Portugees leger steunt nog alleen op ultra-links TOPBERAAD OP 30 JULI IN HELSINKI £eidóe@oma/rii Medische studenten weinig animo voor bedrijfsgeneeskunde Agressieve automobilist met bermpaal doodgeslagen SAMEN DE RUIMTE IN RUSSISCH"- 1"^ Als ik zondag goed zit inde Nationale Lotto, ga ik een jaartje bijkleuren op Hawaii. DINSDAG 15 JULI 1975 l-F.IDSE COURANT PA<;IN 7 GENÈVE, (UPI) Nadat de definitieve bevestiging is verkregen, zullen op 30 juli in Helsinki 35 landen bijeenkomen om deel te nemen aan de Europese veiligheidsconferentie, een grote finale van drie jaar besprekingen en onderhandelingen. Het zal de grootste bijeenkomst van staats- en regeringsleiders zijn na het Congres van Wenen in 1815. Zowel president Ford als de Russische partijleider Brezjnjev zullen vrijwel zeker van de partij zijn. De resultaten zullen wellicht niet al te indrukwekkend zijn. De grote hoeveelheid kwesties in het slotdocument (meer dan duizend) is trouwens teveel omvattend voor bindende verplichtingen. Wester se diplomaten zijn over het algemeen wat teleurgesteld en hadden gehoopt op grotere Russische concessies. Aan de andere kant, zo wordt gesteld, heeft de Sowjet-Unie door „in te stemmen met de bestudering van" of „gunstig aan te kijken tegen" kwesties als oost-west-huwelijken, een vrijere infor matiestroom, rechten op familiebezoeken e.d. tenminste toegege ven dat dergelijke problemen bestaan. De belangrijkste punten die tijdens de topconferentie moeten worden bekrachtigd zijn: instemming van het westen met de onschendbaarheid van de huidige grenzen in Europa, d.w.z. een aanvaarding van alle door de communisten sinds 1945 verworven gebied, in ruil voor de mogelijkheid van vreedzame grenswijzigin gen zoals een eventuele Duitse hereniging. Voorts een voorkeursbe handeling van Oosteuropese staten op economisch gebied, terwijl de communistische staten alles zullen doen om het westen meer toegang tot hun markten te geven. En ook betere menselijke contacten, zoals het toestaan van familiebezoeken over de oost- westlijn, betere huwelijksmogelijkheden en betere informatiemoge lijkheden voor journalisten. ETTEN-LEUR (ANP) Een 2&-jarige automobilist uit Etten-Leur heeft in de nacht van zondag op maandag een 25-jarige mede-weg gebruiker uit Sint Wiilebrord doodgeslagen nadat deze hem er eerst mee te lijf was gegaan. De man uit Etten-Leur reed op de weg van Rossendaal naar Etten en werd gehinderd door het groot licht van de achter hem rijdende auto, bestuurd door de man uit Sint Wiilebrord. Toen deze hem inhaalde gaf hij lichtsignalen om te laten merken hoe hij gehinderd was. De man uit Sint Wiilebrord stopte onmiddellijk, stapte met zijn medepassagier uit, zij trokken het portier van de gehinderde automobilist open en sloegen hem in het gezicht. De aanvaller trok een bermpaaltje uit de grond en wilde daarmee de man uit Etten te lijf gaan. Deze weerde de klap af, trok het paaltje uit de handen van zijn aanvaller en sloeg hem ermee op het hoofd. Daarna sloeg hij de voorruit in van diens auto en reed toen naar Etten waar hij de politie waarschuwde. De man uit Sint-Willebrord is door voorbijgangers gevonden. Hij is ter plaatse overleden aan hersenlet sel en een schedelbasisfractuur. Journalisten van het door de com munistische typo grafen overgeno men dagblad Repu- blica hebben giste ren bekend ge maakt tot het eind te zullen doorgaan met hun strijd voor de vrijheid van me ningsuiting. LISSABON (UPI) De Portugese militaire leiders kampen met moeilijkheden in eigen land en in Angola tegen de achtergrond van de verzwakte coalitieregering. De machtige 30 leden tellende militaire raad vergaderde gisteren negen uur lang om verschillen de kwesties te bespreken, maar hij kwam niet tot definitieve besluiten. Een woordvoerder van de raad De volksdemocraten zeiden dat i dat het grootste deel van de de militairen privé weigerden in de crisis