KNZB-familiefeest" i het teken van alenten en tranen Hans Feis heeft zijn tijd gehad" Poloploeg voor Cali Wereldrecord op 800 bt). vrije slag. Nog geen arbitrage KNVB— UEFA? (links). Opnieuw een bewijs dat talent voldoende aanwezig is, mits goed opgeleid en verder bege leid bijvoorbeeld Agnes Jan sen en een Ineke Ran zijn dat de speerpunten van de aanstor mende jeugd, die gereed staat het verloren gegane terrein enigszins terug te met tijden die beter waren dan zijn voorgangers: 100 meter vrij in 1.08.84 (was 1.10,2), 100 meter rug in 1.21,49 (was 1.23,10), 100 meter school in 1.31,02 (was 1.31,62) en 100 meter vlinder in 1.19,47 (was 1.22,76). Over pro gressie gesproken. Zoals traditie was de opening weer geheel gewijd aan de aller jongsten. Ook hier kwamen weer nieuwe talentjes naar vo ren, die de KNZB zo goed kan gebruiken. Neem een jongen als Henk Leendertse van het Til- burgse TRB/Tres. Tien jaar oud, maar zeer stevig gebouwd, veroverde hij liefst vier titels. Het maximum aantal. Allemaal Bij de meisjes imponeerde Nico le van Engelshoven op de 100 meter vlinderslag met 1.21,11. Bij de meisjes triomfeerde Pe tra de Koek tweemaal, maar noch haar tijd op de 100 meter vrije slag (1.12,64 in serie in 1.11,93), noch haar rugslagtijd (1.23,9) was indrukwekkend. Bij de onder 12-jarigen was van vooruitgang vergeleken bij vo rig jaar bijna helemaal geen sprake. Anneke van Kraay, An- Henk Leendertse, een van de nieuwe talentjes bezig aan de honderd meter vlinderslag. neke van de Ende en Harry traantjes echter ook. Evenals de Gems benaderden deze enigs- komische momenten, zoals de zins. Maar het feest was er niet jongen die in zijn zenuwen de minder om, de lach was er, de vergissing beging door een on- DEN HAAG Ivo Trumbic, de coach van het Nederlands waterpoloteam heeft na afloop van het trainingskamp op de Antillen in overleg met de waterpolocommissie de ploeg gekozen die zal deelnemen aan het wereldkampioenschap in Cali. Drie man, Hans Smits, Wim Keman cn Gerard Keetelaar zijn na het trainingskamp afgevallen en naar Nederland teruggekeerd. Wim Keman viel een van de eerste dagen door een vensterruit en blesseerde daarbij zijn pols, zodat hij niet heeft kunnen spelen. De ploeg ziet er als volgt uit: Evert Kroon, Nico Landeweerd, Gijs Stroboer en Dick Nieuwenhuizen (Allen HZC De Robben), Wim van der Schilden (ZIAN/Vitesse), Mart Bras (VZC Ritmeester), Rick Toonen en Hans van Zeeland (beiden Neptunus Arnhem), Andy Hoepelman (Zwemlust/Den Hommel) Ton Buunk (De Meeuwen) en piet de Zwarte (AZC). derbroek aan te trekken in- halen, hetgeen zijn tijd natuur- plaats van een zwembroek. Tij lijk nadelig beïnvloedde. Maar dens het zwemmen moest hij dergelijke dingen kunnen voor dat kledingsstuk nu steeds op- komen MISSION VIEJO - De Amerikaan Tim Shaw heeft zaterdag in Mission Viejo (Californie) zijn eigen we reldrecord 800 meter vrije slag gebracht op 8 minuten en 9.60 seconden. Het oude record stond sinds 21 juni (Long Beach) op 8.13,68 De 17-jarige zwemmer bezit ook de wereldrecords op de 400 meter en 1500 meter vrije slag. Zijn tussentijd op de 400 meter was 4.06,34 tegen 4.05,96 in Long Beach. De laatste 100 meter ging in 59.29. MAANDAG 14 JULI 1975 :RECHT De kritiek kwam in Joop Braamzeel. Met een Ivool dophoedje schuin op het >fd gedrukt sprak hij: „Hans s heeft zo langzamerhand ijn tijd gehad. Hij mag er wel 3 os een keertje mee stoppen, "Ind ik". De harde woorden loegen op het falen van de "gekroonde koning van de "^ringplank. Hans Feis hoorde :rkritiek van zijn trainer gela ld aan. „Ik ben nog steeds de ieVste", was zijn reactie. Onmid- ^Uijk greep de Hagenaar, die jHV titel op de driemeterplank irspeelde aan stadgenoot Van 'ein Konijnenburg, de gelegen heid aan op de werkelijke re- 1 tn van zijn nederlaag te wij- in. Uit een spraakwaterval lllpest blijken dat verstoorde