Eenzijdige benadering doet afbreuk aan positieve resultaten ruilverkaveling Produktschap Siergewassen past zich aan bij Europese regels CULTUURTECHNISCHE DIENST: GUNSTIG PRIJSVERLOOP BU AUBERGINES Bloemetje meenemen" nu niet duur MEER TEKENING IN BLOEMBOLLENHANDEL MAANDAG 14 JULI 1975 UTRECHT Ruilver kaveling wordt meer dan ooit door een kriti sche openbare mening begeleid. Het opmerke lijke bij deze agrarische verbeteringswerken is, dat de publieke opinie zich vrijwel altijd richt op het behoud van aan wezige landschappelijke waarden- De noodzaak tot verbetering en we deropbouw van ge schonden landschappen en tot vernieuwing van het landschap krijgen bij dergelijke acties veel minder aandacht. Dit staat in het jaarverslag over 1974. dat voor de Centra le Cultuurtechnische Commis sie. de Cultuurtechnische dienst en de stichting Beheer Landbouwgronden in Utrecht is uitgebracht „Door deze een zijdige benadering dreigt te worden voorbijgegaan aan de vele positieve resultaten, die de laatste jaren zijn geboekt bij ruilverkavelingen", aldus het jaarverslag, waarin ander zijds wordt gesignaleerd, dat bij de uitvoering en voorberei ding van ruilverkavelingen steeds meer sprake is van een afweging van alle belangen. Het overleg naar buiten heeft de neiging een voortdurend proces van heroverwegingen te worden, waarbij de ver schillende belangengroepen ui terste standpunten innemen en moeilijk door compromissen tot elkaar zijn te brengen. Om dat dit veel tijd, mankracht en inventiteit kost wordt de werk- produktie er zeer door ge- Meer dan vroeger wordt bij ruilverkavelingen gestreefd naar het scheppen van voor zieningen voor verschillende vormen van recreatie. Vaak worden verbeteringen ten be hoeve van de landbouw aan zienlijk vertraagd door het op treden van actiegroepen. Er dreigt een toenemende sterke polarisatie te ontstaan tussen landbouw en natuurbescher ming, aldus het jaarverslag. Er zullen meer mogelijkheden beschikbaar moeten komen om de belangentegenstellingen te overbruggen, zoals de „rela tienota landbouw en natuur- landschapsbehoud". In 1974 werd besloten tot ver kaveling van 49.000 hectaren waarmee de doelstelling om in 1973 en 1974 in totaal 90.000 hectaren in uitvoering te ne men, met 87.000 hectaren vrij wel werd bereikt. In de jaren 1975 tot en met 1978 wil de regering in totaal 160.000 hec taren in uitvoering nemen. In 1974 was het vijftig jaar gele den, dat de eerste ruilverka- velingswet in ons land in werking trad. Het jaarverslag geeft provin- ciegewijs een overzicht van de stand van zaken, waarbij ten aanzien van Zuid-Holland on der meer wordt gemeld, dat de stichting beheer Landbouw gronden in 1974 maar weinig aankopen heeft kunnen doen Wegreconstructie in het kader van waterschaps- en gemeentewerken „De Biezen' in 1963 (foto boven) in Boscoop en dezelfde situatie in 1974 (foto onder). in het gebied Midden Delfland, dat als groene bufferzone tus sen Rotterdam en Den Haag in de toekomst een recreatieve rol krijgt toebedeeld. Dit vindt zijn oorzaak, aldus het jaarverslag in de situatie die is ontstaan door onzeker heden rondom de verdere be handeling van de wet „regelen met betrekking tot de recon structie van Midden-Delfland". In de loop van 1975 worden resultaten verwacht van een interdepartementale werk groep die met een aantal sub werkgroepen bezig is de' re constructie van Midden-Delf land te bestuderen. door nabootsing van verschil lende alternatieven ook voor de inrichting van Mid den-Delfland worden gebruikt. In nauw overleg met het Rijksinstituut voor Natuurbe heer en het instituut voor Bio logisch en Scheikundig onder zoek van landbouwgewassen heeft de cultuurtechnische