Het geheime wapen van Henk v. d. Kraats „VEJLE KAN MEER DAK FC DEN HAAG DENKT" Favorieten van de Derby waren nergens Trainer Boskov: Toen dacht ik: ik geef hem een kap Supertrioren een groot sucoes l Eens per jaar kleedt „Duindigt" zich aan. Dan verschijnen vele heren in jacquet en tooien vele dames zich met hoeden, die doen denken dat men op de beroemde Engelse Derby is. Dan is het Derbydag, de dag van de geklede kostuums en de hoge hoeden voor de heren en de verfijnde toiletten en spe ciaal aangeschafte hoeden voor de dames. Dat alleen al wekt een sfeer van uitzonderlijkheid. En dan is het zo ver. Gistermid dag om half vier, zoals het ge programmeerd stond maar het liep wat uit omdat de paarden niet tijdig in hun startboxen wa ren, zinderde de spanning over Duindigt Er waren pertinente favorieten getipt: Jan onder nummer 2 van stal Ge ran waar achter de superslagerijen van Ger de Kroes schuil gaan, Prin ce Wolter onder nummer 6, van de befaamde trainer Riem. Maar jockey McGarrity noch zijn collega Raymond, speciaal uit Engeland overgekomen, mochten zich tooien met de le vensgrote krans. Dat was voor behouden aan Henk van der Kraats, de absolute recordhou der van de Derby die met zes zegepralen startte en er met ze ven uitkwam. In het paviljoen van de Neder landse Draf- en Rensport, een heiligdom op Duindigt stond hij met qijn geringe gestalte zoals het overigens een goed jockey betaamt want het ge wicht is van het allergrootste belang zonder krans de hul debetuigingen aan te horen Daar spraken de heer Van Bins- bergen, de voorzitter van de NDR, die als inleider fungeerde van de praeses van de Neder landse Fokkersvereniging, de heer Kamerlingh Onnes; van de heer Van der Touw, de voorzit ter van de Eigenarenvereniging; van de heer Savelkouls, die de „leider" is van de Koninklijke Nederlandse Harddraverij- en Renverenigmg. Zij konden voor de tweede maal in successie vorig jaar won Henk van der Kraats de Derby met „Field- master" dezelfde jockey hul digen, bescheiden Henk van der Kraats die met enige gêne de traditionele bos wortelen voor zijn paard in ontvangst nam van mevrouw Englebert, de „dame van ontvangst" van Duindigt, die zelf twee weken op haar zenuwen had geleefd omdat zij favorieten in de Derby had. Henk van der Kraats: „Ongeloo flijk dat mijn paard, Rhodos, er bij de prognoses helemaal niet bij was. „Van der Kraats zou oorspronkelijk Prince Wolter rijden maar daarmee was hij verslagen door Rhodos in de Produktenren Hij koos voor Rhodos. „Dat is een lange-af- standpaard", zei Henk van der Kraats. „Prince Wolter is er een voor achttienhonderd meter en de Derby is vierentwintighon derd lang". Henk van der Kraats mengde zich niet meteen in het gewoel van het prachtige veld, dat tot de finish bijeen bleef. Een machtig gezicht, die twee-eenheid van man en paard. Aanvankelijk voerde „Charlie Brown" het veld aan, gevolgd door „Yemir" en „Moon River". Het was slechts „Spielerei" want toen het erop aankwam, stoof Van der Kraats naar vo ren met Rhodos. „Jan" met Mc Garrity, een van de grote favo rieten, trachtte binnendoor te komen op het laatste rechte eind maar had de macht niet om Rhodos te bedreigen. Prince Wolter, ook een getipte, moest als derde worden teruggezet 'naar de vijfde plaats wegens hinderen. Tien procent en vijf tientjes rijgeld Wassenaar Derbywin naar Henk van der Kraats maakte geen geheim van' zijn verdiensten van die voor hem zo gedenkwaardi ge dag. Tien procent van het prijzengeld ad ƒ27085 voor de eerste plaats was voor hem. Voorts kreeg hij nog aan rijgeld vijftig gul den. Lachend: „En hier en daar nog iets maar dat is niet belangrijk". WASSENAAR De dag vóór de Derby zat Henk van der Kraats vijf uur achtereen in het gloeiende bad, af en toe onderbroken door het verorberen van een kippepootje dat echtgenote Truus op de grill had gelegd. De dag van de Derby zat Henk van der Kraats nog eens een paar uur in het gloeiendhete bad. Jockeys zijn zuinig op hun gewicht. De vijfen veertigjarige Henk van der Kraats ,Jk ben de oudste jockey van Nederland" en er zijn er niet zo veel van puur vaderlandsen bloede had zijn intensieve voorbereidingen niet voor niets gedaan. Wat