NOORDWIJKSE BOULEVARD IS EEN TRIEST VISITEKAARTJE Bejaarden waren niet bang in goud voor een (levenlang hard werken foutje van schilder Kan de Noordwijkse politie niet tegen bloot? KWALLEN MAANDAG 14 JULI 1975 II Als toerist zou ik me dit jaar niet erg op mijn gemak voelen in Noord- wijk. En vooral niet op de Kon. Wilhelminabou- levard waar ik dit week- einde schrok van al die lege hotels. Noordwijk is toch niet van plan een tweede Scheveningen te worden, waar al zoveel hotels hun laatste adem j= hebben uitgeblazen en dat dat gezellige van vroeger heeft verloren. Of liever gezegd weer aan het terughalen is want in Scheveningen =j probeert men die won- den weer te helen, die men opliep bij het slo- pen van zoveel bekende H| hotels. Maar in Noordwijk wordt er nog niets gesloopt Daar staan op de Kon. Wilhelminaboule- vard nog steeds veel lege ho tels. En die zien er erg ver waarloosd uit. Ik noem ze even. Golfzang, Parasol, Sein post, Hollander, Jacoba Cor nelia. Van sommige hotels zijn al veel dakpannen verdwenen. De ruiten zijn smerig. De verf bladdert van het houtwerk. Is dit nu Noordwijk '75? Waar is dat trotse Noordwijk van de jaren zestig gebleven? Toen het op de Kon. Wilhelminabou- levard zoeken was naar een plaatsje op een van de gezelli ge terrasjes. Waar op de zater dag en zondagavonden hon derden mensen paradeerden. En niet alleen toeristen. Ook mensen uit de omgeving kwa men er graag. Maar nu zit er een rotte plek op de boulevard. Een holle kies die jnel getrokken moet Ik sprak daar dit weekeinde over met VW-directeur Rovers. Die vond het al een even trieste situatie. „Het is jammer", zo zei hij, „dat de toeristen tegen zo'n vervallen toestand moeten aankijken. Dat doet de badplaats geen goed. Laten we maar hopen dat over een paar jaar Noord wijk deze sombere plek kwijt Ja, over een paar jaar moet op dit trieste stukje boulevard een nieuw en levendig stukje Noordwijk verschijnen. De bouwmaatschappij DURA wil daar een aantal aantrekkelijke appartementen gaan neerzet ten. De gemeenteraad heeft al bijna haar definitieve goed keuring aan het plan gegeven. In de raadsvergadering van augustus moet het plan er doorkomen. Dan kan er ook gesloopt gaan worden. En snel. Want zo kan het niet langer. Maar we krijgen dit jaar nog een paar vakantiemaanden. Naar Noordwijk komen nog duizenden toeristen. En die zit ten er mee. Waarom plaatst men voor deze hotels geen gro te schutting van een paar me ter hoog? Laat wat schilders er hun fantasie op loslaten. Of laat er vakantiegangers lekker op kliederen. Misschien wordt dan de Kon. Wilhelminaboule- vard weer aantrekkelijk. Dan is het weer prettig om er heen te gaan. Ik hoorde van de heer Wijn tjes, directeur van hotel Hoek dat hij mijn suggestie wel eens heeft voorgelegd aan de bouw maatschappij DURA. Maar die blijken daar niets voor te voelen. De heer Wijntjes, van wie toch mag worden veron dersteld dat hij het klappen van de toeristenzweep kent, zei me dat dit vervallen stukje Noordwijk, op den duur toch nog gevolgen kan hebben voor de badplaats. „Dit kan zich wreken", zei hij. „Zoiets kan je je niet permitteren". Ik wens in ieder geval VW-di recteur Rovers erg veel geluk met de promotie van de bad plaats. Hoewel ik weet dat hij altijd optimistisch gestemd is, en dat als VW-directeur uite raard ook moet zijn, vraag ik me toch af hoe hij dit Noord wijk in het buitenland moet verkopen. Vakantiekiekjes spreken boekdelen. Er bevin den zich heel wat camera's ir Noordwijk. Men mag dan wel zeggen over een paar jaar de Kon Wilhelminaboulevard weer he lemaal de oude is maar daa koop je nu niets voor. Je wil toch waar voor je dure