dienst een vegetatiekartering uitgevoerd, waarbij vooral ge let is op de mogelijkheden voor een interessante be groeiing. Overigens is ook gebleken, dat havenslib uit Rotterdam in het algemeen zeer geschikt is om gebruikt te worden als op hoogmateriaal voor recreatie terreinen in dit gebied, aldus het jaarverslag, waarin ook een overzicht wordt gegeven van de nieuwe projecten, die in het kader van de water schaps- en gemeentewerken in de provincie Zuid-Holland werden voorbereid of in uit voering genomen. Ze hebben betrekking op de verbetering van de ontsluiting en van de waterbeheersing. Belangrijke wegverbeteringen betreffen de Madepolderweg in Den Haag, de Ringdijk in Ter Aar en de Veilingweg .in De Lier. Belangrijke waterbeheersting- sprojecten zijn de Polder Bar- woutswaarder, de Plas Grote Achterweg, het Breeleekanaal en het gemaal te Schevenin- gen. De laatste drie projecten zijn alle in opdracht van het Hoogheemraadschap Delfland ontwikkeld. Bescherming van dieren bij vervoer beter geregeld DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is het ontwerp van een wet ingediend, waarin de Europese overeenkomst over bescherming van dieren tijdens internationaal vervoer wordt goedgekeurd. Als de wet wordt aangenomen geldt de over eenkomst. tot stand gekomen in de raad van Europa in Parijs in 1968, ook voor Nederland en Suriname. Behalve uitvoering geven aan de Parijse overeenkomst wil de regering ook de regelen inzake de bescherming van dieren tijdens zowel internationaal als nationaal vervoer bundelen. Nu zijn deze regelingen sterk over onze wetgeving gespreid. Al vroeg in het seizoen is er met belangstel ling naar de gevolgen van de uitbreiding van de aubergineteelt gekeken. Nu deze teelt zo'n 3 maanden gedraaid heeft, valt er te constateren dat de handel tot nu toe goed in staat is geweest de aanzienlijk grotere aanvoeren te verwerken. De prijzen liggen weer iets gunstiger dan vorige week, voor de sortering 225/300 gr. wordt 2,25 per kg. betaald en voor de sortering 300/400 gr. 1,80 per kg. Vooral West-Duitsland heeft tot nu toe veel belangstelling voor Hollandse Aubergines gehad. De tomatenprijs weet zich goed te handha ven en schommelt rond de 8 gulden voor de A-sortering. Als de prijs vergeleken wordt met die van vorig jaar (er was toen sprake van een dieptepunt, nl. 4,80 per 6 kg.) dan mag gezegd worden dat het toma- tenseizoen na de beroerde aanloopperiode verder goed heeft gedraaid. Komkommers De prijs van de komkommers zit op het ogenblik in de put en het ziet er naar uit dat hier niet direkt verandering in komt Dit wordt voor een deel veroorzaakt door de vakantieperiode die nu goed op gang geko men is. Voor de sorteringen vanaf 41 tot 76 varieert de prijs per stuk van 26 tot 32 cent. Overige gewassen De keuze aan groentegewassen is groot de prijzen voor veel gewassen vertonen weinig spectaculaire veranderingen. Voor postelein wordt gemiddeld 45 cent per kg betaald. De prijs van de tuinbonen is weinig veranderd en ligt nog rond de 60 cent per kg. De kg-prijs voor spinazie is 73 cent De bloemkool is iets in prijs gedaald, voor de grootste sortering wordt 90 cent per stuk betaald. Spitskool wordt voor 34 cent per kg verkocht Kroten worden per bos en per kg. geveild, de boskroten gaan 36 cent per bos, per kg brengen ze 58 cent op. De sla-prijs varieert afhankelijk van gewicht en kwaliteit van 8 tot 32 cent per krop. Snijbonen blijven nog tot de duurdere groenten behoren te weten 3,60 per kg. De sperziebonen horen daar ook nog bij name lijk 3,00 per kg. Voor prei wordt gemid deld 75 cent per kg. betaald. Bleekselderij varieert in prijs van 27 tot 68 cent. Fruit .Er