Mevrouw Englebert betreedt zonder zenuwen de sociëteit Ger de Kroes hoopt op derde plaats in ,,erg open derby" ONDERNEMENDE TIMMAN LEED WEER NEDERLAAG Van der Kraats koos tóch voor Rhodos Ondanks twee kanshebbers in derby NOTEER BIJ DE RADIO ZATERDAG 12 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 8 WASSENAAR - Favoriet voor de jaar lijkse volbloedderby van morgen is Grandeur van Stal Nolens Volens. De driejarige merrie loopt in de derby in stal met de ook zeer kansrijke Gipsy Girl. Trainer van de paarden is de suc cesvolle Ton Pije die op dezelfde dag een derde troef van stal Nolens Volens in de baan brengt tijdens de eerste Super- trioren om de Alibaba Tapijtcentrale- prijs. De trouwe prijzenloper heeft in deze ren met een eerste prijs van twaalf mille een grote winstkans. Trainer Pije heeft voor stal Nolens Volens al menige grote ren gewonnen. Eigenares van de stal is Me vrouw Ch.E. Englebert De gastvrouw van de bestuurssocieteit van Duindigt en bestuurslid van de Koninklijke Neder landse Harddraverij en Renvereniging. Praten met haar over de rensport levert genoeg gegevens op om een boek over te schrijven, dat geen moment oninteres sant behoeft te zijn. Aan de vooravond van de renderby bepalen we ons echter alleen tot morgen. De kansen van de merries Grandeur en Gipsy Girl. Mevrouw Ch.E.Englebert: "Sinds 1939 zit ik al in de rensport. Met wijlen mijn man Leo hebben we onze paarden zeker in zo'n dertig derby's zien starten. We had den goede en minder goede paarden. Maar nog nooit heeft onze stal een derby gewonnen. Grandeur en Gipsy Girl zijn volgens trainer Pije uitstekend in vorm. Laten we het beste er maar van hopen. Het zijn beide goede paarden en mijn meeste vertrouwen gaat uit naar Gran deur. Het is een belangrijke dag, want ik geloof niet dat je snel meer twee derbykandidaten bij elkaar krijgt Maar het belangrijkste van alles vind ik altijd, dat de paarden goed uit de koers komen. De gezondheid van de paarden staat bij mij voor alles." Zij vindt de race van morgen belangrijk, maar stelt vast dat ze zonder zenuwen de Duindigt-societeit zal betreden. Me vrouw Englebert heeft ook morgen weer de taak de gasten in de bestuurssocieteit op de haar bekende charmante wijze te ontvangen. Zij werd wel eens de moeder van Duindigt genoemd. "Die titel komt mij niet toe. Ik vind het erg fijn op Zondag bloemen voor mevrouw Englebert? Duindigt op te treden als gastvrouw om mensen die voor het eerst kennis met onze sport maken te ontvangen. Ik heb erg veel plezier in dat werk". Mede daar door staat de gastvrouw van Duindigt dikwijls in de belangstelling. Eén van haar taken is morgen de gasten van de Duindigt sociëteit die zonder twijfel in jacquet zullen verschijnen te voorzien van de bekende anjer in het knoopsgat Maar terug naar de paarden van Stal Nolens Volens die het in de derby moeten doen. "De paarden zijn door mij aange kocht bij de Wassenaarse fokker Lodder. Ik koop altijd mijn paardjes bij die man, omdat het prettig zakendoen is met hem. Hij heeft zelf ook nog een paard in de koers. Gefion. Hij is er ook van overtuigd dat zijn fokprodukten voor in de uitslag van de derby terug te vinden zijn". Wachten de paarden van Stal Nolens straks na hun derby prestaties extra suikerklontjes? "Mijn paarden