£eidóe (3o Belastingdruk volgend jaar 0,5% omhoog Marine: sterk bezuinigen Vandaag niet zo tropisch Bloedbad dreigt: Angola op rand van open oorlog Wassenaarder dood na brand op jachtje \Luxe artikelen duurder ZUINIG Portier bioscoop neergeschoten PERSONEEL EN MATERIEEL Elf maal levenslang Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. te» 071- 22244 Giro Advertenties (excl B T Wf 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Dinsdag 15 juli 1975, 65e jaargang no. 2016. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 103003 Bank Amro-bank N VLeiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur ilewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune Klachten bezorging lel 071- 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.81; kwartaal 36,32; jaar 141,35.losse nummers 50 cent. Zwaardwalvis Strijd tussen mens en dier in Namu de Orca, de zwaardwalvis die opgejaagd in goede handen valt op Ned. I om 20.20 uur. Vooraf om 19.30 uur een kijkje in de bergen. Op Ned. II om 19.05 uur een vrolijke Schotse voetbalfilm „Hup voor de cup". Om 21.10 uur SPEL ZONDER GRENZEN VANUIT Duitsland met voor ons land Montfoort. KOELER Zonnige perioden, vooral aan de kust, maar later ook weer plaat selijk buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen om streeks 15 graden. Maximum temperaturen van 19 vlak aan zee tot circa 23 graden in het binnenland. Morgen zon op 04.37, zon onder 20.54. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DE BILT Nederland zal in de komende dagen iets minder tropisch zijn, dan gisteren. Liep men gisteren moeizaam door een dag heen, die gemiddelden telde van 30 tot 35 graden, vandaag is er wat koelte over ons land getrokken. Tropische temperaturen, zoals wij gisteren doorstaan hebben, kent Nederland maar erg weinig. Volgens velen maar al te weinig. Dat brengt echter ons zeeklimaat met zich mee. Wat de laatste tijd boven Europa gaande is, blijft iedere dat weer een verrassing, vooral wanneer men op de weerkaart ontdekt, dat Nederland de laatste tijd soms warmer weer gehad heeft, dan bij uitstek warme gebieden als Spanje, Zuid-Frankrijk, Italië enz. Dat brengt echter ook zijn schaduw kanten mee aan vaak hevige onweders, zware regenbuien en, zoals gisteren in Groningen, een overwachte windhoos. Vandaag dus wat minder tropisch dan gisteren, maar toch altijd nog tussen de 20 en 25 graden. Juist lekker genoeg voor de bijna vijftienduizend wandelaars, die vandaag voor de vierdaagse in Nijmegen van start gegaan zijn. IN WARMONDER LEEDE i WARMOND - De 62-jarige heer K. F. W. Swinkels uit Wassenaar is gisteravond om het leven gekomen na een brand aan boord van zijn motor jachtje in de Leede bij War mond. Zijn even oude echtgenote is met zware brandwonden overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat benzine werd overgegoten van een jerrycan in een druktank voor de aanhangmotor. De ruimte waarin dit gebeurde was geheel afge sloten. Aanvankelijk verkeerde de brandweer van Warmond in de veronderstelling dat er zich slechts één persoon aan boord bevond. Doordat de vrouw echter om haar man bleef roepen, riep men de hulp in van duikers van het Leid se brandweerkorps. Zij doken binnen 10 minuten in de Warmonder Leede. Enkele minuten later werd het stoffelijk overschot van de heer Swinkels aan de wal gebracht Het echtpaar Swinkels kwam met hun schip (type Jumbo 600) Vinking geheten, juist terug van een watersportvakantie van enkele we ken. In de jachthaven van Oegstgeest waar de heer Swinkels een ligplaats had, stond hij bekend als een uiterst voorzichtig en precies bestuurder. Men vond het daar dan ook onbe grijpelijk dat een dergelijk ongeluk kon ge beuren. Een Warmondse brandweerman werd bij het blussen van de boot licht gewond. Het vaar tuig ging geheel verloren. TEGEN CONCESSIES In Tel Aviv heeft gisteren een menigte geprotesteerd tegen nieu we territoriale concessies door de Israëlische regering in het kader van een nieuw tussentijds akkoord met Egypte. Van Israël wordt on dermeer het opgeven van de stra tegische passen in de Sinai geëist. De meegevoerde leuzen verwijzen ondermeer naar de door de beto gers niet gewenste druk die Kissin ger op Israël uitoefent. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ AMSTERDAM (ANP) Bij een mislukte overval is gisteravond de -50-jarige portier van het City-theater in Amsterdam neerge schoten door een onbekende. Om half elf droeg de portier zoals gewoon lijk een geldkist met de dagopbrengst van de bioscoop door de hal naar het kantoor, toen een gewapende man hem beval de kist af te geven. Doordat de portier niet snel genoeg aan zijn eis voldeed, loste de aanval ler een schot, dat de portier in de maag streek trof. De overvaller ging er daarop vandoor. Volgens de eerste berichten is de portier in ernstige toestand opgenomen in het Williel- minaggasthuis. De overvaller, die waar schijnlijk in een auto verdwenen is, is nog spoorloos. boven water. Britse diplomaten in het buitenland zullen moeten bezuinigen. Zorgen voormalige Amerikaanse presi dent Richard Nixon is het aan te zien* dat zijn gedwongen aftreden, bijna een jaar geleden, en de gebeurtenissen sindsdien hem niet