Van Staveren nog koploper ondanks diskwalificatie ROEIEND VAN TURIJN NAAR LONDEN NK Regenboogklasse Resultaten gaven roeiers hoop voor naaste toekomst ALFA ROME© SUPERIEUR TOT SE LAATSTE RACE STRIJD MERKENTITEL Roger de Cosïer sleepte wereldtitel m de waeht TWEE „REVANCHES" VOOR WIL HARTOG Slechts bij de gratie van het feit dat het land bekerhouder is heeft de Russische herenploeg zich geplaatst voor de eind strijd. De Russen eindigden dit weekeinde in de „halve" finale te Londen als derden, achter Polen en Groot-Brittannië. Deze twee landen plaatsten zich even eens voor Nice (17 en 18 augus tus), alsmede Oost-Duitsland, Finland en Frankrijk (in Leip zig) en West-Duitsland en Italië (in Turijn). Rusland trad in Londen aan zonder sprinter Borzov. Niette min leverden de 100 meter en de 4 x 100 meter overwinningen op. Ook de wereldrecordhouder hinkstapspringen Viktor Sane- jev ontbrak. Polen (zes overwin ningen) zegevierde in Londen dank zij hordenloper Leszek Wodzinski, die geblesseerd de 110 meter uithinkelde en aldus het winnende punt verdiende: 92 tegen 91 voor de verrassend sterke Britten, die maar liefst acht eerste plaatsen claimden. (Van onze correspondent) ROME Negen gespierde inwoners van Turijn, in de leeftijd tussen de dertig en veertig jaar, zijn roeiend op weg naar Londen. Een afstand van 1500 kilometer oer rivieren en meren, kanalen en tenslotte Het Kanaal. In de loop van deze week zijn de negen avonturiers vertrokken, 26 juli willen ze de Theems bij Londen op roeien. De tocht voert onder meer over de Rijn. In zes dagen willen de roeiers ondanks het chaotische scheepsverkeer van Basel naar Nijmegen varen. Van daaruit zoeken ze via de Maas hun weg naar Maastricht en vervolgens via een groot aantal kanalen en de Schelde naar de Franse havenplaats Calais. Tenslotte het meest riskante deel van de onderneming: de oversteek van het Kanaal. De negen watersportvrienden hebben stuk voor stuk een enorme ervaring op het water. Diverse leden van de negen- man-sterke ploeg zijn sinds jaren actieve roeiers of kanoërs in wedstrijdverband. Enkele van hen hebben nationale Ita liaanse titels veroverd. De tocht wordt gemaakt in een negentig kilo wegende boot, een "vier-met stuurman". Dat betekent dus telkens vijf man op het water. Die vier anderen volgen met een soort kampeer- bus, waarop tevens een reserveboot is gemonteerd. Om de vijf uur wordt van roeiploeg gewisseld. De nachten zullen in de kampeerwagen, in tenten, in botenhuizen of andere eenvoudige logiesgelegenheden worden doorgebracht. Slechts twee gedeel ten van de monstertocht worden over de weg gemaakt: dat was de aanloop van Turijn naar Casale, omdat de Po nu niet bevaarbaar is en eigenlijk vanzelfsprekend de overtocht over de Alpen van Bellinzona naar Basel. Hoewel de deelnemers over n sportieve uitdaging praten, en over een avontuurlijke vakantie" zien zij hun tocht op de eerste plaats als een stuk propaganda voor de roei- en kano-sport Frans Wijnands. Ingrid Dussel- dorp bereikte een derde plaats, hetgeen een alleszins aanvaardbare prestatie was. LUZERN In een stemming van gematigd optimisme hebben de Nederlandse roeiers gisteravond de idyllische Rotsee bij Luzern verlaten. Ze hebben de laatste grote krachtmeting voor de wereld kampioenschappen, die volgende maand in Nottingham worden gehouden, beter afgesloten dan men aan de hand van de