is een grote keuze aan fruit, zowel uit eigen land als uit het buitenland. De ogen- meloenen variëren in prijs, afhankelijk van de grootte, van 1,90 tot 3,25 per stuk. Suikermeloenen liggen hoger in prijs nl van 3,10 tot 3,65 per stuk. De druiven zowel Alicante. Frankenthaler als de Golden Champion worden voor rond de 8 gulden per kg. verkocht Voor de Ontario pruimen varieert de prijs van 1,50 tot 3,30 per kg. Perziken van onder glas brengen 35 tot 70 cent per stuk op. Daarnaast worden er grote hoeveelheden buitenlands fruit op de markt gebracht zoals: kersen uit Bélgië. Italië en Griekenland, ze worden voor prij zen van rond de 3 gulden per kg. verkocht. De aardbeien worden voor 3,50 per kg. verhandeld. Perziken worden in grote hoe veelheden ingevoerd uit Italië, een bak met 45 stuks brengt 10,op. De aanvoer van aalbessen en kruisbessen begint goed op gang te komen. Deze week geen berichten van de bloemen veiling, maar een korte beschouwing van wat de consument ondervindt bij het kopen van een bloemetje. De prijzen die worden betaald en het daarbij kosteloos geleverde advies van de koopman. Het warme weer van de laatste week vindt duidelijk zijn weerslag in de prijzen van de bloemen. Op de straat betaalt men voor 20 sonia's van de eerste lengte gemiddeld vijf gulden. De anjers liggen momenteel nog lager in waarde: 20 voor één gulden vijftig. Trosanjers gingen op de Haagse markt aan de Herman Costerstraat van de hand voor één gulden. Korte rozen zoals de carol en de nordia vinden hun weg naar de huiselijke bloemenvaas voor een bedrag van 7,5 cent per stuk. Met het warme weer zijn ook de gladiolen weer op de markt. Eén gulden voor een bos die niet al te lang is, is de doorsneeprijs. Bij de meer gespecialiseerde bloemenzaken zijn ook flinke prijsdalingen te zien. Een eerste lengte Baccara roos kost zestig cent, terwijl de korte- en theerozen 3,50 gulden de twintig kosten. Anjers liggen wel bedui dend hoger in prijs dan bij de straathandel. Een bedrag van 5 gulden moet worden neergelegd voor 10 anjers van een prima kwaliteit. Een opvallend verschijnsel in de bloemen handel is dat de bloem die met dit weer het sterkste is, de spiderchrysant (spinnekop- pen), niet graag wordt gekocht Toch is de prijs van deze bloem, die meer dan 14 dagen blijft staan niet duur: gemiddeld drie gulden per bos. De handelaren wijten dit verschijn sel aan het jaargetij waarin deze bloem op de markt is gekomen. Vroeger was een chrysant alleen in het najaar en in de winter te koop. Tegenwoordig kan men vrijwel het hele jaar door deze bloemen kopen. En het hele jaar tegen dezelfde bloemen aan te zitten kijken, is iets wat menige bloemenlief hebber afschrikt Een ander opmerkelijk verschijnsel is de raad die de handelaar zijn klanten meegeeft. Deze tips lopen uiteen van het onder water afsnijden van de steel tot het doen van suiker en frisdranken in het bloemenwater. Al deze middelen zouden de levensduur van de bloem moeten verlengen. Iets waarvoor menige koper graag de oren even spits* Onze deskundige medewerker is van mening dat iedere bloem dezelfde resultaten ople vert wanneer men deze trucs niet toepast. De steel moet gewoon goed schuin worden afgesneden en daarna in koud water worden gezet. Eventueel kan aan het water wat Chrysal worden toegevoegd. Rozen kunnen het best in een glazen vaas worden gezet. Bij warm weer is het raadzaam het water af en toe te verversen. Er komt nu toch wat meer tekening in de bloembollenhandel. De gewassen op de klei zijn zeer verschillend en dat betekent dat heel wat tegenvallers geïncasseerd moeten worden. De gevallen waarin de kweker aan de exporteur moet melden, dat hij de ge