WILLEN ONRUST DOVEN MILITAIREN IN PORTUGAL Afrika keert zich tegen Idi Amin SteidwOoma/nt Jacht op Carlos in Venezuela Klooster Alverna wordt gesloopt 1,11 Aktiecomité wil behoud ziekenhuis LISSABON, (Rtr/UPI) Terwijl het Portugese leger probeert de gemoederen in het land te sussen hoog opgelaaid sinds het vertrek van de socialistische ministers Soares en Zenha uit de regering is het dit weekeinde en vanmorgen tot betogingen geko men, gericht tegen de communistische en ultra-linkse partijen. De gedeeltelijke staat van paraatheid, waar in de Portugese strijdkrachten zaterdag waren ge bracht, is gisteren weer opgeheven. Een woordvoer der van COPCON, de militaire veiligheidsdienst, heeft echter gewaarschuwd dat de paraatheid elk moment weer kan worden afgekondigd. De Revolutionaire Raad, het hoogste militaire orgaan in Por tugal, heeft zaterdag besloten tot ontslag van de twee socialis tische ministers, die zich don derdag uit de regering hadden teruggetrokken zonder formeel hun ontslag te hebben inge diend. De Raad heeft premier Goncalves verzocht twee „onaf hankelijke personen" zonder paijijbinding op de beide va kante plaatsen te benoemen. Zij moeten worden gekozen op de grond van hun bekwaamheid en hun patriottisme. Volgens de Raad werkt het ontslag van Soares en Zenha de ontwikke ling van contrarecolutionaire acties in de hand, maar tegelij kertijd geeft de Raad uiting aan zijn „vertrouwen in het revolu tionaire kader van de socialisti sche partij, dat zeker zijn steun, zal blijven geven aan de Portu gese revolutie". Ook de cen trumlinkse PPD wil uit de rege ring treden, als zij geen garan ties krijgt dat Portugal een de mocratie naar westers model wordt. De partij heeft de militai ren tot woensdag de tijd gege ven om die garanties te ver strekken. Nadat gisteren tienduizenden katholieken in de Noordportu- gese stad Aveira hadden be toogd tegen anarchie en voor vrijheid van radio Renascenza, hebben vanmorgen demonstran ten in het stadje Rio Major de plaatselijke hoofdkwartieren van de communistische partij en het linkse Volksfront aange vallen en vernield. IRA-plannen ontdekt voor bomaanslagen LONDEN (AP) In Belfast zijn het afgelopen weekeinde twee protestanten en een katholiek door onbekenden vermoord. Het waren allen jonge mannen. In het Engelse Liverpool waar veel Ieren wonen, is zondag de Ier Sean Kinsella gearresteerd, een van 19 IR A-mannen die in augustus van verleden jaar uit een Ierse gevangenis ontsnap ten. In Liverpool zijn verleden week bij de politie tijdens een overval j op een huis grote aantallen vuurwapens en ontplofbare middelen gevonden. Volgens een Ierse zondagskrant zouden toen ook gedeeltelijk verbrand de documenten zijn ontdekt, waaruit kon blijken dat de IRA bomaanslagen in Londen en an dere Engelse steden wilde ple gen, als het in Noord-Ierland tot een regelrechte strijd tussen protestanten en katholieken mocht komen. Huwelijk te paard Nixon verhuist naar New York Waar kun je als wa re paardelief heb bers beter trouwen dan op de rug van je paard, dachten de Amerikaan Vern Spidle en zijn bruid Gloria Maguire. Tij dens een bijeen komst van de Euro pese Rodeo Federa tie in Neurenberg wisselden zij hun ringen, een huwe lijk waarbij ze beide met vier benen op de grond stonden. Wie kent deze man? De Baarnse politie zoekt naar deze man van ongeveer 35 jaar oud. Hij kwam vrijdag j.l. bij het VW-kan- toor inlichtingen vragen over het voormalige opvangcentrum van de Bavo-stichting