resultaten van het voorseizoen verwachtte. Daarbij moet wel worden aange merkt dat de Rotseeregatta internationaal minder sterk was bezet dan in de laatste jaren het geval is geweest Zo waren de Oostduitsers, oppermachtig bij het internationale roeien, slechts in het nummer voor achten bij de heren vertegenwoordigd. Drie Nederlandse tweeën zonder stuurman bereikte de eindstrijd, bij de finale van de gestuurde tweëen was Oranje door twee ploegen vertegenwoordigd. Nereus plaatste zich voorts voor de eindstrijd van de vieren met stuurman. Dat de Nederlandse formaties in die finales geen strijd op het hoogste niveau zouden kunnen leveren stond bij voorbaat vast Een klassering in de laatste ronde van de grote Zwitserse Regatta mag dan weliswaar geen garantie zijn voor een finaleplaats bij de wereldkampioenschappen. Het verleden heeft overduidelijk aan getoond dat het wel een sterke aanduiding in die richting is. Alleszins verdienstelijk was de derde plaats van de Nereus twee met stuurman Van der Horst - Boeschoten met twee lengten achterstand op de sterke Russische boot. Ronald en Jeroen Ver voort werden vijfde. Bock en Munneke zesde. Een derde plaats was er ook voor de Laga twee met stuurman Klem - Hofkamp. Nereus ging bij de vieren zonder stuurman als vierde over de streep. De zege was voor de Hansa-ploeg, derde tijdens de wereldkampioenschappen. Ook de Britse boot en de vier uit West-Berlijn waren te snel voor de Amsterdammers. Oost-Duitsland, beheerste de race van de achten. De ploeg van de DDR maakte de ruim 10.000 toeschouwers langs de Rotsee duidelijk dat de ploeg als favoriet de reis naar Nottingham zal maken. De Russen, bij de heren triomfators bij de vier met stuurman, de twee zonder en de twee met stuurman, beheersten de wedstrij den van de dames volkomen. In alle zes races ging een vertegen woordiger van de Sovjet Unie zegevierend door de finish. De verrichtingen van de Nederlandse dames waren alleszins aan vaardbaar. Alle vijf ingeschreven Nederlandse boten plaatsten zich voor de eindstrijd. Een tweede plaats van Nereus/Triton in de quadruple, alsmede vier derde plaatsen (skifeuze Ingrid Munneke- Dusscldorp, Vissers/Klaasse in de dubbel twee, Nereus/Orca in de vier met stuurvrouw en Nereus/Spaarne/Argo/Phocas bij de achten) geven hoop voor de directe toekomst. ROELOFARENDSVEEN Jan van Staveren heeft het afgelopen weekeinde met Goldfin- ger zijn leidende positie in de strijd om het Ne derlandse kampioen schap in de Regenboog klasse behouden. In de morgenwedstrijd van zaterdag op de Braassemermeer ging Van Staveren evenals on-, dermeer Harry Amster dam te vroeg van start. Van Staveren keerde niet terug en werd derhalve gediskwalificeerd. Am sterdam, die wel de ste ven wendde, begon aan een enerverende achter volging. Hij passeerde al le 32 tegenstanders en werd als winnaar afge blazen. De middagwedstrijd was voor Van Staveren. Am sterdam werd tweede en titelverdediger Bouw van Wijk derde. Gisteren eiste Van Wijk de zege op voor Van Staveren, Hein de Goederen en Hein Don ker. Amsterdam werd vijfde. Met aftrek van het slechtste resultaat staat Van Staveren met drie punten op de eerste plaats. In de strijd om het Nederlandse kampioenschap in de Solo-klas se heeft Frank de Vos gisteren op het LJsselmeer bij Enkhuizen een zege behaald. Er werd bij weinig wind gestart. De boven- boei werd Jan Willem Wolters tot opgeven gedwongen, omdat zijn voorstag brak. Tjitte Brouwer uit Heer en veen heeft zaterdag de eerste wed strijd om het kampioenschap bij het skütjesilen gewonnen. Brou wer behaalde een ruime over winning op het Pikmeer en de Wijde bij Grouw. Tweede werd Sietse Hobma uit Lemmer. De eerste dag telde drie uitvallers in een veld van veertien boten. Uitslag: 1. Tjitte Brouwer (Heerenveen). 