schatte hoeveelheden twaalven niet zal kun nen leveren, zijn bepaald niet zeldzaam. Op de bloembol lenbeurs in Hillegom resulteerde dat in een vraag naar dikke tulpen die belangrijk levendiger was dan tot nu toe het geval is geweest Twaalven van Apeldoorn van de klei gingen van de hand voor 8,- per 100. Voor zandbollen van deze cultivar werd 7.50 genoteerd. Voor het eerst in de geschiedenis, want de gele Apeldoorn is tot nu toe altijd hoger gewaardeerd dan de rode. Het areaal van Golden Apeldoorn is door die betere prijs de laatste jaren echter stormachtig uitgebreid. Vandóir de lagere prijzen... Twaalven van Prominence kon men graag verkopen voor 10.- per 100, terwijl men voor twaalven van Christmas Marvel 12.- vroeg èn kreeg. Christmas Marvel is een tulp die alleen op de klei goed wil groeien. Nu het gewas op de klei door verschillende omstandigheden tegenvalt, is deze hoge prijs dus best verklaarbaar. Twaalven van Blen- da vonden kopers voor 10.50, van Monte Carlo voor 15,- en van Lustige Witwe voor 7.50. De vrolijke weduwe ligt dus wat minder goed in de markt.. Een laatgroeien- de cultivar als het bekende Kersttulpje Bril liant Star, geeft dit jaar zeker geen zware oogst. De twaalven zijn dan ook al opgelo pen naar 14.- per 100. Wie nu maar in grote aantallen aan te bieden heeft...Twaal ven van witte Maureen, een fraaie tulp die echter door virus wordt geteisterd, gingen van de hand voor 11.- per 100. Twaalven van de late Renown kwamen voor 8.- per 100 op de koopbriefjes en Halcro kwam niet hoger dan 6.-. Als men minder twaalven rooit komen er automatisch meer elven op de sorteermachi- nes. Dat had tot gevolg dat de elven-markt wat onder druk kwam te staan. Men kon bijvoorbeeld voor elven van Apeldoorn niet meer maken dan 5.- per 100. De vraag naar narcissen is nog maar zó-zó en dat is ook het geval met de handel in hyacinten ook al doen geruchten over hier en daar tegenvallende gewassen de ronde. Beter gaat het met de irissen. Vooral met de cultivar Ideal, die kopers vond voor resp. 7,50, 5.50 en 3.50. De prijzen van deze cultivar vertonen een stijgende tendens. Heel goed verklaarbaar als men weet dat er een regelrecht wonder moet gebeuren, wil men een normale laat staan een goede irisse- noogst rooit De prijzen van de crocussen vertoonden een dalende tendens in de kleinere maten. Voor al van de blauwe en de gestreepte soorten. Wit bleef goed gevraagd, evenals gele cro cussen. De exporteurs zullen, of ze dat nu prettig vinden of niet aan hogere prijzen voor tulpen moeten wennen. Intussen hebben ze ook vernomen dat het areaal gladiolen fors is gekrompen. Dat zal stellig ook tot hogere prijzen leiden en de exporteurs kunnen hun lol momenteel dus wel op. Maar 't is ook wel eens andersom geweest. De rollen zijn in 1975 alleen maar omgedraaid. Dat is niet voor de eerste keer en het zal niet voor de laatste maal zijn ook!... DEN HAAG - Het bestuur van het Produktschap voor Sierge wassen heeft een „fondsziekte- bestrijding bloembollen" ge sticht, waaruit het uit de markt nemen van door ziekten aange taste bloembollen gefinancierd zal worden. Aanleiding daartoe is een uitspraak van het Euro pese hof van justitie in Luxem burg. Dat college acht de rege ling voor het uit de markt ne men van bloembollen, zoals het produktschap die tot nu toe heeft toegepast, strijdig met de EEG-siertceltregelingen, omdat er ook bollen mogen worden ingeleverd die niet voldoen aan EEG-kwaliteitseisen. Het produktschap, beduchtdat in roulatie blijvende zieke bol len de markt zullen bederven, heeft er nu dit op gevonden. In overleg met het ministerie van landbouw in Den Haag is het nieuwe fonds bij de Europese commissie