krijgen geen suikerklont jes, trouwens ze lusten het niet eens. Je moet een paard niet voeren met suiker klontjes. Elke week krijgen ze appels. Dat is veel beter voor de paarden. Van suiker gaan ze kwijlen". Jarenlang is trainer Ton Pije privé-trainer geweest van Stal Nolens Volens hetgeen inhield dat hij geen paarden van een andere eigenaar in training mocht nemen. Dit renseizoen is Ton Pije voor het eerst beroepstrainer op de Wassenaarse baan. Mevrouw Englebert: "Ton heeft nog geen paarden van andere eigenaren in trai ning. Zoiets kan niet lang uitblijven, want hij is toch een goed vakman en dit seizoen in het bijzonder succesvol". Mevrouw Englebert heeft gelijk. Er zijn maar weinig starts op Duindigt waarbij Ton Pije niet met zijn paarden in de prijzen zit. De totalisatorliefhebbers mo gen in Grandeur en Gipsy Girl dan ook morgen het grootste vertrouwen hebben. £)e kleine Tony Treanor is de eerste keus van de stal en komt met Grandeur in de baan. John Webb is aangetrokken om Gipsy Girl te rijden. Mevrouw Englebert de gastvrouw van Duindigt die vele ereprijzen namens de Koninklijke Nederlandse harddraver en renvereniging de laatste jaren heeft mo gen uitreiken, heeft op Derby-Day, de kans om straks door haar andere be stuursleden in de bloemen te worden gezet. Voor haar stal kan de dertiende juli 1975 een onvergetelijke dag worden. ARTHUR VAN RIJSWIJK Grandeur met Toni Treanor derby-kansen. (Van onze Paard esportmede werker) WASSENAAR Al geruime tijd doet het gerucht op Duin digt de ronde dat Ger de Kroes eigenaar van de groot ste stal van volbloeds op Duindigt met de wedstrijd sport zal stoppen om zich op de fokkerij van renpaarden Töe te leggen. Ger de Kroes: „Ik ben helemaal gek van het fokken van paarden. Er is voor mij geen mooier iets. Als er een veulen op onze stoeterij geboren wordt, wil ik er bij zijn. Ze moeten me er 's nachts zelfs voor wakker ma ken." Of bloemen voor stal Geran Ger en An de Kroes? WASSENAAR Jockey Henk van der Kraats won in ons land zesmaal de derby. Dat was in 1954, 1955, 1958, 1959 en daarna duurde het tien jaar voordat onze huidige Ne derlandse kampioen in 1969 de winnaars ring weer in mocht met het paard Joep. Hij verwees toen o.a. training spartner Willy met de wereld beroemde jockey Lester Pig- gott naar de derde plaats. Verleden jaar zegevierde Van der Kraats in de derby met Fieldmaster. Zondagmiddag half vier komt Henk van der Kraats weer aan de start en ook nu heeft zijn schoonvader, de veteraan trai ner Bertus Riem weer twee paarden in het veld van vijf tien starters. Dat is Prince Wolter de beste volbloed van 1974 die werd uitgeroepen tot paard van het jaar en op twee jarige leeftijd nog nooit ver loor. Het tweede paard van trainer Riem is Rhodos van de Nijmegense juwelier Van Hout Rhodos won in handen van jockey John Smith de be langrijke hengsten en produk- tenren van 1975. Prince Wolter Jan met Clive McGarrity, de troef van Stal Geran? plaats teleur. Daarna kwam Wolter met een leerling nog een keer achter in het veld binnen. Dit was aanleiding voor Henk van der Kraats om het paard Rhodos te kiezen voor de derby. Om Prince Wolter te rijden komt nu de Engelse topjockey Bruce Ray mond over. Als licht favoriet zullen in de derby van start gaan Grandeur met Toni Trea