in het land zelf na de het bereiken terugtrekking van de socialisten tie naar westerse stijl. Als dat uit het coalitiekabinet en het besluit niet wordt gewijzigd zul- dreigement van de centrum- len ook zij morgen formeel uit linkse volksdemocraten dat het kabinet treden. De georgani- voorbeeld te volgen, niet bespro ken was. „Wij hadden andere belangrijke dingen te bespre ken", aldus de woordvoerder. seerde aanhang van de militai ren zal dan nog bestaan uit de communistische partij en een handvol extreem-linkse splinter groepen. De socialisten maken plannen voor een massale protestdemon stratie buiten hun nationale hoofdkwartier, vanavond. Een woordvoerder zei dat de demon stranten mogelijk zullen opmar cheren naar het gebouw van de nationale vergadering. Er doen berichten de ronde dat de com munisten, die in de minderheid zijn, van plan zijn te proberen de bevoegdheden van de consti tuerende vergadering te beper ken. Als de meerderheidspartij en dit niet zouden aanvaarden, zouden de communisten de bij eenkomst verlaten, waardoor de militairen de kans zouden krij gen de vergadering te ontbin- Hoorzitting rond Gandhi uitgesteld NEW DEHLI (AP) Het India se hooggerechtshof heeft be paald dat de hoorzittingen rond de zaak mevrouw Indira Gand hi niet zoals door de premier gewenst volgende week, maar pas op 11 augustus zullen be ginnen. Dit is een tegenslag voor mevrouw Gandhi die de hoger beroepsprocedure inzake het vonnis wegens corrupte verkiezingspraktijken zo snel mogelijk wenst te zien afgewik keld. Het hof beschikte goedgunstig op het verzoek van de advoca ten voor mevrouw Gandhi's te genstrever de thans gevangen zittende socialist Raj Narain om de hoorzittingen nog min stens vier weken uit te stellen. Gezien het feit dat beide partij en zeker drie vier weken no dig hebben voor hun pleidooien en het hof minimaal veertien dagen nodig heeft om een oor deel te vormen, zal het legale lot van mevrouw Gandhi niet vóór half september vaststaan. Dit betekent dat India nog twee maanden in spanning wordt ge houden over de afloop van het gevecht, beslissend voor de vraag of mevrouw Gandhi als premier kan aanblijven. Wordt het vonnis van de lagere rechter door het hooggerechtshof be krachtigd dan betekent dit dat zij zes jaar lang geen openbaar ambt mag bekleden. Onderzoek naar verband tussen werk en hartziekten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De arbeidsin spectie wil een onderzoek gaan houden naar de invloed van het werk en de werkomstandighe den op hart- en vaatziekten. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat zo'n onderzoek in voorbereiding is en dat daar toe de medische afdeling van de arbeidsinspectie wordt uitge breid. Het ministerie van Volks gezondheid is niet bij het onder zoek betrokken, omdat het al leen over arbeid en arbeidsom standigheden gaat. Wel wordt het onderzoek afgestemd op de onderzoeken van dat ministerie naar het voorkomen van hart- ep vaatziekten in het kader van de algemene volksgezondheid. 1 Lancering Russische Sojoez in de Sowjefunie 15juli. 2 Lancering Amerikaanse Apollo in de Ver.Shahen 15juli. (ca 7,5uur na de Russische Sojoez). 3 Koerscorreche van de Sojoez om in baan rond de aarde he komen(ca 230km boven de aarde)- L Apollo komt in baan ongeveer gelijk aan die van de Sojoez en gaaf- de Russen achf-erna(16juli) 5 Apollo keerh zich om en komh in de baan vande Sojoez 6 Op 17juli onhmoehing en koppeling Apollo-Sojoez waarna eerste overstap van de bemanningen 7 Indeloop van 18 juli volgt de tweede-, derde-en vierde overstap van de bemanningen. Ontkoppeling Apollo-Sojoez, zij komen weer.m afzonderlijke baan(19juli). Korte koppeling Apollo-Sojoez(19juli). Op 19juli scheiding Apollo-Sojoez,waarna elk zijn eigen baan volgt rond de aarde. Na banen rond de aarde(l9-21juli) landing van de Sojoez op het land (21 juli). Na banen rond de aarde (19-24 juli) landing