voor een atleet een record is, wat voor de leek het winnen van de lotto is, dat is voor de jockey het winnen van de Derby, jawel, met een hoofdletter. En Henk van der Kraats kwam gisteren, in het vijfde nummer van het programma van Duindigt, de Derby, als eerste aan. Voor de zevende maal had hij de belangrijkste koers voor jockeys op zijn naam ge schreven. Dank zij een geheim wapen en lang na afloop kon pezige, kleine Henk van der Kraats er nog niet overuit dat zijn paard, Rhodos, niet tot de favorieten was gerekend. Op naar de finish. „Rhodos" gaat onbedreigd op de zege af met achter zich het gesloten veld. Duindigt had weer een van de allerhoogste hoogtepunten van het draf- en renseizoen beleefd en Henk van der Kraats was de glorieuze winnaar, voor de ze vende keer, op afstand gevolgd door Frans Vandeuren met drie Derbyoverwinningen. Het was overigens voor de eerste keer in een Nederlandse Derby dat va der en zoon in het veld aanwe zig waren, Frans en Chris Van deuren. „Rhodos is een wisselvallig paard", concludeerde Henk van der Kraats na afloop. „Vorige week was het nog niets. Ik dacht toen: alleen met een kap kan het wat worden. Ik bracht die kap aan en Rhodos won. Hij kijkt altijd wat er gebeurt en nu kon hij alleen maar vooruit zien. Vrijdagochtend liet ik hem een sprintje maken over vijfhon derd meter en dat deed ie ge weldig. Het is voor mij onbegrij pelijk dat niemand hem als- fa voriet zag want Rhodos is toch altijd goed voor een tweede of derde plaats. Niemand zag hem echter. Achteraf gezegd had ik er ook niet zo op gerekend. Don derdag liet ik hem nieuwe alu minium ijzers rondom geven. Vrijdag was hij zelfs kreupel. In het werk gaf hij zich met, hij wilde niets. Toen dacht ik: de kap is de enige redding. En nog, vandaag bij het opzadelen, ging hij kaarsrecht omhoog On danks die kap heb ik toch nog gedacht dat het niet zou lukken want normaal stopt ie op zo'n tweehonderd meter af. Nu ging ie door, niet te houden. Ik heb hem wel mijn stok steeds laten zien maar ik hoefde hem verder met de stok niet te stimuleren". Mevrouw Van der Kraats: „Rho dos is een duvel maar Henk heeft de kwaliteit eruit gehaald, mèt die kap. „Winnende jockey Henk van der Kraats: ,Jk had hem goed geprepareerd. Rhodos had geen greintje vlees te veel. En toch zag niemand hem in de prognoses hoewel hij vorig sei zoen driemaal tweede en een keer eerste was geworden en dit seizoen vier keer had gewonnen, een derde plaats had gelopen en een vierde. Onbegrijpelijk". Desondanks: Henk van der Kraats won zijn zevende Derby. Dat record zal moeilijk te verbe teren zijn. Van der Kraats: „Nee, dat maak ik waarschijn lijk niet meer mee". (van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De eerste Supertrio-ren op Duindigt is gisteren, op Derby-Day, een groot succes geworden, zeker wat de omzet betreft. Bij de totalisator, die net zo groot was als vorige week de supertrio-draverij, werd ruim 41 mille ingezet. Maar dat komt dan ook doordat de totalisator eindelijk op een niet-koersdag op Duindigt vier uur lang een loket openstelde om de wedformulieren in te leveren. Dat was afgelopen zaterdag van 10 tot 12 uur en van 4 tot 6 uur. Ruim acht mille aan weddenschap pen werd er toen afgesloten. Jammer dat de totalisator tot de twaalfde supertrio-koers heeft gewacht om deze voor de hand liggende beslissing te nemen. Sporttechnisch was de ren om de Alibaba-Tapijtcentraleprijs ook een groot succes. Tracy Jones met Dieter Weiss won de ren over 2150 meter met een eerste prijs van twaalf mille. Behalve zijn rijdersgeld van tien procent kreeg hij van de direkteur van Alibaba-Tapijtcentrale een niet zo gebruikelijke ereprijs voor deze overwinning. Een bedrag van zeshonderd gulden. Mede door zijn vierde plaats in de Derby met Kracinska was er bij Dieter Weiss gisteravond thuis feest. Tweede in de Supertrio-ren werd Derby-winnaar Henk van der Kraats met Midgetina, voor Ebeltoft. De uitslag 8-3-10 bracht als Supertrio 268,30. (van onze paardesportmedewer ker) WASSENAAR De dag was zo mooi begonnen in de Duindigt- sociëteit voor mevrouw Engle bert, de gastvrouwe van Duin digt en als eigenares van Stal Nolens Volens met de paarden