ATLETES DANKZIJ PUNTJE OLGACOMMANDEUR VIERDE EUROPA-CUP SOFIA Carlos Lando zelf nog meest verbaasd over zijn zegereeks Irena Szewinska vier starts in honderd minuten Nederland iets verder dan gehoopt WATSON BRITS GOLFKAMPIOEN Jeugdige Argentijn winnaar op Mets Tenniszeges Rosewall, Orantes en Panafta LEIDSE COURAN" PAGINA 14 SOFIA De halve finalewedstrijd voor de Europa Cup atletiek dames in Sofia heeft Nederland zaterdag iets meer gebracht dan waarop werd gehoopt. Namelijk de vierde plaats. Wel werd deze positie op het nippertje behaald, met een punt voorsprong op Zweden (3231). Met deze vierde plaats wordt Nederland ook in 1977 rechtstreeks in een der halve finales geplaatst en behoeft ook dan niet in kwalificaties uit te komen. Tot overwinningen kwam de Nederlandse ploeg niet en ook waren er geen tweede plaatsen voor oranje-atletes weggelegd. De beste posities (derde) waren voor Mieke van Doorn en Ria Stalman. Mieke van Doorn was pas enkele uren voor het begin van de wedstrijd aangekomen en had op het hoogspringen ge noeg aan 1.79 meter voor brons achter Snezana Hrepevnik uit Joegoslavië met eveneens 1.79 m. Dit onderdeel viel overigens tegen want ook wereldrecord- houdster Rosemarie Ackermann (O-Dld.) kwam als winnares niet verder dan 1.82 meter om dan maar te zwijgen van de vijfde plaats van de Bulgaarse specia liste Jordanka Blagojeva. Discuswerpster Ria Stalman bleef met haar 53.02 meter ver achter bij de 66.98 meter van de Bulgaarse Maria Vegova en de 63.60 meter van de Oostduitse Gabriele Hinzmann. De enige Nederlandse, die aan de limiet van de Olympische Spelen in Montreal voldeed was Mieke Sterk, vierde op de 100 meter horden in 13.59 seconden (li- miettijd 13.64). Winnares op dit nummer werd wereldrecord houdster Anneli Ehrhardt (O- Dld.) in 12.80 meter. Riet Kruiswijk, de Nederlandse kampioene op de 800 meter werd weliswaar vijfde en voor laatste, maar liet met 2.05.7 een persoonlijk record afdrukken. Dit nummer gaf een zware strijd te zien tussen de winna res Ulrike Klapezynski (O-Dld.) en de Bulgaarse Liljana Tomo va, die beiden 2.003.3 nodig hadden. Het was Olga Commandeur, die op het laatste nummer 4x400 meter estafette, als tweede loop ster zo hard van stapel liep, dat de Zweedse dames achter moes ten blijven. En net dat ene pun tje bezorgde Nederland de vier de plaats. Officieus werd voor Olga Commandeur 52.7 secon den afgedrukt Een tijd, die dicht in de buurt komt van het nationale record van Trudy Wunderink (52.5). Oost-Duitsland was ongenaak baar. De Oostduitse atletes, hou ders van de Europa Cup, won nen maar liefst twaalf van de dertien nummers. Alleen het discuswerpen ging verloren. Op de 400 meter verbeterde Ellen Streidt met 50.53 seconden het nationale record. Trudy Wunde rink eindigde als vierde in 53.77, exact dezelfde tijd waarmee zij op Papendal nationaal kampioe ne werd. Ook Marianne Adam zorgde voor een Oostduits re cord op het kogelstoten met 21,42 meter. De Bulgaarse Ivan- ka Hristova werd met 21.09 me ter goede tweede. Renate Ste- cher won met grote voorsprong zowel de 100 meter (11.13 secon den) als de 200 meter (22.6). Joke van Gerven ging ten onder aan het lage aanvangstempo op de 1500 meter. Toen zij zelf het tempo