van de Apollo in de Stille Oceaan(24juli) Niermachine van vriend bracht uitkomst BELGRADO (AP) - Een in het zuiden van Joegoslavië wonende Nederlander, Igor de Jong, een nierpatiént die ook suikerziekte heeft, terwijl een van zijn benen door koudvuur is aangetast, is door een in Belgrado wonende nierpatiënt geholpen toen zijn niermachine mankementen ging vertonen en een monteur, die uit Frankrijk moest komen, niet tij dig aanwezig kon zijn. De Jong werd per vliegtuig overgevlogen naar Belgrado en daar aan de niermachine van zijn vriend gelegd. In zijn eigen woonplaats wordt De Jong, wiens combinatie van ziekten door artsen een „onmogelijke" wordt genoemd, tweemaal per week door de niermachine be handeld. Direkteur-generaal Verkeer overleden Den Haag ANP - Zondag is op 54-jarige leeftijd mr. F. Goud overleden. Hij was ongeveer een jaar geleden directeur-gene raal van het Verkeer bij het ministerie van Verkeer en Wa terstaat geworden. De heer Goud begon zijn loop baan bij het ministerie van Eco nomische Zaken. Na een kort verblijf op het ministerie van Landbouw en Visserij werd hij in 1953 chef van de voorberei ding integratie op Economische Zaken. Daarna ging hij over naar Verkeer en Waterstaat. WASSENAAR De 62-jarige heer K. F. W. Swinkels uit Was senaar is maandagavond om het leven gekomen bij een brand aan boord van zijn motorjachtje in De Leede bij Warmond. Zijn evenoude echtgenote is met zware brandwonden overge bracht naar een ziekenhuis in Beverwijk. Grondpolitiek een kwestie van recht VOORDEEL VAN DEN UYLS vrijdagavondpraatjes is, dat de vele vakantiegangers die wel iets anders aan hun hoofd hebben dan de nationale politiek, toch op de hoogte blijven van de voornaamste beslissingen waarmee ze in september geconfronteerd gaan worden. Mogelijk valt op die manier zelfs het nieuws dat voor menigeen de belastingen in 1976 wat omhoog moeten op die manier niet al te rauw op de maag. Intussen vinden wij het belangrijkste politieke nieuws, dat in het kabinet links en christen-democraten het eens zijn geworden over een gezamenlijk standpunt voor de praktische invoering van een rechtvaardiger grondpolitiek. Daaraan bestond behoefte omdat de PvdA er niet onderuit kon hiervan desnoods een breekpunt te maken, maar veel meer nog omdat het een kwestie van recht is dat de markteconomie wat de grondoverdracht betreft niet onge remd blijft werken. HOOFDPUNTEN VAN HET AKKOORD in het kabinet schijnen te zijn dat er voor de overheid en dan in de eerste plaats de gerfieente een voorkeursrecht komt bij de aankoop van grond en dat bij onteigening van grond door de overheid de gebruiks waarde en niet de met speculatiewinst belaste eventuele bestem- mingswaarde beslist over de prijs. De rechtvaardigheid van zo'n afspraak staat voor ons vast, zonder daarbij typisch socialistische opvattingen dat grond eigenlijk onder alle omstandigheden gemeenschapseigendom is (zoals lucht en water) te moeten onderschrijven. De relatie tussen gemeenschap en partikuliere bezitter is bij grond niet veel anders dan bij de eigendom van een huis of een vervoermiddel. Wie door eigen inspanning (waarbij een stuk inspanning van ouders verdisconteerd mag zijn) het resultaat van zijn arbeid deels vastgelegd ziet in grond die tevens zinn werkkapitaal is, heeft tegenover de gemeenschap geen bijzondere verplichtingen die ook medeburgers met anders oortig bezit niet hebben. HET ONTEIGENINGSRECHT van de overheid begint voor grond bij dezelfde grens en is gebonden aan even stringente voorwaarden. Nieuw element in de grondpolitiek moet vooral zijn dat, bij de zeker in Nederland opgetreden schaarste, de grond kwam bloot te staan aan speculatieve druk die meestal door derden maar zelden door de oorspronkelijke eigenaar uitgeoefend werd. In onze samenleving zal de overheid voor het voeren van een rechtvaardige grondpolitiek niet buiten het stellen van een paar