanden en tweepersoonshuishoudens waaronder ook ongehuwden die samenwo nen 40.000 woningen bouwen. Dit blijkt uit een gisteren verschenen nota van staatssecretaris Van Dam (Volkshuisves ting), waarin nog meer maatregelen wor den voorgesteld om de woningnood onder deze groepen van de bevolking te lijf te gaan. Uitgangspunt van de regering is, dat iede reen die ouder is dan 18 jaar zelfstandig moet kunnen wonen. De maatregelen die de bewindsman de Tweede Kamer voor stelt, vergen in die vier jaar ongeveer 800 miljoen gulden. De regering zal de gemeen ten ook aansporen grote panden (kantoren, hotels, pensions, winkelpanden) die niet meer geschikt zijn voor hun oorspronkelij ke bestemming, op te kopen en om te bouwen tot kleine woningen. Voor huursubsidies is een bedrag van 50 miljoen gulden uitgetrokken, waarvan vooral de jongere alleenstaande (tot 30 jaar) zal profiteren. Voor onderzoek naar De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft de nota met gemengde gevoelens ontvan gen. Ontevreden is de fractie over het voorgenomen aantal te bouwen woningen (er bestaat nu al een geraamd tekort van 330.000 woningen). Wel is de fractie vol daan over het feit dat de staatssecretaris het door de VVD gelanceerde plan voor het verbouwen van grote panden tot behui zing van alleenstaanden heeft overgeno- Diplomaten moeten buikriem aanhalen Londen Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de ambassades opdracht gegeven drastisch te bezuinigen op de uitgaven voor officiële ontvangsten. Wijn- en kaasavondjes zullen cocktailparties moeten vervangen en de lijsten van genodigden zullen ingekort moeten worden. In antwoord op de oproep van Denis Healy, de minister van financiën, tot besnoeiingen op overheidsbestedingen wil het ministerie van buitenlandse zaken enige honderdduizenden ponden schrappen van de diplomatieke onkostennota. Kwart eeuw ontspanning voor oorlogsgewonden Den Haag De stichting „Meer Ontspanning Voor Ernst.ge Oorlogsgewonden" (MOVEO) heeft gisteren in Den Haag het 25-jarig jubileum gevierd. Tijdens een bijeenkomst in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag reikte staatssecreta ris Van Lent (Defensie) een koninklijke onderscheiding uit aan een van de medewerkers van het eerste uur, de heer C. P. Goderie. De stichting verzorgt op het ogenblik uitstapjes, excursies en andere recreatieve activiteiten voor ongeveer 500 ernstige oorlogsinvaliden. Ruim 400 vrijwilligers-automobilisten zorgen daarvoor. Per jaar is met de activiteiten van MOVEO zo'n anderhalve ton g Prof. Zwart van oud-katholieke kerk overleden DOORN In Doorn is op 72-jto rige leeftijd Prof. M. A. Zwail overleden. Hij werd beken door zijn propagandawerk votf de oud-katholieke kerk en docent aan het oud-kathol iel semenarie. Na zijn priesterwijding was 1 o.a. werkzaam als pastoor in parochies Utrecht, Gouda, Oil dewater en Schoonhoven. Val; 1949 tot 1970 was hij teveij docent aan het oud-katholiek s minarie, waar hij les gaf i geschiedenis van Israël, het Oil de Testament en de Hebreeuws taal. Voorts was hij kanunnil van het Metropolitaan Kapitta in Utrecht. Tot zijn dood was hj, voorzitter van het oud-katholie| bureau tot verbreiding i geloof „Apostoleia". PARIJS Nieuwe Franse tactische atoomwapens, de plutoraket- ten, zijn voor het eerst in het openbaar getoond. Dit gebeurde tijdens de traditionele militaire parade die in Parijs wordt gehouden op de 14e juli, de dag van de bestorming van de Bastille waarmee in 1789 de Franse revolutie begon. De Pluto, lengte 8,5 meter en voorzien van een atoomkop die gelijkwaardig is aan de bom die op Hirosjima viel, is op het ogenblik de oorzaak van enige politieke onrust. West-Duitsland zou de Pluto op zijn grondgebied bij de Tsjechische grens, gericht op Oost-Europa, willen hebben. Zowel rechts als links verzetten zich hiertegen in Frankrijk, aangezien dit terugkeer in de geïntegreerde militaire organisatie van de NAVO zou betekenen, die Frankrijk bijna 10 jaar geleden heeft verlaten. het rol- Voor eerst in openbaar den gisteren in Parijs de nieu we Franse Plu- tons, geflan keerd /.over de Coursgelegen heid van de „14e juli". DEN HAAG (ANP) Het chassis nummer van eenauto zal in 1976 niet vermeld worden op deel III van het kentekenbe wijs. Dat heeft minister Wester terp van verkeer en waterstaat geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamer- lid Van Marion (BP). omdat op deel III het chassis nummer staat. Er zijn immers autofabrieken die reserve-autosleutels ver strekken wanneer het chassis nummer van de auto wordt op gegeven en niet-eigenaren zou den daardoor gemakkelijk een reserve-sleutel kunnen bemach tigen. ,Om te voorkomen dat auto's worden ontvreemd is de KAI onder haar leden reeds geruime tijd geleden een actie begonnen. Er wordt op aangedrongen geen duplicaatsleutels af te geven i op deze wijze zouden kunnen dien de aanvrager zich niet kan legitimeren met het kentekenbe wijs. Voor een toegenomen ge vaar van diefstal hoeft dan ook niet gevreesd te worden", aldus minister Westerterp in zijn ant woord. Buit 24 miljoen guldek Privékluizen leeggeroofd ROME (AFP) In de nacl van zondag op maandag hebbi inventieve inbrekers tweehoi derd privékluizen van e in Rome leeggehaald. Hun bui schat men op ongeveer zes jard lire (bijna 24 miljoen den). De mannen, vermoedelijk ren het er zes, verschaften zit via de kelder van het geboui toegang tot de bank. Zij maal ten gebruik van de moderns apparatuur zoals de thermiscl lans. Op hun gemak hebben de kluizen kunnen ledigen pas tegen het ochtendglorei werd er door de nachtveili] heidsdienst alarm geslagen. Behalve hun instrumenten lie] ten de inbrekers lege melkflei sen en sinaasappelschillen ach ter. Peugeot in de aanval met „eigen" prestige-auto MULHOUSE De Fransmai kan voortaan beschikken ovt een „prestige-auto" van eigc makelij en is niet meer aange wezen op buitenlandse merkt als BMW en Mercedes. Dat z gisteren de perschef van de atfj tofabrikant Peugeot bij de is troductie van het nieuwe typij 604. Bovendien gaat Peugeot met dl 604 in de aanval tegen de grot concurrent Citroën. Peugeot wi een einde maken aan de traditii dat de Franse overheid zich bi alle plechtigheden laat vervoe-J ren in Citroën-produkten. De Peugeot 604 is een comfortajj bele vijfpersoons auto en i! vooral geschikt voor het afleg gen van lange afstanden. In Ne derland zal hij ongeveer 30.00 gaan kosten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8