bncentratie de titel had ge jast „Ik had last van een vlag ie tegenover me hing te wap- eren. Protesten hielpen niet aarom heb ik 'm maar zelf reggehangen. Intussen had ik r wel een sprong totaal mee erknoeid." Ondanks zijn een- ia nsactie werd de veelzijdige ampioen ook gisteren tijdens Ie strijd op de éénmeterplank, raarop hij zijn revanche kreeg, istoord. Het leverde een woor- enwisseling op met Rob Voor- ij, van wie een van de pupil- m verantwoordelijk was ge feest voor het incident. Weer e»ees Hans Feis op verstoorde e|ncentratie. Hans Feis in actie bij de sport, waarin hij lang heer en meester was. „Ik ben nog steeds de beste", riep hij na het falen op de driemeterplank. Hij werd geen kampioen. Een perk is voorbij. i de achtergrond speelde ech-- concurrentiestrijd een voor- rol. De strijd om de hege- |onie, die eigenlijk bij elke ge wordt gestreden, nds de scheuring vorig jaar tien springclub Joop Stotijn, leidde tot de oprichting van ^llorgenstond" wordt een kou- v oorlog tussen de twee Haagse enigingen uitgevochten. Rob or bij, de jonge trainer van florgenstond" noemt het jaloe- om de goede resultaten die inderdaad heeft geboekt, vergeet er bij te vertellen jit hij zelf niets doet om de situatie te verbeteren. Zijn tel is succes met de eigen ver ging. Joop Braamzeel, die ferigens heeft aangekondigd te Hen stoppen, streeft naar het- Ifde met de concurrentiestrijd gevolg. Het leidt tot open chuldigingen op bij voor meld het gebied van de jure- Hans Feis: „Voorbij be oordeelt zijn pupillen bij de ering, dus wij moeten hetzelf- wel doen, als we tenminste eigen mensen niet willen adelen". De springer van otijn" was in een kritische veegde en passant de er aan met de springcommis- i verantwoordelijk voor de or- ïisatie van de nationale onspringkampioenschap- i in Den Hommel. „Zolang de 'ngcommissie zich niet alleen noeit met de organisatie. Frans van den Konijnen burg benadert zijn speciali teit doodnuchter. „Als je al leen voor het springen leeft, ga je kapot". wordt het niets. Men wil bepa len hoe je in de club, moet trainen, terwijl dat de taak van de trainers is. Neem het feit dat Lia Molenaar (dudü van Braam zeel, red.) zo nodig twee weken van te voren naar de wereld kampioenschappen in Cali moest Nu blijkt dat er de eerste week toch niet getraind kan worden, omdat het bad gesloten is. Als het zo doorgaat zal het altijd bij individuele toppers blijven". Hans Feis geeft toe, dat zijn woorden nogal bitter klinken. Niet om de teleurstelling, „maar eenvoudig omdat er geen vooruitgang is". Zelf zal de 2S- jarige leraar weinig meer kun nen veranderen aan die situa tie. Daar is hij te oud voor. „Maar ik voel er toch ook wei nig voor om met zo'n slecht kampioenschap afscheid te ne- Positieve geluiden komen uit de hoek van Joop voorbij, die in de Haagse machtsstrijd dan ook het succesvolst was. José de Frel verraste op de driemeter- plank, maar de jonge trainer die liever een eigen club oprichtte dan zijn talenten zelf uit te bui ten, wijst graag op „vaandeldra ger" Frans van den Konijnen burg die de hegemonie van Feis doorbrak. „Eigenlijk was hij zo ernstig geblesseerd dat hij niet mee mocht doen. Bovendien kan Frans door zijn studie (CIOS) nauwelijks trainen. Toch had ik het eind van de heer schappij van Feis wel zien aan komen". Van der Konijnenburg heeft, aldus Rob voorbij, grote mogelijkheden. Een stage in Amerika, gepland in november en veel meer training als zijn studie dit jaar beëindigd wordt, Frans van den Konijnenburg is de tegenpool van zijn trainer. Doodnuchter wenst hij voorop te stellen: „Als je alleen voor het springen leeft, ga je kapot..» Van de school moet je het in de toekomst toch hebben. Bo vendien moet er ook af en toe tijd zijn voor een pilsje en een dansje". Het neemt niet weg dat levens genieter Van den Konijnenburg ambitieuze plannen