ging opvoeren profiteer den de dames met een sterkere eindsprint daarvan. Joke van Gerven moest uiteindelijk tevre den zijn met de vierde plaats. De eindstand was: 1. Oost-Duitsland 77 punten; 2. Bulgarije 54; 3. Groot- Brittannié 53; 4. Nederland 32; 5. Zweden 31; 6. Joego-Slavië 26. Weer eens felicitaties voor Irena Szewins- De 1500 meter tijdens de Europa Cupwedstrijden in Turijn werd pas ka, dit keer afkomstig van de Westduitse op de streep beslist. George Gipu (4) van Roemenië finisht het best Inge Heiten die in Liidenscheid tweede voor de Hongaar Zemen (5) en de Westduitser Wessinghage. werd op de honderd meter. Beker-loting basketball Van onze sportredactie LEIDEN/AMSTERDAM Af gelopen week is er geloot voor de nationale basketballbeker. De ere-divisie clubs zullen pas in de achtste finales aan het toernooi gaan deelnemen. In de eerste ronde speelt Luba tegen Celeritas uit Groningen. In de eerste ronde van de B-be ker komt Leiderdorp uit tegen TOP. BC Lisse. BVO en Blits zijn alle vrijgeloot. Bij de junioren, waar Luba de eerste ronde vrijaf heeft, speelt BS Leiden tegen Pluto. Tal van wegblijvers op Melkhuisje HILVERSUM Ook dit jaar weer zijn de «rganisa- toren van de open interna tionale tenniskampioen schappen van Nederland te Hilversum weer geconfron teerd met het verschijnsel van een groot aantal weg blijvers. Toen gisteren de loting werd verricht voor de eer ste kwalificatieronde ble ken niet aanwezig Farrell (Gbr.), Haillet en Naegelen (Fra), Kelaides (Gri), Loyo Mayo (Mex), Rodriguez (Chi), Plötz (Wdl), de Ame rikanen McManus en Po wers en de Spanjaard Mu- noz. Als gevolg van een en ander kregen in de voor ronde, waarvoor aanvanke lijk alleen Hemmes en Hor dijk war meer Nederlanders kans, die zij zonder uitzon dering ongebruikt lieten. De organisatoren van „het Melkhuisje" zullen de ATP van het wegblijven van de diverse spelers op de hoog te stellen. De leden van de spelersvakbond wacht ver moedelijk een boete. Vandaag speelt Fred Hem mes in de voorronde tegen de Amerikaan Fort, Jan Hordijk treedt aan tegen de Braziliaan Kirmayr. De uitslagen van de eerste kwalificatieronde zijn: Ganzabal (Arg.VRiaskoff (Ned.) 6—4 6—2, Robinson (Gbr.)-Le- wis (Gbr.) 7—5 6-4, Holmes (V st.)-Wertheimer (Isr.) 6—2 6—2, Pecci (Par.)-Blom (Ned.) 6—1 61, Neely (Vst.)-Fisher (Vst.) 64 6—0, Kanderal (Zwi)- Visscher (Ned.) 63 64, Vaz- nj (Arg.)- Van Min (Ned.) 4—6 6—3, Mastelli (Arg.)- Bardsley (Can.) 4—6 57, Alva rez (Arg.)-Laudin (Ned.) 60 6—4, Robin Drysdale (Gbr.)- Rheinberger (Aus) 61 26 6-3. SOFIA/LÜDENSCHEID/BOEDAPEST - De Oostduitse damesploeg heeft zaterdag laten zien niet van zins te zijn de Europa Cup atletiek af te staan. Met grote overmacht wonnen de bekerhouders hun halve finale wedstrijd in Sofia met een totaal van 77 punten, ruimschoots hoger dan dat van de eerste landen in Boedapest (Rusland met 68 punten) en in Lüdenscheid (West-Duitsland en Polen met 63 punten). Olympisch sprintkampioene Renate Stecher deed het beter dan haar Poolse rivale Irena Szewinska in Lüdenscheid (100 meter 11,13 tegen 11,23 en 200 meter 22,6 tegen 22,96). Dit gold ook voor de hordenloopster Anneli Erhardt ten opzichte van de Poolse Grazyna Rabsztyn (12,80 tegen 12,82 seconden). wonnen