2. Sietse Hobma (Lemmer), 3. Keimpe van der Meulen (Woudsend). 4. Lode- wijk Meeter (Huizen), 5. Ulbe Zwaga (Grouw) Mark Neeleman en Casper Ron- teltap zullen Nederland verte genwoordigen tijdens de jeugd wereldkampioenschappen zei len, die volgende maand in Larcs (Schotland) worden ge houden. Bij de selectiewedstrij den bij Medemblik zegevierde Mark Neeleman. met als beman Het veld Regenbogen gaat van start in de strijd om het Nederlands kampioenschap. (Foto boven) ning Bokhoven, in de 420 klasse (tweemansboten). Hij was eerste in vier races werd in een wed strijd vijfde. Renteltap triom feerde .na felle strijd met Mar ten van Leeuwen in de Laser klasse (eenmansboten). De Amerikaan Bob Bainbridge heeft gisteren in Henderson Harbor (Vst) de derde race van de strijd om het wereldkam pioenschap zeilen in de 470- klasse gewonnen. Tweede werd de Japanner Hatae en derde de Italiaan Treves. De Nederlan der Frank Louwers finishte verdienstelijk als achtste en Van Werkhoven werd 23e. In de algemene rangschikking leidt de Fransman Delluseau met 5,7 punten (na aftrek van het slechtste resultaat), voor zijn landgenoot Guyader (14) en de Rus Potopov (21,7). Louwers is 18e en van Werkhoven 25e. De Zwitser Urs Kohier heeft in Henderson Harbor de derde ra ce voor het wereldkampioen schap zeilen in de Tempestklas- se gewonnen. Tweede werd de Westduitser Uwe Mares en der de de Deen Boggild. De Neder lander Ben Staartjes werd 34e. In het klassement na drie wed strijden is de Italiaan Giuseppe Milone eerste met 3 punten (na aftrek van het slechtste resul taat), voor de Zweed John Alb- rechtson (8) en de Zwitser Urs Kohier (11.7). Staartjes is 38e met 73 punten. De Deense zeiler Poul Kirketerp heeft zijn leiderspositie in de strijd om het wereldkampioen schap in de OK jollen verste vigd. In de zesde race werd hij tweede achter de Zweed Leif Torstensson, die in de algemene De winnaar van de zondagse'race, Bouw van Wijk, in actie, (foto rechts) Jan van Staveren in actie in de Regenboog bij het ronden van de eerste boei. (foto onder) der Hagen (WD1), 4. Philippe Pudenz (WD1), 5. Henrik Hylan- der (Zwe), 6. Martin Corin (Zwe). rangschikking geen rol van be tekenis speelt. Torstensson profiteerde ervan dat Kirketerp kapseisde als ge volg van de krachtige wind. Kir keterp slaagde er alsnog in zijn boot weer overeind te halen, maar kon Torstensson niet meer inhalen. Kirketerp kan, met nog een wedstrijd te zeilen, nog slechts van de titel worden afge houden door de Nieuwzeelander Peter Lester, die 13,3 punten achterstand heeft. De uitslag is: 1. Leif Torstensson (Zwe), 2. Poul Kirketerp (Den), 3. Alexan- Het algemeen klassement na zes races (met aftrek van het slecht ste resultaat): 1. Kirketerp 30,7 punten, 2. Peter Lester (NZe) 44,4 pnt., 3. Hylar.der (Zwe) 51,0 pnt., 4. Chris Rhodes (GBr) 56,7 pnt., 5. Dick Batt (GBr) 77,0 pnt., 6. Christer Berndtsson (Zwe) 91,7 pnt I WATKINS GLEN Henri Pescarolo (Fra.) en Derek Bell (Eng.) hebben zondag met een Alfa Romeo 33 TT 12 de zes uursrace van Watkins Glen, tellend voor het wereldkampioenschap merken, gewonnen. Ook op de tweede plaats finishte een equipe van Alfa Romeo: Mario Andretti (VS) en Arturo Merzario (It.) Zij hadden een achterstand van 1 minuut en 20 seconden. De winnaars legden in zes uur 150 ronden van 5,5 kilometer elk af. Volgens de reglementen moest de gemiddelde snelheid echter berekend worden over zeven uur, aangezien de wedstrijd een uur moest worden stilgelegd wegens hevige regenval. Alfa Romeo was voor deze negende en laatste race al zeker van de wereldtitel merken. De uitslag van de zes uur van Watkins Glen was: 1. Henri Pescarolo/Derek Bell (Fra./Gbr.) met Alfa Romeo 150 ronden van 5,5 km. (gemiddelde snelheid over zeven uur: 135.27 km/uur); 2. Mario Andretti/Aruto Merzario (VS/It.) Alfa Romeo op 1 minuut en 20 seconden; 3. Gerard Larousse/Jean-Pierre Jarier (Fra.) Alpine Renault op 3 ronden; 4. Reinhold Jost/Mario Casoni (Wdld./It.) met Porsche 908 op 3 ronden; 5. Hurley Haywood/Bob Hagestad (VS) met Porsche Carrera op 9 ronden; 6. Sam Posey/- Brian Redman (VS/Gbr) met BMW op 10 ronden. Eindstand voor het wereldkampioenschap merken: 1. Alfa Romeo 155 punten; 2. Porsche 122; 3. Renault 57 punten. NURBURGRING De Westduitsers Helmut Keileners en Harald Grohs hebben zondag op de Nürburgring met een BMW de 4-uursrace voor toerwagens gewonnen. Deze wedstrijd die meetelde voor het Europees kampioenschap en die werd bijgewoond door 50.000 toeschouwers, betekende een groot succes voor BMW. Want naast een eerste plac<o legde dit merk ook beslag op de tweede en derde positie. Ir de stand na vier races voor het Europees kampioenschap vergrootte het Duits-Belgische duo Siegfried Mulle- r/Alain Peltier, zij worden zondag tweede met een ronde achter stand, nun voorsprong. Zij voerden nu het klassement aan met 75 punten, voor de Europese kampioen Hans Heyer, die tot nu toe 40 punten vereaarde. MUGELLO De Italiaanse March BMW-coureur Maurizio Flam- mini heeft zondag op het circuit van Mugello de achtste race tellend voor het Europese kampioenschap Formule II-renwagens gewon nen. Hij eiste beide manches voor zich op. In het klassement voor het Europese kampioenschap behoudt de Fransman Jacques Lafit- te, die met een BMW rijdt, met 45 punten de leiding. Zijn landgenoot Jean Pierre Jabouille is met 20 punten tweede. BIELSTEIN - De Belgische mo torcrosser Roger de Coster is gisteren in Bielstein (Wdl) we reldkampioen in de 500 cc-klas- se geworden. De Belg won op zijn Suzuki de Grote Prijs van West-Duitsland en werd daar door onbereikbaar voor de Fin Heiki Mikkola en de Nederlan der Gerrit Wolsink. Ondanks dat er nog drie wedstrijden, waaronder een op 27 juli in Nederland, te rijden zijn. In Bielstein was De Coster op permachtig. Hij won de eerste manche ondanks een val in de tiende van de twintig ronden. Even daarvoor had de Zweed Aberg nog geprofiteerd van een botsing tussen Wolsink en Sch- mitz, maar hij kwam kort voor het einde zelf ten val. Ook de tweede manche was voor De Coster. Nu kreeg hij twee ron den voor het einde een klap band, maar desondanks wist hij toch op de achtervolgers Sch- mitz en Mikkola voor te blijven. De uitslag is: Eerste manche: 1. De Coster (Bel). 2 Aberg (Zwe). 3. Wolsink (Ned). Tweede manche: 1. De Coster, 2. SchmiUCWdl), 3. Mikkola (Fin). Eindstand: 1 De Coster. 