Grandeur en Gipsy Girl favo riet in de 47-ste Derby der vol bloeds. In de tweede ren, de supertrio-ren, haalde haar paard Ebeltoft het eerste geld al binnen met een derde plaats, goed voor twee mille. De gasten in jacquet waren in de Duin- digt-sociëteit door mevrouw Englebert en haar even char mante kleinkinderen reeds voorzien van de gebruikelijke anjers die nu eenmaal bij een Derby horen. Naargelang de start van de Der by in zicht kwam, was de span- „Bij de prognoses zagen ze Rhodos niet", zei Henk van der Kraats van zijn zegevierende HERMAN VAN BERGEM nummer 7. ning af te lezen van het gezicht van de gastvrouwe van Duin digt. Achtendertig jaar zit ze in de rensport en eindelijk is de dag dan daar. Twee favorieten in de Derby: Grandeur, de mer rie die nog nooit verloren had en Gipsy Girl die uit zijn vier starts driemaal won en eenmaal derde werd, bij zijn eerste op treden. De start, en geen drie minuten later zijn Henk van der Kraats en Rhodos in de winnaarsring te vinden. Hij won gemakkelijk de derby. In de slotfase moest de Wassenaarse jockey alleen maar afrekenen met Jan van Stal Geran, gereden door de in ons land werkzaam zijnde Ierse jockey Clive McGarrity. Als der de kwamen over de eindstreep Prince Wolter, evenals Rhodos in training bij veteraan-trainer Bertus Riem, de schoonvader van Henk van der Kraats. Prin ce Wolter, gereden door de be roemde Engelse jockey Bruce Raymond die voor de Derby speciaal was overgekomen, werd terecht teruggezet naar de vijfde plaats wegens hinderen. Op de derde plaats kwam nu Marcus met de Belg Frans Van deuren, voor Kracinska met Dieter Weiss. En waar bleven de paarden van mevrouw Englebert Ze waren nergens. De gastvrouwe was er kapot van: „Om geklopt te zijn in een Derby is niet erg, maar om niet bij de eerste vijf of zes binnen te komen, kan ik moei lijk verwerken. Wekenlang hoor je iedereen over je paarden pra ten. Je bent met de stal favoriet en dan is het uur van de waar heid daar en komen je merries in het stuk helemaal niet voor". Ger de Kroes, de eigenaar van de tweede aankomende, Jan: „Ik ben zeker niet teleurgesteld. Jan heeft goed gelopen. Voor mij was het, en dat heb ik voor de ren al duidelijk gesteld, een open koers. Mevrouw Englebert is diep teleurgesteld. Ik kan best begrijpen hoe ze zich voelt. Maar Grandeur kan een goed paard zijn, een merrie klopt toch meestal nooit in de Derby een hengst". Mevrouw De Kroes: „Tweede worden in zi derby telt niet mee, we hadc moeten winnen, maar het is r gebeurd". Na de start in deze niet sn( Derby waren Moon River, mir en Charlie Brown het b weg. Gerd Bier had van trainer de opdracht gekreg om met Yemir het tempo deze ren te gaan bepalen. 1 gunste van de stalgenoot K cinska met Dieter Weiss. In laatste rechte lijn speelde strijd zich echter voornamel af tussen Rhodos en Jan. J zeer ruime afstand won Rho< tenslotte. De jockey van tweede aankomende was niet eerste jockey van stal Ger Rober Wetemans, maar Cl McGarrity. In de Duindigt-so< teit deed het gerucht de roi dat Rober Wetemans van trainer Joep Dekkers en e naar Ger de Kroes Jan i mocht rijden en dat deze was weggelegd voor de bega de Clive McGarrity. Rober Wetemans: „Ik mo Jan rijden in de Derby, want ons aan stal heb ik de keus. Clive heeft Jan al e naar een tweede plaats gere< in de Produktenren. Hij k het paard. Maar ook, want heb er mee gewonnen vijfde plaats in de Trialstal behaald. In onderling over tussen trainer en eigenaar i ik zelf het besluit om de me Notre Debut te rijden. Deze k ne merrie heeft het verle< jaar uitstekend gedaan, is tijd ziek geweest en kon bij hl eerste optreden geen vuist r ken. Maar het is ee paard. Ik zou het dan ook r haar proberen in de Derby, merrie heeft klasse geno maar is nog niet helemaal tei en toen ik bemerkte dat het i Notre Debut niet ging zette mijn handen neer. Ik heb a teraf geen spijt dat ik Jan r heb gereden. Ik weet dat ik voor onze stal goed heb geda Het is denken aan de toekon Met Jan kom ik weer in de bi en met Notre Debut win ik wel wat rennen". ARTHUR VAN RIJSW1 Vier ereprijzen en de begeerde overwinningsdeken voor Henk van der Kraats en zi wispelturige Rhodos. Links eigenaar