ÉHH Een vrouw, tweede man van de staat 99 Liberty", duur maar exclusief Ons hart vraagt om hard lopen en zweten VAKANTIE IN BLIK MEDISCHE RUBRIEK VOOR DE VROUW BONN De Europese sleutelpositie: president van de Duitse Bundestag wordt sedert 1972 ingeno men door een vrouw. Naast het staatshoofd, is Frau Annemarie Renger volgens het protocol de tweede in rangorde na de Bondspresident. Ze heeft een functie, die tot vóór haar benoeming alleen door mannen werd ver vuld. Op de zowel voor de Bondsrepubliek als voor de omringende lan den hoogst belangrijke plaats zetelt nu een slan ke, knappe blondine, goed gekleed en gekapt. Annemarie Renger heeft onverwoestbare overtui gingen, die zij goed uit draagt. Eén daarvan is dat alleen een intensief en levend contakt van het Parlement met de kiezer een natie goed be stuurbaar maakt „Ik heb van meet af aan gepro beerd in alle delen van het land een band te leggen tussen bur gers en hun volksvertegenwoor diging: het Parlement", was haar uitspraak in één der talloze redevoeringen, die zij bijna da gelijks voor ministers en kamer leden houdt „Er moet goed sa menspel worden geleverd. Ook de informatie over het rege ringsbeleid dient optimaal te zijn". Frau Renger is niet alleen de eerste Duitse, maar ook de eer ste vrouwelijke Kamervoorzitter van de hele wereld. Men zegt dat ze geen stokpaardjes heeft en geen vooroordelen kent Ze krijgt dan ook dagelijks honder den brieven op haar bureau van mensen, die vertrouwen in haar stellen. Annemarie Renger is geen vreemde in de politiek. Na van 1945 tot 1952 secretaresse te zijn geweest van de sociaal demo craat Kurt Schumacher, die des tijds Bondskanselier wilde wor den in plaats van Konrad Ade nauer, heeft ze een reeks van bestuurlijke functies gehad, voordat ze tot Bundestagprasi- dent gekozen werd. Zo leidde zij bijv. in 1964 het bureau van de SPD-fraktie in Berlijn, was plaatsvervangend president van de Internationale Raad van So ciaal Democratische vrouwen en bekleedde tal van hoge func ties in de internationale politiek. Als ervaren parlementariër ha mert zij nu op groter toeganke lijkheid voor vrouwen in de Bundestag. Van de 518 leden behoren er maar 31 tot het vrou welijk geslacht, dat is dus maar 6 procent... Ook het Jaar van de Vrouw is haar aan het hart gebakken. „Men mag de proclamatie van het jaar 1975 tot het Internatio nale Jaar van de Vrouw zinvol vinden of niet", gaf zij onlangs te kennen, „maar men spreekt en denkt er tenminste over. Mis schien zullen er geen schokken de, nieuwe ideeën uit voortko men, maar parlementen, rege ringen, partijen en verbonden zullen zich opnieuw moeten be raden over de rechtspositie van de vrouw en over de rol die zij in de wereld van de toekomst zal gaan spelen. Het rollenpatroon in de familie, waarbij de vrouw alleen op de huishouding is aangewezen maar niet als gelijkwaardige partner van de man in het ar beidsproces wordt beschouwd, moet veranderen. Met deze aan pak wordt het probleem van de alleenstaande vrouwen meteen opgelost. Mij gaat het erom dat elke vrouw vrijelijk kan kiezen op welke manier zij haar leven inhoud kan geven. En dat zij daarbij niet wordt gehinderd door achterhaalde stellingen en taboes. Ik houd niet van dubbe le of driedubbele belasting van moeders met kleine kinderen zo lang er nog geen volwaardige opvangmogelijkheden ter be schikking staan. Maar we weten nu zo langzamerhand wel dat de familieverhoudingen veranderd zijn. 40 procent van de huwende vrouwen is onder de 21 jaar. Ca. 40 procent van de eerstgebore nen zien in het eerste huwelijks jaar het levenslicht; maar 1/3 van de echtparen heeft drie- of meer kinderen. Op grond van deze sociale struktuur heeft de vrouw tegenwoordig meer kan sen voor zelfontwikkeling. Daar om is het van belang dat elk jong meisje beroepsgericht wordt opgevoed. Het Internationale Jaar van de Vrouw moet niet alleen een be roep op anderen zijn, maar is ook een uitdaging voor onszelf". Tiny Francis Liberty in Londen Aardewerk beker. Liberty stijl op z'n best. landelijk, lief (ontwerp William Adams, lid van de Wedg- wood-groep, die zich liet inspire ren door de "Singapore'-vogelj. De kleuren zijn turquoise en groen met vleugels geel op bleekgroen dof glas. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Liberty (1875-1975) 15,95. Nu bij Metz. Als u Londen bezoekt, vergeet dan niet een kijkje te nemen bij "Liberty", Re- gentstreet. In dit prachtige pand, geheel opgetrokken in Tudorstijl (de houten binten komen, om het zo authentiek mogelijk te maken, uit oude schepen zoals de "Hindustan", het antiekste hout van heel Engeland) en binnen zijn toon banken en muren gemaakt van teak- en zwaar eikehout. Het pleisterwerk is naar dat van honderden jaren oude buiten huizen. Een ideaal decor om in te winke len. Bovendien zie je er de machtigste dingen: porselein, beeldig aardewerk, la vendel sachets van Japanse zijde, Chi nees lakwerk, placemats, glaswerk. En de echte Liberty-stoffen in gebloemd linnen en cashmere. Nieuwtje is dat ons eigen Metz, onder de hoede van een uit Metz afkomstig echtpaar (vandaar de naam) 1740 gesticht, in de Sint Antonie- breestraat, Amsterdam sedert een paar weken een echte "Liberty Corner" heeft waar de speciale Engelse stoffen (en snuisterijen) te koop zijn. "Tana lawn" (100% katoen) in een 100 jaar oud dessin van duizenden bloempjes: klaproosjes, korenbloemen, kelkjes, maar ook van kersen en kleine framboosjes tussen he melsblauw gebladerte voor de zomer 18,95 per meter). Hartveroverende "country cottons", in 100% katoen en paisley's in landelijke kleuren voor zo merrokken, -broeken-, -blouses en-jurk jes. Aan de herfst is gedacht met lichtge wicht wollen stoffen in warme tinten naar goede oude Liberty traditie be drukt met bladeren, waartussen besjes en rozen uitpiepen. 39,50 per meter). Ook op Schiphol in het Shopping-centre, zijn nu echte Liberty spulletjes te koop. Duur maar exclusief. T.F. Wel, zo te zeggen is het leven er aanmerkelijk op vooruit gegaan. We zitten in ons vakantieverblijf, zonder ook maar één enkele verplichting tegenovei de buitenwereld, en wat onszelf betreft maar éér opdracht: elkaar het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Het kon gekker, niet? Voeg daar nog bij dat er geen telefoon aan boord is, dat geen krant ons welbehagen kan ver storen met haar doorgaans zo opwekkende nieuws, dat onze vaste standplaats zoals al ja ren het geval is zich bevindt temidden van lommerrijk groen en dat zich iets verder uitstrekt dan ons lappie tuin van zes bij zeven, en waar dat lommerige groen ophoudt, overgaat in zachtglooiende ko renvelden, waardoor beeldige vergezichten zich voor ons aanschijn ontrollen, en dat we ons bovendien voor het eerst van ons leven wentelen in de zaligheden van een comforta bele stacaravan, en het zal menigeen duidelijk worden dat we het hier voorlopig wel uit zullen houden, hetgeen ook wél onze bedoeling is. Het wordt hier pas helemaal goed als ons krakende verbindinkje met de buitenwereld melding maakt van overvolle wegen, filevorming en vertragingen: dan schurken wij ons eens des te behaaglijker in ons gecapi tonneerde blikken doosje in de wetenschap dat dergelijke pla gen ons als overtuigd voetgan ger zeer beslist niet kunnen treffen, heffen koffie kop of glas galant en zeer tevreden ten hemel, en wensen elkaar nogmaals een prettige vakan tie. Het zal dus onze eerste vakantie in blik worden, zoals u uit het lezen van boven staande wel duidelijk zal zijn. Het is bijna met schaamrood op de kaken dat ik hier neer schrijf: schaamrood vermengd met de nodige dosis weemoed. Bij het opzetten van onze dier bare ouwe blauwe tent bleek namelijk dat zij door de tand des tijds bepaald niet ontzien en zelfs op deerlijke wijze aan gevreten was. Zo'n „laphuis" kun je in het Nederlandse kli maat nu eenmaal niet onge straft zes maanden of langer laten staan, en dat dan ook nog de nodige jaren achtereen. De lieverd was op, totaal en onherroepelijk. En zo kwam het dat wij heel voorzichtig en in het diepste geheim eens schoorvoetend gingen uitzien naar een plaatsvervangend on derkomen voor weekends en zomervakanties. En wij, die ze ker vijftien jaar lang de lof trompet hebben gestoken over het onvervalst ruig, zeer vroeg, zeer laat kamperen, die geen spier vertrokken als het zes weken aan één stuk regende en we met vier kinderen onder de zes permanent in het lap- huis zaten opgesloten, die tot en met de laatste zomer alle elektrische voorzieningen