vak ar tiegeld? Dus toch maar ee: gezellige schutting? Ik kor het eerste zonnetje wel schl deren. Veilingmeester Van Dijk, trots op zijn lintje. I Ik had U eigenlijk zaterdag al even op de hoogte i willen brengen van het feest dat in Lisse is gegeven rond het afscheid van de bekende veilingmeester van de HBG J. A. C. van Dijk. Maar door een I technische fout kwam het er niet van. Vandaar dat ik vandaag een plekje inruim. i De 64-jarige Lissenaar, die woont in de buurtschap De Engel, j heeft een punt gezet achter een bijzonder werkzaam leven. Een van die harde werkers, die zonder veel ophef zich voor zijn I bedrijf inzette en die ondanks zijn hoge leeftijd nogontzettend i veel uren draaide. In het hoogseizoen, van half juli tot nieuwjaar draaide hij van 's morgens zeven tot 's avonds tien en in de I overige maanden van 's morgens negen tot 's avonds half zes. i Die enorme inzet heeft de directie van de bloembollenveiling H.B.G. beloond met een koninklijke gouden onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau, die werd uitgereikt door burge meester Berends van Lisse. J. A. C. van Dijk kreeg ook nog een geldsom, die bijeen was gebracht door directie en personeel en waar- voor hij een elektrisch orgel kan aanschaffen. Afgelopen vrijdag draaide veilingmeester Van Dijk zijn laatste werkdag. Net voor het hoogseizoen weer van start ging vond hij het welletjes. En dat mag ook wel na zo'n vijftig jaar hard werken. U moet wel over erg goede ogen hebben beschikt j om op de foto die afgelopen zaterdag stond bij mijn j verhaal over een muurschildering in de r.k. kerk j van Nieuwveen, te zien wat er nu precies mis was j aan deze schildering. Daarom heb ik nog even een j detailfoto laten maken waarop alles beter te zien j is. U ziet het. Van de ene voet ziet u de onderkant en bij de andere voet kijkt u boven op een schoen. Met Herman op stap Onze verslaggever Herman van Am sterdam is op stap. Niet om vakantie te houden, maar om u op de hoogte te houden van de meest in het oog springende gebeur tenissen op het stand, in de duinen en op de plas. Ik heb ze weer gezier dit weekeinde, de eer ste kwallen. En ik moe zeggen dat ik de komsi van deze glibberige drellen een stuk min der heb toegejuich1 dan toen de eerste Hol landse nieuwe onze kust bereikten. Ik weet niet hoe he' met u staat, maar mi, slaat altijd de schril* om het hart als ik ploeterend in de bran ding, zo'n glazig ge vaarte aan mij vooroi; En nog minder gezellig is hel Us je, verkwikkend rennend door het „ondiepe", plotse- ling vol de voet" zet op een kwal met een diameter van een pannekoek, zoals je die eet in het Karrewiel in Lei den. Wat moet je eigenlijk doen tegen een kwallebeet? Ik heb wel eens gehoord dat als je door een hond wordt gebeten, een beet terug een goede remedie is. Zo'n hond hapt dan nooit meer toe. Maar een kwal te- rugbijten? Zo'n weerloos beest! Wie kan mij een huis-tuin-en- keuken-middel geven tegen een kwallebeet Bel even naar de redactie (071-22244) en geef uw oplossing door. Deze week komen die tips dan in mijn rubriek zodat ook onze andere lezers die kunnen gebruiken als ze per ongeluk met een kwal kennis maken. Even door de branding heen en dan 1,5 kilo meter zwem men. Zaterdagmiddag heb ik met verbazing staan kijken hoe een aantal 65-plussers in Katwijk inschreven voor een zeezwemprestatietocht van anderhalve kilometer. De wind 12 meter per seconde, het water een temperatuur van rond de 14 graden en een flinke deining die het zwemmen achter de tweede zand bank niet vergemakkelijkten. Tot nu toe vond ik het al stoer als bejaarden dagelijks een stuk fietsten of een stuk wandelden. Maar