de Russische dames niet meer dan zeven onderdelen. Drie eerste plaatsen waren er voor Roemenië en twee voor Oostenrijk. De beste prestaties kwa men hier op naam van de Roemeense Maria na Suman op de 800 meter (2.00,2) en Olym pisch kampioene Faina Melnik (Rusl.) op het discuswerpen met 67,62 meter. In Lüdenscheid won Irena Szewinska welis waar de 100 en 200 meter, maar op de 4 x 100 meter estafette kon zij de Poolse ploeg niet meer naar de overwinning slepen. De Poolse ster-atlete kon als laatste loopster van de achterstand van vier meter op de Westduitse Annegret Kroniger net drie en een halve meter goedmaken. Ook droeg Irena Szewinska nog bij tot de Poolse zeee op de 4 x 400 meter estafette, waardoor zij vier maal startte binnen honderd minuten. "Ik had net genoeg aan de pauzes", zei de 29-jarige donkere atlete. Naast de 12,80 se conden van de Poolse Grazyna Rabstyn op de 100 meter horden vielen de 2.00,4 van de Tsjechische Jozefina Cerchlova (800 meter) en de 4.09,0 van de Westduitse Ellen Well- mann (1500 meter) op. Voor de eindstrijd, op 16 en 17 augustus in Nice, kwalificeerden zich: Rusland, Roemenië, West-Duitsland, Polen, Oost-Duitsland, Bulgarije, Groot-B rit- tanië en Frankrijk. In Leipzig verklaarde Ad Paulén, voorzitter van de Europese atletie- kassociatie, dat men gevolg had gegeven aan de wens van de organisatoren om acht landen voor de finale toe te laten daar men in Nice acht banen beschikbaar heeft. Illllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllll Doodse stilte tijdens de open Engelse Golfkampioenschap- pen. De Amerikaan Tom Wat son mag bij de laatste hole niet missen wil hij kans ma ken op de eerste plaats (die hij overigens moest delen). Watson verbijt zich, slaat en kan even later uitgebreid jui chen. De beker, die bij de prijsuitreiking ook werd vast gehouden door de Australiër zal één eigenaar krijgen. De twee golfers spelen nog een keer om uit te maken van wie de beker wordt. imiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiit Carlos Lando stijlvol in actie tijdens zijn winstpartij tegen Fred Hemmes. GSTAAD/BAASTAD - Ken Rosewall en Manuel Orantes hebben afgelopen weekeinde een triomf geboekt in resp. Gstaad en Baastad bij de open Zwitserse en Zweedse kampioenschappen. Rosewall versloeg in de finale de Duitser Karl Meiier (die eerder Guillermo Vilas met 6—3, 64, 46, 64 had uitgeschakeld). Meiier won geen enkele set: 64, 64, 6—3. Orfintes versloeg in Baastad in een Spaanse finale zijn landgenoot José Higueras met 60, 63. Adriano Panatta zegevierde in Kitzbühl bij de open Oostenrijkse kampioenschappen. Hij versloeg Jan Kodes met 2—6, 62, 7—5, 6—4. In Kitzbühl en Gstaad werden ook damestoernooien afgewerkt. Sue Barker won van Pamela Teeguarden (US) (64, 64) in Kitzbühl en Glynis Coles (evenals Barker uit Engeland) versloeg Linky Boshoff (ZA): 9—7, 2—6, 8—6. SCHEVENINGEN Anderhalve week ge leden ontving de wedstrijdleiding van het tennistoernooi om de internationale kam pioenschappen van Scheveningen een tele foontje uit Parijs. Aan de lijn was Carlos Lando die beleefd verzocht of hij nog aan het toernooi mocht meedoen. Hoewel de inschrijving reeds was gesloten ruimde de organisatie voor Carlos Lando en zijn