in Baarn, dat het vorige weekeinde afbrandde. Hij maakte gebruik van een witte per sonenauto Wie de man van deze compositiefoto herkent, wordt ver zocht contact met de politie op te nemen. Amerikaanse kolonel in Libanon vrij BEIROET (Reuter) De Ame rikaanse kolonel Emest Mor gan die twee weken geleden werd ontvoerd, is zaterdag in Beiroet vrijgelaten en naar de ambtswoning van premier Rasjied Kara mi van Libanon gebracht De ontvoerders had den in ruil voor de vrijlating van de Amerikaan de verde ling van levensmiddelen, kle ren en bouwmaterialen onder, de inwoners van een armen wijk in Beiroet geëist Aan deze voorwaarde is voldaan. Inderdaad zijn er twee keer vrachtauto's met kleren, le vensmiddelen en bouwmate rialen naar een armenwijk in Beiroet gereden waar de goe deren onder de bewoners ver deeld moesten worden. De eerste keer lukte dat De twee de keer wilden de bewoners echter niets aannemen. Zij schreeuwden dat zij geen aal moezen wilden, maar wapens om tegen het imperialisme te strijden. De ontvoering heeft geleid tot felle onenigheid onder de Pa lestijnse verzetsorganisaties. WASHINGTON (Rtr) Ex-pre- sident Richard Nixon overweegt j van Californië te verhuizen naar een voorstad van New York, zo berichtte zondag het weekblad U.S. News and World Report. Medewerkers van Nixon hebben volgens het blad gezegd dat de ex-president zou willen deelne men aan zakelijke projecten van zijn rijke vriend Robert Abpla- nalp. Abplanalp en Nixons an dere intieme zakenvriend Bebe Rebozo, zouden Nixon' hebben aangeraden zijn onroerend goed in San Clemente af te stoten als middel om uit financiële moei lijkheden te geraken. Flatgebouwen ingestort in Joegoslavië BELGRADO (Rtr) In het zuidoosten van Joegoslavië zijn zaterdagavond drie flatgebou wen ingestort, nadat een rivier buiten haar oevers was getreden en de grond onder de gebouwen was gaan schuiven. Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge- De overstroming had plaats in dorpen bij Krusevac op 150 kilo meter ten zuidoosten van Bel grado. De regen spoelde de grond on der een spoorlijn weg, maar een waarschuwingssysteem voor kwam dat een reizigerstrein ver ongelukte. De Joegoslavische autoriteiten houden nauwlettend de gezwol len Donau in de gaten waar deze vanuit Hongarije Joegosla vië binnenkomt, 180 kilometer ten noordwesten van Belgrado. DAR-ES-SALAAM, (UPI) In de hoofdstad van Tanzania, Dar-es Salaam, verluidde gis teren, dat Afrikaanse leiders achter de schermen willen voorkomen dat president Idi Amin van Oeganda voorzitter van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid wordt. Amin moet met het voorzitterschap t worden belast op het einde' van deze maand, wanneer hij gastheer is van de topconfe rentie van de OAE in zijn hoofdstad Kampala. De OAE kiest traditiegetrouw tot voor zitter voor een jaar het staats hoofd van het ontvangende Het OAE-voorzitterschap wordt beschouwd als een functie met groot prestige, om dat de voorzitter van de orga nisatie voor de duur van een jaar woordvoerder van Zwart- Afrika wordt. Veel waarnemers zijn het er met elkaar over eens dat het voorzitterschap een belangrij ke. rol heeft gespeeld bij Amins besluit de Britse lector Dennis Hills vrij te laten, die door hem ter dood was veroor deeld omdat hij hem als „dorpsdespoot" had betiteld. President Moboetoe Sese Seko van Zaire, die voor Engeland bij Amin heeft bemiddeld, heeft volgens diplomatieke kringen tegen de Oegandese president gezegd dat zijn op treden