hooghartig van de hand wezen en tot diep in de nacht geluk kig zaten te zijn bij een paar petroleumlampen of een kaars, gingen helemaal, volle dig, totaal, compleet overstag. Vandaar dat schaamrood. Ter verontschuldiging van deze onbegrijpelijke en verbijste rende ommezwaai, die wij per soonlijk als een vorm van de generatie aanvoelen, zij aange voerd dat de tand des tijds ons óók niet helemaal heeft ont zien, waardoor het vooruit zicht van nog eens een periode stoer zitten doen in een tent, zélfs zonder luierkinderen hoe langer hoe meer aantrekkelijk heid begon in te boeten. En zodoende Hadden wij al de nodige weer standen te overwinnen, onze kinderen waren er helemaal niet gelukkig mee. „Als jullie maar niet denken dat ik daar in wil, in dat stinkblik. Ik slaap lekker in mijn eigen ten tje, als jullie dat maar weten! Deze en soortgelijke opmer kingen werden ons overvloe dig naar het toch al lichtelijk schuldbewuste hoofd geslin gerd. „En als jullie hem dan toch met alle geweld "willen aanschaffen, hang er dan in vredesnaam niet van die trut- tegordijntjes in, en géén sche merlampen!!!" Dat laatste klonk op een toon alsof daar minstens de doodstraf op zou staan Nee, ze hebben het ons niet gemakkelijk gemaakt, die blagen van ons. Maar zelfs ouders van nu blijken nog wel eens zelfstandig te kunnen handelen en de wensen van het kroost te laten voor wat ze zijn: het ding staat er, en hoe! Precies op de geliefde plek waar eens deten stond. En de waarheid moet gezegd wor den: het is een verrukkelijk bezit Alleen één ding moet vergeten: je kampeert n meer maar je woont. Het gewoon een huisje in het b Dat heeft zijn voordelen, heeft zijn nadelen. Van de e ste geniet je uitbundig, om andere maar zo gauw mogel te vergeten. Er is water dat maar uit de kraan komt, er licht waarvoor je alleen ma een knopje hoeft om draaien en waarbij je n kunt lezen ook, er is e haardje, een vierpits gassl een keuken met heuse kast en een koelkast, er is e slaapkamer waar je zoma alleen bent als je de deur a< ter je dichtgetrokken hebt, is voldoende kastruimte wa je met een gerust hart je me dierbare boeken in kunt st( wen, de kinderen kunnen h muziekinstrumenten meei men en nog bespelen en v antwoord opbergen ook, al maal niet te onderschatt voordelen. En de eekhoorns de vogels blijven over je d wandelen, ook al is het „ma; van blik Wat weg is? De geur, de ont finieerbare geur van tentdo en grondzeil, waar de wind, zon, de regen, de mist, de o< tend en de avond in woond< en als je 's avonds door grote panoramaruiten na buiten kijkt zie je niet het bi zoals vanuit de tent, maar eigen versverworven welva; in de spiegelende ruiten. I lijkt allemaal net iets te v< op thuis. Maar daar staat tegenover c je de mogelijkheid hebt beh< den om zolang de vakan duurt totaal en helemaal n je neus op en in het bos zitten, weg van de beslomn ringen van het dagelijks l staan, zonder voor-, achte zij-, boven- of onderburen, h lief en aardig die ook zi Lekker helemaal op jezelf, n geen andere contacten dan e vriendelijke maar onverplich groet naar de voorbijkomen wandelaar Zo proberen we het hier d een paar weken vol te houd< het liefst tot de blagen we naar school moeten. De ecl genoot zal na zijn vakanties ken wel pendelen, de lievei in de hoop nog wat moe zomeravonden mee te kunn pikken. Je kunt dan zo he; lijk buiten zitten. We hebb er speciaal die oude petr leumlamp voor meegenom Zo brengt iedere vera dering of vooruitgang to weer onherroepelijk een va weemoed met zich mee omd wat niet meer is of niet me mogelijk is. Met het opruim van de tent hebben we we een mijlpaaltje van ons lev gepasseerd, waarbij we ec wel even met verlangen omj keken hebben naar de tijd v luierkinderen, kleuters, gu landes, nat wasgoed bij h primitieve kacheltje, van sl pen in alles wat je maar h; om aan te doen, vanwege i kou, tot slapen met de te wijd open omdat de nac geen verkoeling wilde bre gen, de tijd van improviser en alles aankunnen, van energie om van alles een feej te maken Klein geheimpje: de tent li veilig opgeborgen in een je van de zolder: zó erg lek ie nou ook weer niet, kunt toch maar nooit wet< hoe die ouwe blauwe nog e zijn nut kan hebben is het maar voor één week; om nog eens te ervaren