nor en Jan met de gastjockey Clive McGarrity. HET VELD IN DE DERBY. Afstand:2400 meter. Prijzen ƒ46.680,-. Naam: 1. Charlie Brown, Ge wicht: 58 kg., Rijder: Eric Bloem; 2. Jan, 58 kg., Clive McGarrity 3. Marcus, 58 kg., Frans Vandeuren, 4. Moon Ri ver, 58 kg, Johny Smith, 5. Notre Noblesse, 58 kg., Chris Vandeuren, 6. Prince Wol ter, 58 kg., Bruce Raymond (Eng.), 7. Rhodos, 58 kg., Henk van der Kraats, 8. Yemir, 58 kg., Gerd Bier, 9. Gefion, 56 kg., Jack Willett, 10. Gypsy Girl, 56 kg. John Webb, 11. Grandeur, 56 kg., Tony Treanor, 12. Kra- cinska, 56 kg.. Dieter Weiss, 13. Mariska, 56 kg., Ina Schwarz- kdchel, 14. Notre Debut, 56 kg., Robèr Wetemans, 15. Rathsalla, 56 kg., Allan Jones. „We hebbem al heel wat fok produkten. Op het ogenblik vijf tweejarigen, drie driejari gen, acht jaarlingen en tien veulens. Ik hoop al mijn pro- dukten in de baan te zien on der de kleuren van onze stal Geran. Ik denk er niet aan om met de wedstrijdsport te stop pen. Dit seizoen gaat het tot nogtoe nog niet erg voor de wind en ik geloof dat het praatje daardoor in de wereld is gekomen dat ik met de wed strijdsport zou stoppen. Mijn vrouw en kinderen beleven ook erg veel plezier aan de rensport en ik heb er geen moment spijt van gehad dat ik zo'n vijf jaar geleden op Duin digt voor het eerst gekomen ben. De kinderen zijn nu in de vakantie elke dag op de fokke rij te vinden." Ger de Kroes (51 jaar), de man achter meer dan honderd top- slagerijen in de randstad, heeft na vijf jaar al aardig kijk op de rensportzaken ge kregen. Hij stelt: „Tot op heden heeft het de stal nog niet erg meege zeten. Er is koorts onder de paarden geweest en wat pech. Neem, nu Notre Début Voor de klassieke produktenren haalden we het paard van stal om naar de paddock te gaan en zij was kreupel. Dat is dom me pech, daar doe je niets aan. Maar ik heb toch noc beste verwachtingen voor dit seizoen. Notre Début kan mis schien zondag verrassen. Al moet ik er wel bij zeggen dat het paard niet in de kleuren van stal Geran loopt Notre DERBY TIPS VAN TOPINSIDERS (van onze sportredactie) WASSENAAR - De drie lei- ders in het rentipklassement Erik Bloem (78 punten), be roepsjockey op Duindigt, Ren- voorzitter Joop van der Touw (71 punten) direkteur van een vleestransportbedrijf en renei- genaar en snackfabrikant Piet de Wit (77 punten) geven met onze medewerker de tips voor de 47-ste derby zondagmiddag op de Wassenaarse baan Duin digt. ERIK BLOEM: 1. Grandeur, 2. Marcus en 3. Jan. Piet de Wit 1. Yemir, 2. Gipsy Girl en 3. Prince Wolter. Joop van der Touw: 1. Gran deur, 2. Marcus en 3. Jan. Onze medewerker: 1. Gran deur. 2. Jan en 3. Rhodos. Nog meer tips voor Derby- Day (van onze paardesportmede- werker) Wassenaar - De eerste start zondag van de zes draverijen en vier rennen is om half twee. Om twee uur is reeds de Su pertrio-ren om de Alibaba-Ta- pijtcentrale prijs: Onze tips de Derby-Day: Beker der amateurs: 1. Pa trick, 2. Tudor Roussi S en 3. Marko. Fieldmasterprijs: 1. Rock Al- dis, 2. Lismora en 3. Funchal. Epsonprijs: Morschy G, Mike H en 3. Matchless. THE CURRAGHPRIJS: Luc- key Six, Marjon Hess en Loes Areta. ROME-PRIJS: Larens Abaka, 2. Lidya Du Bois en 3. Lange Ros. BOITFORTPRIJS: 1. Jojo Buitenzorg, 2. Treize F en 3. Belito. CRITERIUM DER 4-JARI- GEN: Moneymaker, 2. Micky en 3. Micheal Spender. UAMBURGPRIJS: Juweline J, Ixiaan en 3. Keino. Début was namelijk ons eerste fokprodukt en toen het paard geboren werd deed ik het mijn vrouw An cadeau voor Moe derdag." Notre Début wordt gereden door Rober Wetemans, de joc key die twee jaar geleden voor stal Geran met Queen of Ro ses S de derby won. Stal Ge ran heeft in de 47ste derby Jan in de strijd, die gereden wordt door Clive McGarrity en Notre Noblesse met de leer ling Chris Vandeuren in het Hoe ziet Ger de Kroes de kan sen van zijn paarden in de derby? „Ik hoop op een derde plaats met een van mijn paar den. Dan ben ik tevreden. Al les wat ze verder komen is meegenomen. Deze jaargang is niet zo erg sterk. Ik geloof nog steeds in Prince Wolter en het kan wel eens gebeuren dat Henk van der Kraats morgen spijt heeft na de koers dat hij in plaats van Prince Wolter, Rhodos gekozen heeft Verder zie ik Grandeur, het paard van Mevrouw Englebert vooraan eindigen. Het paard heeft niet zoveel gelopen, maar alles wat de merrie gedaan heeft, heeft ze goed gedaan. En ook ver wacht ik van Marcus erg veel. Het is een erg open derby." Twee jaar geleden werd de overwinning van Queen of Ro ses S (Rober Wetemans) ver wacht. En misschien komt het dan straks als een grote ver rassing als bijvoorbeeld een driejarige hengst Jan in de winnaars ring stapt In de hengstenproduktenren werd het paard met Clive McGarrity fraai tweede. En ook morgen heeft deze Ier de teugels als gastjockey weer in zijn „gou den handen". AMSTERDAM - Grootmeester Jan Timman heeft een intrige rende partij verloren tegen kop loper Kavalek. Dat is het hoofdnieuws uit de vierde ron de van het IBM-toernooi. Kava lek heeft nu 3 1/2 uit 4, Tim man slechts 1/2 uit 4. Die score doet hem onrecht aan, want het ondernemende spel dat de na tionale kampioen heeft geeta- leerd, had hem 1 tot 2 punten meer kunnen opleveren. Timman—Kavalek dan, een par tij waarin de Nederlander een dame .offerde voor twee lichte stukken en een langdurig initia tief. Uren analyseerden toe schouwers, commentatoren en meesters mee. Timman verloor tenslotte, doch er zijn nog zo veel vragen open gebleven, ook bij de spelers, dat het idee van Timman ongetwijfeld nog jaren onderwerp van analytisch on derzoek zal blijven. Uitslagen: Makrarichev (Rus)—G- heorgiu (Roem) 1/2—1/2; Szabo (Hon- g)—Raicevic (Jsl) 1—0; Timman (Ne- d>—Kavalek (VS) 0—1; Rasuvajev (Rus)—Sosonko (Ned) 1/2-1/2; Hub- ner (WdlWansa (Tsj) 1/2-1/2; Ha- mann (Den)-Ree (Ned) 1-0; Uhl- mann(DDR)—Böhm (Ned) 1/2—1/2; Ljubo^evic (Jsl)—Smejkal (Tsj) Stand na vier ronden: 1. Kavalek 3.5, 2. Sosonko, Rasuva;ev, Hamann en Makarichev 2.5, 6. Liubojevic Böhm, Jansa, Gheorghiu, Szabo en Hübner 2, 12. Smejkal, Raicevic en Uhlmann 1.5, 15. Ree en Timman 0.5. Meestergroep 4e ronde Rodriquez (Rilipp>—Dieks (Ned) 1—0; Nunn (Eng)—Enklaar (Ned) 1/2—1/2; Boey (Bel)—Ligterink (Ned) 1/2—1/2; Eising (Brd)—Hartoch (Ned) 10; Van Baarle (Ned)—Schiffer (Wld) 1—0; Weinstein (VS)—Farago (Hone) 1/2-1/2. Stand na 4 ronden: 1. Enklaar 3, 2/5: Van Baarle, Farago, Ligterink, Ei sing 2 1/2, 6/9: Weinstein, Schiffer, Hartoch, Rodriquez 2, 10/11: Nunn, Boey 1 1/2, 12: Dieks 0. Tinunan Kavalek De partij tussen Timman Kavalek had het volgende vc 1 1. e2e4 c7—c5 2. PG1—f3 d7d6 3. d2d4 c5 x d4 4. Pf3 x d4 Pg8f6 5. Pblc3 a7a6 6. Lel—g5 e7e6 7. f2— f4 Lf8e7 8. Ddl—f3 Dd8c7 9. 