bij een aantal andere Afrikaanse leiders niet in goe de aarde is gevallen. Reeds wordt een nieuwe gast heer in de plaats van de Oe gandese president genoemd: president Samora Machel van Mozambique. Botswana heeft al bekendge maakt dat het de OAE-top van Kampala zal boycotten uit protest tegen Amins politiek. Tanzania en andere Afrikaan se landen zouden overwegen hetzelfde te doen. Idi Amin heeft een aantal wij zigingen in zijn regering aan gebracht, waardoor de militai ren het in feite voor het zeg gen hebben gekregen. De rege ringen van Oeganda zijn, na dat het land onafhankelijk was geworden, overheerst door technocraten die in Enge land hadden gestudeerd. Het schijnt nu dat Amin alle ver trouwen verloren heeft in een burgerlijk bewind. TEGELEN (ANP) Meer dan 4000 bezoe kers zijn zondag in het openluchttheater de Doolhof in Tege- len getuige geweest van de premiere van de twaalfde reeks Passiespelen. Tot de eregasten behoorden onder meer vice-pre mier van Agt, staats secretaris Hazekamp van Economische Za ken, mr. Andriessen, voorzitter van KVP- tweede kamerfractie de commissaris van de koningin in Lim- Grote belangstelling voor Passiespelen burg, dr. Ch. van Rooy en burgemees ter F. Rutten van Te- gelen. Van kerkelijke zijde gaven de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, de bis schoppelijk vicaris dr. H. van der Meer en de abt van de ab dij van Tegelen, dom Amandus Prick, akte de presence. De opvallend grote belangstelling voor de premiere is vol gens het stichtingsbe stuur een hoopvol te ken. Verwacht wordt dat Tegelen bedui dend meer bezoekers zal trekken dan twee jaar geleden met in totaal toen rond 20.000 toeschouwers. Als zonnewarmte en waterenergie tegen het jaar 2000 niet op grote schaal geëxploiteerd kunnen worden, zit er niets anders op dan maar weer turf te gaan graven, aangezien we bij gebrek aan bossen ook al niet best in ons hout zitten. MEER REËEL IS OP KORTE TERMIJN het vaste voornemen maken om ook in Nederland veel meer geld en denkkracht te wijden aan het ontwikkelen van nieuwe energiebronnen. En om meer realistisch na te gaan, wat de mogelijkheden en risiko's van kernenergie voor vreedzame doeleinden zijn. Want elders in de wereld blijft de weten sschap ook niet stil zitten en de politici zijn met het bedrijfsleven door de olie-crisis al voldoende wakker geschud om te weten, dat energie niet alleen met een consumptie- en produktiemaatschappij te maken heeft, maar wel degelijk met aller welzijn. Weeroverzicht Bet weekeinde is toch een tegen valler geworden. Een warm te- front passeerde ons land met voornamelijk in de noordwes telijke helft van Nederland de gehele dag veel bewolking, in het noorden ook langdurig re gen tot na het middaguur. Den Helder en Leeuwarden noteer den vier millimeter neerslag. De warme lucht bleef echter dicht bij ons land en stroomt vandaag in onze richting waar door de temperatuur een snelle stijging zal vertonen. Ook in het westen in de middag boven 25 graden. De warme lucht, tot 28 graden in Duitsland en tot 34 graden in Zuidwest-Fran krijk, blijft in onze omgeving niet lang aanwezig. Dinsdag zal de onweerkans alweer toe nemen. In Spanje doet zich een hittegolf voor met in enkele stations in het zuiden, waaron der Cordoba, een temperatuur van 40 graden. BOBOTA. (EFE) - „Carlos", de terrorist Ilich Ramirez Sanchez, bevindt zich in Venezuela, zo heeft de Columbiaanse veilig heidsdienst „DAS" verklaard. De politie maakt jacht op hem. Het