heeft. De eerste hindernis heeft hij be dwongen: Hans Feis van het hoogste platform. „Ik heb nooit tegen hem opgezien. Feis heeft nog steeds hetzelfde repertoire als vroeger, zonder erg moeilij ke sprongen. Ik ben hier de enige met een internationaal programma. Dat is moeilijk, omdat ik geen voorbeeld heb. Ik moet het leren van de buitenlan ders. Dat heeft tijd nodig". Het bleek uit de vertoning zaterdag voor een handvol toeschouwers, waarbij Frans van den Konij nenburg ver onder de limiet voor Montreal (475 punten) bleef. „Ik spring buiten altijd slecht. Het is belachelijk, dat nationale kampioenschappen, zoals overal elders niet binnen worden gehouden. Zeven van de elf sprongen waren nu beneden mijn kunnen. Toch niet erg, platvallen kan iedereen gebeu ren". Van den Konijnenburg heeft de tijd, vindt hijzelf. „De eerste keer, dat ik tussen de groten stond durfde ik haast niet aan te lopen. Wat kom je hier doen, vroeg je jezelf dan af. HAAG De nationale kampioenschappen zijn weekeinde van start in de schaduw van Cali, de wereldkampioenschap- worden gehouden. De snel- hoewel men daarover van mening kan verschillen ontbreken, zodat van een afspiegeling van krachts geen sprake kan Desondanks zijn voor de categoriën deze erg belang- omdat na zeven dagen van zwemmen de mannen van de zwem- immissie zich zullen buigen samenstelling van de die afgevaardigd wordt de Europese jeugdkam- die van 8 tot en 10 augustus in Geneve zul- verwerkt. n iefst negen meisjes voldeden i de series reeds aan de eis, p an wie Ada Pors met 9.25,17 h jrreweg de snelste was. Lenny m Kraay stelde met 9.39,55 r reneens haar kandidatuur. Op- x illend was overigens dat liefst h jf meisjes uit de leeftijdsgroep ider 14 jaar de limiet doorbra- Ook bij de allerkleinsten zijn deze vriendschappelijke tafereeltjes traditie. Bij de jongens onder de tien jaar raffelde Henk Leendertse de 100 meter vlinderslag af in 1.19.47. Goed voor felicitaties van nummer twee Guus Razoux Schultz zullen meisjes en jon- tot 16 jaar onder zware om limieten te reali- die hun uitzending recht- irdigt Dat de strijd hard zal er mogen per nummer chts twee deelnemers worden [eschreven kwam reeds op tweede dag van het „KNZB- niliefeest" tot uitdrukking op l meter vrije slag voor ïisjes. Zowel in de categorie or onder 14- als onder 16-jari- n doken een aantal meisjes der de door de KNZB gestel limiet van 9.49,8 minuten. De meisjes finalisten op weg naar de eerste meters van de sprint op de vrije slag. De volgende keer was je al wat vrijer. Het heeft aanpassing no dig. Ik geloof wel, dat ik op den, duur aardig zal kunnen mee draaien. Ik heb nog een jaar of negen voor de boeg". Met een nationale titel heeft hij weer een stap gezet. Een schuchtere stap. KEES KOMAN Uitslagen: Dames 3 meter: 1. José de Frel (Morgenstond) 366 15, 2. Miriam Hoffer (Stotijn) 363.70, 3. Lidy Spruyt (Morgenstond) 358.80, 1 me ter: 1. Miriam Hoffer 344.00, 2. Lidy Spruyt 325.75, 3. José de Frel 310.7a, meisjes 3 meter: 1. Saskia Strik (Sto tijn) 270.15, 2. Daphne Jongejans (De Futen) 260.50, 3. Caroline Linthuis (Morgenstond) 258.50, 1 meter: 1. Saskia Strik 223.75, 2 en 3. Ingrid Hornung (Morgenstond) en Caroline Linthuis 208.30, heren 3 meter: 1. Frans v.d. Konijnenburg (Morgen stond) 383.25, 2. Hans Feis (Stotijn) 380.15, 3. Ruud Tolk (Fortuna) 320.50, 1 meter: 1. Hans Feis 410.75, 2. Ruud Tolk 348.65, 3. Frans v.d. Konijnenburg 340.30, jongens 3 me ter: 1. Marcel Bink (Morgenstond) 341.70, 2. Johnny van de Lingen (Morgenstond) 287.05, 3. Wessel Zim merman (Stotijn) 283.25, 1 meter: 1. Johnny v.d. Lingen 254.30, 2. Marcel Bink 250.35, 3. Wessel Zimmerman 226.45. MAASTRICHT Bij zijn be zoek aan Bern, waar de Maa strichtse advocaat mr. Tripels de arbitrageprocedure in werk ing stelde tegen het besluit van de UEFA de nacompetitie in Nederland niet te erkennen, gaf