0-0—0 Pb8c7 10. Lfld3 h7—h6 11. Df3h3 Pd7b6 12. Lg5h4 e6—e5 13. Pd4—f5 g7g6 14. Pf5 x o7 Lc8 x h3' 15. Lh4 x f6 Lh3e6 16. F4—f5 Th8—f8 17. Ld3b5t Le6d7 18. Pe7d5 Pb6 x d5 19. Pc3 x d5 Dc7—a5 20. Lb5 x d7t Ke8 x d7 21. a2—a4 Da5c5 22. b2—b4 Dc5c6 23. a4a5 G« x f5 24. e4 x f5 Tf8—g8 25. Pd5b6t k7e8 26. g2-g3 Tg8-g4 27. Thl—el Ta8b8 28. Lf6xe5d6xe5 29. Tel x e5t Ke8-f8 30. Pb6d7t KgSg7 31. f5— f6t Kg7—h7 32. Pd7 x b8 Dcfr-c3 33. Tdl—d5 Tg4d4 Wit geeft het op. Van Staveren ging van start met overwinning ROELOFARENDSVEEN Op het Braassemermeer is gisteren een begin gemaakt met de wed strijden voor het Nederlands kampioenschap regenbogen, waaraan 34 boten deelnemen. Winnaar van de eerste race werd Jan van Staveren met Goldfinger. De Fries Harry Am sterdam met „Wilde Rakker" maakte tussen boei vijf en zes twee kostbare fouten, hetgeen hem uiteindelijk de zege kostte. Op de derde plaats eindigde ti telverdediger Raul van Wijk met „Rakker". Deze had een zware strijd uit te vechten met Anton ter Beek in „De twaalf ambach ten". De uitslag is: 1. J. van Staveren 0 punten, 2. H. Am sterdam 3 pnt., 3. B. van Wijk 5,7 pnt., 4. J. Metzelaar 8 pnt., 5. A. ter Beek 5 pnt., 6. A. de Groot 11,7 pnt., 7. H. te Goede ren 13 pnt., 8. L. Hof 14 pnt. Theo de Jong tekende bij (Van onze correspondent) Rotterdam Theo de Jong heeft gisteren eindelijk bij Feyenoord getekend. De mid denvelder zette zijn handteke ning onder een contract dat hem nog voor twee seizoenen aan de Rotterdammers bindt. Adviseur van De Jong was Cor Coster van Inter Football. Transferrecord van AC Napoli NAPELS De Italiaanse eer ste divisieclub AC Napoli heeft de recordssom van 2 miljard lire (ongeveer 5,7 miljoen gul den) betaald voor international Savoldi van AC Bologna. Bovendien krijgt Bologna nog de beschikking over twee Napo- li-spelers: de Braziliaan Clerici (34) en Rampanti (26). De voor zitter van Bologna, dr. Luciano Combi, moest na het bekendma ken van dit bericht om politie bescherming vragen daar sup porters zijn villa belegerden en bedreigingen stuurden. Skiffeur Maan in halve finale LUZERN De Nederlandse skiffeur Maan (Asopos/De Vliet) heeft zich gisteren op de eerste dag van de Rotsee-roeiregatta te Luzern via de herkansing geplaatst voor de halve finales. Maan eindigde 's morgens in de derde serie als zesde, doch roeide zich in de herkansing naar de tweede plaats. In de finale van het nummer twee met stuurman zal Nederland met twee boten zijn vertegenwoordigd. Van Vianen en Van der Pas (Dudok van Heel) en Van Woudenberg/Wegener (Laga) kwamen zover door respectie velijk een derde en een tweede plaats in de beide halve finales. De ploeg van Nereus bereikte de finale van de vier zonder stuurman. De twee zonder stuurman van Aegir kwalificeerde zich door een overwinning in de derde serie direct voor de finale. Intertotocompetitie Malmö-Swarovski Standard Luik-Sparta Inter B.-Winterthur Zürich-Eintracht B. Sturm Graz-Telstar Holback-Zaglebie Tennis B.-Polonia Brno-AIK Oesters-Grasshopper AZ'67-Row. R Young B.-Bohemians Belenenses-Kopenhagen Spartak Tr.-FC Amsterdam De wedstrijden komen voor op toto 28.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8