h< het was Ongetwijfeld bestaat er een verband tussen licha melijke inspanning en het optreden van hartziekten, yooral door verkalking van de kransslagaders. Dit verband is echter niet zo eenvoudig. Het gunstige effect van een re gelmatige lichamelijke inspan ning moet verklaard worden door een verbetering van de hartfunctie o.a. door het bevor deren en onderhouden van een goede „collaterale" circulatie. Bij gebrek aan beweging wordt deze "collaterale" circulatie, een soort reservesysteem van de kransslagaders, niet gebruikt. Verkalking en vernauwing van de hoofdtakken van de krans slagaders brengt de persoon in kwestie in een onvoorbereide si tuatie die voor hem fataal kan aflopen. De gunstige invloed van vol doende beweging op ons hart doet zich ook indirect gelden via bepaalde risikofaktoren, die een belangrijke rol spelen bij het ontstaan van een hartinfarkt. Zo is het bekend dat lichamelij ke training het lichaamsgewicht kan verminderen, het vetgehalte in het lichaam doet dalen, ter wijl ook de bloeddruk neiging vertoont tot dalen. Pollock bestudeerde in 1971 de invloed van een looptraining op mannen van 49 jaar die gewoon lijk een zittend leven hadden. Gedurende 20 weken liet hij ze vier maal per week 40 minuten lopen in een tredmolen. De da gelijks afgelegde weg was aan vankelijk 4 km., maar werd na dien opgevoerd tot 5 km. Een dergelijk trainingsprogramma mag men matig inspannend noemen. Het resultaat was positief: de ademhalingsfunctie verbeterde, de bloeddruk daalde, de pols vertraagde, het lichaamsgewicht verminderde met 1-3 kg en de relatieve vetmassa in het li chaam met 1%. Meer en meer beginnen we allen te lijden aan bewegingsarmoe de. Dit is natuurlijk een relatief begrip, omdat niemand weten schappelijk kan bewijzen wat nu wel de ideale hoeveelheid dagelijkse beweging moet zijn. Toch bevelen de fysiologen in dit verband terecht een aantal bezigheden aan. Zo zou een vol- bezigheden heeft met grote ver scheidenheid en 5 uur staande of lopende doorbrengt in huis. Verder moet hij gemiddeld 2 uur per dag wandelen of op een andere manier zijn spieren in tens gebruiken, terwijl hij ten slotte nog 2 uur moet besteden wassen 25-jarige man van 70 kg gemiddeld 2800 kalorieën nodig hebben per dag. Daarbij wordt dan vooropge steld dat hij gemiddeld 8 uur in bed ligt, 7 uur per dag zittende aan grotere lichamelijke inspan ning of sportieve aktiviteiten. Een vrouw van 25 jaar en 58 kg zou aan 2000 kalorieën voldoen de hebben. Mannen of vrouwen die er zo'n dagindeling op na houden behoren reeds tot het sportieve type en moeten als redelijk goed getraind aange zien worden. De werkelijkheid is meestal heel wat minder fraai. Zo deed De Wijn van 1968 en 1972 een oriënterend onderzoek naar het aktiviteitspatroon van Nederlandse mannen en vrou wen tussen 18-60 jaar. Het on derzoek betrof laboranten, ana listen, studenten in de genees kunde, huisvrouwen, academici, sekretaressen, werkplaatsperso- neel en telefonisten. In elke ka- tegorie was men gemiddeld één uur per dag "op de been" met matig ïnspannenoe oezigheden buitenshuis, terwijl de meer in spannende of sportieve aktivi- Welke inspanning? Om een gunstige invloed te heb ben op ons hart, vooral ter voor koming van hartinfarkt, moet de lichamelijke inspanning een flinke intensiteit bereiken. Mor ris rapporteerde in 1973 over een onderzoek gedaan bij dui zenden mannen die een zittend beroep hadden. Zij die regelmatig een vrij zwa re lichamelijke piekbelasting uitvoerden gedurende hun vrije tijdsbesteding hadden driemaal minder een hartinfarkt. Om dit te bereiken was net nodig dat de topbelasting 7 kalorieën per minuut bedroeg gedurende 40 minuten. Dit was het gev bij zwemmen, zwaar werk i intense tuinarbeid, conditie-tr ning, snel lopen en tennissen. Geringe inspanningen zo; wandelen of traag fietsen ha den bij personen met e tend leven geen aanwijsbare i sultaten. Alleen met intense training zware lichamelijke arbeid i ben we een gunstige invloed ons hart. Er dient gelopen gezweet te worden. Weinigen brengen regelmat deze inspanning op in ons wi terse leefpatroon. Daarom mo de intense lichamelijke oefenii reeds in de jeugdjaren aanj leerd worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6