Tripels zijn telexnummer op om zo snel mogelijk in kennis te worden gesteld van de naam van de arbiter die de EUFA zou aanwijzen. Gisteravond had mr. Tripels, die de UEFA had ver zocht snelheid te betrachten bij het aanwijzen. Gisteravond had mr. Tripels, die de UEFA had verzocht snelheid te betrachten bij het aanwijzen van de arbiter, nog geen telex ontvangen. Het ziet er naar uit dat de arbitrage deze week nog niet zal kunnen plaats vinden. Eerst nadat de UEFA zijn arbiter heeft aange wezen kan deze, met de arbiter van de KNVB een voorzitter benoemen, een procedure die het niet aannemleijk maakt dat de zaak reeds deze week kan worden behandeld. Grens In de oudste tijden al werd de Tour de France beschreven als een rit die van deelnemers en volgers ht uiterste vergt. Elk jaar weer zoeken de organisatoren naar een formulie die tot de ver beelding spreekt. Afzien en lijden van de renners behoren daartoe. De etappes van afgelopen donderdag en gisteren blijken zelfs voor de „slaven van de weg", die bepaald wel beseffen op welke zware wijze zij hun dagelijks brood moeten verdienen, te zwaar te wegen. Zelden klagen prorwielrenners over hun meedogenloze vak. Donderdagavond en gisteren hebben zij het wel gedaan. Een rit die negen uur fietsen vergt, een etappe die ge markeerd wordt door vrijwel onbegaanbare wegen en geniepige ber gen eisen kennelijk te veel van hen die toch waarlijk niet voor een kleintje vervaard zijn. De tiid breekt aan om te overdenken wat het ma ximum is dat de deelne mers kan worden „aan gedaan" als het woord sport nog in verbinding met de Tour wil worden gebracht. Doortrainde renners mag zwaar werk worden voorgezet maar het mag de grens van het „betamelijke" niet overschrijden. En op dat punt lijkt de Tour te zijn aangeko men. Naam Inhaerent aan het aan vaarden van een spon sor is het wijzigen van de naam van de gespon sorde vereniging. Men is er al aan gewend ge raakt. er zijn clubs die zo vaak van naam wis selden dat niemand meer weet wat de origi nele ooit is geweest. Dat brengt ongetwijfeld schade toe aan zulk een club, die met de va nouds bekende naam iets wós in het Neder landse sportleven maar verder gaat als eenling, voor de buitenwacht wellicht zelfs als nieuwe ling. Hoezeer het geld van de sponsor bezit ge nomen heeft den de ver eniging blijkt uit de naamswisseling die de volleybalclub Gaggenau moest toestaan. Terwille van de reclame moest de toch al gewijzigde naam eertijds was het Cor- bulo nogmaals wor den veranderd, in W Roswell, een naam die „lekkerder" ligt in het buitenland waar Gagge nau voor de Europa Cup aat optreden. Ook hier an men zzich afvragen of er geen grens gesteld moet worden, zodat een club zich niet geheel en al behoeft te „verslinge ren" aan de sponsor wiens geld weliswaar onontbeerlijk is maar geen reden behoeft te zijn om zo lichtzinnig om te springen met wat toch de identiteit om in de sport ook maar eens dat woord te ge bruiken van een club is. Stoorzender De kritiek van het kleine gezelschap, dat zich het afgelopen weekeinde in spande in de strijd om de schoonspringtitels, was groot. Terecht. Er werd boos gewezen op de omstandigheden, waaronder het kam pioenschap werd ver werkt. Zwembad Den Hommel was normaal eopend en slechts een eel was afgeloten voor de titelstrijd. Dat kan nog. Het handjevol toe schouwers dat de loket ten passeerde, kon zich vrij en blij bewegen op het strijdtoneel. Dat kan niet. De deelnemers, van wie sonnigen ook al ont stemd waren over de buitenaccommodatie (terwijl alle internatio nale evenementen in overdekte baden worden gehouden) zijn afhanke lijk van opperste con centratie. Elke „stoor zender" kan fatale ge volgen hebben voor de sprong. De organisatie had daarmee rekening dienen te houden. Zeker bij een nationaal kam pioenschap.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11