2. Jonsson (Zwe). 3. Noyce (Gbr). Stand wereldkam pioenschap: 1. De Coster 189 punten. 2. Mikkola 155 pnt.. 3. Wolsink 136 pnt. HALLE - Na de derde ronde om het nationaal motorcrosskam pioenschap 250 cc heeft Gerard Rond uit Bennekom zijn voor sprong op zijn concurrent Stef van der Sluis gehandhaafd. Op het circuit de Kappenbulten in Halle moest Rond in de eerste manche genoegen nemen met een tweede plaats achter Van der Sluis die van start tot finish op kop reed. De beide titelgega- digden maakten in Halle volle dig de dienst uit. Alleen Ben Wilken, derde in het klassement, was op enige afstand in staat het tempo bij te houden. Stef van der Sluis die na zijn triomf evenveel manche-overwinningen o Wil Hartog (r.) kijkt achter om waar zijn achtervolgers Boet van Dui men (nr. 16) en George Wil liams (nr. 59) blijven. Lang zaam maar ze ker kropen zij dichterbij. Op de finish restte Hartog nog slechts een voorsprong van zeventiende se- Motorcrosser bewees weer klasse op zijn naam had gebracht als rond, wachtte in de tweede manche tot de laatste ronde met aanval op zijn rivaal. De Benne- kommer sloeg deze aanval ech ter na een uiterst spannend duel met succes af, waardoor de rol len precies omgekeerd waren als in de eerste manche. Titelhouder Peter Willems uit Venray, voor het eerst weer van de partij na zijn beenbreuk in Doetinchem, moest al na enkele ronden de strijd staken. De uilslagen zijn: eerste manche l.Stcf van der Sluis (dieren) op Bultaco: 2 Gerard Rond (Bennekom) op Yamaha: 3 Ben Wüken (Nieuw bcnooneoeeK; op Maico. Tweede manche: 1. Rond. 2 Van der Sluis. 3. Wilken. 4. Marcel Dijbergen (Arnhem) op Bultaco. 5. Poorte. 6. De Jong. 7. Klu ROGGENBURG - Ton van Heugten en bakkenist Dick Steenbergen hebben hun leiden de positie in het klassement van het Europese kampioen schap motorcross zijspanklasse niet kunnen behouden. Tijdens de Zwitserse wedstrijd tellend voor de competitie, die zater dag in Roggenburg werd gere den, slaagden zij in beide man ches er niet in zich onder de eerste tien te rangschikken. De Zwitserse combinatie Robert Grogg—Andreas Graber zege vierde in de eerste manche met een Nortonwasp. De gebroeders Bollhalder wonnen de tweede rit. Grogg en Graber leiden in de strijd om de Europese titel met 91 punten. De Britten Thompson en Beavies staan tweede met 89 punten. Ton van Heugten en Dick Steenbergen bezetten met 80 punten de derde _plaats. ZANDVOORT Wil Hartog heeft zondag op het circuit van Zandvoort twee over winningen behaald (350 cc en 500 cc) in internationale wegraces, die ten onrechte worden betiteld als de „revanches van Assen". Vrijwel alle grootheden, die in Assen om de punten voor het wereldkam pioenschap hadden gestreden, hadden de reis naar Zandvoort niet gemaakt. Bruno Kneubiihler was een van de weinigen, die er wel was. De Zwitser won dan ook de 250 cc klasse voor de Fransman Fernandez en de op zijn retour zijnde Brit Mortimer. Hartog had in de 500 cc weinig moeilijkheden, maar in de 350 cc klasse vocht hij een verbeten strijd uit met Boet van Duimen. Op de Het is hoogst twijfelachtig of deze „revan ches" in de komende jaren zullen worden herhaald. De organisatoren hadden gere kend op ongeveer 25.000 toeschpuwers. Er kwamen tienduizend toeschouwers minder dan verwacht Rotseeregatta:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13