J. van Hout, naast hem trainer Bertus Riem. Beidi in jacquet want het was Derbydag op Duindigt. (foto's Simon en René Smit). Voetbal laat Boskov ook op zijn vakantie niet los. Hij bekeek VojvodinaVejle en hield er een afgerond oordeel aan over. NOVI SAD De in Joegoslavië vakan tie houdende trainer Vuljadin Boskov weet sinds het afgelopen weekeinde be ter dan wie ook dat Vejle Boldklub als eerste tegenstander van FC Den Haag in het Europees bekeravontuur om de drommel niet onderschat mag worden. Puur toevallig moest Vojvodina uit No- vi Sad, waar Boskov de laatste weken domicilie hield, zaterdagavond voor de ïntertotocompetitie aantreden tegen de Denen, die zo graag amateurs heten te zijn. Dat die schijn kan bedriegen ontdekte de „mees terspion" van FC Den Haag in Joegoslavië tot zijn schrik. Het slechts met zes A-spelers aantredende Vojvodina won de wedstrijd zaterdagavond welis waar met een uitslag van 4—1 maar wie hieruit de conclusie trekt dat Vejle met zich heeft laten sollen maakt een grove blunder. Het is waar voor de rust zetten de technisch begaafdere Joegosla- ven een voet op het gaspedaal en kwamen met 3—0 aan de leiding maar wat het met te veel respect begonnen Vejle daarna liet zien, stal de show. De combinaties lukten veel beter dan eerst en de dieptepass zorgde voor veel verwarring. Vojvodina kreeg het knap moeilijk en het mag volgens Boskov een wonder heten dat de resteren de score op 11 bleef staan. ontzag De ere-gast bij zijn vroegere werkgever in Novi Sad, die gis teren per auto richting Den Haag stuurde en vandaag arri veert, keek vooral de tweede helft zijn ogen bijna uit. Ook voor hem was Vejle een volsla gen onbekende tegenstander, die de pretentie mist het buiten lands profvoetbal te beconcur reren. En wat denk je dan, wanneer Vojvodina zonder moeite tot 3—0 wegloopt? Het is een uitge maakte zaak natuurlijk. Bos kov: „Maar daar vergis je je in. Vejle kwam met teveel ontzag het veld op. Daardoor kon Voj vodina zo simpel weglopen. Was dat echter anders geweest dan had de score beslist kleiner uit gevallen. Buiten dat heeft Vejle daarna nog genoeg kansen ge kregen om wat aan het aanzien van de uitslag te doen. Maar dat heeft de ploeg verzuimd. Naar mijn idee was een score van 42 of 43 dan ook veel recht vaardiger geweest. Vejle kan meer dan Den Haag denkt". Bijzonder te spreken was Bos kov later over de twee spitsen van Vejle Boldklub: Andersen en Jacquet. „Snelle en handige voorhoedespelers, die FC Den Haag serieus zal moeten afstop pen. Zij kunnen beslist meer dan alleen maar een balletje voorzetten" Ook het midden veld is verdedigend en aanval lend van behoorlijke allure. Zonder de pas aangetrokken spelbepaler en routinier Ole Fritsen, bekend van zijn tijd bij FC Groningen, vormde het mid denrif van Vejle, bestaande uit Serritslev, Damsgaard, Eg en Ostergaard, toch een moeilijk bespeelbaar obstakel. „Vooral een knaap als Karl Aage Dams gaard maakt op mij indruk. Hij kan vanuit de tweede lijn erg hard en van zeker 25 tot 30 meter schieten". Boskov heeft van Vejle in verdedigend op zicht een minder hoge pet op. Doelman Niels Wodskou is be trouwbaar en ook aanvoerder Finn Hansen en Lars Rosen- gaard kwalificeert Boskov met „goed". Maar het slechtste deel van de achterhoede is zijns in ziens de bezetting van back plaatsen. „Jan Knudsen en Knud Herbert Sorensen zijn spelers, die te overrompelen Haag zeker tachtig procent ka heeft om de tweede ronde v het Europa-cuptoernooi te bei ken. Ondanks het feit, dat hi zeer zeker enkele slimmighe jes van Vejle niet zijn ontga! Wanneer de ploeg onverwacl in de aanval gaat, bedient 1 zich van een zeer bijzond! taktiek. De twee spitsen wis len elkaar snel en knap af slagen er niet zelden in h verdedigers op het verkeei been te zetten. Ook is Vej naar Boskov bleek, sterk in 1 schieten op de verste hoek het doel. „Zowel van links van rechts", benadrukt Haagse trainer op een bi] nonchalante toon. Sterke do man Ton Thie is de laatste s Ier, aan wie hij twijfelt bij Den Haag. HANS DE BRITI De eerste Hagenaar die Vejle aan het werk zag bleef tenslotte bij zijn standpunt dat FC Den

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16