licht zijn gevallen. Nixon draagt hier zijn presidentiële jack. terwijl hij een praatje maakt op het strand in San Clemente in Califor- nië waar hij nog woont. Er zijn be richten dat hij uit geldnood naar New York zal moe ten verhuizen. (Van onze parlementaire redactie) DEIN HAAG De belastingdruk zal volgend jaar met ongeveer een half procent stijgen. Dit heeft het kabinet vastgesteld aan het slot van de begrotingsonderhandelingen. Het bleek niet mo- I gelijk vast te houden aan de 0.4 procent die in het meerjarenplan wordt aangegeven. Het belastingplan voor 1976 is nog niet in detail rond. Het kabinet heeft voorlopig alleen de ruwe n€ lijnen aangegeven. De invulling van het plan ge- schiedt pas in augustus wanneer op grond van k gegevens van het Centraal Planbureau, meer in zicht bestaat in de economische vooruitzichten. Zeker is nu al, dat de loon- en inkomstenbelasting omhoog gaat. De lagere inkomens zullen echter buiten de verhoging vallen. Waar het kabinet de grens zal trekken is nog niet bekend. Verwacht mag worden, dat het draaipunt in de buurt van een inkomen van 25 mille zal liggen. Ook in de sfeer van de indirecte belastingen is een stijging te verwachten. Luxe artikelen zullen zo goed als zeker zwaarder worden belast. Het kabinet moet echter wel rekening houden met internationale afspraken. op hun officiële ont vangsten. Beatrix en Claus wonen lancering bij CAPE CANAVERAL (ANP/AP) Prinses Beatrix en prins Claus zullen vanavond op uitno diging van de NASA de lance ring bijwonen van de Apollo- capsule op de basis Cape Cana veral. Om 20.50 uur (Ned. tijd) zullen de astronauten Stafford, Slayton en Brand in het ApoUo- schip hun vlucht beginnen die moet resulteren in een koppe ling (donderdag) aan een Russi sche Sojoez met de kosmonau ten Leonov en Koebasov. De Sojoez zou vanmiddag vanaf de basis Baikonoer in Siberië wor den gelanceerd. Vanavond moe ten de Amerikanen nog de- luchtsluis, via welke de koppe ling tot stand zal worden ge bracht, uit de Saturnusraket lo smaken. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Defensie zal in de ko mende drie jaren met een miljard gulden moeten bezuinigen. Dit treft in hoofd zaak de marine, zoals de Vereniging van Marine-officieren en de „Vereniging voor belangenbehartiging van schepelin gen bij de Zeemacht" hebben laten we ten. Zij hebben minister Vredeling van Defensie al telegrafisch hun grote be zorgdheid kenbaar gemaakt De liberale Tweede Kamerfractie heeft intussen ook al kamervragen gesteld over deze bezui nigingen. Volgens officieel nog niet bevestigde be richten zouden bij de marine zeker 2300 man moeten afvloeien, terwijl ook geen dienstplichtig personeel meer bij dit krijgsmachtonderdeel in dienst genomen zou mogen worden. Verder zou het korps mariniers ondergebracht worden bij het Eerste Legerkorps van de landmacht en zou de vergoeding voor overwerk terug gebracht worden tot de helft. Daarnaast zou, aldus de onbevestigde berichten, de wedde van de nog in dienstzijnde zeemili ciens per 1 januari aanstaande niet ver hoogd worden. Verder zou het marinehospitaal te Over- veen, waarover in het verleden al veel te doen geweest is, gesloten worden en worden samengevoegd met het militair hospitaal te Oog en Al in Utrecht De sluiting van het vliegveld Valkenburg en het overplaatsen van de M.L.BD-vlieg- tuigen naar andere militaire vliegbases gaat echter niet door. Het kabinet zou dit in het kader van de bezuinigingen ook overwogen hebben, maar de financieel- technische moeilijkheden bij deze over plaatsing bleken toch te groot te zijn. Voor wat de materiële situatie bij de marine betreft zouden de Neptune- en Breguet-Atlantic-patrouillevliegtuigen af gevoerd worden. De vervanging van de Amerikaanse Lockheed-toestellen zou niet doorgaan. Al eerder is bericht, dat de kruiser Zeven Provinciën vroeger, dan voorheen gepland, uit dienst gesteld zou worden. De FNLA heeft een 17.000 man sterke strijdmacht in het noorden van het land, dat grenst aan Zaire. In Zaire zou het FNLA ook zijn hoofdkwartieren hebben. De kolonne die naar Loeanda optrekt zou onder leiding staan van de legendarische partizanenleider Daniel Chipenda, die in het verleden het bevel voerde over de MPLA-troepen tegen de Portugezen, totdat hij vorig jaar onenig heid kreeg met Agostino Neto, de politieke leider van de linkse MPLA. Chipenda stapte met 3000 militairen over naar het FNLA. De toestand in Loeanda was gisteravond erg verward, hoewel het schieten tot stilstand kwam. Militairen bewaakten veel gebouwen tegen plunderaars, die ook de verlaten huizen afstroopten. In de ziekenhuizen is gebrek aan bedden, zodat veel gewonden in de gangen moesten worden neergelegd. In buitenwijken liggen veel lijken op straat, en duizenden mensen worden bedreigd met verhongering. In Hamilton in de Amerikaanse staat Ohio is de 41-jarige James Rupert gisteren tot elf maal levenslang veroordeeld wegens moord op elf familieleden tijdens een maaltijd op eerste Paasdag van dit jaar. Hij doodde zijn moeder, zijn broer, zijn schoonzuster en acht neven en nichten om 300.000 dollar aan.levensverzekeringsuitkeringen te kunnen innen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1