nieuwe rechtsregels kunnen. Of daarbij erfpachtsrecht in plaats van eigendomsrecht centraal moet staan, is ons inziens geen hoofdzaak maar van geval tot geval de uitkomst van het overwegen van voordelen en nadelen. Wat vaak de voorkeur verdient, is nog niet altijd het beste. Weeroverzicht Het is gisteren in een groot deel eens temperaturen v van ons land weer een tropisch ,ets boven de dertig g warme dag geworden met tem peraturen rond en boven de ^^erdam h-^bev^ dertig graden. In Zuid-Lim- Deeien zw. bew. burg was het het warmst met onweer 32 graden, in het Rijnland "n Heider onbewW werd 33 graden gemeten. In de Hotterdam l bew! late middag kwamen enkele ^j"neeen r^be^T" onweersbuien tot ontwikke- Zuid-Limburg h. bew. ling, vooral bovennoordoost-, onbew1" Nederland, met dertig millime- Barwiona onblw! ter regen en in de provincie onbew. Groningen ook een windhoos. Brosse"* onweer Inmiddels zijn we in weer wat cenève onbew koelere lucht van de Oceaan ^robroek onbcwW' gekomen, die gisteravond met Kopenhagen h. bew. tijdelijk een krachtige tot har- onbew de zuidwesten wind langs onze Londen ""bew! kust werd aangevoerd. Daar- J-u««"burg i bew door zijn de temperaturen van- Malaga onbew daag wat lager, in de buurt Maiiorca onbew! van 22 23 graden en slechts chen ""ontt in het binnenland een versprei- Oslo bew.' de bui. In Spanje duurt de ontv- hittegolf voort, met ook gister- spuT 0nobnbew. middag weer temperaturen Stockholm zw bew van 37 tot 40 graden. Warm is zonch onblw het ook in geheel Midden-Euro- casa Bianca °"tew! pa en het Alpen-gebied, waar het volop zomers is met even- New York °nregenbui DEN HAAG (ANP) Slechts weinig medische studenten heb ben belangstelling voor een functie in de bedrijfsgezond heidszorg. Dit heeft er toe ge leid, dat thans overleg gaande is over de mogelijkheid enkele leerstoelen in de bedrijfsge zondheidszorg in te stellen. Een en ander heeft minister Boers- fiia van Sociale Zaken schrifte lijk meegedeeld aan de Tweede Het is de bedoeling op den duur te komen tot een netwerk van (regionale) bedrijfsgezondheids diensten in Nederland, zodat al len die beroepsarbeid verrichten bedrijfsgeneeskundige zorg kunnen krijgen. Gezien het te kort aan bedrijfsartsen kan de ze structuur slechts geleidelijk aan verwezenlijkt worden, aldus de bewindsman. Tot 1970 zullen ieder jaar min stens 50 nieuwe bedrijfsartsen nodig zijn. Nu komen er jaar lijks maar 15 bij. Door onbe kendheid met het werk van de bedrijfsarts zijn er niet veel me dische studenten die een functie op dit gebied nastreven. Instel ling van enkele leerstoelen kan tot gevolg hebben, dat het on derwijs in de bedrijfsgezond heidszorg een belangrijke plaats krijgt in het medisch studiepro gramma. Minister Boersma pleegt hierover overleg met zijn collega Van Kemenade van On derwijs. Zes gewonden na ruzie om das bruidegom TURIJN Een ruzie tijdens een bruiloftsmaal over de waarde van de das van de brui degom is geëindigd met zes gas ten in het ziekenhuis en de arrestatie van zes anderen. De vechtpartij brak uit toen vol gens traditie de das van de brui degom geveild werd om geld voor de huwelijksreis van het bruidspaar bijeen te brengen. Een der gasten bleek de das met meer dan 10 lire (vier cent) waard te vinden, wat de familie van de bruidegom (bijna) dode lijk beledigde. Al spoedig vlogen de stoelen en flessen door de kamer. Onder de gearresteerden was de vader van de bruidegom. Dodelijk ongeluk in 's-Gravenzande 's-Gravenzande De 64-jarige M. van Leeuwen uit Naaldwijk is maandagmiddag bij een auto ongeluk in 's-Gravenzande om, het leven gekomen. Hij kwam met zijn auto op de linker weg helft frontaal in botsing met een vrachtauto. Winnen kan óók op uw vakantie. Haal een maandformulier en vul dat in voor u op vakantie gaat. Dan hebt u in de zon nóg minder zorgen aap uw hoofd. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7