land genoten Paz en Hiceli nog een plaatsje in op het toernooischema. Tenslotte was Lando geen onbekende. Hij had vorig jaar in de eerste eredivisie van het toernooi op de Mets eveneens acte de présence gegeven. Meer ook niet, want de jeugdige Argentijn voor het eerst op buitenlandse toernee verloor toen betrek kelijk kansloos van veteraan Evert Schnei der. Begin vorige week reisden Carlos Lando en zijn vrienden af uit Parijs, nadat zij daar aan een weekendtoernooi hadden deelgeno men. Daarin bereikte Lando overigens de finale. Maar de op ochtend van vertrek voelde Carlos Lando zich verre van kiplek ker. Een lichte griep bleek zich van hem te hebben meester gemaakt. De autotrip naar Scheveningen heeft Lando dan ook liggend op de achterbank meegemaakt. Het was dan ook begrijpelijk dat Lando zijn verrichtin gen in ons land met weinig vertrouwen tegemoet zag. Maar na een wat moeizame openingspartij tegen de Amerikaan Kendall, die pas na drie sets tot winst werd gevoerd, sloop Carlos Lando vrijwel onopgemerkt verder in het wedstrijdschema. Pas toen de naam Lando ineens in de halve finales opdook begon men de zuinig gebouwde Ar gentijn in de gaten te krijgen. Nadat hij zaterdag bovendien nationaal kampioen Louk Sanders op een surprise tracteerde ging zijn wens én die van de organisatie in vervulling. Gehoopt was op een buitenlandse winnaar om daarmee aan te tonen dat het toernooi in bezetting was vooruitgegaan in vergelijking met vorig jaar. Carlos Lando ontluisterde de traditiegetrouw in de zomer maanden naar een goede vorm groeiende Zelf verbaasd „Ik ben zelf het meest verbaasd dat ik deze prestatie heb geleverd", verklaarde Carlos Lando na afloop van de verrassend verlopen finale. „Aan het begin van het toernooi voelde ik me nog helemaal niet lekker. Ik had last van m'n keel en die eerste partij heeft me erg veel moeite gekost. Maar naar mate het toernooi vorderde ging het steeds beter. Maar dat ik hier zou winnen, neen daar heb ik geen moment in geloofd." Carlos Lando komt op de Argentijnse ran glijst, aangevoerd door Guilermo Vilas, niet voor. „Ik heb vorig jaar zes maanden als nummer een op de juniorlijst gestaan", ver telt Lando. En sindsdien heb ik steeds bui ten Argentinië gespeeld. Ik had wat geld kunnen sparen uit toernooitjes en met m'n twee vrienden zijn we naar Europa geko men. Dat was vorig jaar erg goed bevallen, hoewel ik toen niet zo veel succes heb gehad. Dit hier is eigenlijk mijn eerste internationa le overwinning." Die eerste grote(re) triomf van Carlos Lando kwam niet tot stand dankzij imponerend tennis, maar veeleer door degelijkheid. De 18-jarige Argentijn heeft een zeer goede „touch", maar ontbeert nog de kracht die hij ongetwijfeld nog in zijn spel zal kunnen brengen. In het toernooi op de Mets was die power nog niet nodig. Achtereenvolgens maakten Marian Laudin, Klaas Visscher en Louk Sanders kennis met het talent van Lando, die zich onderscheidt door zijn perfecte gedragswijze. Geen enkele maal verloor hij zijn kalmte, zelf niet bij soms nauwelijks perspectief biedende spelmomenten. Zo kwam hij tegen Sanders zaterdagmiddag met 31 ~hter in de tweede set na de eerste met 6ben verloren. Een ijzeren zelfbeheersing uv.monstrerend bleef de