hoofd van de gerechtelijke politie van DAS, Tony Lopez, zei dat Ramirez enkele dagen geleden de grens tussen beide landen in de richting van Vene zuela heeft overschreden. Ilich Ramirez wordt door de Franse politie Bezocht wegens moord op twee agenten van de Franse contraspionage en een Libanese verklikker in het Pa- rijse Quartier Latin. In Columbia bevinden zich op het ogenblik minstens veertig agenten van de Franse en Britse veiligheidspolitie. Zij werken met DAS samen bij het probe ren op het spoor te komen van „Carlos". Deze heeft ook in Lon den sporen achtergelaten. Lopez zei dat hij had vernomen dat Ramirez zich tot zijn vader, een advocaat die woont in San Cris tobal in de Venezolaanse pro vincie Tachira, heeft gewend om advies in te winnen. Het dagblad El Tiempo in Bogo ta schreef zondag dat de Colum biaanse geheime dienst had ont dekt dat „Carlos" paspoorten van 27 verschillende landen had. Een niet nader genoemde agent van Interpol in Columbia heeft Ramirez volgens El Tiem po omschreven als „een genie en een uitzonderlijk man". Ra mirez werd geboren in 1943. Al 300 doden in Angola LOEANDA (Rtr) Het doden tal in Angola als gevolg van de felle strijd tussen de bevrij dingsbewegingen FNLA en MPLA is gestegen tot boven de 300, en er zijn zeker meer dan 1000 gewonden, zo is vernomen van een zegsman van het cen trale ziekenhuis in Loeanda. Zondag braken opnieuw hevige gevechten uit, waardoor er nu smds het opnieuw oplaaien van de strijd afgelopen woensdag meer dan 300 doden zouden zijn. Bij de gevechten wordt ge bruik gemaakt van mortieren, automatische wapens en 180 mm kanonnen. Jeanne Moreau: Legion d'honneur —PARIJS, De Amerikaanse ballerina Rosella Hightower en de Franse actrice Jeanne Mo reau is het Legion d'honneur toegekend, aldus blijkt Uit de lijst van personen die zijn on derscheiden ter gelegenheid van de Franse nationale feest dag 14 juli. De lijst is giste ren gepubliceerd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NIJMEGEN Het klooster en de kerk van de paters franciskanen in Alverna tussen Nijmegen en Wijchen, zullen worden ge sloopt. Op het terrein komen een verzor-' gingsflat en honderd tweekamerflatjes voor bejaarde religieuzen. In totaal zal er voor 200 personen een woning komen. Aanpassing van het huidige klooster, date rend uit 1887, leek financieel onhaalbaar. Er zal dit jaar jaar nog worden begonnen met de nieuwbouw. Als in 1977 de verzorgings flat gereed is, zullen de oude gebouwen gesloopt worden en verhuizen de meeste van de 40 bejaarde franciscanen die nu in Alver na wonen naar de verzorgingsflat Daarna worden de tweekamerflats gebouwd. Op het terrein komt ook een grote kapel, die tevens als parochiekerk gaat dienst doen. De kosten van het hele projekt bedragen ongeveer 12 miljoen gulden. Het nieuwe complex wordt gebouwd en beheerd door een onafhankelijke stichting franciscaanse bejaardenzorg. Deze stichting heeft al op vijf plaatsen verzorgingstehuizen voor be jaarde religieuzen en is bezig met projekten in Den Haag en Soestdijk. IlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlillllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllll 'V!,. Mm Audrey Hepburn komt weer op het witte doek. Nadat ze acht jaar geen film meer gemaakt heeft, gaat ze nu een rol spelen in ..Robin en Marian". Gisteren ging ze kennis maken met haar tegenspelers, waaronder Sean Connery. hier in het kostuum van Robin Hood. MAANDAG 14 JULI 1975 LEIDSE COURANT Man gedood bij