aangemeld als steun maatregel, een steunmaatregel die wel, via een heffing van het produktschap, door het bedrijf sleven zelf betaald zal worden. Het wachten is nu op formele goedkeuring van de nieuwe maatregel door het ministerie (informeel is die goedkeuring er volgens het produktschap al) en op het oordeel van de Europese commissie. Vooroverleg met de diensten der commissie is er al geweest. Dezelfde uitspraak van het Eu ropese hof heeft het produkt schap ertoe geleid, zijn vakhef fing op bloembollen (bestemd voor reclame, wetenschappelijk onderzoek, instandhouding van het produktschapsapparaat) ge lijk te maken voor 'ëeexporteer- de en in het buitenland afgezet te bollen. De heffing was 3,5 procent voor export, 3 procent voor binnenlandse aflevering, en wordt nu 3,5 procent voor alle bestemmingen. Het Europese hof deed in ja nuari zijn zogenaamde prejudi ciële uitspraak, nadat het van het college van beroep voor het bedrijfsleven in Den Haag de zaak-Van der Hulst voorgelegd had gekregen. Het bollenex- portbedrijf Van der Hulst was in 1972 in verzet gekomen tegen door het produktschap opgeleg de vakheffingen en surplushef- fingen (heffingen voor het uit de markt nemen van bloembol len). Het produktschap wil, nu het Europese hof gesproken heeft, graag een uitspraak van het col lege van beroep: zijn de hef fingsverordeningen nu wel of niet in overeenstemming met de EEG-regelen? Het college gaat die uitspraak pas in september of oktober doen, na er eerst in september een hoorzitting aan te hebben gewijd. Om het protest van Van der Hulst uit 1972 zal het dan echter niet meer gaan; wel om het protest dat dit bedrijf nu indient tegen de dit jaar opgelegde aan slagen voor vak- en surplushef- fingen op bollen van oogst 1974. Een vraag die in de oude zaak naast het EEG-aspect van be lang was: is de heffingsverorde ning wel formeel juist tot stand gekomen?, is dan van de baan. In november vorig jaar ver klaarde het college van beroep de heffingsverordening voor de boomkwekerij onverbindend, omdat het ontwerp ervan niet aan een commissie van bijstand van het produktschap was voor gelegd. Onverbindendverklaring van alle andere heffingsverorde ningen van het schap hing toen in de lucht, want alle leden ze aan hetzelfde gebrek. Het pro duktschap redde zich eruit door ijlings alle sinds 1973 uitgevaar digde heffingsverordeningen, dus ook die voor de bollen, als nog aan de commissie van bij stand voor te leggen en opnieuw vast te stellen. Met de oudere heffingsverorde ningen gebeurde dat niet, dus ook niet met de verordening waarop de in 1972 door Van der Hulst betwiste bloembollenhef fing gebaseerd was. Het college van beroep heeft het echter niet nodig gevonden die verordening alsnog formeel onverbindend te verklaren, omdat Van der Hulst inmiddels de destijds betaalde heffing van het produktschap heeft teruggetrokken. In een aantal andere gevallen, waarin betrokkenen net als Van der Hulst binnen dertig dagen na ontvangst van de aan slag bezwaar hadden gemaakt, is dat met die heffingen van voor 1973 ook gebeurd. Wie de termijn van dertig dagen niet in acht heeft genomen krijgt niets; het college van beroep heeft al een aantal van die te laat binnengekomen protesten niet-ontvankelijk verklaard. Er staat nu wel een Queue van bollenmensen te wachten op een beslissing over de bezwaar schriften die ze tegen de nieu were heffingen hebben ing- diend, omdat die in strijd zou- den zijn met de EEG-regels. Het produktschap heeft het college van beroep gevraagd, over die bezwaarschriften pas te beslis sen na de uitspraak in de nieu we zaak Van der Hulst.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7