jeug dige Argentijn zijn eigen spelletje spelen en de gevolgen voor Sanders waren desastreus: 64 en 64. Fred Hemmes trof in Lando in de winderige kuip van de Mets een vrijwel identiek spe lende tegenstander. Ook Lando kan overweg met topspin, maar in vergelijking met Hem mes kan de Argentijn meer pressie uitoefe- Hemmes, die voor zijn doen te veel fouten maakte, kreeg de rekening gepresenteerd. Nadat hij de eerste set middels twee dubbele fouten en een netsmash inleverde brak Lando in de tweede niet minder dan drie maal door de opslag van zijn opponent heen. De uitzichtrijke stand van 52, die daardoor ontstond gaf Lando niet meer uit handen: 64 op het eerste matchpoint. „De geldprijs komt me goed van pas", gaf Carlos Lando later eerlijk toe. „Dat rond trekken kost je toch een hoop. Ik moet tenslotte alles zelf betalen, want de Argen tijnse bond steunt ons niet. Ik blijf tot november in Europa om zo veel mogelijk te spelen. Dan wil ik wel eens zien hoe ver ik ben gekomen." De finale was voorafgegaan door een „solo optreden" van Elly Appel, die in recordtijd met 6—2, 6—1 afrekende met de Zuidafri- kaanse Marilyn Lloyd (eerder te sterk voor Tine Zwaan), waarmee zij 700 gulden rijker werd. Jan Hordijk en Nick Fleury zorgden tegen de Amerikanen Garcia (in het enkelspel teleurstellend uitgeschakeld door Hemmes) en Dick voor vuurwerk. Nadat de eerste set uiterst eenzijdig met 6—1 naar de Amerika nen was gegaan, grepen de Nederlanders met 6—4 de tweede set. In de derde kwamen zij met 52 achter, haalden op tot 5—5 en zegevierden tenslotte met 9—7. Uitslagen: damcscnkelspel halve finales: Appel Sugiarto (Indo) 61, 75; Lloyd (Zaf)Zwaan 6—3, 6—4; finale Appel—Lloyd 6—2, 6—1; heren halve finales: HemmesGarcia (VS) 64, 63; Lando (Arg)Sanders 36, 64, 6—4; finale Land- oHemmes 64, 64. gemengddubbel finale: Fleury/Zwaan—Rudell/Dick (Aus/VS) 6—4, 64, 6—3. CARNOUSTIE De Ame rikaan Tom Watson heeft gisteren beslag gelegd op het open golfkampioen- schap van Groot-Brittan- nië. Hij versloeg in een barrage over 18 holes de Australiër Jack Newton met een verschil van één slag: 71—72. Watson en Newton stonden zaterdag na de gebruikelij ke vier ronden (72 holes) gelijk met een slagentotaal van 279. In de barrage be gonnen de spelers aan de laatste hole met 67 slagen. Watson maakte t een vier, Newton belandde met zijn tweede slag in een bunker en kwam binnen in vijf. Voor Watson was er de eer ste prijs van 7500 pond sterling (ongeveer 41.000 gulden), Newton, die drie jaar geleden in Wassenaar het open kampioenschap van Nederland won, ver diende 33.000 gulden. Jan Dorrestein behoorde tot de elitegroep die de kwalificatieronde overleef de en de scheiding na twee en drie ronden. Van dege nen die het toernooi moch ten uitspelen behoorde Dorrestein evenwel tot de laatsten. De Nederlander "werd 61e met 300 slagen. Zijn ronden waren 75, 73, 73 en 79. De Schot David Huish, die na twee ronden verrassend de leiding had (69,67) zakte met ronden van 76 en 80 volkomen weg. 1. Watson (VS) 279, barrage 71, 2. Newton (Aus) 279, barrage 72, 3. Nicklaus (VS), Miller (VS) en Cole (Z-Afr) 280, 6. Marsh (Aus) 281, 7. Oosterhuis (GBr) en Coles (GBr) 282.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14