vechtpartij Leeuwarden (ANP) Een 21-ja- rige verpleegkundige uit Lang weer is zaterdag in een zieken huis in Zwolle overleden aan de gevolgen van een vechtpartij vrijdagavond in zijn woon- De man wilde een vechtpartij sussen in een bar op een recrea tieterrein te Woudvennen. Een 19-jarige inwoner uit Woudsend nam deze bemiddeling niet en gaf het slachtoffer een schop met zijn schoen tegen zijn linker De verpleegkundige bleef echter bewusteloos op de grond liggen. Na aanvankelijk naar een zie kenhuis in Heerenveen te zijn gebracht, werd hij later overge bracht naar Zwolle. De politie heeft in de loop van zaterdag de dader gearresteerd. Terug naar de turf OOK IN 1976 GAAT HET AARDGAS duurder worden; de heren die voor de exploitatie van de opvolger van Limburg's „zwarte goud" zorgen, hebben dit onheuglijk nieuws vorige week meege deeld. Zoiets is leuk voor de kanselier van onze schatkist die uiteindelijk het meest van deze prijsverhoging zal profiteren, het bedrijfsleven en moeder-de-vrouw zullen er anders over denken; nieuwe druk onder lonen en prijzen ligt al dicht in het verschiet Maar de heren van het aardgas hebben nog ander slecht nieuws verteld: we zullen veel zuiniger met deze energiebron moeten omspringen, omdat de voorraad onder de grond niet zo geweldig is als optimisten eens verondersteld hebben, terwijl het gebruik alle verwachtingen overtreft Na het aflopen van de geldende contracten zal de leverantie aan buitenlandse afnemers moeten worden gestaakt (strop voor onze schatkist!) terwijl het binnenland van elders aardgas moet gaan betrekken en zich intensief zal moeten toeleggen op het zoeken naar andere energiebronnen. IN ÉÉN ADEM HEBBEN WE te horen gekregen dat kolén en olie tegen het jaar 2000 niet als vervangers in aanmerking komen, bmdat die vooropgezet dat ze nog leverbaar zijn - het milieu schaden. Nu weet elke Nederlander dat een deel van onze burgerij zich ook met hand en tand verzet tegen de verdere ontwikkeling van kernenergie, zelfs voor industriële en huishoudelijke doeleinden. Ze doen dit uit vrees dat de kernenergie toch weer in dienst van oorlog en onderdrukking gesteld zal worden, of ze vinden dat zulke energiecentrales slecht zijn voor het milieu en schadelijk voor de gezondheid. Nobele intenties; dat wel. Maar wat schiet er dan straks over, als het aardgas opraakt of peperduur wordt, kolen en olie als grote vervuilers de deur gewezen wordt en kernenergie ook niet aanvaard wordt? GOUDA (ANP) In Gouda heeft het aktiecomité „Behoudt Sint Jozef" een protestaktie georganiseerd tegen de plannen om het St. Jozef-ziekenhuis te sluiten en het op te nemen in een nieuw te bouwen vleugel van het Bleuland-ziekenhuis. Ter ondersteuning van de eisen de ondernemingsraad en het personeel, dat het zieken huis behouden moet blijven i zijn huidige vorm en de werkge legenheid van het personeel v lig gesteld dient te worden, is het aktiecomité met een handte- keningenaktie gestart onder de bevolking van Gouda en omlig gende plaatsen. Sissies zongen voor Schmidt De Sissies, het Nederlandse duo dat de twintiger en dertiger jaren in hun liedjes laat herleven, heb ben vrijdagnacht het jaarlijkse zomerfeest van de Westduitse bondskanselier Helmuth Schmidt opgeluisterd, waar ook de Ameri kaanse minister Henry Kissinger was. Op de foto de Duitse minis ter van Landbouw. Josef Ertl, die even zijn agrarische en politieke zorgen vergat bij de Sissies. i

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5