anderhalve kilometer zwemmen in een woeli ge zee dat had ik nog weinig bejaarden zien doen. Tot zaterdag dan. "Het is gezond", zeiden enkele leden van de Katwijkse Reddings brigade mij, die dit zwemspektakel organiseerden. "Bovendien kan er weinig mis gaan want er zijn zes volgboten die de mensen in de gaten houden. Als er iets mis gaat zijn we er snel bij. "In Katwijk ging het zaterdag gelukkig niet mis. De eenenzestig deelnemers brachten het er goed van af. Ik was ook nog in Noordwijk waar ik even een kijkje nam bij het strandjutteraktie en het schatgraven. Bij het jutteren waren een paar honderd deelnemers maar die hebben een makkie gehad aan hun opdracht alle rommel van het strand te vissen en dat te verzamelen in grote papieren zakken. De door Seven Up georganiseerde opruimaktie leek meer een reklame-optocht met als figuranten talloze piepjonge badgasten. Veel rommel viel er niet te ruimen. Het is mij opgevallen dat het strand dit jaar een stuk schoner is dan in voorgaande jaren. En zo hoort het ook. Zijn de politieagenten in Noordwijk verlegen? Dat vragen zich momen teel een aantal bloterik- ken af die zich ophou den op het naaktstrand van Zandvoort. En dan speciaal de bloterikken die poedelnaakt rond stappen op het stuk strand vlakbij de grens scheiding Noordwijk/- Zandvoort, bij strand- paal 71,5. Een van die bloterikken vertel de mij dit weekeinde: „We hebben nu al een paar weken de gedragingen van de Noord wijkse strandpolitie in de ga ten gehouden en dat heeft bij ons toch wel wat vraagtekens opgeroepen. Want als ze hier controleren of er geen nudis- ten lopen op Noordwijks grondgebied, (daar is naaktlo- pen nog steeds verboden) dur ven ze nauwelijks dichtbij te komen. In hun jeep blijven ze op ruime afstand van ons staan. Kijken even en gaan er dan als een haas vandoor. Ze zijn toch niet bang voor wat bloot? Die agenten zijn toch wel wat gewend?" Nou ik kan u mededelen dat de Noordwijkse agenten hele maal geen last hebben van verlegenheid. Die gaan bij het zien van al dat bloot echt niet op de loop. De oplossing is eigenlijk heel eenvoudig. Een van de mensen van de strand politie vertelde mij: „Met opzet rijden we niet verder dan tot een paar honderd meter voor het naaktstrand van Zand voort. Van daaruit kunnen we gemakkelijk overzien of er zich ook naaktlopers bevinden op het Noordwijkse strand. Waarom zouden we dan ver-* der rijden tot midden tussen de naaktlopers. Dan zouden die misschien gaan denken dat we dat expres doen. Dat we het fijn vinden om naar die naaktlopers te kijken. Daarom houden we ons maar op een Er werd mij ook verteld dat er dit jaar nog geen bekeurin gen zijn uitgedeeld voor naakt lopers die zich op Noordwijks gebied begeven. Bovendien kan ik me voorstellen dat het geven van een bekeuring nog wel eens wat moeilijkheden kan opleveren. Want wie naakt loopt heeft meestal geen porte feuille bij zich met een identi teitsbewijs. Ik vroeg de Noordwijkse poli tie ook of het waar is dat zich in de duinen boven het strand talloze mensen verdringen die een blik willen werpen op de naaktlopers en daarbij veel schade aanrichten aan de be planting. Ik had ergens gele zen dat vooral het Hoogheem raadschap van Rijnland zich nogal bezorgd maakte over de ze gang van zaken. Maar van al die paniek blijkt maar bar weinig waar te zijn. „Dat is allemaal uit de duim gezogen", zei men mij. Overigens is het dit weekeinde nauwelijks goed weer geweest om alles maar uit te trekken. En om poedelnaakt in de re gen te gaan lopen, dat is ook niet alles. Ga dan maar ge woon thuis onder de douche staan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4